Cjroen ^warLrJexels in het harL. Barendregt, Schilling en Zegers in college Kwaliteit campings in gevaar door overbezetting CDR0S Oorsprongweg 3, Eierland Texel. Tel 02225-233 Sroen-Zwart Hoopvol HETTALENT MAAKT ZICH WAAR Assurantiekantoor te groot gegroeid WD-stemmers, Bakker Juwelier gesloten. DE RENAULT9.AUTO VAN HETJAAR1982. JAARGANG Nr. 9711 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 iktie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208, en jOosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 ■advertenties, abonnementen, etc jeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742" NMB nr. 67 34 60 398. punten golden daarbij dat de wethou ders voor hun taak berekend zouden moeten zijn en dat zij met de burge meester zouden kunnen samenwerken. Verder zou het college op een zo groot mogelijk deel van de gemeenteraad moeten kunnen steunen en last but not least wilde men dat ook het CDA een wethouder zou leveren. Hoewel enkele andere combinaties ook wel aanvaard baar werden gevonden, sprak het CDA zich uit voor Texels Belang-CDA-VVD en Zegers werd als CDA kandidaat voorgesteld. Dat werd kenbaar gemaakt aan de andere fracties. Rustige zon^r „Maar toen ging het allemaal anders dan wij verwachtten. Niet het afge sproken gesprek tussen de fractie woordvoerders was de volgende stap, maar we kregen te horen van een ver bond tussen VVD en Texels Belang en onderhandelingen met afzonderlijke fracties. Het CDA werd ook uitgenodigd voor een gesprek met WD en Texels Belang waarbij een ontwerp programma werd besproken. Het Pakt liet een paar keer weten geen gesprek met ons te willen voeren. Daarna hebben wij wat de wethouderskeus een rustige zomer gehad. Men liet ons gewoon links, of misschien wel rechts liggen. Van ons voornemen om actief aan de college vorming mee te werken, kwam niets te recht." Rienstra vertelde dat daar pas verandering in kwam toen de VVD een paar weken geleden het ontwerp pro gramma niet wilde ondertekenen en ook niet met het Pakt verder wilde en in plaats daarvan voor het CDA koos. De CDA fractie voerde overleg met VVD en Texels Belang, maar om niet de indruk te wekken dat door het maken van af- (Lees verder pagina 2) Het assurantiekantoor van de heer J. Dekker aan de Bernhardlaan in Den Burg is dermate omvangrijk dat het een echt bedrijf is geworden en niet maar valt onder de bouwmogelijkheden voor mensen met een vrij beroep. Op deze gronden heeft het college een bouw- aanvraag van het bedrijf afgewezen. Aan de Bernhardlaan geldt een vrij stelling ten behoeve van het uitbreiden van de oppervlakte aan bijgebouwen van mensen die een vrij beroep uit oefenen. Volgens die vrijstelling mogen bijgebouwen worden uitgebreid tot een oppervlakte van 50% van het achtererf. De uitbreiding die Dekker wil is minder dan die toegestane 50% maar houdt wel in dat de tuin van de buren veel minder zon krijgt. Sinds 1979 is het assurantiebedrijf sterk gegroeid. Dekker verhuisde van de Bernhardlaan naar De Koog en zijn oor spronkelijke woning werd een dienst woning. Op grond hiervan concludeert het college dan ook dat het hier niet meer gaat om een praktijkuitoefening van de bewoner van het hoofdgebouw maar een puur bedrijfsmatige bezigheid. Die indruk wordt nog versterkt door het feit dat in het kantoor drie mensen full time werk vinden en de uitbreiding is bedoeld als kantineruimte. Het bouw plan valt buiten de vrijstelling; de activiteiten van dit grote assurantiekan toor horen in feite niet meer in een woonwijk. Het bedrijvlnterrein van de Mars is dè aangewezen plek, aldus het college. Met de aanvraag werd beoogd dat het kantoor van 65 tot 87 vierkante meter zou worden vergroot. De eisen waaraan kampeerterreinen moeten voldoen zijn afgelopen zomer in het gedrang gekomen door overbezetting. Dit schrijft wethouder Nauta in een beleidsnotitie over het functioneren van de noodcamping. IMauta vraagt zich af of het gemeentebestuur