(jroen <2warts^Jexelsin het hart-, Havenaanpassing straks volledig ter discussie in provinciebestuur Gevaarlijke situatie bij benzinestation door verkeerslichten „Molengat" moet weer in dok UDI herhaalt thriller voor scholieren Groen-Zwart Vrijwillige premie was te laag STROPERS OP HETERDAAD BETRAPT Openbare orde Explosieven 7e JAARGANG Nr. 9736 idaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228)266, its Beutick, Warmoesstrat 43, Den Burg, tel (02220) 2208, en jnsOosterhof, Golfslag 32. Den Burg, tel (02220) 4988. Dor advertenties, abonnementen, etc. mgeveld ÖDeRooy B.V Postbus 11,1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741na 18.00uur 4881 DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67 34.60.398. Binnenkort zal de wenselijkheid om de aanleginrichtingen van de veerdienst Texel-Den Helder geschikt te maken voor de dubbeldekker, opnieuw door het provinciaal bestuur ter discussie worden gesteld. Dat zal niet alleen gebeuren op basis van het feitenmate riaal dat thans reeds bij de provincie ligt, maar er zullen ook nog enkele ge meentelijke rapoiirten aan worden toe gevoegd, waaruit zal blijken welke bete kenis het volledig gebruik van de dub beldekker voor de economie van Texel heeft. Het gemeentebestuur van Texel zal bovendien binnen een maand een bespreking hebben over deze zaak met Gedeputeerde Staten. De verwachting bestond dat gister ochtend in de vergadering van de pro vinciale Waterstaats- en wegencom missie over dit onderwerp zou worden gediscussieerd. Daar kwam echter wei nig van terecht omdat de commissie vrijwel alle vergadertijd spendeerde aan het prioriteitenschema 1982-1991 voor de secundaire wegen in de provincie. Toen het middaguur was gepasseerd werd besloten de resterende agenda punten waaronder dus de notitie" over de veerverbinding Den Helder-Texel naar de volgende vergadering te ver dagen. Uitstel gunstig Dat was uiteraard een teleurstelling voor de Texelaars die naar Haarlem wa ren gekomen om deze voor het eiland belangrijke gedachtenwisseling bij te wonen. Ook het WD-commissielid me vrouw J. W. Visser-Jansen vond het jammer dat Texel, waar door de publi citeit in de pers van de notitie" nogal wat onrust was ontstaan, nu nog langer moet wachten. Het uitstel op zichzelf vond ze overigens wel in het belang van de zaak want in de volgende verga dering kan met gebruikmaking van het nieuwe materiaal dat dan beschikbaar is, veel vruchtbaarder worden beraad slaagd. Ze liet overigens blijken het helemaal niet eens te zijn met inhoud van de notitie, waaruit blijkt dat in het standpunt van Gedeputeerde Staten inzake de veerdienst nog geen enkele verandering is gekomen. De commissie voorzitter, de VVD-gedeputeerde J. K. Alkma, zei dat de provinciale notitie niets anders was dan het op een rijtje zetten van feiten en besluiten ten aanzien van de veerdienst en dat daar aan geen voorbarige conclusies moeten worden gekoppeld. Mevrouw Visser weeserechter op dat aan die opsomming van feiten en besluiten wel degelijk een conclusie is toegevoegd, waaruit blijkt dat GS het negatieve standpunt over de dubbeldeks veerdienst van hun voor gangers hebben overgenomen. Dat werd niet ontkend maar er werd aan toegevoegd dat voor het veranderen van deze conclusie méér nodig is dan behandeling van de kwestie in de waterstaats- en wegencommissie. Toe gezegd werd dat de „notitie" aan de gemeente Texel en Den Helder zal wor den gestuurd en dat de zaak in de vol- nende commissievergadering opnieuw wordt besproken, met inachtneming van gegevens die dan beschikbaar zul len zijn. Uit de pers Het had bij de gemeente Texel geen beste indruk gemaakt dat de „notitie" van de provincie wel aan de krant was gestuurd en niet aan de gemeente. „Het heeft dezerzijds verbazing gewekt dat de pers wel op de hoogte was van een voor de gemeente Texel zo belang rijke zaak terwijl het gemeentebestuur zelf hiervan onkundig was", aldus B en W in een telex-boodschap aan Gedepu teerde Staten na vernemen van het krantenbericht over het vasthouden van GS aan het oude veerdienststandpunt. De telex was bedoeld om zo snel mogelijk het standpunt van de gemeen te inzake de veerdienst voor het nieuwe provinciebestuur op papier te hebben. Die opzet slaagde want het telexbericht Hardnekkige olielekkage Zo spoedig mogelijk gaat de dubbeldekker „Molengat" in dok om een eind te maken aan problemen die zich voordoen met de lagers van de Voith Schneider propellers. Deze bronzen lagers blijken abnormale slijtage te