db Kans op intrekking bezwaar tegen plan Grensweg Bestuur Juttersmuseum bekeek Lancaster Sociale Dienst heef dringend meer personeel nodig Jubileumshow Kotex 350 RSG- handtekeningen naar minister VERVOLG VAN PAG.l Werkloosheid Onbewoonbaar verklaring opgeheven Koffieconcert van KTF-DEK met korps uit Warmenhuizen Panden Peperstraat worden hersteld Wel garage maar re geen hal De Bonte Koe krijgt toiletgebouw I I I I erwtensoep vol I spek en worst I I I VERVOLG VAN PAG. 1 Twee leden delen Kotex-beker KOOPAVOND BARKER'S UZERHANDf N WINKELVOLIDEE PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 NOVEMBER 11R De Werkgroep Landschapszorg Texel zal misschien het bezwaar in trekken dat zij heeft ingediend tegen het voornemen om bij de Grensweg met de aanleg voor infrastructurele toeristische voorzieningen te be ginnen. Vooral om financiële redenen is dat erg belangrijk omdat bij vertraging de kans groot is dat een belangrijke subsidie die Econo mische Zaken voor deze voorzienin gen beschikbaar stelt, vervalt. Op 8 december moet nl. begonnen zijn met de uitvoering van de werkzaam heden. Woensdag a.s. zal in het raadhuis over deze zaak worden gepraat door de betrokken exploi tanten-opdrachtgevers, de gemeen te en de werkgroep Landschaps zorg. De omgeving van de Grensweg is destijds bewust buiten het bestem mingsplan buitengebied gehouden en tot apart bestemmingsplan gemaakt, omdat het gemeentebestuur meende dat het Grensweg-plan dan sneller tot stand zou komen, In de praktijk is het anders uitgepakt. Het gemeentebestuur is de belanghebbenden enkele jaren geleden toch tegemoet gekomen en stond toe dat alvast met kampeerex- ploitatie werd begonnen, zonder het voeren van een procedure. De provin cie heeft de gemeente daarvoor op het matje geroepen, maar heeft ook begrip getoond voor de situatie, echter onder Minister Deetman en de eerste en tweede kamer kunnen volgende week rekenen op 350 handtekenin gen van Texelse RSG-laerlingen, die het niet eens zijn met de plannen van het Ministerie van Onderwijs om fors te bezuinigen op de salarissen van leerkrachten en met andere stringente maatregelen voor het onderwijs. De handtekeningenaktie is uitgedacht en uitgevoerd door leerlin gen van de tweede klassen Havo en Atheneum, die maandag tijdens de lessen een discussie op gang brach ten over de vraag waarom op de RSG niet werd gestaakt. Dat was omdat niet genoeg leraren bereid waren te staken en Texel daarom niet tot stakingsge- bied werd aangewezen. De bonden hebben ook afgeraden dat leerlingen gaan staken. Dit standpunt werd door de tweede klassen onderschreven, maar wel was men van mening dat op andere wijze ongenoegen moest worden geuit over de onderwijsplan nen. Men heeft zich daarbij niet gericht op de salarismaatregel, maar op de eisen wat betreft kwaliteit van het onderwijs. Maandag werden in een „aktielesuur" de bezwaren van de bonden toegelicht door twee Texelse leerkrachten die aktief zijn in de vakbond, waarna werd besloten een handtekeningenaktie te houden. Verschillende klassen werden bezocht door de leerlingen en dat mocht alleen als de betreffende docent daar toe stemming voor gaf. Het geheel werd begeleid door docent H. Pruiksma, die ons meedeelde dat naast de vele adhe siebetuigingen ook veel yveerstand bestond tegen dit leerlingeninitiatief. Sommigen waren er fel tegen dat leerlingen aktie voerden". De leerlingen van de aktieklassen zijn echter tevreden en kwamen woensdag tot de conclusie dat als het volgens hen nodig is, weer op dergelijke wijze zal worden geprotesteerd. Van de 600 werklozen die er volgens de oude telmethode tegen het eind van deze maand zullen zijn, komen er naar verhouding veel uit de bouw: 334 mannen. Horecawerklozen zijn er 70 en 37 werklozen zijn afkomstig uit de metaal. Langdurig werklozen worden vooral aangetroffen in de bouw. Daar zijn er 60 al langer