(jroeti ^wartr jexels in het KINDEREN GAVEN 'STARTSCHOT' VOOR L0M-K0MPASSCH00L n zWmS- Schone sloten dank zij vernieuwing riolering dff Ondernemers willen blijven meepraten v. Geen vergunning voor café Texelaars sterksten bij provinciaal ploegkampioenschap Bollensörteerder vindt granaat Aanrijding met drank Demonstratie snelkookpannen BAKKEIFS IJZERHANDEL N WINKEL VOL IDEEEN! 7e JAARGANG Nr. 9718 DINSDAG 5 OKTOBER 1982 edaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog tel. (02228) 266 en ans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. its Beutick is tot 26 oktober met vakantie. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 16,15 per kwartuji 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr 36.25 01.742: NMB nr. 67.34.60.398. Door op verzoek van wethouder Piet Zegers heel hard ,,pang!" te oepen, hebben de 29 leerlingen van de Lom-Kompasschool gister- jchtend zelf het startschot gegeven bij de opening van hun drie- dassige school die in de voormalige Beatrixschool is ondergebracht. )at gebeurde nadat op het zonnige schoolplein de naam van de ichool (lom-Kompasschool) was onthuld door de leerlingen Mark (iljan en Patrick Zegers, gevolgd door het hijsen van de Kompasvlag loor het schoolhoofd W. de Vette samen met Cora Koopman. Laatstgenoemde mocht aan het ri- ueel meewerken omdat zij de 500ste eerlmg is in de geschiedenis van de (elderse Kompasschool en Mark Kiljan sn Patrick Zegers waren uitgekozen omdat zij tot de eerste leerlingen be- ioorden die voor de Helderse school werden aangemeld en het begin vorm den van een snel groeiende groep die uiteindelijk zo groot was dat deze in een dependance op Texel zelf kon worden mdergebracht. Vooral als gevolg van de ipheffing van de Beatrixschool kon dit eerlingenaantal zodanig verder groeien lat de dependance met drie groepen ;on gaan draaien en naar het door het jemeentebestuur beschikbaar gestelde jebouw van de Beatrixschool kon ver- ruizen. Zelfstandig Het ziet er naar uit dat het aantal eerlingen nog aanzienlijk zal toenemen in dat de school over ongeveer een jaar ien zelfstandige status kan krijgen, waarschijnlijk als openbare school onder /erantwoordelijkheid van het gemeen- ebestuur. Daarmee hoeft wat de ruders betreft geen vliegende haast te vorden gemaakt. Hun ideaal, lom- rnderwijs op Texel dat niet met ophef ing wordt bedreigd, is in feite bereikt, /an veel belang is het ook dat de lom- fependance een zg. breed opname- reieid hanteert, waardoor ook leerlingen die misschien geen aanspraak kunnen ■naken op de lom-indicatie, worden op- jenomen zij het dat er wel grenzen zijn. De leiding van de Kompasschool heeft het gezien de bijzondere Texelse om standigheden wenselijk gevonden om alle kinderen die in laatste instantie op de Beatrixschool zaten over te nemen. T roost De vaak geuite vrees dat een aantal kinderen tussen wal en schip zou raken Bn naar Den Helder zou moeten voor rerder onderwijs, is dus niet bewaar heid. Vooral dat laatste feit is een ïnorme troost geweest voor de leden van het team van de voormalige Bea trixschool die zich samen met de ouder commissie zeer hebben ingespannen om de school van de ondergang te redden. Van de leden van dat team is niemand door de Kompasschool over genomen. De leiding van de school besliste dat het voor de toekomstige ontwikkeling van de school gewenst zou zijn om in alle opzichten met een „schone lei" te beginnen. Geruime tijd heeft er tussen Beatrixschool en Kom passchool nogal wat spanning bestaan, maar nadat de definitieve beslissing was gevallen om de Beatrixschool op te heffen hebben team en ouders zich bij dit feit neergelegd en eraan meegewerkt dat de zaken soepel