vertonen, waardoor per maand enkele honderden liters olie ontsnapt en de olie een veel te hoog percentage koper bevat. De lagers zijn blijkbaar niet opgewassen tegen de zware en telkens wisselende bedrijfsomstandigheden van TESO. De lagers werden vorig jaar al eens ver vangen, maar dat is niet afdoende geweest. Bij de komende dokbeurt zullen lagers van nog degelijker soort worden gemonteerd. De slijtage is zodanig verontrustend dat de veerboot misschien in dok moet nog voordat de reparatie van de Marsdiep (begin volgend jaar), is voltooid, wat dus betekent dat de veerdienst enige tijd met één schip Ide Texelstroom) wordt onderhouden is inmiddels aan alle leden vinciale staten uitgereikt. In College-program de telex boodschap wordt erop gewezen dat in het programma voor het B en W beleid van de komende vier jaar staat dat onverkort wordt vastgehouden aan het uitvoeren van het raadsbesluit van 1977 inzake het in de vaart brengen van een dubbeldeks boot. Dit standpunt werd neergelegd in het gemeentelijke structuurplan, maar Gedeputeerde Sta ten (die op het structuurplan op 15 september 1982 reageerden! hebben daarover niets gezegd. ,,Wij nemen aan dat wij op dit moment het belang van de veerver binding voor de gemeente Texel niet behoeven te onderstrepen. Voorts ne men wij aan dat het provinciaal bestuur niet lichtvaardig over de belangen van de gemeente Texel zal oordelen. De besluiten ten aanzien van de veerdienst kunnen verstrekkende gevolgen hebben voor de meest direct betrokkenen, de eilandbewoners. In verband hiermee doen wij thans een dringend beroep op u om de democratische besluitvorming, die op gemeentelijke niveau heeft plaatsgehad en waarbij alle belangen terdege zijn afgewogen, te respecte ren", aldus B en W van Texel. Kamer Ook de Kamer van Koophandel richt te zich tot de Waterstaats- en wegen commissie naar aanleiding van de „no titie Daarbij werd eraan herinnerd dat de Kamer al op 20 oktober 1977 een standpunt bekend maakte over de veer dienst Dit kwam er op neer dat het voor de bevolking, het bedrijfsleven en de recreatie van Texel van groot belang is dat de vervoersverbinding tussen het eiland en het vasteland optimaal functioneren. „Naast de aanschaf van een dubbeldeksboot die de capaciteits problemen op deze verbinding kan op lossen, hebben wij ons voorstander getoond van een constructieve aanpas sing van de bestaande fuiken zodat deze dubbeldeksboot volledig benut kan worden." Verder wordt gememoreerd dat deze aanpassing in 1978 door Pro vinciale Staten is afgewezen maar dat de kwestie nu blijkbaar opnieuw in discussie komt en dat er nieuwe ar gumenten zijn. De Kamer van Koop handel verzocht daarom het agenda punt in de gisteren gehouden com missievergadering nog niet te behande len maar eerste het oordeel van de be trokken instanties, waaronder de Kamer van Koophandel af te wachten, in het belang van een beter afgewogen be sluitvorming. De Waterstaats- en wegencommissie in vergadering bijeen, gisteren in het provinciehuis te Haarlem. Speciaal voor leerlingen van de derde en hogere klassen van het Lager Be roepsonderwijs en de Rijksscholenge meenschap zal de Rederijkerskamer UDI de thriller „Een moordenaar in de groep" nog een keer opvoeren. Dat ge beurt vrijdag 10 december om 20.00 uur in de toneelzaal van De Lindeboom- Texel. De leerlingen kunnen woensdag 8 december (morgen) en donderdag 9 december op de administratie van hun school de kaarten kopen 72,50, in clusief consumptiebon' Verschillende fracties hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt schriftelijk vragen in te dienen bij het college inzake de begroting voor 1983. G. Poster (VVD) voorziet een gevaarlijke situatie bij het bezinestation van de firma Kievit, wanneer volgend jaar een verkeerslich teninstallatie op het kruispunt Pontweg- Akenbuurt wordt aangelegd. Volgens Poster zal de grote verkeersstroom van De Koog naar de veerhaven bij groen licht geneigd zijn hard op te trekken. Degene die wil tanken zal in die stroom naar rechts moeten afslaan, terwijl ter plaatse geen uitvoegstroken zijn. „Bij realisering van deze verkeerslichtinstal laties móeten daar uitvoegstroken ko men, anders zullen regelmatig aanrij dingen plaatsvinden", aldus Poster. Door het college wordt beaamd dat bij het plaatsen van verkeerslichten op de Pontweg speciale aandacht moet worden geschonken aan de inrit bij het pompstation van Kievit Waarschijnlijk is het nodig ter plaatse een uitvoeg- strook aan te leggen. In zijn schriftelijke vragen