„We moeten ze dwingen met ons te praten" Bleekwater als wapen in concurrentieslag verkoop tweedehand kinderkleding in Den hoorn ABVA/KABO-VOORZÊTTER JAAP V. D. SCHREUR: Mededelingen ran B. en W. Fietsen gestolen Verleende bouwvergunningen Portemonnee gestolen Auto beschadigd Even uitwijken... PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 OKTOBER 1S Op 1 oktober 1982 zijn vergunningen ingevolge de Hinderwet verleend aan: a. De heer L. J. Garritsen, Hoofdweg 50, 1975 JE De Cocksdorp, voor een aardappelbewaarschuur annex mest- stierenhouderij aan de Hoofdweg 59 te De Cocksdorp; B. De heer A. van der Sar, Slufterweg 200, 1795 KM De Cocksdorp, voor een agrarisch bedrijf aan de Slufterweg 200 te De Cocksdorp; C. De heer D. Bakker, Pontweg 144, 1796 MC Texel, voor een veehouderij aan de Pontweg 144 te Texel; Vier dagen D. De heer Ph. Bas, Oosterweg 5, 1 GK Oosterend, voor een landbouw- veeteeltbedrijf aan de Oosterweg 5 9 te Oosterend; E. Aan de firma A. J. Keijser en zon Ongeren 5, 1791 ME Texel, voor i landbouwbedrijf aan Ongeren 5 Texel; F. Aan de heer C. P. Zijm, Fonteinsv 8, 1797 RK Den Hoorn, voor een v houderij aan de Fonteinsweg 8 te I Hoorn. Bij het verlenen van de vergunninj is door het stellen van voorschrif tegemoet gekomen aan bezwaren gevaar, schade of hinder. De vergunningen liggen op het meentehuis, kamer 209, ter inzage va oktober 1982 tot 5 november 1982. tijdstippen waarop inzage verkregen I worden zijn: op werkdagen van 091 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 T op maandagavonden van 19.30 I 22.30 uur. Tot 5 november 1982 kan tegen vergunningen beroep ingesteld word Beroep is mogelijk voor de aanvrag de adviseurs en degenen, die ti bezwaar tegen de aanvragen om t gunning hebben aangetekend. Tev is beroep mogelijk voor enige anc belanghebbende, die aantoont, dat redelijkerwijs niet in staat is gewi eerder bezwaren in te brengen. Het roepschrift moet worden gericht Hare Majesteit de Koningin en wor gezonden aan de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad State, Postbus 20019, 2500 ES I Haag. Elke vergunning wordt in principe afloop van de beroepstermijn kracht. Degenen die beroep inste kunnen echter overeenkomstig ar 60a van de Wet op de Raad van S een verzoek doen tot schorsing van vergunning of het treffen van een vi lopige voorziening. Dit verzoek r voor 5 november 1982 worden gei aan de voorzitter van de afdeling t de geschillen van bestuur van de R van State, Postbus 20019. 2500 ES Haag. De vergunning wordt dan van kracht, voordat op het verzoe beslist. Nadere informatie is te verkrijgen b afdeling algemene zaken van de meentesecretarie, telefoon 02220-3 toestel 145. Bij de politie zijn de afgelopen d veel aangiften gedaan van rijwie stallen. Bij vakantiecentrum Der oord werden deze week drie huu sen gemist toen aan het einde va maand de administratie opgemaakt. De fietsen moeten vei nen zijn op 11, 12 en 26 septer :i Het betreft groene damesfietsen het merk Bongers. In de nacht van zaterdag op zo werd een groene Gazelle dame gestolen die op slot stond bij dancing in Den Burg en datzelfd beurde dezelfde nacht met een r herenfiets van het merk Zeebu die Zwaanstraat stond. Zondagavond een fiets gestolen uit de Wevers De Batavus herenfiets stond op Alle fietsen waren eigendom van laars. e In het dorpshuis van Den Hl wordt donderdag 7 oktober van 9.0 12.30 uur weer een verkoop van t dehands baby-, peuter- en kle kleding gehouden. ,0| De opbrengst van de verkool worden gebruikt voor het aanscb van nieuw speelgoed voor de p6 speelzaal De Waldhoorn. Burgemeester en wethouders van Texel hebben aan de volgende personen en/of instanties bouwvergunning ver leend: P. Beerling, Pontweg 52, Texel voor het vergroten van een woonhuis en verplaatsen van een garage en schut ting; R. en J. Hilger,'Duitsland, voor het gedeeltelijk veranderen van een dak dakkapel aan de Herenstraat 50 te Den Hoorn; L. van Kooten, Ada van Hol landstraat 5, Den Burg, voor het plaat sen van een schuur aan het Mienterglop te De Koog; G. C. H. Rammers, An kerstraat 13, Oosterend, voor het bou wen van een bijkeuken; B. C. Klippel. De Ruyterstraat 59, Oudeschild, voor het plaatsen van een achtergevel op woning; J. D. Roeper, Wilsterstraat 19, Den Burg, voor het veranderen vah een boerderij aan de Spangerweg 16 te Texel; H. J. Smit, Pontweg 77, Den Burg, voor het plaatsen van een tussen- bouw; H. J. Flier, Naalrand 23, Den Hoorn, voor het vernieuwen van een schuurtje met tussenbouw; H. W. van Heerwaarde, Pontweg 82, Den Burg, voor het bouwen van een dubbele houten garage en een stenen schuur; P. G. de Boer, Kogerstraat 106a, Den Burg, voor het plaatsen van een zijraam in de rechterzijgevel aan de De Win straat te Oudeschild; P. Daalder's Aan nemersbedrijf B.V. te Alkmaar, voor het vernieuwen van een houten directiekeet aan het terrein bij het Westerslag; PEN, Den Burg, voor het bouwen van een strafostation aan de Grensweg te Texel. