■I Waterschap gaat meer voor stroom betalen Geslaagd lustrumfeest van Verpleeghuis Forellen in Molenkoog Huisje stond in Vierhuizen Overdracht ambulance MEVROUW SMIDT EN VERPLEEGKUNDIGEN ZIJN HET EENS Verkoopdag in Den Hoorn 5DAG 12 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De forellen worden dagelijks gevoerd, nu nog met droge korrels, straks met garnalen. I p \et Texelse Waterschap, gaat nals andere Waterschappon in rdholland, meer voor elektriciteit ilen. Het Waterschap, dat nu nog dt aangeslagen volgens een gun- p-(potderltarief, zal straks er da grootverbruikers regeling het PEN vallen. De verhoging zal asen worden uitgevoerd en gaat Waterschap volgens de huidige [iven 62 mille meer kosten. Op 1 jari 1988 moet het P-tarief niet er bestaan. Dit feit was voor het terschap geen volslagen rassing. Al in 1977 zijn maatrege- op dit gebied aangekondigd maar komt er schot in de tariefsver- lering, aldus dijkgraaf M. Roeper i, op de donderdagavond gehou- vergadering van Hoofdingelan- in het Polderhuis, lieuwe leveringscontracten volgens hogere tarieven zijn al door het PEN leboden maar (in afwachting van jerhandelïngen die de Unie van Wa- ichappen voert) nog steeds niet lertekend. De Noordhollandse iterschappen hebben bezwaar ge- akt tegen de verhoging bij Gedepu- rde Staten. Deze instantie stelt uit- delijk de tarieven vast. jfficieel is de Waddenzee als Staats- :uurmonument aangewezen en dat :ekent dat de Schorren en de Vlakte Kerken, die eigendom van het Wa- >chap zijn en worden verpacht aan tuurmonumenten, een andere status gen. Het Waterschap heeft daar ;n bezwaar tegen, maar wel aanmer- igen gemaakt op de grenzen bij de Voor normaal onderhoud aan de iwering zou volgens de nieuwe itus steeds vrijstelling nodig zijn om dijkglooiing en een stukje wad te igen betreden. Nu is overeengeko- dat een algehele ontheffing zal irden gegeven voor normaal onder- ud. Het dagelijks bestuur van het iterschap kan akkoord gaan met ze wijziging. Ook het poldertje Ceres natuurmonument en in 1977 is be- 'aar ingediend tegen deze vaststelling ïdat de tweede waterkering en een relsloot in dit gebied door het Water- hap moeten worden onderhouden en controleerd. ,,Dat zijn essentiële ken voor een goede waterbeheer- ïg", aldus dijkgraaf Roeper. Na vijf r is toegezegd te willen praten over in beheersplan voor het poldertje. Minder optimistische geluiden waren inderdag te horen over het wegen- iderhoud. Ondanks de teruglopende ïanciële middelen kan volgens de dijk- •aaf nu nog wel voor voldoende on- irhoud gezorgd worden, maar er ingen grote veranderingen in de cht. Minister Zeevalking heeft aange- mdigd dat onderhoud en beheer van jartiaire wegen en zogenaamde niet- an wegen naar de gemeente moet. at kan betekenen dat de Waterschap- n personeel van de onderhoudsdien sten moeten ontslaan en met een over schot aan machines komen te zitten terwijl de gemeente moet investeren. Zeevalking heeft dan ook geadviseerd dat personeel en machines overgeno men moeten worden door de gemeente maar zowel de Vereniging van Neder landse Gemeenten als de Waterschap pen hebben hiertegen bezwaar gemaakt. De VNG omdat men niet zit te wachten op extra werk dat in de toe komst waarschijnlijk steeds slechter ge subsidieerd zal worden en de Water schappen wegens het ontnemen van een belangrijke taak en wegens de per sonele consequenties. Het is de bedoe ling dat de overname van onderhouds taken in 1985 van kracht wordt. Hoofd ingeland C. de Wit dacht dat op Texel 't Waterschap het werk voor de gemeente in de toekomst kan blijven uitvoeren. ,,De gemeente besteedt het wegonderhoud gewoon uit". Dijkgraaf Roeper wist niet of dat een reëele mogelijkheid is. ,,We wachten de lan delijke discussies af". Protest „Het Waterschap maakt uit of de dijkweg van de Eendrachtpolder voor alle verkeer toegankelijk wordt of niet", was het commentaar van M. Roeper op de protesten over de afgesloten weg. Die protesten hadden zich niet beperkt tot