k. ACENDi GS handhaaft standpunt over hotel aan Californiëweg Gemeentebestuur is niet makkelijk met brandveiligheid i B. en W.: Redoute wordt verbindings weg Grondverkopen in plan Grensweg Exploitatie Eierlandsche Huis „WAT IK ZEGGEN WOU.." „Eyercoogh" zwart door roet van oliekachel Goochelclown Tjip in „De Lindeboom" Bonte avond in Oudeschild Nog meer inbraken Brief aan Siem de Waal Dank Vreemd geld Informatie op boot is VW-taak Collecte Jantje Beton erwtensoep vol j spek en worst j Tkïéóttaai l l i l l l i 191 RIJDAG 29 OKTOBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Gedeputeerde Staten handhaven hun lesluit een verklaring van geen bezwaar if te geven voor de bouw van een hotel ian de Californiëweg door Jarino. Dat ietekent dat GS in de bezwaren die loor de heren W. H. Speelman en R. Jiermeyer via een Arob-procedure naar loren zijn gebracht, geen reden zien lun mening te wijzigen. Zoals bekend leeft Speelman een zomerwoning bij iet perceel waar het hotel moet komen. )e door hem en zijn raadsman inge- liende bezwaren berusten deels op juri- lische en deels op praktische argumen- len. Speelman en Niermeyer zijn van nening dat het bouwplan niet in het jitbreidingsplan past en ook niet in het jestemmingsplan buitengebied. Alleen il op grond hiervan hadden GSnooit een /erklaring af mogen geven. Voorts stellen de bezwaarden dat de raad op 9 ëbruari een voorbereidingsbesluit heeft jenomen voor het volgen van een Drocedure om het bstemmingsplan te wijzigen. Speelman en Niermeyer vin den dat Gedeputeerde Staten zich te- veel door dat voorbereidingsbesluit ebben laten leiden en geen rekening ebben gehouden met het feit dat er eg een Arob procedure liep. Gedeputeerde Staten stellen dat in- lerdaad geen rekening is gehouden met iet feit dat door reclamant Speelman de eslissing nog werd aangevochten. De raad heeft de heer Speelman echter op 8 juni in zijn bezwaar niet ontvankelijk i/erklaard, waardoor Speelman niet ge acht werd rechtstreeks in zijn belang te zijn betroffen. Gedeputeerde Staten meende dat de reclamanten door de gevolgde procedure materieel niet in hun belangen konden worden geschaad en daarom wilden ze medewerking aan het bouwplan verlenen. Vrijstelling Speelman en Niermeyer vinden ver der dat GS bij hun beslissing vooruit zijn gelopen op een herziening van het nog B. en W. hebben in principe uitge sproken dat de Redoute de verbin dingsweg voor zwaar verkeer moet worden tussen Oudeschild en de veerhaven. Een uitspraak in deze reeds lang sle pende kwestie is nodig omdat het Waterschap te kennen heeft gegeven de Redoute met 1 '/z meter te willen ..verbreden. Dat betekent dat de oude ^binnendijk waarop de weg ligt aan de kant van de Prins Hendrikpolder zal worden verbreed. Het eigenlijke wegdek blijft 3.90 meter maar er komen bermen van twee meter waarvan een meter met puin wordt verhard. Volgens B. en W. kan het Water schap dit werk zonder vergunning uit voeren omdat GS het in het bestem mingsplan opgenomen aanlegvergun- ningssysteen voor wegen niet hebben goedgekeurd, hoewel de gemeente raad tegen die „onthouding van goed keuring" bij de Kroon in beroep is ge gaan. De kronkelende binnendijk maakt de Redoute tot een interessant onderdeel van het landschap. Mede daarom was er nogal wat verzet tegen het aanwijzen van juist deze verbinding tot verkeers verbinding. Tal van alternatieve verbin dingen zijn in discussie geweest, maar B. en W. kozen uiteindelijk in het struk- tuurplan toch voor de Redoute al werd de definitieve beslissing destijds aange houden in afwachting van de plannen voor een nationaal landschap. Meer dan een ton is gemoeid met de verkoop van gemeentelijke grond in het bestemmingsplan Grensweg aan twee participanten in dit plan. Grensweg Rekreatie B.V. koopt 9095 m2 grond voor 759.117,50 en J. H. van den Berg Et Zonen B.V. koopt 4750 m2 voor 742.750,—. De grond werd in 1979 door de gemeente gekocht van de gebroeders Witte ten behoeve van dagrekrea- tieve voorzieningen van het bestem mingsplan Grensweg. Een deel wordt speelterrein en een ander deel kampeer/caravanterrein, dus verblijfs- rekreatie. In de aankoopover eenkomst is bepaald dat later aan Witte