Toch bouwblok voor J. Witte Pot van ƒ11.000,— voor stimuleren van de werkgelegenheid Onvoldoende steun voor PSP-motie College wil geen „stolpwoningen" in Oudeschild Vereniging van reumapatiënten Musica Texla geeft concert r Geen groenstrook voor NIOZ Fiets gevonden IJska-school-plan naar inspectie VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De gemeenteraad heeft dinsdag een bezwaarschrift van de heer J. Witte (Muyweg 29) tegen het ontwerp be stemmingsplan Zuid Eierland gegrond verklaard. Witte had er bezwaar tegen gemaakt dat bij zijn woning geen agra risch bouwblok is opgenomen. Achter zijn woning heeft hij 19 hectare grond in eigendom die hij gezien zijn hoge leeftijd wil verkopen. Daarbij is nog niet duide lijk of de grond als één geheel wordt verkocht of dat gescheiden verkoop plaatsvindt. Bij gescheiden verkoop is de kans groot dat er geen reëel agrarisch bedrijf meer bestaat. Het college vond het daarom voorbarig een blok voor de bouw van een schuur op te nemen. Overigens bestaat volgens de directie van de bedrijfsontwikkeling op dit mo ment wel een reëel agrarisch bedrijf ter plaatse. Het college was daarom bereid de heer Witte ^n zijn eerste opvolger de toezegging te doen dat afs de grond aaneengesloten wordt verkocht mede werking te verlenen aan een artikel 19 procedure waarin een hectare van de grond als nog als agrarisch bouwblok wordt bestemd. G. Poster (VVD) en C. Dros (Texels Belang) lieten weten het eens te zijn met de bezwaren van Witte. Met totaal 31 hectare (Witte pacht ook 12 hectare van Staatsbosbeheer) in gebruik is er sprake van een volwaardig bedrijf. Witte is overigens niet van plan zelf een schuur neer te zetten op de betreffende grond, maar sluit niet uit dat zijn opvolger dat wel wil. Witte stelt dat omwonenden geen last van de schuur kunnen hebben en dat een bouwblok buiten de grenzen van het huidge be stemmingsplan te ver weg is om een In Den Helder en omstreken is sinds een half jaar een rheumapatiënterv^/er- eniging actief. De naam van deze ver eniging is ,,Kop van Noordholland" en tot die kop wordt ook Texel gerekend. De vereniging is één van de meer dan 50 soortgelijke, over het gehele land verspreide verenigingen, tezamen de Nederlandse Bond van Rheumapatien- tenverenigingen vormend. Deze bond maakt zich landelijk sterk voor de belangen van rheumapatiënten. ,,Kop van Noordholland" doet dit regionaal: geeft informatie en hulp m.D.t hulp middelen, aanpassingen, e.d., nodigt sprekers uit en probeert rheumapatiën ten uit hun isolement te halen door het organiseren van zwem- en handwerk groepen en maandelijkse bijeenkom sten. Zaterdagmiddag om 14.30 uur wordt een dergelijke bijeenkomst gehouden in het dienstencentrum aan de Walvis- vaardersweg 2 in Den Helder (wijk: De Schooten, informatie 02230-35630) De twee vorige bijeenkomsten waren infor matief van aard (o.a. over badkuren en hulpmiddelen), deze keer, met de feest dagen voor de deur, komt het ge zelligheidsaspect aan bod. Het pro gramma van zaterdag vermeldt o.a. bingo, een koersbaldemonstratie en -wedstrijd (voor wie dat wil) en het voorlezen van een modem kerstverhaal. Er is ruim de gelegenheid om gezellig met elkaar te praten en ervaringen uit te wisselen. Volgens de begeleiders van de vereniging moet de belangstelling voor dit werk groter zijn dan de enkele Texelaar die nu de bijeenkomsten be zoeken. Degenen die meer informatie willen, kunnen bellen naar 02230-42539. Voor vervoer in Den Helder kan worden gezorgd. De vereniging wil