Groen C2wcirtsjexels in het hurt-> Politie wil nauw kontakt met „gewone" burgers Veel mensen willen opnieuw leren lezen en schrijven Oöriliant DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN HOEFT NIET PIEPJONG TE ZUN. Kerstboom slachtoffer van vandalisme Valse bootkaartjes in beslag genomen Jarino-bouw begonnen Een leuk kerstkado Martin Tromp Oud-leerlingen met blijspel Nog enkele gastgezinnen nodig voor Noord-Ierse kinderen Container met melkpoeder geborgen Dronken marinier ramt lichtmast Donderdagavond kerstsamenzang Rotgans door jager niet herkend de kerstman Goënga's Kroon Supermarkten 7e JAARGANG Nr. 9740 DINSDAG 21 DECEMBER 1982 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228)266, Frits Beutick, Warmoesstrat43, Den Burg, tel (02220)2208, en Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220)4988. Voor advertenties, abonnementen, etc langeveld De Rooy B.V., Postbus 11,1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741na 18.00uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr.-36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. ,,De politie is er voor de burgerij en niet andersom." Aldus adjudant Scheuneman, commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie i de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor Igemeen en organisatorisch beleid. Een van de onderwerpen van lespreking was daar het onlangs door de commandant uitge- rachte verslag van het politiewerk in het afgelopen seizoen. Dit erslag werd evenals vorig jaar in de openbaarheid gebracht en de raadscommissie mocht er aan- en opmerkingen over maken, hoewel et hier geen verantwoordelijheid van de gemeenteraad betreft. Naar anleiding van dit verslag werd door enkele commissieleden naar oren gebracht dat de „afstand" tussen burgerij en politie nog wel at kleiner mag worden. De zg voetpatrouilles in de dorpen ouden moeten worden uitgebreid (wat nogelijk is als de totale politiesterkte vordt opgevoerd). Verder zei adjudant Scheuneman, die het verslag toelichtte, 1 dat het zeer op prijs wordt gesteld als jurgers die wat willen aan- en opmerken 'tver aangelegenheden waar de politie nee te maken heeft, zelf het bureau instappen om hun zegje te doe.i. De olitie is ook niet bij v-orbaat onge legen om op uitnodiging van dorps- ommissies e.d. voor groepen mensen /vat te vertellen over het politiewerk en ie betrokkenheid die het publiek daar- ee zou kunnen voelen. Vrouw erbij In de discussie over het seizoens- apport bleek ook dat de Texelse rijks politie een „vrouwvriendelijk" beleid wil voeren. In tegenstelling tot menige andere groepcommandant in het land /vil men best vrouwen in de groep, wat blijkt uit het feit dat per 1 januari a.s. een vrouw wordt aangenomen zodat er dan iotaal twee zijn. Peter Bakker van de PSP vond het aannemen van meer vrouwen vooral van belang voor be paalde taken zoals het onderzoek inzake zedendelicten. Vrouwen die daar slachtoffer van worden, willen daarover liever met sexegenoten praten. Ben Daalder van het CDA was bij het lezen van het rapport onder de indruk ge komen. Hij wist niet dat de politie op Texel zóveel om handen had. Evenals de overige leden van de commissie steunde hij van harte het streven om de sterkte van de groep op te voeren tot 25 krachten. Joop van der Meer van de VVD pleitte voor uitbreiding van de voetpatrouilles. Met name de winkeliers zouden dat op prijs stellen. De politie wordt er veel beter „aanspreekbaar" door. Henk Beumkes van het Pakt vond dat ook en had twijfels over het nut van patrouilles met de auto. Desgevraagd kreeg hij evenwel te horen dat ook deze surveillance-activiteit onmisbaar is, blij- De gemeentepolitie van Arnhem heeft in een drukkerij in die stad honderden valse Tesokaartjes in beslag genomen. Het waren 15 retourenkaarten voor voetgangers ter waarde van 760, Het laten drukken van valse Teso- kaarten was een van de uiteenlopende misdrijven waarmee een groep personen zich heeft bezig gehouden die inmiddels door de politie is aangehouden. Onder hen was een Texelaar die nog in Arnhem wordt vastgehouden. Bij het ondeizoek in deze zaak werken de politiekorpsen van Texel en Arnhem