Nieuwe nostalgische boeken Over ansichteni, volksverhalen en veranderingen in Den Burg Volgend jaar weer Vido-gespreksgroep vvv weet niets van advertentiecampagne in ..Stadsblad" Raadsvergadering Rijverbod Aanrijding „America America" in Den Helder Ruit ingegooid 98 iiNSDAG 7 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT zover mogelijk) te vermelden. „Veran derd Gezicht" kost ƒ23,90. Aandacht Duurder [f33,75) is het boekje „Texel in oude ansichten" van Uitgeverij Euro pese Bibliotheek uit Zaltbommel. Hier zorgde Nan Huijsman uit Den Burg voor de foto's en teksten en deze uitgever heeft duidelijk meer aandacht besteed aan de vormgeving en de foto-afdruk ken. Veel van de in dit boek weer gegeven prentbriefkaarten zijn al eerder in boekvorm verschenen zodat degenen die „Nostalgisch gezicht Texel" en „Verdwenen plekjes" al hebben niet gauw een derde boek zullen kopen. Nan Huijsman is tot een verant woorde keuze gekomen en ook zijn de teksten stilistisch goed. Het boekje bevat maar liefst 124 ansichten, waarbij alle dorpen, de Westermient, de Mok, de vuurtoren, Eierland, 't Horntje en de Zandkuil aan bod komen. Ook deze foto's dateren voor een overgroot deel uit het begin van deze eeuw. Deze uitgeverij heeft veel ervaring opgedaan met ansichtkaartenboekjes, want in de serie „in oude ansichten" zijn al ruim 1250 uitgaven verschenen. Paardetram Huijsman heeft voor zijn boekje vooral ansichten gekozen waarop mensen voorkomen en ook weet hij bij elke foto te vertellen wie dat zijn. Zeer fraai zijn de prenten van de paardentram van stal houderij Kuijper en Kint, de slagerij van Jan Dros aan de Burgwal, bakkerij P.J. Zijm in de Warmoesstraat, het hulp postkantoor van De Waal, de zuivel fabriek Samenwerking aan de Oor- sprongweg en de bedrijvigheid op de Oudeschilder haven. Veel prenten ge ven, vooral in detail, aan hoe het leven op Texel er toen uitzag en door de zeer goede uitvoering kan het boekje voor ouderen een feest van herkenning zijn. Droge humor Onderhoudend is het boekje Ooster end vertelt...., ook geschreven door Janna Couperus-Medema, die daarvoor Vorige week zijn maar liefst drie nostalgische boeken over Texel verschenen. Uitgeverij Technipress uit Groningen kwam met de titels „Den Burg veranderd gezicht" en „Oosterend vertelt". Uitgeverij Europese Bibliotheek uit Zaltbommel bracht in de serie „In oude ansichten" het boekje „Texel" uit. Blijkbaar bestaat er een grote behoefte aan boekjes met oude foto's want Technipress presenteerde al eerder „Verdwenen plekjes", „Nostalgisch gezicht" en „Ver anderd gezicht Oosterend". Daarmee mag duidelijk zijn dat deze uitgaven niet aleen een weg vinden naar de ansichtverzamelaar. Integendeel, de meeste boeken bevatten oude prenten die bij ver zamelaars bekend zijn. Juist door foto's uit heden en verleden naast elkaar te zetten wordt een groter publiek bereikt. We zijn niet helemaal tevreden over de uitgaven van Technipress. Schrijfster Janna Couperus-Medema heeft ongetwijfeld haar best gedaan om voor Veranderd Gezicht zoveel mogelijk materiaal te vergaren maar aan de afwerking schort nog wel het een en ander. Het is in eerste instantie een fotoboek dat momentopnamen laat zien. Hoe snel een straatbeeld kan veranderen blijkt wel uit de 1982-foto van de Kogerstraat, hoek Burgerhoutstraat. Het pand naast „Theodorahoeve" is inmiddels ge sloopt. In „Veranderd Gezicht" staan ook oude foto's van de grootste verenigin gen van Den Bura zoals het Texels Fanfare, Texelse Boys, GVT en SV Texel en de folklore. Ook de historie van de CVO school krijgt aandacht maar over de twee andere lagere scholen in Den Burg wordt met geen woord ge rept. De schrijfster heeft de moeite geno men bij de groepsfoto's de namen (voor Do Weverstraat rond 1920. Op de voorgrond v.l.n.r. Thomas Thomassen, Dirk Griffioen, /Venning Moet en Jen Dros. Op de achtergrond de panden waar nu Bakkers Ijzerhandel is gevestigd. De personen op de foto maken een ronde met de paaskoeion en nemen meteen de bestellin gen op. Deze prentbriefkaart staat in het boekje „In Oude Ansichten". „Veranderd Gezicht" Den Burg is evenals „Veranderd Gezicht Ooster end" geen mooi fotoboek geworden. Met meer aandacht voor vormgeving en de opnamen had het geheel een minder