werden afgehan deld. Dat laatste werd gisterochtend benadrukt door mevrouw A. Stoer- Jipping die namens het Beatrix-team Het plan van het gemeentebestuur om in de nieuw te benoemen raads commissies voortaan alleen nog maar raadsleden toe te laten, heeft tot protest geleid van het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers. Het TVO dat tot dusver onder meer in de commissie ruimtelijke ordening een vertegenwoordiger had, heeft het colle ge geschreven dat een dergelijke verte genwoordiging de enige mogelijkheid is om regelmatig en tijdig een mening te kunnen geven over zaken die het midden- en kleinbedrijf betreffen. Het college wordt eraan herinnerd dat de vertegenwoordiging in raadscommissies steeds als argument is gebruikt om niet over te gaan tot het instellen van een overlegcommissie midden- en kleinbe drijf op grond van artikel 61 van de gemeentewet. Het bestuur vraagt ten slotte spoedig een datum vast te stellen voor het halfjaarlijkse overleg tussen B en W en het TVO-bestuur. Cora Koopman hijst met het schoolhoofd Wim de Vette de Kompasvlaggadegeslagen door kortingen, ouders en genodigden. Op de echteryrond de school met het zojuist onthulde flauwe naambord. het woord voerde en de sleutel van de school officieel overhandigde aan de heer De Vette. De heer De Vette blikte terug in de geschiedenis die voor hem begon toen hij twee jaar geleden tot hoofd van de Kompasschool in Den Helder werd benoemd en daar zeven Texelse leer lingen tegenkwam. Die jongens (lom meisjes zijn zeer zeldzaam!) reisden dagelijks heen en weer, moesten tel kens vroeg hun bed uit en moesten dus nogal wat extra inspanning leveren. Toen het op een gegeven moment er naar uitzag dat het aantal Texelse leer lingen zou uitgroeien fot zestien viel het besluit om op het eiland zelf een af deling van de school neer te zetten. De heer Ad van de Snepscheut, een der leerkrachten, bleek bereid de leiding van deze dependance op zich te nemen wat betekende dat hij voortaan hetzelfde moest doen wat zijn leerlingen tot dusver hadden gedaan: elke dag heen en weer reizen. Dank Dat de dependance nu met drie groepen draait, was volgens de heer de Vette in de eerste plaats te danken aan de ouders die hiervoor heel wat hebben afgepraat, afgeschreven en afgevoch ten. Dank werd ook gebracht aan het Texelse gemeentebestuur dat het schoolgebouw beschikbaar stelde en de derde leerkracht betaalde. Erkentelijk heid werd ook betuigd jegens het team van de Beatrixschool dat een aantal leerlingen uitstekend heeft opgevangen, het schoolbestuur in Den Helder voor de medewerking en last but not least de heer Van de Snepscheut die de laatste tijd heel wat extra inspanning heeft moeten leveren, waarbij ook zijn colle ga's zich niet onbetuigd lieten. Het team van de Texelse Kompasschool bestaat uit Ad van de Snepscheut, mevrouw N. Kant en de heer Hans van Heerwaarden, werd met een bloemetje gehuldigd en gedankt. Wielerwedstrijd Wethouder Piet Zegers kwam met een gelijkenis, bestaande uit het verslag van een wielerwedstrijd waarbij hij on langs het startschot had mogen geven. De renner die onmiddellijk hard wegreed en een voorsprong nam, werd uitein delijk niet de winnaar. Een veel betere positie in het peloton veroverden de genen die hun krachten verdeelden en samenwerkten. De moraal van het verhaal was: probeer de beste resultaten te bereiken door met je leerkrachten samen te werken. Het meest blij Mevrouw Joke Maas, namens de oudervereniging VLOT (Vereniging van Lom-Ouders Texel) stelde vast dat van alle betrokkenen de ouders het meest blij zullen zijn met de nieuwe school. Er is inderdaad hard voor dit resultaat geknokt. Mevrouw Maas zei