niet te makkelijk is geweest met het toelaten van te veel kampeerders omdat dit ten koste gaat van de kwaliteit. „Als je kampeerders uitnodigt naar Texel te komen, moet je zorgen dat er voor hen voldoende ruimte is. Ik zou liever de totale ruimte om te kamperen willen vergroten dan door blijven gaan met deze overbezetting", aldus de inmiddels af getreden wethouder in een mondelinge toelichting. In de beleidsnotitie staat dat kam- peerexploitatievergunningen, waarin het maximaal toelaatbaar aantal en de soort kampeermiddelen staan aangege ven, gebaseerd moeten zijn op de normen die in het bestemmingsplan buitengebied staan. Die normen gaan uit van het aantal kampeereenheden (30 stacaravans of 40 gewone caravans of tenten per „bruto" hectare) en niet van het aantal mensen op een camping. In enkele gevallen bestaan overgangsbe palingen die een dichtere bezetting mo gelijk maken. In de notitie stelt Nauta dat de kampeerterreinen het afgelopen jaar structureel niet in de behoefte konden voorzien. De vraag was veel groter dan het aanbod hetgeen erin heeft geresul teerd dat van 17 juli tot 15 augustus de toegstane of gebruikelijke bezettings normen op de terreinen werden over schreden Door de gemeente is die situatie voor lief genomen, behalve op „Gortersmient" waar een overschrijding van ongeveer 50% was. Nauta schrijft dat in voorgaande jaren alleen over bezetting bestond bij het wisselen van gasten. Nieuwe kampeerders kwamen op vrijdag en de oude vertrokken op zaterdag. De overbezetting had dit jaar voor het eerst een permanent karakter. De stroom kampeerders hield aan van 17 tot 23 juli. Op 22 juli waren de ter reinen en ook de noodcamping overvol, er werden weinig of geen vrijkomende plaatsen verwacht. Omdat nog meer drukte werd verwacht besloot men bij de boot in Den Helder stencils uit te delen aan kampeerders die niet gereser veerd hadden. Daarin stond dat op Texel geen ruimte was en geadviseerd werd het over enkele dagen nog eens te proberen. Het was de bedoeling een persbericht met dezelfde strekking naar 'iet ANP te sturen. Overdreven Dit laatste ging niet door wegens hevige protesten van de VVV. Deson danks kwam de drukte op Texel via vrije nieuwsgaring in diverse dagbladen en op de televisie. Volgens Nauta was die berichtgeving over de drukte op het eiland nogal overdreven en was het beter geweest wanneer men het ver strekken van informatie via het ANP persbericht zelf in de hand had ge houden. Onzeker is in hoeverre de stroom toeristen door deze activiteiten inder daad is afgedamd. Tot 15 augustus bleef de situatie kritisch. Voor kampeer ders met tenten kon hier en daar nog wel een plekje worden gevonden, maar voor caravans waren er nagenoeg heen mogelijkheden. Volgens Nauta is ge durende de zomer een voorzichtig beleid gevoerd, en zijn zo weinig mogelijk kampeerders teleur gesteld. Zowel door de gemeente als door de kampeerders werd de overbezetting op de terreinen voor lief genomen. Het noodkampeer- terrein heeft in „een te grote mate" in een behoefte voorzien. Het beleid tij dens de afgelopen zomer wordt door Nauta eerder als te tolerant dan als te stringent omschreven. hartelijk dank voor Uw steun. VVD afd. Texel. Vrijdag 10 september a.s. na 12.30 uur is Deze foto's tonen de metamorfose van gewoon raadslid tot wethouder. Unks s/et men Klaas Barendregt vol spanning luisteren naar het voorlezen van de stembriefjes en rechts bij het ver nemen van de uitslag. e kunt je best voorstellen dat de isteden de gebeurtenissen rond de houdersbenoeming zo gauw moge- willen vergeten en er niet meer over en praten. Toch zou het nuttig zijn gezamenlijk nog eens terug te zien die weinig verheffende vertoning en op een eerlijker, vollediger en open- tiger manier dan in de laatste raads- jadering is gebeurd. Niet om ouwe ien uit de sloot haten, maar om het te schrijven en door te geven aan de nsen die over vier jaar voor dit karwei in. Want dan weten zij hoe