(jroen 'wartsjexels in het harL, Jaarlijks reisje voor zwaar gehandicapten Vergunningenstelsel „rond" de Schorren is bespreekbaar" Natuurmonumenten „Stichting Texel-vakantie spierziekten": Toerist klaagt ver wachtmisère bij de boot Dit weekend Hoornder feest Verboden vliegtuig Waddenzwerftocht via Jeugdherbergen Aanrijding met vier auto's Ploegers niet gelukkig JAARGANG Nr. 9712 ktie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208, en Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 advertenties, abonnementen, etc eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs ^16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34.60.398. n rolstoelen zittende kinderen worden op een aanhangwagen, die door Landrovers wordt voortgetrokken, naar en van het strand gebracht wens ts dat op enkele strands/agen oprolbare plankiers worden aangebracht, zodat de spierdystrofiepadönten maar ook andere rolstoel nttbar c nn Jl iira Y*erS °P »envoudiger wijze het strand kunnen bereiken om daar zelfstandig een eind te kunnen rijden. Verschillende Texelse strandslagen 12, paal 17 en paal 32) zijn geschikt om aldus voor rolstoelgebruikers geschikt te worden gemaakt /orige week is een stichting in het leven geroepen die zich als doel It het bieden van gratis Texel-vakanties aan kinderen die lijden aan erdystrofie, een nog niet te genezen ziekte. Het gaat hier om jonge nsen die aan de rolstoel zijn gekluisterd en zowel overdag als 's hts intensieve begeleiding nodig hebben. Op vakantie gaan is irom onmogelijk, terwijl dat toch bijzonder belangrijk is, niet alleen )r de kinderen maar ook voor de ouders want voor hen is het ben en verzorgen van een kind met spierdystrofie een onvoorstel- e belasting. Inmiddels is gebleken dat Texel de mogelijkheid heeft dergelijke patiënten toch een gelukkige (gratis)vakantie te bieden, arin het hen aan niets ontbreekt. •wel in 1981 als dit jaar verbleven ir corner groepen spierdystrofie pa- ten op Texel die op het eiland een intie beleefden zoveel mogelijk zoals gewone toeristen dat doen. Ze be lten diverse bezienswaardigheden, ijkten tochten, bezochten het strand, rden in verschillende gelegenhe- Het eerste jaar was er een groep vijf patiënten gedurende een week. ifgelopen veertien dagen bezochten groepen het eiland. Ondanks het dat voor het organiseren van deze ntieweken grote geldbedragen en me inzet van tientallen vrijwilligers g is, zijn alle betrokkenen het erover dat met dit werk niet meer gestopt woeden. In tegendeel: Getracht t worden er uitbreiding aan te n Er zal dan echter wel geld op moeten komen. >t dusver werden de vakantieweken ganiseerd en grotendeels bekostigd de Rotaryclub Texel. Aanleiding voor het project was een idee van een der leden van deze club die in zijn familie een kind met spierdystrofie heeft en daardoor op de hoogte was van de daarmee samenhangende misere. Aan vakantie voor deze kinderen was drin gend behoefte maar mogelijkheden wa ren er nauwelijks. Het vervoer naar het vakantiegebied, de op rolstoelgebrui kers afgestemde accommodatie die in het hoogseizoen (in verband met de voor deze patiënten gewenste tempe ratuur) beschikbaar moest zijn, het vervoer met aangepast materiaal in het vakantiegebied zelf, de bereikbaarheid en toegankelijkheid van bezienswaar digheden, strand e.d, het beschikbaar zijn van voldoende deskundige hulp verleners die hun diensten zonder ver goeding zouden moeten aanbieden vormden problemen die niet zo makke lijk konden worden opgelost. De club zag het echter als een uit daging zoiets toch van de grond te heer G. Ketner uit Assen heeft bij Teso beklaagd over de volgens onaanvaardbare toestanden die voordoen als langdurig op de haven l worden