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Een 39-jarige man deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn portemon nee met een inhoud van 7240,— als mede een bankpas en strippenkaart. De portemonnee moet gestolen zijn toen de man zaterdagmorgen in de Dorps straat in De Koog liep te winkelen. Een van de mogelijkheden om met name de jeugdwerkloosheid aan te pakken was volgens Van der Schreur arbeidstijdverkorting in de vorm van een 4 daagse werkweek voor jongeren op vrijwillige basis en tegen betaling van niet meer dan vier dagen loon. Spreker zei dat het eenvoudig onbillijk is dat iedereen een volledige 40-urige werk week blijft verlangen, want het werk is er nu eenmaal niet. Door betere ver deling van het beschikbare werk inplaats van ontslagen kan elk maatschappelijk onheil worden voorkomen, onder ande re het in Nederland herlevende fascis me. De bonden willen over deze zaken met de regering praten. „Maar die kans krijgen we niet. De regering beslist, maar overlegt niet. Zij pikt en pakt haar eigen werknemers." Mes van tafel De Abva/kabo voorzitter vertelde dat devoorbereidingen voor stakingen onder bepaalde groepen ambtenaren reeds in volle gang zijn, maar gaf er blijk van te beseffen dat een staking door de rechter zal worden verboden als pr niet eerst wordt gepraat. In eerste instantie is het doel van de acties dan ook dat er redelijk wordt overlegd. De bonden moeten hun verlangens op tafel kunnen leggen en op De auto van een 22-jarige Utrechte naar die op particuliere grond in De Koog stond geparkeerd, is vrijdagavond beschadigd. Een zijkant van de auto liep flinke deuken op doordat met ertegen had staan trappen. Deze ver nieling lijkt voort te komen uit onenig heid over de plaats waar de auto stond geparkeerd. De eigenaar van de grond had al eerder te kennen gegeven dat de auto daar weg moest. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. In het begin van zijn praatje ontkende de Abva/Kabo man dat de ambtnaren een beter lot zouden eisen dan dat van andere loontrekkers in het land. „Wij zijn geen haar beter dan mensen uit de bouw of andere werknemers. Dat onze baas de PTT, de gemeente, het Water schap of Rijkswaterstaat is, is puur toe vallig. Maar het is wel een feit dat die baas per jaar 30 miljard te kort komt en dat er dus wat moet gebeuren. Dat vraagt om visie en die visie ontbreekt. Alle energie zou erop gericht moeten zijn om tot een soort plan van de arbeid te komen om aldus de ellende van honderdduizenden gezinnen te helpen verlichten." De spreker gaf als zijn persoonlijke mening dat het in de maak zijnde CDA-VVD kabinet „de ambtenaren op alle mogelijke manieren zal pakken", maar zei overigens alle onheil niet altijd in één bepaalde politieke richting te zoeken. In een VVD-er als Van Aar- denne had hij een zeker vertrouwen (omdat hij een gegeven woord altijd gestand doet) en in het verleden is de bond ook wel ten strijde getreden tegen Den Uyl. Pessimisme Naar aanleiding van wat naar voren was gebracht ontspon zich een geani meerde discussie. De aanwezigen ble ken overwegend van mening te zijn dat de actiebereidheid van de bondsleden niet bijzonder groot is. Het PSP-raads- lid Peter Bakker, die bij de PTT werkt, zei met name teleurgesteld te zijn in de afwachtende en onverschillige houding van zijn collega's ten aanzien van der gelijke problemen. Ook de PTT-er Adam Keizer sprak van een fatalistische hou ding van de mensen. „Anders hadden hier wel 150 mensen gezeten." Van der Schreur was echter opti mistisch. Met name het feit dat in hele andere dan bondskringen (grootwin kelbedrijven) onvrede bestaat over de Wachtmeesters van de Rijkspolitie bezig met het opnemen van de schade. In witte Jas W. Hopman, die samen met Wim de Graaf de kraam bemant. Een