Al l SI A COLLEGE SLAAT ALARM OVER KOSTAFSLAG %kÊ), t Het onderwijs h op de wip" ,,'n Soepzooitje" GEBLAF ERGERT MIAWIIHUWi ed Staken op niet? iet onderwijs staakt! Waarom? Open dag van De Lichtboei verkoop van nieuwe kinderpostzegels zon. maan en hoog waler FAMILIEBERICHTEN WAT IK ZEGGEN WOU.. Goed werk Vreemd geld Film in koffiebar Juttersrit „Blijde Rijders" Ruilbeurs in Oudeschild Schuur moet schuur blijven Herfstmenu HAVENRESTAURANT TEXEL 02226 - 310 r J DAG 12 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 3 jo, )e kans dat de stunt die het actiecomité van het Lager Beroepsonderwijs 1 erdag op de Groeneplaats zal uitvoeren, zal worden ondersteund door personeel niet aan het LBO verbonden is, is uiterst klein. Het actiecomité stelt alles in het rk om zoveel mogelijk onderwijsmedewerkers bij de ludieke actie met ernstige ertoon te betrekken maar de afdeling Texel van de Algemene Bond van Onder end Personeel en het Nederlands Genootschap van Leraren adviseren hun leden aan de actie mee te doen. De Groeneplaats-stunt heeft als motto ,,Het erwijs op de wip". Het vierkoppige actiecomité wil niet zeggen wat er precies ,nJat gebeuren. al geruime tijd bezuinigd wordt en wat in de toekomst, gezien het regeerakkoord alleen maar erger zal worden. Het be treft voorstellen voor grotere klassen, het tegenhouden van pogingen om jonge werklozen aan te trekken, geen geld beschikbaar stellen voor onder wijsvernieuwing, onderhoud gebouwen nieuwe leermiddelen, inventarissen en bijscholen van leerkrachten. „Met deze maatregelen hol je als school nog verder achter de maatschappelijke ont wikkelingen aan. Je holt het hele systeem uit", aldus Fridt Blanken die zegt dat salarismaatregelen wel mogen als er andere toezeggingen tegenover staan. Het actiecomité wordt gesteund door het LBO schoolbestuur dat alle wensen onderschrijft. Ook het bestuur wil een brief naar Den Haag sturen. Als het basisonderwijs zaterdag meedoet aan de actie op de Groeneplaats zal ook het gemeentebestuur bij het protest worden betrokken. De gemeente is formeel schoolbestuur van de openbare scho len. De onderwijsbonden NGL en ABOP gaan er van uit dat de staking in school tijd niet ten koste gaat van het kind, maar juist nodig is om het onderwijs od langere termijn meer speelruimte te ge ven (zie ook „Wat ik zeggen zou"). 3d )e 40 personeelsleden van het LBO len zich zaterdag in ieder geval open- tegen de bezuinigingsplannen van de h lering verzetten. !oals in de krant van dinsdag al is meld richt het protest van de LBO rkrachten en medewerkers zich niet kit sluitend op de korting op het salaris r& it 1,65 procent. Dat is voor het LBO k geen reden om mee te doen aan de lePfdaagse staking die op het punt staat delijk uit te breken, De vakbonden bben gezegd dat de extra salaris- rting eerst van de onderhandelings- el moet en dat men dan wil praten or( er de problemen die het onderwijs al :SW igere tijd teisteren. De LBO leer- 'er( ichten noemen enkele punten waarop A ttu, De 134e film van Louis de Funes heet „La soupe aux choix", in het Neder lands vertaald als 'n soep zooitje. De actie concentreert zich op twee oude boeren in zo'n Paturain- landschap, die een rustig leventje leiden met een goed glas wijn. Hoewel de inwoners van het nabije gehucht Les rtN «V LEZERS BUTEN VEfUHTWOOROO.LWHEC OC «OM l/olgende week worden op veel plaat- i in ons land de scholen gesloten, nwege stakingsacties van zowel on twijzend als niet-onderwijzend perso- el. Waarom? De acties worden ge- erd omdat de minister van onderwijs etman, een aantal maatregelen van in is te nemen. Deze maatregelen iten met alleen de rechtspositie van bij het onderwijs betrokkenen aan, aar ook de kwaliteit van ons onder- fjJjs. Welke zijn die maatregelen? de invoering van het Wet Interim ïouding Salaris Onderwijs (WIISO ij, it) waarbij de minister de vrije hand lnj |gt het salaris extra te korten om zijn t in de (onderwijs) begroting te kken. Nu is het 1,65%, een volgend ir is het Mensen bij