vragen in de gemeenteraad, zo bleek afgelopen zomer. De verbodsbor den bij de dijkweg werden vernield of gestolen en de dijkgraaf noemde een schade van enkele duizenden guldens. Plakstenen Op de buitenberm van de dijk bij gemaal Krassekeet heeft het Water schap zogenaamde 'plakstenen' aange bracht. Door deze vierkant uitstekende blokken is het niet meer mogelijk vanaf de parkeerplaats buitendijks met de auto te rijden, wat nogal eens voor kwam. De overleggroep Noordzeekust heeft het nog niet voor elkaar gekregen een miljoen gulden 'los te peuteren' van Gedeputeerde Staten voor onderzoek naar maatregelen die de duinafslag moeten tegenhouden. Wel is 65 mille beschikbaar gesteld voor plantenstudie en luchtfotografie. De rest van het geld komt niet eerder dan volgend jaar. Deze mededeling werd gedaan door hoofd technische dienst H Ph. Vonk, die opmerkte dat in ieder geval de' eerste fase van het onderzoek kan wor den uitgevoerd. De flinke regenval van eind septem ber maakt het voor het Waterschap al vroeg noodzakelijk om wat de peilbe- heersing van het water betreft over te schakelen naar het winterpeil. Dit gebeurt in fasen en diverse stuwen zijn al verlaagd. Het werk voor de auto matisering van gemaal Eierland gaat binnenkort van start. Dienstauto De Hoofdingelanden gingen akkoord met een extra krediet van 712.000,— voor de aanschaf van een dienstauto. Deze zal gebruikt worden door de machinisten. Het betreft een kleine Suzuki bestelauto. Het bestuur had ook geen problemen met de verkoop van een ruim 9 are grond aan de Redoute. Op dit stuk grond lag vroeger de oude lage dijk. Het Waterschap heeft langs een groot gedeelte van de Redoute nog grond in eigendom die niet noodzakelijk is voor dijkorfderhoud. De grond wordt verkocht aan J. A. Haak, Redoute 27, voor de prijs van 712,— per m2. Tijdens de vergadering werd het overlijden herdacht van de heer P. Mantje die van 1946 tot 1969 bestuurslid is geweest van het Waterschap. Dijkgraaf Roeper noemde onder andere de belangrijke inbreng van deze voormalige hoofdin geland bij de samenvoeging van de dertig polders tot het huidige Water schap Texel. Het lustrumfeest van het Verpleeghuis werd afgesloten met een barbecue. Donderdagavond en vrijdagochtend zijn we door tientallen mensen opge beld die ons vertelden dat de foto in de vorige krant is genomen in Vierhuizen bij Oost. Het afgebeelde huis is ge sloopt; tegenwoordig staat hier de woning van de heer C. Daalder. De boerderij op de achtergrond was van de familie Van Houte; thans woont hier de familie H. Kuiter. Bewoners, familieleden, personeel, vrijwilligers, bestuursleden en anderen die betrokken zijn bij het Verpleeghuis Texel zien met genoe gen terug op de zaterdag gehouden viering van het eerste lustrum van het Verpleeghuis. Hoewel de weer goden dwongen tot aanpassing en improvisatie is het een leuke en ge varieerde gebeurtenis geworden, mede dank zij de medewerking van zeer velen. De organisatoren spraken van een 'integratiefeest' waarmee ze bedoel den te zeggen dat het niet alleen om de lol ging, maar ook om het ver sterken van de onderlinge banden tussen de mensen die allemaal wel met het Verpleeghuis te maken heb ben maar elkaar soms weinig zien. Van het plan voor een grootscheep se puzzeltocht door Den Burg moest wegens het slechte weer worden afge zien. Er werd daarom alleen aan mee gedaan door bewoners die van over dekt vervoer gebruik maakten. De anderen genoten van een genoeglijke quizprogramma in de recreatiezaal. Er werden allerlei moeilijke en minder moeilijke (strik (vragen gesteld en daarbij waren veel prijsjes te verdienen. Een van de onderdelen was het raden naar de naam van bekende Texelaars die achter een kamerscherm zaten en op allerlei vragen alleen maar met ja of nee mochten antwoorden. De bijeenkomst werd namens het be stuur van de Stichting Samen Eén geopend door de heer A. Maasdam. Hij schetste de ontstaangeschiedenis van Taxi Smidt en de verpleegkundigen, e dames