'Einde van smeulende taxioorlog' Stiekema wil vaste taxistandplaats WAT IK ZEGGE!V WOU.. FILM w iê) ,,Blow out" Voor orgelrestauratie reeds ƒ16.000 Voorwaardelijke straf voor knoeien met kentekenbewijs gongor Deze week kaarteneer koop Texelaars voor de balie Nogmaal het onderwijs Adventsmiddag voor ouderen VERVOLG VAN PAG.l Raadsvragen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1983 Eddy Stiekema, eigenaar van disco theek Question en nachtbar Casino in de Zwaanstraat heeft de gemeenteraad gevraagd op de Groeneplaats in Den Burg een vaste taxistandplaats te ma ken. Door middel van een strook, af geschermd met een trottoir kan dan be werkstelligd worden dat de eerste taxi in de rij ook het eerste klanten krijgt. Stiekema komt met zijn vraag aan de gemeenteraad omdat volgens hem sprake is van een smeulende" taxi oorlog, waardoor de nachtelijke rust in de Zwaanstraat slecht gewaarborgd is. Stiekema is sinds het verkrijgen van een nachtvergunning door het college mede-verantwoordelijk gesteld voor de rust en orde in de Zwaanstraat en al tijdens de enkele weken dat het nacht café open is, is hem gebleken dat een aantal zaken moet worden veranderd, waarbij een vaste taxistandplaats het meest urgent is. De wrevel tussen de eigenaars van de taxibedrijven vloeit volgens Stiekema voort uit het feit dat niet iedere cafébezoeker de voorste taxi in een wachtende rij neemt en de taxichauffeurs zich niet aan de (onge schreven! regels houden. Tot het tijdstip dat de dancings e.d. open zijn, staan de taxi's achter elkaar op de Groeneplaats waarbij de eerste taxi steeds tot voorbij hotel De Lindeboom rijdt. Als er veel wachtende taxi's staan, staat de laatste voor Chinees restaurant Azië en nemen bezoekers uit Question en café De Zwaan de dichtstbijzijnde (dus vaak de laatste) taxi. Na de officiële sluitingstijd rijden de taxi's naar de hoek Warmoes straat-Zwaanstraat en in sommige ge vallen tot voor het nachtcafé. „Daarom zou ik u in overweging willen geven om een vaste taxistandplaats te creëeren voor het gemeentehuis, gemarkeerd met trottoirband om wegrijden te ver mijden", aldus Stiekema in zijn brief. Ontheffing De café-eigenaar stelt ook voor om de aan- en afvoerroute over de Elemert te laten lopen. De taxi's rijden dan vanaf de Elemert tegen het verkeer in, de Groeneplaats op en dit moet, volgens Stiekema, legaal worden gemaakt door ontheffingen. De taxi-ontheffing voor een gedeelte van de Zwaanstraat moet dan vervallen. Geluidsoverlast voor sla pend Den Burg wordt dan tot een minimum beperkt. Dreunen Die nachtrust is, volgens Stiekema, voor de Zwaanstraat en omstreken nog meer gewaarborgd als de daar aanwezige verkeersborden hoog aan de muur worden bevestigd. Vooral bij de jongere discotheekbezoeker blijkt het een populaire „sport" om hard en lang op verkeersborden te beuken. „Die dreunen zijn tot ver in Den Burg te horen". Als de verkeersborden hoog ff BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Op 11 november 1982 vond de heer W. Boere het nodig om de Texelaar te vertellen waarom het onderwijs staakt. Nu ken ik de heer Boere als een vrolijke, gezellige man, die zijn werk als Franse leraar en schooldekaan met enthousias me verricht. En als hij schreef over die zaken; de te geringe waardering voor het Frans als lesvak en de terugval van de exameneisen, dan had ik, Texelaar, dat gewaardeerd. De heer Boere weet van economie net zo weinig als ik van Frans. Het is echt jammer dat hij zich in zijn functie als bestuurslid van het NGL aan dat onder werp ging wagen en dan nog besloot met de kreet; „Kortom we zijn het zat!" Dat een 1e graads leraar dat durfde te zeggen tegen Texel met zijn 25% werk lozen, zijn x% WAO-ers en bijstand trekkers en vele onder