komt Poster ook weer terug op het haalbaarheids onderzoek voor het artikel 11 gebied in De Koog. „Overbodig", concludeert het VVD raadslid. „De berichten over De Lindeboom geven mij weinig ver trouwen dat het artikel 11 gebied wél een haalbare kaart zou kunnen zijn." Het college is het daar niet mee eens. Juist omdat men meer zekerheid wil hebben dat de ontworpen plannen haal baar zijn en ook vanwege het grote belang dat aan gehele of gedeeltelijke realisering van de plannen wordt ge hecht, is het wenselijk dat een dergelijk haalbaarheidsonderzoek (kosten 750.000, plaatsvindt. Een aantal herinrichtings- en bestra tingswerkzaamheden wil Poster sneller uitgevoerd zien dan op de begroting staat. De herinrichting van de Parkstraat staat op het werkenbestand voor 1984 en later, maar Poster wil dat met het 7250.000,— kostende karwei al in 1983 wordt begonnen. „Hier wordt al vele jaren op gewacht door de daar wonende middenstanders", schreef hij. Het colle ge stelt echter dat de herinrichting van de Parkstraat deel uitmaakt van het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Den Burg-centrum. Uitvoering zal zeker niet voor 1984 kunnen geschieden en daarom heeft verschuiving van 1984 naar 1983 op het investeringsplan geen zin. Herbestrating van de Molendwars straat zou nü volgens Poster moeten gebeuren omdat men toch bezig is met de Beatrixlaan. Volgens het college heeft de begroting voor 1982 echter geen ruimte meer om de herbestrating van de Molendwarsstraat in te passen. Voor 1983 is 720.000,— geraamd voor extra onderhoud aan wegen, straten en plei nen. Dit bedrag staat los van 7182.000,- voor normaal onderhoud. Voor herbe strating is nog eens 730.000,— op de wensenlijst 1983 gezet. Deze bedragen zijn voldoende om de herbestrating van de Molendwarsstraat in 1983 te kunnen uitvoeren, als deze straat de hoogste prioriteit wordt toegekend. Rij bomen Poster vroeg verder aandacht voor de Groeneplaats. Er zou een rij bomen voor het gemeentehuis moeten komen om het geheel een wat intiemer karakter te geven en ook zou het deel van de Groeneplaats bij de Zwaanstraat moeten worden opgeknapt. Het college ant woordt dat de reconstructie van de Groeneplaats aan de orde komt bij de behandeling van het nieuwe bestem mingsplan Den Burg-centrum. Poster wil verder dat er een park komt in Den Burg, speciaal voor ouderen. Hij denkt hierbij aan de open ruimte tussen rusthuis St. Jan en de Krakeling. Volgens het college is deze ruimte bestemd voor woningbouw. De grond is aangeboden aan het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en de plannen om tot reali sering van woningen te komen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Energiekosten CDA raadslid B. Daalder zet vraag tekens bij de hoge energiekosten van het raadhuis. De totale energiekosten bedragen 784.000,- en hij acht dat nogal hoog. Refererend aan de resul taten die bereikt zijn in de School met de Bijbel te Oosterend vraagt Daalder zich af of initiatieven genomen kunnen wor den die leiden tot verlaging van met name verwarmingskosten. Inderdaad zijn blijkens het antwoord van het colle ge enkele energiebesparende maatrege len genomen. De verwarming van res taurant De Raadskelder en de bodewo ning zijn ontkoppeld van de verwarming van de rest van het gebouw. Het raad huis hoeft dus niet meer meeverwarmd te worden, als de verwarming in de bodewoning aanstaat. Verder worden de kranen van de radiatoren in de werkvertrekken eerder dichtgedraaid en ook zijn op de werkafdelingen zui niger TL buizen gemonteerd. Daalder wil verder dat de post wan delplaatsen en plantsoenen eens kritisch wordt doorgelicht. Deze post heeft nu het miljoen overschreden en Daalder noemt dat „heel veel geld." Het college is van mening dat het moeilijk zal zijn de post te verlagen, zonder dat taken Lees verder pagina 2 ZIEKENFONDS TEXEL Vooral als gevolg van sterk gestegen kosten van ziekenhuisverpleging is de premie van de vrijwillige verzekering bij het Ziekenfonds Texel het afgelopen jaar niet toereikend geweest. De premie (7110,— per maand voor verzekerden vanaf 16 jaar) had feitelijk 7129,70 moeten zijn om kostendekkend te zijn. De exploitatierekening vertoont namelijk een verlies van ruim een half miljoen, wat 73,6 ton hoger is dan bij het opstellen van de begroting voor 1981 werd verwacht. Naast het hogere ziekenhuistarief was ook een „explosieve" stijging van het aantal verpleegdagen oorzaak van dit verschijnsel en ook de kosten van spe cialistische en fysiotherapeutische