Sint Nicolaas komt zaterdag Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! P i "^Vvi y l ondernemers - akti viteiten^ Bakkerij Timmer - Oosterend fiks gemoderniseerd Uil het handelsregister Van het dorp naar de stad Het onderwijs staakt! waarom? „Droomdiner" in hotel Molenbos „WAT IK ZEGGEN WOU.." V />•'- ;--VWÉ Mededelingen KOOPAVOND BARKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEENI RIJDAG 19 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Zaterdag a.s. zet Sint Nicolaas voet an wal op Texel. Traditiegetrouw heeft e Winkeliersvereniging Den Burg zich elast met het organiseren van een sstelijke en waardige ontvangst en itocht. De gang van zaken zal onge- eer dezelfde zijn als vorig jaar, maar in en Burg zal de begroeting van de Sint iet plaatsvinden in de burgemeester De oning-hal (deze hal is in verband met e reparatie van de vloer niet beschik- aar) maar in zowel het Chinees res- lurant Azië als hotel De Lindeboom- exel. De sint en zijn zwarte medewerkers uilen in de haven van Oudeschild arri- eren per kotter die om 13.55 uur zal fmeren. Hopelijk zeer veel kinderen en iun ouders zullen op het haventerrein anwezig zijn en in ieder geval is hier het ion. Texels Fanfare om het aankomst- aest muzikaal te ondersteunen. Het iestuur van de winkeliersvereniging is literaard ook present om de hoge gast die voor de plaatselijke middenstand an grote economische betekenis is) de land te drukken. Om 14.30 uur stappen sint en pieten i de taxi die hen naar Den Burg brengt, vaar (om 14.45 uur) op het Schilderend er hoogte van „Helios" de rondgang legint. De stoet wordt gevormd door iet fanfare, de T-ford met peperno- envoorraad, de sint te paard, een groep uiters en een landauer met het bestuur ian de winkeliersvereniging. De route is ils volgt: Schilderend, Weverstraat, jtenenplaats, Waalderstraat, Burger- ioutstraat, Kogerstraat, Stenenplaats op dit punt wordt het fanfare vervan- jeri door de drumband Margaretha Sin- :lair en marcheert het fanfare via de Weverstraat af). Verder via Hogerstraat, jravenstraat, Warmoesstraat, door- >raak Parkstraat, Weverstraat, Binnen- >urg en Groeneplaats. Azië Intussen gaan de kleuters (totaal 180) taar de zaal van Azie die van 14.50 uur jpen is en waar kleuterleidsters aanwe- ng zijn om de kinderen op te vangen. Om 15.05 uur gaat hier een poppen- (astvoorstelling van start. Met nadruk Wordt erop gewezen dat deze voor telling uitsluitend is bestemd voor de ónderen van de kleuterscholen van Den Burg. (Andere kinderen worden ver wacht in De Lindeboom-Texel). Om 15.30 uur komen Sint Nicolaas en snkele zwarte knechten „Azië" binnen. Ie worden door de kleuters op passende wijze begroet en er zullen pepernoten worden uitgereikt. Namens de organi satie zal Peter Bakker een kort wel- romstwoord uitspreken. Om 15.40 uur vertrekt de Sint naar De Lindeboom-Texel". Deze zaal is vanaf 15.00 uur open en aanvankelijk wordt de jeugd hier bezig gehouden door Leen Kuiper met zijn sprekende pop Bartje, het muziekschoolorkest „Betty's rampestampers" en een kin derkoortje van de muziekschool. Om 15.30 uur komen ook de zwarte pieten binnen om pepernoten te strooien, tien minuten later gevolgd door de goede Sint zelf. Deze zal namens de gemeente Texel worden verwelkomd door bur gemeester Engelvaart en de heer Joop van der Meer (die al 26 jaar deel uitmaakt van de intochtcommissie even lang als Piet van der Wulp!) namens de winkeliers. Het feest wordt afgesloten met een toespraakje van Sint Nicolaas. Oosterend Dezelfde middag doet de Sint ook zijn intreden in Oosterend. De goedheilig man wordt om 15.00 uur bij 't bossie verwacht en gaat vandaar in optocht en met muziek van