het minimumloon zittende kleine zelfstandigen, dat deed bij mij de stoppen doorslaan! Zoveel wanbegrip van de feitelijke situatie waarin ons land, onze maatschappij momenteel verkeert dat houd je gewoon niet voor mogelijk. Reeds 10 jaar gele den zei ik weieens zwaar verontrust tegen mijn vrouw, moet je zien, de begroting van onderwijs stijgt met 20% per jaar, die van volksgezondheid en CRM idem en onze staatsbegroting maar met 5%. Zo nog eens 10 jaar doorgaan en ieder voor zich vreet alleen de hele staatsbegroting op. Maar ja met z'n allen, vakbondsbazen, hoge ambte naren en regeerders bleven ze uit volle borst zingen, „We zullen doorgaan, we zullen doorgaan, enz." Ach Wim Boere en Albert Hoven, ze doen maar en dan zullen ze vanzelf nog gelijk krijgen ook, dat hun rechtspositie en hun waarde vastheid inderdaad niets meer waard is, inplaats van de twee keer 15% is 30%, waarop ij ze nog taxeerde. Nu nog even dat salarisvoorbeeld uit de vakbonds- brief: f2406,— per maand moest al 792,— inleveren! Is dit voorbeeld netto of bruto? Als het bruto is, dan is het een minimum jeugdloner van het onderwijs, die net als alle jeugdlonen wat heeft ingeleverd. Als het netto is, dan mag dat best want noch ik, noch mijn vrouw hebben ooit 12 keer f2406, is f28.872, netto per jaar aan arbeids inkomen gehaald! En wat je gemiddeld pensioenberekening betreft dat ben ik 100% met de bonden en de regerings commissie eens, alleen dat van de ambtenaar blijft vanaf de eerste uitke ring welvaartsvast stijgen al wordt hij 100 jaar. En dat van die burger blijft steken op de hoogste van die eerste uitkering. Als binnenkort alle lagere ambtenaren gaan staken, dan is dat voor mij te be grijpen, ook als nu alle lagere onderwijs mensen staakten en zeiden: Haal maar 3% weg bij de leraren en 6% bij de professoren. Uit het slot van jullie artikel om prijscompensatie te willen opofferen voor meer werkgelegenheid moet ik dus wel opmaken dat jullie het toch wel eens bent met minister Deetman, die voor jullie koos: liever 1,65% inleveren dan nog 3000 onderwijskrachten extra ont slaan. Tja, dan is er nog het antwoordartikel van de heer Studulski. Ik dacht dat hij op aan de muur worden bevestigd kan niemand er bij komen. Stiekema wil graag oplossingen voor de genoemde overlast. „Elke dag dat er geen maatregelen worden genomen wordt de ergernis groter", meent Stie kema die dan een fikse taxi-oorlog voorziet met als inzet de nachtcafé klanten en als slagveld de Zwaanstraat. „Het zou tragisch zijn als er daarna pas maatregelen kwamen." De brief van de café-eigenaar is bij de ingekomen stuk ken voor de raadsvergadering van 14 december en zal, als de raad ermee akkoord gaat, door het college zelf worden afgehandeld. Op vrijdag 17 december organiseert de dorpscommissie van De Koog de jaarlijkse adventsmiddag in restaurant Kerckeland. De middag is voor de ouderen van De Koog. Opgave is mogelijk bij H. Maas, tel. 02228-257; J. Henstra 02228-287 en F. Kaczor 02228-634. Voor degenen die met de auto gehaald en gebracht moeten worden is voldoende vervoer beschikbaar. De aanvang van de ad- ventmiddag is 14.30 uur. .«vfjUt, RSG en avondmiddenstandscursus les gaf in handelskennis en bedrijfseco nomie en verwachtte een pittige kaats bal terug. Maar hij kon de bal niet eens vinden en speelt zuiver op de man. 1Ik vecht alleen voor de kleine zelfstandige. 2. Ik word rood als ik ambtenaren zie. 3. (k lees alleen de Telegraaf en beluister Tros Aktua, 4. Ik vergeet de 50.000 werkloze onderwijsgevenden. 5. Kort om ik ben een domme onnadenkende leerling die even flink „afgekat" moet worden en eigenlijk strafregels moet schrijven. Welnu, hier zijn ze dan meester Studulski. 