een toeslag van 72,50 (plus rente gere kend vanaf de transportdatum) zou worden betaald voor de grond die voor verblijfsrekreatie zou worden bestemd. De transaktie is spoedeisend want Grensweg Rekreatie B.V. moet voor 1 december a.s. met de uitvoering van zijn rekreatieplan begonnen zijn om aanspraak te kunnen maken op een belangrijke subsidie. in procedure zijnde bestemmingsplan buitengebied. Ze zeggen dat het niet mogelijk is vooruit te lopen op een vrij stellingsmogelijkheid die nog geen rechtskracht heeft gekregen. Het gaat hier om een vrijstelling voor gevallen waar een kap op een gebouw wordt geëist. Door de bevoegdheid kan deze kap functioneel worden gemaakt, het geen volgens de reclamanten echter be tekent dat er een extra en niet in het bestemmingsplan passende verdieping bijkomt. GS zien niet in waarom je niet vooruit zou mogen lopen op een vrij stellingsbepaling die in de toekomst zeker rechtskracht krijgt. Speelman en Niermeyer menen dat (gezien het feit dat het bouwplan niet strookt met het bestemmingsplan bui tengebied) Speelman niet verweten kan worden dat hij bij de koop van zijn zomenwoning een dergelijke ontwikke ling had kunnen voorzien. Verder stellen ze dat door de extra bouwlaag in de kap van het hotel de capaciteit ervan groter wordt dan in het bestemmingsplan bui tengebied is toegestaan. Op grond hiervan kan grote hinder voor de omge ving worden verwacht. De afmetingen van het hotel zijn volgens de recla manten veel groter dan volgens het uit breidingsplan is toegestaan. Goothoogte Gedeputeerde Staten oordelen dat in het plan buitengebied is aangegeven dat het perceel voor een kwart mag worden bebouwd met gebouwen waarvan de goothoogte maximaal zes meter en de nokhoogte tien meter mag bedragen. Een dergelijk gebouw moet worden af gedekt met een kap waarvan de helling niet meer dan 30° mag bedragen. Thans worden drie gebouwen gerealiseerd waarvan de goothoogte 5,24 meter en de nokhoogte 8,16 meter bedraagt. Die gebouwen krijgen een plat dak. Het bouwplan wijkt slechts in geringe mate af van het bestemmingsplan. Wel zal de capaciteit van het hotel inderdaad iets groter zijn dan in het bestemmingsplan staat, maar daarvan kan weinig extra hinder worden verwacht. De bezwaarden stellen tenslotte dat de ondergrondse parkeergarage moet worden aangemerkt als een extra bouwlaag, maar GS vinden dat je van die garage niets kunt zien, en dat er daarom geen sprake is van een extra laag. Bovendien, luidt de overweging van GS, zou het tegenhouden van de ondergrondse garage inhouden dat er een bovengrondse oplossing moet wor den gevonden en dat komt de omgeving bepaald niet ten goede. De jaarrekening van Gemeenschap Eierland (exploitatie van het Eierlandsche Huis) vertoonde over 1979 een tekort van 71279,20, over 1980 een overschot van 72115,49 en de begroting van 1981 vertoont een posi tief saldo van 71650, 33 ZS 388? 8ACVCN «N LLZEAS -BUTEN VLAANTWOOADCt.UX.r4ID \AN DC ACQ** TC Brandweerlieden slepen de oliekachel naar bieten. Een oliekachel waarvan het rookkanaal verstopt was geraakt, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het hele interieur van de jeugdherberg De Eyer coogh aan de Pontweg ernstig vervuild. In de grote recreatiezaal, de keuken en andere vertrekken werd alles met een laagje roet overdekt. Noortje de Boer die in de jeugdherberg werkzaam is zag dat het gebouw vol rook stond toen ze om half negen de deur aan de achterzijde ontsloot. Er vanuit gaande dat brand was uitgebroken, hield ze de deur dicht om erger te voorkomen en riep de naast de jeugdherberg wonende heer H. J. Kager te hulp. Deze draaide de gastoevoer aan de buitenkant van het gebouw dicht en waarschuwde de brandweer. Die was er snel en ging de jeugdherberg met persluchtmaskers en brandslang binnen. Van een echte brand bleek echter geen sprake te zijn; ook de temperatuur was niet bijzonder hoog opgelopen. Snel was de oliekachel als de schuldige ontmaskerd. De kachel werd naar buiten gesleept, waarbij bleek dat de pijpmond vol roet zat, waardoor de rook van de kachel gedwongen werd het gebouw in te gaan. Volgens beheerder Rob van Oortmerssen waren kachel en pijp echter nog recentelijk