dan een jaar zonder werk en 40 tussen de 6 en 12 maanden. De meeste langdurig werkloze bouw vakkers genieten thans nog een WWV- uitkering maar zullen binnen afzienbare tijd terugvallen op bijstand. ,,De eerste zijn al begonnen aan het opeten van hun huis", hoorden we op het arbeids bureau. Bij de vrouwen is het aantal langdurig werklozen veel kleiner. Elf zitten een jaar of langer zonder werk en een zelfde aantal 6 tot 12 maanden. Van de mannelijke werklozen zijn er 125 jonger dan 25 jaar, 154 van 25 tot en met 39 jaar en 55 vallen in de oudere leef tijdsgroepen. Bij de vrouwen zijn er 113 werklozen beneden de 25 jaar, 52 van 25 tot en met 39 jaar en 12 in de overige leeftijdsgroepen. voorwaarde dat bij het uitwerken en in procedure brengen van het bestem mingsplan Grensweg spoed zou worden betracht. Inmiddels is de plan ontwikkeling zover dat er met toepas sing van artikel 19 op vooruit kan worden gelopen en de belanghebben den de subsidie van Economische Zaken kunnen benutten bij de aanleg van beplantingen, leggen van leidingen e.d. Ongelegen Het bezwaarschrift van Landschaps zorg kwam dus zeer ongelegen. In dat bezwaar werd naar voren gebracht dat het Grensweggebied destijds ten on rechte buiten het bestemmingsplan bui tengebied is gehouden en dat de uit breiding van recreatieterreinen bij de Grensweg „negatieve gevolgen" heeft die in volle gang zijn. Ook zouden er geen planologische redenen zijn om nu op het bestemmingsplan vooruit te lopen. Namens de werkgroep Landschaps zorg werd het bezwaar toegelicht door Lieuwe Dijksen tijdens de hoorzitting die woensdagavond, voorafgaand aan een vergadering van de commissie ruim telijk en huisvestingsbeleid, werd ge houden in het raadhuis. Hij bracht naar voren dat door de gang van zaken in het verleden de mogelijkheid om de voor- en nadelen van recreatie in dit gebied tegen elkaar af te wegen, onmogelijk is gemaakt. B en W hebben zelf veroor zaakt dat die discussie nu pas ontstaat, nu het in feite te laat is. Ongegronde vrees Vervolgens ontspon zich een pittige discussie tussen Dijksen en architeckt Jan Visser die namens de belangheb benden het woord voerde. Visser her innerde eraan dat de werkgroep destijds vreesde dat uitbreiding van de recreatie bij de Grensweg gevaar zou inhouden voor overschrijding van het maximum aantal van 47.000 slaapplaatsen in 1985. Thans is duidelijk dat er op Texel niet meer dan 38.560 slaapplaatsen zijn en dat dit aantal in 1985 niet hoger kan zijn dan 42.000-44.000, alle plannen mee gerekend. Hij vond daarom dat de werkgroep geen enkele reële reden heeft om zich tegen het Grenswegplan te verzetten en wilde wel eens weten welke „negatieve gevolgen" eigenlijk bedoeld worden. De noodzaak om het het bestemmingsplan vooruit te lopen is wel degelijk aanwezig omdat anders een groot subsidiebedrag door de belang hebbenden wordt gemist. Bovendien hebben de belanghebbenden extra per soneel in dienst gehouden om met de uitvoering van het werk te beginnen. Die mensen zouden ontslagen moeten worden. Gezien de belangen die op het spel staan, zou de werkgroep zijn bezwaar moeten intrekken. Dijksen wees erop dat het mogelijk verloren gaan van het subsidiebedrag geen pla nologische reden is. Hij gaf toe dat het overschrijden van de 47.000 nu geen argument kan zijn, maar hield staande dat de recreatieve bedrijvigheid thans negatieve gevolgen heeft, waarmee hij doelde op de schade en verstoring van de aangrenzende bossen en duinen. Het commissielid Joop van der Meer zei dagelijks in deze omgeving te wan delen en nooit iets te hebben gemerkt van drukte of schade. Commissielid Peter Bakker wilde, evenals de overige leden, het bezwaar van Landschapszorg (als het zou wor den gehandhaafd) ongegrond verklaren maar hij liet blijken met de argumenten van Landschapszorg een heel eind te kunnen meegaan. De gemeente heeft deze zaak