J Verbouw stolp van de hand gewezen BiimTrrggerding: Friday The 13th Part 2 Noord-Ierse kinderen Schietoefening Ouderen met plattelandskomedie Garage mag buiten de bouwstrook Uitvoering Gymvereniging Oosterend Eerst parkeerterrein; dan pas bouwen Herfstmenu HAVENRESTAURA TEXEL 02226 VERVOLG VAN PAG. 1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 OKTOBER B en W hebben bezwaren van uit eenlopende aard tegen het plan om de fraaie stolpboerderij Bargen 6 te res taureren en tot woonhuis te maken. Het plan is dan ook afgewezen en de initia tiefnemer heeft het advies gehad met iets anders te komen. Het verzoek om bouwvergunning was ingediend door Architectenburo Jan Visser namens de heer P. Cramer uit Havixbeck in Duitsland, die de stolp onlangs heeft gekocht en er permanent wil gaan wonen en werken. De Duitser wil niet alleen de hele stolp tot woning maken maar ook een aan bouw van 115 m2. Verder zullen volgens het bouwplan twee bestaande bijge bouwen van resp. 58 en 36 m2 worden samengevoegd en vergroot tot 145 m2. Volgens het bestemmingsplan kan dat allemaal niet. Het wonen zou beperkt moeten blijven tot de stolp, een geprojecteerde dakkapel zou moeten vervallen (die dakkapel is kennelijk niet nodig want volgens het bouwplan is de zolder niet bereikbaar) en het bijge bouw mag niet worden verplaatst. De welstandscommissie was ook niet enthousiast maar had toch geen echt Vanaf Breezanddijk wordt op 2 no vember met25-ponds geschüt geschoten van 10.00 tot 17.00 uur en op 3 november van 10.00 tot 19.00 uur. De toneelgroep DOVO (Door Ouderen Voor Ouderen) heeft onder regie van de heer G. Witvliet uit Den Hoorn een stuk in studie genomen Het is de plattelands- comedie ,,Het minnespel der Maagden" van Eggenoor, dat op een nog nader te bepalen datum en plaats zal worden opgevoerd als onderdeel van de jaarlijkse feestdag van de ANBO. bezwaar. Wel zou de commissie liever de aanbouwen aan de westkant van het gebouw weg willen hebben met uit zondering van een schuur met rieten kapje. Monument De stolp staat op de voorlopige ge meentelijke monumentenlijst wat aan leiding was om ook het oordeel van de provinciale monumtentenconsulent. Die vond dat de stolp moest worden terug gebracht in zijn oude vorm. dat alle aanbouwen moesten verdwijnen, dat het rechter kozijn in de voorgevel zou worden verplaatst naar de oostgevel, dat de dakkapel zou verdwijnen en dat de achtergevel helemaal moest worden herzien. Vraagtekens Verder blijkt enige ambtelijke argwaan een rol te spelen. Het ontwerp voor het uitgebreide woondeel van de boerderij is zodanig dat er makkelijk twee gezinnen in zouden kunnen wonen. Als dat zou gebeuren is dat een overtreding. Verder waren er nog „enkele strijdigheden met de bouwverordening" zodat het ernaar uitziet dat het bouwplan flink veranderd moet worden om door de beugel te kunnen, terwijl het college ook nog eens wil praten over de indeling en het gebruik. De heer Cupido wil op het achtererf van zijn woning De Ruyterstraat 5 een garage bouwen, op een afstand van 5 meter van de weg. Volgens het be stemmingsplan mag dat niet, want het gebouw zou dan buiten de voor bijge bouwen aangewezen bouwstrook ko men. Er wordt echter een mouw aan gepast door middel van een voorberei dingsbesluit en een procedure, waarvoor Cupido dan wel ƒ1875,— moet betalen. Voor uitkeringen in het kader van de zg. bijdrageregeling voor het oude land van dit jaar is veel meer geld nodig dan de gemeentebegroting toelaat. De post is thans reeds met ƒ6000, overschre den en er zijn nog twee aanvragen in behandeling, waarmee totaal ƒ22.000,— is gemoeid. B. en W. hebben echter besloten dat men gewoon zal doorgaan met het toeken nen en uitbetalen van de vergoedingen en dat het extra betaalde geld als nieuwe uitgavenpost achteraf als wijziging in de begroting wordt opge nomen. De gymvereniging Oosterend geeft op zaterdag 30 oktober een uitvoering in dorpshuis De Bijenkorf die vanwege het dertig jarig jubileum extra feestelijk zal zijn. De aanvang is 19.30 uur. De 220 