VAN HET RAADHUIS w FILM ittf Commissie financiën akkoord met gemeentebegroting GEBLAF Absence of Malice gongar III Oaverjaskampioenschap j van Texel (Po O O Sb Bezoek van de Oceaan VERVOLG VAN PAG.l Noodwoning vrijgegeven Ml' Pierenstekers weer op de bon Mededelingen van B. en If Modder Allesbranders en open haarden Volle bak" bij koffieconcert nu 199, BARKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEENI I 1! NSDAG 30 NOVEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 xel o) ter|s< nel een i de di jw- aatst ving Wim Jongejan in de OZ-fuikkom die bij de Stuifdijk aan de jkbaai staat een voor hem onbekende ioort. Na determinatie in het lab het een volwassen makreelgeep te van 40 cm lengte. Deze verwant van mze" geep komt voor in de Atlan- oceaan en in de Middellandse Zee wordt zelden voor onze kust gezien. iek 'e che Makreelgepen zwemmen in scholen en voeden zich met kleine haringachtigen, die ze net als onze geep met hun „snavel" vangen. Een enkele keer komt zo'n school wel eens per vergissing in de Noordzee terecht en'is er kans dat we er een vangen. Nu gaat dit om enkelingen maar vroeger ging het wel eens met hele scholen tegelijk. Dit kwam omdat dol fijnen en bruinvissen die op makreel- gepen jagen, zo'n school naar de kust dreven waar de vissen in paniek raakten en zo een gemakkelijke prooi vormden. In het begin van deze eeuw is eens een hele school door bruinvissen in de buurt van Oudeschild de dijk opgejaagd, zodat je ze daar op kon rapen. De laatste 15 jaar is er in Nederland geen melding van de makreelgeep, of op z'n Latijns Scomberesox Saurus, meer geweest, zodat dit een leuke, zeldzame vangst was. De makreelgeep is naar het zoo logisch museum te Amsterdam ge bracht waar hij op sterk water wordt bewaard. >bruiksverordening) werd in juli 1980 e or B en W van de hand gewezen. lr ;kshoorn ging tegen deze beslissing in roep bij de gemeenteraad, die het riep op 10 maart 1981 ongegrond rklaarde. Het gemeentelijke front was erigens niet gesloten. De beroeps- hriftencommissie stelde Dijkshoorn melijk unaniem in het gelijk met als jument: rechtsgelijkheid. Er zijn meer n dergelijke noodwoningen bóeren- ren die niet permanent bewoond hoe rt te worden. Het college voerde artegen aan dat ten tijde van het jgeven van deze andere noodwonin- m de Gebruiksverordening nog niet stond. Van rechtsongelijkheid kon is geen sprake zijn. In tegenstelling tot beroepsschriftencommissie meende college dat bij permanente bewo- tg de bedrijfsuitoefening van Dijks- lorn niet zou worden geschaad. ooi te xel, td<„ line )5 Vakantiehulpen Dijkshoorn, die in april 1981 bij de lad van State in beroep ging, voerde m dat Stuifweg 72 voor zijn bedrijf een langrijke functie heeft Het betreft arbeidsintensief bedrijf (45 melk- leien, 15 kalveren, 15 pinken, 22 ha asland en 0,5 ha bollenland) en de oning wordt in de zomer regelmatig irhuurd aan mensen die een handje ilpen met bollen pellen, e.d. Zonder de oning zou het moeilijk zijn voldoende delijke arbeidskrachten te werven, erder werd aangevoerd dat bij perma- inte verhuur de agrarische bedrijfs- rering zou worden bemoeilijkt. Op het ine erf moet het zware verkeer lanoevreren (rond het huis) en op 20 eter afstand is een mesthoop, wat jor „burgermensen" ook nogal be- vaarlijk kan zijn. Zelfs zou een niet al te ;oepele bewoner van het huis met de nderwet in de hand tegen een en ider bezwaar kunnen maken, wat voor et bedrijf belemmerend is. Verder wees In de tweede ronde om het klaver- iskampioenschap van Texel was de irste plaats met 7748 punten en zes arsen voor het echtpaar Jaap en Nel oomen. Een geweldige score die hen eteen op de tweede plaats in het klas- ment brengt, vlak achter de dames aetelief-Vittali die zelf 6717 punten ehaalden en daarmee de eerste plaats smelden. Tweede in deze ronde werden de eren Zoetelief-Vittali die 7427 punten ehaalden en zich op de derde plaats in et klassement nestelden en nu de a'mes kunnen belagen. F. Veeger en i. Witte