Excelsior naar het dorpshuis, ledereen is daar welkom om de Sint toe te zingen. De Koog In De Koog wordt dit jaar uitgebreid de intocht van Sint Nicolaas gevierd, niet op 24 november zoals enige tijd geleden nog het plan was maar ook zaterdag a.s. De kinderen van de Koger peuterklas, kleuterschool en de eerste drie klassen van de lagere school gaan met AOT bussen naar de haven waar ze samen met de andere Texelse kinderen de aankomst gade slaan en in een spe ciaal vak zullen worden opgesteld. De kinderen worden vervolgens naar de Kaapsnol vervoerd waar om 15.00 uur een feestmiddag begint. Onder meer is er een voorstelling van „De vrije pop penkast". De organisatie van een en ander is in handen van de dorpscom missie en De Koog Promotion. Voor de oudere jeugd (9-16 jaar) wordt de volgende dag (dus zondag de 21e) iets gedaan in de Kaapsnol. Van 15.00-17.00 uur is er een jeugddisco, verzorgd door de drive-in discotheek Flash Light met de dj's Cor Elzendoorn en Roland Winter alsmede technicus Kees Barhorst. Op deze discomiddag, georganiseerd door de dorpscommissie wordt geen bier of andere alcohol houdende drank geschonken. Den Hoorn Zaterdagmiddag tussen kwart voor vier en vier uur vertrekken de drumband en de fanfare KTF-DEK vanaf het pleintje voor Goënga over de Diek om Sint en zijn pieten in te halen. Daarna is er een rondgang door het dorp naar dorpshuis De Waldhoorn, waar Sint zal worden toegezongen door de Hoornder jeugd. Alle kinderen zijn welkom. Kees Timmer jr. bij de nieuwe heetwateroven uit Luxemburg. De firma bakkerij Timmer en Zonen aan de Koetebuurt in Oosterend heeft een flinke verbouwing en modernisatie ondergaan. De bakkerij werd met 25 vierkante meter uitgebreid en biedt nu voldoende ruimte voor een nieuwe heetwater pijpoven en tal van machines. De bakkerij was in laagbouw uitgevoerd maar heeft nu twee verdiepingen waar van een gedeelte wordt gebruikt als meelmagazijn. Boven de ovenruimte is een hoog plafond aangebracht om de werktemperatuur voor het vier man tellende bakkerijpersoneel te veraange namen. Die werktemperatuur liep vooral in de zomermaanden met het lage plafond en beperkte ventilatiemogelijkheid opo tot boven de veertig graden. In het hoge plafond zijn enkele ramen aangebracht en het neusje van de zalm is wel een groot systeemkantelraam in de nok van de nieuwbouw. Bij regen is het raam zo te openen dat warme lucht weg kan en het in de bakkerij toch niet regent. Bij droog weer kan het gehele raam ver ticaal worden open gezet voor een maximale ventilatie. De modernisering van de bakkerij is zeer energiebewust uitgevoerd. Dank zij de ramen in het hoge plafond zijn er geen kosten om de bakkerij door middel van een koel systeem mechanisch op een redelijke werktemperatuur te houden. ,;Voor het' verhitten van een oven gebruik je ener gie en het is idioot om ook energie te gebruiken voor het afkoelen van de ruimte om die oven", aldus Cees Tim mer jr. die, samen met zijn vader C. Timmer en broer Ruud, in de firma zit. Heet water Door de firma Hein Kaeger uit Stras sen (Luxemburg) is een heet water wagen oven gebouwd die op aardgas wordt gestookt. Het principe van de oven kan worden vergeleken met cen trale verwarming. Een gasbrander verhit via een stenen kanalenstelsel met water gevulde buizen, die rond de ovenruimte zijn aangelegd. De oven is door dit systeem overal even heet. De wagen oven heeft vijf baklagen die ieder af zonderlijk gebruikt en geopend kunnen worden, en als „Luxemburgs snufje" is in de zijkant een luikje waarachter de koffie van de werkers op temperatuur kan worden gehouden. Bakkerij Timmer benut dit hokje voor het verwarmen van chocola, glazuur, e.d. Eén ovenvloer