schoonge maakt. Het isechter mogelijk dat de pijp in zeer korte tijd is dichtgeroet omdat de verbranding door andere oorzaken on- Toen de heer L. S. Bruining in 1980 zijn woning Kerkstraat 2 in Den Hoorn verbouwde, heeft hij niet laten blijken dat het gebouw zou dienen voor het „houden" van gasten. De verbouwing was, zo zei hij volgens gemeenteamb tenaren, bedoeld voor huisvesting van zijn gezin. Dat was de reden dat bij het behandelen van de bouwaanvraag niet de brandveiligheidseisen werden gesteld zoals deze gelden bij pension- en andere logiesverstrekkende bedrijven. Ook vol gens het bestemmingsplan heeft Kerk straat 2 een woonbestemming. Maar omdat het pand in de praktijk wel degelijk onderdak biedt aan gasten (Bruining wil de bestemming daarom ook aangepast zien gelden nu dezelfde strenge brandveiligheidseisen als voor hotels e.d. Bruining heeft aanschrijving gehad ervoor te zorgen dat 30 april a.s. aan die eisen is voldaan. Een verzoek van bruining om uitstel is afgewezen. Brui ning vindt uitstel billijk omdat volgens zijn zeggen de gemeente in 1980 in gebreke is gebleven door toen op de brandveiligheid geen aanmerkingen te maken. Het alsnog aanbrengen van de voorzieningen wordt daarom veel kost baarder dan wanneer het tegelijk met de verbouwing van 1980 zou zijn gebeurd. Bruining heeft daarop gewezen in een bezwaar dat hij aan de gemeenteraad heeft gericht tegen de aanschrijving van B en W om de zaken uiterlijk 30 april in orde te hebben. Maar B en W, verwij zende naar wat in de inleiding van dit bericht staat, geven geen krimp en adviseren vast te houden aan de gestel de termijn. De zaak komt nog ter sprake in de beroepsschriftencommissie. Kampeerboerderij Meer tegemoetkomend treden B en W op tegen de heer Bakker van kam peerboerderij „Jonkersbergen" aan de Hemmerweg bij Den Hoorn. Die had ook bepaalde brandveiligheidsmaatre gelen moeten nemen, maar krijgt uitstel tot 31 december a.s. hoewel Bakker als uiterste datum 1 mei 1983 has gevraagd. Nadrukkelijk heeft het college bepaald dat het bedrijf onverwijld wordt gesloten als de voorzieningen op 31 december niet zijn getroffen. Het gaat om goed keuring van de electra, aanbrengen van noodverlichting, het plaatsen van bord jes „nooduitgang", het aanbrengen van „panieksluitingen" op de deuren, ver betering van de brandtrap en terug brengen van het aantal bedden tot 70. Appartementen Uitstel (tot 31 december a.s.) krijgen ook de heren A. L. Keijser en C. J. Zijm die onlangs de appartementen en het woonhuis Hogereind 32 in De Waal hebben gekocht. De brandveiligheids voorzieningen hadden (onder de vorige eigenaar) al op 1 januari moeten zijn aangebracht. Mede omdat het pand van eigenaar is verwisseld hebben B en W clementie betracht, temeer daar een deel van de voorzieningen door de vorige eigenaar (familie Stolllal is aan gebracht. volledig is geweest waardoor veel walm is gevormd. Een te lage afstelling van de vlam (mogelijk door ongerechtigheden in de olieleiding) in combinatie met slechte trek kan zoiets veroorzaken. Het onheil voltrok zich onopgemerkt omdat er niemand in het gebouw was. Ook voor lopig krijgt de Eyercoogh geen gasten zodat er volop tijd is om de boel schoon te maken, een karwei dat waarschijnlijk aan het schoonmaakbedrijf Vinke zal worden overgelaten. Woensdagmiddag a.s. komt de goo chelclown Tjip naar Texel om in hotel De Lindéboom-Texel kinderen tussen de 4 en 11 jaar een leuke middag te bezorgen. Het is het eerste evenement dat is georganiseerd door de onlangs opge richte dorpscommissie Den Burg. De voorstelling duurt van 14.15 tot ongeveer 15.30uur. Dezaalisopenom 14.00uur. In de pauze krijgen de kinderen iets lekkers aangeboden. Omdat het de eerste acti viteit is van de* dorpscommissie is de toegangsprijs heel laag gehouden: f 1, Donateurs hebben gratis toegang. Do nateur kan men desgewenst direct worden voor ƒ7,50 per jaar maar een hogere bijdrage is bijzonder welkom. Toekomstige kindermiddagen zullen zich in ieder geval zelf moeten kunnen be druipen. Zaterdag a.s. wordt in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild een bonte avond gegeven, bedoeld voor inwoners en oud inwoners van