Cjrocn "ZwarL-JexeU in het harL, Restauratie kerkorgel kost bijna een ton SJfl «16 Geen aktie ten koste van het onderwijs MARSDIEP'' VAARKLAAR VOOR DUITSLAND! brandkasten Beroepsonderwijs Texei: Gesprek met Boele mislukt BARKER'S IJZERHANDEL Televisie gestolen uit vakantiehuisje Orkest-protest op Molengat 99 Rijverbod 'N WINKEL VOL IDEEËN 1 College kapt overleg met middenstand en boeren Reconstructie haventerrein begonnen R 7e JAARGANG Nr. 9728 DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 edaktie: Harry de Graaf, Pehkaanweg 75, De Koog, tel. (02228)266, its Beutick, Warmoesstrat43, Den Burg, tel. (02220)2208, en ansOosterhof, Golfslag 32. Den Burg, tel. (02220)4988 oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00uur4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het orgel van de katholieke kerk in Den Burg is dringend aan restauratie toe. Het uit 1879 daterende instrument vertoont tekenen van verval en slijtage waardoor het niet meer betrouwbaar is. Feitelijk kan nog maar met een van de twee manualen worden gewerkt en blijven soms toetsen hangen, wat mede wordt veroorzaakt door de vochtigheidsgraad en temperatuur in de kerk. Ook andere tekenen wijzen erop dat een ingrijpende opknapbeurt niet lang meer op zich mag laten wachten. Verwacht wordt dat restauratie onge- /eer een ton zal kosten. Die verwach ting is gebaseerd op een begroting die twee jaar geleden werd gemaakt door specialisten van het orgelbouwbedrijf i/ermeulen uit Alkmaar en Weert. De terkbestuurders schrokken zich een toedje van het bedrag van ruim f81.000,— dat toen werd opgegeven. Het stond bij voorbaat vast dat de katholieke gemeenschap van Texel zo veel geld nooit bijeen zou kunnen arengen, zodat geen haast werd ge maakt bij de uitvoering van het karwei. Steeds meer mensen vonden echter dat de zaak niet langer op zijn beloop mocht «orden gelaten omdat het hier gaat om een stuk cultuurgoed dat beslist niet verloren mag gaan. Her R.K. kerkorgel is namelijk niet tomaar een orgel, maar geldt als een nstrument dat het grootste (en volgens kenners in muzikaal opzicht het mooi ste) van Texel is. Zelfs in de kop van Noordholland zal men vergeefs zoeken naar een kerkorgel met vergelijkbare kwaliteiten. Tot degenen die van het bijzondere karakter van het orgel overtuigd is, behoort de heer Kees van Heerwaarde („Kees Hoekie") die het orgel al vanaf zijn elfde jaar bespeelt. „Het is een instrument dat niet alleen voor de katholieke gemeenschap maar voor heel Texel een waardevol bezit is. Het is de moeite waard om met alle Texelaars achter deze restauratie te staan." Werkgroep Dezelfde mening is de werkgroep toegedaan die onlangs werd geformeerd en die zeer binnenkort financiële acties zal aankondigen om de ton bij elkaar te 9 Het monumentale Ypma-orgel van de R.K. kerk te Den Burg. ondoordringbare mangaan stalen slotbepantsering. LTypeSR-11 34gH Type ER-15 gljg' Type DR-20 938, Telefoon 02220-2346 daarbij tevens maatregelen worden ge nomen om het orgel minder gevoelig te laten zijn voor wisselingen van tempe ratuur en vochtigheid. Om de zaak thans nog redelijk te laten functioneren is het nodig om bij droogte in de zomer een emmer water in het instrument te zetten terwijl in herfst en winter soms een electrisch kacheltje nodig is... Het Ypma-orgel is nog volkomen ori gineel. In tegenstelling tot menig ander orgel is het nooit onderhevig geweest aan fundamentele technische verande ringen, afgezien van het installeren van een electrische blaasbalg. Vroeger werd het orgel van lucht voorzien met een blaasbalg die door een aparte man moest worden bediend. Ook in de oorlogsjaren was dat nodig. Kees