1Inderdaad vecht ik veel voor de kleine zelfstandigen, die m.i. wel tien keer gepakt worden I Maar zeer bewust zette ik daar geen woord over in mijn ingezonden brief, hoewel het mij op de lippen brandde om te vermelden, dat dit jaar mijn schoonzoon/opvolger gepakt wordt door de Kamer van Koop handel met 350% en door de Warenwet met 500% verhoging, alleen omdat die wettelijk schulden van langer dan één jaar, als bezit rekenen! En dat ikzelf, als ex-zelfstandige nu dus rentenier dit jaar voor maar 50% gepakt word, met mijn deposito-rente als pensioen! (Van 12% naar 6%). 2. Mijn vader was hoofd-ambtenaar, mijn broer sneuvelde als leger ambtenaar, mijn zuster was onderwijzeres (50 kindertjes in de klas), mijn vrouw was lerares, haar twee broers en zuster bij het onderwijs, mijn zwager bij NS, mijn ooms bij NS en politie, mijn vrienden en kennissen voor zeker 70% uit ambtenarenkringenl Als de heer Studulski gelijk had, dan moest in constant zo rood zien als een biet. Natuurlijk heb ik (misschien daardoor?) wel het gevoel dat wij wat te veel ambtenaren hebben waardoor zij elkaar voortdurend in de haren zitten en te genwerken! 3. Inderdaad ik lees de Telegraaf omdat mijn vader dat al deed en omdat er veel financieel en econo misch nieuws in staat! Ik zie Tros Aktua, Brandpunt, Info en al die actualiteiten programma's vaak, net ais ik vaak naar Vara's Rode Haan luister. 4. Dat er z'n 50.000 werkloze jonge burgers zijn die graag in het onderwijs willen is geen wonder. Maar zo kun je dan evengoed zeggen dat al onze 600.000 Werklozen die best graag een ambte naarsfunctie in hun vak zouden willen hebben, werkloze ambtenaren zijn! 5. Juist omdat ik weet dat lang niet alle ambtenaren „doof en blind" zijn, door vakbonds en eigen-belang oogkleppen, schreef ik dit artikel. De koek is op; de koekenbakkers worden steeds meer vervangen door koekverdelers. De wei nigen die nog over zijn sparen hun krachten en bakken nog maar net genoeg om zichzelf te redden, totdat de wal het schip keert, want de hoge ambtenaren en regeerders stuurlui doen het niet. Wat mij betreft is de discussie gesloten, want ik heb mijn best gedaan om duidelijk te maken dat binnen een jaar wel alles plat zal gaan met zo'n slecht voorbeeld van onze relatief goed betaalde en intelligente leerkrachten. Tenzij er toch nog net op tijd het besef doorbreekt dat het dan ook finaal af gelopen is met ieders rechtspositie en waardevast of welvaartspensioen! R. Kamstra, De Koog. Een stukje uit het scnpt: 7. Campus van Universiteit, buiten, nacht, Pov of Maniac d.w.zPoint of vieuw" dat we als het ware door de ogen van de Maniak kijken). Geluid van diep zwaar, astmatisch ademen. De maniak beweegt zich van achter een paar bomen over het grasveld. Geluid en voetstappen op gras. Geluid van wind door bomen. Hij nadert een slaapzaal waar de lichten branden. Hij stopt voor een raam en loert naar binnen. 2. Kamer woonruimte campus Univer siteit binnen!buiten, nacht. Een jong meisje, Pam, slechts gekleed in een T-shirt en broekje ligt op bed een boek te lezen. Geluid van het ademen neemt toe. Geluid van twee paar snel nade rende voetstappen. 3. Ingang woonruimte campus Univer- Op dit moment is ten bate van de restauratie van het r.k. kerkorgel in Den Burg 716.110,50 bijeen gebracht. Het actiecomité vindt dat zeer bemoedigend temeer daat de actie nog maar nauwe lijks van start is. Het grote spaarvarken dat ten bate van de restauratie sinds zes weken achter in de kerk staat heeft tot dusver 71275,50 opgeleverd. Een bejaarde da me zegde toe elke week zolang de actie duurt 710,— over te maken. Enkele musicerende Texelaars die van een concert dat zij hadden gegeven wat geld hadden overgehouden, hebben dat op de rekening van het orgelfonds gestort. Een Texelaar die onlangs