nauw samen. kens de rapportenboeken die melding maken van heel wat keren ingrijpen. Paul Kikkert van Texels Belang vond het jammer dat zoveel politie-uren gaan zitten in het meewerken aan opsporing en vernietigen van munitie. Op zijn vraag of andere instanties zoals Rijks waterstaat de bevoegdheid kunnen krij gen dit werk te doen, werd echter ont kennend geantwoord. Campers kamperen in zg. campers is op Texel nergens toegestaan, met uitzon dering van de kampeerterreinen. Toch gebeurt het vaak dat campers worden neergezet op gewone parkeerterreinen. Af en toe treedt de politie op en de af gelopen zomer is op enkele veel door campers bezochte plekken zelfs een bord neergezet waarmee op het kam- peerverbod wordt gewezen. Joop van der Meer vond dat geen gelukkige maatregel want de indruk kan nu wor den gewekt dat campers wel zijn toege staan op terreinen waar géén bord staat. Adjudant Scheuneman had echter met de indruk dat het verbod zo werd opge vat. Naar aanleiding van vragen over vernielingen die in het politiebureau zijn aangericht door overspannen men sen werd meegedeeld dat het tehuis voor acuut daklozen dat door de ge meente wordt nagestreefd, mogelijkhe den zal bieden voor een behoorlijke (tij delijke) opvang van deze mensen zodat men met langer is aangewezen op het voor dit doel ongeschikte politiebureau of de ziekenbarak van de marine op de Mok. Doofpot? Henk Beumkes van het Pakt vroeg zich af of ongelukken die zich bij het parachutespringen op het vliegveld Gisteren is door Jarino eindelijk een begin gemaakt met de bouw van een winkel- en woningencomplex aan de Gasthuisstraat-Vogelenzang in Den Burg. Zou nog langer zijn gewacht dan zou het contingent premie A wonmgen (14 stuks) dat in het plan is opgenomen voor Texel verloren zijn geweest. Vol gens Paul Kuip Czn bestaat voor de woningen vrij veel belangstelling. Nu vast staat dat de bouw doorgaat, zal die animo nog toenemen, zo wordt ver wacht. Onderhandelingen inzake de verkoop of verhuur van de winkelruimte in de benedenverdieping zijn nog in volle gang. Weverstraat 34, Den Burg, telefoon (02220) 2912 Voor de cursussen „Opnieuw leren lezen en schrijven" die de volgende maand beginnen, bestaat veel meer belangstelling dan was verwacht. Maar liefst twintig mensen hebben zich aan gemeld, de meeste naar aanleiding van een artikel over dit onderwerp in de Texelse Courant. De deelnemers, bijna allemaal mannen, variërend in leeftijd van 16 tot 66 jaar die om uiteenlopende redenen nooit behoorlijk lezen en/of schrijven hebben geleerd en daardoor in het dagelijks leven nogal wat problemen ondervinden. Half januari zal een drietal groepen van 6-7 deelnemers van start gaan. Dit is de maximale groepsgrootte omdat het onderwijs zeer individueel is. De lessen worden gegeven door coördinator Goos Westerlaken uit De Waal die door één vrijwilliger per groep wordt bijgestaan. De lesbijeenkomsten worden gehouden in een openbare school in Den Burg. Misschien wordt ook een cursus in een van de buitendorpen gegeven. Er wordt vanuit gegaan dat de cursus minstens een jaar zal duren. Daarbij zullen de deelnemers niet alleen de techniek van lezen en schrijven alsnog onder de knie moeten krijgen, maar ook in andere opzichten worden getraind om maat schappelijk beter te functioneren. Daar door worden vrij hoge eisen gesteld aan de begeleiders. Veel lesmateriaal zal zelf moeten worden gemaakt, afgestemd op de plaatselijke situatie. Zo mogelijk zal ook gebruik worden gemaakt van lan delijk cursusmateriaal en landelijke en provinciale ervaringen. Kosten Blijkens het projectplan dat woens dagavond a.s. ter sprake komt in de be stuursvergadering van de Welzijnsstich- ting zal met de cursus (gebaseerd op 20 deelnemers) een bedrag van 728.578,— gemoeid zijn. Daar staat een rijks- De blikjes melkpoeder werden met tractor en wagens van het strand gehaald. Inzet: een partij blikken ft de container. uijuiage van 71000,— per deelnemer tegenover alsmede eigen bijdragen van deelnemers van totaal 72000, Er is een tekort van 6.578, De belang rijkste kostenpost wordt gevormd door salaris en sociale lasten van de coördi nator (726.323, die 15 