Nieuwe garnalenkotter: „De Vrouw Naantje" Schurft, luizen en milten op het rundvee Abonnement voor marktkooplieden f LAND f BOUW Rommel en onderhoud machines Deze week 40 sierprijzen bij Martin Tromp. Bazaar bracht ruim 10 mille op n" Vrijdag bazaar in De Koog Ruilavond voor verzamelaars Avond over beheerslandbouw t IS SDAG 16 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Nadat het rundvee opgestald wordt, kunnen luizen en mijten gaan plagen. Het gevolg is dat de dieren gaan likken en schuren en dat er wondjes op de huid ontstaan. Hiermee worden nieuwe in valspoorten gemaakt voor allerlei aan tastingen. Direct scheren van de dieren zal deze narigheid voorkomen. Echte schurft wordt veroorzaakt door mijten. De in de praktijk algemeen be kende ringschurft wordt veroorzaakt door een schimmelsoort met de naam Trichophyton verrucosum. Voorts zijn er drie verschillende mijtensoorten die schurft op het rundvee veroorzaken. Dit zijn de Sarcoptes-, Psoroptes- en Chor- rioptesmijt. De Scaroptes mijt graaft tunnels in de huid van het rund. Hier door raakt de huid ontstoken. Het haar valt uit en de huid krijgt een droog en schilferige aanblik. Door de heftige jeuk gaan de dieren zich schuren. Het gevaar van huidbeschadiging is dan aanwezig met het gevolg dat ook bacteriën een kans krijgen. Deze schurft kan ook overgaan op andere levende wezens. Aantasting begint bij de halsvlakte en kop. De psoroptes mijt zit op de huid en dan vooral bij de staartwortel en de rug. Hij zuigt weefselvocht, dat na een steek uit het wondje naar buiten blijft komen. Door stolling ontstaat een dikke korst. Onder de korst zit meestal nog vocht. Ook deze aantasting van de huid ver oorzaakt heftige jeuk. Hiernaast kennen we nog de chorroptes mijt. Ook deze leeft op de huid en dan vooral op de staartwortel en de achterkant van het uier. Deze schurftmijt veroorzaakt de minste problemen. Mijten zijn zeer kleine beestjes (0.2 - 0.4 mml en daar door met het blote oog moeilijk of niet te onderscheiden. Ringshurft Zoals boven reeds geschreven wordt de ringschurft veroorzaakt door een schimmelsoort. Deze begint meestal bij de ogen en de neus van het rund. Hier komen dan ronde kale plekken met een doorsnede van plm. 5 cm. Onder minder gunstige omstandigheden gaan de schimmels over tot het vormen van spo ren,, Deze kunnen aanwezig zijn op stal- wanden, afscheidingen en voerhekken. Komen de sporen van de schimmel op vee terecht dan dringen deze de haar- schaft binnen. Een verspreiding over de huid vindt dan plaats. De buitenste hoornlaag van de huid wordt aangetast, de schimmeldraden groeien naar binnen tot aan de hoornvorming. Na het in dringen duurt het ongeveer 4 weken totdat de huid zich gaat verdikken. Op de aangetaste plekken gaan de haren rechtop staan. Het haar breekt af en er blijven kale plekken over. De huid is schilferig en schubbig. Later wordt de huid lichtgrijs en doet denken aan asbest. Na 3 4 maanden begint de korst donker van kleur te worden en valt tenslotte af. Hierna treedt een volledige genezing op. Een dier dat eenmaal een infectie heeft doorgemaakt is meestal levenslang im- muum. Tegen inlevering van een speciaal door mij gemerkte sierkrant ontvangen 40 lezers een sierprijs. Dat kan zijn 1 van de 15 horloges, of een paar gouden oorknoppon (6x), een paar zilveren oorknoppen (12x), of een zilveren ring (7x1. Deze sierprijzen kunnen afgehaald worden in de week van 17 t/m 24 nov. Vrouw Neentje loopt do hoven ven Oudeschild binnen, nog zonder most, Schippereigenoor Boom vindt dot zijn schip er mooi létztet. Of leren er ook zo over denken ken hem weinig schelen, getuige het houten bord dot oen boord is aangebracht met de tekst „De ene prijst, de ier leekt, meer dit