Wielervereniging wil zelf aan de slag om kosten te drukken Sportraad niet Dlij met zelfwerkzaamheid wielervereniging m Voskuil - tekeningen in nieuwe kinder boeken Sportraad luidt noodklok over subsidietoewijzing fa Klein maar dapper Geen asbakken meer op de commissietafel? voorlichtingsavond DVN Ruiten vernield Sporthal vier weken buiten gebruik Trimuur wellicht naar Den Burg Jarino verkoopt „Bosch en Zee" aan Toepoel b.v. Boot weggedreven Ledenvergadering ANBO 98! DAG 16 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 3e betrokkenheid bij een eigen wielerbaan is groter als er zweetdruppels van f inzitten." Met deze woorden schetste Co Vinke van de Texelse wieler- niging donderdagavond de bereidheid van zijn club om zelf het wielercircuit aan ■ggen om de sportvelden van Voetbalvereniging Texelse Boys. Vinke was vezig op de vergadering van de nieuwe commissie financieel, economisch en nisch beleid, die voorgezeten werd door wethouder Barendregt. Bij de indeling van dit onderwerp had Barendregt duidelijk laten blijken moeite te jen met de kosten van het project. Aanvankelijk was het geheel op twee ton ■oot, maar nu zou een dergelijke baan al ƒ345.000,— moeten kosten, .ndregt vond dat het plan voor de oorspronkelijke twee ton moet worden jelegd en verzocht de commissieleden met voorstellen te komen. e begroting die uitging van twee ton gebaseerd op het oorspronkelijke van de wielervereniging. Uit veilig- soverwegingen en door ingediende varen van de Texelse Boys moest tracee van de baan echter verlegd den, waardoor extra kosten ont- iden. In het investeringsplan 1982 voor het wielercircuit al beslag igd op de knelpuntenpot van CRM r een bedrag van twee ton. Voor de j.000, die dit bedrag werd over- even wilde het college de volgende vullende financiële maatregelen. Er een bedrag van ƒ50.000, moeten len uit het fonds stadsuitleg, en de erende ƒ95.000,— zou moeten wor- gezet op het investeringsplan voor I. Barendregt legde uit dat dit colle- tandpunt een meerderheidsstand- it was. Zelf vertegenwoordigde hij minderheidsstandpunt: geen cent ;r dan de aanvankelijk toegezegde ie ton. Dat nam overigens niet weg Barendregt zich tijdens de verga ing duidelijk voor een wielercircuit iprak, vooral om de veiligheidsrede- en de toenemende belangstelling de wielersport op Texel ondervindt. Half werk I. Beumkes was het aanvankelijk niet t de opstelling van Barendregt eens. et is beter wat meer uit te geven voor prachtige complex dat nu gepland dan dat half werk wordt geleverd." imkes toonde zich wel bezorgd over Iet ziet ernaar uit dat de bode bin- nkort geen asbakken meer zal even plaatsen op de tafel in de mmissiekamer van het raadhuis, rwacht mag namelijk worden dat ar een rookverbod van kracht zal >rden. Dat kon worden afgeleid uit it de leden van de commissie Al- meen en Organisatorisch beleid arover gisteravond zeiden. Aanleiding voor het innemen van een indpunt was de brief die H. de Graaf De Koog daarover had geschreven die ook al in de raadsvergadering ter rake was geweest. Het VVD-raadslid rrbrand Poster had zich daar nogal os gemaakt over de toon waarin de ief was gesteld. De Graaf, die gisteravond zijn rzoek mocht toelichten, zei bereid te het scherpste kantje van de brief te halen door één letter te hrappen in zijn bewering dat roken in n ruimte waar zich anderen bevinden n schandelijk gedrag is. Het „schan- ilijk" mocht worden gelezen als chadelijk" Burgemeester Engelvaart gaf de twee kers in de commissie, Ben Daalder n het CDA (,,lk ben de enige roker n mijn fractie") en Peter Bakker van PSP, als eersten het woord. Beiden rklaarden tegen een rookverbod geen izwaar te hebben en er zelf van harte hter te staan. Ook