is in steen uitgevoerd en speciaal geschikt voor het bakken van banket. De overige lagen zijn zogenaamde rolvloeren waar door de bakplaten met weinig krachts inspanning op hun plaats kunnen wor den gezet. Een stoominstallatie maakt deel uit van de ovencombinatie met een ruime kast voor het rijzen van brood. De noodzaak tot uitbreiding lag vooral in het feit dat de bestaande ruimte niet efficiënt kon worden benut. Vooral de banketbakkerij werd te klein. Het maken van banket gebeurt nu in een aparte ruimte en ook de koelcellen hebben een apart onderkomen achter de winkel. Voorheen waren deze cellen geheel achterin de bakkerij, achter de oven, wat veel geloop en energieverlies tot gevolg had. Boiler Bakkerij Timmer beschikt nu over een ruime zolder voor meel en andere produkten. Op die zolder staat ook een nieuw snufje op energiegebied. Door de firma Wedelco uit Leeuwarden is een boiler geïnstalleerd die de warmte van de koel- en vriescellen afvoert naar een grote watertank. Het warme water uit deze boiler wordt in de bakkerij benut. „Het is zonde om de warmte die vrijkomt bij de energieproduktie voor in vriezen niet te gebruiken", is de mening van C. Timmer sr., die zegt dat dit relatief goedkope warme water voor al het bakkerijwerk gebruikt kan worden. De uitbreiding van de bakkerij is niet ten koste gegaan van het architectonische aanzicht in het beschermde dorpsge zicht Oosterend. Architectenburo J. Visser ontwierp een stolpmodel dat veel beter oogt dan het oude platte dak. De verbouwing en uitbreiding werd uitge voerd door Drijver Bouw bv, Duinker Electrotechniek en Schildersbedrijf Bre mer. Onder de titel „droomdiner" brengt het hotel-restaurant Molenbos bij De Cocksdorp vanaf zaterdag de mogelijk heid om na een diner in het hotel te blijven slapen. Bij de dinerprijs is dan het slapen en een ontbijt de volgende mor gen inbegrepen. Het hotel-restaurant hoopt met deze vorm van dineren vooral de Texelaars te bereiken die volgens het beheerderspaar Rob Teisman en Corrie de Jager op deze manier werkelijk een avondje uit zijn. „Je eet op je gemak en hoeft daarna niet met de auto of taxi naar huis. De sfeer van een avondje uit wordt zo niet verbroken" meent Rob Teisman die zegt dat vooral in het zuiden des lands veel succes is geboekt met een droomdiner. Deze aanbieding is in het winterseizoen mogelijk omdat dan lang niet alle kamers bezet zijn. Het droomdiner is alleen op zaterdag te bestellen (met uit zondering van de kerstvakantie) en kost 745,— per persoon. Dat men voor die prijs ook een hotelkamer en een ontbijt krijgt betekent volgens Teisman niet dat het diner „mager" zal zijn. „We pre senteren een menu dat staat voor die prijs. De extra's zijn in feite gratis." Herberg Met deze werkwijze keert Molenbos terug naar het oude herberg-idee. Vroe ger was het gebruikelijk dat men een kamer bestelde en dan vroeg of er „ook nog iets te eten was." Teisman denkt dat dit arrangement ook attractief zal zijn voor Texelaars die een nachtje logees over krijgen. „De drukte van bedden opmaken en grote pannen eten koken kan men vergeten." Wie een droomdiner wil, moet dat wel tevoren bespreken. Daarbij is de kans groot dat er wildbraad of visgerechten op het menu staan want restaurant Molenbos presenteert in de winterperiode tal van dergelijke gerechten Inschrijving: „Xantippe Productions BV" Breda. Groothandel in geluidop names en verhuur van geluidsinstalla ties. Filiaal Dorpsstraat 6 in De Koog. 6«VEN «N LEZERS-BUTEN VtAANTWOOROEUJKK© \*M OE RED*KT« Chris had later bij verschillende colle ga's nog eens gepolst over het bedrijf en het bleek hem dat meneer Van Laer zich niet aan overdrijving had schuldig ge