van Heerwaarde herinnert zich dat een van de leden van het kerkkoor met die taak was belast. Vooral als de organist „volop" speelde moest de man aan de balg zich in het zweet werken om de luchtaanvoer op peil te houden... Het zal niet eenvoudig zijn om het geld voor de restauratie bijeen te krij gen. De werkgroep meent echter dat het moet kunnen als iedereen op Texel er zich rekenschap van geeft wat op het spel staat. „Het komt neer op ongeveer f7,50 per inwoner. Dat moet toch een haalbare kaart zijn", aldus Willem Keij- zer die samen met de andere leden van de werkgroep een actieplan heeft ge maakt dat eind deze week in de publi citeit wordt gebracht. Uit een vakantiehuisje aan de Califor- niëweg is tusen 10 oktober en afge lopen donderdag een kleurentelevisie gestolen met een waarde van f1400,—. De inbrekers waren binnengekomen door een slaapkamerraam te forceren. De leerkrachten van het Texelse Beroepsonderwijs (en mogelijk ook die van andere scholen) hebben besloten hun aktie tegen de bezuini gingsplannen van de regering op zo danige wijze te voeren, dat het onderwijs zelf er geen enkele hinder van ondervindt. Wat de leerkrachten van het beroepsonderwijs betreft wordt er alleen aktie gevoerd in de vrije tijd. Men is druk doende met het organi seren van een ludieke stunt, die zater dagmiddag a.s. op de Groeneplaats zal worden uitgevoerd en die zo opmer kelijk zal zijn dat deze ook elders in het land de aandacht zal trekken. Verder zullen de TeAelse leerkrachten schrifte lijk hun standpunt over de bezuini gingsplannen kenbaar maken jegens Den Haag en daarbij ook de Texelaars informeren. Voor een echte staking voelden de leerkrachten weinig, omdat het doel van deze staking volgens de lande lijke richtlijn slechts zou mogen zijn: het ongedaan maken van de 1.65% extra korting op de salarissen en het behoud van arbeidsplaatsen. Een van de leer krachten: „Dat vonden we te mager. We zouden nog wel willen staken, maar dan zou het doel daarvan een overwogen pakket van maatregelen moeten zijn. Dus niet alleen het niet accepteren van de extra korting, maar tevens zou moeten worden aangegeven hoe daarmee het onderwijs zou moeten worden behouden en uitgebouwd. De mensen zouden anders de indruk krijgen dat het ons alleen maar gaat om onze rechtspositie en daar zou men weinig sympathie voor hebben". Het Noordhollands Philharmonisch orkest In aktie op de Molengat. tfoto A. Nijkampl. worden ontslagen. Deze fusieplannen treffen niet alleen de Noordhollandse orkesten: voor elke provincie zijn derge lijke plannen bekend gemaakt. Het Noordhollands Philharmonisch or kest denkt dat de bezuinigingsoperatie vooral ten koste zal gaan van de kleinere optredens in de provincie waartoe bij voorbeeld ook Texel gerekend wordt. Door de fusie zou het orkest vooral balletvoorstellingen in Amsterdam moeten begeleiden en dat zou weer be tekenen dat de subsidiërende gemeen ten ook minder reden hebben het orkest financieel te blijven steunen. Met verve werd zaterdagmorgen voor een aan dachtig luisterend publiek gespeeld. Na het retourtje Texel ging men naar Den Helder, Alkmaar, Heiloo, Castricum, Beverwijk en IJmuiden. Een andere groep bezocht Schagen, Enkhuizen, Hoorn en Purmerend. De protesttoer- nee werd ook aangegrepen om mensen te attenderen op het feit dat men het symfonieorkest kan steunen. Vrienden Zaterdagmorgen was de TESO-boot Molengat gedurende twee overtochten concertzaal voor een protestoptreden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Dit provinciale orkest, dat ook op Texel geen onbekende is, wordt be dreigd door bezuinigingen en fusie plannen. Zaterdag werd een propa- gandatocht