Verwijt aan nieuw college: Niet fel genoeg tegen landschapsparken Restaurant kan lawaai voorkomen „ORGELTON" MOET ER BINNEN EEN JAAR ZIJN Gespreksavond over werkloosheid en het eigen huls Advendo schitterde op concours-festival n Langer gratis Gemeente vergoec geen dure dakpannen Breed woonhuis toch kleinschalig te bouwen Boeiende voordracht voor plattelands vrouwen Gemeente betaalt afscheidsfeestje erwtensoep vol spek en worst Snackbar I I PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 NOVEMBER 1 'C B en W hebben in de raadsvergadering van dinsdag het verwijt gekregen dat zij zich niet fel genoeg verzetten tegen de rijksplannen om het Texelse cultuur land tot nationaal landschap en de Texelse duinen tot nationaal park te maken. Het college had zich beter aan de afspraken in het programma-akkoord moeten houden. Nlen'moet In Den Haag toch duidelijk weten hoe er op Texel over deze zaak wordt gedacht", aldus Ate Rienstra van het CDA die de plotseling gematigde houding van de wethouders jegens de landschapsplannen afleidde uit een brief, die het college onlangs aan CRM heeft geschreven. In die breif werd ongerustheid geuit over de bereidheid van het ministerie om het Natuurrecreatiecentrum op Texel blijvend voldoende te subsidiëren. Van rijkswege heeft men wel eens laten blijken dat subsidiëring van bezoekers centra (zoals het NRC) is gewaarborgd als dat gebeurt in het kader van een aanwijzing tot nationaal landschap of nationaal park. Texel wil wel subsidie voor het NRC maar geen parkstatus. ^Het college schreef: ,,Het kan u bekend Zijn dat alhier grote weerstanden be staan tegen het etiket „nationaal land schap" terwijl ook de status „nationaal Sark" niet onomstreden is. Hoewel wij e grote landschappelijke waarde van kle rijksgronden in het algemeen en die van Texel in het bijzonder alleszins erkennen en met het oog daarop in het jiestemmingsplan buitengebied tal van beschermende maatregelen opnamen, achten wij de status van „nationaal landschap" niet noodzakelijk en die van n,nationaal park" minder gewenst." Niet te geloven Verwijzende met name naar het laat ste deel van deze zin zei Rienstra dat hij zijn ogen nauwelijks had geloofd. „Dit nieuwe college, nauwelijks drie weken oud toen deze brief werd geschreven, zegt: nationaal landschap niet nood zakelijk en nationaal park minder ge wenst." Rienstra vond dat het college zich heel anders had moeten uitdruk ken. Immers, het hele rijksstructuur schema waarin het beleid met be trekking tot nationale parken, nationale jandschappen, grote landschappelijke eenheden, e.d. is neergelegd, is voor de huidige gemeenteraad volslagen onaan vaardbaar en wordt dan ook met kracht van de hand gewezen. Een dergelijk standpunt is belangrijk onderdeel van het programma waar het college over- eenstemmihg' overheeft bereikt. Rien stra vroeg zich af of het college omwille van de centen van CRM geen duidelijke formulering hebben gebruikt. „Heren wethouders, toen u nog raadslid was, was u duidelijk, maar wat nu in deze brief staat, is daar maar een zwakke af spiegeling van. Onze fractie is hierover erg teleurgesteld en met ons heel veel burgers van ons mooie eiland Texel." Cor Dros van Texel Belang en ook Gerbrand Poster van de VVD vonden De hout- en bouwbond van het CNV is voornemens op 1 december een ge spreksavond te organiseren over de ge volgen van werkloosheid voor het eigen woningbezit. Nu de malaise in de bouw steeds doorzet zal dit probeem voor steeds meer bouwvakkers actueel wor den. Bestaan er mogelijkheden om te voorkomen dat het eigen huis wordt „opgegeten?" Degenen die in een der gelijke avond zi|n geïnteresseerd kunnen voor 20 november contact opnemen met H. de Ridder, telefoon 02220-3288 of K. Druif, telefoon 02222-330. Aan de hand van het aantal aanmeldingen wordt dan bekeken of de avond door gang kan vinden. Het is de bedoeling enkele deskundigen van de vastewal uit te nodigen. dat ook. Laatstgenoemde wilde weten wanneer de raad het voorstel van het college komt om de regeringsplannen met betrekking tot het landschap totaal af te wijzen. „Als u niet met een voor stel komt, doen wij het." Wethouder Daan Schilling zei de verontrusting van de raad begrijpelijk te vinden. Hij