Ruimte nodig om te kunnen investeren Oppassen met kamperen bij de boer Kosten dienstencentrum worden „onrustbarend" Wethouder Schilling in repliek: WETHOUDER BARENDREGT IN REPLIEK: Middeleeuws Kerstspel WETHOUDER ZEGERS !N REPLIEK: Schrijfavond Amnesty Diefstal lichtbak aanhangwagen Vreemd geld Jas gestolen FF /rIJDAG 17 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De gemeente Texel moet er niet alleen naar streven om een sluiten de begroting te hebben, maar het beleid moet erop gericht zijn een behoorlijke reserve te vormen, waardoor nieuwe investeringen mogelijk zijn. Op deze wijze levert de gemeente een wezenlijke bijdrage aan de werkgelegenheid. Aldus wethouder Klaas Barendregt toen hij in de raadsvergadering van dinsdagmiddag reageerde op de vragen, aan- en opmerkingen die (zijn porte feuille betreffende) in de diverse alge mene beschouwingen naar voren waren gekomen. Deze reservevorming bleek een omstreden zaak te zijn. Meerdere raadsleden waren van mening dat de trendmatige verhoging van plaatselijke belastingen, waartoe enkele maanden geleden werd besloten, achteraf niet nodig is gebleken omdat de begroting zonder die verhogingen ook wel sluitend zou zijn. Een poging om die belasting verhogingen alsnog ongedaan te ma ken, kreeg echter onvoldoende steun. Reagerend op de diverse gemaakte opmerkingen zei Barendregt dat het 750.000, kostende haalbaarheidson derzoek voor het artikel 11 plan in De Koog door de gemeente moet worden betaald (en dus niet door de exploitant van het plan) omdat het hier gaat om een zaak van algemeen belang. Als het onderzoek zou uitwijzen dat het ambi- Evenals in voorgaande jaren zal door een groep Texelaars een middeleeuws kerstspel worden opgevoerd. Het is een van de drie spelen die in oorspronkelijk afkomstig zijn uit het dorpje Oberufer bij Prezzburg in Hongarije. Deze lekespelen werden in de kersttijd opgevoerd door de wijnboeren die in de omgeving van Oberufer woonden. De regie was altijd in handen van één familie die de tekst mondeling doorver telde van vader op zoon. Voor de Ober- ufers was het een hele eer als ze gevraagd werden om mee te doen. Het ging er helemaal niet om, om /fzomaar een toneelstukje op te voeren." Als speler moest je aan bepaalde voorwaar den voldoen: Zo waren ze verplicht een eerzaam leven te leiden gedurende de tijd waarin ze zich voorbereidde op de spelen en mochten ze bijv. geen „schel menliederen" zingen. De plaats van opvoering was altijd de herberg en de spelen waren bestemd voor iedereen, dus niet gebonden aan een bepaalde geloofsrichting. Vrolijk Dat deze spelen bewaard zijn geble ven is te danken aan de taalgeleerde Karl Julius Schroër die ze optekende in het midden van de vorige eeuw. Het spel is vanuit het oudduits vertaald in een soort middel Nederlands. Omdat het momenten van diepe ernst en eerbied afwisselt met vrolijke scenes is het ook voor kinderen geschikt. Het Texelse middeleeuwse spel is te zien in het kerkje van Den Hoorn op dinsdag 21 december, aanvang 20.00 uur. ledereen is van harte welkom. De maandelijke schrijfavond van Am nesty International vindt plaats maan dag 20 december vanaf 20.00 uur in „De Hollebol'. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig. Men kan schrijven t.b.v. hoofd van een technische school in de Centraal Afri kaanse Republiek, een rechten student in Zuid Korea en een metselaar en ondertekenaar van de niet-officiele be weging voor de mensenrechten Charta 77 in Tsjechoslowakije. Op deze avond zijn ook de nieuwe Amnestykaarten verkrijgbaar die men kan gebruiken als kerst- en/of correspondentiekaart. Zaterdag of zondag is een losse achterlichtinstallatie van een aanhang wagen gestolen. Ook de bijbehorende snoeren en stekker werden meegeno men. De aanhangwagen stond op een parkeerplaats in Den Burg. tieuze artikel 11 plan (waarmee waar schijnlijk ca dertig miljoen gulden ge moeid zal zijn) een financieel onhaalbare kaart is, moeten alternatieve plannen worden ontwikkeld. Een degelijk objec tief onderzoek naar de haalbaarheid is ook van belang in verband met het