Echtpaar Van der Vis viert diamanten feest Bejaardenhuis Sint Jan bestond 25 jaar ha! óók lid van de fietsclub! Verleende bouwvergunningen Fietsen gestolen Cursussen uitgesteld Ledenvergadering van Ouderenbond Japanse bloemschikkunst op eerste Gilde-avond Damesgymnastiek vervroegd I98J DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: H. Broekman, Sommeltjesweg7 De Waal voor het bouwen van een schutting; Dir. Gem. Werken, Groeneplaats 1, Den Burg, voor het verhogen van een uit kijktoren op het terrein gelegen Wes terslag (nabij Bos en Duin); PEN, Schilderend 70, Den Burg, voor het bouwen van een opslagloods op het terrein gelegen IJsdijk te Oudeschild; Nic. Dros, Harkebuurt 4, Oosterend, voor het bouwen van een garage berging; P. Smets, voor het vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg 74 te Texel; H. J. Monnet, voor het wijzigen van een achtergevel aan de Slufterweg 70 in Eierland; W. Gesen- haus, voor het plaatsen van een berging aan de Californiëweg 65 te De Koog; Woningbouwvereniging Texel, voor het bouwen van 38 woningen in het gebied ,,De Mars" te Den Burg; R. van Oos ten,- Kikkertstraat 9, De Cocksdorp, voor het plaatsen van een dakkapel; W. Schouten, De Ruyterstraat 35, Oudeschild, voor het plaatsen van een deur tussen zomerwoning en eigen huis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling ruimtelijke ordening, kamer 205. Vrijdagmorgen werd bij de Dagmarkt in de Weverstraat te Den Burg een groene Gazelle damesfiets ontvreemd. De fiets stond niet op slot en was eigendom van een Texelse. Vorige week woensdagavond onderging een groene Gazelle herenfiets ook het lot ongewild van eigenaar te verwisselen. Dit rijwiel stond wel op slot in de Kogerstraat. Een kinderfiets die donderdag in de Weverstraat werd gestolen, werd 's avonds bij een jeugdherberg terug gevonden. Twee schoolkinderen die daar logeerden, hadden de fiets meege nomen. Doordat het verzamelen en publiceren van de verschillende cursussen die ko mend winterseizoen worden gegeven meer tijd in beslag nam dan aanvankelijk werd gedacht, is besloten een tweetal cursussen pas in oktober te laten star ten. Het gaat om de cursus ,,breien van kantjes uit grootmoeders tijd" die 28 september had zullen starten en de cur sus silhouet knippen voor beginners" die 27 september zou beginnen. Beide cursussen worden gegeven door me vrouw Wieten. De nieuwe aanvangs data worden nog bekend gemaakt. Donderdag a.s. zijn Willem van der Vis (87) en Frouwtje van der Vis-Burger (83) uit Oosterend 60 jaar getrouwd. Het diamanten feest wordt zaterdag gevierd zodat ook de vissers onder de familieleden van de partij kunnen zijn. De echtelieden hebben reden om met tevre denheid en voldoening op de afgelopen zestig jaar terug te zien. De lichamelijke, geestelijke en materiële omstandigheden waaronder zij tot dusver hun levensavond slijten zal ook menigeen benijden. Waarmee niet is gezegd dat ze het nooit moeilijk hebben gehad, in tegendeel. Willem van der Vis heeft tientallen jaren lang het visserijbedrijf uitgeoefend onder omstandigheden waarvan de jon ge Noordzeevissers zich geen voor stelling meer kunnen maken. Hij heeft het beroep in zijn meest harde vorm gekend, ook wat de telkens wisselende economische kanten ervan betreft. Zei lend in open schepen heeft hij zijn brood verdiend, maar hij hoorde ook tot de eersten die een ijzeren motorkotter lie ten bouwen en leverde daarmee een bij- 7* drage aan het vooruitstrevende ka- I rakter van de Oosterender Noordzeevis serij. Zijn vakmanschap bleek ook uit het feit dat hij meer dan eens de wimpel voor de grootste aanvoer veroverde. Voor het goede begripidat