be loofde dat het college spoedig met het door Poster gevraagd voorstel zal ko men. Hij vroeg in deze clementie, erop wijzende dat-het college nog maar twee maanden bezig is en nog volop in de inwerkperiode zit. „Moet u ons nü al kapittelen?" De burgemeester voegde er aan toe dat er niet hoeft te worden getwijfeld aan de houding van het colle ge ten aanzien van het rijksbeleid. Dros en Rienstra bleven erbij dat B en W zich te zwak hadden uitgedrukt. Rienstra: ,,U bent toch verantwoordelijk voor die brief?" Daan Welboren stelde spottend voor een bord te plaatsen bij 't Horntje: „Géén nationaal park." Kernwapenvrij Dat laatste was naar aanleiding van het eerder in de vergadering behandelde voorstel om bij de „entree" van Texel bij de veerhaven een bord te plaatsen met het opschrift „Kernwapenvrije gemeen te". Met uitzondering van Pakt en PSP voelde niemand van de raad daar voor, zodat het voorstel met 11 tegen 4 stemmen van de hand werd gewezen. De bordjes-kwestie kwam ter sprake naar aanleiding van een brief van het „Samenwerkingsverband Stop de Neu tronenbom stop de kernwapenwed loop". In die brief werd er aan herinnerd dat Texel een van de zestig gemeenten in Nederland is die zich vorig jaar door middel van een motie „kernwapenvrij" hebben verklaard. Het aannemen van de motie betekende dat Texel nooit kern wapens op zijn grondgebied zou toela-, ten, v/at de initiatiefnemers beschouw den als een belangrijke stap in de richting van een kernwapenvrij Neder land. Om meer bekendheid te geven aan de symbolische daad had het ge noemde samenwerkingsverband een mooi aanduidingsbord ontworpen met het opschrift „kernwapenvrije gemeen te" dat bij de gemeentegrens kan wor den gezet. Het bord zou f100,— kosten en voor Texel zou één exemplaar genoeg zijn. Andere gemeenten, waar onder Zaanstad, hebben dergelijke bor den al geplaatst. Verboden Een probleem is dat het plaatsen van dergelijke borden wettelijk is verboden, zodat de raad er zich makkelijk vanaf had kunnen maken door alleen naar dit juridische argument te verwijzen. Enkele lieten echter blijken ook andere bezwa ren tegen plaatsing van het bord te hebben en dat kwam er op neer dat men zich feitelijk distancieerde van van het besluit van vorig jaar om kernwapenvrij te willen blijven. Daan Welboren pleitte voor het plaat sen van het bord dat hij zag als „een klein gebaar voor een grote zaak" en als logische consequentie van het besluit van vorig jaar. Peter Bakker van de PSP zei dat Texel ook het bordje „Europese gemeente" bij de haven heeft staan. Het anti-kernwapenbord kan daar best bij en desnoods was de PSP bereid dat te betalen. BEZWAREN VAN DE HAND GEWEZEN Het college van B en W heeft het bezwaar van de heer C. Schumaker tegen de bouw van het restaurant van de firma Jellema en Prins bij dagrecrea tieterrein 't Kerckeland gedeeltelijk on gegrond en voor een ander deel niet ontvankelijk verklaard. De gemeentelijke procedure voor het bouwplan wordt dan ook gewoon voortgezet. Schumaker die bij het betreffende terrein woont vreest van het restaurant extra geluidshinder. Hij zegt nu al last te hebben van lawaai van de bij het terrein gelegen tennis banen en van lieden die 's nachts op het terrein zijn. Volgens het gemeentebestuur zal het gemiddeld aantal mensen op het terrein toenemen door het restaurant maar niet de overlast. Het restaurant zou juist moeten functioneren als opvang voor de mensen die van de tennisbaan komen. Verder wordt bij het restaurant een dienstwoning gebouwd die mogelijk een preventieve werking heeft tegen men sen die 's nachts over het terrein struinen. Het college verklaard deze bezwaren derhalve ongegrond. Ook het bezwaar van Schumaker dat een restaurant de dagrecreatieve functie van het terrein verstoort wordt niet te recht geacht. Voor de bouw van het restaurant is juist als eis gesteld dat de dagrecreatieve functie niet verstoord wordt. Muziek Overigens is het mogelijk dat in het restaurant muziek wordt gemaakt, maar het college wijst erop dat het restaurant moet voldoen aan de eisen van milieu wetgeving. Er kan bijvoorbeeld een ge luidsniveau worden vastgesteld, dat niet mag worden overschreden. Het feit dat de gemeente de bezwaren t van Schumaker niet deelt, betekent niet dat de bouw nu zomaar door kan gaan. Ook Gedeputeerde Staten moeten zich nog uitspreken. 