Oudeschild van 55 jaar en ouder Onder het motto.Breng eens een zonnetje" zal een gevarieerd programma worden afgewerkt bestaande uit zang, sketch, diavertoning (door J. Koopman), muziek e.d. Vorig jaar was de bonte avond een enorm succes. Mede daarom wordt ook nu op zeer grote belangstelling gerekend. De organisatie berust bij de Gemeenschap Oudeschild. Begonnen wordt om 19.30 uur. Gebleken is dat de afgelopen weken nog meer inbraken in tweede woningen op een bungalowterrein aan de Cali forniëweg hebben plaatsgevonden. Een Texelse eigenaar van een tweede huis had het bericht hierover gelezen in deze krant en ging naar aanleiding daarvan kijken of ook in zijn bungalow was ingebroken. Dat bleek het geval te zijn. Een kleuren t.v. was meegenomen. Ook in een andere bungalow was ongenood bezoek geweest, maar hier werd niets vermist. Inmiddels is het totaal aantal inbraken opgelopen tot negen. De totale waarde van de vermiste spullen wordt geraamd op 15 mille. Geachte mijnheer De Waal, Hartelijk dank voor uw stukje in de krant betreffende „Ome Willem en Tante Riek" inde rubriek „Texelaars van toen." Het is en ongetwijfeld velen met mij, uit het hart gegrepen. Want er kwam veel bezoek daar op de Mient, tel alleen al de kinderen uit de buurt en de talrijke neefjes en nichtjes. En gezeten op een stoel die Ome Willem voor je uit de keuken had gehaald (op de andere stoel in het kamertje lag de poes en zelfs Ome Willem mocht die niet van de stoel jagen, want, zei tante Riek: „De puzen bennen oos kienders") kreeg je een kopje thee, gezet van regenwater, met melk van de eigen koe. Zo, terwijl de wekker de seconden wegtikte en de nieuwtjes van thuis verteld waren, kwam dikwijls het gesprek op hun huisje en het opgejutte naambord. En hoe typerend was het als tante Riek haar uitleg gaf over de naam van hun huisje: Haar kraaloogjes knepen zich tot1 spleetjes zodat haar rimpelig gezicht nóg rimpeliger werd en dan zei ze lachend met haar vingers op het tafelzeiltje en kijkend naar de toppen van de altijd ruisende bomen; „dat betekent. Ritselend Wind je." Mijnheer De Waal, wij lezen uw stukjes altijd met veel plezier en hopen dat u er nog veel voor ons in petto heeft. Jopie Buysman-Maas Den Burg. Beste vrienden van de Beatrixschool, Langs deze weg wil ik eindelijk allen mede namens mijn gezin en mijn collega's recht hartelijk bedanken voor de vele blijken van vriendschap, waardering en belangstelling door u getoond gedurende al die tijd, dat de school heeft bestaan, in het bijzonderde laatste moeilijke jaren, en last but not least bij het afscheid- jubileum van onze school en van mij. Onze grote dank voor alle blijken van verbondenheid, voor alle cadeaus, brie ven en woorden gesproken, geschreven en geschonken op die voor ons onver- getelijkedag. Maar ook voor alles wat ons daarvoor al was gestuurd en voor al die reacties die erna nog binnen kwamen. Alle leerlingen, oud-leerlingen, ouders, leden van de oudercommissie en colle ga's heel hartelijk dank voor al het werk door jullie verzet om van de 24ste september voor onsalleneendag met een gouden rand te maken. Jullie hebben ervoor gezorgd dat ons afscheid een echt mooi feest is geworden. „Partir, c'est mourir un peu", is niet helemaal waar meer, maar wordt dank zij jullie: partir c'est aussi sourir avec mes souvenirs. (Vertrekken is een beetje sterven, wordt dus: vertrekken is ook blijven glimlachen met je vele goede her inneringen). Beste mensen, allemaal nogmaals heel hartelijk dank voor alles tot ziens waar of wanneer dan ook. A. C. Plaatsman, DeWaal. Westduitse marken Belgischefranken Fransefranken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse shilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100=7106,75 100= 7 5,29 100 7 37,25 100 7 35,50 100= 7124,75 100= 7 29,25 1 7 2,71 1 7 4,50 100=7 15,35 10.000=7 17,75 100=7 2,21 De werkgroep zomerrecreatiewerk is van mening dat het toeristische infor- matieverstrekken op de Teso-boten een VW taak is. Deze conclusie staat in een verslag over het boot-experiment. Daarin is niet het enqueteren betrokken omdat dit een „extra" werk betrof in opdracht van het gemeentebestuur. Volgens de werkgroep is