scoorden een totaal van 7186 lunten en klommen naar een twaalfde laats, gevolgd door J. Veeken en W. .oomen die 7148 punten behaalden. Pk het koppel Sj. Leber en H. Zijm eed het prima met 7121 punten en laan nu op de negende plaats. P. Bruin n M. Bakelaar behaalden op één punt a 7000 punten en het koppel J. Sik- eleras en D. Kalverboer klommen via en totaal van 6943 punten naar een esde plaats. Dan behaalde het koppel Keijser en J. Brouwer 6924 punten ïaar door hun slechte eerste ronde taan ze nog lang niet in de kop van het lassement. Op vrijdag 17 decmeber rordt de derde ronde verspeeld. Stand na de tweede ronde: tesp. punten, marsen) pames Vittali-Zoetelief 14151 5 ichtp. J. Koomen 13902 7 |1. Vittali-J. Zoetelief 13891 3 I. Keijzer-P. Cozijn 13770 6 I. Veeger-M. Veeger 13621 7 Sikkeleras-D. Kalverboer 13266 6 i. Festen-C. Bakker 13150 5 ichlepers-De Jong 13029 5 I. Zijm-Sj. Leber 13011 4 ichtp. J. van Heerwaarden 12899 4 Witte-W. Witte 12888 3 i. Witte-F. Veeger 12769 5 1 Veeken-Th. de Porto 12705 1 |V. Koomen-J. Veeken 12644 5 Bruin-M. Bakemaar 12636 4 Dijkshoorn erop dat het huis niet ge schikt is voor permanent gebruik. Het is, mede als gevolg van het ontbreken van spouwmuren nogal vochtig en er moe ten kosten worden gemaakt om het huis wel geschikt te krijgen. Een ander argument tegen vrijgeven van het huis was de korte afstand tussen Dijkshoorns woning en de noodwoning (22 meter) waardoor aan de privacy afbreuk wordt gedaan. Ook werd aangevoerd dat in dit geval het huis is bedoeld voor het tijdelijk onderbrengen van arbeidskrach ten voor het bedrijf terwijl de Gebruiks verordening is bedoeld om te voorko men dat veel niet-ingezetenen op Texel woningen kopen om erin te recreëren. Toeristen De mondelinge behandeling van deze zaak had plaats op 3 september j.L. Het standpunt van de gemeente Texel werd daar toegelicht door de heer W. Stam. Deze bracht onder meer naar voren dat het argument dat de woning voor tijde lijke arbeidskrachten wordt gebruikt, twijfelachtig is, omdat de woning in de zomer aan gewone toeristen wordt ver huurd, wat onder meer zou blijken uit een interview met Dijkshoorn in het blad „De Landbode" en uit een vermelding in de VVV gids. De heer J. de Jong (namens Dijks hoorn) betoogde onder meer dat de Gebruiksverordening onverbindend is in verband met artikel 72 van de wet op de ruimtelijke ordening en artikel 168 van de gemeentewet waaruit zou blijken dat de gemeentelijke verordening treedt in een onderwerp waarin de wet reeds voorziet. Overeind Met dat laatste was de Raad van State het niet eens, wat voor de gemeente Texel belangrijk is. De Ge bruiksverordening blijft overeind; de gemeente heeft het recht zich met deze aangelegenheid te bemoeien en rege lend op te treden. De Raad van State overweegt ver volgens dat het beleid van de gemeente in de eerste plaats is gericht op het tegengaan van tweede woningen in de dorpen. Daar worden in het algemeen geen ontheffingen gegeven. Het beleid voor het buitengebied is iets soepeler: uiterste terughoudendheid in verband met precedentwerking. Verder zou vol gens de Raad van State de gemeente op de zitting hebben aangevoerd dat „slechts wanneer de woning in bouw kundig opzicht van zeer slechte kwaliteit is, gebruik voor recreatieve doeleinden wordt toegestaan." Volgens de ge meente is dat laatste niet op deze wijze gezegd en bedoeld. De slechte staat waarin een gebouw verkeert, is slechts één argument om gebruik als tweede woning eventueel toe te laten. Dit vloeit voort uit de praktijk: als hoge kosten moeten worden gemaakt om een huis geschikt te maken als permanente wo ning, kan de huurprijs deze kosten niet meer dekken. De protesterende Texelse pieren stekers van de natte Schorren blij ven doorgaan met hun aktie tegen Natuurmonumenten. Maandagmid dag moest de politie er aan te pas komen om tegen de vier Texelaars en één beroepsspitter uit Den Helder proces verbaal op te maken omdat ze de natte Schorren niet wilden