Groen c^wartsjexels in het VVV-computer krijgt er twee beeldschermen bij MOZERELIA KWAM WEER OP VISITE DROS Groen-Zwart EEN PARISIENNE LONKT NAAR U. f13.995,- J Speciale prijs snelkookpannen BAKKER'S fit .IJZERHANDEL Avond over „natuurgeneeswijze" Discussie over Opbrengst collecte jacht- en schiet sportartikelen. openbaar en bijzonder onderwijs Gemeente geeft teveel uit aan bureau Hajema Efficiency Maas tijdelijk naar Wezenland i7e JAARGANG Nr. 9719 VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 ledaktie: Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De Koog tel. (02228) 266 en ans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. rits Beutick is tot 26 oktober met vakantie. 'oor advertenties, abonnementen, etc jngeveld h De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwarxoji 70 cent incasso, los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25 01.742: NMB nr. 67 34.60.398 De VVV heeft besloten de computer die de afgelopen zomer in gebruik werd genomen, te voorzien van twee extra beeldschermen erwijl de capaciteit van het geheugen zal worden verdubbeld. Op deze wijze kunnen informatieverstrekking en administratie nog meer jrofiteren van de mogelijkheden van het apparaat, waardoor onder mdere wordt bereikt dat de telefoonlijnen minder lang bezet worden >n de VVV dus beter bereikbaar wordt. Overigens is men nog volop bezig met iet invoeren van programma's. Op dit noment word dus nog maar ten dele ian de mogelijkheden van de computer lebruik gemaakt. In de woensdagavond n De Lindeboom-Texel gehouden bui engewone ledenvergadering van de /VV vertelde directeur J. W. Dekker lat men ook met storingen te maken leeft gehad, wat overigens normaal is in len aanloopperiode. Later op de avond ileek dat men bij het opstellen van de jegrotingea al rekening houdt met de lesparingen die de computer veroor- aakt, vooral bij de postverzending. De ;omputer maakt sorteren per postcode nogelijk waardoor het laagste PTT arief voor drukwerk kan worden toege- last als bepaalde minimum aantallen loststukken tegelijk voor verzending vorden aangeboden Dekker zei dat het Ie bedoeling is de computer ook in te ichakelen bij het leveren van gegevens nzake de Teso dienstregeling, tarieven in vermoedelijke wachttijden. Door ook Ie treindienstregelmg erbij te betrekken ian bijvoorbeeld zeer snel worden ge legd welke trein een bepaalde toerist noet nemen om de gewenste boot te lunnen halen. Het is de bedoeling halt lovember enkele open dagen te houden (Advertentie I.M. MevenngsXosten 1331- Pnizen mldusielBW super-zuinig dakspoiler 'twee achteruitn/lampen zonnedak 'afsluitbare tankdop brede bumper met spoiler bordeaux-rode kleur maar 1000 in Nededand Oorspronyweq 3. Eierland Texel. Tel 02225-233 normaal 7179,-, nu 149,- Vrijdag en zaterdag DEMONSTRATIE in onze zaak WA Telefoon 02220 2346 N WINKELVOL IDEEËN I om het publiek in de gelegenheid te stellen met de computer kennis te maken. Goed seizoen Voorzitter Harry Wuis blikte in zijn openingswoord met tevredenheid terug op het seizoen. Mede dank zij het mooie weer is dat goed geweest. Er waren meer toeristen maar hun bestedingen zijn duidelijk teruggelopen. In zijn pro motieactiviteit zal de VVV binnenkort ook Texelse produkten gaan betrekken. Daarover zal spoedig meer worden bekend gemaakt. In tegenstelling tot het vorige college lijkt het nieuwe dagelijks bestuur van de gemeente positief te staan tegenover de plannen om het hoofdkantoor te verplaatsen naar een terrein buiten het dorpscentrum. Dat is althans op te maken uit het college programma. Wuis zei dat het bestuur spoedig over deze zaak gaat onderhan delen. Zonder commentaar gingen de (wei nige) aanwezige leden akkoord met de tweede herziene begroting 1981-82. Er zijn nogal wat wijzigingen aangebracht maar deze waren niet van principiële of schokkende aard. Vervolgens werd de eerste herziene begroting 1982-83 vast gesteld. Dat is in dit vroege stadium noodzakelijk in verband met de ge meentelijke subsidie die spoedig moet worden geraamd. Op die begroting staat een lager bedrag aan portokosten omdat een besparing door de computer wordt verwacht. De begroting sluit met rond