het experi ment geslaagd en moet het zeker op een vastere basis worden voortgezet. Wel is gebleken dat voor het mondeling infor matie verstrekken aan toeristen die naar Texel komen een „specifieke opleiding en instelling" nodig is. De recreatieleiders die het werk hebben uitgevoerd zijn sport-technisch geschoold en dus eigen lijk niet geschikt. De VW zou in feite mensen moeten leveren om de ambassadeursrol te ver vullen, maar de werkgroep heeft zich gerealiseerd dat dit moeilijk, zo niet on mogelijk, zal zijn. Een andere oplossing is dat de serviceverlening zich beperkt tot het afdraaien van een welkomstwoord op een bandje dat gestart en gestopt wordt door buffetpersoneel. De recre-aktief krant moet dan niet meer worden uit gedeeld maar door de mensen zelf worden gepakt. Deze werkwijze wordt onpersoonlijk genoemd en ook wordt in het verslag de vraag gesteld of het buff et- personeel in staat is deze extra taak op zich te nemen. „En afgeslankte service tot alleen een bandje afdraaien gaat het doel van gastheerschap en informa tiepunt aan boord van schepen volledig voorbij", aldus de werkgroep. Zaterdag haalt Scouting Texel weer oud papier op in Den Burg en in De Waal. In Den Burg zijn deze keer het Schil derend, de Emmalaan, Haffelderweg, Keesomlaan, Elemert, Ada van Hol landstraat en P. van Cuyckstraat aan de beurt. In Den Burg wordt men verzocht het papier om tien uur gebundeld aan de weg te zetten. In De Waal zal het oude papier 's middags worden opgehaald. Leden van Scouting Texel zullen vol gende week de collectie voor het Nationaal Jeugdfonds (de actie Jantje Beton) verzorgen. De opbrengst van de actie komt geheel ten goede aan het jeugdwerk. De plaatselijke jeugd- en jon gerengroepen die aan de collectie mee doen kunnen ongeveer de helft van de opbrengst bestemmen voor de realisering van diverse plannen. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor financiële ondersteuning van tientallen projecten op het terrein van leef- en speelruimte voor de jeugd. In het verleden is veel geld van de landelijke opbrengst op Texel terecht gekomen, onder meer ten behoe ve van 't Asiel en het jeugdwerk in Oosterend. Donderdag 28 oktober De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding van de Welzijnsstichting heeft in het raadhuis een vergadering, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 29 oktober Om 16.00 uur begint in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap een reü nie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Rijksonderwijs op Texel. Om 18.00 uur gaat bij sporthal Ons Genoegen de Wampex van start. Aan sluiting van nieuwe deelnemers is nog mogelijk. De Kustzeilvereniging Westerslag heeft om 20.00 uur de najaarsvergadering in hotel De Lindeboom-Texel dus niet in de kantine van Dennenoord zoals eerder was aangekondigd. Misschien worden video-opnamen vertoond van het Rondje om Texel 1982. Zaterdag 30 oktober In 't Kamphuis in Zuid Haffel houdt Gerbrand Fenijn een lezing, aanvang 14.30 uur. De gymnastiekvereniging Oosterend geeft een uitvoering in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 19.30 De „snertrit" van de MAB-club Texel begint om 20.00 uur op het Wezenland. De Gemeenschap Oudeschild heeft in dorpshuis 't Skiltje een bonte avond voor Öudeschilders en oud-Oudeschil ders vanaf 55 jaar; 20.00 uur. In de ZDH-kantine te Den Hoorn wordt de regiovergadering van de KNVB Noordholland gehouden, aanvang 11.00 uur. Maandag 1 november Ir. Veldt spreekt in De Pelikaan over de economie van de rundveehouderij; 20.00 uur. Dinsdag 2 november Om 9.30 uur begint in De Witte Burcht te Den Burg de Open Dag van het Over koepelend orgaan van Vrouwenorgani saties. In de kantine van de technische school heeft het Lager Beroepsonderwijs ouderavond met lezing door André Del- sing over alcoholproblemen; 20.00 uur. De afdeling Texel van de WD heeft jaarvergadering in „Rebecca" in De Waal, aanvang 20.15 uur. Weekendaanbieding Afhalen: per liter /6,95 Snackbar Geopend: vrijdag v.a. 15.Ou uur en zaterdag en zondag. KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN Telefoon (02220) 4890

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7