mogelijk verkrijgen van subsidie in het kader van de zg. TROP-regeling. Ba rendregt zei dat uit het onderzoek ook naar voren zal komen welke eisen moeten worden gesteld aan het mana gement van de exploitant. Het is best mogelijk dat de conclusie wordt getrok ken dat de Recreatiestichting er zich beter niet mee bezig kan houden en ook Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires. Spaanse peseta 100 100 100: 100: 100 100 1 1 100 10.000 100 K. Barendregt: investeringsruimte nodig. daarom moet de gemeente het onder zoek bekostigen. Functiewaardering De wethouder ontkende dat het functiewaarderingsonderzoek waaraan het gemeentelijk apparaat zal worden onderworpen erg kostbaar is. Per func tie (het gaat om 90 functies) is het zelfs erg voordelig. Dat de gemeentebegroting er veel beter uitziet dan aanvankelijk werd ge dacht, is onder meer te danken aan de gezakte rente en aan andere externe meevallers". Hierdoor is een ruime sal- direserve ontstaan, maar Barendregt beschouwde dat zeker niet als een luxe. In tegendeel, het aldus ontstane eigen vermogen zou best 10 tot 15% groter mogen om een goede buffer te kunnen zi|n voor onverwachte ontwikkelingen en voor het handhaven van een behoor lijk investeringsniveau waarmee werk gelegenheid en sociale zekerheid zijn gediend. Barendregt rekende dat 1,7 miljoen in de plaatselijke economie kan worden geïnvesteerd dank zij de rente van de saldireserve. Om die reden wees Barendregt het voorstel van Cor Dros van Texels Belang van de hand om de belastingverhogingen alsnog terug te draaien. Dank zij het extra geld kunnen allerlei investeringen naar voren worden geschoven. „Desnoods besteden we werk uit aan derden." Verder deelde Barendregt naar aan leiding van andere opmerkingen van Dros mee dat de Molendwarsstraat in 1983 wordt opgeknapt, dat de ge meente reeds voldoende aandacht be steedt aan de kanten van de wegen en dat het benoemen van een „weg- kantonier" een organisatorische zaak is die niet in begrotingsverband behandeld hoeft te worden. Naar aanleiding van opmerkingen van het CDA beloofde hij dat volgend jaar zal worden betracht de begroting tege lijk te behandelen met de voorstellen tot eventuele verhoging van plaatselijke be lastingen. Overdreven Barendregt erkende dat de werk loosheid op Texel hoog is, maar dacht dat 25% overdreven is. Uitgaande van de plaatselijke beroepsbevolking van 4200 mensenldus niet de afhankelijke beroepsbevolking van 2900 mensen) is bij 700 werkloze sprake van een per centage van 16. Na toepassing van seizoencorrectie is het beeld ongeveer gelijk aan dat van de rest van het land. „We moeten niet doemdenken", aldus de wethouder. Ingaand op de vraag wat het ge meentebestuur nu eigenlijk onderneemt om de werkgelegenheid te bevorderen, zei Barendregt dat het gemeentebestuur het als haar taak ziet concrete plannen Het gemeentebestuur voelt er voorlopig niets voor om ruimere mogelijkheden te bieden voor het kamperen bij de boer. Wethouder Daan Schilling van Texels Belang zei dinsdagmiddag, reagerend op de algemene beschouwingen van de diverse fracties, dat Texel zich bij een gewijzigd beleid inzake het kamperen ongeloofwaardig zou maken tegenover de rijksoverheid. ƒ108,50 f 5,34 37,50 f 34,75 ƒ128,25 f 29,75 f 2,65 f 4,20 f 15,55 f 18,- f 1,96 Bij herhaling heeft het gemeentebe stuur erop gewezen geen landschaps- beschermende maatregelen van hogere overheden te willen accepteren met als argument dat men best zelf in staat is het landschap te beschermen. Het toe laten van meer kampeermiddelen met de kans dat daarmee het maximaal toelaatbare aantal toeristische slaap plaatsen van 47.000 wordt overschre den, zou worden gezien als een bewijs dat Texel op dit gebied zijn eigen boon tjes kan doppen. B en W willen daarom pas over ruimere kampeermogelijkhe- den gaan denken als blijkt dat het aantal van 47.000 slaapplaatsen bij het huidige beleid ook op langere termijn niet wordt gehaald: dat zal dan uit een behoorlijk onderzoek moeten blijken. Schilling vond dat de algemene be schouwingen die de fracties hadden gegeven