4 Cor Dros zei nog wel iets voor een bordje te voelen maar dan zou er op moeten staan dat er op Texel geen kernbommen mogen véllen, waarmee hij aangaf dat het plaatsen van het gevraagde bord als een eenzijdige stap te zien. Ben Daalder van het CDA zei er geen behoefte aan te hebben om Texel te maken tot een „constante actie gemeente". Wethouder Schilling vond het een landspolitieke zaak waarbij de gemeente geen standpunt behoort te vertolken. Niet consequent Peter Bakker noemde dat inconse quent. Het besluit van vorig jaar om Texel kernwapenvrij te verklaren was ook een landspolitieke zaak. Die beslis sing is feitelijk dus al genomen, het gaat nu alleen om het toelaten van het bord waaruit die beslissing blijkt. Gelein Jansen van het CDA liet Mijvon uitsluitend om juridische redenen het bord niet te willen. Hij was het wel eens met de kernwapenvrije status van Texel. Ook het bordje „Texel Europese ge meente" zou weg moeten. De burge meester zei er op dezelfde wijze over te denken. Herdenking Aan het begin van de vergadering herdacht de gemeenteraad twee oud raadsleden die onlangs kort na elkaar zijn overleden: Kasse Beumkes en Jaap Westdorp. Eerstgenoemde overleed op 25 oktober op 89-jarige leeftijd. Van januari 1950 tot september 1962 zat hij voor de PvdA in de gemeenteraad. Burgemeester Engelvaart schetste bei den als actieve figuren met een grote sociale betrokkenheid. Notulen B en W zijn van plan de notulen van de raadsvergadering veel bondiger te maken dan thans gebruikelijk is. In commissieverband zal daar binnenkort over worden gesproken. Het samen stellen, uittikken en vermenigvuldigen van de notulen vraagt veel tijd en papier. Een stap in de richting van bezuiniging op dit puqt had het college al gezet, want de notulen die in de raadsverga dering van dinsdag ter goedkeuring werden voorgelegd waren in veel klei nere dan gebruikelijke lettertjes afge drukt en daardoor veel compacter. Cor Dros had er geen waardering voor want hij had de lettertjes niet kunnen lezen. Roken Bij de ingekomen stukken was een brief van Harry de Graaf uit De Koog met het verzoek om het bestaande rookverbod, dat alleen voor de raadzaal geldt, uit te breiden tot alle ruimten van het raadhuis die voor publiek toegan kelijk zijn. De Graaf meldde dat hij had geconstateerd dat in de laatstgehouden vergadering van de commissie ruimte lijke ordening meerdere mensen hadden gerookt waaronder „een liberaal com missielid". Hij noemde dit roken een primitieve gewoonte waarvan inmiddels bewezen is dat het zeer ernstige schade kan toebrengen aan de gezondheid, ook van mensen die zelf niet roken maar ge dwongen worden rook van andere in te ademen. „Roken in een ruimte waar zich anderen bevinden is derhalve een schandelijk gedrag, vooral voor mensen die worden geacht de belangen van de gemeenschap te behartigen. Een hard verbod is hier op zijn plaats. Ook in de meest liberale samenleving mag nie mand het recht hebben om anderen naar het leven te staan, ondanks het feit dat roken in het belang is van de werk gelegenheid in de tabaksindustrie, de gezondheidszorg en de lijkbezorging, aldus het als cynisch-ludiek bedoelde briefje. Boos Gerbrand Poster van de WD, die onthulde dat hij het liberale rokende commissielid was geweest, was zeer verbolgen over de toon van de brief. Met name de term „schandelijk gedrag" lag hem zwaar op de maag. „Ik vrees dat een nieuwe dokter Meinsma is opgestaan." B en W hadden voorgesteld over de brief pre-advies uit te brengen. Het verzoek om uitbreiding van het rook verbod zal eerst worden behandeld in de vergadering van de commissie alge meen en organisatorisch beleid op maandag 15 november. Gelein Jansen vond dat niet erg efficient. VOIgens hem zou over zo'n eenvoudig verzoek best direct een beslissing door de raad geno men kunnen worden, maar het college voelde daar niets voor. In het bericht over de nieuwe bi- bliotheektarieven van j.l. dinsdag is een zetfout geslopen. Het lidmaatschap is tot en met 17 jaar gratis en niet, zoals vermeld, tot en met 7 jaar. Achterin de R.K. kerk staat sinds enkele weken dit