GVO-leden zullen een af wisselend programma tonen onder lei ding van gymleraar Peter Vos. Het GVO-- bestuur besteedt overigens geen aan dacht aan het jubileum. Het 25 jarig bestaan is destijds wel uitvoerig gevierd. De entree voor de uitvoering is voor kinderen tot 14 jaar ƒ1,50 en ouderen betalen drie gulden. De heer H. Plaatsman in De Waal wil zijn Tiotel „De Wael" verbouwen en uitbreiden, wat alleen mogelijk is als b. en w. van de bepalingen van het be stemmingsplan afwijken. Daar is geen bezwaar tegen. Het college heeft ech ter bepaald dat Plaatsman eerst voor het vereiste aantal parkeerplaatsen moet zorgen alvorens de procedure wordt gestart. Bij de verbouwing blijft het aantal hotelkamers (161 gelijk, maar het college wil dat het bestaande aantal parkeerplaatsen (12) gelijk wordt aan het aantal kamers. vrijdag tot en met maandag. Leeftiji jaar. Popej Popeye is op zoek naar zijn vader, di op tweejarige leeftijd uit het zicht verl Hij belandt in Sweethaven, een ra waardig krakkemikkig dorp dat geti niseerd wordt door de beruchte pa Bluti, de verloofde van Olive Oil. Poj wordt commensaal van de familie 0 alras blijkt dat Olijfje meer oog voor I heeftdanvoorderauweBluto. Natal merkwaardige avonturen waarin vondeling van 10 maanden een belj rijk aandeel heeft, vindt Popeye zijn v, terug en verovert hij bovendien Ol Popeye staat in deze speelfilm ga voor luchtig en ongecompliceerd pl< en geven reden tot een paar vrolijke u „Popeye" is te zien als zondagmatii Toegang alle leeftijden. De afschuwelijke nachtmerrie van vrij dag 13 juni 1980 heeft Alice in een emotionele crisis gebracht. Een jaar later heeft ze nog nachtmerries, waarin de bloedige taferelen haar geestesoog pas seren. De waanzinnige moordpartij onder de kampleiders van Camp Crystal Lake, waaraan Alice als enige is ontsnapt. Wederom vindt er in juni in dat gebied een cursus voor a.s. kampleidersplaats... niet ver van het sindsdien gesloten Camp Crystal Lake. Maar er zijn toch een groepje nieuwsgierige jongelui die het verlaten kampterrein gaan bezoeken. Doch de één na de ander wordt ver moord. Wanneer hun collega's niet op tijd terugkeren, gaan andere kampleiders op onderzoek uit. Ook zij keren niet terug. In paniek geraakt gaan cursusleider Paul en zijn assistente Ginny ook polshoogte nemen en staan plotseling oog in oog met Jason! Er ontstaat een worsteling waarbij Paul het onderspit delft. Ginny weet te ontkomen en vlucht in paniek de bossen inachtervolgd door de razende JasonZij wil zich verdedigen met een electrische zaag maar dat heeft geen effect op Jason Paul die na de worsteling met Jason slechts tijdelijk zijn bewustzijn had verlo ren, verschijnt dan plotseling ten tonele om Ginny bij te staan in haar gevecht tegen Jason. Ginny ziet kans Jason dodelijk te verwonden met een vlijm scherp kapmes en zij vlucht dan met Paul naar hun eigen hut in hun kamp. Wanneer zij daar zwijgend bij elkaar zitten te bekomen van de doorstane emoties, wordt de stilte opeens verstoord door het verbrijzelen van een raam. „Vrijdag de 13e, deel 2" is te zien van Speciale aanbieding Kop heldere groentesoep Twee gebakken zeetongetjes m gemengde salade, frites en remouladesaus of Wiener Schnitzel met gemengd^ salade en frites Ijsje met vruchten en slagroorrJ ƒ17,1 Gratis Gratis Gratis Gratis Een glas witte of rode wijn naar keuze, per menu Het is dan ook niet voor niets dat groepen kinderen die uit Noord-lerland n'aSr Nederland kömen zij'n samengesteld uit kinderen tussen de twaalf en zestien jaar. Juist op deze leeftijd zijn ze het meest ontvankelijk voor de doctrines van hun wijk en ontstaat de haat tegen de kinderen van de andere kant Bij het naar Texel halen van Noord-Ierse kinderen worden twintig katholieke en twintig protestantse kinderen uitwijken die aan elkaar grenzen geselecteerd door de stichting Hulp Noord-lerland. Essentieel is dat tijdens hat drie weken durende programma de tegenstellingen wegvallen en dat de kinderen met elkaar leren spelen en praten. Het programma zal daardoor