uur per week in het project steekt. De Welzijnsstichting Texel zal for meel verantwoordelijk zijn voor dit „alfabetiseringsproject". Met name de sectie vormings- en ontwikkelingswerk zal nauw contact onderhouden met de coordinator. Toekomst Het aantal belangstellenden voor der gelijke cursussen zou nog aanmerkelijk groter kunnen worden dan het aantal dat zich thans definitief heeft aange meld. Uit gesprekken is namelijk geble ken dat veel van de deelnemers in hun omgeving mensen kennen, die ook moeite hebben met lezen en schrijven. Velen willen echter eerst de kat uit de boom kijken. Met actieve werving zal men echter voorzichtig zijn aangezien momenteel het personeel ontbreekt om meer dan twintig deelnemers te kunnen opvangen. Iedere groep komt een avond per week gedurende twee uur bijeen. Coör dinator Goos Westerlaken heeft erva ring met onderwijs aan volwassenen. De begeleiders zijn afkomstig uit het lager onderwijs en hebben ervaring met „re medial teaching" (het geven van indi viduele „bijles") en buitengewoon on derwijs. Van deze mensen wordt méér verwacht dan dat zij alleen lees- en schrijfonderricht geven. Ze moeten oog en oor hebben voor de speciale pro blemen waarmee de cursisten worste len. Vooral in de beginfase zal het meer gaan om het vergroten van zelfver trouwen dan om het maken van snelle vorderingen. Alle cursisten worden vooraf thuis bezocht voordoen, wel allemaal ter kennis van de politie komen. „Ik heb wel eens gehoord dat het vaak de doofpot in gaat". Volgens de burgemeester was dat onmogelijk. De havenmeester heeft de plicht ongelukken door te geven en doet dat ook. Tot zijn verontrusting constateerde Joop van der Meer dat van de in het politieverslag genoemde misdrijven 90% de dader onbekend blijft. Adjudant Scheuneman legde echter uit dat het zo erg niet is. Het genoemde cijfer geeft de formele stand van zaken weer op het moment dat het rapport werd opge maakt, vlak na het seizoen, nadien zijn 'nog veel daders bekend geworden. Ben Daalder vond het hoogst kwalijk dat de mobilofoonverbindingen van de politie het soms geruime tijd achter elkaar laten afweten door onbekende oorzaak. „Komt dat misschien van de bakkies?" Adjudant Scheuneman ont kende dat laatste. Het is een raadsel, 't ongewenste verschijnsel (de patrouille rende politie was soms lange tijd achter elkaar niet bereikbaar wat rampzalige gevolgen had kunnen hebben bij onge lukken) ging telkens „vanzelf" weer over. Peter Bakker sprak er zijn waardering over uit dat de gemeenteraad mag mee- Lees verder pagina 2 De toneelgroep van de oud-leerlin- genvereniging van de lagere landbouw school heeft een blijspel in studie ge nomen „De Hoekse en Kabeljauwse twisten" van D. J. Eggenmoor. Het drie bedrijven tellende stuk zal onder regie van Kees Koorn worden opgevoerd in De Wielewaal in De Waal op zaterdag 29 januari en in De Lindeboom-Texel te Den Burg op zaterdag 5 februari. Voor onderdak voor de Noord-Ierse kinderen die van 4 t/m 25 april naar Texel komen zijn nog enkele gast gezinnen nodig. Zoals bekend komen veertig Noord-Ierse kinderen naar Texel, waarvan de helft uit katholieken en de helft uit protestanten bestaat. Bij ieder gastgezin worden twee kinderen, een katholiek en ee protestant, onderge bracht, zodat totaal twintig gastgezin nen nodig zijn. Na eerder publicaties over het samenwerkingsproject van Noord-Ierse kinderen op Texel hebben zich al 21 gastgezinnen aangemeld. De praktijk leert echter dat er altijd enkele afvallen. Het is dan ook veiliger wanneer men over ongeveer dertig gastgezinnen kan beschikken. Wie zich nog als gast gezin wil aanmelden kan terecht bij S. Bremer, Mulderstraat 1 in Oosterend, telefoon 02223-681 of 221. Wie het Noord-Ierse kinderen project financieel wil steunen kan zijn of haar gift over maken op bankrekening 3625.77.900 van de Rabobank, t a v. Comité Noord- lerland Texel. Op het Noordzeestrand, enkele hon derden meter ten noorden van strand- slag paal 21 spoelde zaterdag een con tainer aan met ongeveer 9 ton melk poeder verpakt in blikjes van 400 gram. Omdat het laag water was kon vrijwel meteen worden begonnen met het ber gen van de container. De