spaarvarken, tk.t inmiddels al meer dan f750,— opleverde. Het eerste geld voor de restauratie van het R.K. kerkorgel is binnen. Hoewel de actie nog niet is begonnen is thans ƒ12.244,30 bijeen. Het leeuwendeel van dit bedrag kwam van het R.K. kerkbestuur dat met ƒ10.000,— een inspirerende „voorzet" heeft willen geven. Verder was er onder meer een bedrag van duizend gulden dat door een inwoner van De Cocksdorp werd geschonken, een andere Texelaar gaf honderd gulden en een groot spaarvarken dat sinds enkele weken in de R.K. kerk staat opgesteld heeft al ƒ750,— opgeleverd. De grote slag moet echter nog gesla gen worden want een ton is veel. Niet iedereen is er van overtuigd dat het zal lukken, maar het orgelcomité heeft geen enkele twijfel. Het geld moet over een jaar bij elkaar zijn. Op 30 november start een kerstkaarten actie. Tekenaar Arend Nijkamp uit Den Burg heeft acht teke ningen gemaakt van de diverse kerken in de Texelse dorpen en van het Ypma- orgel. De serie kaarten zal voor f2,50 huis aan huis op heel Texel worden aangeboden. Er worden 10.000 series gedrukt zodat iemand die meer pakjes koopt niet bang hoeft te zijn dat anderen achter het net vissen. Wat overblijft zal men trachten in de loop van het volgende jaar bij andere gelegenheden te slijten. Verder worden handgemaakte kerstkaarsjes (10) stuks voor f5, te koop aangeboden. In februari wordt in de R.K. kerk een Gemengd zangkoor Advendo uit De Koog heeft afgelopen weekeinde mee gedaan aan het Bondsconcoursfestival 1982 dat zaterdagavond en zondag middag werd gehouden in de Helderse schouwburg De Kampanje. Negentien koren, zingend in klasse B of C, traden aan om uit te komen in het concours of festivalgedeelte. De streng beoordelen de jury bestond uit Chris Verhoog, directeur van het conservatorium in Groningen en de muziekdocent Piet Kiel Ze gaven het zondagmiddag op tredende Advendo het advies volgend jaar mee te doen in het concoursge deelte van het zanggebeuren. Nu werd meegedaan in de festivalafdeling B en in die afdeling zijn geen prijzen te winnen. De jury heeft haar oordeel over de aan het festival deelnemende koren vastge legd in een rapport dat aan de koren werd uitgereikt. De concoursdeelne mers kregen bovendien punten toege kend. De eerste prijs werd behaald door het Heerhugowaardse kamerkoor met 225 punten. Het optreden van Advendo werd door de jury verrassend gevonden. Het koor stond onder leiding van diri- gente mevrouw M. Ronday. Heel mooi en rond van klank werd een viertal composities gezongen, waarbij bleek dat alle aandacht was besteed aan homogeniteit, zuiverheid en beschaafd heid. Tussen de koren uit Hoogwoud, Midden-Beemster, Anna Paulowna en Midwoud sloegen de Texelaars een uit stekend figuur. Door Advendo werden de volgende werken gezongen: Agnus Dei van Georg Handel, Wer bis an das Ende beharrt van F. M. Bartholdy, Wiegelied van Brahms en Ambrosia- nischer Lobgesang van E. Gebhardt. Gemeente Texel voelt er nij voor een schadeclaim, die de heer Broekman heeft ingediend, te ho reran. Broekman voelt zich be deeld omdat hij volgens de boi }e vergunning voor het dak op zijn h e' SommeHjesweg 7 in De Waal d n keramische dakpannen moest bruiken. Dit maakte de bo ie f7.764,06 duurder. Naast het huis i ze Broekman worden door aannen Bruin soortgelijke huizen geboutde die met veel goedkopere betonr at pannen worden uitgevoerd. Het college van b. en w. stelt lei Broekman de bouwvergunning als te danig heeft overgenomen van de h !ei D. Stoll. Door Stoll waren keramische dakpannen aangevraagd ze staan dan ook uitdrukkelijk in bouwvergunning genoemd. Broekrr s|i wist dus waar hij aan begon, zo re ,t neert het college. Tussentijds heeft Broekman gepèdi beerd de bouwvergunning gewijzigd krijgen, maar dit lukte niet. Het be van De Waal wordt negatief beïnvlo door de dakbedekking op de bejaard e\ woningen. Dit kan opgevijzeld wort door de huizen aan de Sommeltjesw ,g met keramische pannen uit te voeri luidde de weigeringsgrond, waarm ook de welstandscommissie instemdi Dat de huizen naast Broekman met betonpannen mogen worden uit; voerd is te wijten aan onzorgvuldighi van de gemeente, omdat de betonr pannen op de huizen van aannen bruin niet uit de tekening wat