'eerboot gekanteld N in droogdok ILJOEIMENSCHADE MARSDIEP GS: GOLLARD MAG BOUWEN COLLEGE SPRAK MET GEDEPUTEERDE Natuur- en landschapsbehoud De veerboot „Marsdiep" is zaterdagmid- Jag in het droogdok van Boele in Bolnes )ij Rotterdam gekanteld en neergestort en ïeeft daarbij ernstige en uitgebreide scha de opgelopen. De TESO-directie houdt er rekening mee dat herstel miljoenen zal vergen en dat het schip maanden uit de vaart zal zijn. Schoorsteenset NAUTA BLIJFT BETROKKEN BIJ RST Gevonden fietsen tè kijk Voorlichting over kankerbestrijding BAKKERS IJZERHANDEL JAARGANG Nr. 9720 DINSDAG 12 OKTOBER 1982 tfaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog tel. (02228I 266 en IS Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988. 1 *1x1 -K. Verschijnt dinsdags en vrijdags, s Beutick is tot 26 oktober met vakantie. g /7 VI I 1 /I 1 O 1 A/'l /O /~l Postgiro 652. Abonnementsprijs 716,15 per kwan„.n advertenties, ahonnenten,en, etc LjTOCU WUTLS VXtlS HIKJCl KJ UI L^> ÜTi'ÏÏrUlfM .geveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, s Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34 60.398. ifoon (02220)2741, na 18.00 uur 4881 V' y ,Ebn Jubair die in hetzelfde dok ligt. slagzij van 15 graden ligt de 1600 ton wegende Marsdieper in het dok van Boete weinig florissant bij. op de achtergrond de tanker De oorzaak van dit in de scheepsbouwgeschiedenis uiterst teldzame ongeluk is nog een raadsel. Om vijf minuten over «jwee voltrok zich een scène die in een rampenfilm niet zou lebben misstaan: Tijdens een hevige donderbui met veel regen en rukwinden, klonken op het uitgestrekte werfterrein kort na elkaar twee daverende klappen. De „Marsdiep", die maandag naar Texel zou terugkeren en waaraan de laatste hand werd ge- egd, gleed van zijn blokken, kantelde en viel tegen een der Jokwanden. Het 68 meter lange schip zwaaide vervolgens ge- leeltelijk terug. Het was een geluk dat op dat mo- nent slechts enkele mensen aan de iserboot werkten, waardoor geen imstig persoonlijk letsel optrad. Vier werknemers van Boele moesten uar het ziekenhuis worden ge- recht. Drie van hen konden na be- landeld te zijn huiswaarts keren, de tierde man, de Turkse gastarbeider Sinar, wordt nog verpleegd maar zijn oestand is niet zorgwekkend. Sinar mag van geluk spreken. Hij ras bezig met het schilderen van de luitenkant van het schip, vanaf een lijna vijf meter hoge steiger. Toen hij Ie wand van het wegzakkende schip ip zich af zag komen, zodat hij tegen Ie dokwand verpletterd dreigde te wor- len, sprong hij naar beneden. zien hoe de spaanders door de huid naar binnen steken. De gaten in de romp kunnen vrij makkelijk worden hersteld, al zal dat voor een deel van binnenuit moeten gebeuren omdat het schip met de kiel plat op de dokbodem ligt zodat niemand erbij kan. Verder zijn beide roeren ontzet, waarvan een ern stig. Dat betekent dat de assen van de roeren (de „roerkoningen") moeten worden vervangen of gerepareerd en dat geldt misschien ook voor de bussen waarin ze zitten. Vervormd Verder bestaat de indruk dat de fundatie van een van de elektromoto- met borstel 200 mm. en 10 buigbare verlengstukken van 1 meter 89- Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben met goed keuring van CRM een „verklaring van geen bezwaar" afgege ven voor de bouw van een nieuw Gollards Rustoord in Den Burg. Verwacht wordt dat halverwege 1983 kan worden begon nen met de bouw van het vijftig bedden tellende bejaarden tehuis. ren is ontzet, wat zeer ernstig is. In ieder geval is het promenadedek ontzet. Er zitten diverse deuken in de opbouw. Gevreesd wordt dat bij nader nauwkeurig onderzoek zal blijken dat allerlei onderdelen van het schip zijn vervormd. De veerboot zal helemaal moeten worden uitgelijnd en nagenoeg alle onderdelen, ook elektrische, zullen op goede werking moeten worden be proefd alvorens bij benadering is vast te stellen hoeveel tijd met reparatie ge moeid zal zijn en welke kosten daarmee gepaard zullen gaan. Aansprakelijk Zowel Boele als TESO zijn verzekerd. TESO-directeur Th. Hoogerheide, heeft Boele zondag per telex aansprakelijk ge steld voor het ongeluk. Wie uiteindelijk voor de schade zal opdraaien is nog niet duidelijk en zal de komende weken onderwerp zijn van discussie tussen