Advocaat over weigering bloedproef „Panische afkeer van lichamelijke ingrepen /ÜGENDt Evil under the Sun September: droog en zonnig L//R Texelaars voor de balie ■IET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND FAMILIEBERICHTEN Waar stickers maken FF Burgerlijke stand door Dirk Vinke Raadsvergadering Aanrijding met letsel sticker ISDAG 5 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Mijn cliënt heeft een panische afkeer van lichamelijke ingrepen. Daarom weigert de bloedproef en daarom zal aan deze reeks van drankdelicten ook geen einde nen", aldus mr. Feikema, advocaat van een 31-jarige Texelaar die op 28 april met eel drank op achter het stuur had gezeten en geweigerd had een bloedproef te lergaan. Voor die weigering en wegens het drankgebruik moest de verdachte i vrijdag verantwoorden voor de politierechter mr. Udo de Haas. Deze toonde irip voor de afkeer van lichamelijke ingrepen maar niet voor het feit dat de ;e1aar met teveel alcohol in het lichaam achter een autostuur was gekropen, officier van justitie mr. Jansen had ook geen begrip voor de afkeer. „Dat is voor een bijzaak en als Hij zo bang is voor een prikje dan moet hij de auto laten staan een paar borrels. Dat geldt voor iedereen." De officier eiste een gevangenisstraf twee weken, een ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maanden en een ite van f900, Ie officier kwam deze fikse gevangenisstraf omdat de ■dachte tweemaal eerder was veroor- eld voor hetzelfde feit. In mei vorig stond de Texelaar terecht voor twee ligeringen van een bloedproef die in jtember en oktober 1980 waren ge- tegdToen was ter verdediging aan- i/oerd dat de verdachte geweigerd d omdat hij Jehova's getuige was. jdag werd dit argument niet ge- emd. Voor de overtredingen in 1980 rd de Texelaar veroordeeld tot een ete van 72000,— en een voorwaar- iijke gevangenisstraf van twee weken it een proeftijd van twee jaar. Daarbij k een ontzegging van de rijbevoegd- d die echter voor de veroordeling al or een groot deel was verlopen (het iewijs werd toen bij het opmaken van proces verbaal ingenomen). Dp 12 juni vorig jaar mocht de ver- chte weer autorijden en hij stond nu s terecht voor een wetsovertreding in 'de proeftijd was gepleegd. Door weigeren van de bloedproef op 28 ril kon het promillage alcohol niet irden vastgesteld en in de rechtspraak het dan gebruikelijk dat een promil- e wordt aangenomen dat ligt tussen 1,5 en 2. Nadat de verdachte had geweigerd de bloedproef te ondergaan was er een woordenwisseling met de politie ont staan waarbij de Texelaar „een con frontatie was aangegaan". Tijdens de zitting werd niet duidelijk wat dit verzet had ingehouden en de officier ging ook niet verder in op het „niet meewerken van de verdachte bij het opmaken van het proces verbaal". De Texelaar wilde nog wel kwijt „dat de politie was be gonnen." „U bent twee keer eerder voor het zelfde feit veroordeeld. U hebt uw kans gehad", aldus mr. Jansen in zijn requi sitoir die het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtte en de genoemde straf eiste. De verdachte begreep dat de officier ditmaal met harde hand wilde optreden maar hij vroeg wel of bij een ontzegging van de rijbevoegdheid het rijden op een tractor buiten schot mocht blijven. „Ik heb een seizoenbedrijf met uitritten die uitkomen op de openbare weg. Voor mijn werk moet ik een tractor kunnen gebruiken" zei hij, waarop mr. Udo de Haas vroeg hoe hij een eerdere rijontzegging had opgelost. Door het aannemen van extra personeel had de eigenaar van het sei zoenbedrijf veel werk uit handen kunnen geven, maar hij gaf toe wel eens stiekem op een tractor te hebben gereden. „Omdat het niet anders kon." Oorzaken Ook zei hij los te willen komen van de alcohol en daar was hij in een Anonieme Alcoholisten-groep ook mee bezig. Door het consultatiebureau voor alcohol en drugs was een rapport geschreven over het drankgebruik van de verdachte maar daarin werden alleen de oorzaken genoemd. Mr. Feikema zei ter ver dediging dat hij het rapport onvolledig vond. „Er worden