Texel te kiek Texel te kiek Groen 'wartsJexels in het harL, Argumentatie gemeente was niet overtuigend Mitra B.V. staat voor ondergang Mevrouw Wilner nam afscheid van PTT Noodwoning Klein Zeelandvrijgegeven Van steiger gevallen Personeel per 1 januari ontslagen Abonnementsprijs Texelse flessenpost uit Engeland terug op Texel Drie inbraken 'N WINKEL VOL IDEEËN! Groeibriljantring BARKER'S IJZERHANDEL Martin Tromp nu 19, Op de valreep een kado-idee Het boek dat het nieuws uit 1982 in boeiende foto's weergeeft. Voor ƒ17,50 bent u verzekerd van een exemplaar met honderden foto's en bondige teksten. Teken in bij de boekhandel of koop de speciale cadeaubon. verschijnt op 17 januari 1983 en1 kost dan 719,75. Een uitgave van Redaktie: Harry deGraaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (022281266, - -» Verschijnt dinsdags en vrijdags. Frits Beutick, Warmoesstrat43, Den Burg, tel. (02220)2208, en 7 - - X I Postgiro 652. Abonnementsprijs 716,15 per kwartaal Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220)4988. /y yi f/Tf "#*T~ /I \S l' 1 tl 0 Ë/i 70 cent incasso; los 65 cent. Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld £f De Rooy B V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr 67.34.60 398. (Advertentie I.M.) Tijdens schilderwerk aan de premiekoopwoningen in Noordwest in Den Burg deed zich maandagmiddag een ongeval voor. De 31-jarige Ben Gerritsen uit De Cocksdorp viel van een vijf meter hoge steiger. De medewerker van Schilderbedrijf Graaf moest met een gecompliceerde armbreuk en hoofd wonden per ambulance naar het zie kenhuis in Den Helder worden ge bracht. De arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen. Had het gemeentebestuur door het aanvoeren van meer of betere motieven kunnen voorkomen dat de woning Stuifweg 72 in Het Noorden van de woningvoorraad wordt afgevoerd zodat het huis voortaan als tweede woning of vakantiehuisje mag worden gebruikt? Deze vraag wordt opgeroepen door de uitspraak die de afdeling rechtspraak van de Raad van State onlangs deed in deze kwestie. B en W en de gemeenteraad hebben namelijk bepaald dat de woning voor permanente bewoning geschikt is en hebben dus niet overwogen in hoeverre in dit geval niet-permanent gebruik een aantasting is van het leefklimaat of Texel. En het beschermen van de leef baarheid van Texel is nu juist het doel van de gemeentelijke Gebruiksverorde- ning, op grond waarvan het onttrekken van de woningvoorraad van het huis volgens het gemeentebstuur verboden was. Dat laatste is dus volgens de Raad van State niet aangetoond en het af wijzende besluit van de gemeente werd dan ook vernietigd omdat het in strijd was met het beginsel van behoorlijk bestuur, dat een beschikking moet kun nen worden gedragen door de daaraan ten grondslag leggende motivering. De vraag in het begin van dit artikel moet vrijwel zeker ontkennend worden beantwoord. De gemeente had namelijk geen sterke motieve# waardoor aan nemelijk kon worden gemaakt dat niet- permanent gebruik van deze op een af gelegen boerenerf gelegen woning ten koste zou gaan van de leefbaarheid op Texel. De gehanteerde Gebrulksveror- dening is kennelijk niet effectief in een dergelijke situatie. Een belangrijke drijf veer van het gemeentelijk verzet tegen het van de woningvoorraad afvoeren van woningen is de woningnood. De gebruiksverordening heeft daar echter mets mee te maken, en woningnood had in dit geval dus ook niet als argument naar voren kunnen worden gebracht. Meer voor de hand liggend zou