schip is neer mijn zin gemaakt". Dergelijke opschriften, vaak met een vermanende strekking, weren vroeger op de blazers rvc Irulkolijk. Sinds zondag heeft de Texelse vis sersvloot er weer een vaartuig bij. Het is Kaj e TX 10 ,,De Vrouw Naantje" die in v pdracht van Alfons Boom uit Oude- hild werd gebouwd bij de werf „De lm" in het Noordbrabantse Nieuwen- v 'i*1. De Vrouw Naantje is niet bedoeld oor het grote Noordzeewerk en is dan ok bescheiden van afmetingen: lengte 6 meter, breedte 4,45 meter en holte 40 meter. De TX 10 is voorzien van en 170 PK Scania motor en bevat de lulpmiddelen die tegenwoordig ook bij Ie kleinere visserij gebruikelijk zijn, zoals vJadar, marifoon, dieptemeter met chrijver, e.d. De stuurinrichting is hy draulisch. Op voorzieningen die het even aan boord geriefelijk en aan- II lenaam kunnen maken, is niet be- nibbeld. Er is centrale verwarming, een nooi ingericht verblijf benedendeks, :m en viertal kooien en de afwerking van va lit alles zou de trots zijn van menige luisvrouw op de wal. 16' met deze werf, die nooit eerder iets voor de Texelse visserij heeft gemaakt. Alfons Boom zit al jaren in de visserij. Samen met zijn broer Kees runde bij de TX 88. „De Vrouw Naantje" is zijn eerste helemaal „eigen" kotter en toen deze donderdag j.l. te water werd gelaten was dat een belangrijk moment in zijn leven. Die tewaterlating gebeurde met een kraan die de hele kotter van de wal oppakte en in het water plaatste. De doop werd verricht door Alfons vrouw Emmy. „De Vrouw Naantje" is ge noemd naar Alfons moeder, mevrouw N. Boom-de Graaf voor wie het be zwaarlijk was om bij de doop te zijn, maar die zondag wel van de partij was toen de TX 10 voor het eerst de haven van Oudeschild binnenliep. Helemaal klaar is de kotter nog niet. Hans Boom zal de komende weken nog de portaalmast en de verwerkingsappa- ratuur plaatsen om dat de brug vóórop het schip is geplaats is er naar verhou ding veel werkruimte. De Vrouw Naan tje is helemaal ingericht voor garnalen visserij op Waddenzee en in de zee gaten. Alfons Boom gaat dat doen samen met één mede-opvarende. Vrijdag a.s. zal in De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog bazaar wor den gehouden, georganiseerd door de Hervormde zusterkring van De Koog. Men kan er terecht van 10.00 tot 22.00 uur. Er worden allerlei handwerken te koop aangeboden en er kan worden meegedaan aan allerlei spelletjes, waar onder het rad van avontuur. De koffie met koek kost f\, De opbrengst van de bazaar is bestemd voor de aankleding van de consistoriekamer van de kerk. Eerste Ook van buiten ziet het blauwe icheepje er mooi uit, wat misschien wel >rTI|e maken heeft met het feit dat de werf De Alm" zich tot voor kort uitsluitend Pa rezig hield met de bouw van luxe achten. Toen daar als gevolg van de iconomische recessie de klad in kwam verd overgeschakeld naar een bepaald ype IJsselmeerkotter dat ook voor de Waddenzee en de zêegaten geschikt is. Ht Haar aanleiding van een advertentie M jaarvoor nam Alfons Boom contact op Spaar de vaste marktkooplieden, maar verhoog de tarieven voor de mensen die incidenteel op de markt staan. Dat was de teneur die donderdagavond te beluisteren viel in de nieuwe raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Aan de orde was de marktverordening zoals die binnenkort van kracht zal worden. Wethouder Klaas Barendregt benadrukte de noodzaak van een dergelijke veror dening. Jarenlang heeft de markt zeer goed gefunctioneerd op grond van mondelinge afspraken die waren gemaakt tussen de marktmeester en de koop lieden. Die afspraken hadden echter geen rechtskracht en toen de marktmeester ziek werd, ontstonden tal van misverstanden en problemen. Als de nieuwe marktverordening door de raad is vastgesteld heeft die wèl rechtskracht. De bazaar die vrijdag in De Schakel te 01 len Burg werd gehouden is een groot ucces geworden. De bruto-opbrengst edroeg ƒ10.500, Dit geld kwam ijeen door verschillende spelletjes en en loterij. De organisatoren zijn dan lok bijzonder erkentelijk jegens de vele iensen die een bezoek aan de bazaar lebben gebracht. Bij de loterij werd de heer J. Vinke uit 'en Burg met lot nr. 2955 winnaar van filmcamera; 2e prijs ging naar G. irootjen in De Koog die op lotnr. 