bij voldoen de belangstelling in de toekomst ook activiteiten op Texel ontplooien. goede bedrijfsuitoefening mogelijk te maken. Bemoeizucht Dros sprak zich uit voor handhaving van het agrarisch bedrijf en vond dat het bouwblok er moet komen. B. Daalder noemde het een principiële zaak. Het gaat om een levensvatbaar bedrijf en voor opvolging in dat bedrijf is het belangrijk dat een bouwblok wordt opgenomen. Het CDA raadslid verweet het college bemoeizucht. Wethouder Schilling gaf toe dat de houding van het college betuttelend lijkt, maar dat in dit geval rekening met de toekomst gehouden moet worden. De heer Witte zal zelf geen gebruik maken van het bouwblok en er is reëele kans dat pok degenen die hem opvolgen van het bouwblok geen gebruik maken. Dan blijft' TUssen bebouwing tot in lengte van dagen een hectare grond met de bestemming agrarisch bouwblok lig gen. Schilling vond het redelijk aan Witte en zijn opvolger toe te zeggen dat als de grond aaneengesloten wordt ver kocht, er wel een agrarisch bouwblok in kan worden opgenomen. Toezegging Dros bleef van mening dat Witte dezelfde faciliteiten moet hebben als ieder ander. G. Jansen (CDA) vond dat een toezegging moest worden gedaan dat bij opvolging van het bedrijf geen enkel probleem zal worden gemaakt over wijziging van de bestemming van een deel van de grond in een agrarisch bouwblok. Bij het wijzigen van het be stemmingsplan zouden dan ook geen kosten (1875, in rekening gebracht moeten worden. Schilling wees nog eens op het gevaar van opname van een bouwblok in dit stadium. ,,Als de grond gescheiden wordt verkocht ligt tien jaar langs een wezensvreemd bouwblok tussen de bebouwing. Het is beter te wachten tot er een opvolger is." J. van der Meer, G. Poster, C. Dros, P. Kikkert, J. van Asselt, A. Rienstra, G. Jansen en B. Daalder stemden tegen het collegevoorstel, zodat het bezwaar van Witte gegrond was verklaard. Tegen het bestemmingsplan Midden Tijdens de stemming over het al dan niet gegrond verklaren van het bezwaar schrift van de heer Witte was Ate Rien stra afwezig, waardoor de stemmen met 7/7 staakten. Aanvankelijk werd gedacht dat Rienstra voor een „sanitaire stop" de raadszaal had verlaten, maar later bleek dat hij zich bewust aan de stem ming wilde onttrekken, omdat hij van mening was in deze geen zuiver oordeel te kunnen geven. De burgemeester liet hem echter terugkomen en bracht de zaak opnieuw in stemming. Rienstra stemde tegen, wat betekende dat Witte zijn bouwblok had. De poging van Rienstra om zich aan stemming te onttrekken werd door de voorzitter niet erg op prijs gesteld. De foto toont de baldadige CD A-er op het moment dat hij zijn plaats aan de raads tafel weer inneemt. Eierland was een bezwaar ingediend door de heer P. Bonne, Oorsprongweg 67. Bonne vond de huidige omschrijving van de bestemming agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf te star. Om bij te blijven in de ontwikkelingen in de agra rische sector kan het in de toekomst mogelijk zijn dat de activitteiten van zijn bedrijf worden uitgebreid. Bonne denkt hierbij aan een garagebedrijf, uitbreiding van het assortiment huishoudelijke ar tikelen en verbreding van de ambach telijke activiteiten. Bonne wilde daarom de bestemming gewijzigd zien in in dustrie, handel en ambacht met inbegrip van detailhandel. Met het oog op de kleinschaligheid van Midden Eierland, achtte het college een dergelijke ruime omschrijving, die de vestiging van aller lei bedrijven mogelijk zou maken, niet gewenst. De