Paul Kikkert van ixels Belang ging akkoord. Niet-roker Henk Beumkes van het Ikt liet weten dat de grote meerder- :id van zijn fractie ook het verbod ilde, maar zei zelf geen enkele last te ibben van de rook van anderen. Hij lelde meer voor beperken op vrijwilli- basis dan voor een hard verbod. De afdeling Den Helder van de Dia- ete's Vereniging Nederland houdt 'oensdag 24 november een voorlich- ngsavond in het Groene Kruisgebouw Den. Burg, aanvang 18.45 uur. Me- rouw M. Moors spreekt over „Dia- etes en sexualiteit". De avond is Jegankelijk voor leden maar ook be- ingstellenden zijn welkom. In de nacht van zaterdag op zondag jn enkele ruiten van hotel De Linde- oom-Texel vernield. De ruit van een eur, een toiletraampje en een ruit op de erste verdieping vielen aan vernieling in prooi. Verder werd een ventilator eschadigd. de exploitatiekosten van het nieuwe complex en verlangde zekerheid dat die in de toekomst niet de pan uit zullen rijzen. Dros kwam met een concreet voorstel om de kosten laag te houden en toch een behoorlijke baan aan te leggen. Allereerst vond hij dat de leden van de wielervereniging zelf de baan aan moe ten leggen. Hij noemde als voorbeeld de MAB-club die zelf een belangrijk deel van de werkzaamheden aan de cross baan ter hand neemt om de kosten te De vloer van de burgemeester De Koning-hal wordt gerenoveerd en dat betekent dat de hal vanaf 20 december vier weken niet gebruikt zal kunnen worden. Gezocht wordt naar mogelijk heden om gebruikers van de sporthal mogelijk op andere tijden een alterna tief te kunnen bieden. In dit verband wordt gedacht aan de Beatrixzaal, de Ferrever of sporthal Ons Genoegen Het wekelijkse trimuurtje in De Dennen ondervindt de laatste tijd weinig belangstelling. De afgelopen negen keer waren er totaal 61 deelnemers, dus minder dan zeven trimmers per keer. Om mee te doen betalen de trimmers een gulden, maar de kosten van een uurtje begeleid trim men bedragen in werkelijkheid ƒ28,05. Iedere keer dat minder dan 28 mensen meedoen, moet er dus geld bij en dat was voor de sportraad maaandagavond aanleiding te bezien of het trimuurtje onder leiding van Peter de Hoogh moet worden voortgezet. Naar voren kwam dat veel mensen op dinsdagmiddag niet kunnen trimmen in verband met werkzaamheden Verder werd de lokatie in de Dennen wat ver weg geacht. Met Peter de Hoogh zal daarom worden besproken of het trimuurtje op een gunstiger tijd stip kan plaatsvinden. Verder zal het trimmen worden verplaatst naar Den Burg, vermoedelijk naar het terrein achter de Beatrixzaal. Aan het trimmen zullen zowel mannen als vrouwen mee kunnen doen. drukken. De gemeente zou twee ton beschikbaar moeten stellen, maar voor iedere overschrijding is de wielerver eniging zelf verantwoordelijk. Wordt de baan duurder dan zal de vereniging eigen middelen aan moeten spreken of een lening aangaan. G. Poster sloot zich aan bij de woorden van Dros. ,,Het is een goede zaak als de mensen iets over hebben voor hun club. Daardoor wor den ze veel gemotiveerder." De heer Vinke van de wielervereniging beaamde die woorden van harte. Ook in de ver eniging zelf bestonden al ideéen over het zelf aapakken van het karwei. ,,Als de overheid bereid is twee ton uit te trekken, steken we de handen uit de mouwen. Graag zelfs. We willen die baan heel graag hebben. De Texelse Boys hebben zelf ook een kantine gebouwd. Met twee ton komen we een heel stuk in de richting", zei Vinke. Antwoordend op vragen zei Vinke verder nog dat de vereniging op het ogenblik tachtig leden telt en zeker in staat is om bepaalde overschrijdingen voor eigen rekening te nemen. In de vergadering heerste tevreden heid over het vastgestelde traject van de