over het algemeen vriendelijk van toon waren. Hij verklaarde dat door erop te wijzen dat het beleid is geba seerd op het programma dat voor de komende vier jaar is vastgesteld en waarin alle partijen een aandeel hebben geleverd en waarin velen zich dus kun-1 nen vinden. Antwoordend op de vragen en op merkingen zei hij dat de „harde" af wijzing van de nationale landschappen en de daarmee verband houdende an dere rijksmaatregelen die op natuur- en landschapbehoud zijn gericht inmiddels ter tafel ligt. Bedrijven Spoedig zal een beslissing worden genomen inzake het doortrekken van het fietspad van de Emmalaan in de richting van de Waalderstraat, langs de Bernhardlaan. Wat betreft de bevordering van (klei ne) bedrijfsvestigingen zei Schilling dat in alle dorpen bedcijventerreinen komen voor kleinere, niet al te storende bedrij ven terwijl Oudeschild blijft aangewezen als mogelijkheid voor vestiging van in grijpender vormen van bedrijvigheid. Besloten is het industrieterrein te Oude schild in kleinere kavels op te splitsen en een nieuwe ontsluitingsweg aan te leg gen. De geplande verbeteringen aan de haven ten behoeve van de visserij wordt door het college van harte onderschre ven en aan de planologische voorwaar den wort hard gewerkt. Het wachten is op de miljoenen die van rijkswaterstaat moeten komen. „We blijven er achter aan zitten." Schilling onderschreef dat bij de hui zenbouw in De Mars inderdaad zeer voortvarend te werk is gegaan. Dat de nutsvoorzieningen (water, electriciteit, gas en riolering) daar te laat gereed zouden zijn, bestreed hij. Verwacht wordt dat alles er juist op tijd is. Wat betreft het openbaar vervoer zei Schilling dat de gemeente een totaal plan voor het Texelse openbaar vervoer zal maken, dat aan de raad zal worden voorgelegd. Veerhaven Wat betreft de aanleg van de dubbel deks haveninrichtingen heeft het college niet de illusie dat hierover met de linkse partijen in de raad tot overeenstemming kan worden gekomen. B en W hebben binnenkort een gesprek met gedepu teerde staten om de noodzaak van deze aanleginrichtingen te bepleiten. Daar komt ook het voordelige Texelaars abonnement ter sprake. De CDA-suggestie om het Gollards Rustoord te bestemmen als woonruimte wees de wethouder van de hand. De plannen om het gebouw te slopen en te vervangen door nieuwbouw zijn verge vorderd en hebben inmiddels de goed keuring van de provincie. Het beleid blijft gericht op het bouwen van nieuwe huizen in alle dorpen. Hard wordt gewerkt aan een bestemmings- D. Schilling: geen kampeeruitbreiding bij de boer. plan dat huizenbouw in Oosterend- noord mogelijk maakt. Spoedig zal de raad een voorberei- dingsbesluit kunnen nemen voor de bouw van acht kleine woningen in Den Hoorn. Overigens verwacht het college dat de belangstelling voor nieuwe woningen in de buitendorpen niet zo erg groot is. Jarino heeft beloofd in de loop van deze week te beginnen met het wonin gen- en winkelcomplex aan de Gast huisstraat-Vogelenzang. Als dat inder daad gebeurt blijft het contingent van deze premie A-woningen nog voor Texel behouden; bij verder uitstel gaat deze mogelijkheid verloren wat bijzon der spijtig zou zijn. Het college voelt er niets voor om door het weigeren van garanties de Stichting Bejaardenzorg Texel te dwin gen een meer democratische structuur in te voeren. „Het een heeft niets met het ander te maken. Het gaat hier om het bouwen van bejaardenwoningen en we vinden dat de stichting dat prima doet." Van een inwoner uit Zaltbommel werd in de nacht van zaterdag op zon dag een leren motorjas gestolen ter waarde van 7350, De man had de jas zolang opgehangen in de keuken van een horecabedrijf in Den Burg. In de jaszak zaten zijn portemonnee en rij bewijs van anderen te begeleiden. Hij vertelde dat thans sprake is van een project dat er veelbelovend uitziet en dat zeker op medewerking van de gemeente kan rekenen. Verder denkt de gemeente een tiental werklozen tijdelijk binnen het eigen apparaat aan werk te kunnen helpen. Het gaat daarbij echter om niet-structurele functies, anders zou het