hebben we niet van Willem van der Vis zelf gehoord maar van vissers, die ons opbelden om te zeggen dat we toch vooral aandacht moesten besteden aan de diamanten bruiloft. En we moesten erom denken dat Willem aardig staffig was geworden zodat we goed duidelijk tegen hem moesten spreken.... Vitaal Die hardhorendheid is overigens de enige lichamelijke klacht van betekenis die Willem van der Vis heeft. Voor de I rest is hij een voorbeeld van vitaliteit. ook in geestelijk opzicht. Ook zijn vrouw die ons interview corrigerend, aanvul lend en sussend begeleidt, maakt het prima al zag het er ruim een jaar geleden anders uit toen ze wegens problemen met de ademhalingsorganen in het zie kenhuis behandeld moest worden. Willem en Frouwtje kennen elkaar al veel langer dan zestig jaar. Ze stammen beiden uit een Oosterender vissers familie, Willem was enig kind en kwam veel bij de familie Burger over huis. Het was niet zo verwonderlijk dat op een gegeven moment het oog op Frouwtje viel. Reeds als 11-jarige, na met vrucht de lagere school te hebben doorlopen, ging Willem naar zee. Aanvankelijk voer hij op de zeilblazer TX 174 van zijn ome Reijer, later bij zijn vader op de zeilblazer TX 128. Zijn militaire diensttijd die in verband met de mobilisatie drie jaar, acht maanden en acht dagen duurde, betekende geen onderbreking van het leven op zee, want hij kwam bij de marine waar hij onder meer voer op de „Noord Brabant" en de later zo be roemde Karei Doorman („dat was toen nog een kwajongen") persoonlijk leerde kennen. Toen hij in 1917 naar Texel terugkeerde was de kotter als gevolg van de slechte tijden die toen voor de visserij waren aangebroken juist ver kocht. Na een half jaar stapte hij over op een IJmuider trawler (in de tijd dat her haaldelijk vissersschepen naar de kelder gingen omdat ze op mijnen liepen). Van der Vis heeft vervolgens gewerkt op de TX 52 van Jaap Daalder en op de motorbotter TX 83 van de gebroeders Vlaming. Schipper werd hij op de HD 47, een ijzeren botter met 26 pk Krom hout motor, die later vervangen werd door een machine van 45 pk wat voor die tijd een fors vermogen was. In vergelijking met de kotters van meer dan 1000 pk die thans heel gewoon zijn, stelde het natuurlijk niet veel voor. „Een kotter van tegenwoordig die van IJmui- den naar Texel vaart gebruikt op dat eindje van 36 mijl 800 liter olie van 75 cent per liter. Dat kost dus meer dan f600, Dat loopt op den duur toch stuk?" Eigen schip Het jaar 1930 was voor Willem van der Vis belangrijk want toen begon hij met een eigen schip, de ijzeren kotter TX 24 „Trijgtje Cornelia" die hij in Makkum liet bouwen. Een fraai schilderij yan dit vaartuig (dat f28.000,— kostte), hangt nog in de kamer. In het begin waren er problemen met de Brons hogedruk tweetaktmotor van 100 pk, maar toen die kinderziekten waren verholpen ging het prima. Van der Vis had zijn kotter in tien jaar terugverdiend. Hoe het dit schip later is vergaan is nog steeds een raadsel want de Tx 24 was één van de drie Texelse kotters die werden gevor derd door de Duitsers doch nooit meer terugkwamen. Van der Vis weet smeuig te vertellen over een 6 weken durende speurtocht naar Cuxhafen, Wilhelms- hafen, Kiel en andere Duitse haven plaatsen, maar de Trijntje Cornelia bleef onvindbaar. „In 1945 hadden we niets meer." Hij kon echter gaan varen op de TX 5 van Jan van der Vis samen met Jan en Maarten Drijver. Later werd hij zet- schipper op een nieuwe TX 24 en pas in '49 werd hij opnieuw (mede)eigenaar van een schip: de TX 24 „Nellie" (voorzien van 150pk Brons motor), samen met zoon Wim en schoonzoon Cor Vonk. Dit schip kwam in het nieuws toen het in 