Troost en Luyckx, hebben >vereenstemming bereikt inzake een vast lienstverband. De verpleegkundigen uilen per 1 januari in vaste dienst treden an Taxi Smidt ten behoeve van het mbulance vervoer dit alles volgens de egels van de CAO voor het rijdend per- oneel in het ambulancebedrijf. Waarbij —ïchter rekening is gehouden met de Texelse situatie. Nu werkgever en werknemers op één lijn zitten kan de gemeenteraad vanavond beslissen of de ambulancedienst aan het bedrijf Smidt wordt overgedragen. Dat zal, zo is te verwachten, geen problemen opleveren. In de raadsverga dering van augustus hield de raad de beslissing over de overdracht aan omdat de verpleegkundigen het niet eens wa ren met Taxi Smidt over de toekomstige CAO-status. Met deze onzekerheid wil de de gemeenteraad het ziekenvervoer niet uit handen geven. Naar aanleiding van de CAO-perikelen en de artikelen daarover in deze krant heeft de Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties verontrusting uit gesproken over de verzorging van zie- kanautopatiënten in de toekomst. Het college antwoordt in het pré advies: ,,Van ongerustheid over de verzorging in de toekomst is bij ons nimmer sprake geweest. Gelet op de tot stand geko men overeenkomst zal daar ook geen sprake van zijn." Taxi Smidt neemt twee ambulances, vier piepers" en een hartdefibrillator voor boekwaarde over van de gemeen te. Hiermee is een bedrag van ruim tachtig mille gemoeid. Het is de bedoe ling dat de ambulancedienst officieel per 1 januari wordt overgedragen. Tot diep in de winter wordt dit jaar gezwommen in het zwembad „Molenkoog" in Den Burg. Het zijn echter geen men sen die het steeds kouder wordende water van het openlucht zwembad trotseren, maar zalmforellen, die hier bij wijze van experiment worden opgekweekt. Als de proef slaagt zou dat een stimulans kunnen zijn voor ondernemende Texelaars om van forellenkweken een broodwinning te maken. De proef is een initiatief van de zg. beroepencommissie van de Jonge On dernemers Organisatie Texel. Deze commissie, bestaande uit Kees Graaf, Ben Daalder, Piet Bonne, Piet Schuijl en Henk Broekman, houdt zich onder meer bezig met het zoeken naar moge lijkheden om de plaatselijke werkgele genheid te vergroten. Voor eigen rekening en risico heeft deze groep woensdag 600 jonge forellen, afkomstig van een kwekerij uit de buurt van" Exlo, in het zwembad uitgezet. De vissen wegen elk ongeveer 250 gram De bedoeling is dat ze half december ongeveer in gewicht ver dubbeld zullen zijn, waarna getracht zal worden ze aan plaatselijke restaurants en eventuele andere liefhebbers te slijten. De vissen moeten in ieder geval voor Kerstmis het zwembad uit omdat forellen een watertemperatuur van min stens 4 graden Celsius nodig hebben. Het experiment heeft niets te maken met het tot dusver niet succesvol verlopen zalmforellenproject van de STEW in de Waddenzee. Het is een puur particuliere aangelegenheid waar geen cent overheidsgeld in wordt gestoken. Het gebruik van het zwembad is gratis maar alle kosten die door de proef worden veroorzaakt voor de Recreatiestichting, moeten worden vergoed. De benodigde elektriciteit wordt door een tussenmeter geregi streerd. Die stroom is onder andere nodig voor de compressor waarmee extra zuurstof in het water wordt gebracht. Het zwembadwater hoefde niet te worden ververst om de forellen erin te kunnen laten leven Het chloor waar mee het water 's zomers wordt ont smet, verdwijnt vanzelf binnen een paar dagen. Het water bevat veel 'meststoffen' waardoor het nu al tamelijk groen wordt als gevolg van de opbloei van algen, maar volgens ken- het Verpleeghuis en de ontwikkelingen tot de dag van vandaag. Hij had een bijzonder kostbaar geschenk meegeno men; een bedrag van 710.000,— bestemd voor de uitbreiding van het dierenparkje van het Verpleeghuis. Het geld is afkomstig uit de Steunstichting die naast de Stichting Samen Eén bestaat en waardoor allerlei belangrijke extraatjes mogelijk worden gemaakt. Uitbreiding