het onder- js worden als enige groep in onze menleving drie keer gepakt: als Ne- rlander, als ambtenaar en als onder- jsmensen. Maar er is meer. De minis- wil het aantal leerlingen per klas rgroten, waardoor niet alleen duizen- n leerkrachten werkloos worden maar ik de kwaliteit van het onderwijs nstig wordt aangetast. En dat terwijl X onderwijs het hoogste percentage erklozen telt door o.a. terugloop van it leerlingenaantal. Verder moet een groot aantal leraren lor het zelfde salaris drie uur langer erken, waardoor nog eens 3500 ar- udsplaatsen in het onderwijs verloren an. In geval van langdurige ziekte ordt door de minister geen betaalde irvanging beschikbaar gesteld gedu nde de eerste twee weken zodat de erkrachten nog eens extra worden ilast, wat zijn weerslag heeft op de valiteit van het onderwijs. We zouden )g door kunnen gaan met bijv. af- "e :haffing subsidies op het avondonder- ijs, bezuiniging op maatregelen voor geleiding van nieuwe leerkrachten, ilwassenen onderwijs komt in de knel, ïzuiniging bij kleuter-, lager en bij- mder onderwijs, etc. Kortom we zijn het zat! Het is nu de tijd niet meer voor een eatieve ludieke actie, maar voor een irieuze aanpak. De acties in den lande san niet ten koste van het onderwijs en st kind maar juist ten bate van het iderwijs en het kind. Texel is door de iderwijsbonden niet als stakingsge- led aangewezen maar we vertrouwen op dat de ouders en andere bij het iderwijs betrokkenen thans de ernst sn de situatie inzien. Gourdiflots zich ergeren aan de vrolijke levensstijl van het tweetal zijn de heren op hun manier bijzonder gelukkig. Het verhaal begint ais ze op een mooie zomeravond winden zitten te laten in de tuin, waarna een geweldig onweer los barst. Of er oorzakelijk verband bestaat wordt niet duidelijk maar tijdens dat onweer daalt een vliegende schotel neer, waaruit een buitenaards wezen B en W zullen met spoed een „brief op poten" sturen naar de hoofdingeni eur-directeur van Rijkswaterstaat naar aanleiding van de toenemende bedrei ging door de zee van de duinkust. Aanleiding was de foto die vorige week in de Texelse Courant stond waaruit bleek dat het strand op enkele plaatsen zo laag is geworden dat het water bij normale stand zonder wind al bijna tegen de duinen staat. Op grond daar van mag worden verwacht dat de kust- afslag bij de komende najaars- en winterstormen enorm zal zijn. Het bovenstaande werd door burge meester J. A. Engelvaart in de raads vergadering van dinsdagavond meege deeld als antwoord op een vraag van Paul Kikkert van Texels Belang, die zich na het zien van de foto ook ongerust had gemaakt en om actie vroeg. De burgemeester zei dat in de brief aan de topman van Rijkswaterstaat niet op het belang van de veiligheid van de Texe laars zal worden gewezen omdat die veiligheid niet acuut wordt bedreigd. Wat verloren gaat is een enorme opper vlakte kostelijke duingrond, van groot belang voor natuur en recreatie. Kikkert maakte verder van de rond vraag gebruik door te wijzen op een nieuwe vorm van gladheidbestrijding, die misschien ook voor Texel aantrek kelijk is. Hierbij wordt niet het bekende droge mengsel van zand en zout ge bruikt, maar wordt water met daarin een onschuldig anti-vriesmiddel op de straat gespoten. Dit is sneller en effectiever. De burgemeester zou navraag doen en beloofde Kikkert op de hoogte te zullen stellen. Verder had Kikkert ergens op Texel geconstateerd dat een boomsingel was verwijderd. Desgevraagd kreeg hij te koren dat voor zoiets een kapvergun- ning nodig is. De gemeente weet in tussen wie de overtreder is en zal er tegen optreden. Pelikaan Peter Bakker had gelezen dat het nog wel een paar jaar zal duren voordat hotel De Pelikaan door nieuwbouw wordt vervangen. Hij vond het daarom onjuist dat aan dit bouwplan is meegewerkt door een artikel 19 procedure. Zoiets behoort alleen in spoedeisende gevallen te gebeuren, als een gewone bestem mingswijziging te veel tijd vraagt. Wet houder Schilling legde uit dat het