geen mogelijkheden tot oplossing van dit probleem aange voerd." Feikema hield een pleidooi voor een diepgaander psychologisch onder zoek naar de achterliggende problemen. Daarbij zou ook onderzocht moeten worden welke uitwerking een gevange nisstraf op het ziektegedrag van de ver dachte heeft. De politierechter voelde veel voor deze benadering en vond dat de zaak aangehouden moest worden totdat het psychologisch onderzoek had plaatsgevonden. De offcier had een andere mening. Volgens hem waren de oorzaken van het drankgebruik bekend. Erfenis „Het is een erfenis uit het verleden zoals familieomstandigheden en over belasting door zijn werk. Ik heb geen behoefte aan diepzinnige toestanden in een psychiatrisch onderzoek", meende de officier. Hij vond dat de verdachte in de AA groep een weg gevonden moet hebben om van zijn probleem af te komen. „Hulpmogelijkheden zijn er. Je moet ze alleen wèl aangrijpen." Aan de verdachte werd gevraagd of hij mede werking zou willen geven aan een psy chologisch of psychiatrisch onderzoek en de Texelaar antwoordde bevesti gend. „Ik schaam me diep. Je probeert iets te veranderen maar het lukt niet", zei hij. Politierechter mr. Udo de Haas besloot de gevangenisstraf op te schor ten en de zaak aan te houden. De rechter-commissaris krijgt de taak een instantie aan te wijzen die het onderzoek zal uitvoeren. Op de vraag van de verdachte of hij zijn rijbewijs nu terug kreeg, kon de rechter geen ant woord geven. Dat rijbewijs is hem door de pollitie afgenomen na het rijden onder invloed. „Als u veroordeeld zou zijn, was u het ook kwijt geweest. Misschien lukt het uw raadsman om het rijbewijs terug te krijgen." Daarover beslist de rechter-commissaris. Geboren: Frank Johan, zv, Jan W. A. Hidskes en Maria S. van Reekum; Martijn, zv. Dirk Kuiper en Gerda van der Meer; Sylvia, dv. Herke J. Boon en Susanne Griener; Lotte, dv. Cornelis J. Duinkeren Aaltje D. Aalderson; Hendri- ka Bettine dv. Theodorus L. Schraag en Johanna C. T. Segerink; Willemijn An- nelies, dv. Klaas Eissen en Willemina Boer; Cathy Catharina Maria, dv. Jo hannes M. van den Berg en Irene S. Teunissen. Overleden: Berend Sportel, oud 74 jaar; Cornelis M. Koorn, oud 82 jaar; Pieter J. Kooger, oud 81 jaar. Ondertrouwd: Anne de Vries en Guurtje A. Wuis. Donderdag gaat de filmgangerserie van start met „Evil under the sun". Op een id\ llisch eiland, ergens in de Adriatische Zee is een bevoorrecht groepje mensen bijeen in een luxueus hotel. Ver weg van politieke en maat- schappfl^ke problemen. Er is één gast die verder kijkt. Overal is slechtigheid onder de zon, zegt hij. Zijn naam: Hercule Poirot. En zo begint de nieuw ste episode in de serie verhalen van Agatha Christie, die door de produ centen John Brabourne en Richard Goodwin zo succesvol zijn verfilmd. Het is het vierde Christie verhaal in de reeks. „Evil under the sun" omvat, net als de voorgangers een groot aantal sterren, rijke kostuums en fraaie loca ties. De rol van Hercule Poirot wordt opnieuw vertolkt door Peter Ustinov. Er zijn negen verdachten. Peter Ustinov: 3 uCHTDRUK KWIK De afgelopen septembermaand is een prachtige voortzetting geworden van de afgelopen zomer. Met uitzon deringen op de 6de en 21ste werd het weerbeeld de hele maand be heerst door een vrij vlak luchtdruk- vertoop. Hierdoor ontstond een voor de septembermaand vertrouwd weerbeeld met vrij veel zon en matige wind. In de tweede decade zorgde dit weertype op grote schaal voor mist, die van tijd tot tijd teerdik en hardnekkig was. De neerslag bleef in deze periode uit. Nadat op de eerste dagen van de maand nog wat regen gevallen was bleef het droog tot de nacht van 19 op 20, toen een fikse onweersbui voor de nodige regen zorgde. Met deze bui werd een totaal ander weertype inge zet. De bui ontstond in de aangevoerde onstabiele lucht behorende bij een EMPERATUUR GR CELSIUS WOLKING OKTA' S "N0SNELMEIO BEAUFORT rr |3|4|sl6|7lelQ Il0lll|l2h3h4|isll6ll7|l8ll9l20|2l|22|23|24l25|26|27|28l29l30j3ï' DEM S 'RG óEPTEIUiER 1982 depressie die zijn oorsprong vond in de tropische cycloon Debby. Deze op de Atlantische Oceaan uitgeraasde cycloon was van richting veranderd en had zijn koers over de Noordzee uitge zet. Dat zo'n cycloon ondanks te zijn uitgeraasd nog voldoende energie kan bezitten bleek op dinsdag de 21ste toen de wind aanwakkerde tot 9 Beaufort en de regen rond 16.30 uur als een gordijn naar beneden kwam. Na deze frontale passage echter draaide de wind abrupt naar noordwest en was het ergste voorbij. Wel werd met deze noordwes- Dinsdagavond 12 oktober, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergaderingen van 31 augustus en 7 september 1982. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mede delingen. 3. Achterstallig onderhoud De Bolder. 4. Aanpassing gemeentebegroting 1981 in verband met wijzigingen van de be groting van de Welzijnsstichting Texel. 5. Wijziging gemeentebegroting 1982 in verband met wijzigingen van de be groting van de Welzijnsstichting Texel. 6. Aanvrage ex. art. 50 van de kleuter onderwijswet van de Vereniging Ko ningin Wilhelminakleuterschool te Oudeschild voor het verlenen van me dewerking aan het gebruiken van één van de twee in haar school aanwezige speelwerklokalen als speellokaal. 7. Verhoging maximum krediet in reke ning-courant aan de Woningbouwver eniging Texel. 8. Beschikbaarstelling van een krediet t.b.v. aankoop pand Kogerstraat 3. 9. Voorbereidingsbesluiten: A. Bouw plan C. Boks, Bosrandweg 225; B. Bouwplan J. Hin, Hoornderweg 7. 10. Aangaan overeenkomst met 't Schurhok te Den Helder voor de huur van een quarantainehok. 11. Noodherstel dak raadhuis. 12. Herstel betonconstructie van de koepel en de onderbouw van het raad huis. 13. Vaststelling van een nieuwe regeling voor de vaste commissie? van advies en bijstand aan burgemeester en wethou ders. 14a. Benoeming leden/aanwijzing ver tegenwoordigers in diverse besturen, commissies etc. 14. Opheffing van de commissie voor verlening van bijstand en vaststelling nieuwe procedureverordening Algeme ne Bijstandswet. 15. Beheersovereenkomst gebouwen complex Eierlandsche Huis te De Cocksdorp. 16. Intrekken en opnieuw beschikbaar stellen van de kredieten in verband met het verharden van de Verlengde Oor- sprongweg. 17. Aanwijzing gemachtigde voor de verkiezing van een hoofingeland. 18. Aankoop grond hoek Weststraat- Gravenstraat te Den Burg. telijke luchtstroming koude lucht aan gevoerd welke, zoals de grafiek laat zien, de middagtemperatuur danig drukte. Ook kwamen in deze onstabiele lucht op verschillende dagen onweers buien voor. Cijfers Tot slot september in cijfers waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. Kwam in het land de tempera tuur hoger uit dan het normaal, wat te wijten was aan het rustige en zonnige weer, op Texel is onder invloed van het ons omringende zeewater de tempera tuur op het normale niveau uitgeko men. Zo kwam de gemiddelde temperatuur op 15,6 graden (15,3); de gemiddeld maximum temperatuur kwam op 18,9 (18,7); het gemiddeld minimum 12,2 (11,9). De hoogste tem peratuur werd gemeten op de 19de nl. 23,1 graad. De gemiddelde windsnel heid was 8,2 knopen (9). De meest voorgekomen windrichting werd met 23,2% zuid. De gemiddelde bedek kingsgraad geeft enigszins een beeld van de overvloedige hoeveelheid zon die september voor ons in petto had dit cijfer kwam op 4,5 achtsten (5,5). Op 5 dagen was het mistig en op 4 dagen werd onweer waargenomen. Het aantal regendagen kwam toch nog op 13 wat resulteerde in 64 mm (76). Zaterdagmiddag deed zich op de kruising Waalderstraat-Spinbaan een aanrijding voor met licht letsel. Een 25- jarige Texelaar reed met zijn auto over de Spinbaan en wilde rechtsaf de Waalderstraat opdraaien. Daarbij zag hij een 18-jarige Texelse op een brom fiets niet en een botsing was onvermij delijk. Het meisje moest met lichte kneuzingen en schaafwonden naar huis worden gebracht. De brommer was total loss en de auto liep lichte schade op. Dinsdag 5 oktober De Vrouwenbond FNV heeft in de voormalige landbouwschool aan de Beatrixlaan een avond over tuinverzor- ging, verzorgd door de