door Noordholland gehou den om het publiek te attenderen op de, volgens het orkest, fatale CRM plannen. Het orkest kwam per bus uit de standplaats Haarlem naar Den Helder waar men met de boot van half negen een retourtje maakte. De helft van het 72 musici tellende orkest gaf in de buf fetruimte een kort programma en ook werden stencils uitgedeeld, waarin de problemen van het NPO werden uitge legd. Het meest fataal vindt het orkest dat door de CRM plannen die vorig jaar toebedachte rol van muzikaal educatief werk (o.a. koorbegeleiding) niet meer vervuld zou kunnen worden. De koor begeleidingen en het educatief werk moeten, aldus CRM, maar door de lagere overheden betaald worden en die hebben te kennen gegeven deze kosten niet te kunnen dragen. Verstrekkend zijn ook de fusieplannen van CRM waar door het orkest zou moeten opgaan in het Amsterdams Balletorkest. Het nieu we orkest zou maximaal 88 leden moe ten tellen en aangezien het balletorkest momenteel 65 musici in dienst heeft, moeten enkele tientallen werknemers krijgen. Voorzitter W. S. Keijzer („Wil lem Artima") van deze dertien personen tellende werkgroep, wijst erop dat het orgel in de R.K. kerk ter beschikking staat van heel Texel. Muziekuitvoerin gen waarbij een goed orgel nodig is mogen altijd in de kerk worden gege ven, al moeten dergelijke uitvoeringen wel een beetje overeenstemmen met het karakter van het gebouw. „Een jazz festival zouden we er geloof ik liever niet hebben." Gebruik.van het orgel door „an deren" zal zelfs nadrukkelijk worden ge stimuleerd in het kader van het streven naar betere culturele en daardoor ook maatschappelijk-sociale verhoudingen met de hele gemeenschap. Het om zijn mooie klankkleur bewon derde orgel werd destijds voor f5300, gebouwd door orgelbouwer L. Ypma uit Alkmaar, een bedrijf dat later werd voortgezet onder de naam Vermeulen. De restauratie laten uitvoeren door het zelfde bedrijf dat het orgel bouwde wordt als zeer wenselijk beschouwd, ook door de klokken- en orgelraad van het Bisdom Haarlem, die op de res tauratie toezicht zal houden. Als de restauratie doorgaat zullen Aan een 48-jarige automobilist uit IJmuiden werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een rijverbod van acht uur opgelegd. Een blaasproef wees uit dat hij alcoholhoudende drank had ge bruikt. Hij werd door de politie staande gehouden bij Westerslag. B en W hebben een punt gezet achter de vergaderingen die zij elk half jaar hielden met het Texels Verbond van Ondernemers en met de gezamenlijke agrarische organisaties. Dit overleg werd gehouden ter bevor dering van wederzijds begrip en infor matieuitwisseling, maar het college vindt het niet juist om hiermee door te gaan omdat middenstanders en boeren hun belangen ook op andere wijze voldoende onder de aandacht van het gemeentebestuur kunnen brengen. Met de agrariërs werd sinds vier jaar half jaarlijks overleg gepleegd, met de mid denstanders sedert ruim twee jaar. Vol gens het gemeentebestuur is van de zijde van boeren en middenstanders be grip getoond voor het kappen van deze periodieke vergaderingen. Het ziet ernaar uit dat de veerboot „Marsdiep" in Duitsland wordt gerepa reerd. De onderhandelingen met de scheepswerf Boele, laagste Nederlandse inschrijver voor de reparatie, zijn vastgelopen. Vanmorgen werden de laatste voorbereidingen getroffen om de Marsdiep van Bolnes te verslepen naar de Parkkade in Rotterdam waar hot schip gereed zal worden gemaakt om overzee naar een Noordduitse haven te worden gesleept. Dit „zeeklaar" maken houdt onder meer in dat diverse deuren en andere openingen worden dichtgemaakt, dat de roeren worden vastgezet e.d. Met