Wethouder P. A. Zegers ging in zijn felicitatiewoord in op de nabije toe komst van het Verpleeghuis. Er zijn nu plannen ingediend voor de uitbreiding van het huis van 36 naar 50 bedden. Deze uitbreiding is nodig omdat de laatste jaren voortdurend gemiddeld zes mensen op de wachtlijst staan en omdat (in verband met de stijging van de gemiddelde leeftijd van de Texe laars) een verder toenemende behoefte aan het Verpleeghuis wordt verwacht. Voor het welzijn van de bewoners (en van de familieleden waarmee zij con tact willen houden) is belangrijk dat het 'overschot' aan verpleeghuispatiënten niet wordt verwezen naar tehuizen in Den Helder of Alkmaar. Uitbreiding van het Verpleeghuis is ook belangrijk voor de werkgelegenheid op Texel Het huidige aantal van 65 personeelsleden, zal dan worden uitgebreid met tien. Momenteel is het Verpleeghuis meer dan vol: er is zelfs al een officieus 37e bed in gebruik genomen Volière Na de quiz werd open huis gehou den. Meer dan honderd Texelaars maakten van die gelegenheid gebruik om het huis te bezichtigen Ter gele genheid van de viering heeft het bestuur tal van geschenken in ont vangst mogen nemen. Een van de cadeaus bestond uit een volière met vogels, aangeboden door de Vereniging Op Eigen Wieken. De bewoners zullen de vogels voeren. Het overige verzor- gingswerk wordt uitgevoerd door leden van de vogelvereniging. De volière heeft een plaatsje gekregen in de hal. Het feest werd afgesloten met een barbecue, gecombineerd met een koud buffet. De kwaliteit daarvan was voor een belangrijk deel te danken aan men sen van het amfibisch oefenkamp De Mok, waaronder de heer J Hoebe. Aan de barbecue werd deelgenomen door bewoners (ook van huize Irene), bestuur, vrijwilligers, personeelsleden en familieleden. ners hindert dat niets. Wel moet de zuurgraad van het water nauwkeurig worden gecontroleerd en zo nodig worden aangepast Stress De 600 forellen werden woensdag met een vrachtwagen van Bonne naar Texel vervoerd. Ze zaten in tanks die van het NIOZ waren geleend. Nadat de vissen in het zwembad waren uitgezet gaf een klein aantal de geest, maar dat is niet verontrustend en wordt zelfs als normaal beschouwd omdat er altijd zwakke vissen zijn die de 'stress' (de schrik) van het transport en de over gang naar ander water niet kunnen verdragen. Na enkele dagen moet de sterfte stoppen en dat blijkt inderdaad het geval te zijn. De vissen zwemmen dartel door het zwembad en tonen zoveel levenslust dat ze af en toe hoog boven het wateroppervlak uitspringen. De forellen worden dagelijks gevoerd met speciale korrels. Met dat karweitje hebben zich Mark en Robert Graaf belast. De bedoeling is dit droogvoer binnenkort te vervangen door garnalen, waarvoor A. Blom uit uudeschild zal zorgen. Het staat wel vast dat het zwembad door het gebruik als visvijver flink zal vervuilen, maar de initiatiefnemers zullen er uiteraard voor zorgen dat het bad in april weer brandschoon wordt opgeleverd, gevuld met nieuw water. Het is dus uitgesloten dat zwemmers volgend jaar forellen zullen tegenkomen. Wie rond Kerstmis de opgekweekte forel wil kopen, kan zich alvast vervoe gen bij de voorzitter van de beroepen- commissie P. W. Schuil, Drijverstraat 2, Den Burg, telefoon (02220) 3144. De Hervormde zusterkringen van Den Hoorn en de Prins Hendrik polder hou den dinsdag 19 oktober een verkoopdag in „Ons Huis". De opbrengst van deze dag, waarop veel zelfgemaakte artikelen zullen worden aangeboden, komt ten goede aan het restauratiefonds van de Nederlands Hervormde kerk in Den Hoorn. Naast de zelfgemaakte spullen wor den er oude boeken verhandeld en er is een grabbelton voor de jeugd. Wie nog i koopwaar beschikbaar heeft kan con- tact opnemen met mevr. Bruin-Troost, tel. 02226-374. De verkoopdag begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. T Ook wordt een verloting gehouden waarvan de trekking 's middags zal plaatsvinden. i

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5