veel sport en spel moeten bevatten. Op het ogenblik dat een kind voetbalt in een elftal dat is samengesteld uit katholieke en protestantse Noord-leren en het gevoel heeft dat zijn team moet winnen, zijn die tegenstellingen uit zijn eigen land weggevallen. Daarom zijn sportontmoe- tingen met Texelse clubs zeer belangrijk. Daarom ook, zullen Texelse sportver enigingen zeker ingeschakeld moeten worden bij het programma. Ook in 1974 hebben Texelse sportclubs veel mede werking verleend. Ook al omdat Noord- Ierse kinderen actieve doeners zijn die men niet te lang moet vervelen met excursies zijn sporten spel erg belangrijk. Maar niet alleen door het programma wordt bevorderd dat de kinderen met elkaar om leren gaan. Ook door de maaltijden die gezamenlijk worden ge bruikt en het verblijf bij de Texelse gast gezinnen wordteen beter contact bevor derd. leder gastgezin dat mee wil doen dient onderdak te verschaffen aan twee Noord-Ierse kinderen; een protestanten/ een katholiek. De twee Noord-leren komen samen in een vreemde omgeving en wonen bij mensen die hen vaak niet bijster goed kunnen verstaan. Juist daar door zijn de twee kinderen op elkaar aangewezen. Vaak blijkt dat het in een gastgezin bijzonder snel tot goede con tacten komt tussen kinderen die elkaar voorheen als vijanden beschouwden. Ook tussen het gastgezin en de kinderen ontstaan vaak innige banden die echter hetafscheid nemen er niet makkelijker op maken. Minder agressie De reizen van Noord-Ierse kinderen naar Nederland vinden plaats sinds 1972. In de 10jaar die nu verstreken zijn zijn ruim achtduizend kinderen in Nederland ge weest. Ondanks tal van teleurstellingen en problemen blijken de reizen toch succesvol te zijn geweest. In buurten in Belfast waarvan veel kinderen in ons land zijn geweest, is een vermindering van ge welddadigheid en agressie geconsta teerd. Voorts bleek een groot deel van deze kinderen voorgoed van het gebruik van tranquilizers af te zijn. Het blijvend element van de „experimenten in sa menleven" wordt gestimuleerd doordat met iedere groep Noord-Ierse kinderen ook altijd zes jeugdleiders uit hun eigen wijk meekomen; drie katholieken en drie protestanten. Deze jeugdleiders hebben tot taak de kinderen verder te begeleiden als ze weer terug zijn in Belfast. De kinderen kunnen elkaar na het verblijf in ons land ontmoeten in het neutrale centrum van Belfast en ook wordt er altijd een follow up weekend voor de helegroep georganiseerd in een rustig deel van Noord-lerland. Het is dus beslist niet zo dat de kinderen drie weken in een soort luilekkerland worden gehaald en daarna weer worden teruggezonden naar de ellende. Gestreefd wordt naar blijvende en effectieve verdere begeleiding. Beu- tick, die eerder groepen in Nieuw Vennep en Sassenheim begeleidde, weet te ver tellen hoe hij eens in een zeer ernstig gevecht tussen twee wijken in Belfast belandde. Toevallig woonden in deze wijken kinderen die een jaar eerder had den meegedaan aan een project in Sas senheim. Het viel hem op dat kinderen die in Sassenheim waren geweest niet actief meededen aan de gevechten en passief en gelaten wachtten op het eind van de schermutselingen. Een plaats die zich aanmeldt voor de ontvangst van Noord-Ierse kinderen dient een comité te vormen dat is samen gesteld uit vertegenwoordigers van di verse religieuze en levensbeschouwelijke groepen. Dat comité krijgt het bijzonder druk. Er moet een programma worden gemaakt voor een periode van drie weken. Dat programma moet goed in elkaar zitten. De kinderen moeten bezig gehouden worden en geen moment mag de gedachte aan de situatie thuis naar boven komen. Verder moet gezorgd worden voor warme maaltijden en een plek waar deze genuttigd kunnen worden. De Noord-Ierse leiders moeten opgevangen worden in een leidershuis. Er moet medische begeleiding zijn voor de kinderen en tijdens het programma zelf zullen voldoende vrijwilligers moeten meehelpen om te zorgen voor een goed verloop. Het comité zal ervoor moeten zorgen dat er tenminste twintig gast