colle ge veronderstelde dat het bouwplan spoedig zou worden uitgevoerd. Er zal voortaan extra scherp op worden gelet of een artikel 19 procedure nodig is. De burgemeester voegde er aan toe dat een vergunning voor een bouwplan dat niet binnen redelijke tijd wordt uitgevoerd, weer wordt ingetrokken. Cor Dros ten slotte vroeg om een overzicht van leningen van de Recreatiestichting die door de gemeente zijn gegarandeerd. De burgemeester verwees naar de (zo juist uitgereikte) gemeentebegroting waarin volgens hem een overzicht van garantieverleningen moet voorkomen. Namens de gezamenlijke onderwijs- onden NGL/ABOP, Wim Boere, Albert Hoven Zaterdag 6 november j.l. gaf de )neelvereniging Sint Jan een van zijn iarlijkse voorstellingen. Ik had het enoegen hierbij aanwezig te zijn als iet eilandbewoonster, echter als vaste 'ezoeker van uw fijne eiland. Via deze Jbriek wil ik de spelers en speelsters an ,,Huis aan het meer" complimen- eren met hun spel. Voor mij, op één peler na, volkomen onbekende per- •onen zetten daar een aantal karakters eer die zeer goed uit de verf kwamen, /ooral de dame Janet met haar duidelij ke dramatische rol kwam overtuigend >ver. Knap werk om je zo in te kunnen even. Zoals altijd kwam ook aan dit stuk ien eind, naar mijn idee een goede- >plossing, positief genoeg om bevre digend te zijn. Spelers en medewerkers 'an Sint Jan, bedankt voor de genoeg- ijke avond en veel plezier met uw vol- jende stukken. Ingrid de Leur, Bergen op Zoom. Zaterdag houdt ziekenomroep De Lichtboei een open dag. Van 9.30 tot 18.00 uur wordt een schakelprogramma uitgezonden, niet alleen vanuit de studio maar ook vanuit de aangesloten tehui zen en complexen bejaardenwoningen in Den Burg. Behalve door de ruim 20 medewerkers'van de omroep wordt nog door vele anderen (muzikale) mede werking verleend. Ook de bejaarde luisteraars zelf hebben een actief aan deel in het programma. De studio van de omroep, gevestigd in de openbare bibliotheek in de Drij verstraat, staat die dag voor iedereen open. Belangstellenden kunnen daar met eigen ogen zien hoe het in een echte, zij het kleine, studio toegaat. Er valt ook te zien wat de video-afdeling zoal doet. Een nog niet eerder vertoon de band van het raadhuisgebeuren tij dens het Stedenspel Texel-Harmelen (op 11 -4-'80) zal te zien zijn. Men is van harte welkom en een kopje koffie staat klaar. Helaas kan men thuis op de radio het programma niet ontvangen want De Lichtboei is geen lokale omroep. Tot zolang kan het programma alleen door de 300 aangeslotenen worden be luisterd. Het is ook mogelijk voor degenen die de Lichtboei kunnen ont vangen een verzoekplaat aan te vragen. Reden dus om daarvoor naar de studio te komen. Maar ook kan die dag tele fonisch een verzoek worden doorgege ven. (tel. 02220-3430). Scouting haalt zaterdagmorgen vanaf tien uur oud papier op in de vol gende straten: De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan en Wagemakerstraat. Vanaf 10.00 uur wordt zaterdag oud papier opgehaald in De Koog. Ook hier geldt het verzoek om het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Ver der wordt er op gewezen dat mensen die tussentijds oud papier kwijt willen, dit dag en nacht kunnen bezorgen in de container achter de A O supermarkt. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100= ƒ107,25 100= 5,27 100= f 37,- 100= 35,75 100= ƒ125,— 100= 29,50 1 2,76 1 4,52 100= 15,36 10.000= 17,75 100= 2,19 verschijnt. Een bol persoon van de planeet Oxo, die prompt zelfgemaakte koolsoep te eten krijgt. Er komt een jeugdige dame in het spel, er worden vriendschapsbanden aangeknoopt en tenslotte volgt de uitnodiging voor een reis naar Oxo, waar iedereen 200 jaar oud wordt en waar reeds smachtend wordt uitgekeken naar de koolsoep uit Frankrijk. Een komedie dus, met Louis de Funes, Jean Carmet en Jacques Vil- leret in de hoofdrollen. De Funes had bovendien de hand in het scenario. Regisseur is Jean Giraulo en de muziek werd gemaakt door Raymond Lefebre. ,,'n