Texelse vrouw heeft gisteroch tend een hoeveelheid bleekwater uitge goten over de gerookte vis die lag uitge stald in de marktkraam van de firma Z. de Graaf en Zonen uit Spakenburg. De vis werd daardoor ongeschikt voor con sumptie en moest worden weggegooid. De firma heeft bij de politie aangifte gedaan en daarbij een totale schade opgegeven van 71108, De vrouw is de echtgenote van de Texelse vishandelaar die ook op de markt staat en van De Graaf hevige concurrentie ondervindt. Het onver kwikkelijke incident is een uitvloeisel van de onenigheid die bestaat over de vraag of de gemeente van de handelaren die zij op de markt toelaat, mag verlangen dat zij slechts een beperkt assortiment aanbieden. Met De Graaf die sinds het begin van dit jaar op de markt staat, is de afspraak gemaakt dat hij alleen „natte" verse vis mag verkopen. Belachelijk Dat is gunstig voor zijn collega's Mosk en Snoek die ook op de markt staan en die wel gerookte en gebakken vis aan de man mogen brengen. De Graaf, die op tal van plaatsen in het land met zijn kraam op de markt staat, vindt deze „branche-indeling" (die kennelijk bedoeld is om de andere handelaren te beschermen, want als Snoek niet op de markt staat mag De Graaf wél een compleet assortiment aanbieden) be lachelijk. Hij wil naast verse vis ook andere soorten vis verkopen. Na door de gemeente aan de afspraak te zijn herinnerd, verscheen De Graaf vorige week met alleen verse vis, maar na overleg met een advocaat heeft hij het sterke vermoeden gekregen dat de gemeente helemaal niet is gerechtigd om dergelijke beperkingen op te leggen en besloot hij er zich niets me.er van aan te trekken. De vrouw van zijn Texelse concurrent vervoegde zich gisterochtend bij de kraam van De Graaf, stelde vast dat gerookte en gebakken vis te koop werd aangeboden en goot over de gewraakte handel een emmertje bleekwater uit, dat ze in een plastic draagtas mee naar de markt had genomen. Wim de Graaf ging onmiddellijk naar de politie om aangifte te doen. Twee wachtmeesters verschenen even later op de markt en berekenden samen met De Graaf's collega W. Hopman de schade. Alle vis die met bleekwater in aanraking was geweest was waardeloos geworden en kon in een grote plastic bak worden afgevoerd. Spijt Naderhand werd duidelijk dat de betrokken vrouw allerminst voldaan is over wat er is gebeurd. Ze heeft ge handeld in wanhoop en heeft er erg spijt van omdat ze inziet dat hiermee de situatie voor haar en haar man helemaal niet is gediend. Marktmeester Henk Hin vertelde ons dat de gemeente thans uitzoekt hoe de kwestie van de branche-indeling juri disch precies ligt. Niet alleen onder de vishandelaars bestaat ongenoegen maar ook onder andere marktkooplieden. Het is van belang dat er spoedig een juri disch gefundeerd, schriftelijk reglement komt, gekoppeld aan of onderdeel van de nieuwe marktverordening die de gemeenteraad binnen afzienbare tijd moet vaststellen. Hin hoopt dat hij intussen de ontevredenheid kan sussen. In het kader daarvan heeft hij de firma De Graaf gevraagd de aanklacht in te trekken en met de concurrent de schade onderling te regelen. De Graaf was daartoe bereid, maar adjudant P. Scheuneman van de Rijkspolitie vindt dat onjuist en meent dat de officier van justitie maar moet bepalen of de zaak moet worden geseponeerd of niet. Jaap v. d. Schreur aan het woord in „De Lindeboom-Texel". Rechts Dirk Terpstra, voorzitter van de plaatselijke afdeling van Abva-Kabo. Voorzitter Jaap van der Schreur van de FNV ambtenarenbond Abva/Kabo zegt dat de bonden op constructieve wijze willen meewerken aan het terugdringen van de ellende die de huidige economische crisis veroorzaakt. Tot dusver heeft de regering helemaal niet naar de bonden geluisterd en nu is het moment aangebroken om daarin met acties verandering in te brengen. „We moeten ze dwingen om met ons te praten", aldus Van der Schreur die donderdagavond het woord voerde op een openbare discussieavond die door de FNV Texxel in hotel De Lindeboom- Texel werd gehouden. De Abva/Kabo voorzitter zei dat men het er in zeer brede kring over eens is dat de regering de problemen thans zonder visie te lijf gaat. Er wordt alleen maar met de botte bezuinigingsbijl gehakt. Dat verontrust niet alleen de bonden maar ook bij voorbeeld grootwinkelbedrijven als Albert Heijn en Vroom en Dreesmann waar men er inmiddels