Cjrocn TwarLr Jexeh in het Hotel De Lindeboom blijft open HORECAKENNIS MOET BEDRIJF REDDEN Jubileumshow Kotex vrijdag open Werkloosheid op Texel deze winter naar 25% %vDR0S AANVULLEND WERK BLIJFT VERLEDEN TIJD Grote brand - kleine prijs RENAULT Texels banenplan de mist in A Geopend Wol nu vanaf /19,— per kilo. SCHAEP Binnenburg 4, Den Burg 'Veelzijdigste middengewicht'. Groeibriljantring KOOPAVOND BARKER'S IJZERHANDEL 'NWINKELVOLIDEEENI VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 0 JAARGANG Nr. 9731 edaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg75, De Koog, tel. (02228)266, tsBeutick, Warmoesstrat43, Den Burg, tel. (02220)2208, en ins Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988. or advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, leroon (02220)2741, na 18.00uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs H6,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25 01 742; NMB nr. 67.34.60 398. Hotel-restaurant De Lindeboom-Texel blijft voorlopig open. RST en larino zeggen een oplossing te hebben gevonden voor de financiële iroblemen en voor het onvoldoende management. Daarbij is door het lestuur de hand in eigen boezem gestoken en men kwam tot de onclusie dat de RST en Jarino-directie onvoldoende slagvaardig jerkten. Een flinke aanvulling van horecakennis en management is odig en de heren Mans Segers en Willem Ham zijn als adviseurs angetrokken om de Lindeboom „vanuit de horecahoek" opnieuw an het publiek te presenteren. De liquiditeitsproblemen zijn op dit loment ook opgelost. RST en Jarino hebben beiden een bedrag van 5 mille op de exploitatierekening van de Lindeboom Beheer BV estort, waardoor alle lopende kosten, salarissen en leveranties unnen worden betaald. Ook is aan de Rabobank een kredietgarantie an f340.000, verleend, zodat de bank weer bereid is te financieren. )e ontslagaanvrage van het voltallig personeel en de aanvraag om «n gemeentelijke bijdrage in de exploitatie van de schouwburgzaal lijven gehandhaafd. moet het er knus uitzien", aldus Ham. Ontslag Volgens de directie van De Linde boom is het onvermijdelijk dat de ont slagaanvraag voor de huidige tien per soneelsleden wordt gehandhaafd. Drastische wijzigingen in de personeels bezetting zijn nodig en voorlopig denkt men uitsluitend aan personeel in los dienstverband. Afhankelijk van de ko mende ontwikkelingen kan worden be slist in hoeverre vaste betrekkingen nodig zijn. RST en Jarino spreken van (Zie vervolg pagina 31 Bij Jarino en RST heerst optimisme yer de toekomst van De Lindeboom en at is tot uitdrukking gebracht met ovenstaande maatregelen. Tekort aan orecakennis en slagvaardig beleid londen een goede exploitatie in de reg, is de conclusie die beide instanties ebben getrokken. Naast bedrijfsleider lerre Oosterhaven zijn daarom de advi- Burs Willem Ham en Mans Segers igeschakeld. Zij hebben, aldus RST en arino, hun sporen in de horeca jimschoots verdiend. Eerstgenoemde Beft De Lindeboom vóór de restauratie aar tevredenheid geëxploiteerd. Ham Segers zijn op free-lance basis angenomen en hebben zich voorlopig >t 1 januari aan De Lindeboom Beheer V verbonden. Ze hebben volmacht om p directieniveau de exploitatie ter hand i nemen. Tevens zal een plan worden itgewerkt waarbij Jarino en RST blij- Bnd op de achtergrond komen en het irecte horecabeleid aan anderen wordt vergelaten. De directie zal zich dan nog itsluitend bezig houden met de fi- anciële controle en de hoofdlijnen van en