uitgangspunt om personeelsuitbreiding zoveel mogelijk tegen te gaan, in gevaar komen. Het gemeentebestuur ziet met name expansiemogelijkheden in de „re creatieve economie." De gemeente wil bepalen of met de plantsoenendienst teveel geld is ge moeid en zal de in- en uitgaven in deze sector onder de loep nemen. Sprekend tot de Pakt-fractie zei Barendregt het er niet mee eens te zijn dat het streven naar efficiency de doelstellingen in de weg kan staan. Door efficiency kunnen gelden worden bespaard waarmee de doelstellingen juist beter bereikbaar worden. Nullijn Wat het nullijn beleid van de ver enigingen betreft zal de gemeente niet spijkerhard zijn. Wie erin slaagt het gemeentebestuur ervan te overtuigen dat het echt niet voor minder kan, zal tegemoetkomend behandeld worden. Maar het gaat niet zómaar; er moet worden overlegd. Verder zei Barendregt dat vooral de zg. oneigenlijke gemeen telijke taken voor „privatisering" in aanmerking komen al gaf hij niet aan welke taken daarmee worden bedoeld. Tot zijn partijgenoten zei Barendregt de Texelse belastingen (waaronder de woonforensenbelasting) niet bijzonder hoog te vinden. De woonforensenbe lasting lijkt misschien hoog omdat deze verschillende (gedifferentieerde) tarie ven kent; het hoogste is inderdaad pittig, maar over het geheel gezien is het alleszins redelijk en kan men niet spre ken van het slachten van de kip met de gouden eieren. Barendregt beloofde de PSP dat hij zou proberen de toeristenbelasting ook gedifferentieerd te maken, al levert dat wel technische problemen op. Wat betreft toepassing van het profijtbegin sel zei de wethouder dat men niet bang hoeft te zijn dat dit zal gebeuren met voorzieningen die voor brede lagen van de bevolking zijn bedoeld. Het gaat meer om de diensten die jegens kleinere „doelgroepen" worden betracht. De wethouder zag niet in welke voordelen verbonden zijn aan het in erfpacht uit geven van (bouw)grond boven het verkopen ervan. Wat de kosten betreft maakt het mets uit. Voor bedrijven heeft het soms wel zin, want dan heeft het invloed op het vermogen en kan zo'n bedrijf meer geld aantrekken als het de grond in erfpacht krijgt. Het gemeen tebestuur vond het opknappen van het Kogerstrand parkeerterrein wel nood zakelijk omdat het een openbaar ter rein is dat de gemeente in behoor lijke staat behoort te houden. Het ziet er naar uit dat de kosten van de verbouwing van een gedeelte van het voormalige bejaardenhuis Sint Jan tot diensten centrum voor ouderen, aanmerkelijk hoger worden dan wel eens is gedacht. In zijn reactie op vragen en opmerkingen die de fracties in hun algemene beschouwingen hadden gemaakt, noemde CDA- wethouder Piet Zegers dinsdagmiddag de vermoedelijke jaarlijkse last van deze investering „onrustbarend." Daarom is besloten ook andere mogelijkheden voor een dienstencentrum te onderzoeken. De tech nische omschrijving voor het centrum aan de Molenstraat is overigens nagenoeg gereed. Spoedig kan het naar de aannemer om nauwkeurig te worden begroot. Een andere belangrijke mededeling van Zegers betrof het tehuis voor acuut daklozen waar meerdere fracties naar hadden gevraagd. De sociale dienst heeft opdracht gehad een nota te maken waarin mogelijkheden voor zo'n huis worden aangegeven. Die nota zal via de commissie voor welzijnszaken bij de gemeenteraad terecht komen. Aan de uitvoering van het plan zal hoge prioriteit worden gegeven. In een tehuis voor acuut daklozen kunnen mensen (tijdelijk) worden opge vangen die plotseling het huis uit moeten bijvoorbeeld als gevolg van ernstige spanningen of andere huiselijke ellende. Zegers zei hoop te hebben dat door de samenwerking die inmiddels op gang is gekomen tussen met Mensen Zonder Werk-project en de jongerenopvang in dorpshuis d'Ouwe ULO, deze tak van welzijnswerk een hoger „rendement" zal krijgen. In zijn algemene beschou wing had Gelein Jansen geklaagd dat deze activiteiten weinig opleverden in verhouding tot de enorme kosten. De wethouder adviseerde de raadsleden gebruik te maken van de open dag (zaterdag a.s.) om zich van de nieuwe gang