fundamenteel verkeerd aan gepakt door de Grensweg uit het plan buitengebied te lichten, op de uitvoering vooruit te lopen en daardoor een goede belangenafweging onmogelijk te ma ken. Belanghebbende I. van den Berg herinnerde eraan dat bij de op hand zijnde werkzaamheden onder andere centrale voorzieningen worden aange legd die zijn bedoeld om de recreanten te stimuleren om hun vermaak binnen het recreatieterrein te zoeken. Zodat de omgeving juist minder wordt belast. Hij vond dat de werkgroep het bezwaa rschrift uit menselijke overwegingen zou moeten intrekken. Dijksen: „Daar kun nen we altijd over praten." In de vergadering van 14 december zal de raad zich uitspreken over op heffing van de onbewoonbaarverklaring van het pand aan de Hoofdweg 132. Het betreffende huisje werd in 1952 onbe woonbaar verklaard, maar in november 1981 kreeg mevrouw Sieger Knook uit Amstelveen een bouwvergunning het te vernieuwen en uit te breiden. Die werk zaamheden zijn inmiddels beëindigd en door gemeenteambtenaren afge- schouwd. Scouting haalt zaterdagmo vanaf tien uur oud papier op in de Noord-west. De Witte Kruislaan vorige week werd vergeten, wordt bezocht. Een ieder wordt verzocht papier tijdig gebundeld op de stoejs" zetten. ie Weekendaanbieding Afhalen: Het bestuur van de Stichting Jut tersmuseum bracht vorige week een driedaags bezoek aan Londen. Dit jaar lijkse, door henzelf betaalde, uitje werd onder meer benut om meer gegevens te verzamelen over een neergestorte Lan caster bommenwerper in de Wadden zee. Onderdelen van dit vliegtuig zijn door de duikers Eelman, Betsema en Duinker boven water gehaald en geschonken aan de juttersafdeling van het Maritiem Museum. Het bestuur (met de gasten Jaap Bakker en Hans Eelman) bracht een bezoek aan het Royal Air Force Museum waar meer dan veertig vlieg tuigen staan opgesteld. In een nieuwe afdeling van dit museum werd een vier motorige Lancaster bekeken. Gegevens over de „Texelse" lancaster, zoals foto's en onderdelen werden getoond aan een Flight Officer die bereid bleek een en ander verder te gaan uitzoeken. De afdeling „Bomber Command" van de RAF beschikt over gegevens van elk squadron. Het voornemen van het gesdc' meentebestuur om een monument te plaatsen aan de Lancasterdijk had bij de RAF mensen veel waardering. Ook bracht het gezelschap een bezoek aan 't wassenbeeldenmuseum Madame fus- saud waar men bijzonder genoot van een met effecten uitgevoerde zeeslag Zondag 28 november geeft KTF-DEK een koffieconcert in samenwerking met het fanfarekorps „Door Samenwerking Verkregen (DSV) uit Warmenhuizen. De uitvoering wordt gegeven in de schouwburgzaal van hotel De Linde- boom-Texel, aanvang 11.15 uur. Plaatskaarten voor dit concert kosten twee gulden en kunnen worden gekocht bij de firma Zegel, Weverstraat 32 of voorafgaand aan het koffieconcert aan de zaal. De fanfare DSV uit Warmenhuizen is opgericht in 1948 en werd gevormd uit de daarvoor bestaande korpsen Soli Deo Gloria en Tavenu. De fanfare DSV telt momenteel 35 muzikanten, terwijl er nog twaalf leerlingen in opleiding zijn. In de jaren vijftig speelde DSV in de ereafdeling, maar later maakte het korps een aantal moeilijke jaren mee. Mo menteel bevindt DSV zich echter weer in een stijgende lijn, vooral door inzet van de jeugd en de enthousiaste diri gent. Er bestaat een boerenkapel, ge naamd de Teutemers die geheel is samengesteld uit leden van DSV. Dirigent van DSV is Bram Hofstede die een vakstudie volgde aan het con servatorium te Amsterdam. In 1982 kreeg hij het einddiploma orkest-spel muziekvakonderwijs. DSV staat sinds maart 1981 onder leiding van Bram Hof stede die nog studeert voor het diploma solospel. Het programma tijdens het koffie concert luidt als volgt: DSV: Invercargill, mars, Alex F. Lith- gow; Interludium, arr. Wille Hautvast; Playtime, Pi Scheffer; Russisches Ta- gebuch. Hans Hartwig; El