anderhalf miljoen gulden. Slechts 20% van het totale begrotingsbedrag bestaat uit subsidie, wat veel minder is dan bij VVV's elders in het land, waar veelal sprake is van een percentage van 60 tot 70%. Bezorgd In de rondvraag toonde de heer S. Langeveld zich niet erg blij met de opmars van de computer. Hij zag er veel werkgelegenheid door verloren gaan. Hij kon worden getroost met de mede deling dat bij de VVV door de computer geen arbeidsplaatsen verdwijnen en dat de computer meehelpt met de bevor- desing van het toerisme en dat levert werkgelegenheid op. Om precies te zijn: per iedere 1500 overnachtingen extra één manjaar. Van de heer Miedema kwam het voorstel om prognoses van de wacht tijden bij Teso in de Vakantiereisgids te WAPENMAGAZIJN publiceren. De mensen kunnen dan de drukste tijden mijden. Volgens directeur Dekker was dat erg riskant. Door aller lei omstandigheden kunnen wachttijden sterk afwijken van de verwachting. Op korte termijn is het wel te bekijken en dan is het geven van individuele ad viezen inderdaad gewenst. Op vragen van I. Plaatsman zei Dekker dat de VVV aan nazorg" doet met betrekking tot mensen die na bijzondere acties (zoals de „Samson- explosie") met Texel hebben kennis gemaakt. Men heeft hun adressen en ze zullen door het toezenden van materiaal worden geprikkeld om nog eens te komen. Gemiste provisie De heer Halsema wees op het voor de VVV mogelijk teleurstellende feit dat mensen die een keer via de VVV re serveringscentrale hebben geboekt, de volgende keer rechtstreeks met hun gastheer contact opnemen. Zodat de VVV dan de provisie misloopt. Dekker tilde daar niet zwaar aan. Het gebeurt inderdaad, maar het belangrijkste is dat de mensen terugkomen en niet dat de VVV wat aan hen verdient. In de rond vraag kwamen nog tal van andere toe ristische en daarmee verwante onder werpen ter sprake: de wens van dif ferentiatie van toeristenbelasting, de onzekerheid die nog steeds bestaat inzake het 's winters mogen blijven staan van strandpaviljoens-en de veel te hoge woonforensenbelasting die geldt voor toercaravans. Wat dat laatste betreft merkte Martin Warnaar van camping De Krim op dat dit een der oorzaken is dat een kampeervakantie op Texel duurder is dan elders, naast het noge boottarief, de wachttijden en de toeristenbelasting. Overigens was iedereen voldaan over het feit dat de toeristenbelasting dit jaar niet is ver hoogd. Onenigheid bleek te bestaan over de vraag of het toeristenseizoen over het geheel wel zoveel beter is ge weest dan dat van vorig jaar. In de top- periode was het belangrijk drukker maar hoe wat het daarvoor en daarna? Harde cijfers worden met spanning tegemoet gezien. Vrijdagavond (heden) hebben de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel in de LTS kantine een informatie avond over natuurgeneeswijze. Inleider is dr. H. J. van Waning, arts en homeopaat uit Leiden. Aanvang 20.00 uur. De avond is ook toegankelijk voor niet-leden tegen betaling van 72,50. Het juiste adres voor al uw Gratis bij u thuisbezorgd. Texel: Thijs Jan Reuvers (02222) 370 Amsterdam: (020) 24 71 72. Donderdagavond 14 oktober houdt de heer Bas Vroon in de aula van de Thijsseschool te Den Burg een spreek beurt onder het motto ,,De nieuwe basisschool, een openbare basis school?" De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, is vrij toegankelijk voor ieder. Bas Vroon is medewerker van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs en houdt zijn praatje op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van deze vereniging naar aanleiding van de ,,Nota Blanken". In deze nota werd aan de orde gesteld dat bij de op handen zijnde samen voeging van kleuter- en basisscholen tot één basisschool een keus moet worden gemaakt tussen de openbare en de bij zondere vorm. Beide vormen hebben voor- en nadelen. De mening van de ouders is in deze van groot belang. Te verwachten is dat Bas Vroon de voor delen van het openbaar onderwijs over wegend zal vinden. De avond tevoren wordt in de kleuterschool De Woelige Hoek op initiatief van deze (bijzondere) school een informatieavond gegeven door een medewerker van de Vereniging voor Bijzondere