werf, assuradeuren, het expertise bureau (Van Andel in Amsterdam) en TESO. TESO zal ook de bedrijfsschade claimen. Die is aanzienlijk want door het voorlopig niet beschikbaar zijn van de „Marsdiep" zal TESO veel meer gebruik moeten maken van de in deze (Lees verder pagina 2) Zoals bekend zal het bestaande ge bouw aan De Zes, dat van 1953 dateert, worden gesloopt omdat geble ken is dat renovatie geen haalbare kaart is. Het Gollards Rustoord voldoet al lang niet meer aan de wettelijke eisen. De kamers zijn te klein en beschikken niet over een douche, toilet en kitche nette. Hierin verandering brengen door verbouwing is naar verhouding kost baar en er ontstaat uiteindelijk een onpraktisch gebouw. Met instemming van de gemeente, die ook garantie geeft en bereid is een grondruil aan te gaan, is daarom besloten tot totale nieuwbouw vlak achter het bestaande gebouw. Het oude gebouw wordt pas gesloopt als de nieuwbouw klaar is zodat de bejaarden niet tijdelijk ergens anders hoeven te worden onderge bracht. Vier miljoen Met de nieuwbouw zal maximaal vier miljoen gulden zijn gemoeid. Een hogere investering is niet toelaatbaar omdat volgens de wettelijke norm maximaal f80.000, per bed mag worden besteed. Het bestuur van de C. E. Gollards Stichting verwacht dat het zal lukken Ex-wethouder Jook Nauta blijft betrokken bij de Recreatiestichting Texel. Op verzoek van het bestuur gaat hij op free lance basis (dus niet in vast dienstverband) het management van de RST versterken. Nauta heeft voor dit doel een zelfstandig adviesbureau in het leven geroepen, waarvan de RST in vrijheid gebruik maakt. Met name zal de oud-wethouder zich bezig houden met projectbegeleiding en coördinatie van het artikel 11-plan in De Koog, het bevorderen van goede contacten tussen RST enerzijds en overheid en bedrijfsleven anderzijds, het bijstaan van de directie en het regelen van be stuurlijke, juridische en fiscale aangele genheden mede in relatie tot eventuele wijziging van de statuten en/of het bestuur van de RST. De RST-directie heeft het boven staande ter kennis gebracht van het ge meentebestuur en erop gewezen dat het adviesbureau Nauta in dezelfde relatie tot de RST staat als bijvoor beeld het bureau Hajema tot de gemeente. de zaken financieel rond te krijgen, maar zover is het nog niet. Het ontwerp voor het nieuwe bejaar denhuis zal worden gemaakt door het architectenbureau Alkema in De Koog, dat samen met het bestuur diverse ver gelijkbare tehuizen in Noordholland heeft bezocht en veel ervaring heeft opgedaan met het verzorgingshuis Sint Jan dat evenveel bedden telt. Kom pakt De nieuwe „Gollard" wordt een kompakt gebouw (drie woonlagen) dat veel zal lijken op „Sint Jan". Op de plaats waar zich nu de rechtervleugel van het bestaande gebouw bevindt (gezien vanaf De Zes) ontstaat te zijner tijd een vrij uitgestrekt terrein waar be jaardenwoningen gezet zouden kunnen worden. Het bestuur hoopt dat het nieuwe verzorgingshuis door een Texelse aannemer gebouwd zal kunnen worden Woensdag- en donderdagmiddag houdt de Rijkspolitie op het bureau aan de Keesomlaan kijkuren voor degenen die een fiets kwijt zijn. Dan worden alle gevonden fietsen van dit seizoen getoond en kan men de eigen vermiste fiets terugkrijgen. In het verleden zijn ook dergelijke kijkmiddagen gehouden. Toen gingen bezoekers er van uit dat een andere fiets dan het eigen exemplaar aan het einde van de middag gekocht kon wor den. Dat is niet het geval. De fietsen die niet door de rechtmatige eigenaar worden afgehaald moeten naar de vaste wal, waar ze in grote partijen worden verkocht. Het bureau is woens dag en donderdag voor fietsen kijken geopend van twee tot vijf uur. Donderdagmorgen van 10 tot 12 uur wordt in dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over kankerbestrijding. Spreker is de heer Vergene, voorlichter in de provincie Noordholland op dit gebied. De heer Vergene komt op uit nodiging van de vrouwenvereniging van Oosterend maar iedere belangstel lende is welkom. Ongelofelijk „Ik kon mijn ogen niet geloven", zei Ie bedrijfsbewaker Arnold Visser, die ranaf de tanker „Passadena I" het kan- lelen van de veerboot vanaf tachtig neter afstand zag gebeuren. Met twee 'an zijn collega's stond hij in een der lutten te schuilen voor het noodweer