huidige bestemming geeft volgens het college waarborg dat het bedrijf niet te groot wordt en relatie blijft onderhouden met de agrarische sector. Deze bestemming zou Bonne voldoende ruimte geven een bedrijf op agrarische grondslag uit te oefenen. Tijdens de raadsvergadering pleitte J. van der Meer (VVD) er voor de bestem ming van het terrein waar het bedrijf van Bonne staat te wijzigen in „bedrijven terrein", inclusief detailhandel. Van As selt (Texels Belang) was het daarmee eens en pleitte voor een „standaard be stemming". Ook Daalder voelde voor invulling met de kwalificatie bedrijven terrein. Hij vond dat je niet alles tot in detail moet willen invullen. Verraderlijk Wethouder Schilling zei dat het lijkt dat een bestemming „bedrijventerrein" Bonne meer mogelijkheden geeft, maar dat is slechts schijn. In een detailhandel op een bedrijventerrein mogen slechts produkten die in het eigen bedrijf zijn gemaakt worden verkocht en dat zou voor Bonne een beperking van de Een poging van de PSP om de ge meenteraad een motie te laten aan nemen als protest tegen de onderwijs plannen van de regering is dinsdagmid dag mislukt. De door Peter Bakker ingediende motie kreeg alleen de steun van het Pakt. Het was de bedoeling geweest de raad te laten uitspreken dat de rege ringsmaatregelen niet mogen worden uitgevoerd omdat deze ten koste gaan van het onderwijspeil en van tiendui zenden arbeidsplaatsen. Ook zou er sprake zijn van eenzijdige aantasting van de rechtspositie van allen die in het onderwijs werkzaam zijn en werd uitge sproken dat vanuit haar verantwoor delijkheid voor het onderwijs binnen de gemeente Texel" de nu gevoerde acties van de onderwijsbonden steunt. In de motie die aanvankelijk werd ingediend stond dat ook ,,de nog te voeren" acties werden ondersteund maar toen raadsle den lieten blijken dat dit hun in ieder geval te ver ging, werd deze zinsnede geschrapt. Alvorens over de volkomen onverwacht aan de raad voorgelegde mogelijkheden betekenen. In het bedrijf worden namelijk veel artikelen verkocht die niet zelf geproduceerd zijn. Verder zei Schilling dat de huidige bestemming werkelijk voldoende waarborgen biedt voor verdere ontwikkeling van het be drijf. De wethouder was er dan ook van overtuigd dat Bonne meer geholpen is met het collegevoorstel dan met de suggesties uit de raad. De meederheid van de raad was het met die gedachte eens. De minderheid, bestaande uit J. van der Meer, B. Daalder J. C. Dros, G. Poster, H. Beumkes, J. van Asselt en P. Kikkert, stemde voor een bestemming als be drijventerrein. Een bezwaarschrift van de familie Witte van de Oorsprongweg 23 waarin bezwaar wordt gemaakt tegen een in het bestemmingsplan Midden Eierland voorkomende groensingel die het uit zicht belemmert, werd door de raad op voorstel van het college gegrond ver klaard. De bestemmingsplannen Mid den- en Zuid Eierland werden door de raad overigens zonder commentaar vastgesteld. Dinsdag 21 december geeft het orkest Musica Texla met medewerking van het Interkerkelijk koor Texel een concert in de katholieke kerk in Den Burg, aanvang 20.00 uur. De uitvoering staat onder leiding van Dyo Wassink en wordt gegeven ten bate van de actie voor restauratie van het r.k. kerkorgel. Het programma luidt als volgt: The First Nowell, English trad. trompet en orgel. New Year's Eve, Welsh trad. Welkomstwoord Orkest: 1. Minuet, Bach; Sonatine, Beethoven; Classical Overture, Mozart. 2. Chopsticks, trad.; Rustic Dance, Woodhouse. 3. Drie kerstliederen: Goof Christian Men; God rest Ye; Hark,. 