er erkente lijk voor te zijn dat in alle stadia steeds naar de ouders is geluisterd en dat met hun wensen ook werkelijk rekening is gehouden. De sfeer was altijd goed. „Er was wederzijds vertrouwen en we kon den zeggen wat we wilden." Spreekster zei dat de ouders bereid blijven hulp te verlenen in allerlei zaken de school be treffende. Fee Mevrouw A. Stoer-Jipping (die ver onderstelde dat sommigen haar zouden beschouwen als „de boze fee uit het sprookje van Doornroosje") wenste het team van de Kompasschool veel geluk en wees erop dat de mensen van de Beatrixschool bepaald geen puinhoop hebben achtergelaten. In tegendeel, al het materiaal dat in de loop der jaren door de Beatrixschool is samengebracht staat nu ter beschikking van de Kom passchool. „Ik hoop dat jullie hier even gelukkig zullen zijn als wij er steeds geweest zijn en ik hoop dat de kinderen geen tijd zullen hebben om ons te missen." Mevrouw I. V. Simao, namens de Stichting voor Individueel aangepast onderwijs te Den Helder, waaronder de Kompasschool ressorteert, sprak een dankwoord waarin zij ook ex-wethouder F. Blanken betrok. Als geschenk had zij twee videobanden meegenomen die gebruikt kunnen worden op de video recorder waarover de school beschikt en die enkele jaren geleden aan de -i- Het plaatsen van de rioolpijpen is cendmeterwerk dat veeI vraagt van het vakmanschap van vooral de kraanmachinist. In opdracht van de gemeente is aannemer De Vries en Van de Wiel begonnen met de eerste fase van de vernieuwing van de riolering van Den Burg. Deze fase, die f 1,6 miljoen kost, betreft de vervanging van het 750 meter lange riool dat grotendeels onder de Beatrixlaan ligt en wel het gedeelte tussen Molenstraat en Jonkerstraat. Het bestaande riool, dat ongeveer dertig jaar geleden werd gelegd, ver keert in slechte staat en heeft bovendien onvoldoende capaciteit. Bij een flinke regenbui staat het al spoedig vol en treden de overstorten in werking waar door ongezuiverd afvalwater in de slo ten terecht komt. Een dergelijke over stort bevindt zich onder andere nabij Mont Rosa tussen Elemert en Kees- omlaan (waar ook het pompgemaal is dat het afvalwater naar de rioolzuive ringsinstallatie Everstekoog perst). Vervuiling Per jaar komt het meer dan dertig keer voor dat de sloten van zuidelijk Texel op deze wijze een portie vuil water te ver werken krijgen en de kwaliteit van dat slootwater is dan ook slecht. Het nood gedwongen overstorten zou tot enkele malen per jaar beperkt moeten worden en dat is dus mogelijk door het riool een grotere doorsnee te geven. Het zou ook kunnen door het vergroten van de capaciteit van het pompgemaal (zodat het toegevoerde water sneller wordt weggepompt) maar het Hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen, ver antwoordelijk voor de kwaliteit van het Texelse oppervlaktewater, vindt dat ongewenst waardoor de gemeente ge noodzaakt is de bergingscapaciteit van het riool zelf aanmerkelijk te vergroten. Secuur Het nieuwe riool heeft voor het grootste deel een inwendige doorsnee van 1.25 meter, het stuk in de buurt van het gemaal is zelfs 1.5 meter. Het leggen De politie is vrijdag, in overleg met de gemeente, opgetreden tegen de eigenaar van een horecagelegenheid die niet over de vereiste vergunning bleek te beschikken. De 35-jarige horeca-exploitant was al vier maal gesommeerd aan de eisen voor een vergunning te voldoen. Dat gebeurde niet en daarom werd vrijdag proces verbaal opgemaakt en de partij drank die aanwezig was werd in beslag genomen. Beatrixschool werd geschonken door het assurantiekantoor fa. Jan Dekker. Na afloop van het officiële gedeelte was er voor de leerlingen feest met onder meer een