dit werk zullen enkele dagen zijn ge moeid. In die tijd zal TESO een definitief trestuit moeten nemen over de vraag of de veerboot werkelijk in Duits land zal worden gerepareerd en zo ja, bij welke van de twee bedrijven die prijsopgaaf hebben gedaan. Het is dus niet uitgesloten dat zich nog ontwikkelingen voordoen waardoor de reparatie toch in Nederland kan gebeuren, al lijkt de kans daarop niet erg groot. De reparatie staat los van de aan- sprakelijkheidskwestie. Zoals bekend heeft de werf Boele, waar het schip begin oktober van de blokken in het dok stortte, de aansprakelijkheid van de hand gewezen. De kans is thans zeer groot dat TESO tegen Boele een geding zal aanspannen om te berei ken dat die aansprakelijkheid alsnog wordt aanvaard. De Werf meent niet aansprakelijk te zijn op grond van de reparatievoorwaarden van de vereni ging voor scheepsbouwers Cebosine, maar TESO vindt dat bij het dokken van het schip grove fouten zijn gemaakt zodat Boele wel verantwoor delijk is voor het ongeluk. Er wordt niet aan getwijfeld dat de Marsdiep onvol doende gestut is geweest. Logisch, anders zou het schip niet zomaar zijn omgevallen. De werf vindt echter dat dit eerst maar eens moet worden bewe zen. TESO claimt niet alleen de schade van rond een miljoen die het schip heeft opgelopen mar ook de bedrijfs schade (gevolg van de noodgedwon gen inzetten van de Molengat met zijn in deze tijd van het jaar veel te grote capaciteit) die in de tonnen loopt. Als TESO bij het geding tegen Boele in het ongelijk wordt gesteld zal de ver zekering van TESO voor de schade op draaien, maar vergoeding van de bedrijfsschade zit er dan niet in. Voor (minimaal) een tientje per jaar kan men lid worden van de Vereniging van vrienden van het orkest. De reke ning 3844.51705 van Rabobank Haarlem staat voor dit doel open. Met dit geld kunnen, aldus het orkest, extra muzikale activiteiten worden ontplooid. De ge meente Texel subsidieerde het orkest tot vorig jaar met 750 gulden per jaar. Door de provincie is echter een andere subsidieregeling opgesteld die het alleen nog mogelijk maakt het orkest financieel te steunen als het hier komt spelen. Voor een volwaardig concert betaalt de gemeente dan 8 mille. Een kamercon cert kost 6 mille. Gezien deze bedragen (relatief overigens niet duur) is de gemeente nog niet ingegaan op dit aanbod. De vele passagiers van zater dagmorgen kregen echter ongevraagd iets extra's voor het bootkaartje en dat werd blijkens de positieve reacties, ge waardeerd. Gisteren is de firma Daalder uit Alk maar begonnen met de reconstructie- werkzaamheden van het haventerrein in Den Helder. Zoals bekend zal het wegenbeloop worden veranderd, zal het opstelterrein door een hek worden af gesloten en zullen drive-in loketten en een verkeerstoren worden gebouwd waardoor het laden van de veerboot efficiënter kan gebeuren. De werkzaam heden zullen tot mei duren. Gedurende die tijd zal het er op het terrein ge ïmproviseerd toegaan. Slechts drie op- stelbanen blijven beschikbaar. Auto's die daar niet meer terecht kunnen wor den verwezen naar het plein bij de huidige drive-in loketten. De maatregelen hebben tot resultaat dat het laden van de veerboten en het controleren van de plaatsbewijzen met minder personeel kan geschieden. Hoe wel overleg (met o.a. de onderne mingsraad van Teso) nog gaande is, staat het vast dat van gedwongen ont slagen geen sprake zal zijn, zodat het financiële voordeel zich pas over enkele jaren zal manifesteren. Wel zullen vol gens de Teso-directie sommige per soneelsleden een andere functie binnen het bedrijf moeten krijgen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1