financieel beleid. Presentatie Volgens de adviseurs Mans Segers en Villem Ham is een verbreding van de lorecakennis zeer noodzakelijk. ,,Niet imdat de huidige bedrijfsleider het lecht doet, maar omdat de directie aak met moeite te overtuigen was van Vpische horecazaken die zeer belangrijk :ijn." Willem Ham zegt dat er wat «treft de directe bedrijfsvoering niet oveel mis is. „Het gaat om kleine lingetjes, de presentatie naar buiten en «n flexibele aanpak." Volgens de advi- eurs zijn verschillende oorzaken de ichuld van de financiële problemen en laarbij mag voor een deel ook het nterieur worden gerekend. „Dit mo- lument staat er. We moeten roeien met Ie riemen die we hebben", is het com- nentaar op eerder voorgestelde „ver- ;nussingsplannen". Jammer vinden >eide heren het wel dat niet eerder rekening is gehouden met horecakennis :n regels. Ham en Segers zijn bezig met :en actieprogramma onder het motto De Lindeboom leeft." Deze tekst zal ien herkenning moeten zijn in adver- enties. „Van sterfhuis naar geboortecen trum" is het commentaar van Mans Segers op dit motto. Segers legt mo menteel contacten met tal van groepe ringen die van de Lindeboom gebruik kunnen maken. Dat heeft er al toe geleid dat de grote vergaderzaal akoustisch zal worden verbeterd. Daarvoor zijn enkele kleine ingrepen nodig. Segers en Ham spreken wat betreft de promotie over een „veelheid van activiteiten" die de Texelaar verbon denheid moet geven met de Linde boom. Het gebouw met de verschil lende mogelijkheden is er in de eerste plaats voor de Texelaar al zal op langere termijn niet geschroomd worden De Lindeboom ook onder de aandacht' te brengen van een overxants puuner.. Willem Ham: „Daarvoor moet je rela ties aanspreken. Ook moeten we meer bruiloften in huis halen." Engelen Beide adviseurs willen nog weinig kwijt over de nieuwe aanpak, omdat ze net twee dagen in De Lindeboom werkzaam zijn. „We willen niet worden beschouwd als de reddende engelen." Tijdens ons gesprek met beide heren vliegen de adviezen aan het personeel echter over tafel, variërend van het weghalen van de computerkassa uit de kelderbar tot het plaatsen van kleine lampjes op de tafels voor de ramen. „Als de mensen naar binnen kiiken Om nog duistere redenen is een veelbelovend plan om 25 Texelse jonge werklozen gedurende een half jaar aan werk te helpen, op een mislukking uitgelopen. Volgens dat plan zouden jongeren op vrijwillige basis en tegen normaal salaris in de bossen en duinen onderhouds werkzaamheden verrichten. Het geld dat zij zouden krijgen, zou deels bestaan uit wat zij anders als RWW- of WWV-uitkering zouden hebben gehad met een aanvulling van Staatsbosbeheer die een ton voor dit project beschikbaar had. Er was slechts vergunning van het ministerie van sociale zaken nodig om geld van de ene pot naar de andere over te hevelen. Het was ondenkbaar dat dit problemen zou opleveren, gezien de op het schep pen van banen betrekking hebben de uitspraken van regeringswege. Op het schriftelijke verzoek dat in januari door de gemeente naar Den Haag werd gestuurd, kwam echter geen reactie. Toen wethouder F. Blanken navraag deed, bleek dat de brief van Texel was zoekgeraakt. Er werd een nieuwe brief gestuurd maar daarop kwam geen antwoord, ook niet na herhaaldelijk telefonisch en schriftelijk aandringen. Inmid dels is bijna een jaar verstreken en niemand gelooft dat er nog iets van het Texels banenplan terechtkomt. Een groep Kotex-ieden poseert met dieren, die bij de nu