rlk ben het nog niet zat" DRUMBANDS DEFINITIEF SAMEN Uitbreiding schuur zonder wijziging bestemmingsplan Raad weigerde geld voor Kogerstraat 3 Plantenman Jac. Hin stopt noodgedwongen Plattelandsvrouwen Brieven voor gevangenen Aanrijding Fiets gestolen PTT-bus gestolen y; DAG 12 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 wrist Jac. Hin: „Da mensen moet ie de did gunnen rond te kunnen snuffelen Nog deze week zal de uit hout, glas en plastic opgetrokken oude kas helemaal g zijn verwacht de 75-jarige bloemist Jac. Hin. Als dat zo is, is de plantenhandel n de Kogerstraat (bij hoeve Welgelegen) maandag gesloten. ,,lk ruim op mijn mak op en dan moet de tent verkocht", aldus Hin. die het duidelijk moeilijk heeft t het afscheid van zijn relaties. Kleinkinderen van oude klanten komen nog bij Dat gooi ik nu allemaal weg."Als het aan Hin had gelegen was hij nog jaren orgegaan, maar dat is financieel niet haalbaar. De enorme stookkosten en het der worden dwingen hem tot stoppen. De wat vervallen, maar daardoor gezellige lis goed voor vele duizenden guldens oliestookkosten per jaar. Dat kan Hin niet jer opbrengen. ,.lk zou aardgas moeten nemen en een nieuwe kas moeten uwen, maar ik ben niet meer zo kras dat ik dat nog kan aanpakken", aldus de jarige plantenman. bebouwde Elemert waar nu de vijver is... Hin kreeg het voor elkaar een kas te bouwen, een volgens hem, in die tijd bi]na onmogelijke opgave. Er was geen materiaal en er was geen geld." Na de oorlog bleek er echter ook een tekort aan fruitbomen en andere groene arti kelen voor de tuin. Er was veel verwoest en Hin deed goede zaken. |fi'1942 is Jac. Hin voor zichzelf jonnen. Zijn zaak bestaat dus bij dit scheid exact veertig jaar. Enige jaren leden is Hin's vrouw overleden en dat voor hem reden om nu geen fees- ijkheden rond dit jubileum te houden, lil heeft me enorm geholpen en in m'n ipie vind ik er niets aan om in het nnetje gezet te worden." Hin begon na jarenlang op de boer- irij van zijn vader te hebben gewerkt 130-jarige leeftijd de eigen zaak. Aan i Molenstraat huurde hij een klein stuk nd waarop hij dahlia's verbouwde, vee jaar later moest hij weer terug iar de boerderij omdat zijn broers naar ssen waren gedeporteerd. Na de oor- ig verhuisde Hin naar de toen nog on- Vergunning De kas stond echter zonder vergun ning in plan-Zuid en enkele jaren later moest hij weer verhuizen. In 1952 werd de grond gekocht aan de Kogerstraat waar de plantenhandel nu nig is geves tigd. Een jaar eerder was Hin getrouwd en de winst van plan-Zuid was opge gaan aan de aankoop van de grond en opstallen. Op die plaats was een bollen- kokerij-schuur. Geen dieren „Met veel moeite en tegenslag werd wederom een kas neergezet. Je gebruik te alles wat je maar krijgen kon", zegt Hin die wijst op de lage stenen funde ring van de kas. „Daar hadden nog een paar rijtjes stenen op gemoeten, maar ik had geen geld meer." Op onze vraag waarom Hin voor de planten- en bloemenkwekerij had gekozen, krijgen we als antwoord: „Ik hield niet van dieren." Na doorvragen blijkt dat hij diep gefascineerd is van de kleur en geur van flora. „Het is een rustige sfeer waarin ik me thuisvoel." Snuffelen Die sfeer is overgeslagen op de eige naar van de plantenhandel (de laatste jaren nog uitsluitend kamerplanten). Wie de kas van Hin wel eens heeft bezocht weet dat men in alle rust mag uitzoeken of kijken. Kreten als „wat had u gehad willen hebben", of „zegt u het maar" kent Hin niet. „Je moet mensen ruim de tijd geven rond te snuffelen. Laat ze maar genieten. Als ze vragen hebben, komen ze wel." Die vragen over verzorging van planten komen bijna altijd, is Hin zijn ervaring. En al is de kas nóg zo vol met wachtende klan ten, hij geeft rustig advies. Hin heeft zijn kennis niet uit de boeken maar baseert zijn adviezen op eigen ervaringen. „Dat mag na zoveel jaar ook wel." Niet ontkend wordt dat ook de verkoper met kennis wel eens een verkeerde tip geeft. Hin zegt door schade en schande wijs geworden te zijn. „Al heb je nog zoveel vakkennis. Ik zit ook wel eens verkeerd." Hin heeft jaren in een huisje naast de kas