1469 en fraaie kofferset kreeg; 3e prijs, een ototoestel, viel op lotnr. 1633 van de leer B. Vlaming te Den Burg. Er werd ook gesjoeld en de eerste prijs |ing naar P. Beemsterboer met 84 1 lunten, tweede werd S. van der Zwaag net 80 punten en derde mevrouw Eel- [nan. De winnaar bij het schieten werd iem Lap met 36 punten, tweede werd top van der Zwaag met 33 punten en lerde werd André de Geest met 32 >unten. De aardappelenpop die op de eerste lerdieping stond, woog 164,2 kg. Win- taar van de eerste prijs werd de heer H. de Vries met 165 kg. en tweede werd de heer H. Wisman met 166 kg. Bij de verschillende verlotingen viel t0 de witte gehaakte sprei op lotnr. 596 creme; de blauwe sprei op lotnr. rose 441S; het koeffiezetapparaat op lotnr. rose 812K; het geborduurde tafelkleed op lotnr. oranje 961 T. De inhoud van de boodschappenmand bedroeg f38,89. Het aantal te raden batterijtjes was 1427. Het gewicht van de kerkvoogdij as 432 kg. Nog af te halen bij J. Kramer, Wilsterstraat 16, Den Burg, telefoon 02220-2464 zijn een poppen- buis op lotnr. oranje 712P en een gehaakt bloemenmandje op lotnr. cre me 576. De marktverordening zoals die op Texel zal gelden is gebaseerd op de standaard verordening die is opgesteld voor de Vereniging van Hoofdambtena ren in het Marktwezen. Het werken met deze verordening heeft het voordeel dat hij in de meeste marktplaatsen van kracht is en daarom voor de kooplieden een uniform beleid ontstaat. Deson danks zal de standaard marktverorde ning met enkele „Texelse" punten wor den uitgebreid. Omdat het 's zomers veel drukker is op de markt dan 's winters wil men toestaan dat de markt in de zomer een uur langer duurt. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een wens die bij de kooplieden bestaat. De zo merse markt zou dan om half twee in plaats van om half één afgelopen moe ten zijn. Inning De aansluiting op electriciteit zal wor den verbeterd. Voorkomen moet wor den dat allerlei electriciteitssnoeren over het marktterrein lopen. Gedacht wordt aan ondergrondse aansluitingen. De inning van de marktgelden zal efficiënter moeten verlopen. Er zal een systeem komen van abonnementen, waarbij de marktkooplieden een acceptgirokaart thuisgestuurd krijgen. De belangrijkste zaak van de marktmeester is het houden van toezicht en dit schoot er nogal eens bij in omdat hij alle kramen langs moest om de marktgelden op te halen. Door het abonnement wordt dat voorkomen. Degenen die alleen 's zomers op de markt staan, zullen een wat hoger tarief moeten betalen dan de kooplui die er ook 's winters zijn. Dat wordt reëel geacht in verband met de hogere op brengsten 's zomers. Verder wil de gemeente streven naar een zo hoog mogelijk dekkingspercentage. Een fi nanciële dekking van 100% op het marktgebeuren is niet mogelijk, want dan zou het staangeld te hoog worden. Een dekking van 70% is echter wel haalbaar. In de nieuwe marktverordening wordt de branche-indeling gedelegeerd naar het college. Juist deze kwestie heeft de laatste tijd nogal in de belangstelling gestaan in verband met visverkopers die in eikaars vaarwater zaten. Barendregt zei in antwoord op P. Bakker dat er geen criteria zullen komen voor de branche indeling. Criteria