Soepzooitje" is te zien van vrijdag tot en met maandag en in de zondag matinee. De toegang is alle leeftijden. Zaterdagavond draait de film „The girl who ran out of the night" [het meisje dat uit het duister vluchttel in de Youth for Christ koffiebar. De film gaat over een meisje, Suzan, dat van huis is weggelopen. Ze sluit vriendschap met een jongen en komt op die manier met drugs in aanraking en daarvoor is veel geld nodig. Haar vriend wordt opgepakt wegens inbraak en er is een borgsom nodig om hem vrij te krijgen. Ten einde raad neemt ze een aanbod aan om geld te verdienen als fotomodel. Via dubieuze relaties valt ze tenslotte in handen van de onderwe reldfiguren die de bedoeling hebben haèr te laten tippelen. Wanneer Suzan dit begrijpt probeert ze zich tevergeefs te verzetten. Uiteindelijk wordt ze ver doofd in een auto weggebracht. Toch weet ze te ontsnappen. Dan komt ze in aanraking met een heel ander soort mensen. Mensen die haar met woord en daad „echt" willen helpen. De koffiebar is in de Schakel en gaat open om 20.30 uur. De toegang is gratis. In de hal van het postkantoor Den Burg zullen vanaf 16 november de nieuwe kinderpostzegels worden verkocht door het Texelse comité kinderzegels. De zegels van dit jaar, met als thema „kind en dier" en getekend door Peter Vos, zijn zowel in serie als los verkrijg baar. Bij de verkoopstand kan men verder een keuze maken uit een groot aantal wenskaarten waarvan de op brengst ook ten goede komt aan voor zieningen voor de jeugd. De stand is in het postkantoor van 16 november tot 3 december en van 13 tot 29 december. Voordat de Blijde Rijders aan hun binnenprogramma beginnen vindt zon dag het laatste buitengebeuren plaats, namelijk de zogenaamde juttersrit met de landbouwwagen. Om twaalf uur wordt gestart op het parkeerterrein bij de Aankoopcentrale. Wie mee wil wordt verzocht in aangepaste kledij en op laarzen te verschijnen. Op vrijdag 19 november houden de Blijde Rijders hun eerste soosavond met eigen films en dia's van verreden vierspan wedstrijden of ritten. De zon komt 21 november op om 8.08 uuren gaat onder om 16.41 uur. Maan: 15nov. N.M., 23nov. E.K. Springtij: 17 november. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 12 november 5.40 en 18.26 Zaterdag 13 november 6.46 en 19.21 Zondag 14 november 7.42 en 19.58 Maandag 15 november 8.23 en 20.30 Dinsdag 16 november 8.53 en 21.04 Woensdag 17 november 9.22 en 21.40 Donderdag 18 november 10.00en22.10 Vrijdag 19 november 10.28 en 22.32 Zaterdag 20 november 10.31 en 22.47 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Op initiatief van de Gemeenschap Oudeschild wordt zaterdag a.s. van 14.30-17.00 uur in dorpshuis 't Skiltje een ruilmiddag gehouden. De bedoeling is dat zoveel mogelijk mensen naar 't Skiltje komen met artikelen die zij willen ruilen voor iets anders, dat zij nodig hebben, zoals schaatsen, schoenen, kleding, speelgoed. Als het enigszins mogelijk is moet het ruilen gebeuren zonder dat er geld aan te pas komt. Alleen bij een groot waardeverschil mag iets in geld worden gecompenseerd maar de beurs mag beslist geen com merciële aangelegenheid worden. Dat houdt tevens in de professionele han delaars niet worden toegelaten. Moch ten de te ruilen artikelen te groot zijn om mee naar het dorpshuis te nemen, dan kunnen deze via aanplakbiljetten aan de man worden gebracht. Bij binnenkomst in 't Skiltje wordt van elke „ruiler" naam met het te ruilen artikel omge roepen, waarna betrokkenen een plek opzoekt. De heer H. Barhorst heeft van de ge meente een aanschrijving gekregen, waarin hem wordt gesommeerd aange brachte voorzieningen in de stolpschuur Pontweg 73 te slopen. Alleen voor scheidingswanden in de stolp kan voor een beperkte hoogte, bijvoorbeeld anderhalve meter, een bouwaanvraag worden ingediend. De stolpschuur werd in 1976 verplaatst van de Nesweg naar de Pontweg en staat op de gemeentelijke monumentenlijst. Voor het herstel van de rieten kap werd door het ministerie van CRM ƒ3255,— beschikbaar