maakt. „Als je daar eenmaal zit, zit je goed", zei hem een oude machine- zetter. Zo kwam het dat Chris de volgende dag Mollenbroek met andere ogen be keek. Hij had Maartje van alles verteld maar het onderhoud met meneer Van Laer zorgvuldig verzwegen. Dat kon altijd nog... In de drukkerij was Fedde bezig met distribueren, het weer terugbrengen van de letters in hun vakjes. „Ha, Hofman", zei Fedde en gluurde naar het glazen kantoortje, „de ouwe heb de bokkepruik weer op. Ging tekeer gisteren waar of u was." „Nou dat wist ie toch?" vroeg Chris verwonderd. „Dat was-ie dan zeker vergeten. Af- fijn en bij Van Delden moesten ze beslist vandaag de proef hebben en gisteren was er nog niks aan gedaan." „Nee wat een wonder, daar kwam ie pas twee dagen geleden mee aanzetten. !En toen moest ik weg." „Affijn", zei Fedde, die een zwak had voor dit stopwoord, „daar komt-ie, u zal het zelf wel horen." „Zeg eh..„" kwam de oude heer, z'n bril op z'n neus de drukkerij binnen, „hoe zit dat met die proef van Van Delden?" „Mórgen meneer Grijper", zei Chris nadrukkelijk beleefd. Goeiemorgen was er niet eens bijl „Ja.... ik vroeg hoe dat zit met die proef van Van Delden. Dat trekt er maar op uit en het werk blijft liggen en ik wordt er op aangekeken en als je d'r uit gaat, zorg dan tenminste dat je je werk gedaan hebt!" „U hebt", begon Chris kalm, maan dagavond toen ik op het punt stond weg te gaan, me die kopij van Van Delder gegeven. En toen heb ik beloofd dat ik er zodra ik terug was, meteen aan beginnen zou." „Die mensen willen vandaag de proef." „Nou, dan hebben ze wel haast opeens." „Opeens, opeens, dat ding is al een week geleden gebracht!" „Dan had u het eerder moeten geven, dan was het allang klaar geweest." „Zeg, maak jij hier de dienst uit of ik?" Chris voelde dat hij warm werd. „Meneer grijper", zei hij beheerst, ,daar gaat het niet om, maar ik kan niet heksen. Als ik twee dagen weg ben, kan ik niet tegelijk hier zijn, nietwaar?" „Zeg je hoeft met mij de kachel niet aan te maken!" „Ik maakt met niemand de kachel aan, ik zeg alleen maar hoe het is. U hebt me zelf twee dagen verlof gege ven, dus u wist er alles van." „Dat trekt er maar tussen uit... krijg ik ooit verlof? Hart voor de zaak, ho maarl Wél je centen vangen, maar verant woordelijkheid voor heen snars!" „Meneer Grijper", zei Chris, „we moesten deze discussie maar staken. Geeft u me die kopij maar, dan zal ik zien dat ik het vandaag gezet krijg en dan hebben ze morgen de proef. Die ene dag zal er niet toe doen. „Maak jij dat uit? Moet ik aan jou vragen hoe ik mijn zaak moet drijven? Ben jij...." Chris draaide zich eenvoudig om en ging aan het werk, maar zijn handen trilden.Grijper zag hoe Fedde grijnsde en zich ontdekt ziend, schuldig wegdook. „Een bénde is het hier", raasde hij, „onbeschofte vlerken zijn jullie.," ,,'k Zou eerst maar es naar me zélf kijken". Het was er uit voor Chris het besefte. „Wét zei hij, he? Wat zei jij?", Grijper bracht zijn roodEvertoornd gezicht vlak: bij dat van Chris. Dat als er van onbeschoft gesproken moet worden, u eerst wel eens de hand in eigen boezem mag steken." Het kon Chris nu opeens niets meer schelen. Eén ogenblik was langs zijn denken geflitst de herinnering aan het gesprek met meneer Van Laer, een groot zakenman, directeur van een bedrijf waar het zaakje van Grijper wel honderd keer in kon ronddraaien en die met hem, Chris ge sproken had als man tot man. Moest hij nu van deze oude zuurpruim, die gierige knorbeer, alles maar voor zoete koek opnemen? „Ik ben uw hond niet, me neer Grijper en ik wens door u niet afge blaft te worden ook. U kunt voor het zelfde geld behoorlijk tegen iemand pra ten." Grijper stond