ingerichte expositie kampioenprijzen hebben gekregen. De kleindierensportvereniging Kotex viert het 40-jarig jubi leum. De 84 leden tellende vereniging doet dat door middel van een jubileumtentoonstelling, die vrijdag, zaterdag en zondag wordt gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, een wedstrijd „Kind en dier" (zaterdagochtend van 9 -12 uur), een feestavond voor de leden en een inmiddels gehouden tekenwedstrijd voor de Texelse schooljeugd. De tentoonstelling, die vrijdagmiddag om vijf uur wordt geopend door voor zitter Joop Veltkamp, belooft een bont en interessant schouwspel te worden van konijnen, hoenders, duiven, cavia's en andere „kleindieren". Zeer tot tevre denheid van het Kotex-bestuur heeft men de beschikking kunnen krijgen over de voor dit doel zeer geschikte schouwburgzaal, waar de honderden kooien inmiddels overzichtelijk en fraai zijn opgesteld en waar enige stijlvolle versiering niet is vergeten. Er is niet alleen ruimte genoeg voor de dieren maar ook voor de honderden bezoekers (Advertentie I.M.) vrijdagavond 19 en 26 november. INTERTOYS - IDEE 1001 - DA DROGISTERIJ De werkloosheidscijfers voor Texel blijven zich alarmerend ont wikkelen. Het aantal werkzoekenden bedroeg per 1 november reeds 600 en daar komen er nog wel honderd bij, wat betekent dat van de afhankelijke Texelse beroepsbevolking deze winter bijna een kwart zonder werk zit. Een troost is dat ongeveer de helft van dit aantal tot de seizoenwerklozen kan worden gerekend zodat deze mensen in het voorjaar waarschijnlijk weer aan de slag kunnen, maar dat houdt tevens in dat het aantal blijvend werklozen (minstens 300) onrustbarend stijgt. In tegenstelling tot vroeger wordt ook deze winter vrijwel geen aanvullend werk geboden. wachtten, die tijdelijk in de sociale werkplaats waren geplaatst of die min der dan 25 uur per week beschikbaar waren, werden bijv. niet meegeteld en ook niet degenen die tot het zg. niet-reeële aanbod behoorden. Per 1 januari 1983 zullen deze categoriën wel worden meegeteld. Het verschil tussen de oude en nieuwe cijfers bedraagt ongeveer 15%. Daarmee moet men dus rekening houden bij het vergelijken. Volgens de oude cijfers waren er op Texel per 1 november 511 werklozen (334 mannen en 177 vrouwen). Op dezelfde datum vorig jaar 412, in 1980 231, in 1979 165 en in 1978 167. De werkloosheidscijfers die tot dusver werden bekend gemaakt gaven een ver tekend beeld naar beneden. Gerekend werden namelijk alleen de mensen die direct beschikbaar waren voor werk. Werklozen die ziek waren, op een keu ringsuitslag of beroepskeuzeuitslag (Advertentie I.M.) telefoon (02220) 2963 - 4490 Helm planten De ci|fers van 1978 en 1979 maakten destijds al veel indruk. Landelijk gezien scoorde Texel hoog, zodat naar verhou ding veel geld werd toegewezen om aanvullend werk in bossen en duinen te kunnen uitvoeren. Onder de Texelse werklozen bestond voor dit (vrijwillige) werk altijd veel animo, zowel bij mannen als vrouwen. Nog vaak wordt op het arbeidsbureau geïnformeerd of er nog „werk in de duinen" komt, maar het antwoord is dan teleurstellend. Sinds 1979 is het beleid erop gericht het geld dat voor aanvullend werk werd uitge trokken en dat dus vooral ten goede kwam aan de seizoenwerklozen, te be steden voor andere maatregelen die meer waren gericht op het vergroten van kansen voor langdurig werklozen. Daarbij was de zg. werkgelegenheid- verruimende maatregel, plaatsingsbe- vorderende maatregel, scholing, scha