Abianco, mars, A. Javaloyes, bew. Jan W. Sinkerling. KTF-DEK: Castell Coch, mars, Powell-De Rooy; Einsamer Hirte, James Lasr, bew. Fra- ver; The peanut vendor, Simons- Scheffer; Josua, choral en dixieland, Ken Roccard; Gypsy Scene uit Vaude ville Suite, Pi Scheffer. Gezamenlijke orkesten: Onder leiding van Bram Hofstede: Mixed Pickles, modern selection, Max Leemt nn. ten tijde van admiraal Nelson. De laatste dag werd een bezoek gebracht aan het Science-museum waar de ontwikkeling van de techniek in vele facetten wordt getoond. De foto toont een Lancaster in het RAF museum met daarbij Jaap Bakker, Hans Eelman, Cor Ellen en de Flight Officer. De renovatie en restauratie van de panden aan de Peperstraat 15 en 15a te Oosterend zal worden uitgevoerd door aannemer E. Vermeulen. Het bedrijf bleef bij de inschrijving op het werk enkele duizenden guldens onder het bedrag dat het college ervoor beschik baar had gesteld. De heer Van Tongelen krijgt van het college geen toestemming de hal bij zijn huis Krimweg 10 van 6 vierkante meter naar 9 vierkante meter uit te breiden, maar mag wel een garage van 28 vierkante meter bouwen. De hal wordt niet toegestaan omdat deze voorzien wordt van een plat dak. Als deel van het hoofdgebouw had de hal echter een dakhelling van tussen de 30 en 60 graden moeten hebben. De garage krijgt een dakhelling van 50 graden en komt 18 meter van de weg te staan. Het be stemmingsplan schrijft hier dertig meter voor, maar via een vrijstelling kan deze afstand worden bekort. Het college van B en W heeft geen bezwaar tegen de aanleg van twee windsingels en de bouw van een toilet gebouw op recreatieterrein De Bonte Koe. In het bestemmingsplan staat De Bonte Koe als kampeerboerderij om schreven en het terrein er omheen als kampeerterrein voor maximaal 75 kam- peereenheden met 85 parkeerplaatsen'. De windsingels en het toiletgebouw passen goed binnen die bestemming. per liter f6,95 Snackbar Geopend: vrijdag v.a. 15.00 uur en zaterdag en zondag. K waliteit uit eigen keuken Telefoon (02220) 4890 In het „regeringsprogramma" van het huidige college van B en W staat dat het gemeentepersoneel niet mag worden uitgebreid. Het ziet er naar uit dat het gemeentebestuur op deze regels een uitzondering zal moeten maken omdat de Sociale Dienst dringend twee extra krachten nodig heeft. Het huidige ta kenpakket is voor de huidige perso neelsbezetting van tien personen feite lijk al te zwaar, maar als gevolg van de economische toestand wordt door steeds meer mensen een beroep op de dienst gedaan en neemt de hoeveelheid werk sterk toe. Er blijkbaar rekening mee houdend dat een „kaal" verzoek om personeels uitbreiding bij de gemeenteraad slecht zal vallen, hebben B en W gezorgd voor een uitgebreid en gedetailleerd overzicht van de werkzaamheden en taken van de Molenstraat. Er was zelfs een inzending bij uit Maastricht. Kotex beleefde zijn eerste scheuring toen een aantal konij nenhouders zich na ruzie afscheidde en De Texelse Sportfokkers vormde, aan gesloten bij de Raad van Beheer, terwijl Kotex was aangesloten bij de Nederlanse Konijnenhond. In 1962 werd dat weer ongedaan gemaakt. Een veel definitiever karakter had de af scheiding van een groep vogelhouden- de leden die zich in de in 1966 opge richte vogelafdeling van Kotex 'niet meer thuisvoelden en verder gingen onder de veelzeggende naam „Op eigen wieken". Het ledental van Kotex heeft door de jaren heen sterke veran deringen te zien gegeven Soms was er maar een handjevol, zoals vlak na de oorlog. Het was niet de enige keer dat Kotex op sterven na dood leek. Ook het uitbreken van de gevreesde konij nenziekte myxomatose had veel bedankjes tot gevolg. Maar herstel was er altijd weer. In financieel en organi satorisch opzicht boekten de Kotex- mensen soms opmerkelijke prestaties. Men slaagde er bijv. in met eigen middelen en veel