achter is dat het alleen maar korten van salarissen en de daardoor ontstane vermindering van koopkracht de problemen alleen maar groter maakt. Nadrukkelijk zei Van der Schreur dat zijn bond best wil inleveren maar dat ambtenaren en trendvolgers niet anders behandeld willen worden dan andere werknemers. Van der Schreur zag mo gelijkheden tot betere verdeling van de arbeid, erop wijzende dat de 700.000 werklozen die ons land de komende zomer zal tellen door de gemeenschap onderhouden moeten worden en dat elke procent economische groei 40.000 arbeidsplaatsen oplevert. zijn minst te horen krijgen waarom aan deze wensen niet kan worden tegemoet gekomen. Bij zo'n gesprek moet dan wel het mes (in de vorm van de voor genomen bevriezing van salarissen) van tafel, maar de trend mag volop ter discussie staan. De discussieavond in De Lindeboom hoewel bezocht door nog geen 25 belangstellenden, had een geanimeerd verloop. Van der Schreur stak geen „gladde" toespraak af, maar verwoord de de problematiek waarmee zijn bond heeft te maken in een gemoedelijk praatje los uit de hand en betrok daar het publiek sterk bij. Dat publiek toonde zich overigens niet optimistisch over de kans dat het de bonden zal lukken met de regering inderdaad om de tafel te komen. Met name werd getwijfeld of er wel vol doende stakingsbereidheid zal zijn. Vrij algemeen heerst ook onder bondsleden de opvatting dat de ontwikkelingen niet zijn tegen te houden; men is apatisch. Van der Schreur erkende dat de „rusti ge" mensen die buiten de randstad wonen niet in de startblokken staan om in actie te komen, maar in bijvoorbeeld Amsterdam en Rotterdam is dat heel anders. wijze waarop de regering de crisis tegemoet gaat, sterkte hem in de mening dat een doorbraak is te ver wachten. Tal van bedrijven komen door de verminderde koopkracht in moeilijk heden, waaronder de zich in overheids handen bevindende energiebedrijven zodat ook daat het vertrouwen in het beleid hard slinkt. Tegen het idee dat je mensen vier dagen kan laten werken voor vier dagen loon, werd ingebracht dat de meeste gezinnen daartoe niet bereid zijn omdat ze het geld niet kunnen missen. Zoiets zal dus financieel mogelijk moeten wor den gemaakt door de totale loonsom erbij te betrekken. De Abva/Kabo voorzitter sprak zich uit voor een andere visie op functie waardering. Mensen die met hun han den zwaar en onaangenaam werk moe ten doen, zouden beter betaald moeten worden. De regel „Hoe meer kennis, hoe meer loon" is langzamerhand ach terhaald en heeft onder andere tot een overvloed van academici geleid. Een ander discussiepunt vormde het probleem dat de bonden er meestal niet in slagen aan een groot publiek duidelijk te maken wat hun drijfveren en argu menten zijn, wat medeoorzaak is van de geringe actiebereidheid. Zodra stakin gen dreigen komen alle media met verhalen vol waarschuwingen waarin naar voren komt hoe schadelijk een staking is voor de economie, maar van de zijde van de bonden lijkt daar maar weinig tegenover gesteld te worden. De spreker stelde een brochure in het voor uitzicht die speciaal is bedoeld om de leden te informeren en aldus te mo tiveren. Het stakingsrecht van ambtenaren stond volgens hem niet meer ter dis cussie. Formeel wettelijk kan staken niet, maar rechterlijke uitspraken heb ben inmiddels duidelijk gemaakt dat zij wel degelijk legaal het werk kunnen neerleggen. Doordat hij moest uitwijken voor wandelende tegenliggers raakte rijks politieagent Hy/derda zondagavond met een jeep in moeilijkheden. De jeep reed op een strandsiag-op- en afrit op het moment dat de wandelaars hem tege moet kwamen. Hij moest, volgens eigen zeggen, de rijksauto daarom vlak langs de duinrichel sturen en op dit gewicht was de grond niet berekend. De auto zakte langzaam naar beneden en kwam in zeer schuine stand tot stilstand onderaan het strandslag. Dat laat. was een geluk bij een ongeluk want agent kon toen met behulp van enk omstanders de auto aan één kant uiti graven worden zodat de jeep meer hl zontaal kwam te staan. Met behi van een jeep van Garage Kikkert met en de jeep van Peter van de Wei werd een ,,hang-constructie" gema, waardoor de politiewagen langzaam het mulle zand getrokken kon wore zonder te kantelen. Binnen het uur wi het karwei geklaard. Op de foto agt Hyiderda bij de hellende jeep.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2