van zaken in d'Ouwe ULO op de hoogte te stellen. Banenplan Het gemeentebestuur heeft hoop dat het in de mist verdwenen banenplan alsnog van de grond kan komen. Men zit er achter aan. Over het algemeen heeft met name de jeugdwerkloosheid de aandacht, onder andere blijkend uit het feit dat een paar maanden geleden een „werkgroep jeugdwerkloosheid" is opgericht. De gemeente ziet geen aanleiding om met financiële steun mee te werken aan de komst van een groep Noord-Ierse kinderen naar Texel. Wel wil men „hand- en spandiensten" verlenen, maar men ziet deze aangelegenheid als een zaak van particulier initiatief. Kompasschool De gemeente zal geen bijzondere haast maken met de verzelfstandiging van de LOM-Kompasschool, zodat deze school een „eigen" Texels instituut wordt onder verantwoordelijkheid van de gemeente. Wethouder Zegers zei dat men de school graag „Texels" wil maken, maar dan moet vast staan dat dit geen gevaar inhoudt voor de kwali teit of het voortbestaan op den duur. Wat de ontwikkeling van het leerlingen tal betreft zal een prognose worden gemaakt; op basis daarvan kan dit onderwerp verder worden besproken met inspectie en ministerie. Op korte termijn zal de gemeente geen eind maken aan het bekostigen van de zg. randvoorzieningen voor het onderwijs (logopedie, schoolzwemmen P. Zegers: kosten bouw dienstencentrum vallen tegen. e.d.) als het rijk het in deze zou laten afweten. Maar op den duur zal in deze sector misschien wel bezuinigd moeten worden. Zegers zei zich te kunnen voor stellen dat bijvoorbeeld schoolzwem men ter discussie kan worden gesteld. „Waarom zouden kinderen die al lang zwemmen hebben geleerd, dat op kos ten van de gemeenschap moeten blijven doen?" School De Waal slagen. Het college had zojuist besloten een werkgroep (van ongeveer zeven personen) in het leven te roepen die de mogelijkheden gaat bestuderen. Uit gangspunt is dat het een lokale en dus geen regionale omroep moet worden. Een probleem is dat volgens de nu ter tafel liggende landelijke regels een lokale omroep van de kabel gebruik moet maken en dus niet via de ether mag uitzenden. Regionale omroepen zouden dat wel mogen. Texel zou dus als „regio" moeten worden aangemerkt want aanleg van aan plaatselijk kabelnet is bij voorbaat onmogelijk Andere voorwaarden waarin het landelijke me diabeleid voorziet zijn onder meer dat er bij de lokale zenders geen commerciële invloed mag zijn en dat er waarborgen moeten zijn voor de pluriformiteit van de plaatselijke pers, wat erop neerkomt dat de eventuele concurrentie van de om roep voor de kranten moet worden vermeden of gecompenseerd. De leden van de werkgroep moeten nog bena derd worden. Indicatie-commissie Als Texel een eigen indicatiecom missie zou krijgen (voor verwijzing van ouderen naar bejaardenoorden) zou dat financieel voordeliger zijn dan de huidi ge regionale indicatiecommissie. Toch I vond wethouder Zegers dat Texel niet op korte termijn uit die regionale com missie moet stappen. Een eigen com- missie wordt toegejuicht maar uit de praktijk zijn tot dusver geen klachten vernomen over het functioneren van de regionale commissie. Zegers zei geen bezwaar te hebben tegen het door Peter Bakker bepleite vredes- en milieu-onderwijs op scholen, maar wees er op dat dit een zaak is van de betrokkenen zelf. De nieuwe wet op het basisonderwijs biedt ruime moge lijkheden voor eigen inbreng. „Het ge- i meentebestuur staat in ieder geval open voor alle goede vormen van onderwijs- Over het andersoortig onderwijs in De vernieuwing. Waal zei de wethouder dat men zich daar geen al te revolutionaire voor stelling van moet maken. Veel ele- I menten van dit Jenaplanonderwijs wor- den in de praktijk al op tweemans- scholen toegepast. „Zo andersoortig is Zaterdag het niet." Zegers zei ook dat men over f® december de aansluitingsmogelijkheden op het 4 Do^rfcrürt gewone voortgezet onderwijs geen zor- ■»CQpOllT gen hoeft te hebben. Radio 'D Questior Wat betreft de lokale Texelse radio zullen spijkers met koppen worden ge-

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5