Zwaagdijk was oppermachtig Eerste nederlaag voor Texel November: nat en zacht HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND Weer loos brandalarm in De Reede Wad en Land: niet overhaast regelen Dichtbundels verkocht voor Polen Voetbaluitslagen Redders door Dirk Vinke m SDAG 7 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Louis Uriot werd goed bewaakt. let agrarisch grondverkeer De plaatselijke werkgroep van de iofetichting Wad en Land heeft nog een loging gedaan om B en W ervan te veerhouden in de eerstvolgende raads- lergadering de zg. niet-landverklaring 'ast te stellen in verband met de Wet 1 Agrarisch Grondverkeer. rkj Zoals bekend heeft het college de be- ai waren die door de stichting tegen de o< intwerpverklaring waren ingediend, io ingegrond verklaard hoewel de beroep- hi ichriftencommissie van mening was dat io Ie bezwaren terecht waren. Om tijds- jpedenen (de wet Agrarisch Grondver- eer zou per 1 januari a.s. in werking reden en dan moet de niet-landverkla- ing er dus zijn) hadden B en W de raad 'oorgesteld het beroep van Wad en (.and toch ongegrond te verklaren. De ilaatselijke werkgroep wijst er nu op dat iet allerminst zeker is dat de wet per 1 (anuari a.s. van kracht zal worden. De vet moet n.l. nog worden goedgekeurd loor de betrokken ministeries en de oningin en het ziet ernaar uit dat dit tiet voor 1 januari lukt. Bovendien zou- en onder meer in tweede kamer en eéandbouwkringen stemmen zijn opge ef jaan om de wet voorlopig in de ijskast de zetten omdat het doel ervan (het C ander controle houden van prijzen van it andbouwgronden) achterhaald is. Maar ia zelfs al zou het lukken de wet wel per 1 ir anuari van kracht te krijgen, dan zou iet aanvankelijk achterwege laten van Ie aanwijzing van niet-landgebieden door de raad geen grote gevolgen hebben. Het zou alleen nodig zijn ver vreemdingen van grond gedurende en kele maanden de niet-landverklarings- procedure te laten doorlopen. Het gaat volgens de werkgroep om niet meer dan zeven tot acht overschrijvingen per maand. Resumerend komt de werk groep tot de aanbeveling om niet over haast te werk te gaan, alsnog een cor recte kaart te maken, de burgerij beter te informeren en hen in de gelegenheid te stellen bezwaren in te dienen. Stichting Hulp Polen in Den Haag krijgt één dezer dagen een dagaf schrift van de giro waarop staat dat de stichting /650,— rijker is gewor den. Dit mooie resultaat werd be reikt door een actie die de heer J. C. Bruin van het Schilderend in Den Burg afgelopen zaterdag heeft ge houden. Bruin had in eigen beheer zestig dichtbundeltjes gemaakt met gedichten van Nelie Bakker uit Oosterend. Voor een minimumprijs van tien gulden werden de bundel tjes langs de deur verkocht in den Burg, Oudeschild en Oosterend en dat leverde het mooie bedrag van f650,— op. De bundeltjes bevatten gedichten die sinds 1963 door Nelie Bakker zijn geschreven en kennelijk vonden velen het een goede moge lijkheid om op de valreep nog in het bezit te komen van een aardig en origineel Sinterklaascadeau. De heer Bruin kwam tot deze actie omdat hij diverse malen in Polen is geweest en er vele kennissen heeft en zodoende goed op de hoogte is met de nood die in dat land heerst. Zaterdag 4 december 1982: Afdeling Noordholland: Cocksdorp/Z-Dirkshorn 0—4 Castricum 5-SVO/Z 3—1 Junioren: HRC A3-0osterend Al 2—3 Watervogels B1-Tex. Boys B1 14—0 Texel B1-De Koog B1 6—0 SVAP BI -Oosterend B1 5-0 Texel A1-HRC A2 2-1 Pupillen: Afdeling D: ZDH D1-De Koog Dl 2-2 Oosterend D2-Oosterend D1 4—0 Tex. Boys D2-Tex. Boys D1 1—4 Meisjes junioren: Wiron-Oosterend Tex. Boys-Reiger Boys Zondag 5 december 1982: Vierde klasse KNVB: Texel-Zwaagdijk Afdeling Noordholland: MOC-De Koog Alc. Victrix 2-Texel 2 Callantsoog 3-Tex. Boys 2 Geelzwart 5-Texel 4 HRC 10-Texel 6 Dames: USVU 2-Tex