emigreerde gaf 7100,— en zo zijn er meer blijken van sympathie voor de actie. Kaarten De grote slag moet echter nog wor den geslagen. De serie van acht an sichtkaarten (goed te gebruiken als kerst- en nieuwjaarskaarten) wordt mo menteel over heel Texel huis aan huis verkocht. Gisteren waren De Cocksdorp en Oosterend aan bod en vandaag Den Hoorn en Oudeschild (19.00 tot 21.00 uurl. Morgen volgen De Koog en De Waal op dezelfde tijd. De kaarten kosten 72,50 per serie. Er worden ook kerst kaarsjes verkocht voor 75,— per tien stuks. Het orkest „Musica Texla" en het interkerkelijk koor Texel onder leiding van Dyo Wassink heeft aangeboden op dinsdag 21 december in de r.k. kerk een kerstconcert te geven. De toegang is gratis maar achterin de kerk wordt na afloop gecollecteerd voor het orgel fonds. Het Texels Christelijk Mannenkoor en de Chr. Muziekvereniging Excelsior ge ven zaterdag 12 februari in de r.k. kerk een concert ten bate van het or gelfonds. De entree is 75,—. Voor dat bedrag koopt men een programma tevens plaatskaart. De verkoopadressen worden nader bekend gemaakt. Een truc met een kentekenbewijs om aan voorrangskaarten voor de boot te komen, was voor de Helderse politierechter mr. Udo de Haas vrijdag aanleiding slechts voorwaardelijke straf op te leggen. Voor de balie stonden een 33-jarige inwoner uit Den Hoorn en een 28-jarige man uit 't Horntje, die beiden in Amsterdam werkten en daardoor veelvuldig van de veerverbinding gebruik maakten. Het probleem was dat de inwoner van Den Hoorn anderhalf jaar geleden op Texel was komen wonen en toen niet meteen ingeschreven stond in het gemeentelijk bevolkingsregister. Hierdoor moest hij voor zijn auto telkens de volle mep betalen en had hij geen recht op een voorrangskaart hetgeen hem in het toeristisch seizoen veel tijd kostte. Hij stelde voor de auto op naam van zijn zwager in 't Horntje te zetten, die wel ingeschreven stond in het bevolkingsregister. Deze zwager had zelf geen auto. mmnwuwwr" Ter zitting verklaarde de man uit Den Hoorn dat hij de volledige schuld op zich nam. Het was zijn idee geweest en daarvan wilde hij de consequenties dra gen. Hij merkte op dat hij op het moment dat hij aangehouden werd met het gewijzigde kentekenbewijs, inmid dels wel stond ingeschreven in het bevolkingsregister. Hij was juist van plan de auto weer op zijn eigen naam te zetten. „We hebben niemand willen benadelen", zei hij. „Mijn zwager had recht op voorrang, maar geen auto. Ik had wel een auto maar kon nog geen gebruik maken van de voorrangsrege ling. We hebben de mogelijkheden ge combineerd. Ik had geen idee dat dat strafbaar was." Misdrijf In zijn requisitoir zei officier van jus titie mr. Jansen zich te kunnen voor stellen dat een voorrangskaart belangrijk is als je op Texel woont en aan de vaste wal werkt. Hij vond echter dat op onrechtmatige wijze met het kenteken bewijs was gehandeld. „Knoeien met een kentekenbewijs is knoeien met de basis van het herkenningssysteem voor motorvoertuigen in Nederland. Het is belangrijk dat auto's opgespoord kun nen worden aan de hand van het kenteken en dat duidelijk wordt wie de eigenaar is. Op deze wijze raakt het systeem.in de war." De officier maakte duidelijk dat het hier zelfs om een misdrijf ging en eiste twee boetes. 