het niet Iet en doen er tegelijk een flinke dosis jBtse/ijke mensenkennis mee op. nt wat er tijdens die onderhan- \ngen is gedemonstreerd aan on- tirenheid, goedgelovigheid, wan- ijwen, huichelachtigheid, leugen- htigheid, openheid en beslotenheid \de verkeerde momenten, tact/oos- \d, loslippigheid, enz. enz., houd je If voor mogelijk. En het gebeurde \maal door volwassen mannen die er pr het kiesgerechtigde deel van het Kei se volk voor worden aangezien dat in staat zijn het mooiste eiland ter reld verder op te stoten in de vaart volkeren met behoud van al dat dige dat te danken is aan het feit dat opstoten tot dusver niet al te rigoreus gebeurd). Is het lokale bestuur bij ke mensen in veilige handen? Het is billijken dat sommigen daarover ins twijfels hebben. Toch zijn er aan ie weinig verkwikkende gang van voordelen verbonden. Ten eerste duidelijk geworden dat we te doen ben met mensen die jammerlijk kun- fa/en en die dus vanaf de publieke <une in raads- en commissieverga- 'ingen scherp in de gaten moeten \rden gehouden wij zullen trachten \rin een bescheiden aandeel te leve- en het andere voordeel is dat de 'achtingen bij het pu- fek niet hoog zijn gespannen. )ze gemeenteraad kan alleen nog \ar meevallen. 'ede a/s gevolg van dat laatste was eerste raadsvergadering toch wel een ■bhjdende gebeurtenis. Gewoonlijk iuden nieuwe raadsleden de eerste eenkomsten timide hun mond, maar werd al meteen stevig van leer trokkenDirk Terpstra vroeg om een I ingrijpende verandering van het toe gangssysteem bij de wonmgbouwver- )igmg en zijn pacifistische collega )ter Bakker voegde er direct aan toe itzijn partij spoedig precies zal zeggen °lk systeem wèl goed is. Andere uit ingen van Bakker wekten bij het meer irgerlljke deel van de raad het bange \rmoed en dat men met deze PSP-er ig heel wat te stellen zal krijgen, vooral mneer deze het milieu of de onder- gende medemens bedreigd acht. En ik Paul Kikkert niet uit. Deze wilde °t alleen direct alle nog resterende oeilampen in de lagere scholen door buizen vervangen, maar gaf ook blijk in zijn genadeloos karakter door een ukfoutje in een van de stukken aan de lak te stellen nog geen kwartier na de iroep van burgemeester Engelvaart n toch vooral de grote beleidslijnen in gaten te houden. Het VVD-team was nog wat stilletjes, \aar dat mocht ook wel na het tumult if zij hebben veroorzaakt aan het begin de tweede acte van het wet- udersdrama. De kersverse wethouder Daan Schil- ig nep in zijn maiden speech, bedoeld verklaring van wat er volgens Texels ilang tijdens de wethoudersonder- indelingen is gebeurd, vraagtekens Hoe heeft hij zijn herhaaldelijk ;tgesproken weerzin jegens het CDA vaarmee hij nooit zou willen 'geren) zo vlot kunnen overwinnen? i wat bedoelt Schilling a/s hij zegt dat 'exe/s Belang een centrumpartij" is <e samen met de rechtse VVD en het ikse Pakt een goede afspiegeling zou 'bben gevormd? Natuurlijk bedoelt hij middenpartij" en niet de ultrarechtse 'ganisatie die zich Centrumpartij" >emt, maar intussen ontkent hij tegen De nieuwe wethouders nemen voor het eerst plaats achter de collegetafel. Op de foto van links naar rechts Zegers, Schilling, Engelvaart secretaris Van Dijk, ambtenaar Stam, en Barendregt. De nieuwe gemeenteraad heeft dinsdagavond Klaas Barendregt (VVD), Daan Schiling (Texels Belang) en Piet Zegers (CDA) tot wethouder gekozen. Daarmee ontstond een combinatie die reeds direct na de gemeenteraadsverkiezingen vrij algemeen als het meest waarschijnlijk werd beschouwd. Zoals bekend ontstonden toch pro blemen omdat Texels Belang aanvan kelijk niet in zee wilde met het CDA wat inhield dat men voor het Pakt koos. De VVD voelde zich gedwongen hierin mee te gaan, maar veranderde van stand punt, mede onder druk van de achter ban, toen bleek dat Texels Ëelang wat betreft de Pakt-voorkeur niet eensge zind was en een meer rechts college dus wel een haalbare kaart leek. Dat was het begin van een