scholen, waar onge twijfeld een andere visie te horen zal zijn. Voor deze avond zijn tal van be trokkenen uitgenodigd, zoals de be sturen, oudercommissies van de diverse ,^oro„hnl.n De heer Broere en Mozerelia tonen de zorgvuldig bewaarde zak waarmee de Georgiërs destijds van voedsel werden voorzien. De collecte ten bate van de Nier stichting Nederland heeft op Texel f5471,56 opgebracht. De opbrengst in verschillende dorpen en buurtschappen was als volgt: De westen, de Dennen en Gerritsland 7342,20; De Waal en omge ving 7225,-; Eierland 7372,-; 't Noor den 7158,25; De Koog 7689,75; oude- schild 7376,05; Den Hoorn 7401,30; Oosterend 7502,90; De Cocksdorp 7285,95; PH Polder, Noord- en Zuid Haffel 7202,15; Den Burg 71712,11. De gemeente zal dit jaar aanzienlijk meer moeten uitbetalen aan het stede bouwkundig bureau Hajema en Partners voor dienstverlening op het gebied van ruimtelijke ordening. Het bedrag van 7100.000, - dat voor 1982 was geraamd zal ruimschoots worden overschreden. Alleen al ten behoeve van het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg is door Hajema al voor 748.000,- aan diensten verleend. B en W vinden dat alles in het werk moet worden gesteld om deze kostenpost te drukken. Het raadplegend overleg met Hajema moet op een sober niveau" worden gehouden. In 1981 werd door de gemeente voor een kwart miljoen aan het bureau uitgege- ilMM. i nuinni.nl .iii.iii i i», ,i Kort na Artemidse bracht opnieuw een Georgiër die in april 1945 aan de opstand tegen de Duitsers heeft deel genomen een bezoek aan Texel. Het was de 61-jarige Micha Mozerelia die (evenals Artemidse) een tijd de gast is van de familie Smit in Purmerend en dinsdag voor enkele dagen naar het eiland kwam. Mozerelia was, zoals hij zei, gewoon soldaat die aan de opstand heeft meegedaan maar er geen bijzon dere leidinggevende rol in speelde. Hij hoorde destijds tot degenen die op dracht hadden gekregen de Duitse commandant Breitner onschadelijk te maken. Mozerelia wachtte hem met twee andere Georgiers vergeefs op want Breitner had gemerkt dat de opstand was uitgebroken en was niet naar zijn gebruikelijke stek teruggekeerd. Bij de kennissen die hij in die periode op Texel opdeed, was de onderwijzer Leen Broe re, die hem van voedsel en andere hulp voorzag toen hij zich met twee kame raden schuilhield voor de Duitsers die het eiland uitkamden. Mozerelia zat in een kunstig gecamoufleerde kuil achter de mijnenvelden in de duinen bij Wes terslag, later in een varkenshok op het erf van Broere aan de Rozendijk en ver volgens bij de familie Broere in huis. Woensdagochtend ging Mozerelia bij de familie Broere op de koffie om her inneringen op te halen en om uitvoerig dank te brengen voor de destijds geno ten hulp. De Georgiër was er verbaasd over dat de heer Broere die naast zijn hulp aan de Groegiërs ook langdurig en actief in het verzet heeft gezeten, niet voorkwam in de tv-documentaire „Sondermeldung Texel" die hij daags tevoren in het Maritiem Museum te Oudeschild had gezien. Broere heeft medewerking aan de documentaire ge weigerd omdat hij na de bevrijding een punt heeft willen zetten achter de oor- logsavonturen Hij wil graag blijven horen bij degenen die er liever niet meer over praten. Hij wou dan ook alleen op de foto omdat de Georgiër daar op aandrong. Daarbij kwam de juten zak tevoorschijn (voorzien van Duitse adelaar) die destijds werd ge bruikt om eten in te vervoeren. Vertraagd Aanvankelijk was het de bedoeling dat Mozerelia gelijk met Artemidse naar Nederland zou komen. Er waren echter problemen bij het verkrijgen van een visum. Om de zaken te regelen heeft Mozerelia twee keer vanuit zijn woon plaats (Poti aan de Zwarte Zee) naar Moskou moeten reizen. Mozerelia is in Poti directeur van een frisdrankenindustrie. In verband met de bouw van een nieuw fabriekscomplex moet hij al weer betrekkelijk snel in zijn land terug zijn. Een foto uit mei 1945. Micha Mozerelia met twee kameraden en de familie Broere voor de woning aan de Rozendijk. Van links naar rechts: de heer Broere met zoon Gijs, Sjotta, Micha, Chaliko en mevrouw Broere. Het gemeentebestuur wil dat het aantal raadscommissies wordt terug gebracht