dan vordering van de woning zijn geweest ten behoeve van een woning zoekende. Dit harde middel is echter meestal geen haalbare juridische kaart, nog afgezien van het probleem dat zelfs mensen die zeer dringend een woning nodig hebben, niet staan te trappelen om zich in Het Noorden of een andere afgelegen plek op Texel te vestigen. In de praktijk is meer dan eens gebleken dat zelfs woningzoekenden die als cre- peergeval te boek stonden, ineens niet zoveel nood meer hadden als een der gelijk huis beschikbaar kwam. T wijfel Het ziet er dus naar uit dat de gemeente niet zoveel kan ondernemen om te voorkomen dat woningen in het buitengebied aan de woningvoorraad worden onttrokken, hoewel daarover meer zekerheid zou zijn geweest als de gemeente in het geval Stuifweg met meer motieven was gekomen. Als de rechter ook dan de gemeente in het ongelijk had gesteld, zou men wat meer jurisprudentie hebben gehad, waardoor de kans op succes in eventuele vol gende gevallen beter kan worden be oordeeld. Omdat het niet de eerste keer is dat de gemeente in een dergelijk geval ,,op z'n bek" gaat, ontstaat de indruk dat het eigen stringente beleid lang niet waterdicht is, wat het vertrouwen bij de burgerij er niet groter op maakt. Het is waarschijnlijk dat de woning Stuifweg 72 ook van de woningvoor raad had mogen worden afgevoerd als de gemeente bij de Raad van State beter beslagen ten ijs was gekomen. Deze voormalige noodwoning staat namelijk werkelijk op een boerenerf, vlak bij de mestplaat en vormt met het agrarisch bedrijf een geheel. Problemen Permanente verhuur van deze woning aan iemand die met dit bedrijf geen bin dingen heeft (als zoiemand al te vinden zou zijn) leidt tot praktische problemen, alleen al door het feit dat de eigenaar er tegen zijn zin iemand in heeft moeten toelaten. Deze manier van woningnood- bestrijding is een middel dat erger is dan de kwaal. De noodwoning op het erf van Klein Zeeland" werd vroeger bewoond door de moeder van de eigenaar tot haar overlijden in 1979. Een verzoek van Dijkshoorn om het huis aan de woningvoorraad te mogen onttrek ken (ontheffing van het verbod in de (Zie vervolg pagina 5) De electronische industrie Mitra B.V. in Den Burg zit praktisch zonder werk en heeft het personeel per 1 januari ontslag aangezegd. Het bedrijfsgebouw aan de Spinbaan is te huur of te koop. Het is mogelijk dat het bedrijf alsnog orders krijgt en daardoor de ondergang kan voorkomen, maar erg groot lijkt die kans niet. ,,We zijn slachtoffer van de econo mische malaise", aldus directeur Jan van Zon, die het riante bedrijfsgebouw negen jaar geleden liet neerzetten en daarmee de hoop vestigde dat deze vorm van schone industrie zou uit groeien tot een belangrijke bron van werkgelegenheid voor Texel. Het heeft niet zo mogen zijn. Meer dan acht mensen zijn bij Mitra nooit aan het werk geweest. De laatste jaren zijn al enkele krachten opgestapt en met uitzondering van een meisje is aan de resterende vier (de electronica-vakmensen Peter Rijk en Gerbrand van de Bie en de dames De Puijselaar en Hesse) ontslag aangezegd. Als de pogingen om alsnog werk te krijgen slagen (,,We zijn hard aan het onderhandelen met Philips") gaat het ontslag niet door, maar vóór 1 januari moet dat wel zijn beslag hebben gekre gen. Anders kan ik het niet meer betalen. De laatste twee jaar hebben we een half miljoen verlies geboekt." Opdrachtgevers Het Mitra-bedrijf maakt electronica. Belangrijke opdrachtgevers zijn de agrarische industrie, bewakingsindustrie maar ook