gesteld. Voorwaarde was echter dat de bestemming schuur- ruimte moest blijven en dat verande ring, bijvoorbeeld in een woning, niet mogelijk was. Vandaar dat Barhorst tot sloop van de illegaal aangelegde onderdelen zal moeten overgaan. Speciale aanbieding Kop heldere groentesoep Twee gebakken zeetongetjes met gemengde salade, frites en remouladesaus of Wiener Schnitzel met gemengde salade en frites IJsje met vruchten en slagroom ƒ17,50 Gratis Gratis Gratis Gratis Een glas witte of rode wijn naar keuze, per menu Donderdag 11 november Om 20.00 uur begint in het raadhuis een openbare vergadering van de raadscommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid. Onder andere wordt gesproken over de nieu we marktverordening en het wielercir- cuit. Vrijdag 12 november In „Rebecca" in De Waal heeft de Ver eniging voor Vrienden van het Paard de najaarsvergadering; 20.00 uur. In dorpshuis De Oude ULO heeft de SOS-wereldwinkel een gespreksavond; 20.00 uur. Vanaf 10.00 uur wordt in „De Schakel" bazaar gehouden. Vanaf 20.00 uur bingo. Zaterdag 13 november Bejaardenomroep De Lichtboei heeft een open dag. Belangstellenden zijn van 9.30-18.00 uur welkom in de studio (openbare bibliotheek) aan de Drijver- straat. Van 14.30-17.00 uur wordt in dorps huis 't Skiltje te Oudeschild een ruil middag gehouden (zie bericht elders in deze krant). Toneelvereniging 't Amateurtje speelt in dorpshuis De Wielewaal het stuk „De zon tegemoet", aanvang 20.00 uur. Zondag 14 november De MAB-club Texel heeft een cross- wedstrijd op het kleidepöt bij de werk- haven in Oudeschild, 14.00 uur. Maandag 15 november Het bestuur van het Overkoepelend orgaan van vrouwenorganisaties heeft een vergadering in De Witte Burcht te Den Burg, 14.00 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare vergadering in het raad huis; 19.30 uur. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft een open bare vergadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over een mogelijk rookver bod voor commissievergaderingen, functiewaardering voor het personeel en de personeelssituatie bij de sociale dienst. Om 20.00 uur begint in De Pelikaan een voorlichtingsbijenkomst voor agrariërs over de proeven met akkerbouwge wassen In „De Hollebol" is een schrijfavond voor politieke gevangenen, georgani seerd door de plaatselijke afdeling van Amnesty. De Christelijke Plattelandsvrouwen hebben een bijeenkomst in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk in Den Burg. Het is een creatieve avond, waarbij men zich zal bezighouden met droog bloemen, felicitatiekaarten, schilde rijtjes e.d.; 20.00 uur. VASTE De SOS wereldwinkel aan de Burgwal in Den Burg is op de volgende tijden open: maandag van 10.00 tot 12.00 uur; woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 14,00 tot 16.00 uur. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen ƒ2,50 administratie kosten in rekening gebracht Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Met droefheid geven wij U kennis, dat van ons is heengegaan onze lieve tante en schoon zuster Anna Cornelia Reij, op de leeftijd van 90 jaar. Namens de familie, C. J. Reij Texel, 9 november 1982. De overledene is opgebaard in het rusthuis „St. Jan", Beatrixlaan 45, Den Burg. De uitvaartdienst zal worden gehouden op zaterdag 13 november om 14.00 uur in rusthuis St. Jan, waarna om circa 14.45 uur de begra fenis zal plaatsvinden op de R.K. begraafplaats. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Theodora-hoeve, Kogerstraat 24, Den Burg. Correspondentie-adres: Warmoesstraat 18, 1791 CR Den Burg - Texel. Gezien de overweldigende belangstelling, die wij mochten ondervinden na het plotseling heengaan van onze lieve zoon, broer en oom ALDO DIRKJAN VISSER, is het ons niet mogelijk om ieder persoonlijk te bedanken. Uw hartelijk meeleven is ons tot grote steun geweest. Namens ons allen onze welgemeende dank. J. Visser Den Burg, november 1982, Emmalaan 12.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 3