verlaten. De gebroeders Boot, opzichters van Natuurmonumenten, hadden eerder ge tracht de vijf pierenstekers weg te krij gen en ook werd gepoogd de op de Schorren gestoken pieren in beslag te nemen. Eén der spitters griste de volle emmer weer uit handen van een opzichter en toen werd de politie erbij gphaald. Het verijdelen van inbeslagne ming geldt als een misdrijf. Ook werd weer proces verbaal opgemaakt wegens betreden van verboden terrein. Jinr'rr-rJ> Omwille van de veiligheid is het zeer noodzakelijk dat banden en wielen va'n landbouwvoertuigen en -werktuigen, voordat ze de weg op gaan, goed worden schoongemaakt. Dat dit nodig is bleek onlangs weer uit een ongeval. Regen zorgt er voor dat de op de weg aanwezige modder spekglad wordt. Denk aan uw mede-weggebrui kers en voorkom menselijk leed, pro cessen-verbaal en lastige verzekerings procedures e.d. De Algemene Politieverordening, het Wegenreglement Noordholland en het Rijkswegenreglement zijn zeer duidelijk: het is verboden zich op de weg te bevinden met voertuigen waarvan de wielen niet zijn ontdaan van modder, klei en andere ongerechtigheden. Uit onlangs gepubliceerde onder zoekingen blijkt dat de rook van open haarden en allesbranders zeer schade lijk voor de gezondheid kan zijn. Vuil nis, waaronder plastic produkten en sterk vervuild, geïmpregneerd of creo- soothout, horen niet in het vuur thuis. Wees kritisch op uw brandstoffenaan- kopen. Raadpleeg uw kachelsmid of erkende brandstoffenhandelaar. Zorg dat u niet in een kwade rook komt te staan. Overigens verbieden officiële regels (a.p.v. en bouwverordening) het voor de omgeving op hinderlijke of De commissie financiën is donder dagavond akkoord gegaan met de ge meentebegroting zoals die voor 1983 is opgesteld. Op tal van detailpunten leef den bij de commissieleden nog wel vragen en ook zijn vragen over de be groting schriftelijk ingediend. Aanlei ding voor discussie aan het begin der vergadering zorgde de zogenaamde nullijn: het op het oude niveau hand haven van de uitgaven van de Welzijns- stichting. Zoals bekend werd vorig jaar in verband met stijgende loonkosten van deze nullijn afgeweken door het be schikbaar stellen van extra geld en wil men voor 1983 dat extra geld niet meer beschikbaar stellen. Een nullijn die door de tegenstanders ervan wordt omschre ven als een min-lijn omdat het niveau van de uitgaven daarmee wordt terug gebracht op dat van 1981. In de commissievergadering wees P. Bakker op de personeelsleden die bij - verenigingen in dienst zijn en waarvoor dus loonkosten betaald moeten worden. Als dat niet meer kan worden opge bracht zullen ontslagen vallen en dat vergroot de werkloosheid. Wethouder Klaas Barendregt zei dat instellingen die te kampen hebben met grote salaris- posten, wellicht geholpen zullen wor den. Bakker achtte dit terecht, want de gemeente zelf wordt ook geholpen. Daar was gemeentesecretaris Van Dijk het niet mee eens. Hij wees erop dat het korten op ambtenarensalarissen niet de gemeente ten goede komt, maar dat er simpelweg minder geld uit het gemeen tefonds naar de gemeente gaat. De gemeente is afhankelijk van de mo gelijkheden die het rijk schept. Deson danks achtte Barendregt functioneren met een echte nullijn redelijk goed mogelijk. Schoolzwemmen, schoolreisjes, de schoolartsendienst en -tandartsendienst de schoolbegeleidingsdienst en de schoollogopedie vallen onder de zoge naamde randvoorzieningen binnen het onderwijs. Het ministerie van onderwijs heeft de vergoedingen die bet rijk beschikbaar stelde voor deze voorzie ningen laten vervallen. H. Beumkes wilde weten of de gemeente dit soort voorzieningen voor eigen rekening kan nemen. Wethouder Barendregt zei dat de gemeente daarvoor altijd al bijdroeg, waarna dan later een vergoeding kwam uit het gemeentefonds. Die laatste ver goeding is komen te vervallen. In de toekomst blijft de gemeente in de kosten bijdragen. Niet uitgesloten is dat in de verdere toekomst mensen zelf voor de kosten zullen moeten