gezamenlijke maaltijd en filmvertoning. van de betonnen rioolpijpen is een nauwkeurig werk dat veel vakmanschap vraagt van kraanmachinist en andere betrokkenen. Elke rioolpijp wordt in een precies op diepte gegraven kuil gelegd en met behulp van een laserstraal gericht. Het totale riool loopt in een flauwe helling van het hoogste naar het laagste punt. Voor het gezicht lijkt het precies andersom omdat het bodempeil in noordelijke richting nogal stijgt. In het noordelijke deel komt het riool meer dan vijf meter diep te liggen en moeten de wanden van de kuil worden gestut om instorten te voorkomen. Het werk vergt totaal 20 weken. Voor de weggebruikers en de buurtbewoners is enig ongerief niet te voorkomen. Telkens zal een stuk van de Beatrixlaan worden afgesloten en wordt het verkeer omgeleid. Herbestrating Het in 1978 opgestelde rioleringsplan Een Texelse afvaardiging bij het pro vinciaal ploegkampioenschap dat afge lopen zaterdag in Hoofddorp werd ge houden, heeft een uniek resultaat be haald. De drie uitgezonden Texelaars behaalden de eerste, tweede en derde plaats. Eerste werd Nico Slot met 234 punten (bij de Texelse kampioenschap pen werd hij tweede). De tweede plaats was voor Bert Keijzer die twee weken geleden bij „Padang" als derde eindig de. De Texelse kampioen Henk Broek man werd in Hoofddorp derde. De nummers een en twee doen volgend jaar mee aan de Nederlandse kampioen schappen. Voor de provinciale wedstrijden in Hoofddorp bestond een flinke publieke belangstelling. De Texelaars deden mee met een twee-scharige wentelploeg. In deze categorie dongen totaal veertien ploegers naar de prijzen. De grond waarin geploegd moest worden, werd door de deelnemers unaniem omschre ven als „vrij zwaar". De jury kon weinig verschil ontdekken tussen de ploeg- kwaliteiten van Keijzer en Broekman. Broekman kreeg 229 punten en Keijzer werd met slechts een half puntje ver schil tweede. Het vervoer naar de kam pioenschappen was georganiseerd door P. Bonne en Cebeco. Vorig jaar eindig de de Texelse delegatie bij de pro vinciale wedstrijden in het midden van de ranglijst. voor Den Burg gaat totaal ongeveer acht miljoen gulden kosten. In het kader van hetzelfde project zal tevens tot her bestrating worden overgegaan, waarbij onder meer de Beatrixlaan anders zal worden ingericht („visueel versmald") waardoor de snelheid van het verkeer op deze kaarsrechte weg wordt afgeremd. In verband met de kosten wordt het rioleringsplan in totaal acht fasen uitge voerd. De nu begonnen eerste fase komt geheel voor rekening van de gemeente. De volgende etappe (die voor begin volgend jaar op het pro gramma staat krijgt subsidie. Het streven is erop gericht de diverse fasen direct op elkaar te laten aansluiten. Zaterdag werd op een stuk land aan de Nieuwlanderweg een granaat gevon den. Het projectiel werd ontdekt op de zeef van een bollensorteerder. De politie heeft zich over de vondst ont fermd. Zaterdagavond deed zich op de Bemhardlaan een aanrijding voor waarbij drank in het spel was. Een automobilist uit Oosterend reed achterop de auto van een andere Texelaar en toen deze laatste zei de politie te willen alarmeren, verkoos de O os te render het hezepad. Na het arriveren van de politie bij het slachtoffer van de botsing werd gecon stateerd dat hij teveel gedronken had. Na twee blaastesten werd de bloed proef afgenomen. De veroorzaker van de botsing kwam zich zondag op het bureau melden. De meest waarschijn lijke reden voor dit gedrag is eveneens het gebruik van alcohol. woensdag 6 oktober om 20.00 uur in hotel De Lindeboom-Texel. Gratis kaarten verkrijgbaar in onze zaak. Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1