4. Air, Purcell; Sarabande, Tartine, mandoline en piano. 5. Trio, Corelli, hobo, viool en spinet. 6. Sonata V, Handel, orkest en fluit. 7. Orgel 8. In Dulce Jubilo, Buxtehude, koor, viool en spinet. 9. Sleigh Ride, Mozart, orkest. 10. Er is een roos, Praetorius; Hoor, de eng'len, n. Mendelssohn B, koor. 11. Drie kerstliederen: Kings of Orient; once in Royal; O come all ye, orkest, viool en piano. Architect J. N. Koorn heeft een bouwplan ingediend voor 16 stolpwo ningen in het uitbreidingsgebied van Oudeschild dat ligt tussen de ijsbaan en de De Wittstraat. Het college en de af deling ruimtelijke ordening vinden het bouwplan in strijd met de doelstellingen van dit gebied. Vier woningen in dit gebied worden voldoende gevonden. Dat plan moet dan op een groot aantal punten worden aangepast omdat het niet voldoet aan de voorschriften. Koorn's plan behelst vier bouwstolpen met daarin vier woningen, maar dat vindt de afdeling RO momen teel „teveel van het goede". Od deze Het NIOZ is niet in staat een nieuwe groenstrook bij het logeergebouw „De Potvis" te realiseren als dit complex wordt uitgebreid. B en W hebben al in januari 1981 vergunning gegeven voor de uitbreiding van het studentenverblijf onder voorwaarde dat de bestaande groenstrook die hierdoor zou verdwijnen verderop weer wordt aangelegd. Nu heeft het NIOZ laten weten dat dit niet lukt en gevraagd om deze eis te laten vallen, zodat zonder groenstrook ge bouwd mag worden. Wethouder D. Schilling (in het alge meen geen voorstander van wind- singels) wil de groenstrook ook wel achterwege laten. De afdeling RO heeft conform deze mening geadviseerd. Ook het gehele college vindt dat er gebouwd moet worden zonder extra groen, mits het NIOZ nog eens de noodzaak en spoedeisendheid van de uitbreiding aantoont. „Immers in 1981 werd al aan gedrongen op spoed, maar er wordt na anderhalfjaar nog op voortgeborduurd" aldus het RO advies. Op de Beatrixlaan werd een bruine Burgers damesfiets gevonden. De eige naar kan hem bij de politie in Den Burg komen ophalen. manier worden alle toekomstige bouw mogelijkheden voor Oudeschild afge sneden omdat het gebied dan is vol gebouwd, aldus de afdeling RO, die het argument dat er in Oudeschild naar behoefte gebouwd moet worden het zwaarst laat wegen Uitbreiding moet een relatie hebben met de ontwikkeling en werkgelegenheid van Oudeschild." De woningen voldoen bovendien niet aan de voorschriften omdat o.a. los staande woningen of hoogstens twee onder één kap verplicht is en de nokhoogte de voorgeschreven 8 meter overtreft. Ook worden de aangegeven bebouwingsgrenzen overschreden. Verder wordt de entree-indeling slecht bereikbaar genoemd en is één stolpge- bouw niet bereikbaar van de geplande openbare weg. RO noemt „centrale ontsluiting'?' (één buiten-voordeur voor vier woningenl hier een oplossing en ook moet de architect pogen zoveel mogelijk rekening te houden met de zon. „Er is in elk blok steeds één woning die geen zon binnenkrijgt." Koorn krijgt wel de ruimte om zijn plan voor één stolpgebouw verder uit te werken, mits hij rekening houdt met gemaakte op merkingen. Ook moet de architect de behoefte aan dergelijke woningen be wijzen. Het college heeft besloten het plan voor andersoortig onderwijs in de IJska- school in De Waal door te zenden naar de onderwijsinspectie. Deze instantie zal ook worden gevraagd om de school in afwachting van de komst van het andersoortige onderwijs, open te mo gen houden, hoewel het leerlingen