Boys 2 Cocksdorp-VIOS 6-0 1-1 1-3 3-0 0-1 Zondagavond om half negen werd automatisch brand gemeld vanuit het gezinsvervangend tehuis De Reede aan de Zes in Den Burg. De brandweer stond snel op de stoep maar hoefde niets te doen want er was geen spoor van brand. Door onverklaarbare oorzaak was op de kamer van Andre Witte op de bovenverdieping het alarm in werking gekomen. Dat gebeurde terwijl Witte in de kamer was, maar hij is beslist niet met vuur of rook bezig geweest. Aan genomen moet worden dat de installatie defect is of gevoelig is voor (tijdelijke?) storingen. Het is al meerdere malen voorgekomen dat in De Reede het brandalarm in werking kwam terwijl er niets aan de hand was. In het artikel over het reddingstation De Cocksdorp, in de krant van vrijdag 4 december, is bij de opsomming van de huidige Texelse redders één naam niet genoemd: Teun den Braven ei had weinig in te brengen tegen de Zwaagdijk-defensie. Jan de Lugt loopt vast in een vakkundige blokkade. De novembermaand is wat tempera tuur betreft ruim anderhalve graad te warm geweest. Een zich in de tweede helft van de maand aanhoudende zuid westelijke stroming lag hieraan ten grondslag. Deze over Ierland en Schot land trekkende depressies veroorzaak ten stromingen en brachten ook de nodige neerslag. Zodat november, evenals okotber, veel te nat was. De maand begon met rustig bewolkt weer wat werd veroorzaakt door een zich boven Europa stationair opgesteld hogedrukgebied. Aan het eind van de eerste decade was het ditzelfde weer systeem dat in samenwerking met een boven Schotland liggende depressie een krachtige zuidoostelijke stroming deed ontstaan. Zoals de grafiek laat zien daalden de temperaturen hierdoor flink. In de tweede decade was het een wes telijke stroming die lucht aanvoerde die zijn oorsprong boven de pool had ge vonden. Hierdoor ontstond boven het relatief warme zeewater een zeer on stabiele situatie, wat bij ons resulteerde in gure buien, welke vergezeld gingen van onweer, hagel en op de 16e zelfs sneeuw. Aan het eind van de maand werd het weer wederom beïnvloed door een krachtig hogedrukgebied. Zo werd de 29ste een mooie zonnige dag terwijl de door de onbewolkte hemel veroor zaakte uitstraling er in de nacht van 29 op 30 oorzaak van was dat op ander halve meter boven het aardoppervlak voor het eerst dit najaar de temperatuur onder het vriespunt daalde. Herfst Om een beeld te krijgen van het seizoensklimaat heeft men in de kli matologie het jaar in vier gelijke delen verdeeld. Zo vormen de maanden sep tember, oktober en november de kli matologische herfst. Op bijgaand sei zoensoverzicht is te zien dat in de afgelopen herfst de temperatuur en de neerslag regelmatig boven het in stip- >e eerste nederlaag van dit seizoen is voor Texel een feit. Waar het al weken naar ag gebeurde nu in de thuiswedstrijd tegen Zwaagdijk: een verdiende 3—1 erlaag. Al wekenlang is Texel op zoek naar de vorm van de eerste competitie- Istrijden. De ploeg draait niet meer. Mogelijk is de kopgroepdruk wel te groot voor spelers. Zondag was het duidelijk te zien dat de ploeg verkrampt speelde. Er lalde totaal geen zelfvertrouwen vanaf en de spelers waren bang om een fout te (en. 3een enkele goede individuele actie geen enkele vloeiende combinatie. itaJi bekende sportuitspraak is: aan de komen is niet zo moeilijk, maar aan top blijven wel en dit leek zondag van ipassing. Hopelijk is door deze neder- de druk om te winnen van Texel gevallen en kan de ploeg zondag thuis ne |en WGW laten zien dat ze aan de top 3r' len blijven. Texel-Zwaagdijk was dus n~ or de thuisclub een slechte wedstrijd tar de tegenstander speelde daaren- eri jen een fris partijtje voetbal dat :hnisch goed was verzorgd, De eerste helft kon Texel het nog idibenen. Na twintig minuten spelen ze'amen de Texelaars