Cjrom <2warLrJexels in het harL, Omgeving R.K. kerk nieuw woongebied Aannemer uit 't zand verbouwt politiebureau bestemmingsplan Den Burg-centrum Morgen vlooienmarkt in Dorpsstraat Den Burg heeft weer dorpscommissie ff 'M exelaar betrokken bij misdrijven? Poging tot inbraak Onbekend voorwerp Inbraken in bungalows JAARGANG Nr. 9722 DINSDAG 19 OKTOBER 1982 aktie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog tel. (02228) 266 e s Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 Beutick is tot 26 oktober met vakantie. >radvertenties, abonnementen, etc.. geveld 8- De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwano.n 70 cent incasso, los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr 67 34 60.398. verwerkt o.a. wat verkeersmaatregelen betreft. Het distributie planologisch on derzoek zal aangeven hoeveel bedrijven uitbreidings- of verhuisplannen hebben. Ringvormig In het bestemmingsplan wordt onder het hoofdstuk „Huidige situatie" ge steld dat het karakter van Den Burg centrum in belangrijke mate bepaald wordt door de ringvormige straten en de bestaande lage en gevarieerde bebou wing. Een aantal panden is als monu ment aangewezen maar het plan noemt meer woningen die door hun aard en plaats „grote waarde hebben voor het gezicht van Den Burg" en „in feite als monument beschouwd kunnen wor den." Onder andere worden genoemd: café De Zwaan, de huisjes naast de bioscoop, enkele panden in de Molen straat (-hoek Zwaanstraat), het voorste gedeelte van hotel De Lindeboom en enkele huizen in de Warmoesstraat. Het gemiddelde aantal personen per woning loopt, gelijk aan het landelijke beeld, terug en in het plan wordt er van uitgegaan dat dit gemiddelde in het centrum nog lager ligt, als gevolg van het aantal jongeren dat een bovenwo- (Lees verder pagina 2) Het aannemersbedrijf Gebroeders Tuin B V. uit 't Zand begint over enkele weken met de verbouwing en uitbrei ding van het politiebureau aan de Kees- omlaan in Den Burg. Tuin was met 5,5 ton de laagste inschrijver bij de onlangs gehouden aanbesteding, waaraan ook vier Texelse aannemers meededen. De een na laagste inschrijver was de firma C. H. F. Duin die 715000,— hoger zat. Nummer zes was TEBO, nummer zeven Visser's bouw- en timmerbedrijf en nummer acht Drijver Bouw B.V. Van Tuin hoorden we gistermiddag dat hij van plan is Texelse onderaan nemers in te schakelen, zodat het Texelse bedrijfsleven van dit project toch nog wat meeneemt. Het verbou wingsplan voor het groeps- en rayon bureau is ontworpen door de Rijks gebouwendienst. De Directie Politie (onderdeel van het ministerie van jus titie) is inmiddels met het project ak koord gegaan. >pdracht van de gemeente zijn de Mensen Zonder Werk-vrijwilligers Toon Goes Oinks) en Ben van Leersum bozig met een maquette die als iele ondersteuning moet dienen bij het bestemmingsplan. De maquette krijgt volgende maand een plaatsje in de bibliotheek maar het is geen nicht van heel Den Burg-centrum. De moquette geeft aan hoe het toekomstige woongebied rond de R.K. kerk aan de Molenstraat er uit zou nen zien. Op de voorgrond is een gedeelte van de bioscoop zichtbaar en rechts het verpleeghuis. De „Maasvlakte" is op deze maquette al ouwd en dat geldt ook voor de Hollewal. Om niet gewenste ontwikkelingen, die doorwerken in de fijn- azige en kleinschalige structuur die het centrum van Den Burg ken- erkt, tegen te gaan is een plan nodig dat sturend kan optreden." dus de toelichting bij het concept-bestemmingsplan Den Burg- ntrum dat de commissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid Densdagavond (morgen) onder ogen krijgt en dat de komende aanden gespreksonderwerp zal zijn op een drietal hoorzittingen. Uit e inleiding blijkt dat hard aan het plan is gewerkt om snel te kunnen itreden tegen op handen zijnde „ongewenste ontwikkelingen". Als >orbeeld noemt het college van B en W de grootschalige plannen lor de Groeneplaats. Volgens het huidige uitbreidingsplan van Den jrg hebben veel panden in het centrum een zogenaamde imbinatiebestemming, waardoor een woonhuis ook winkel