kelcursussen, e.d. Per arbeidsbureau wordt een bedrag toegewezen op basis van het aantal langdurig werklozen, in het bijzonder de jongeren. Omdat jonge werknemers goedkoper zijn (gevolg van de wet op het minimumloon) proberen de bedrijven in de zomer vooral jongeren beneden de 23 jaar aan te trekken. Texel valt daardoor bij de toewijzing van extra gelden min of meer tussen wal en schip. In het kader van het jeugdwerkplan werden voor de werkverruimende maat regel en de plaatsbevorderende maat regel in 1982 op Texel slechts 9 werk lozen in de gelegenheid gesteld tijdelijk werk te doen. In Wieringerwerf waren dat er 23, in Schagen 25, Den Helder 138 en Alkmaar 211 (Lees verder pagina 2) die de tentoonstelling gratis kunnen be zoeken. Een plechtig moment bij de opening van de tentoonstelling is ongetwijfeld de uitreiking van de reusachtige Kotex- beker aan de inzender van de hoogst scorende dierengroep. Die beker houdt tevens de herinnering levend aan een van de merkwaardigste affaires uit de geschiedenis van de kleindiersport- vereniging, de inmiddels landelijk bekende inlegkruisjeskwestie. Bewogen geschiedenis Aan geruchtmakende affaires heeft het Kotex in het verleden overigens nooit ontbroken. Het mag waar zijn dat de sfeer in de veertig jaar bijna voort durend door niets anders is beheerst dan door de liefde voor het Dier, maar er hebben zich ook wel conflicten voor gedaan die zelfs tot afscheidingen hebben geleid. Dat wordt niet alleen duidelijk voor degenen die een tijdje bladeren in het verenigingsarchief, maar ook bij het beluisteren van het commentaar van de heren Chiel Heij- mans en Huug Snoek, die beiden prac- tisch de hele 40-jarige geschiedenis van Kotex hebben meegemaakt. Bij het meest prille begin waren zij echter niet betrokken. De op 30 juni 1942 in Oosterend opgerichte vereniging was aanvanke lijk een organisatie van uitsluitend ko nijnenfokkers. Het ging daarbij meer om groot dan mooi, want de zich snel voortplantende konijnen waren in de magere oorlogsjaren een bron van vlees. Je zou kunnen zeggen dat Kotex uit nood is geboren. Vlaamse reuzen, Lotharmgers en andere grote rassen waren in die dagen favoriet. Een goed fokkonijn was veel waard. Sommige dieren brachten wel zestig gulden op, wat voor die tijd een enorm bedrag was. Van het oprichtingsbestuur van Kotex is waarschijnlijk niemand meer in leven. Het waren S. van Heeringen (voorzitter), J. Mosk (secretaris), J Winkelman (penningmeester. Hij was destijds de kapper van Oosterend), H. Mulder en C. Bremer. De fokresultaten in die eerste jaren waren niet indrukwekkend. M. S. Lan- geveld bijvoorbeeld zond voor de eerste keuring 70 konijnen in, waarvan er slechts een werd goedgekeurd. Maar in de volgende jaren ging het snel berg opwaarts. Kotex verhuisde naar Den Burg, waar aanvankelijk alleen een onderafdeling van de Oosterender ver eniging bestond. Het eerste evenement van allure was de nationale tentoon stelling die ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan werd gehouden in de voormalige Sint Jozefschool aan de (Lees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) 38 UITVOERINGEN VERMOGEN VARIABEL 960 TOT 1368 KG VOORWIELAANDRIJVING LAGE LAADVLOER OPBOUWMOGELIJKHEDEN GOEDEREN PERSONENVERVOER BENZINE OF DIESEL BETROUWBAAR C'crsprongweg 3, Eierland Texel Tel 02225-233 kwaliteit t.w. V.V.S.I. vanaf T229,— Horloger Juwelier Weverstraat 24, Den Burg Vrijdagavond 19 november Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1