gezinnen worden gevonden die bereid zijn de kinderen drie weken lang een thuis te verschaffen. Belangrijk is ook dat er genoeg geld op tafel komt voor het vervoer van de kinderen naar Nederland en voor het verblijf hier. Duidelijk is dat veel Texelaars actief zullen moeten meehelpen om het project te doen slagen. Om te inventariseren wie bereid is mee te helpen is de voorlich tingsavond van vanavond bedoeld. Op Texel met zijn vele verenigingen, dorps commissies en instellingen zijn voldoen de mogelijkheden aanwezig. Op grond van de goede ervaringen die in 1974 werden opgedaan is het comité daarvan overtuigd. Wie Noord-Ierse kinderen naar zijn eigen woonplaats haalt moet voorbereid zijn op situaties en toestanden die hij nauwelijks zal kunnen bevatten. Kin deren die meer hebben meegemaakt dan volwassen Nederlanders. Een voorbeeld is een meisje dat met haar groep drie weken in Nieuw Vennep verbleef. Ze bemoeide zich nooit met andere kinde ren. Als ze lachte was het op een veront schuldigende en verlegen manier. Nooit echt blij. Wat ook opviel was dat haar gezicht de uitdrukking van een oude vrouw had. Ze was net twaalf maar haar gezichtzatvol rimpels en groeven en haar ogen stonden mat. Francis heette ze en het duurde geruime tijd voordat men,wat meer over haar te weten kwam. Angstdromen* Toen Francis tien jaar was zag ze op een dag hoe een vrouw werd vermoord door één der para militaire organisaties in Belfast. Nadat de moordenaars met hun afschuwelijke werk klaar waren, be merkten ze dat Francis van alles getuige was geweest en schietend holden ze achter het meisje aan. Ternauwernood wist ze te ontkomen en thuis vertelde ze niets over wat er die middag wasgebeurd. Enkele dagen later werd er 's avonds bij Francis thuis gebeld en haar achtjarige broertje deed open. Het halletje waar hij stond was donker. Qua postuur leek hij veel op Francis. En degene die gebeld had meende derhalve dat hij het meisje voor zich had. Met ettelijke kogels werd het lichaam van het achtjarige jongetje door zeefd. Kinderen die dit soort dingen meege maakt hebben zijn anders. Hebben last vanangstdromen, bedwateren en slikken kalmerende middelen. Desondanks blijkt tijdens ieder verblijf in Nederland dat Noord-Ierse kinderen leuke, spontane en openhartige kinderen zijn. Een kind met een flesje cola of een rolletje snoep zal dat delen met andere kinderen of met zijn gastouders. Ondanks alles is een Noord- Ier vriendelijk en openhartig. Wie het verhaal van Francis leest zal zich afvragen of men in Noord-lerland knettergek geworden is. Een strijd tussen katholieken en protestanten: tussen christenen. Dat valt moeilijk in overeen stemming te brengen met de beginselen van het geloof. Conflict Uiteraard zit er veel meer achter dan alleen het geloof en het is dan ook onjuist de strijd in Noord-lerland als een geloofs strijd te omschrijven. Het zou te ver voeren het conflict hier volledig te behan delen. Kort en daardoor zeer onvolledig moet het ontstaan van het conflict als volgt worden gezien. Reeds in de twaalfde eeuw landde een Engels leger in Ierland met het doel het land te bezetten. Ierland was tot dan een in hoofdzaak Keltisch land met een eigen taal en zeer eigen gewoonten. De Engelsen kregen die eerste tijd weinig voet aan de grond. Slechts een gebied rond de stad Dublin kwam onder Engels bestuur en verder veranderde er weinig. Gaandeweg ver grootte Engeland echter zijn invloed in Ierland. Engeland vreesde dat andere mogendheden Ierland zouden gebruiken alsspringplank om Engeland in de rug aan te vallen. Daarom werd in de zestiende eeuw begonnen met het plaatsen van Schotse en Engelse edelen in Ierland die het land in hun bezit kregen. Erg veel veranderde dit niet aan de situatie, want de Schotten en de Engelsen namen de Ierse gewoonten vrij'snel over. Het noor den van het land met zijn bergen en moerassen was dermate ondoordring baar dat de Engelsen hier geen voet aan de grond kregen. Maar juist in het noorden woonden de families O'Neill en O'Donnell die in