baan waardoor voetballers en wielren ners niet in eikaars vaarwater komen en de veiligheid is gewaarborgd. Planolo gisch blijkt het plan dus zoals het is, financieel verwacht de commissie te kunnen bezuinigen door zelfwerkzaam heid van de leden van de wielerver eniging. Jarino heeft het goedgekeurde bouwplan voor 72 recreatieapparte menten Bosch en Zee bij De Koog verkocht aan Toepoel B.V. te Alkmaar. In opdracht van deze onderneming zal zo snel mogelijk met de bouw worden begonnen, waarschijnlijk binnen enkele weken. De appartementen zullen voor het seizoen 1984 gereed moeten zijn. Gevraagd naar de reden van het af stoten van het appartementencomplex deelde Jarino-directeur C. Baggerman mee dat het gaat om risicospreiding. Afgezien van de eigenaar verandert er verder niets. Het plan blijft ongewijzigd. De bouw zal worden uitgevoerd door Jarino (met Texelse onderaannemers) en de exploitatie van het complex komt in handen van Jarino Recreatie B.V. Toepoel Beheer B.V. is een exploitatie- B.V, van het Pensioenfonds van de Metaal te Amsterdam. Het komt in Nederland meer voor dat pensioenfond sen geld beleggen in onroerend recrea- tiegoed. Bovenstaande tekening van bouw kundig illustrator Gosse de Vries toont hoe het complex er over twee jaar moet uitzien. Een witte speedboot met 10 pk Mercury buitenboordmotor is woensdag weggedreven. De boot behoorde toe aan een inwoner van De Cocksdorp en lag in het haventje bij De Cocksdorp. Van de boot ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) afdeling De Cocks- dorp-Eierland houdt donderdag een le denvergadering in hotel De Hoop die om half drie begint. Op de agenda staan onder meer de oprichting van een ge spreksgroep, de verkiezing van be stuursleden en de organisatie van een feestmiddag. Voorts zal de heer C. van Trigt, directeur van de sociale dienst, iets vertellen over ouderen en sociale wetgeving. De plannen van de Texelse wielervereniging om zelf te zorgen voor de aanleg van een wielercircuit rond de velden van Texelse Boys hebben maandagavond tot ongeruste reacties geleid binnen de-Texelse Sportraad. Volgens de Sportraad is de wielervereniging op de verkeerde weg met het aanbod om voor een bedrag van twee ton de baan zelf aan te leggen. Het gaat niet alleen om de aanleg van een wielercircuit, zo redeneert de Sportraad maar om de afbouw van het sportcomplex in Den Burg-zuid. Die afbouw houdt bepaald meer in dan alleen maar een wielercircuit en voor die afbouw is weldegelijk ƒ345.000,— nodig. „Teleurstellend" en „angst om de boot te missen", waren kwalificaties die leden van de Sportraad overhadden voor de houding van de wielervereniging. G. Praamstra was van mening dat de wielervereniging op de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid zijn eigen glazen heeft ingegooid. Voor de ƒ345.000, had de gemeente al een dekking gevonden, alleen een bedrag van ƒ95.000, diende nog op de inves teringslijst voor 1983 te worden gezet. De Sportraad is verder van mening dat de wielervereniging de werkzaamheden In de vergadering van de Texelse Sportraad heeft men zich gisteravond zeer verontrust getoond over de sub sidietoewijzing aan sportverenigingen zoals die staat in het voor-ontwerp jaarprogramma 1983 sociaal cultureel werk. In 1982 werd een totaal bedrag uitgekeerd van ƒ73.732,50. In dat jaar werd door de gemeenteraad een extra krediet voor verenigingssubsidies be schikbaar gesteld van ƒ14.652, Uit drukkelijk werd toen gesteld dat dat extra krediet slechts eenmalig was en dat voor 1983 niet op een dergelijke extra toewijzing gerekend mocht wor den. De toewijzing voor het volgend jaar komt dus ƒ14.652,— lager uit en daar mee is de hoogte van de subsidies in