heer C. P. Laan Donderdag 7 oktober De hoofdingelanden van het Water schap Texel hebben een openbare ver gadering in het polderhuis te Den Burg, aanvang 20.00 uur. In het Johannescollege aan de Drs. Bijlweg in Den Helder wordt voor leer lingen van de hoogste klassen van Havo en Atheneum een studie- en be- roepenvoorlichting gehouden, aanvang 14.00 uur. In de openbare bibliotheek wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van Texelse prenten. Meer gegevens hierover in het vol gend nummer. „Mijn inzicht in de boeken van Agatha Chrisstie is zwak. Mijn brein werkt vol ledig anders en daarom vlei ik me met de gedachte dat ik aan deze films iets nieuws heb bijgedragen ik kan nooit onthouden wie de moord heeft ge pleegd. Daarom zie je tot op het eind van de film een vraagteken op mijn gezicht." De zon scheen voor deze film boven Majorca waar de opnamen werden ge maakt. Guy Hamilton, de regisseur, woont er al een aantal jaren. Het is zijn tweede Christiefilm want hij maakte ook „The mirror crack'd" (plus 4 James Bond films). „Ik ben nooit echt dol op de boeken van Agatha Christie ge weest," zegt hij. „Maar toen ik dat aan de producenten vertelde, zeiden ze: daarom vinden we jou ideaal voor deze film." Hij heeft er geen spijt van gehad. Met droefheid geven wij kennis dat onver wacht is overleden mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder Jozina van Leeuwen, echtgenote van Jacob Zijm, op de leeftijd van 86 jaar. Zij zal lang in onze herinnering blijven. Jac. Zijm C. Zijm W. Zijm-Witte R. Zijm M. Zijm-Garritsen Texel, 2 oktober 1982, DeZes 12, „Gollards-rustoord", Den Burg. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de algemene begraafplaats te Den Burg. Geboren op 2 oktober 1982 Saskia Marije Ruud en Tineke Giels-Groen Leonie en Jeroen Wintergroen 34, 1796 BL De Koog, Texel Tot ons leedwezen vernamen wij het overlijden van onze zuster en schoonzuster Jozina Zijm-van Leeuwen Haar gastvrijheid was ons dierbaar. 2 oktober 1982. zusters en broers schoonzusters en zwagers leder die ons 25-jarig hu welijksfeest tot een onver getelijke dag maakte, wil len wij voor alles hartelijk bedanken; vooral ook al die jongelui voor hun spontane hulp. Jaap Bakker Ria Bakker-v. Leeuwen Rozendijk 10. Zaterdag 2 oktober is onze lieve oma overleden. Wij zullen haar erg missen. Haar klein- en achterkleinkinderen, Joke en Karei Cor en Ditte Marijke Arie en Charlotte Wouter en Gertjan Dirk en Marij Plotseling is van ons heengegaan onze lieve zoon, broer en oom Akfo Dirk Jan Visser op de leeftijd van bijna 38 jaar. J. Visser G. P. Visser-Kalf A. C. Visser Arthur en Patrick Amsterdam, 3 oktober 1982, Egeldonk 840. De rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 7 oktober om 14.00 uur in de Hervorm de kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren woensdag 6 okto ber van 19.30 - 20.30 uur en na de begrafenis in „De Schakel". Correspondentie-adres: J. Visser, Emmalaan 12, Den Burg. Geheel onverwacht is van ons heengegaan mi|n lieve vrouw, onze lieve mamma en oma Annie Schoori-Bakker op de leeftijd van 65 jaar. Westerland: Jaap Schoorl Tonny en Dik Cees en Aatje Tine en Nico Gea en Jacq en kleinkinderen 1778 KL Westerland, 1 oktober 1982, Westerlanderweg 42. Mamma ligt opgebaard in het ver. gebouw „De Laatste Eer", Rijksweg 21, Hippolytus- hoef, waar dinsdag 5 oktober van 19.00 - 20.00 uur gelegenheid tot condoleren. De crematie vindt plaats woensdag 6 oktober om 15.00 uur in het crematorium te Schagen. Vertrek van Rijksweg 21 om 14.15 uur. Na de plechtigheid is in het crematorium nog gelegenheid tot condoleren. Thuis geen bezoek. Geboren: Matthias Anneke en Ben 1 oktober 1982, Waalderstraat 15. Geboren: Marco broertje van Siska zoon van Ko en Wil Lexmond Beatrixlaan 58, 1791 GD Den Burg, 1-10-1982 AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen 72,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Wilt u uw eigen stickers laten drukken, dan hoeft u het niet ver te zoeken. v h langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 3