in keek toevallig door een raam naar u luiten. Allen snelden naar de „Mars liep" om hulp te bieden aan de even tuele gewonden, samen met collega's die op de in reparatie zijnde schepen in de omgeving wacht liepen. J. H. Kui pers, een andere wachtman, was in de salon van de „Marsdiep" toen deze kantelde. „Ik voelde een hevige trilling en moest me aan de kapstok vastgrij pen om op de been te blijven. Terwijl het schip scheef viel hoorde ik een harde klap en direkt daarop nóg een". In snel tempo werd in en om het schip gezocht naar eventuele gewonden. Tot aller opluchting waren er niet meer dan vier mensen met lichte kwetsuren. Ze werden binnen twintig minuten met de ambulance afgevoerd. Onzeker Al gauw was duidelijk dat de veer boot door de kanteling en de smak aanzienlijke schade had opgelopen, maar de omvang en ernst is nog niet precies te ramen. Het vaststellen van de schade wordt een operatie op zich zelf. Het meest opvallend zijn diverse gaten in de romp ver beneden de waterlijn, ontstaan door steunhout dat er doorheen is gedrukt. Verder zijn op enkele plaatsen de klampen door de kiel geslagen. In de machineruimte is te Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDEEENI Burgemeester en wethouders heb ben woensdag met gedeputeerde Van Gelder gesproken over een aantal belangrijke Texelse vraagstuk ken op het gebied van landschapsbe houd. Van Gelder was naar Texel ge komen in gezelschap van de heren Vlag (directeur van de Provinciale Planologische Dienst) en Bakker (ambtenaar van de PPD). Het was een verkennend gesprek waarbij enkele wrijfpunten die tussen de ge meente Texel en de provincie bestaan, de revue passeerden. Duidelijk werd gemaakt dat Texel niets voelt voor aanwijzing tot nationaal landschap omdat het bestemmingsplan voldoende waarborgen geeft voor natuur en landschapsbehoud. Men wil dat de provincie dit standpunt onder schrijft en meehelpt bij het verkrijgen van financiële middelen om landschap pelijk waardevolle objecten in stand te houden. De provincie speelt een belangrijke rol bij de aanwijzing van de zg. relatienotagebieden. Op Texel is nogal wat wantrouwen ontstaan omdat verschillende lijsten circuleren waarin de gewenste begrenzingen van deze beheers- en reservaatsgebieden staan aangegeven. Uitgelegd werd dat de zg. B-lijst (die het meest verstrekkend is) niets anders is dan een wens van de natuurbeschermingsorganisaties en dat de provincie deze niet in de discussie heeft willen brengen om verwarring te vermijden. Kampeerragals Een belangrijk gespreksonderwerp werd ook gevormd door de kampeerre- gels. De Texelse voorschriften zijn strenger dan de provinciale, maar omdat de provincie een hoger be stuursorgaan is zijn alleen de provincie- regels bindend. Het gemeentebestuur is van mening dat het ruimtelijk beleid op Texel hierdoor wordt doorkruist en vindt dat er voor Texel een regeling moet komen waardoor een eigen beleid mogelijk wordt gemaakt. Vergelijkbare problemen belooft straks de nieuwe kampeerwet op te leveren. Deze zal onder andere toelaten dat met drie tenten of caravans bij familie, op het erf mag worden gekampeerd gedurende maximaal 4 weken. Op de onlangs in Hoogeveen gehouden discussiedag over de nieuwe wet (waaraan door 400 recreatieonderne mers werd deelgenomen) heeft Drs. E. A. Boonstra (beleidsmedewerker van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten) gewaarschuwd dat met name kwetsbare gebieden zoals de Wadden eilanden als gevolg van de nieuwe wet onder onaanvaardbare recreatieve druk komen te staan. Met Van Gelder is voorts gepraat over mogelijkheden om geld los te krij gen voor de ontwikkeling van het artikel 11-gebied in De Koog. Tot dusver heeft Texel zeer veel subsidie voor openluchtrecreatie gehad maar die pot is thans leeg en er zal dus naar andere geldbronnen gezocht moeten worden Verder kwamen er nog wat zaken van minder verstrekkend belang aan de orde, zoals de voorwaarden waaronder in het bestemmingsplan De Krim zo merhuizen mogen worden gebouwd. De provincie wil nadrukkelijk verbieden dat de huizen later apart worden ver kocht, terwijl de gemeente gezien de voorgeschiedenis van het Krimplan tegen het 'uitponden' in dit geval minder afwijzend staat.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1