1957 werd overvaren door het marine schip Hr.Ms Groningen. De kotter kap seisde, bleef 209 minuten andersom drij ven en richtte zich toen dank zij de zeewaardigheid vanzelf weer op. Al die tijd zaten drie opvarenden onderin op gesloten maar konden het avontuur navertellen. Een jaar tevoren had de firma echter een nieuwe kotter in gebruik genomen, de TX 2 „Willem". Met dit schip eindigde de visserijcarriere van Willem van der Vis die zijn heil wegens gevorderde leeftijd op de wal wilde zoeken. Hij trad uit de firma en hetzelfde deed een jaar later zijn zoon, die in Den Burg het Vispaleis begon. Cor Vonk werd aldus enig eigenaar. Het is onvermijdelijk dat over de vrouw van zo'n visserman minder is te vertellen. Zij leefde zoals zoveel Ooster ender vissersvrouwen: meestal zonder de steun van een man en zorgend voor de kinderen naast de gewone zorg van alledag geplaagd door angst en ongerustheid. Willem en Frouwtje van der Vis hebben samen veel meegemaakt en hebben ongetwijfeld veel voor elkaar betekend, al zijn het er de mensen niet naar om dat in lyrische bewoordingen te omschrijven. Beiden hopen nog jaren zelfstandig en gezond in hun eigen huis aan de Peperstraat te mogen leven. Hoewel Willem onlangs heeft besloten te stoppen met het werk in zijn groen tetuin omdat het te zwaar voor hem wordt, is er weinig kans dat hij en zijn vrouw zich zullen vervelen. Ter gelegenheid van het diamanten jubileum wordt zaterdagmiddag van half vijf tot zes uur receptie gehouden in dorpshuis De Bijenkorf. Zaterdag werd op feestelijke wijze herdacht dat 25 jaar geleden het be jaardenhuis Sint Jan'in gebruik werd genomen. Deze gelegenheid werd aan gegrepen om uitvoerig dank te brengen aan allen die zich in verleden en heden hebben ingespannen om het „eigen" katholieke verzorgingstehuis van de grond te krijgen, in stand te houden en er een echt „thuis" voor de bewoners van te hebben gemaakt. In de conversatiezaal van het ver zorgingshuis werd zaterdagochtend een mis opgedragen waarin werd voorge gaan door emeritus pastoor Persoon en pastor Kolkman, gevolgd door een feestelijke bijeenkomst van bestuur, oud-bestuursleden, personeel en, uiter aard, bewoners. Ook verschillende zus ters van de Allerheiligste Verlosser De afdeling Den Burg van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen houdt donderdag a.s. de najaarsverga dering in De Hollebol. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Na de officiële agenda zal de directeur van de sociale dienst, de heer C. van Trigt, spreken over het onderwerp de sociale voor zieningen. Bejaardenwerker N. Nagtegaal zal mededelingen doen over de plannen voor een nieuw dienstencentrum. Ook. moeten in deze vergadering vertegen woordigers worden gekozen voor de ANBO-regio en het gewest. Woensdag was de eerste bijeenkomst van het katholiek vrouwengilde. De avond begon met een H. Mis welke als thema „relaties verrijkend ver reikend" had. In De Witte Burcht open de mevrouw Witte-Timmers vervolgens het seizoen. Onder het genot van een kop koffie met koek van de bakcom- missie konden de vele leden die geko men waren even gezellig bijpraten. Hierna verzorgden de dames Hoede- maecker en Kampinga de verdere avond. Mevrouw Kampinga hield een korte inleiding over het ontstaan en de achtergrond van de Japanse bloem schikkunst welke al vele eeuwen oud is. De bloemschikkunst werd vroeger al leen voor de tempels gebruikt en was klassiek van lijn. Nu heeft men ook een moderne vormgeving die ook thuis wordt gemaakt. Ook is de bloemschik kunst een verplicht leervak op school, er zijn er vele vakscholen. De dia's die hierna werden getoond toonden iets van de