7250, voor de man die eigenaar was van de auto en 7200,— voor degene op wiens naam de auto was gezet. hij echter niet overgaan. „U hebt uit sluitend het oogmerk gehad iets te verkrijgen waar u in feite recht op had. Ais inwoner van Texel had u recht op een voorrangskaart maar u kon die niet kopen omdat u nog niet in het be volkingsregister was ingeschreven." De rechter zei verder dat de enige reden waarom met het kenteken was geknoeid lag in het verkrijgen van de voorrangs kaart. Het was niet de bedoeling van beide verdachten het opsporen van de betreffende auto te bemoeilijken. De rechter vonniste voorwaardelijke geld boetes van tweehonderd gulden met een proeftijd van één jaar. het om een aanslag gaat wordt de eerlijke geluidsman net voor het open baarmaking door de huurmoordenaai afhandig gemaakt. Het meisje uit de auto waarop hij verliefd was geworden, wordt door zijn onhandigheid vermoord Het enige dat hij tenslotte overhoudt is een perfecte „schreeuw" op de band die geschikt is voor de soft-core porno- thriller waar de film mee opende. naar je werk? op de flets! de fiets brengt je van deur tot deur siteit buiten!binnen, nacht. De maniak kijkt weg van het raam en ziet een jongen en een meisje die de ingang van de woonruimte binnensluipen. Boven de deuren een aanduiding: meisjes instituut van de Onbevlekte Ontvange nis". De maniak stapt van het raam weg en verbergt zich achter een bosje. Een hand met een operatiehandschoen aan komt in beeld, en duwt wat takken opzij, zodat hij het meisje de deuren kan zien openen. Ze blijkt ineens stokstijf staan omdat ze iets binnen ziet. „Blow out" gaat over een jonge man die geluidseffecten voor film opneemt en monteert. Door een toeval is hij getuige van een auto-ongeval, dat zo zal later blijken De Palma ontleend lijkt te hebben aan de moord op John Kennedy en het Chappaquiddick-inci- dent met Edward Kennedy. De auto raakt te water, de jonge man weet het meisje uit de auto te redden, de presi dentskandidaat is dood (bij E. Kennedy was het net omgekeerd). De jonge man die net bezig was wat nachtelijke gelui den op de band vast te leggen, blijkt ook het ongeluk opgenomen te hebben, waarmee hij later kan reconstrueren dat het om een aanslag moet gaan. Hij raakt daarna gewikkeld in een „cover-up" van de hele affaire. Niemand mag weten dat de presidentskandidaat met een call-girl in de auto zat en het bewijs dat Het koor „Singers of the Lord" onder leiding van Peter Zwart zal samen met The Gospel Train onder leiding van Hans Kievits een kerstliederenavond houden, waarschijnlijk op donderdag 23 december in de Hervormde kerk te Den Burg omdat de katholieke kerk die week niet beschikbaar is. Verder kan worden meegedeeld dat een serie „bedelbrie ven" gericht aan allerlei verenigingen en instanties die het orgelfonds zouden kunnen steunen, de deur uit zijn. De WVheeft aangeboden mee te werken aan de ansichtkaartenverkoop, in sa menhang met de kerkentochten. De Rabobank Texel is met een bijdrage van 71000,— over de brug gekomen. Het gemeentebstuur is gevraagd een sub sidie beschikbaar te willen stellen. De kerkeveiling ten bate van het orgelfonds zal vrijwel zeker worden gehouden eind april of begin mei, maar de suggestie om het te doen in het seizoen is nog niet van de hand gewezen. Verder is het de be doeling in februari een grote loterij te houden met een zodanig groot prijzen pakket dat de kopers van loten een kans van een op tien hebben. In het bijzonder op de winkeliers vaji Den Burg zal een beroep worden gedaan om deze verlo ting mogelijk te maken. Voor inlichtin gen, het aanbieden van prijzen enz. kan ieder zich wenden tot het Orgelfonds, p a. W.S. Keijzer, telefoon 02220-3592. Het fonds heeft bij de Rabobank reke ning nummer 3625.731.31. De politierechter achtte de feiten be wezen en stelde vast dat er een straf baar feit was gepleegd. Tot het opleg gen van onvoorwaardelijke boetes wilde worden afgestoten. Desondanks zullei de uitgaven voor plantsoenen en wan delplaatsen nog eens kritisch wordei bekeken. Eigen beheer In antwoord op een vraag van he PSP raadslid P. Bakker inzake vermin derde activiteit van het bureau Hajem en partners voor de gemeente, ant woordt het