gewacht. Ketner, die na ip van een aangename vakantie op ugustus terug reisde, en op het nterrein van 't Horntje 4 '/i uur >st wachten alvorens hij de Molengat On. heeft er zich aan geërgerd dat de ede boot niet werd ingezet en is er onaangenaam verbaasd over dat de ingat wel een tweede autodek heeft r dat dit niet gebruikt kan worden sns afwezigheid van aangepaste iginrichtingen. >k is hij er ontevreden over dat aan 'achtenden geen duidelijke en be- vbare informatie wordt verstrekt t ze weten waaraan ze toe zijn. ischap werd bij hem opgewekt de voorrangsregeling „waardoor èr een kolossale truck met oplegger waarde van vijf zes personen- s" eerder de boot op mocht. Hoge nood tner vindt het „onaanvaardbaar en it belachelijk" dat Teso de wach- in niet tegemoet komt om hun lot lijk te maken. Hij klaagt over de de haven waarbii de wachttiiden bii de dames wel tot 16 minuten beliepen en een rij wachtenden van wel vier meter, met incidenteel maar bij voortduring"). Ook de afvalbakken op het terrein die al om 12.15 uur vol waren, wekten er gernis omdat deze om vijf uur nog niet waren geleegd. Ketner vindt dat het Teso personeel alles doet om de ver werking van de wachtende file ordelijk en efficient te laten plaatsvinden, maar meent dat het ongemak van de wach tenden moet worden verlicht. Speeltoestellen Hij doet de suggestie om op het ter rein klim-, klauter- en andere speel werktuigen te plaatsen, films te draaien in een schuilgelegenheid, informatie te geven inzake de te verwachten wacht tijden, voor meer toiletten te zorgen, voor een ruimte te zorgen waarin moe ders hun baby's kunnen verzorgen, een verbod of beperking in te stellen voor het vervoeren van grote vrachtauto's op toeristische wisseldagen en niet te be rusten in de nu zo lange files. Wijzend op de sterk gestegen tarieven vindt de briefschrijver dat tegenover dit bedrag wel een „waardig afscheid van Texel" mag staan zodat ook de laatste vakan tiedag een prettige indruk achterlaat. Ketner heeft kopieën van zijn brief gestuurd aan de gemeentebesturen van Texel en Den Helder, de plaatselijke pers, de WV's van Texel en Den Helder. brengen. Mede dank zij de hulp die van alle kanten werd ondervonden werd de spierdystrofie-vakantie zowel vorig jaar als dit jaar een succes. Zakelijk voordeel is er voor Texel niet aan verbonden, wel enorme voldoening over' het feit dat men op deze manier het lot kan ver lichten van mensen die verkeren in een situatie waarvan alleen de meest be trokkenen zich een voorstelling kunnen maken. Voortzetting en uitbreiding van dit werk wordt dan ook als morele plicht gevoeld. De veertig leden tellende Ro- Zaterdag en zondag wordt het tradi tionele Hoornder feest gehouden met wederom een programma dat klinkt als een klok en dat mogelijk nog gevari eerder is dan vorig jaar. Toen stond het feest vooral in het teken van wielrennen, nu is de zondagmiddag ingeruimd voor paardensport. Dan wordt de ringsteek wedstrijd gehouden die eerder op de Hoornder donderdag was gepland. De wedstrijd is voor pony's en aangespan nen paarden (gemend door Hoornders) en begint om 13.30 uur. Zaterdag wordt het feestprogramma geopend met muziek van de toren en een rondgang van DEK door het dorp. Om 10.30 uur begint een opdrachten- spel voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. De start is bij dorpshuis De Waldhoorn. Om 14.00 uur staat een wedstrijd tobbe steken op het programma. Deelname is mogelijk voor personen van zestien jaar en ouder. Een uur later is er een wed strijd ballon-touwtrekken voor kinderen van 12 tot 16 jaar. Voor de 50 ers is er een „langste kegel wedstrijd" voor ras sigarenrokers georganiseerd. Deze wedstrijd begint om 16.30 uur. Een