Japanse natuur en cultuur zoals een theeceremonie. Na een korte pauze maakten de dames nog verschillende bloemstukken en vertelden wat zij hier mee uitbeelden. (waaronder de provinciaal overste An- tonia Marie) waren aanwezig. Deze zus ters hebben tot de ingebruikneming van het nieuwe Sint Jan een bijzonder stempel gedrukt op de katholieke be jaardenzorg. Aubade Aan de opening van het oude Sint Jan in de Molenstraat werd destijds muzikale luister bijgezet door de toen nog maar net bestaande gidsendrum- band Margaretha Sinclair. Zaterdag j.l. was de band ook van de partij. De groep marcheerde de zaal binnen en gaf enkele nummers ten beste, waarna Hennie Witte (tamboer-maitre) en Es meralda Dekker een bloemetje overhan digden aan voorzitter Gerard Bakker van de Stichting Sint Jan. Bakker sprak een welkomst- en her denkingswoord waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de nog in leven zijn de leden van het stichtingsbestuur van 25 jaar geleden, waaronder pastoor Per soon, C. Merckx, S. Hin, .C. Comman deur, Th. Bakker, P. Witte, P. de Graaf, J. Boogaard, Hendrik Boogaard. In middels overleden zijn de heren Th. R. Hin, J. van Heerwaarden en H. Timmer. Het stichtingsbestuur werd destijds sa mengesteld uit vertegenwoordigers van kerk- en armbesturen van de diverse zelfstandige parochies die toen nog op Texel bestonden. Het stichten van een eigen 'rusthuis was een bijzonder moei zame affaire waarbij ingewikkelde fi nanciële puzzels moesten worden op gelost. Er werd een lening aangegaan van 3 ton tegen 3/2% bij een looptijd van 75 jaar. Daarnaast moest A130.000,- tegen worden geleend bij de plaat selijke bevolking. Dat laatste gaf veel problemen, maar de centen kwamen er uiteindelijk. Hoe krap men er voor stond bleek uit het feit dat er geen geld was voor een televisietoestel in de recreatie zaal. Dat toestel kon aangeschaft wor den dank zij een renteloze voorfinan ciering van een inwonend echtpaar. Zusters De verzorging van de bejaarden was voor een belangrijk deel in handen van de zusters, die deze taak aanvankelijk vrijwel zonder vergoeding uitvoerden op een wijze die overal diepe indruk maak te. Het is nog maar kort geleden dat zuster Arnulpha haar directietaak over droeg aan de heer W. van Heerwaarden die, zo vertelde Bakker, inmiddels heeft bewezen dit werk uitstekend aan te kunnen. Een ingrijpend en verstrekkend besluit in de 25-jarige geschiedenis van Sint Jan betrof de vervangende nieuw bouw, waarover al in 1967 werd ge praat. De overheidsregels voor de be jaardenhuizen veranderen telkens. Met name de voorgeschreven minimumop pervlakte van de kamers en de verplich ting om elke kamer te voorzien van een douche/toilet, heeft het bouwen van een totaal nieuw bejaardenhuis nood zakelijk gemaakt. Een bijzonder woord van erkentelijk heid had de voorzitter voor het be stuurslid S. Hin die de jubileumviering wegens ziekte niet kon meemaken, zodat de huldiging die men hem had willen bereiden achterwege moest blij ven. Hin is 28 jaar bij het wel en wee van Sint Jan betrokken geweest en liet zich herhaaldelijk kennen als een man van de oppositie die een heel eigen kijk op de dingen had en door wiens toedoen er menig besluit is veranderd. Woorden van lof werden ook gericht tot mevrouw Annie Zijm die vanaf het begin in het bejaardenhuis werkzaam is en daarbij een plichtsbetrachting en arbeidslust aan de dag legde, die nooit door iemand anders is overtroffen. Als Daarvan zijn er 166 overleden en 6 vertrokken. Het nog in leven zijnde batig saldo bestaat uit 18 mannen en 30 vrouwen. De gemiddelde leeftijd bij op neming in het huis was 79 jaar en de ge middelde leeftijd