gewoond. Na het overlijden van zijn echtgenote is hij het wat rustiger aan gaan doen en verhuisde naar de Boo- gerd. Afscheid Het afscheid nemen van de trouwe klanten valt hem zwaar. Volgens Hin had hij puur zakelijk gezien veel eerder moeten sluiten. Het ging vooral de laatste jaren niet meer om geld maken. „Als ik het in uren om reken, verdiende ik een schijntje." Jac. Hin zegt veel uren in de kas te zijn geweest om „bezig te blijven". „Je doet iets en als er mensen komen kijken is het gezellig." Dat valt volgende week allemaal weg. Hin maakt geen toekomstplannen. „Zovéél mensen pensioneren en ko men er doorheen. Ik zal ook wel moei lijke momenten krijgen maar ik ga niet stil zitten." Naast de hoge oliestook kosten spelen de jaren een duidelijk woordje mee. Hin is eens gevallen en moest toen (niemand vond hem) met een gebroken been met de auto naar huis rijden. Het risico dat er nu iets gebeurt en dat niemand hem zou kun nen helpen, is ook reden om een punt achter het werken te zetten. Hin zegt nooit te hebben „gejakkerd". „Ik nam en neem voor alles de tijd. Dat is nodig." Onder dit motto gaat hij vanaf volgende week van zijn late pensioen genieten. Na een succesvolle proefperiode is besloten de drumband „Door Eigen Kracht" uit Den Hoorn en van het Koninklijk Texels Fanfare definitief sa men te voegen. Evenals dat bij de gelijknamige muziekkorpsen al sinds jaren het geval is, zullen de bands dus voortaan als eenheid optreden echter wel met de mogelijkheid om ooit weer eens uit elkaar te gaan. De majorette- groepen van de bands zullen wel apart blijven. Mede aanleiding van het besluit tot samengaan was het succes op het laatstgehouden concours te Leiderdorp waar de band gecombineerd optrad. De samenwerking is ook gewenst in het belang van het voortbestaan op den lange duur. Hoewel er momenteel een redelijke aanwas van leden is, zijn er toch telkens perioden waarin sprake is van te weinig aanhang om behoorlijk te draaien. De meisjes van de DEK-drum- band zullen nu in de bekende KTF/DEK uniformen worden gestoken en ook zullen (gefaseerd) de trommels van DEK op die van het KTF worden afgestemd. De technische leiding van de KTF/DEK drumband zal in handen komen van Bert Kemper, geassisteerd door Helga Witte uit Den Hoorn. De foto toont de gecombineerde KTF/DEK drumband. Bij tegenstrijdigheden in een bestem mingsplan moeten de voorschriften zonder verdere procedure worden uit gelegd in het voordeel van de burger. Op grond van deze redenatie wil het college van B en W de firma Veeger aan de Grensweg toestemming geven een bedrijfsschuur enigszins te vergroten, hoewel dat niet volledig strookt met het bestemmingsplan buitengebied. In dat bestemmingsplan staat namelijk dat de minimale afstand tussen de wegas en de bebouwing dertig meter moet bedra gen. Er is nog een vrijstellingsmoge lijkheid om de minimale afstand op 18 meter te stellen, maar dat biedt in dit geval geen soulaas. De bestaande schuur van Veeger staat namelijk zeer dicht bij de weg. Het college overwoog niet alleen dat het om een zeer kleine verbouwing gaat, waarbij de eis van het verplaatsen van de schuur onevenredig zwaar zou zijn, maar bok dat door de verbouwing een belangrijke verkeerstechnische verbete ring ontstaat. Na de verbouwing hoeft men de schuur namelijk niet meer vanaf de weg in te rijden. Strikt formeel zou het bestemmingsplan ter plaatse moe ten worden gewijzigd, maar het college vindt de verkeerstechnische verbetering zodanig dat in dit geval verbouw zonder wijziging van het bestemmingsplan werd toegestaan. Via een artikel 19 procedure wil het college medewerking verlenen aan de vestiging van een bontwinkel met werk plaats aan de Kantoorstraat in Den Burg op de plaats waar vroeger drukkerij Brugemann was gevestigd. Een verzoek hiertoe was door de heer M. J. Karlas ingediend. De aanvraag past niet in het huidige bestemmingsplan, maar het in ontwikkeling zijnde bestemmingsplan Den Burg centrum voorziet in een de tailhandelbestemming. De heer P. J. Visman krijgt van de gemeente toestemming om zijn woning De Ruyterstraat 6 in Oudeschild te ver bouwen. In