strandvonderij kreeg daarbij hulp van de gebroeders Zoetelief van het Waalenburgerhuis en van Willem Bak ker (grondwerken) uit Den Hoorn. De blikken zaten met 24 stuks verpakt in dozen. Bij het openmaken van de zes meter lange container bleek dat alleen de onderste laag dozen nat was gewor den. Na enkele uren achtereen dozen te hebben overgeladen op wagens, moest het bergingswerk wegens het opkomen van de vloed worden gestaakt. Zondag morgen werd het karwei voortgezet maar nu waren alle dozen drijfnat en week geworden zodat ze uiteen vielen. „We moesten twee bilkjes tegelijk over gooien en dat betekent bij 18.000 blikken heel veel werk" aldus Ben Nie- boer van gemeentewerken die ook bij de berging was betrokken. Na enkele uren was de container met het opschrift ,,Sudaline" bijna leeg en kon deze met de shovel van bakker worden opgetild en afgevoerd. Dat lukte maar net. Deels op twee wielen rijdend werd de bijna lege container naar de opslagplaats van gemeentewerken aan het Wezenland in Den Burg gereden. Daar zijn ook de duizenden blikjes melkpoeder opgesla gen. Blijkens het opschrift zijn ze af komstig van de Domo melkprodukten- fabriek in Beilen. De poeder draagt het merk ,,Gitana" en was bestemd voor Soedan. De strandvonderij heeft nog niet achterhaald van welk schip de container afkomstig is. Dank zij de vacuumverpakking verkeert de lading melkpoeder nog in uitstekende staat en is dan ook nauwelijks in waarde ver minderd. Een onder invloed van alcohol verke rende 23-jarige marinier van De Mok neeft donderdag met zijn auto een lan taarnpaal op de hoek van de Naalrand- Stolpweg in Den Hoorn geramd. De klap kwam zo hard aan dat de auto aan de lantaarnpaal vast bleef zitten. De marinier was geruime tijd bezig eer hij zijn auto weer op gang had zodat omwonenden de gegevens van de auto konden noteren en de politie waar schuwen. Hierdoor kon de marinier korte tijd na het ongeval thuis worden aangehouden. Na twee blaasproeven werd ook een bloedproef afgenomen. Zaterdagmiddag rond drie uur heeft een onbekende automobilist een licht mast in de Heemskerckstraat te Oude- schild aangereden. Ook deze bestuurder is na het ongeval doorgereden. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden de acht meter hoge kerstboom die vrijdagmiddag naast ho tel Opduin in De Koog was opgericht, omgezaagd. Bij deze zinloze vernieling ontstond ook veel schade aan de elec- trische verlichting van de boom. Hotelier Harry Wuis van hotel Opduin die elk jaar een grote kerstboom naast zijn bedrijf zet, vertelde ons dat de stam op ruim een meter boven de grond werd doorgezaagd. Hiervoor is nogal wat kracht nodig geweest en mede gezien het tijdstip (de boom werd geveld tussen half een 's nachts en acht uur 's morgens) zoekt hij de daders niet onder kinderen. Er is aangifte gedaan bij de politie. Gehoopt wordt dat tips van voorbij gangers of anderen die iets weten of hebben gezien tot aanhouding van de daders zal leiden. Donderdagavond a.s. wordt in de Hervormde kerk van Den Burg een kerstsamenzang gegeven, verzorgd door „The Singers of the Lord" onder leiding van Peter Zwart en „The Gos- peltrain" onder leiding van Hans Kievits. Medewerking wordt ook verleend door een blazerensemble uit Oosterend onder leiding van Piet Bakker. De toegang is vrij. Na afloop wordt een collecte ge houden ten bate van de restauratie van het R.K. kerkorgel. De kerstsamenzang begint om 20.15 uur. De Texelse politie heeft proces ver baal opgemaakt tegen een 48-jarige Texelaar die aan de Postweg een rot gans had geschoten. De rotgans is een beschermde vogelsoort waarop niet gejaagd mag worden. De jager, die betrapt werd door een controleur van Staatsbosbeheer en die in het bezit was van een wapenvergunning en jachtacte, verklaarde tegen de politie de vogel niet als rotgans te hebben herkend. Hij meende met een niet-beschermde vo gelsoort te maken te hebben. Door ongeval kon zaterdag niet komen I Maar nu komt hij donderdag 23 decem ber in Den Hoorn van 10.00 tot 12.30 uur en in Oudeschild van 14.00 tot 17.00 uur. En voor ieder kind een leuke ver rassing.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1