defensie, PTT en Philips. Gefabriceerd worden onder meer bewa kingssystemen, electronica voor stal- ventilatie, apparatuur voor rolstoelen, en zg. ,,maatelectronica" (apparatuur die niet massaal geproduceerd in de han del is). Daar zit dus de klad in. Be wakingssystemen voor privédoeleinden worden weinig meer gevraagd omdat de mensen veel minder dan enkele jaren Het huisje oen de Stuifweg 72. geleden bereid zijn duizenden guldens uitte geven voor de beveiliging van hun huis. Bij defensie en andere grote op drachtgevers is de geldkraan dichtge draaid, waardoor orders zijn afgelast of uitgesteld. En stalventilatieregelingen worden als gevolg van de sterk terug gelopen stallenbouw veel minder ge vraagd. Mitra staat als bedrijf los van de onder dezelfde directie staande besloten ven nootschap Jan van Zon die zich uit sluitend bezig houdt met de handel in electronica-artieklen (schijvengeheu- gens, magneetbanden, e.d.) met oost- bloklanden. Hoewel ook hier de malaise merkbaar is, loopt deze bv nog redelijk goed en Jan van Zon denkt dat hij daarmee wel een boterham zal kunnen blijven verdienen. Het enige nog niet ontslagen meisje is feitelijk in dienst van Van Zon B.V. Laatstgenoemde ven nootschap heeft het bedrijfsgebouw aan de Spinbaan echter niet nodig. De ac tiviteiten worden voortgezet vanuit de ruime woning van Van Zon in 't Horntje. Teleurstelling Voor zijn voortbestaan was Mitra vrijwel geheel afhankelijk van afnemers op het vasteland. ,,Op Texel zelf hebben we al die tijd voor nog geen 720.000,— aan orders geplaatst, ondanks dat we wel aan de weg hebben getimmerd met open dagen en zo. Ik ben daar wel een beetje teleurgesteld over. Deze week nog verbaasde ik me toen in de krant stond dat de gemeente 736.000, zal uitgeven aan een bewakingsinstalla tie voor de oudheidkamer. Ik had het wel leuk gevonden als we de kans had den gekregen om die installatie te leve ren. Ze hebben ons niet eens om prijs opgaaf gevréógd." Van een faillissement van Mitra is overigens geen sprake. Het bedrijf geeft geen schulden. Op het bedrijfsgebouw rust geen hypotheek. Mevrouw A. Wilner-Koorn heeft za terdag afscheid genomen als kantoor houdster van het postkantoor in Den Hoorn. Mevrouw Wilner is ruim 32 jaar aan het Hoornder kantoor verbonden geweest, de eerste elf jaar als helpster van haar schoonmoeder, die toen deze functie vervulde. Mevrouw Wilner (die zaterdag haar 60e verjaardag vierde en per 1 december vertrektl maakte als laatste gebruik van de zg. Flex-uit regeling, een experi mentele regeling die door de PTT werd geïntroduceerd om uittreden op 60-jari- ge leeftijd mogelijk te maken. Deze regeling geldt thans niet meer omdat de „gewone" VUT-regeling die tegen woordig de mogelijkheid biedt om met 61 jaar te stoppen, ervoor inplaats is gekomen. Van mevrouw Wilner kan worden ge zegd dat zij zowel door familie- en bedrijfsbanden met de PTT was ver bonden. Dat zij in juli 1950 helpster werd van de toenmalige „stationhoudster" vloeide voort uit dat zij in het huwelijk was getreden met de Hoornder Gerrit Wil ner, wiens moeder, mevrouw Wilner- Duinker het Hoornder kantoor beheerde en wiens vader besteller in Den Hoorn was. Voor die tijd was Anne Koorn werkzaam op het notariskantoor en het gemeentehuis. Toen de heer S. Wilner in 1952 met pensioen ging, volgde zoon Gerrit hem op als besteller. Twee gene raties Wilner hebben het gezicht van de PTT in Den Hoorn dus bepaald. Gerrit Wilner kreeg in januari 1980 eervol ont slag (ook volgens de Flex-uit regeling) en