het bestemmingsplan mag de betreffende woning een diepte van tien meter hebben, maar volgens de plannen van Visman wordt dat twaalf meter. Er is echter een vrijstellings regeling die een twaalf meter diepe woning toestaat, mits het achtergelegen erf tien meter diep blijft. De tuin van Visman is na de verbouwing 25 meter diep en staat dus het geven van de vrij stelling niet in de weg. Maandag heeft de vereniging van Christelijke Plattelandsvrouwen een vergadering in De Poort achter de Ge reformeerde kerk in Den Burg. Op het programma staat het creatief bezig zijn met droogbloemen. Het is de bedoeling dat eenvoudige felicitatiekaarten en schilderijtjes worden gemaakt. Hiervoor is het nodig dat men een oud fotolijstje meeneemt. De avond begint om 20.00 Maandag 15 november houdt de Texelse werkgroep van Amnesty Inter national een schrijfavond ten behoeve van politieke gevangenen. Leden van de werkgroep hebben voorbeeldbrieven gemaakt die gebruikt kunnen worden om zelf brieven te schrijven die naar de betreffende autoriteiten kunnen worden gestuurd. Er gaan brieven naar Israël, El Salvador, en het Afrikaanse land Sao Tomé en Principe. De avond begint om 20.00 uur in de Hollebol aan de Burgwal. In Israël staat de Palestijnse Bachir al Barghuti, redacteur van een Jeruzalem- se krant over huisarrest. Hij heeft huis arrest gekregen omdat hij lid was van een sinds kort illegale organisatie. Om dat hij zijn mening geweldloos heeft uitgedragen en geen formele beschul diging heeft gekregen, worden er voor hem brieven verstuurd. Op 12 mei 1981 werd Ana Margarita in El Salvador gearresteerd. Zij is lid van de sociaal-democratisch partij. Na aan vankelijke ontkenningen werd door de regering toegegeven dat zij gevangen zit, ten onrechte beschuldigd van gueril- la-activiteiten. Ook voor haar worden maandag brieven verstuurd. Albertine Neta, voormalig bevelheb ber van de strijdkrachten uit Sao Tomé en Principe werd in februari 1978 ge vangen gezet, omdat hij een vermeende betrokkenheid had bij een complot om de president te doden. Het enige bewijs daarvoor is een onder dwang afge nomen verklaring van een gevange ne. De werkelijke reden is waarschijnlijk dat hij te westers dacht. Hij werd mis handeld in de gevangenis. Voor hem zijn er ook brieven gemaakt. Informatie over deze schrijfavond en over het werk van Amnesty International is te verkrijgen bij Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 4109. Op de kruising Haffelderweg- Emmalaan deed zich dinsdag een aan rijding voor, waarbij een 12-jarige Texelse jongen aan het hoofd werd ge wond. De jongen reed op een fiets en sloeg linksaf zonder op achterop komend verkeer te letten. Hij werd geschept door een 33-jarige automobi list uit Wapserveen. De |ongen sloeg hierbij door de voorruit van de auto, waarbij hij de hoofdwond opliep. Na behandeling door een arts werd hij naar huis gebracht. De gemeenteraad heeft dinsdag ge- iigerd f105.000, beschikbaar te ellen voor de aankoop van de woning ogerstraat 3. Het voorstel werd met igen tegen zes stemmen afgewezen, de vorige raadsvergadering staakten i stemmen. In de standpunten van de raadsleden ras dus weinig veranderd. Zoals be- tnd heeft het gemeentebestuur het snd al aangekocht (alleen afwijzing lor Gedeputeerde Staten kan de 5opovereenkomst nog ongedaan ma- en) en ging het alleen om het be- ihikbaar stellen van het geld. Verband De raadsleden zagen het een echter iet los van het ander en zorgden door weigering voor een lastig parket. Kant het aankopen van onroerend goed (binnen zekere grenzen) een be- oegdheid die de raad aan het college eeft gedelegeerd. Nu blijkt dat de raad ergelijke transacties achteraf toch kan emoeilijken door te weigeren het geld teschikbaar te stellen. Dit betekent dat Ie delegatieregeling ter discussie moet ramen en burgemeester Engelvaart liet linsdag blijken dat dit zeker zal ge- euren. Hij was niet blij met de gang van 'aken. „Hier spoort iets niet." Peter Bakker van de PSP zei tegen de ankoop geen bezwaar te hebben als et college maar geen verband had lelegd met de toekomstige bestem- ning: uitbreiding van de oudheidska- ner. Tegen die uitbreiding bestaan logal wat bezwaren, onder andere imdat het betekent dat een huis aan de woningvoorraad wordt onttrokken, ter- vijl over de uitbreiding van de oud- leidskamer nog een besluit moet wor- len genomen in het kader van de «handeling van de museumnota. Vrije keus Gevreesd werd dat hierop nu wordt looruitgelopen en het baatte weinig dat liet college erop wees dat de toe komstige bestemming nog allerminst ien uitgemaakte zaak is. Mocht van uitbreiding van de oudheidskamer wor den afgezien, dan kan het huis zijn woonbestemming houden en weer worden verkocht. Maar buurmans erf is maar een keer te koop, zodat het ver standig leek nu de hand te leggen op het 'gebouw om althans deze mogelijkheid van uitbreiding van de oudheidskamer niet bij voorbaat uit te sluiten. Cor Dros had uitgerekend dat de aankoop van het huis voor de gemeente een weinig voordelige zaak is. De huur opbrengst dekt namelijk lang niet de kapitaals- en andere lasten. Er kan niet meer dan ongeveer 7400, huur wor den gevraagd (dus 74800,— per jaar) terwijl de totale jaarlijkse lasten in de buurt van de 713.000,- zullen liggen. Het leek Dros daarom beter het huis pas te kopen als vast staat dat het museum erin komt. Verder vond Dros dat de delegatiebevoegdheid van het college zodanig moet worden veranderd dat de bevoegdheid om iets te kopen tevens inhoudt dat het geld ervoor beschikbaar wordt gesteld. Enige verwarring zaaide Dros door mee te delen dat het niet om een héél maar om een half woonhuis gaat, dat in deze staat niet eens kan worden verhuurd. Uitgelegd werd dat het wel degelijk een bewoonbare en verhuurbare eenheid betreft. Het oor spronkelijke pand is nl. ooit gesplitst zodat in de koopacte wordt gesproken van „een gedeelte." Kleuterschool Na de kleuterschool Hummeloord in Oudeschild heeft ook de kleuterschool van Den Hoorn gevraagd in een open bare school te worden omgezet, zo deelde wethouder Zegers mee. Ate Rienstra wilde dat in Oudeschild wordt nagegaan hoe de ouders van de kinde ren van de openbare school aldaar denken over de vraag of de toekomstige basisschool openbaar dan wel bijzon- der-neutraal moet worden. Uit wat verder over dit inderwerp werd gezegd, bleek dat de andere Texelse kleuter scholen zich nog niet over hun toekom stige status hebben uitgesproken. Het vraagstuk ligt nogal moeilijk en ze hebben extra tijd gehad om er over na te denken: tot het voorjaar. Duur vliegveld Dirk Terpstra had uit het jaarverslag van de NV Luchtvaartterrein Texel opgemaakt dat het deel van het jaarlijks tekort dat door de gemeente moet wor den bijgepast in één jaar enorm is ge stegen. In 1980 was het 718.121,— en in 1981 739.564, -, een toename van maar liefst 120%. Als de tekorten met deze snelheid blijven stijgen, ziet het er voor de toekomst niet best uit. Wethouder Barendregt deelde tot geruststelling mee dat het bedrag dat vorig jaar moest worden bijgepast een uitschieter was. Voor 1983 is het op 727.000,- ge raamd. De raadsleden hadden interesse voor de wijze waarop het jaarlijkse tekort van het vliegveld over rijk, pro vincie en gemeente wordt verdeeld. De burgemeester beloofde een overzicht daarvan. tennisbanen Het ziet er naar uit dat het nieuwe tenniscomplex van Deuce inderdaad zal worden aangelegd op het terrein bij het zwembad Molenkoog. Wethouder Ze gers zei dat na alle gepraat en geschrijf over deze kwestie nu goede afsrpaken zijn gemaakt en dat de planologische procedure om de vier banen bij Mo lenkoog te kunnen aanleggen, op gang zal worden gebracht. Administrateur De raad benoemde tot administrateur bij de sociale dienst mevrouw L. Pfeiffer uit Diemen. Veel keus was er niet; mevrouw Pfeiffer was de enige kandi daat die door de selectieprocedure was gekomen. Er waren totaal elf sollicitan ten. Daarvan moesten er bij voorbaat vijf afvallen omdat ze niet aan de func- tieeisen voldeden. Van de vijf die voor een nader gesprek werden uitgenodigd, hadden er zich drie teruggetrokken en van de resterende twee werd er maar een geschikt geacht. „Mocht u met mevrouw Pfeiffer willen kennismaken, dan