grijze indruk gemaakt. Dat verwijt gaat met altijd op voor de oude foto's omdat deze in kwaliteit soms matig zijn maar niet in een dergelijk boek gemist kunnen worden. De foto's die de hedendaagse situatie tonen hadden echter veel beter gekund. Ze zijn te donker en halen meermalen niet eens de kwaliteit van een afdruk op krantenpapier. Dat is jammer want als de schrijfster in haar voorwoord zegt dat men vooral op ver anderingen in gevels e.d. moet letten, maar die gevels vaak moeilijk te onder scheiden zijn, dan streeft „Veranderd Gezicht", wat betreft detail indrukken, zijn doel voorbij. Om een algemene indruk van ver anderingen in een dorp te krijgen voldoet het boek goed. In korte foto teksten legt Janna Couperus-Medema uit wat de belangrijkste wijzigingen in een straat of pleinbeeld zijn en in de tekst wordt terecht de stelregel gehan teerd „overdaad schaadt." Op Diok omstreeks 1910. PAGINA 5 Ben prentje uit het boekje „Oude ansichten". De Kerkstraat in Oosterend gezien vaniet de Peperstraat Deze foto is het begin van deze eeuw genomen. veel hulp kreeg van Jan Daalder en Jacob Visman. Laatstgenoemden zorg den voor tal van grappige anekdotes die tekenend zijn voor de Oosterender of zo men wil, Texelse droge humor. Het zijn wederom verhalen en foto's uit het verleden maar ook staan in Oosterend Vertelt recente foto's. Vooral door de verhalen van Visman en Daalder is het een leuk boekje geworden. Wat de on derwerpen betreft heeft de schrijfster zich aardig verdiept in het Oosterender leven aan het begin van deze eeuw maar toch missen we een enkel onderwerp. Het verenigingsleven komt ter sprake met hoofdstukjes over voetbalvereni ging SVO, de Oosterender reisvereni- ging en drumband Excelsior. Over fan fare Excelsior (bestaat volgend jaar 75 jaar) wordt echter niets vermeld. Heel leuk zijn de hoofdstukken over „De beurs" en meester Jac. Daalder. Dorpsfiguren Het „skuumen" (het weghalen van lekkernijen tijdens verjaardagen en fees ten door de Oosterender jeugd) krijgt aandacht in het verhaal „de suke- laatpot" dat vertelt hoe Visman met zijn vriend Dirk Jan Wuis een pan choco lademelk stal tijdens de uitvoering van het gemengd zangkoor „Nieuw Leven." Ook enkele dorpsfiguren uit het verle den krijgen aandacht in Oosterend Ver telt. In enkele hoofdstukjes komen de „feugeltjesman" Teun Brouwer, lan taarnaansteker Klaas Burger, Jan Vla ming en Jawik de Brander aan de orde. Over laatstgenoemde persoon en zijn zoon Jan was onder Oosterenders wei nig bekend. De Branders waren de schrik van het dorp en niemand wist hoe ze aan de kost kwamen. Het straatje waar ze woonden is later naar hen genoemd omdat ze uit de Koete op Ameland kwamen (Koetebuurt). Moord? Zeer curieus is het verhaal over een rechtszaak tegen de Branders, omdat ze een handelsreiziger hadden aan geboden hem met hun boot naar de vaste wal te brengen. De handelsreiziger spoelde later echter dood aan bij de dijk en de Branders verklaarden dat hij over boord was geslagen. De politie vond op het lijk geen geld en waardepapieren en dat was reden voor een rechtzaak. Jawik en Jan Brander werden bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. In deze zaak is nooit opheldering gekomen. Meer post Grappig is het verhaal van de tweede postbestelling op Oost. Dit dorp voelde zich achtergesteld bij Oosterend, dat twee postbestellingen kende. Het hoofdkantoor in Den Burg oordeelde dat een tweede bestelling op Oost niet nodig was, omdat daar vrij weinig post bezorgd moest worden. De inwoners van Oost pikten dat niet en gingen elkaar en ook andere Texelaars post kaarten sturen met het verzoek vooral Dinsdagmiddag 14 december komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. Deze begrotingsvergadering zal zonodig om 19.30 uur worden voortgezet. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergadering van 9 november 1982. 2. a. ingekomen stukken, b. mede delingen, c. beantwoording raadsvra gen. 3. Gelegenheid tot het houden van algemene financiële beschouwingen. 4. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1983. 5. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1983. 6. Vaststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1983. 7. Vaststelling van de begroting van het sociaal werkverband voor 1983. 8. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1983. 9. a. Wensenlijst 1983 (nullijnoverschrij dingen); b. Wensenlijst 1983 (struc turele lasten); c. Wensenlijst 1983 (niet- structurele lasten). 10. Investeringsplan 1983. 11. Werkenbestand voor 1984 en later. 12. Vaststelling van de eerste wijziging van de gemeentebegroting voor 1983, als gevolg van de trendmatige verho ging van de belastingen 12a. Vaststelling enz. 2e wijziging lasten voor 1983 die om verschillende redenen nog niet in de begroting zijn opge nomen. 13. Bestemming van de meevaller in 1982 ad plm. 7130.000,— in de op brengst van de toeristenbelasting. 14. Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 15. Wijziging van de verordening op de onroerendgoedbelastingen. 16. A. Bepaling van het maximaal toe laatbare krediet voor 1983 op grond van de met de NV Bank voor Nederlandse Gemeenten aangegane rekening-cou rant overeenkomst. B' Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1983 op grond van de met de Coöperatieve Raiffeisen-Boe- renleenbank Texel WA aangegane re kening-courant overeenkomst. C. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1983 op grond van de met de Amsterdam/Rotterdam Bank NV aangegane rekening-courant over eenkomt D. Machtiging tot het aangaan van kas geldleningen ten behoeve van de dienst 1983. 17. Vaststelling van de werkelijke uitga ven van het openbaar lager onderwijs over het jaar 1981. 18. Vaststelling van de werkelijke uitga ven van het openbaar buitengewoon lager onderwijs ove rhet jaar 1981. 19. Vaststelling van het bedrag der ge meentelijke vergoedingen voor het bij zonder gewoon lager onderwijs over het jaar 1981. 20. Besluit tot instandhouding van de openbare lagere Jan P. Strijbosschool te Midden Eierland. 21. Brandpreventieve voorzieningen in de sociale werkplaats De Bolder. Diverse voorbereidingsbesluiten. 22. Bouwplan A. Cupido, De Ruyter- straat 5 te Oudeschild 23. Bouwplan A.B.F. Domhof, Pol derweg 12 te De Waal. 24. Plannen Rijkswaterstaat voor aan passing parkeerterrein te 't Horntje. 25. Plannen gebr. Witte voor aanleg twee windsingels rond recreatieterrein De Bonte Koe. 26. Bouwplan voor verbouw restaurant in appartementengebouw Kerckeland in twee appartementen. 27. Verzoek M. J. Karlas om mede werking voor vestiging bontwinkel in de voormalige drukkerij Brugemann in de Kantoorstraat. 28. Verzoek W.S. Keijzer om mede werking aan de bouw van een woning ter plaatse van het perceel De Ruyter- straat 115 te Oudeschild. 28a. Verzoek van de heer J. Geus om medewerking van de verbouw van de woning Schilderend 21 te Den Burg. 29. Vaststelling bestemmingsplannen Midden- en Zuid Eierland. 30. Voorbereidingsbesluit Hogeremd 4a te De Waal. 31. Verplaatsing 2 zandstenen uit ach tergevel gemeentehuis naar het schoutshuis. 32. Opheffing onbewoonbaarverklaring Hoofdweg 132. 33. Aanwijzing gebied ex artikel 3 Wet Agrarisch Grondverkeer. 34. Wijziging begroting grondbedrijf in verband met Boodtlaan 32. 35. Personeelsuitbreiding sociale dienst. 36. Goedkeuring wijziging statuten Welzijnsstichting. 37. Beslissing op ingekomen bezwaar schrift en vaststelling museumnota. 38. Marktverordening. 41. Benoeming gemeente-arts. 42. Garantieverlening geldlening van de woningbouwvereniging Texel. 43. Aangaan van een vaste geldlening van 73.000.000, met de Waterschaps- bank. 44. Structuurschema natuur- en land schapsbehoud. 45. Uitbreiding urenpakket personeels- medewerker centrale werkplaats. 46. Toepassing Gebruiksverordening ten aanzien van het pand Stuifweg 72 J. Dijkshoorn. 47. Afronding sportveldcomplex Den Burg en realisatie wielercircuit. 48. Ontwerpvoorstel aanleg motorcross trainingscircuit. 