half uur later gaat de stratenloop van start, waar zowel jeugd als volwassenen aan mee kunnen doen, maar ze moeten wel in Den Hoorn wonen. Den Hoorn is befaamd om zijn opdrachtspelen en bij voorbaat staat dan ook vast dat het opdrachtenspel voor volwassenen 's avonds een feestnummer zal worden. Opdrachten kunnen van 19.30 tot 20.00 uur in de Waldhoorn opgehaald wor den. Een dorpsfeest is natuurlijk pas echt geslaagd als zoveel mogelijk dor pelingen meedoen en dat is iets waar de organiserende feestcommissie ook dit jaar op rekent. Op z'n minst kan ieder een de vlag uithangen. Zaterdag moest de politie de eigenaar van een zweefvliegtuig verba liseren omdat hij zonder vergunning boven de polder het Noorden vloog. De eigenaar van het vliegtuig was een in woner van Utrecht. Hij moest zijn zweefvliegtuig met hulpmotor op Texel demonteren. Voor het vliegen met een dergelijk type is vergunning van de bur gemeester vereist. tary-club is echter niet in staat de finan ciële lasten blijvend te dragen, zodat samenwerking is gezocht met de andere Texelse service-club; de Lions-club. Stichting Ook daar aarzelde men geen ogenblik en gezamenlijk werd het initiatief geno men tot oprichting van de „Stichting Texel vakantie Spierziekten" waarvan de acte inmiddels is verleden. Voorzitter van de stichting is burgemeester J. A. Engelvaart, secretaris-penningmeester is de heer A. R. Hengst. Verder hebben in het bestuur zitting notaris C. J. Bos wijk, J. C. Stolk en de heer Chr. de Leeuw, secretaris van de Vereniging Spierdystrofie Nederland. Aan de stich ting zal een werkgroep worden verbon den die in de dagelijkse praktijk met de (Lees verder pagina 2) De inspecteur van Natuurmonumen ten voor De Schorren, de heer Meyerink uit Aartswoud. wil niet ingaan op de vraag van de actievoerende pierenspit- ters, de gebroeders Veldman, Van de Werve en Boon, om de Schorren zes wintermaanden open te stellen voor het pierensteken. Wel is Meyerink genegen met de eigenaar (van zowel de af gesloten als de „open" Schorren), het Waterschap en de gemeente te praten over de mogelijkheid om een vergun ningenstelsel in te voeren. Dat zou betekenen dat het gebied achter Zeeburg wat nu praktisch kaal- gespit is met de uitgifte van een beperkt aantal vergunningen voor beroepsste kers niet zoveel te lijden heeft. De actie voerders hebben al eerder te kennen gegeven het liefst de verboden Schor ren opengesteld te zien maar dit idee „ook een oplossing" te vinden. Volgens Meyerink kleven er nog wel diverse bezwaren aan het uitgeven van ver gunningen met name wat toezicht be treft. „Daarvoor is overleg met ge meente en politie noodzakelijk." De pierenspitters hebben donderdag morgen, zoals bekend, de natte ver boden Schorren opzettelijk betreden en op het politiebureau een financiële schikking niet geaccepteerd. Derhalve zullen ze voor de rechter moeten ver schijnen. Vrijdagmorgen was het viertal weer in verboden gebied aan het spitten en moest de politie wederom optreden. Na enige discussie met de agenten waren de pierenspitters bereid het ver boden gebied te verlaten zodat men er met een boete afkwam. Zaterdag en zondag werd, volgens eigen zeggen, ook op de Schorren gespit, maar die dagen werd er door de opzichter van natuurmonumenten niet gecontroleerd. Momenteel beraden de actievoerders zich over een verder te voeren strategie. Meyerink zegt de afgesloten Schorren niet open te kunnen stellen. „Het huidige beheer loopt vooruit op de Natuurbeschermingswet en dat is ver gelijkbaar met een voorbereidingsbe- sluit. Wij hebben ons nu al aan die toekomstige wet te houden." Meyerink geeft toe dat het aantal beroepsspitters op Texel inderdaad is afgenomen maar het aantal