feite teruggebracht tot het niveau van 1981. Binnen de Sportraad wordt gevreesd dat deze verlaging van subsidie tot grote problemen zal leiden bij verenigingen die betaalde krachten in dienst hebben. Op personeelslasten valt nu eenmaal niet te beknibbelen, of je zou mensen de straat op moeten sturen. Door de lagere sub sidie komt de werkgelegenheid in de sportsector op de tocht te staan. De Sportraad was van mening dat de sport op Texel extra achtergesteld werd om dat in andere sectoren die in het voor ontwerp jaarprogramma sociaal cultu reel werk worden genoemd, geen kor tingen zijn aangebracht en in ieder geval een nullijn wordt gehandhaafd. In deze sectoren, zoals de muziekschool, hoeft de werkgelegenheid geen gevaar te lopen. De sport wordt slecht behandeld door de gemeente, zo concludeerde de Sportraad. Via een brief aan het college wil de Sportraad de moeilijke situatie waarin verenigingen kunnen komen door het korten op de subsidies benadrukken. In deze brief zal worden duidelijk gemaakt dat het terugdraaien van de subsidies naar het niveau van 1981 onmogelijk is. Overigens bestaat bij de Sportraad ook verontrusting over de wijze waarop veel verenigingen aanvragen indienen voor subsidies. De kennis hieromtrent is zeer gebrekkig en de formuleren wor den vaak onjuist of onvolledia ingevuld. Dit kan een vereniging vele honderden guldens subsidie schelen. Om dit p.o- bleem op te lossen is het de bedoeling dat een consultatieavond wordt belegd waarin met behulp van betrokken amb tenaren wordt verteld hoe subsidie moet worden aangevraagd en hoe een sub sidie tot stand komt. Reiskosten compensatie Tot nu toe hebben nog maar twaalf verenigingen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om reiskosten gecompen seerd te krijgen. Voor dit doel was door TESO een bedrag van ƒ7500,— be schikbaar gesteld. De geringe animo van de verenigingen voor dergelijke reiskosten compensatie wordt door de Sportraad teleurstellend gevonden. Sportverenigingen die voor de compen satie in aanmerking willen komen kun nen het betreffende formulier alsnog tot het eind van deze week inleveren. helemaal niet zelf uit kan voeren. Het graafwerk en de aanleg van de baan moeten gedaan worden door machines en daarmee kunnen de leden van de wielervereniging nu eenmaal niet over weg. Door zelfwerkzaamheid van de wielrenners zou volgens de Sportraad hooguit vijf zesduizend gulden be spaard kunnen blijven. Crossbaan Een vergelijking die het commissielid J. C. Dros maakte tijdens de verga dering van de raadscommissie gaat volgens de Sportraad mank. Dros had een vergelijking getrokken met de MAB club die zelf een crossbaan aanlegt. Hier kan het werk wel door de leden zelf gedaan worden en bovendien wordt het werk uitgevoerd in opdracht van de gemeente. De gemeente heeft de werk zaamheden in feite uitbesteed aan de MAB club, waarna deze club de baan van de gemeente huurt. Des te goed koper de baan tot stand komt des te goedkoper de huur is. Het is daarom voor de MAB club aantrekkelijk de baan zelf aan te leggen, omdat hen dat later aanmerkelijk in de huurprijs scheelt. Een andere constructie die kan bestaan is dat een vereniging zelf een voorziening aanlegt en de gemeente daarin tot maximaal 25% subsidie verstrekt. Dat echter een vereniging zelf een wieler baan aanlegt en daarvoor twee ton ontvangt is iets dat volgens de Sport raad niet mogelijk is. Wat voor construc tie daarvoor gevonden zou moeten worden is totaal onduidelijk. Atletiek Het plan van de wielervereniging zou inhouden dat alleen wielrenners maar profiteren van de afbouw van het sport complex. Volgens het oorspronkelijke gemeentelijke plan zouden echter ook mogelijkheden voor andere