mag orden. De nieuwe situatie wordt veel minder vrijblijvend. I\la- ukkelijk wordt het gebruik van de panden voorgeschreven. Het concept-bestemmingsplan heeft een lange voorgeschiedenis en kan ge zien worden als een gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan Den Burg uit 1965. Doelbewust is voort gebouwd op de doelstellingennota voor Den Burg uit 1975 en in de afronding zijn rapporten als „verkeersplan Den Burg" en „Winkels op Texel" betrokken. De resultaten van het recentelijk gehouden distributieplanologisch onderzoek zullen binnenkort bekend worden gemaakt maar enkele uitkomsten van deze en- quete zijn al in het bestemmingsplan Woensdag a.s. wordt in De Koog de jaarlijkse vlooienmarkt gehouden. Van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds mogen kinderen van zes tot zestien jaar in de Dorpsstraat allerlei eetbare en niet eetbare zaken aan de man of de vrouw brengen en op die manier een leuk zakcentje verdienen. De organiserende instantie De Koog Pro motion hoopt dat ook veel kinderen zullen komen die het publiek kunnen vermaken met zang, muziek, gooche len, e.d. zodat het een levendig feest wordt. Mocht het regenen dan gaat de vlooienmarkt toch door. De handel wordt dan verplaatst naar een grote tent die op het terrein naast Las Vegas is opgezet. Ook als het tegen vijf uur donker begint te worden kan de vlooienmarkt in deze tent nog enige tijd worden voortgezet. Meedoen aan de markt is gratis. Een echt marktstalletje mag, maar is niet voorgeschreven. De handel kan ook op een kleed op de grond worden uitge stald. De jeugdige markthandelaars krij gen wel de tip voor een stuk plastic of Grootschalige ontwikkelingen binnen dorpskern kunnen een levendig en ifbaar dorpscentrum snel om zeep Ipen en één van de belangrijkste leien van het nieuwe bestemmings in is dan ook: afwisselende klein- haligheid. Het college vindt niet dat in Burg-centrum uitsluitend een win- Iparadijs moet worden. Wonen en mstverlening moeten elkaar blijven wisselen zoals dat al eeuwen is ge- urd. In het bestemmingsplan zijn kele nieuwe gebieden genoemd die lidelijk een woonfunctie moeten krij- n. Gisterochtend om vijf uur is huis- leking gedaan bij een inwoner van Den >orn, die ervan wordt verdacht be- akken te zijn geweest bij een om- ingrijke reeks misdrijven van uiteen- pende aard. De man is in bewaring steld. Tegelijkertijd vonden soortge- <e acties plaats bij vijf andere vermoe- ilijke daders in Arnhem en omgeving. Bij de huiszoeking werden tal van tikelen, die van misdrijven afkomstig innen zijn, voor onderzoek meegeno- en. Het optreden van de politie werd icoördineerd door de gemeentepolitie Arnhem. Bij de huiszoeking waren last plaatselijke politiemensen onder eer de rechter commissaris, de officier m justitie, de griffier van de Alkmaarse chtbank en iemand van de technische cherche aanwezig. Zij waren met een lot van de rijkspolitie om vier uur naar ixel gekomen. Met de actie was iruime tijd gemoeid; pas omstreeks uur was men klaar. Verwacht Ordt dat spoedig de ontknoping van !2e zaak kan worden bekend oemaakt. Het grootste toekomstige woonge bied ligt tussen de Hollewal en Molen straat en wordt in het bestemmingsplan omschreven als een „open gebied dicht bij het centrum". De aanzet tot typisch woongebied is al gegeven door de verbouw van het oude Sint Jan tot woningen en de gemeente heeft ook plannen voor de „Maasvlakte". Het moet een woongebied worden met duidelijke (voetgangers) verbindingen naar het centrum. Men rekent op deze plaats 40 tot 50 woningen te kunnen bouwen maar dan zal wel eerst veel grond moeten worden aangekocht. Nu staan in het gebied rond de Rooms Katholieke kerk o.a. nog een meubel zaak. opslagruimten en een agrarisch bedrijf. Ook worden in dit gebied enkele bestaari- de woningen weg bestemd. Het col lege stelt dat een open ruimte rond het koor van de kerk van essentieel belang is voor de uitvoering van de plannen. Ook de Burgwal moet (weer) een woonstraat worden. Deze straat bezit nog een duidelijke historische structuur vindt het college. Aan de