zelfwerkzaamheid een zeer kostbaar bezit aan kooien op te bouwen En bij het 25-jarig jubileum lukte het de vereniging de noodlijdende kas op peil te brengen door in één keer 6000 loten 71,— te verkopen. De belangrijkste verdienste van een vereniging als Kotex is echter dat zij een zinvol stuk vrijetijsbesteding stimu leert, zonder dat een beroep wordt ge daan op overheidssubsidie en zonder overlast van betekenis voor anderen. De keurmeesters hebben een groot aantal prijzen toegekend aan de dieren die thans te be zichtigen zijn op de Kotex-ten- toonstelling in De Lindeboom- Texel. De kolossale Kotex Maxi- wisselbeker werd toegekend aan de heren S. van Heerwaar den en KI. v.d. Veen (de combi natie SHKV) voor een groep duiven die 21 punten kreeg. De kleinere Kotex Mini-beker ging naar Joop Veltkamp voor zijn in zending vogels die met 20 pun ten werd gehonoreerd. Verder werden topprijzen toege kend aan de fraaiste dieren uit de diverse categorieën, volgens het onderstaande overzicht: Fraaiste haan, Tom Domhoff; fraaiste hen, Th. Witte, fraaiste krielhaan, J. Kooger; fraaiste kriel- hen, A. J. Bakker; fraaiste doffer, S.H.V.K.; fraaiste duif, B. Wijn gaarden; fraaiste voedster, A. J. Bakker; fraaiste ram, Nel van Heer waarden; fraaiste A-klas ram, K. de Ridder; fraaiste A-klas voedster, G. P. Plaatsman; fraaiste vogel der tentoonstelling, J. Veltkamp; fraaiste A-vogel eigen kweek, G. Heijmans: fraaiste B-vogel eigen kweek, J. Veltkamp; fraaiste C- vogel eigen kweek, W. Ie Noble; fraaiste A-vogel eigen kweek J. Veltkamp; fraaiste A-vogel eigen kweek (op één na), M. Heijmans; fraaiste doffer of duif, S.H.K.V.; fraaiste A-woerd, C. Daalder; fraaiste B-eend, C. Daalder; fraai ste Beer, A. Paagman; fraaiste zeug, F. T. Voskuil; fraaiste konijn (jeugd), G. M. de Ridder; fraaiste cavia (jeugdl, Brian Bakker; fraai ste vogel (jeugd), G. M. de Ridder. sociale dienst waarbij tevens w duidelijk gemaakt dat de dienst thai in sommige opzichten in gebreke wegens gebrek aan personeel. Dat h zelfs al tot aanmerkingen van hetyn terie van CRM geleid omdat van re matige controle waaraan volgens de de bijstandstrekkers onderhevig mo zijn, weinig terecht komt. Als dat verbetert kan dat zelfs inhouding rijksbijdragen en voorschotten bet nen. Als gevolg van de sterk toegi men werkloosheid komen veel mei bij de gemeente om een WWV of RWW uitkering. Het uitgekeerde R\ bedrag steeg van 7142.000,— in tot vermoedelijk 72.300.000, in 1! waarbij het aantal uitkeringsgerecl den in dezelfde verhouding steeg, zelfde geldt voor de WWV uitkerin waarbij het totale uitkeringsbei steeg van 7884.000,— in 1979 tot modelijk 74.303.600,— in 1983. Het voor de hand dat de met deze gepaard gaande uitbreiding van w zaamheden niet zonder extra kracl kunnen worden opgevangen. Stf meer krijgt de sociale dienst ook maken met „zware" gevallen op gebied van hulpverlening, die verhouding veel aandacht en dus vragen. Soms is het geheel finam begeleiden van een gezin noodzakf Ook uit de rest van het overzicht wi duidelijk dat de situatie bij de soi dienst alarmerend is, en dat het n< gedwongen in gebreke blijven, o.a het onderhouden van contacten mensen die om hulp komen, op zich tot een weinig sociale situatie kan den. Overtuig De raadscommissie voor algemeei organisatorisch beleid die maanr avond j.l. onder andere over kwestie vergaderde, was door het oi zicht overtuigd en twijfelde er niet dat extra hulp nodig is. Voorzitter I gemeester J. A. Engelvaart sprak hoop uit dat de commissieleden gevoel op hun fracties zouden kun overbrengen. Van de twee open te stellen vacati kan er een worden vervuld door reeds ingewerkte tijdelijke kracht, totale salarispost voor de twee bai bedraagt 770.000, Met dit bedrai in de begroting voor 1983 rekening houden. Vrijdagavond 19 novembf Telefoon 02220 234I

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2