opdraaien. Op het onderhoud van de wegen wordt bezuinigd en dat was voor J. C. Dros aanleiding voor vragen. Hij 'vond dat je met dergelijke bezuinigingen voorzichting moet zijn. Daar was ge meentesecretaris Van Dijk het niet mee eens. Per keer wordt kritisch bekeken of bepaald onderhoud nodig is. Het is onzin om een hele weg van een nieuwe slijtlaag te voorzien, terwijl een deel nog goed is, gaf hij als voorbeeld. Het is de bedoeling dat volgend jaar 7240.730,— op het onderhoud van de wegen wordt bezuinigd. Deze bezuiniging wordt ech ter niet alleen bereikt door een kritischer onderhoud, maar ook door verhoogde uitkeringen van de provincie voor het onderhoud van de wegen en het met ingang van het nieuwe jaar vervallen van een aantal kapitaalslasten op oude inves teringen. Het is, blijkens de begroting, de be doeling dat een aula (rouwkamers) pas gerealiseerd wordt in 1984 en H. Beum kes vond dat veel te laat. Hij zei dat op Texel dringend behoefte bestaat aan een goede aula. De gemeentesecretaris memoreerde dat enkele jaren terug een bedrag van 7118.000,— voor dit doel beschikbaar is gesteld. Door problemen rond de locatie is dat geld nooit besteed. Inmiddels is het niet meer mogelijk voor een dergelijk bedrag een aula te bou wen. Gedacht wordt nu aan vier vijf ton. Daarvoor is op de begroting van 1983 geen plaats, dus wordt het een jaar later. Het feit dat de riolering in de Park straat in 1984 wordt verbeterd gaf aan leiding tot onvrede bij G. Poster. Ook dit karwei zou volgend jaar al moeten worden geklaard, vond hij. Hij zei dat door de slechte situatie in de Parkstraat overlast van ratten bestaat. Van Dijk legde uit dat een reconstructie van de Parkstraat inclusief verbetering van de riolering pas in 1984 kan. „We willen het goed doen en ook een insrpaakproce- dure starten. Daarin kan bijvoorbeeld duidelijk worden of de parkeerhaventjes moeten blijven zoals ze nu zijn", zei hij. Poster bleef de huidige situatie echter onaanvaardbaar vinden en wilde er zo snel mogelijk een oplossing voor. P. Bakker had wel een oplossing voor de ratten. Naar analogie van een bekend sprookje stelde hij Poster voor met een blokfluit door de Parkstraat te dansen. Binnen de gemeente zal een functie- waarderingsonderzoek plaatsvinden dat 7186.000,— kost. Een dure grap, vond iedereen. Van Dijk zei echter dat voor het betreffende bureau is gekozen om dat dit werk volgens een systeem van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Dit systeem is in de praktijk het beste gebleken en daarom zijn de noge kosten verantwoord Aandelen Eens was de commissie financiën het ook met een „haalbaarheidsonderzoek" voor het artikel 11 gebied in De Koog. Beumkes zei er tegen te zijn dat Jarino in het artikel 11 gebied participeert. Hij vond het beter een ander bedrijf in het gebied te interesseren. Ook vond hij dat de RST buiten het artikel 11 gebied moet blijven. B. Daalder had in de begroting gevonden dat de gemeente door een schenking twee TESO aandelen heeft verkregen. Hij wilde weten wie namens de gemeente die vergaderingen zal be zoeken. „Het lijkt mij heel interessant om te zien hoe bijvoorbeeld de burge meester namens de gemeente stemt over aanpassing van de fuikhavens", zei hij. Er kwam geen duidelijkheid over wie de gemeente zal vertegenwoordigen. schadelijke wijze verspreiden van stank, roet, walm enz. Van even groot belang is echter of de situatie binnenshuis nog wel in orde is. Door onoordeelkundig stoken of het gebruik van schadelijke brand stoffen kunnen ook binnenshuis scha delijke gassen verspreid worden en kan brandgevaar ontstaan, (is de schoor steen al geveegd?). Op het gemeentehuis, afdeling bouw- en woningtoezicht, tel. (02220) 3041, toestel 128, kan men u over dit alles nader informeren. Onder meer over de vraag of de gebruikte schoor steen wel houtvuurbestendig is. Het voornemen bestaat om een vouwblad met tips voor het gebruik van allesbranders en openhaarden, volgens de laatst bekende gegevens, samen