werken volgens hem verstarrend. Voor de branche-indeling bestaan goede contacten met de centrale Ver eniging voor Ambulante Handel die de markt bekijkt en aan de hand daarvan adviezen geeft. Het college is vrij om al of niet op die adviezen in te gaan. Er vindt periodiek overleg plaats met deze vereniging en verder wordt twee keer per jaar op het raadhuis gepraat met de marktkooplui. Op deze wijze wordt een goede sfeer nagestreefd. Over het marktgeld werd door een aantal commissieleden opgemerkt dat het reëel is dat mensen die altijd op de markt hebben gestaan een lager tarief betalen dan incidentele verkopers. „Spaarde vaste mensen, maar verhoog de tarieven van incidentele komers", zei G. Poster. Ook Dros was er een voor stander van om incidentele komers „behoorlijk méér" te laten betalen. Poster merkte nog op dat het Texelse marktgeld relatief laag is. maar daar komen voor de kooplieden wel iedere keer de bootkosten bij. Wat betreft het financiële verhaal merkte ambtenaar W. Stam nog op dat het dekkingsper centage de laatste jaren steeds hoger wordt. Niet omdat de markt meer opbrengt maar omdat de kosten lager worden. Met name nu de veemarkt zeer klein is geworden zijn de kosten voor het opruimen en schoonmaken van het marktterrein beduidend lager komen te liggen. De postzegel- en ansichtkaarten ver zamelaars club houdt donderdagavond ruilavond in De Witte Burcht te Den Burg. De avond begint om acht uur en iedereen is van harte welkom. Ook andere ruilobjecten zoals oude munten en foto's zullen op deze avond te zien zijn. Bovenstaand een foto die vermoe delijk rond 1930 werd gemaakt bij de bouw van de St. Jozefschool. Wie er op de foto staan is niet bekend en ook is in feite niet zeker of het hier wel om de St. Jozefschool gaat. De openbare school van Oudeschild en de school met de bijbel in Oosterend werden namelijk in dezelfde periode op dezelfde wijze ge bouwd. Wie meer over deze foto kan vertellen wordt verzocht contact op te nemen met de heer Sj. J. Bosma, Kogerstraat 10, Den Burg. Bestrijding Het zal duidelijk zijn dat de oorzaak van de „schurft" eerst opgespoord moet worden. Wanneer de aantasting precies bekend is, kunnen goede mid delen ingezet worden. De dierenartsen kunnen de veehouders helpen bij de diagnosestelling. Deze mensen zijn er voor opgeleid en hebben ook de meeste ervaring. Worden de ziektebeelden door elkaar gehaald, waardoor verkeerde middelen worden gebruikt, dan is het resultaat nihil. Via de dierenartsen zijn goede bestrijdingsmiddelen tegen ring schurft te verkrijgen. Het is echter zaak deze middelen goed toe te passen. Zo mogelijk moet het gehele dier behandeld worden. Toepassing via een hogedruk spuit is beter dan met een rugspuit. Bij gebruik van een hogedrukspuit dient 3 tot 5 liter vloeistof per dier klaargemaakt te worden. Uiteraard moet wel gekeken worden naar de verdunning van het middel. Dit staat op de verpakking. Luizen Luizen zijn kleine gekleurde insecten die vrij beweeglijk zijn. Er zijn een viertal soorten, met verschil in leefgewoonten en verschil in plaats op het dier. Ze zitten altijd op de huid of in de haren, bij voorkeur in donker haar en dan vooral op de kop, rug, bij de vang, de staartwortel en de inplanting van het uier. Irritatie van de huid, jeuk en on regelmatige kale plekken door haaruitval zijn een gevolg van aantasting. Evenals bij de mijten vindt bij luizen afzetting van eieren plaats. Voorkomen Scheren van het vee is nog steeds één van de mogelijkheden om aantas ting door mijten en luizen te voorkomen. Om ringschurft tegen te gaan is een grondige reiniging van stalwanden en hekken noodzakelijk. Hierna dient een ontsmettings, met een daarvoor ge schikte ontsmettingsmiddel plaats