sporten ontstaan, zoals atletiek. De Sportraad vindt daarom dat de gemeente aan het oorspronkelijke plan moet vasthouden. Dat oorspronkelijke plan is ook het plan waarvoor een wijziging van het be stemmingsplan heeft plaatsgevonden dat ter visie heeft gelegen. Zou dat plan nu niet uitgevoerd worden, dan zou de afbouw van het sportcomplex dus niet volgens het gewijzigde bestemmings plan verlopen. Volgens de Sportraad heeft men uit het oog verloren wat de bedoeling is van het oorspronkelijke plan. De raadscommissie welzijnsbeleid zal donderdag over het wielercircuit verga deren. Uitgeverij Stark uit Oosterend brengt deze week een nieuwe serie kinder boeken op de markt, geïllustreerd door de Texelse tekenaar Frans Voskuil. In deze serie die geschikt is voor kinderen vanaf vier jaar, verschijnen zestien de len. Elk boekje vertelt de belevenissen van één dier. Deze week verschijnen in de klein maar dapper' -serie de titels Piep, Bokkie, Kwak en Jumbo. De titels zijn tevens de namen van de dieren die in het boekje optreden: respectievelijk een haas, een geitje, een kikker en een olifant. De boekjes zijn geschreven door L. Janse uit Meeuwe (Brabant) die al vele tientallen kinderboeken op zijn naam heeft staan. Deze gepensioneerde on derwijzer schrijft sinds 1947. Na deze serie „klein maar dapper" verschijnt van hem bij uitgeverij Stark een andere reeks van vijf boeken met de ondertitel „Vijf bange lange jaren." Deze boeken, handelend over de tweede wereldoor log, zijn geschikt voor jongeren van tien tot vijftien jaar. De „klein maar dapper" serie heeft een Texels „tintje" gekregen door de medewerking van Frans Voskuil die bij elke tekstpagina een tekening plaatste overeenkomstig de gebeurtenissen in die tekst. Franje Illustrators van kinderboeken zijn dun gezaaid, zo werd ons door de heer Ploeg van Uitgeverij Stark meegedeeld. „We hebben heel lang gezocht naar een goede tekenaar." Voskuil is nauw bij de uitgaven betrokken. De tekenaar heeft veelal gekozen voor een directe wijze van schetsen zonder franje. Uitgeverij Stark heeft al meerdere kinderboeken uitgebracht die veelal reli gieus getint zijn. Dat is bij de „klein maar dapper" serie niet het geval. Wel weet de schrijver L. Janse via zijn tekst de lezertjes (of degenen die voorgelezen worden) te attenderen op zaken die niet mogen, zoals het voederen van dieren in de dierentuin. Dramatisch hoogtepunt in het Jumboboekje is dan ook het gegeven dat twee jongens de olifant een brandende sigaret in de slurf willen stoppen. Wedstrijd Voskuil beperkte zijn bijdrage niet alleen tot het tekenen van dieren. Ook mensen, gebouwen, vliegtuigen etc. die in het verhaal voorkomen worden weergegeven. Verreweg het meest ge slaagd zijn de tekeningen in het boekje over het haasje Piep. Zeer natuur getrouw worden de handelingen van het dier belicht en dat kan veel minder gezegd worden van bijvoorbeeld de belevenissen van de kikker Kwak. Dat is echter geen ramp. De boekjes zijn niet bedoeld om het Voskuil-talent tot in finesses weer te geven maar om de peu ters en kleuters door middel van woord en beeld te vermaken. Daar slaagt de „klein maar dapper" serie redelijk in, al zou de schrijver er goed aan doen het wat al te kinderlijke (wat veel jeugd boeken kenmerkt) in te perken. De boekjes kosten ƒ5,95 en dat is een zeer redelijke prijs. Aan de uitgave van de eerste vier boekjes is ook een kleur- wedstrijd verbonden voor kinderen van vier tot en met tien jaar. Kleurplaten voor deze wedstrijd zijn verkrijgbaar bij de boekhandels. Uitgeverij Stark stelt als prijs 95 kinderboeken beschikbaar. Een tekening ven Voskuil uit het boekje Piep.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5