verzoeken wij u contact op te nemen met de secretaris, zodat een af- srpaak geregeld kan worden", aldus het college in het voorstel om mevrouw Pfeiffer te benoemen. Bij een enkel raadslid had dat bevreemding gewekt. „Het lijkt wel een bezichtiging. Zou dat met een mannelijke sollicitant ook zijn gebeurd?" Texelse gegadigde Ben Daalder vroeg of het echt niet mogelijk is geweest een Texelaar voor deze functie te vinden inplaats van „deze dame uit Diemen". Mogelijk voldoen Texelse kandidaten niet hele maal aan de functie-eisen maar het zou beter zijn een mogelijkheid tot bij scholing te bieden dan een kandidaat van elders te halen. Er lopen op Texel diverse administratief geschoolde men sen in de WW. De burgemeester zei dat in ieder geval is getracht op Texel een administrateur te vinden. Er heeft in de Texelse Courant een advertentie ge staan maar van Texel was er nauwelijks of geen reactie. Erfdienstbaarheid Op verzoek van meerdere raadsleden werd de voorgestelde wijziging van een erfdienstbaarheid (recht van uitweg) in de Wezentuin ten behoeve van het waterschap Texel, aangehouden. Deze zaak zal worden bekeken in samenhang met de plannen voor de nieuwe inrich ting van het park. Aan het recht van het Waterschap op de uitweg (om een garage te kunnen bereiken) twijfelde niemand, maar met het voorgestelde tracee (langs de muzieknis) was niet iedereen gelukkig. Een spoedeisende zaak is het in ieder geval niet, want het pad wordt al lang feitelijk als overpad gebruikt en dat kan nog wel even doorgaan. Rampenbestrijding Akkoord ging de raad met een re geling voor de bestrijding van rampen in het Noordhollandse deel van de Wad denzee. Zolang dit zeegedeelte nog niet gemeentelijk is ingedeeld zal een af spraak gelden die is gemaakt tussen de commissaris van de Koningin enerzijds en de burgemeesters van de Noord hollandse waddengemeenten ander zijds. In geval van een ramp of drei gende ramp in dit gebied zal een com missie in actie komen bestaande uit burgemeesters van de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna, Wieringen en Texel met daarnaast een operationeel commando voor de feitelijke hulpverle ning. Alle deelnemers zijn bereid om zonder het doorberekenen van kosten mensen en materiaal waarover zij be schikken voor dit gezamenlijke doel in te zetten. Alleen als een verzoek om bij stand wordt gedaan aan derden, kun nen de daaraan verbonden kosten in rekening worden gebracht bij de pro vincie. Het kan dus nodig zijn dat Texel zijn materiaal en personeel bij rampen bestrijding beschikbaar stelt maar ook de andere betrokken gemeenten hebben zich daartoe verplicht. De gemeente Den Helder (met zijn grote arsenaal aan machines en andere hulpmiddelen) heeft dus meer te bieden dan bijv. Texel Texel „profiteert" bij een ramp dus meer van Den Helder dan omgekeerd. Het is derhalve een voor Texel aan trekkelijke regeling. Cor Dros had dat niet onmiddellijk begrepen en vond dat degene die commandeert (in dit geval de provincie) ook maar moet betalen. Hij wilde die mening zelfs als motie aan de raad voorleggen, maar de burge meester kon hem er van overtuigen dat dit een onzinnige handelwijze zou zijn. Paul Kikkert informeerde of de ge meente nog over een BB beschikt die bij rampen zou kunnen worden ingezet. De burgemeester zei dat Texel nooit een B B heeft gehad. Er zijn hier nooit nood- wachtplichtigen opgeroepen, maar men beschikt wel over BB-materieel. De nu getroffen regeling voor hulpverlening bij rampen in het waddengebied is het gevolg van een initiatief van burge meester Enngelvaart. Aanleiding was enkele jaren geleden het plan om voor de rede van Texel een schip met een grote voorraad LPG-gas te leggen, waarbij explosiegevaar niet was uitge sloten. Dat schip is er overigens nooit gekomen, want als ligplaats werd ten slotte Amsterdam gekozen. Uit de stalling bij het RSG-gebouw werd maandag een groene Gazelle damesfiets gestolen. Bij een perceel aan de Hallerweg hebben onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag een groene brie venbus gestolen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9