het begin van de zeventiende eeuw een veldtocht begon nen om meer land te verwerven. Er was sprake van dat ze de hulp van Frankrijk in zouden roepen en dit bracht de Engelsen in actie. In 1607 werden de beide Ierse families verslagen en hun land werd opgedeeld onder Engelsen en Schotten. De bevolking van Ierland was en is grotendeels katholiek maar de kolonisten in het noorden waren protestanten. Anglicaanse Engelsen en presbyteriaan se Schotten. Heel Noord-lerland werd met deze protestantse landheren bezet en daarmee was de kern van het probleem gelegd: In Noord-lerland ontstond een hechte kern van Engelse protestantse aristocratie en de katholieke keltische leren werden van hun land verdreven en werden tweederangs burgers. Ondanks vele gevechten, onderdrukkende maat regelen, opstanden en veldslagen zijn in later eeuwen de katholieken nergens zo verdreven als juist in Noord-lerland. In de eeuwen die volgden werd Ierland steeds meerbij Engeland ingelijfd. In 1800 werd Ierland officieel tot provincie van Engeland benoemd. Maar het Ierse nationalisme bleef bestaan en de Engel sen hadden temaken met veel verzet Op paasmaandag 1916 vond een grote opstand in Dublin plaats die door de Engelsen werd neergeslagen. Aanvan kelijk leek het een zinloze opstand te zijn, Noord-Ierse kinderen bij de scheidslijn tussen een ketholieke en een protestantse wijk. Het prlkkekjraed symboliseert de verdeeldheid. zoals het land er al zoveel had gek maar dat veranderde toen de vfj leiders van de opstand werden executeerd. In Ierland ontstond storm van protest en bij de verkiezii van 1919kreegdeSinn Féin partij, dij onafhankelijk Ierland voorstond, meeste stemmen. De Ierse parlemi leden besloten niet langer naar Lond gaan, maar stichtten hun eigen p ment. Engeland reageerde op eigenzinnige stap door het zenden troepen en een Engels-Ierse qu oorlog was het gevolg. In een twee durende oorlog wist het Ierse R blikeinse leger de Engelsen op de kr te krijgen. Er werd een overeenkr gesloten dat Ierland in het vervolg standig zou zijn, echter met uitzondi van zes graafschappen in Noord-lei waar de hechte protestantse mee heid zich ten zeerste tegen aansluitir het katholieke zuiden verzette. Zoi noorden bij het zuiden worden gevo dan zouden de protestanten in dat van het land zich gewapend verzette een nieuwe oorlog zou een feit zijn Achterstellii Noord-lerland bleef dus bij Engelar het zuiden werd onafhankelijk. Dekt lieke minderheid in het noorden heef sedertdien zwaar te verduren ge Achterstelling bij het vinden van v huisvesting, stemrecht en gebrel bescherming tegen terreur maaktei leven van de katholieken ondraa „Als je solliciteert en ze horen dat jt een school komt die met St. begint je het verder wel vergeten", zei B( dette Devlin ooit. Onder leiding Bernadette Devlin begonnen in marsen voor gelijke burgerrechten aan door veel katholieken werd me daan. Deze demonstraties werden de protestanten onder leiding vat radicale dominee Ian Paisley hardhs onderdrukt. De vreedzame marsen aardden steeds meer in bloedige vi partijen tussen katholieken en pr< tanten en para militaire organisaties den actief tot het geweld volko escaleerde. In de veertien jaar die laatste golf van geweld nu al duurt bijna drieduizend mensen het slacht geworden. Door fouten in het verleden en weinig verzoenlijke houding is Ni Ierland een haast onleefbaar land worden. Angst en verdriet beheer: steden en de straten en een hele nil generatie kinderen is opgegroeid ir situatie die een burgeroorlog zeer i benadert. Geen geloofsoorlog, maa oorlog tussen twee groepentwee rt die door de loop der historie in hetzi land verzeild zijn geraakt. Toch zi nieuwe generatie moeten bouwen een vreedzaam en leefbaar Noord-la Het is daarom belangrijk dat juist jongeren naar Texel komen. Om de ringen van een vreedzaam experimi samenleven mee te nemen naar huis: onderlinge twisten te vergeten. Texel daarin een rol kan spelen, v vanavond in De Schakel besproket

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2