geschrapt, konden later gi keramische dakpannen meer won afgedwongen. Bruin profiteert daar van, maar Broekman lijdt geen exlnv schade, aldus de redenatie van B. rv W. el in concert gegeven, verzorgd door het Texels Christelijk Mannenkoor, de mu ziekvereniging Excelsior en het R.K. jongerenkoor The Gospel Train. De koren treden gratis op maar de mensen die komen luisteren betalen ƒ5, entree zodat gehoopt wordt dat ook die avond een paar duizend gulden voor het goede doel zal opleveren. Verder moeten de diverse bedrijven, instellingen, clubs en officiële instanties erop rekenen dat zij een „bedelbrief" zullen ontvangen waarin op hun goed geefsheid een beroep zal worden ge daan. Het orgelcomité overweegt ook een loterij te houden maar dat is nog niet zeker. Veiling Wel staat vast dat er een goederen en dienstenveiling komt (naar het voor beeld van de bekende kerkeveilingen). Voor die veiling werd nu al iets aange boden: vakantieverblijf voor twee ge zinnen in appartementen in Limburg. Verder zullen tal van kleinere acties wor den gehouden zoals het verkopen van plantenstekken tijdens de feestmarkt op koninginnedag door de leden van het Vrouwengilde, bingo-avonden, klaver jassen. Vast staat ook dat over heel Texel een enveloppenactie wordt ge houden. Een envelop wordt huis aan huis bezorgd met het verzoek er een bedrag in te doen. De enveloppen wor den vervolgens door de vrijwilligers van het orgelcomité weer opgehaald. Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland werd woensdag avond in het Eierlandsche Huis voor gedragen door mevrouw Lindeman- Beumkes uit Rijssenhout. Zij had een zeer gevarieerde greep gedaan uit het werk van Annie M. G. Schmidt. Geheel uit het hoofd vertolkte zijn limericks, filosofische gedachten, proza, etc. Het was een zeer geslaagde avond die door 55 dames werd bezocht, wat iets minder is dan de opkomst waarop gewoonlijk kan worden gerekend. De eerstvolgende activiteit van de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp- Eierland is een koffieochtend die woensdag 17 november (aanvang half tien) wordt gehouden ten huize van mevrouw M Dijkshoorn. Onderwerp is „Ouder worden, ouder zijn". Wie mee wil praten moet zich opgeven bij het bestuur. De kerstavond van de plattelands vrouwen is gepland op 20 december in het Eierlandsche Huis. Het college is bereid medewerki Is te verlenen aan een wijziging v het bestemmingsplan ten bebos van de heer W. S. Keijzer te Our st schild voor de bouw van een woni aan de De Ruyterstraat. Keijzer hs 1 aan deze straat twee parcels grond. Op één ervan staat woning en op het andere een hout Is garage. Keijzer wil op deze tw percelen één nieuwe woning zett waarvan de voorgevelbreedte voorschriften in het bestemmini plan overschrijdt. Op de betreffende plaats is in pi cipe ruimte voor twee woningen, ma zo redeneert de gemeente, zola Keijzer beide percelen in bezit heeft het niet waarschijnlijk dat er inderdaad twee woningen zul verrijzen. Zou er maar op één perc een woning worden gebouwd dan z er een gat in de bebouwing ontstaan dat past slecht in de aaneengesloi bebouwing van de De Ruyterstraat. gemeente is van mening dat een h met een voorgevel van 8,5 meter brt toch kleinschalig uitgevoerd k worden. Door naast het huis een b ging in de hoofdgebouwenstrook toe staan, blijft aaneengesloten bebouwi in de De Ruyterstraat gehandhaafd, totale oppervlakte van beide perce bedraagt meer dan 450 vierkai meter. Achter in de tuin kan dan n een kleine garage worden geboui met een oppervlakte van 15 20 vi kante meter. Het college heeft besloten dat meente Texel alle kosten zal beta van de receptie, die werd gehouden gelegenheid van de opheffing van Beatrixschool en het afscheid van heer Plaatsman. Deze kosten bedrag ƒ1154,03. Gebruikelijk is dat gemeente voor andere jubilea ambtsjubilea een derde deel van kosten voor zijn rekening neemt. In speciale geval werd het echter redf geacht de totale kosten te vergoed Het geld zal komen uit het potje vi representatie en vergaderkosten Weekendaanbieding Afhalen: per liter f6,95 Geopend: vrijdag v.a. 15.00 uur en zaterdag en zondag. KWAUJdT UIT £IG£H KEUKEN Telefoon (02220) 4890

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2