spitdagen is volgens zijn zeggen drastisch toegenomen. „Vroe ger spitte men een seizoen. Nu wordt er bijna het hele jaar gespit en dat levert een kaalslag onder de pieren op, oftewel een eitje krijgt geen kans pier te wor den." De eerder door opzichter Kees Boot verkondigde mening dat de af gesloten Schorren onmisbaar zijn als vogelfourageergebied wordt door Meyerink onderstreept. „Van de 1000 hectare nat wad die wij in beheer achter Zeeburg dat nu praktisch kaal- gebied en dat willen we graag zo houden." Vrijdagmorgen moest de politie voor de tweede meal naar de Schorren om de akdevoerende pierenstekers te sommeren weg te gaan. Op de toto discussiëren agenten met Roel Veldman I.rechtsI Gerrit en Kees Boot. opzichters ven Natuurmonumenten wachten af. De Nederlandse Jeugdherbergcen- traie gaat zich de komende jaren inten sief met de waddeneilanden bezig hou den. Aanzet is de „Waddenzwerftocht'' die vier jeugdherbergen van vier eilan den voor de komende herfstvakantie hebben georganiseerd. „De Wadden zee en de Waddeneilanden zijn unieke stukken natuur die de moeite van het ontdekken zeker waard zijn. De meeste eilanden zijn echter vrij moeilijk te bereiken, zodat je slechts één eiland per vakantie kunt bezoeken. Er zijn helaas geen frequente bootverbindingen tus sen de eilanden onderling", aldus een wervingsfolder voor de zwerftocht die langs Texel, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog zal voeren. In de zwerfweek is ook een wad looptocht inbegrepen en op Texel wor den twee dagen doorgebracht. De tocht naar Terschelling wordt met een kotter gemaakt waar men zich ook twee dagen mag vermaken en de mogelijkheid tot een fietsexcursie aanwezig is. Daarna gaat men met de boot naar Harlingen om vanuit Oenkerk naar Ameland te „wandelen". Vanaf Ameland gaat men met een vrachtboot naar Schiermon nikoog, waar de laatste dag wordt doorgebracht. Mocht de tocht een succes worden (de prijs is f350, overnachtingen, reiskosten en alle pro grammapunten inbegrepen) dan zullen vaker waddentochten worden gehou den. Succes lijkt echter vooruit ver zekerd omdat jeugdige trekkers meer- Vier personenauto's raakten vrijdag betrokken bij een aanrijding die plaatsvond op de kruising Pont- weg-Keesomlaan. Aan alle wagens ontstond flinke materiële schade, maar persoonlijk letsel deed zich niet voor. Doordat een automobiliste vanaf de Westerweg onverwachts de Pontweg opreed, moest een 30-jarige Texelaar die met zijn auto uit de richting De Koog kwam, uitwijken naar de linker weghelft. Uit tegengestelde richting kwam een 53-jarige automobilist uit Zeist die zijn tegenligger niet meer kon ontwijken. Achter de 30-jarige Texelaar reed een 28-jarige Texelaar die niet meer kon remmen en tegen zijn voor ganger botste. malen te kennen hebben gegeven in één vakantie meer eilanden te willen be zoeken. Momenteel zijn de vier deelnemende jeugdherbergen ook bezig met de ont wikkeling van een Mavo en Havo stu dieprogramma voor eindexamenklas sen. Dit in verband met het feit dat het Nederlandse Waddengebied de komen de vier jaar onderdeel van het eind examen zal zijn. Met een praktisch programma in het gebied zelf wil de NJHC examenklassen in korte tijd laten kennismakan met de problemen en mogelijk van de Wadden zodat het nut tige, (studie)met het aangename, (werkweek of vakantie) verenigd kan worden. De Texelse ploegers Nico Slot en Henk Broekman hebben niet erg hoog gescoord bij de nationale ploegkam- pioenschappen die vrijdag en zaterdag werden gehouden nabij Eindhoven. Broekman (die daags tevoren met pech kampte en zijn ploeg op het laatste nippertje gerepareerd kreeg) werd 16e en Slot 20e.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1