langdurige verwarring die voortdurende tot vlak voor de wet houdersverkiezing. Toen werd door de verschillende betrokken partijen gecon cludeerd dat bij een vrije stemming het CDA iets meer steun zou krijgen dan het Pakt, wat het gevolg was van het feit dat Texels Belang-man Daan Schil ling niet langer volhardde in zijn af wijzende houding jegens het CDA. Veel publiek De kaarten waren dus geschud toen het dinsdag op stemmen aankwam, maar door de gang van zaken was de spanning er toch tot op het laatste moment ingehouden en de belangstel- beter weten in dat zijn partij en dat is helemaal geen schande een organi satie is waarin uitgesproken rechtse elementen domineren en die zijn op komst voor een belangrijk deel te danken heeft aan ongenoegen. Vooral voor zo'n partij is het electoraal gezien helemaal niet aanlokkelijk om de oppo sitie te verlaten, want het kan niet uit blijven dat de achterban zal worden teleurgesteld. Dat Schilling daar nu toch aan begint wekt verwachtingen wat betreft het gewenste meer menselijke gezicht van zijn partij in de toekomst. Minder rancune en meer meedenkenI Zijn recentedraai" naar het CDA wijst op het vermogen tot inschikkelijkheid als het echt nodig is en ook dat is hoopgevend. ling van het publiek voor deze verkiezing was dan ook groot. Er waren zo'n 130 mensen gekomen die lang niet allemaal in de raadszaal konden, zodat een aantal plaatsnam op banken die waren neer gezet in de aangrenzende hal en daar het verloop van de besrpekingen via de geluidsinstallatie kon volgen. In volgorde van partijgrootte (ge rekend naar het behaalde aantal stem men) werden de kandidaten in stem ming gebracht. Bewust zagen de par tijen af van beschouwingen of com mentaren vooraf. Jan van Asselt van Texels Belang liet weten dat zijn fractie Daan Schilling als wethouderskandidaat voorstelde. Op Schilling werden vervol gens 14 stemmen uitgebracht, één briefje was blanco. Het feit dat dus ook de CDA fractie Texels Belang steunde was een sterke Schilling weer helemaal koek en ei was, althans wat het CDA betreft. Schilling wist dit blijk van vertrouwen wel op prijs te stellen. Na het bekend worden van de uitslag werd geapplaudiseerd, maar dat werd door de burgemeester verboden. „Uitingen van deelneming of vreugde zijn niet toegestaan." Vervolgens liet Ate Rienstra van het CDA weten dat namens zijn fractie Piet Zegers de kandidaat was. Zegers kreeg 11 stemmen. Drie stemmen werden uitgebracht op Daan Welboren van het Pakt en een briefje was blanco. Spannend werd het toen de derde wethouder moest worden benoemd want hier werden twee kandidaten naar voren gebracht. Henk Beumkes van het Pakt bracht Daan Welboren naar voren en Gerbrand Poster van de VVD kwam met Klaas Barendregt als kandidaat. Men was er in één ronde uit: Barendregt kreeg 9 stemmen en Welboren 6. Een echte nek aan nek race was het dus niet. De gekozen wethouders hadden eventueel drie dagen tijd mogen nemen om te bepalen of ze de benoeming zouden aanvaarden maar dat hoefde niet, want ze wisten het uiteraard direct. De burgemeester zei dat de wethouders ongetwijfeld een zware taak wacht maar hoopte djt zij deze taak goed zouden aankunnen en dat de collegeleden on derling vruchtbaar zouden samenwer ken. Installatie Aan het begin van de raadsverga dering werden de raadsleden (waaron der de nieuwelingen Dirk Terpstra, Joop van der Meer, Gerbrand Poster, Paul Kikkert, Ben Daalder en Peter Bakker) geïnstalleerd waarbij ze de ambtseed of ambtsbelofte en de eed of belofte van zuivering aflegden. Na afloop van de wethoudersverkie zing maakten enkele fracties van de gelegenheid gebruik om nog wat mee te delen over wat aan de eindbeslissing vooraf was gegaan. Ate Rienstra van het CDA vertelde dat zijn fractie al kort na de gemeen teraadsverkiezing een voorkeur had kenbaar gemaakt wat betreft de samen stelling van het college. Als uitgangs-

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1