parkzijde van de Burgwal wil men nog enkele wo ningen realiseren en de auto moet hier zoveel mogelijk worden geweerd. Bovenstaande plannen zijn enkele duidelijke beleidslijnen in het bestem mingsplan Den Burg-centrum dat overi gens heel wat meer voorstellen bevat. Het is dan ook een lijvig boekwerk geworden waar men zonder inzage van de bijbehorende plankaarten niet uit komt. Het bestemmingsplan heeft de grenzen Beatrixlaan, De Zes, Burger houtstraat, Wilhelminalaan, Juliana- straat en Keesomlaan. Deze dorpskern is in het bestemmingsplan weer onder verdeeld in verschillende sectoren waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen de „werkelijke kern" (het voet gangers/winkel-gebied) en de woon straten. Sinds vrijdag heeft Den Burg weer een dorpscommissie. Ten overstaan van notaris Boswijk werd toen de stich- tingsacte verleden. De nieuwe dorps commissie zal zich niet bezig houden met de exploitatie van het dorpshuis, maar wil toch méér zijn dan alleen een feestcommissie. Zoals bekend is de oude dorpscom missie opgestapt wegens de strubbelin gen rond dorpshuis De Oude ULO. Sindsdien is de afwezigheid van een dorpscommissie door velen als een gemis ervaren, hoewel er ook mensen waren die ervan uitgingen dat het nooit zou lukken een dorpscommissie een actieve rol in het gemeenschapsleven van Den Burg te laten spelen. Den Burg zou te groot zijn en saamhorigheids gevoel zou ontbreken. De mensen die begin dit jaar actie ondernamen om te trachten de commissie weer van de grond te brengen denken uiteraard min der pessimistisch. Ze hebben inmiddels veel problemen overwonnen en zijn dus officieel van start gegaan. De commissie is voorlopig samengesteld uit de vol gende personen (in alfabetische volg orde): Henk van de Belt, Nel Bertrand (vertegenwoordigster winkeliersvereni ging), Cory Goes (penningmeester); Lilian Koorn (secretaresse), Eddy Mom- berg (voorzitter). Els Postma, Nel Pijl man, Janny Wassenaar en Map Wes- terlaken. Doel De Stichting Dorpscommissie Den Burg stelt zich ten doel het organiseren, ondersteunen en stimuleren van activi teiten en festiviteiten op sociaal en cul tureel gebied ten behoeve van de inwo ners van Den Burg en omgeving. Het is niet de bedoeling zich met zaken bezig te houden die reeds door anderen goed worden behartigd, (zoals b.v. de folklo- re-activiteiten en het jazzweekend) ten zij er van die kant om wordt gevraagd. Ook wil men geen zitting nemen in de eventuele beheerscommissie voor het dorpshuis, omdat de doelstellingen en de integrale beheersaanpak niet in over eenstemming zijn met die van de com missie. Kindermiddag Buiten de gebruikelijke festiviteiten zoals Ouwe Sunderklaas, Palmpasen, Koninginnedag, etc wil de commissie kindermiddagen in hotel De Lindeboom- Texel organiseren, voor het eerst op woensdag 3 november a.s. Die middag zal de clown Tjip uit Groningen 'n optre den geven. De entree is f 1, Dona teurs hebben deze middag gratis toe gang. Donateurskaarten zijn verkrijg baar aan de zaal. De commissie is verder van plan vier keer per jaar een krantje te laten verschijnen, uitsluitend met we tenswaardigheden over Den Burg en haar bewoners. Verder wil men in de „stille" maanden van het jaar optredens van artiesten organiseren. Wat er verder zal gebeuren hangt mede af van de ideëen die uit de burgerij komen. Sug gesties worden graag ingewacht bij het secretariaat Vloedlijn 4 te Den Burg. Ook mensen die steun willen hebben bij door hen te organiseren acties en festi viteiten die in het algemene belang van Den Burg zijn, kunnen hier terecht. Om de gewenste financiële basis te verkrij gen heeft de dorpscommissie donateurs nodig. Binnenkort zal worden begonnen met het werven ervan. zeil te zorgen om aldus een overwachte bui te kunnen trotseren. Eetbare waar mag onbeperkt worden verhandeld. Vooral artikelen die ter plaatse worden bereid, worden op prijs gesteld zoals poffertjes, chocolademelk, erwtensoep, pannekoeken, e.d. Niet- eetbarë koopwaar moet tweedehands zijn. Aldus is de markt een lucratieve manier om van allerlei nog bruikbare