49. Funtiewaardering en personeelsza ken. 50. Verbouw kantoorruimte van de sociale dienst. Bij voldoende belangstelling zal in januari weer een gespreksgroep voor Vrouwen in de Overgang (Vido) van start gaan. Gedurende enkele maanden komen de vrouwen wekelijks bijeen om onder deskundige leiding te praten over geestelijke en lichamelijke problemen die samenhangen met de menopauze. Belangstellenden kunnen zich (liefst voor 25 december a.s.) opgeven bij mevrouw Oskam-van der Sterrem Schilderend 44, telefoon 02220-2185. Ook vrouwen die het afgelopen jaar aan de gespreksgroep hebben mee gedaan, kunnen zich weer aanmelden. Er zijn geen kosten aan verbonden. Een 25-jarige Texelaar kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een rij verbod opgelegd. Twee blaasproeven wezen uit dat hij teveel had gedron ken om een auto te mogen besturen. Er werd geen bloedproef afgenomen. Op de Van der Sterrweg gebeurde maandagmorgen een aanrijding, waar bij een bromfietser werd gewond. De bromfietser kwam plotseling uit een uitrit en lette onvoldoende op ander verkeer. Hij werd geschept door een auto die door een 21-jarige Texelaar werd bestuurd. Met een gebroken linker onderbeen werd de man per am bulance naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. Aan beide voertuigen ontstond geringe schade. terug te schrijven. Deze actie slaagde en Oost kreeg meer post en een tweede bestelling. Toen het nieuwtje er af was, werd het aantal spontane briefkaarten echter veel minder en en al gauw had men weer één bestelling per dag. De verhalen van Jan Daalder zijn korte grappen die zich eigenlijk niet lenen voor een boekje. Het zijn typische grappen voor feestavonden en verjaar dagen en de voormalige locoburge meester staat in Oosterend ook bekend om het gevoelvol vertellen van deze anekdotes Jammer is dat dergelijke verhalen in geschreven vorm niet zo spreken als (na enkele borrels) op een verjaardag. Toch is het goed dat een aantal Oosterender „moppen" voor het nageslacht zijn vastgelegd. In de anek dotes worden soms niet de ware namen genoemd. Een enkele maal is dat be grijpelijk, maar vaker had het wel gemogen. Deze figuren zijn in Ooster end genoegzaam bekend en men moet soms de persoon gekend hebben om de grap nog beter aan te voelen. Het is natuurlijk best aardig om een hoofdfi guur in een verhaaltje „Japie van Oost" te noemen maar als men toch het belang van dergelijke volksverhalen wil aangeven is het eerlijker om te vermel den hoe hij in het dorp werd en wordt genoemd, in dit geval „oom Pietertje". Het weglaten van de juiste namen is overigens op verzoek van Jan Daalder gebeurd. Nachtwacht Tot slot een anekdote: „De nacht wacht moest op veel dingen letten. Als er ergens iets aan de hand was, diende hij onmiddellijk alarm te slaan. Op een nacht brandde niet ver van Oosterend een boerderij af. De volgende dag hield men de nachtwacht aan. „He, Willem, hoe kan dat nou? D'r is brand weest vannacht en jij heb gien alarm slage?" O, gorte, gorte", zei Willem, „ik heb nog bij Jan Boon op de tuun staan, en ik docht warempel dat het een fietslichie was." Het 88 pagina's tellende boekje kost 719,90. Leden van de VVV Texel hebben vorige week een brief gehad van het Nieuws- en advertentieblad „Stads blad" in Utrecht waarin wordt gewezen op de mogelijkheid om binnenkort in het blad te adverteren, in samenhang met redactionele aandacht die aan Texel wordt besteed. „Met volle medewer king van de directeur van uw VVV kantoor op Texel, de heer J. W. Dekker, zullen wij in de combinatie Stadsblad- Nieuwsbode van woensdag 12 en don derdag 13 januari a.s. in onze rubriek „Recreatie 1983" redactionele aandacht i besteden aan het mooie Texel." VVV directeur J. W. Dekker vertelde ons dat hij niets van deze campagne afweet. Vorig jaar is de VW Texel wel in zee gegaan met het Stadsblad maar dat was nadrukkelijk een éénmalige zaak. Dekker distancieert er zich dan ook van en zal bij het Stadsblad een protest indienen tegen de gang van zaken. Dinsdag 14 december vindt in de schouwburg te Den Helder een uit voering plaats van de musical „America America" van Jos Brink en Frank Sanders. Na afloop gaat een bus van de schouwburg naar de veerhaven eh vaart een extra boot Voor deze uitvoering zijn geen kaartjes meer te krijgen. Wel kunnen degenen, die bij nader inzien toch niet naar de uitvoering willen, hun kaartje inleveren bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis, waarna wordt geprobeerd of anderen erin geïnteresseerd zijn. In de nacht van zaterdag op zondat werd een ruit van een huis aan d< Zwaanstraat in Den Burg ingegooid vermoedelijk door onder invloed var drank verkerende disco-bezoekers. E ontstond schade van rond zestij gulden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5