en dat in die resterende com missies alleen nog maar raadsleden zitten. Dus geen speciale vertegen woordigers meer van landbouw, mid denstand, milieu, etc. Het gevaar lo pend a/s een bedreiger van demo cratische verworvenheden te worden gebrandmerkt, vinden wij dit een ver kwikkend initiatief dat al veel eerder genomen had moeten worden. Het terugbrengen van het aantal commissies waarbij iedere commissie zich met een pakket onderwerpen bezig houdt waar voor de betrokken wethouder verant woordelijk is, kan de vergader- en besluitvormmgsefficiency alleen maar bevorderen. Wie de commissieverga deringen tot dusver regelmatig bij woonde moet bevestigen dat in veel van die bijeenkomsten meer werd gekletst dan gediscussieerd. Het was wel erg gezellig, maar gezelligheid hoort thuis in café of huiskamer en niet in het raad huis. Als in de nieuw voorgestelde situatie de voorzitter-wethouder zijn lei dende taak verstaat, zal hij de raads leden kunnen weerhouden van zijwe gen, herhalingen en andere ontsporin gen zodat er effectief gepraat wordt en het helemaal niet laat hoeft te worden, ondanks het feit dat de agenda van de commissievergaderingen voortaan mis schien wat meer punten zal bevatten. Overigens is het goed te weten dat in het verleden menige geplande verga dering niet doorging wegens gebrek aan agendapunten/ Meer omstreden dan de vermindering van het aantal commissies is het plan om voortaan alleen raadsleden daarin toe fe laten, maar ook hier is een woord van hulde op zijn plaats. Waarom moe ten de agrariërs zo nodig door 'n specia list vertegenwoordigd zijn? En waarom zit de Werkgroep Landschapszorg in een commissie en bijvoorbeeld niet de Stichting Wad en Land? Heeft het werkelijk zin dat de Texelse onder nemers zich kwijten van de kennelijk zeer moeilijke taak om namens hen een man in een raadscommissie te laten functioneren? Blijkbaar is men er vanuit gegaan dat de belangen van de ge noemde groeperingen door gewone raadsleden niet behoorlijk behartigd kunnen worden, terwijl zij toch zijn gekozen om dat we! te doen. In feite is de aanwezigheid van niet-raadsleden in de commissies een blijk van wantrou wen, waar de echte raadsleden geen genoegen mee zouden moeten nemen. Zij moeten zorgen voor een goede informatiestroom met inschakeling van hun politieke partijen, zodat zij de be langen van milieu, landbouw, horeca, agrariërs (enz., enz.) meenemen" en dus niet uitbesteden. Anders ontstaat al gauw het omgekeerde van achterstel ling van deze groeperingen: onevenre dige aandacht en invloed. En dat is juist helemaal met democratisch. Groeperin gen die menen dat de door hen voorge stane belangen onvoldoende door het gemeentebestuur worden behartigd., moeten zorgen aansluiting of een betere aansluiting te zoeken bij een of meer politieke partijen. Daar kunnen ze dan hun informatie kwijt en aldus de kwali teit van het optreden van de raadsleden in de commissies en in de uiteindelijke raadsvergadering verbeteren. De supermarkt van Maas zal tijdelijk worden gehuisvest in het pand Wezen land 7 van Drijver Bouw B V. Van het plan om een noodwinkel te maken aan de Zwaanstraat is afgestapt in verband met de veel hogere kosten die daaraan verbonden zijn. In het gebouw aan het Wezenland komt ook de fysiotherapie van Marja van der Star. Het nadeel van de tijdelijke vestiging aan het Wezenland is wel dat de afstand bezwaarlijk is voor de klanten van Maas uit de omgeving van de Gravenstraat. Het is echter de bedoeling zo snel mogelijk naar de oude omgeving terug te keren. Zoals bekend is het de be doeling dat de supermarkt komt in de geplande Jarino-bouw aan de Gasthuis straat-Vogelenzang. In het ontwerp besluit dat de ge meenteraad dinsdag moet nemen ten aanzien van deze aangelegenheid is de medewerking van de gemeente aan deze tijdelijke oplossing aan de eerder overeengekomen bepalingen en bedin gen toegevoerd, maar de mogelijkheid dat Maas een noodwinkel plaatst aan de Zwaanstraat en dat Marja van der Star naar het voormalige ZMLK-gebouwtje gaat, is niet geschrapt. !HiMiHfl«ïi»n«HKK}iHMOfXïrafTOV.iww4N^-c-n«io«ïfïtï«nfl«fjwrofl n

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1