bij overlijden 84 jaar. Gezond geloof.... De gemiddelde leeftijd van de katho lieke bewoners was 83 jaar en 66 dagen en van de niet-katholieken 83 jaar en 73 dagen. Van Heerwaarden gaf de katho lieke bewoners in overweging hun ge loof te verlaten om op deze manier die 26 extra dagen mee te pakken.... In Sint Jan woont één vrouw die 25 jaar geleden'ook al in het rusthuis zat. Ook Van Heerwaarden sprak woorden van hulde tot de trouwe medewerkster Annie Zijm en had voor zowel haar als voor de heer Merckx een bloemetje. Zuster Nicolina had een rijm gemaakt waarin de verdiensten van Annie Zijm werden gememoreerd. Namens het personeel werden hartelijke woorden gesproken door Beatrice Bakker en Ruud Boom. Eerstgenoemde overhan- beroep en/of roeping van maken om hun tijd aan anderen te geven. Bejaardenwoningen Ook van de openbare receptie maakte velen gebruik om het bestuur van Sint Jan te feliciteren met het zilveren jubileum. Het woord werd onder meer gevoerd door wethouder| Piet Zegers namens de gemeente, de heer C. Jou- stra als bestuurslid van de Stichting Samen Eén en de heer M. Bakker van de Stichting Bejaardenzorg. Laatstge noemde ging in op de (beperkte) moge lijkheden om op Texel nog bejaarden woningen te bouwen. Hij pleitte na drukkelijk voor de bouw van twintig bejaardenwoningen op het nog braak liggende terrein ten noorden van Sint Jan aan de Beatrixlaan waar de tweede fase van het project van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten moet komen. Het hier bouwen van bejaardenwonin gen is zeer gewenst omdat deze huizen zouden kunnen worden aangesloten op het alarmeringssysteem van Sint Jan en andere centrale voorzieningen. Boven- De bewoners van Sint Jan drukten hun blijdschap en erkentelijkheid ter gelegenheid van het jubileum uit met bloemen. Op de foto voorzitter G. Bakker, de dames Dijt en Huisman en de heer Zijm. Op de achtergrond directeur IV van Heerwaarden. blijk van dank voor deze inzet kreeg Annie Zijm een sieraad. Tot degenen die op bijzondere wijze werden gehuldigd hoorde ook de heer C. Merckx die vele jaren in het bestuur heeft gezeten en tegenwoordig onder meer actief is als lid van de bewoners commissie. De jubileumviering viel toe vallig samen met zijn verjaardag. Directeur W. van Heerwaarden bena drukte in het bijzonder de rol die de zusters van de Allerheiligste Verlosser hebben gespeeld in de Sint Jan-ge schiedenis, waarbij hij alle zusters met name noemde. Van Heerwaarde vertel de ook dat sinds 1957 220 personen door het bejaardenhuis zijn opgenomen, waarvan 87 mannen en 133 vrouwen. digde aan voorzitter Bakker enkele fraaie beeldjes. Een van de bewoners, de heer S. Zijm van de bewonerscom missie, trad met de dames Huisman-van der Star en Dijt-Ran naar voren- om zowel het bestuur als de heer Merckx in de bloemetjes te zetten. Zuster Antonia Marie had als geschenk van de congre gatie een zonnewijzer voor de tuin mee genomen. In haar toespraak ging ze in op de zin van het bestaan en benadrukte dat niet zozeer de lengte van het bestaan alswel de kwaliteit ervan be langrijk is. Tijd is waardeloos als deze verloopt zonder zon, warmte en mense lijkheid. Uren blijven leeg zonder vriendschap. Dit is de uitdaging voor mensen in de bejaardenzorg die er hun dien zijn er in Den Burg nauwelijks nog andere aanvaardbare mogelijkheden voor bouw van bejaardenwoningen. De damesgymnastiek van gymnas tiekvereniging Gyvo uit De Koog begint met ingang van vrijdag een kwartier vroeger dan voorheen. Gestart wordt nu om kwart over twee en niet meer om half drie. De lessen worden gegeven in de Kaapsnol.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5