college dat het beleid van di gemeente er reeds langere tijd op i gericht planologische werkzaamhedei in eigen beheer uit te voeren. Tot voo kort werd op dit gebied voor twee toi uitbesteed, maar vorig jaar werd beslo ten de afdeling ruimtelijke ordening me twee man te versterken en in verbani daarmee de uitbesteding op maximaa een ton te stellen. De nu voorgesteld bezuiniging van 760.000,— op de ste debouwkundige kosten moet geziei worden in het licht van de algeheli bezuiniging. Deze bezuiniging weri mogelijk door de uitbreiding van de af deling ruimtelijke ordening. Voorlopij wordt ervan uitgegaan dat bureau Ha jema de rol van supervisor blijft vei vullen, waarvoor een Deorag vai 740.000,— is gereserveerd. Voor bij zondere opdrachten zoals een onderziel naar de veerverbinding of de geluids problematiek zal van geval tot gevi worden bekeken of het wordt uitbe steed of dat het door de gemeente zei wordt gedaan. De 760.000,— die word bezuinigd wordt dan ook gereserveeri voor eventueel te maken externe ad viseurskosten. Bakker wilde verder weten of he college kan garanderen dat campini Kogerstrand en het bijbehorende pai keerterrein over vijftien jaar nog bestaal Hij vroeg dit naar aanleiding van het fei dat 795.000,— wordt uitgetrokken voo reconstructie van het zuidelijke pai keerterrein bij de camping. Er moete goede afwateringen, een grindzand as fait deklaag en een slijtlaag worde aangelegd en de kosten hiervan wordei over vijftien jaar afgeschreven. „Aan gezien Nederland wereldbekendhei heeft gekregen door successen in zij strijd tegen het water, hebben wij hie de gebruikelijke afschrijvingstermijn vai 15 jaar gehanteerdschrijft het college Uit antwoord op een andere vraag blijk eveneens het idee dat Kogerstrand blijf bestaan. Deze vraag was of het colleg niet van mening is dat gezien de schrik barende kustafslag verplaatsing va: camping Kogerstrand naar het artikel 1 gebied bij het haalbaarheidsonderzoe moet worden betrokken. Volgens he college is het beleid van de gemeent erop gericht camping Kogerstrand t behouden en dat is bij de behandeling va het structuurschema natuur en land schapsbehoud begin dit jaar duidelij onderstreept. Het ligt dan ook niet in d bedoeling verplaatsing van de campini naar het artikel 11 gebied in De Koog ii het haalbaarheidsonderzoek te betrek ken. Positief antwoordde het college o| een vraag van Bakker of binnenkort eei totaalplan voor energiebesparend maatregelen valt te verwachten voor d panden die in bezit van de gemeent zijn. In 1983 zal dienaangaande met he Energiebureau SVEN worden overlegd Over energie gingen ook vragen va: het Texels Belang raadslid Dros. H wilde weten hoeveel de besparing op di energiekosten bedraagt na isolatie vai de spouwmuren van het gymnastiek lokaal aan de Beatrixlaan. Volgens he college is dit tien kubieke meter gas pe vierkante meter geïsoleerde spouw muur. De besparing bij dit gymnas tieklokaal bedraagt dan 3.750 kubiek meter gas per jaar. Bolder Verder wilde Dros een toelichting o| de door de Bolder gevraagde 75000,- voor het aanschaffen van pneumatisc gereedschap. Blijkens het antwoori kunnen met dit gereedschap divers verbeteringen worden aangebracht ii het productieproces. De productietiji wordt verkort waardoor de produkte van De Bolder goedkoper worden ei kunnen concurreren met die van ander bedrijven. Verder wordt de werksituati verbeterd. Het indrukken van een pneu matisch voetpedaal kost bijvoorbeek veel minder kracht dan het indrukke van een mechanisch pedaal. Het ge reedschap is verder nuttig om te vol doen aan de vraag naar nieuwe pro dukten en tenslotte is er het nodige aa materiaal versleten dat vervangen moe worden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2