aantal beneden het wettelijk minimum is gedaald. Daarvoor zullen tijdelijk twee waarnemers (i.v.m. vertrek W. Albers en K. Beekenkamp) moeten worden aangetrokken. Met de opmerkingen van de onderwijsinspectie zal het plan wor den voorgelegd aan de commissie wel zijn, waarna een afronding plaatsvindt met alle betrokkenen. Op voorstel van Daan Welboren van het Pakt heeft de gemeente raad dinsdag met negen tegen zes stemmen besloten om het werkge legenheidsbeleid van het college te versterken door het in het leven roepen van een speciaal fonds. Met geld uit dit fonds moeten initiatieven op het gebied van (kleinschalige) projecten worden ge stimuleerd, ongeveer op de wijze waarop de gemeente ook steun geeft aan projecten ten bate van de derde wereld. (De gemeente verdubbelt de bijdragen die door particuliere actie is bijeengebracht). In het fonds werd onmiddellijk ƒ11.000,— gestort, zijnde de besparing die het college heeft veroorzaakt door het aantal raadscommissies terug te brengen tot vier. moiie werd gestemd, werd de raads vergadering vijf minuten geschorst om de fracties de gelegenheid te geven een standpunt in te nemen. Daarna bleek dat de ruime meerderheid niets voor een dergelijk protest voelde. Gelein Jansen verklaarde namens het CDA dat hij geen behoefte had om steun te betuigen, mede omdat het CDA in de regering zit en dus verantwoordelijk is voor het onderwijsbeleid. Volgens hem staat nog helemaal niet vast dat dit beleid arbeids plaatsen kost, Gerbrand Poster van de VVD liet een soortgelijk geluid horen. Paul Kikkert van Texels Belang vond dat de gemeenteraad zich niet met een der gelijke zaak van landelijke politiek moet bemoeien. „We hebben genoeg werk in ons eigen huis." Dat vond ook wet houder Piet Zegers. Peter Bakker vond dat maar vreemd. Hij herinnerde er aan dat de gemeenteraad zich wel inspant om de onderwijsvoorzieningen op Texel in stand te houden en uit te breiden en vond de weigering om de motie te ondersteunen daarmee niet te rijmen. De motie werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Een voorstel van Gerbrand Poster van de VVD om ƒ1000,— beschikbaar te stellen voor de overkomst van de groep Noord-Ierse kinderen kreeg geen steun. Blijkbaar werd het bezwaar gedeeld van de burgemeester die er op wees dat er tal van lofwaardige anderen initiatie ven zijn die dan ook op deze wijze zouden moeten worden gesteund. Het eind is dan spoedig zoek. De gemeente heeft er alle vertrouwen in dat het project ook zonder overheidsgeld tot een goed eind wordt gebracht. Parkeerplaats Veel weerstand bestond tegen het collegeplan om het parkeerterrein van de camping Kogerstrand ten koste van ƒ95.000,— op te knappen. Het verzet was aanvankelijk tweeledig. Sommigen wilden weer zekerheid hebben inzake het behoud van de camping Koger strand en daarom het rapport afwachten waarin maatreglen tot behoud van de- kust worden aangegeven. Andere raadsleden vonden dat het opknappen van het terrein helemaal niet nodig was. Tot laatstegenoemde categorie hoorde Cor Dros, die vond dat het terrein, af gezien van een paar gaten, er prima bij lag en dat het onverantwoord was hieraan bijna een ton uit te geven. „Met twee emmertjes koud asfalt is het te maken." Het verweer van wethouder Barendregt was niet overtuigend. Hij zei dat onderhoud van het terrein „volgens planning" nodig was. De burgemeester wees erop dat de raad niet de indruk moet wekken dat men het parkeer terrein beschouwt als bij voorbaat prijs gegeven aan de zee. Maar daar