te vinden. Dieren die lang buiten lopen in het najaar hebben een dikke haarvacht. Worden de dieren daarna lange tijd' binnen gehouden, dan krijgen de mijten een luizen een zeer goede mogelijkheid om zich te ontwikkelen. De vochtigheid en temperatuur binnen een dikke haar vacht is ideaal voor de luizen en mijten. Blijft het haar erop zitten dan zullen de dieren snel gaan schuren en onrustig in de stal rondlopen. Dit kost bij melkvee melk en bij jongvee vlees. Met het uit scheren van kop, hals, rug en achter hand van het dier kan onrust en schuren in destal worden voorkomen. Het sche ren van het uier geeft veel gemak bij het schoonhouden van het uier. Op de meeste veehouderijbedrijven komt het landwerk ten einde. Alle sloot- ruigte is opgeruimd en de greppels, voor zover nodig, zijn gereinigd. Hierdoor kan het grasland droog de winter in gaan. Wel blijft er nog werk rond en in de bedrijfsgebouwen. Het opruimen van rommel op de erven behoort tot de mogelijkheden. Een ruim en schoon erf geeft naast een goed visitekaartje voor de veehouder ook veel gemak. Materia len en oude machines die niet meer gebruikt worden voor de bedrijfsvoering kunnen opgeruimd en soms zelfs ver kocht worden. Ook binnen de bedrijfs gebouwen blijft het opruimen van aller lei spullen ruimte geven. Meestal kan daarvoor veel gemakkelijker gewerkt worden. En het oog wil ook wat. Onderhoud werktuigen Om de machines een lange levens duur te geven moeten ze tijdens het werkseizoen goed worden onderhou den. Ook buiten het werkseizoen is echter onderhoud nodig. De winter periode is daarvoor een geschikte tijd. Eerst moeten de machines goed worden gereinigd. Dit kan uitstekend met een hogedrukspuit. Houd de dop van de hogedrukspuit niet te dicht bij de lagers met het oog op beschadiging. Als de machine schoon is, is het gemakkelijk om te controleren op lagerspeling en breuk. Repareer of vernieuw zo nodig de onderdelen. Wanneer dit niet op het eigen erf uitgevoerd kan worden, breng de machine dan direct naar de smid zodat hij tijdig klaar is voor het nieuwe seizoen. Smeer alle delen die daarvoor in aanmerking komen door en breng op de blanke delen een goede bescherm laag aan Goede ervaringen zijn opge daan, met het spuiten van de machine met een mengsel van dieselolie en motorolie van 1 op 1. Met deze werk wijze is de kans op storingen in het seizoen veel kleiner. Grondonderzoek Om een duidelijk inzicht te hebben in de bemestingstoestand van de gronden is een grondanalyse noodzakelijk. Het eens in de vijf jaar laten onderzoeken van de percelen geeft een goed beeld. Om voor het nieuwe groeiseizoen op tijd te zijn, is het zinvol om nu reeds de grondmonsters te laten nemen. De heer Sjef Beers te Den 8urg, telefoon 02220- 3861 neemt de monsters voor het Be- drijfslaboratorium voor grond- en ge- wasonderzoek te Oosterbeek. Naast de bemestingstoestand van de grond wordt informatie verstrekt over een bij passende adviesgift. De heer J. Th. Keisers, medewerker Landbouwschap Noordholland, praat donderdagavond 18 november a.s. in hotel De Pelikaan voor de leden van de Landbouworganisaties op Texel over de Relatienota 1975. Aan de hand van kaarten zal de heer Keisers ingaan op de voorstellen die er voor Texel liggen, om de Relatienota in te vullen. De bedoeling van deze gebieden is dat er reservaats- en beheerslandbouw komt. Deze bij eenkomst begint om 20.00 uur. Zoals algemeen bekend op Texel zijn verschil lende kaarten in omloop waarop delen van Texel zijn ingetekend om in de toekomst dienst te doen voor reser- vaats- en beheerslandbouw. Wellicht kan de heer Keisers alle onduidelijkheid wegnemen zodat een ieder weet waar hij aan toe is.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7