zelfs op een 1 —0 rdorsprong. Een rnooie dieptepass van aauis Uriot bexeikte.Nico Schermer die lel it een prachtige lob voor 1 —0 zorgde, t t antwoord van Zwaagdijk kwam geen twee minuten later. Door ivoldoende wegwerken van de bal kon ddenvelder Van Ursem doorgaan naar achterlijn en uit zijn trekbal scoorde Vijaak de Lange de gelijkmaker. Op dat moment was Texel al geklopt, ets, maar dan ook werkelijk niets lukte Teveel individuele acties en on- - ^Jrgvuldig opgezette combinaties lever alleen balverlies op. t fei)g P iet to vof9 een schitterend schot van Van Ursem dankbaar van profiteerde: 1—2. Oppeppen Het was gedaan met Texel. De ploeg geloofde er niet meer in. Zwaagdijk was heer en meester en kwam zelfs door een Bijbenen Gevaarlijk loi Zwaagdijk daarentegen kwam regel- Jatig gevaarlijk door met snelle aanval- i opgezet door hun beste man Van sem. Direct na rust een spervuur van invallen op het Texel doel. Texel wan- lts Ide maar wist nog stand te houden. ei i een kwartier spelen wist men zelfs it initiatief over te nemen. Maar juist dit moment viel het tweede Zwaag- a"jk doelpunt. Opnieuw treuzelen was 10 i aanleiding waar Zwaagdijk met ia! afstandschot op 1 —3. Zelfs het inzetten van Rob van de Stap voor Henk Groen kon Texel niet oppeppen. Nu moet het eerste verlies van Texel ook niet te dramatisch worden opgevat. Uit tien wedstrijden behaalde Texel zeven overwinningen, twee keer een gelijkspel en nu dus een nederlaag. Dat is zonder meer een goed voorlopig re sultaat en door de uitslagen van zondag blijft de spanning in ieder geval volop in de vierde klasse competitie. De Assel- man-brigade mag zondag tegen WGW laten zien zich niet thuis te voelen in het verliezers harnas. pellijn aangegeven normaal uitkwamen. Alleen september was zonnig, de overi ge twee maanden waren sorr>ber. Door de hoofdzakelijk zuidwestelijke winden werd vochtige en zachte lucht aange voerd welke resulteerde in de (volgens het KNMI) zachtste herfst sinds 1795. maand 1 maand 2 maand 3 SEIZOENSOVERZICHT VAN HET SEIZOEN: Herfst 1982 765 Temperatuur in gr. C. Neerslag in mm. 8 Bewolking in okta's 4 2 Echte herfststormen zijn er niet ge weest. Zoals de grafiek laat zien was alleen in de tweede decade van novem ber de gemiddelde windsnelheid ver boven het normaal. Veelvuldig passeer de ons regenfronten zodat het neer slagtotaal van 304 mm hoger was dan normaal. In vergelijking met 1981 valt dit echter nogal mee, toen viel er 365 mm regen. Cijfers Tot slot november en herfst in cijfers waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. November: Ge middelde temperatuur 8,8 graden (7,1), gemiddeld maximum 10,7 (9); gemid deld minimum 7 (5). De hoogste tempe ratuur werd gemeten op de eerste nl. 14,7 graden, de laagste op de 30ste, n.l. min 0,3. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 16,9 knopen (14). De meest voorgekomen windrichting was met 29% zuidwest. De gemiddelde bedek kingsgraad was 6,2 achtsten (6,3). Het gemiddeld weercijfer kwam op 3,9 (5). Op 3 dagen kwam mist voor, op vier dagen hagel, op 1 dag sneeuw, op vier dagen onweer en op 24 dagen regen (24), wat de neerslag op 100,3 mm bracht (80). Herfst: Gemiddelde temperatuur 12,1 graden (11,2), gemiddeld maximum 14,5 (13,4), gemiddeld minimum 9,5 (8,6). Met samen 43,4% waren zuid en zuidwest de meest voorgekomen wind richtingen. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 11,2 knopen (10,7). Het ge middeld weercijfer kwam op 5,1 (5,7). Op 6 dagen kwam de temperatuur boven de 20 graden (9). Op 12 dagen was het mistig, op 12 dagen werd onweer waargenomen en op 61 dagen werd neerslag afgetapt, wat het totaal op 304 mm bracht (255). Luchtdruk in mm. kwik Windsnelheid in knopen Station: Den Burg. maand 1 maand 2 maand 3

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7