ging het bij de meeste raadsleden niet om. De terreinreparatie werd eenvoudig over bodig gevonden. Het voorstel tot schrappen van deze post werd met negen tegen zes stemmen genomen. De tegenstemmers waren de wethouders en de heren Daalder, Rienstra en Van der Meer. Dakgoot Cor Dros had ernstige bezwaren tegen het plan om voor ƒ15.000,— de goten van de woning Hogereind 6 (bij het wagenmuseum in De Waal) te ver nieuwen. Hij vond het bedrag te hoog en herinnerde eraan dat binnenkort wordt besloten over uitbreiding van het wagenmuseum, een verbouwing waar bij ook het woonhuis is betrokken. Het is mogelijk dat de nieuwe goot dan direct weer moet worden gesloopt. De raad ging ermee akkoord dat het geld wel beschiknaar wordt gehouden, maar dat in commissieverband aan de hand van de dan gereedgekomen bouwplan nen voor het museum, zal worden beslist of het inderdaad voor de goot wordt uitgegeven. Dros kreeg niet gedaan dat de aanschaf van nieuwe zonwering (kos ten ƒ49.500, voor de ramen aan de achterkant van het raadhuis, van het in vesteringsplan voor 1983 werd ge schrapt. Volgens Dros heeft men aan de achterkant van het gebouw nauwelijks last van zon en bovendien geldt ook voor het raadhuis dat het binnen af zienbare tijd op een of andere manier zal worden uitgebreid, misschien aan de achterzijde. De zonwering zou dan ge heel of gedeeltelijk overbodig worden zodat het beter was hiermee te wach ten. Wethouder Barendregt zei dat de huidige zonwering aan de achterkant van het raadhuis lang niet afdoende is. Op warme dagen is het in de vertrekken aan de achterkant onwerkbaar. Het voorstel van Dros om van de zonwering af te zien kreeg onvoldoende steun. Het bedrag van ƒ25.500,— dat is uit getrokken voor het schoonhouden van openbare toiletten, ontmoette ook be zwaar bij Dros. Hij vertelde dat hem in het verleden is beloofd dat dit bedrag zou worden gespecificeerd, maar dat was nooit gebeurd. Wethouder Baren- r dregt lichtte toe dat in het bedrag ook ,,overhead"-kosten zijn verrekend waardoor het schoonhouden „eigen lijk" minder kost. Nadere informatie werd voor de volgende vergadering toe gezegd. Lancaster B en W hadden zelf besloten de post van ƒ1000,— voor het monument op de' Lancasterdijk te schrappen, omdat is' gebleken dat het voor dit lage bedrag' niet mogelijk is. Er is zeker ƒ13.000,— nodig en dat vond het college te gek. Op welke wijze de geallieerde oorlogsvlie gers nu herdacht zullen worden, is ond-' derwerp van gesprek in een commissie-^ vergadering. Zoals bekend was het de bedoeling' een propellor van een Lancaster bom menwerper in het gedenkteken te ver werken. Peter Bakker had daar moeite mee. Zo'n propellor is tenslotte een1 onderdeel van een voor oorlogvoering bestemde machine en dat zou als verheerlijking kunnen worden opgevat. Hij wilde wel akkoord gaan met de pro pellor als deze zou worden gevat in eer cirkel en voorzien zou worden van eer extra blad aan de onderkant. Aldus zo bleek uit de tekening die Bakker aar de voorzitter overhandigde ontstonc het welbekende pacifistische sym bool.... .i Dure amtenaar Enkele raadsleden waren ook noga geschrokken van het bedrag vai ƒ73.000, dat B en W op de wensenlijs hadden gezet voor de uitbreiding van d afdeling personeelszaken met eei hoofdcommissie. Nadat erop was ge wezen dat het hier gaat om een beleidï functionaris die noodzakelijk is en di niet uit het bestaande personeelskorp kan worden geleverd, werd er genoege mee genomen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9