nu is zijn vrouw hem dus gevolgd. Zaterdag werd in de kantine van het postkantoor in Den Burg een afscheids receptie gehouden, die veel belang stelling trok, vooral van de zijde van collega's en oud-collega's. Directeur G. J. Clocquet van het postkantoor Den Helder (waaronder de Texelse kantoren ressorteren) sprak de scheidende kan toorhoudster prijzend toe. Als af scheidscadeau overhandigde hij een zilveren halsketting, alsmede de af scheidsbrieven van de directeur-gene raal en van de directeur van het post- district Haarlem. Het echtpaar Wilner had overigens in Haarlem ai persoonlijk afscheid genomen van de districsdirec- teur wat mogelijk is als betrokkenen met elkaar bijzondere relaties onderhouden. Wilner heeft wel gevoetbald met deze functionaris, die ooit in Breezand woonde. Gerrit Wilner deelde in de hulde, want hij kreeg een fles Bokma- jenever. Ook verschillende Hoornders hadden voor attenties gezorgd in de vorm van bloemen en planten. Namens het personeel werden ook hartelijke woorden gesproken door Bert Buijsman die tevens ceremoniemeester was. Hij legde de nadruk op de hartelijkheid en gastvrijheid die de PTT-ers altijd bij mevrouw Wilner hebben ondervonden. Daar kunnen vooral de chauffeurs die de post kwamen bezorgen van meepraten. In huize Wilner is heel wat koffie, thee, snert e.d. verorberd. Als personeels- geschenk werd een zilveren armband overhandigd, passend bij de ketting die zij van het bedrijf had gekregen. Voor Gerrit Wilner waren er bloemen. Mevrouw A. Wilner-Koorn achter het loket van het postkantoor in Den Hoorn. Met toestemming van de minister van Economische Zaken zal de abonne mentsprijs van de Texelse Courant met ingang van 1 januari 1983 verhoogd worden. De prijs wordt nu 716,60 per kwartaal, 733,20 per halfjaar en 766,40 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnees die automatisch overschrij ven delen wij mede, dat de bedragen aan de post-, cheque- en girodienst en de banken op Texel collectief zijn door gegeven. Voor eventuele bezwaren kunt u bij ons terecht. Directie Texelse Courant De 22-jarige Peter Quartel uit De Cocksdorp zal ongetwijfeld zijn ogen niet hebben geloofd toen hij vorige week woensdag een fles met een briefje vond op het strand bij paal 28. Op dat briefje stond dat de fles bij Harwich in Engeland overboord was gegooid door Cor Ellen.... Er kan derhalve worden gesproken van een zeer wonderlijk toeval. Een Texelaar gooit in Engeland een fles in zee die prompt op Texel aanspoelt en door een eilandgenoot wordt gevonden. De fles is 14 dagen onderweg geweest en de brief van Ellen met o.a. de tekst „Please write Cor J. Ellen, bottlepost", was nog kurkdroog. De jutter had kauwgom om de stop van de fles ge daan, zodat geen druppel water naar binnen kon. In de nacht van vrijdag op zater dag zijn in Den Burg drie inbraken gepleegd die qua werkwijze vrijwel identiek zijn. In de Thijsseschool werd ingebroken door een uitzet raam te vernielen. Er werd een cas setterecorder meegenomen. Een cassetterecorder was ook de buit in de Witte Burcht, waar men door het stukslaan van een raam naar binnen kon. In het Fitnesscentrum aan de Burgwal werd diezelfde nacht 7200,— buitgemaakt. Men kwam bin nen door een niet-efgesloten raam. kwaliteit t.w. V.V.S.I. vanaf 7229,— Telefoon 02220 2346 Juwelier Weverstraat 34, tel. (02220) 2912 Voetpomp met manometer Veelzijdige pomp voor autobanden, fietsbanden, ballen, boten enz. Manometer 0-10 bar

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1