spullen af te komen zoals fiets, autoped, rolschaatsen, kameiplanten, tweede handse kleding, sjoelbak, sport- en spelartikelen, etc. De vlooienmarkt mag beslist niet worden gebruikt voor de gewone handel van volwassenen, ook niet als de eigenlijke verkoop aan kinderen wordt overgelaten. De markt meester zal daarop streng letten. Wie bijvoorbeeld snijbloemen verkoopt die van een gewoon bedrijf afkomstig zijn, zal van de markt worden verwijderd. Podium Op het terrein naast Las Vegas is een podium, voorzien van electriciteit, waar jeugdige artiesten kunnen optreden. Om te garanderen dat hier in ieder geval wat te beleven zal zijn heeft De Koog Pro motion een gelegenheidsorkest van de muziekschool uitgenodigd om hier op te treden, aanvang 14.00 uur. Dit orkest, dat bestaat uit 12- en 13-jarigen, luistert naar de veelzeggende naam „The crazy one days band." Morgen zal door de Dorpsstraat ook een „paardentram" rijden. Het is een omgebouwde huifkar van Manege Bornrif. Kinderen van 3 tot 12 jaar kunnen gratis een ritje meemaken. Aan het vermaak op de markt zal ook worden bijgedragen door „De vrije poppenkast", die om 10.30 en 11.45 uur voorstellingen zal geven in de tent naast Las Vegas. De vlooienmarkt was vorig jaar een succes. Er waren toen 109 deelnemers waarvan er velen goede zaken deden zonder dat het er onaangenaam com mercieel toeging. Minstens zo belangrijk was dat het publiek waaronder veel herfstvakantiegangers er veel genoegen aan beleefde. Bij de politie is met veel vreugde kennis genomen van de op handen zijn de uitvoering van het plan. Dat het be nodigde geld in deze tijd van be zuinigingen loskomt, wordt als een geweldige meevaller beschouwd. Adju dant P. Scheuneman en zijn voor gangers hebben herhaaldelijk gewezen op de dringende noodzaak om het politiebureau uit te breiden. De afgelo pen vier jaren is nl. een onwerkbare toe stand ontstaan. Bij de verbouwing wordt het bureau bijna drie keer zo groot. De uitbreiding vindt plaats in de vorm van een vleugel aan de achterzijde, die gedeeltelijk in twee bouwlagen wordt uitgevoerd. In deze nieuwe vleugel zijn ruimtes gepro jecteerd zoals een recherchekamer, twee verhoorkamers, typekamer, toi letten, archief, administratie, ruimte voor de groepscommondant. Verder zijn er autoboxen, opslag voor rijwielen en technische ruimten voor noodaggregaat en zendapparatuur. In de bovenverdie ping van de'nieuwe vleugel komt onder meer een theorie/instructielokaal, kan tine en berging. De kamers van het oude gedeelte van het complex krijgen een aangepaste bestemming. Vrijdagavond om elf uur ging in een supermarkt in Den Burg het inbraak- alarm over. De bedrijfsleider nam een kijkje en zag nog juist dat een persoon, die gepoogd had via een raam binnen Je dringen, zich uit de voeten maakte. Aan de politie kon een vrij nauwkeurig signalement worden verstrekt. Een jongen uit De Koog vond op het strand van paal 17 een grijze cilinder van ongeveer een halve meter lang en een doorsnede van 12 cm. Het voorwerp was voorzien van een ronde gele neus en een gele ring en droeg het nummer 2 BR 77 561-25. Het ding werd bij de politie bezorgd, waar het niet werd herkend. De mijnopruimings- dienst zal het apparaat misschien wel De afgelopen weken is ingebroken in meerdere bungalows (tweede woningen) aan de Californieweg. In alle gevallen drong de dader via een uitzet raam binnen. Totaal is voor enkele dui zenden guldens aan artikelen ontvreemd. Vrijdag ontdekte iemand uit Hillegom dat uit zijn tweede woning een radio cassetterecorder, twee luidspreker boxen, antenneversterker, een scheer- apparaat, zaklantaarn en draagbare TV waren verdwenen. De eigenaar was 26 september voor het laatst in het huisje geweest. Een inwoner van Medemblik, die 3 oktober voor het laatst in zijn huisje was geweest, miste een radiocassette recorder en draagbare TV. Ook werd aangifte gedaan van inbraak in de bungalow van iemand uit Leeuwarden. Hier werd echter niets - vermist. Levendige handel op de vlooienmarkt van vorig jaar

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1