perplex, zijn lippen be wogen, maar hij kon niets uitbrengen. „En geef me nu maar de kopij, want we hebben de tijd nodig en als we die hier staan te verketteren hebben ze bij Van Delden die proef morgen nog niet." Grijper keek verwezen zijn werknemer aan.... dit was hem van zijn leven nog niet gebeurd, dat iemand zó tegen hem op durfde staan. „Als je nou denkt", begon hij drei gend, „dat ik dat néém..." „Dan neemt u het niet", antwoordde Chris onverschillig. Het leek of er een duiveltje in hem gevaren was. „Een toontje lager of je vliegt er uit!" waarschuwde Grijper. „Dan hebben ze bij Van Delden mor gen de proef nóg niet", glimlachte Chris sarcastisch. „Wat let me of ik zet 'em zelf!" brulde de oude man. „Had dat dan gisteren gedaan, dan hoefde u u nou niet zo kwaad te maken", stelde Chris nuchter vast. Grijper wist heel goed dat hij niet gauw een mannetje als Chris terug kreeg, ja, dat het wel eens heel moeilijk zou kunnen zijn, hier in Mollenbroek een typograaf te krijgen. Hij draaide zich om en liep naar het kantoor, inwedig zie dend. „Die kreeg effe voor vijf centen", glunderde Fedde. „Moei je d'r niet mee", snauwde Chris. Als de baas een scene wou maken waar die snotjongen bij was, moest hij dat weten, maar hij, Chris, deed niet mee. Terwijl hij aan de bok stond, auto matisch zettend, vlogen zijn gedachten ver weg. En die avond schreef hij naar Amsterdam. Hij praatte er nog niet over met Maartje... dat kon altijd nog. Maar de gedachte dat hij het nog een twintig jaar bij Grijper uit zou moeten houden tot zijn pensioen, was hem vandaag opeens te veel geworden. Tenslotte was hij naar maar even in de veertig... en wat had meneer Van Laer gezegd? Nog jong genoeg om idealen te hebben en oud genoeg om niet meer voor teleurstellingen opzij te gaan. Goed.... hij zou zien! (Wordt vervolgd) 28, 29 en 30 juli. Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. De „Borgencommissie" heeft als eerste van de vele commissies haar taak beëindigd. Er hebben tot nu toe reeds 135 borgen 7200,— „ingetekend", waarvoor onze hartelijke dank. Zo veel vertrouwen in de organisatie geeft het bestuur moed om voortvarend door te werken. Advertentie-opgave voor de grote Feestcourant kan ook nog, doch wel gaarne omgaande bij het secretariaat, opdat wij dan een plaats kunnen re serveren. De reünie op woensdagavond vóór de aanvang van de feesten gaat zeker door en is bestemd voor alle oud-Oosteren- ders, „waar ook ter wereld", en op Texel wonend, buiten het dorp en de wijk O. T.z.t. zullen we de reünie nog eens onder de aandacht brengen en zal opgave van deelnemers worden ge vraagd. De tentoonstellingscommissie is ook met haar werk begonnen. In een van de grote tenten zijn weer stands in diverse maten te huur. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar het secretariaat. Het is de bedoeling van het bestuur om in januari 1983 een grote verga dering voor alle Oosterenders te organi seren, en dan onder meer met nadere mededelingen te komen aangaande het historisch spel, costumes en versierin gen. In deze tijd van economische terugval en dus zeer noodzakelijke bezuinigingen is het zéér begrijpelijk dat allerlei „be langengroeperingen" zeer hard vechten voor hun eigen groepsbelang I Maar dan moeten zij toch wel heel erg oppassen óm niet te „blind" en te „zielig" te doen, omdat zij daardoor wel hun geloofwaardigheid geheel verliezen. En als ambtenaren dan zo klagen, dat zij dubbel gepakt worden en leraren zélfs, dat zij nu „3 dubbel gepakt" worden en zich dan zélfs gaan vergelijken met brandweerlieden alsof die nu ook nog weer hun eigen brandweerauto's moe ten gaan betalen, dén wordt daj niet deerniswekkend, maar „ergerniswek kend". En dat niet eens, omdat die brandweer voor meer dan de helft uit onbezoldigde vrijwilligers bestaat, maar omdat er totaal géén sprake is van eigen lesmaterialen betalen, dóch van een be slissing, om niet 3000 leerkrachten extra te moeten ontslaan, door alle andere leerkrachten 1,65% extra te laten inle veren. (Dus uiterst sociaal en solidair!) En wat nu hun andere ambtenaren- inleveringen Betreft. Het zal hen toch zeker niet helemaal ontgaan zijn in hun waardevaste rechtszekerheid dat er de laatste jaren met 100.000-den per jaar burgers ontslagen werden, waarvan er nü al velen naar de minimale bijstand terugvallen. En dat óók het aantal faillisementen én het aantal onder-de- minimum-loongrens-vallende-zelfstan- digen de laatste jaren schrikbarend is toegenomen. Terwijl de ambtenarensa larissen heel rustig welvaartsvast bleven doorstijgen, met hoogstend ietsje min der méér. En dit m.i. al jaren gehéél ten on rechte, omdat de staat in feite de „wel vaart" al vele jaren „vervalste", door éérst allerlei „dencentralisatie" belas tingen en accijnsverhogingen en toen óók nog door een zéér zwaar opvoeren van de schuldenlasten. Dus in feite precies zo, als menig directeur, die ten koste van kolossale zaakschuldleningen, zijn steeds hogere privé-inkomen in stand kon houden. (Dat wil zeggen, nog enige jaren, tot zijn faillisement). In mijn kleine zelfstandigen-opvatting leeft het gehele Staats-apparaat nu al vele jaren zéér ver boven zijn feitelijke welvaarts stand en zou er minstens 30% terug gedraaid moeten worden in de zo opge blazen lonen en vóóral ambtenaren salarissen. Want deze laatsten hebben óók nog hun welvaartsvaste eigen pen sioen regeling én hun sterke rechtspo sitie er bovenop. En juist in dit verband zou het voor alle ambtenaren wel eens zéér leerzaam kunnen zijn om (vóór zij gaan staken) eens héél serieus na te gaan, hoe groot het aantal ex-ambte- naren nu eigenlijk wel is, onder onze ca. 600.000 werklozen, onder onze zeer vele bijstandstrekkers en vooral onder onze „behoeftige" 65-plussers. Bijna nét zo fraai, als die kreet „3 dubbel gepakt worden" klinkt die kreet „de kwaliteit van ons onderwijs"! Maar wie van hen durft nu echt serieus te beweren dat die kwaliteit er de laatste 20 jaar op vóóruit is gegaan, met het wél kleiner worden van de klassen en het wél fors stijgen van vóóral de onder- wijssalarissen! Neen, die kwaliteit van het onderwijs heeft met véél meer oorzaken te maken, o.a. met de kwaliteit van de onder wijzers (schrijven zoals Sjakie spreekt; leren discussiëren en actie voeren; leren feesten en sexen; en nu nog leren staken, als iets niet naar jouw zin dreigt te gaan) en nog veel meer, met de algemene mentaliteit en de algemene nivelleringsgedachten, vóóral ook in het onderwijs! Déérom heren, laten wij nu echt niet zo zielig of kwalitatief gaan doen, maar eindelijk eens écht solidair worden met die vele nu al verzuipende burgersl En dan vóóral ook eindelijk beseffen én erkennen dat wij al zeer veel jaren vér boven onze „welvaarts"stand leven, ten koste van fors groeiende belastingen en een zéér fors groeiende Staats schuld! En ook, dat alléén een forse stap terug de enige mogelijkheid zal zijn om een naderend Staatsfaillisement te voorkomen! Want heus, dat zal echt óók van zeer veel ambtenaren (zeer soli dair) echte bijstandtrekkers en „be hoeftige" 65-plussers maken, zónder enige rechtpositie! Een écht gemeend woord van dank aan het voltallige Texelse onderwijs lijkt mij hier zeer zeker op zijn plaats, ook al zaten er kennelijk toch wel een paar „op de wip." R, Kampstra, De Koog. Vrijdagavond 19 november Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9