hulp waren belangrijk hoger dan was ver wacht. Een en ander blijkt uit het jaar verslag van het Algemeen Ziekenfonds Texel, dat maandagavond a.s. ter spra ke komt op de algemene vergadering in „De Witte Burcht". Gehoopt wordt dat de kosten over 1982 en verdere jaren weer zullen af nemen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal ook over 1982 een nadelig exploitatiesaldo worden geboekt. Er moet rekening mee worden gehouden dat de premie de komende jaren telkens extra moet worden opgetrokken om het tekort over 1981 goed te maken. Tot dusver stak de „Texelse" premie zeer gunstig af bij premies die door ziekenfondsen elders in het land worden geheven. Een verschil ten gunste van Texel zal er blijven, zo wordt verwacht, maar het wordt kleiner. Twee mannen uit Den Burg zijn donderdagochtend rond half zes op heterdaad betrapt toen ze aan het stropen waren bij Oudeschild. Het duo was vanuit een auto actief met een lichtbak en een geweer. Hierdoor werd de aandacht van twee jachtopzieners getrokken. Nadat een haas was geschoten werd de auto van de stropers tot stilstand gebracht. Eén van de jachtopzieners probeerde het geweer te pakken, maar dit werd door de stropers verhinderd. De stropers gingen er vandoor met de auto en later stapte één van hen uit en ging er met het geweer ijlings vandoor, achtervolgd door de jachtopzieners. De man wist te ontkomen, maar doordat de jachtopzieners het kenteken van de auto hadden genoteerd, kon later de identiteit van de stropers worden vast gesteld. Na verhoor door de politie werd ook de plek gevonden waar het geweer verstopt was. Tegen de mannen (resp. 30 en 25 jaar oud) is proces verbaal opgemaakt. Volgens artikel 39 van de nieuwe marktverordening, die de gemeenteraad in de vergadering van de volgende week moet vaststellen, is het verboden tijdens de duur van de markt op het markt terrein te venten met gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen of godsdienstige, politieke of andere pro paganda te voeren. Volgens de toelich ting die B en W bij de ontwerp verordening hebben gedaan is dit ver bod bedoeld om de orde op de markt te handhaven. Het is noodzakelijk dat iedere vorm van propaganda tijdens de markt wordt verboden. „Deze kan im mers aanleiding geven tot opeenhopin gen van mensen en DERHAL VE tot wanordelijkheden", aldus B en W. Bij het lezen van zoiets wrijf je wel even de ogen uit. Welk soort van open bare orde heerst er op een markt dat deze door godsdienstige of politieke propaganda bedreigd kan worden Waarom is er wèl een regeling getroffen dat standwerkers met luide stem won- derzeep of digitaalhorloges mogen ver kopen en waarom mag Jan Brouwer zich niet van dezelfde methode bedie nen om het evangelie aan de man te brengen? En wat is er tegen als, bijvoorbeeld, het CDA, de VVD, of Texels Belang in of buiten de verkie zingstijd vanuit een marktstalletje willen waarschuwen tegen het toelaten van kernwapens op Texels grondgebied, te gen het aanwijzen van relatienotagebie- den of andere bedreigingenAls er één gelegenheid op Texel geschikt is voor dergelijke activiteiten op het overigens voor orde- en rustverstoringen nogal gevoelige Texel is het wel de maandag se markt. Het in vrijheid kunnen ver kondigen van denkbeelden is nu juist zo 'n aardig aspect van onze democratie en moet daarom bevorderd worden in- p/aats van tegengegaan, zélfs als dat risico 's zou inhouden voor de openbare orde. Meer dan eens is gebleken dat onze hoogste rechters er ook zo over denken. Vrijheid van meningsuiting is een hoog goed waaraan je pas mag tornen als je zeer sterke argumenten hebt. Met die argumenten moeten B en W alsnog komen of ze moeten het be treffende artikel schrappen. De mogelij ke indruk dat het verbod bedoeld is om een eind te maken aan de activiteiten van het evangelistenechtpaar Brouwer is overigens onjuist. De regel is over genomen uit de landelijk toegepaste standaardverordeningBovendien ope reert het echtpaar Brouwer op een plek die juist buiten het terrein valt waarop de verordening betrekking heeft, zodat dit evangelisatiewerk ook straks ge woon kan worden voortgezet. Wat voor zin het heeft om iets dergelijks voor de rest van het terrein nadrukkelijk (en zonder ontheffingsmogelijkheidI) uit te sluiten, blijft raadselachtig. Bij paal 8 zijn vrijdag een brisant- granaat en twee kleinere explosieven gevonden. Een en ander wordt door de mijnopruimingsdienst onschadelijk gemaakt.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1