te stellen. Daarover hoort u binnenkort meer. Op een goeie/kwaaie dag vindt u opeens uw naam heel prominent in de kranten, omdat uw werk in verband wordt gebracht met duistere praktijken en een moord, terwijl u echt van niets weet. Wat doet u dan? De betreffende journalist in elkaar rammen, naar de rechter stappen? Kies maar iets. De betrokken journalist blijkt echter een speelbal te zijn van een ambitieus officier van justitie, die met zijn tactiek bereikt dat iedereen zich van u afwendt. En u weet nog steeds echt helemaal niets. Intussen dreigt uw bedrijf naar de knoppen te gaan, vrienden en geliefden gaan kapot aan de affaire. Zoiets ge beurt in werkelijkheid wel eens en in „Absence of Malice" is het Paul New man die het overkomt. Hij begint als een onvervalste despe rado de strijd tegen Sally Field, de ge wetenloze journaliste, die voortdurend uit is op schandalen en sensatie, tegen justitie, tegen de plotselinge vijanden, en hij stelt daarmee enkele zaken aan de orde, die in deze tijd helaas ook wer kelijk voorkomen. Hoever kan een offi cieel justitieonderzoek gaan in zijn trucs om achter de waarheid te komen? In hoeverre is voor zo'n sensatiejournaliste nieuws „echt nieuws" en mag er voorbij gegaan worden aan de privacy en de persoonlijke belangen van een burger, van wie nog absoluut geen schuld vast staat? Het zijn kwalijk riekende zaken en juist doordat Paul Newman niet de officiële juridische weg volgt, maar op een zeer persoonlijke wijze aantoont dat iedereen foutief is behalve hijzelf, ontstaat er een zeer boeiend filmverhaal binnen het fa voriete genre van regisseur Sydney Pollack: het persoonlijk drama van de eenzaam vechtende mens. „Absence of Malice" is een sobere, hoogst ambachtelijke en op alle punten gaaf blijvende film. Met knappe acteer prestaties, Paul Newman en Sally Field zijn duidelijk aanwezig in deze rolprent. Donderdag in Filmganger DSW uit Warmenhuizen neemt staande het applaus in ontvangst. Het koffieconcert dat fanfare KTF- DEK zondagmorgen in de schouwburg zaal van hotel De Lindeboom presen teerde mag in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Samen met fanfare DSV uit Warmenhuizen werd een ge varieerd en onderhoudend programma gebracht voor een volle zaal en ook de „volle bak" koffie in de pauze ging er op dit, voor een concert, vroege uurtje uit stekend in. De grote belangstelling voor het kof fieconcert mag opvallend worden ge noemd. Ook op 6 juni trok KTF/DEK, toen met als gast de Harmonie uit Hippolytushoef, veel publiek. Zondag konden de mensen van Texels fanfare concluderen dat met deze concerten niet alleen de trouwe aangang wordt bereikt. Een flinke groep „nieuw pu bliek" was aanwezig. Voor de koffiepauze presenteerde DSV (Door Samenwerking Verkregen) uit Warmenhuizen zich. Dit 35 leden tellende korps stond onder leiding van dirigent Bram Hofstede en bracht vijf nummers die overwegend populair wa ren. Ook KTF/DEK had een makkelijk in het gehoor liggend genre ingestudeerd en dat werd getuige het applaus zeer gewaardeerd. Vooral Einsamer Hirte van James Last (met Frans Zegel als solist) en The Peanut Vendor van Simons- Scheffer wekten veel bewondering. Nummers van een wat zwaarder kaliber zoals Russisches Tagesbuch, gespeeld door DVS en Josua kregen ook een treffende uitvoering. Tot slot brachten de fanfares gezamenlijk een potpourri moderne wijsjes onder de titiel „Mixed Pickles". Het Lindeboom toneel was nauwelijks groot genoeg voor beide or kesten, die onder leiding van Bram Hofstede tot prima samenspel kwamen. Het publiek vroeg om een toegift en de gospel „Down by the riverside" werd beloond met een staande ovatie. Fanfa re DSV toonde zich na afloop zeer te vreden over de Texelse belangstelling en het samenspel met de Texelaars. Het ziet er naar uit dat KTF/DEK binnenkort in Warmenhuizen acte de presence zal geven. Biack Et- Decker roeitrimmer. Weerstand verstelbaar in 4 standen. Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5