Barendregt Posteren Dros tegen Raad gaf geld voor wieiercircuit maaien langs de Roggesloot Riet Aanrijdingen VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Met drie stemmen tegen en elf voor (CDA-er Ben Daalder was afweziol heeft de gemeenteraad dinsdagavond besloten 345 mille uit te trekken voor de aanleg van een wieiercircuit en de afronding van het sportveldencomplex aan de Haffelderweg. Eerder dit jaar had de raad al de principe-uitspraak gedaan dat voor het circuit twee ton moest worden uitgetrokken, maar op het collegevoorstel om voor de afronding van alle sportvoorzieningen (atletiekbaan, honk- en softbalveld, enz.l meer geld uit te trekken kwam flink wat kritiek. Een wieiercircuit alléén zou drie ton gaan kosten, aldus het pré-advies van het college, maar wethouder Klaas Ba rendregt nam in deze een minderheids standpunt in en vond dat de raad het bij de eerder toegezegde twee ton moest laten. Hij werd hierin gesteund door partijgenoot Gerbrand Poster die f200.000,— subsidie voor een wieler vereniging van 80 personen ,,zat ge noeg" vond. Barendregt zei dat wat betreft dit plan de subsidiegrens was bereikt en, als het collegevoorstel zou worden afgewezen, wilde de wethouder van financiën graag de mogelijkheid on derzoeken hoe voor 200 mille toch een baan gerealiseerd kan worden. Baren-' dregt vond dat momenteel andere zaken een hogere prioriteit hebben en dat de geldmiddelen beperkt zijn. Hij noemde als voorbeeld de plannen voor een dienstencentrum van bejaarden, dat, zo is onlangs meegedeeld, veel duurder zal worden dan aanvankelijk is gedacht. Meer besparen Poster dacht dat door zelfwerkzaam heid van de vereniging veel meer bespa ring bereikt kan worden dan de door het college genoemde 7 8 mille en de VVD-er zei dat de vereniging ook door leningen en eigen financiële middelen meer moet bijdragen aan deze voor ziening. Ook Cor Dros was voor een grotere zelfwerkzaamheid en hij vond het eerder geuite argument dat een asfaltbaan aanleggen vooral een klus is voor gespecialiseerde krachten niet steekhoudend. In die club zitten wel technische mensen." Ate Rienstra van het CDA gaf te kennen dat zijn fractie voor de reali sering van het totaalplan was en dat men weinig moeite had met het bedrag van bijna 3,5 ton. Kans Daan Welboren (paktl had dezelfde mening en vond het commentaar van de wethouder op de hoge kosten nogal „tendentieus". „Vorige week roemden we de financiële positie van de gemeen te en wilden we de belastingen eigenlijk omlaag brengen. Nu jammeren we over de moeilijke financiële positie. Pak die kans, en leg die baan aan. Nu kan het nog", aldus Welboren Peter Bakker (PSP) vroeg of achteraf door het rijk nog gecontroleerd kan worden of het geld uit de knelpuntenpot (twee toni van CRM wel goed is besteed. Hij vond het vreemd dat een honkbalveld wordt aangelegd dat volgens de richtlijnen 7,5 meter te kort is. Wethouder Piet Zegers antwoordde dat het knelpuntengeld vrij is te be steden in de sociaal-culturele sector en dat achteraf geen controle plaatsvindt. De mogelijkheden om het honkbalveld alsnog aan de vereiste afmetingen te laten voldoen wilde de wethouder be kijken, maar hij vond het geen ramp als dat onmogelijk zou blijken. Ook SV Texel speelt op een veld dat niet voldoet aan de maten. De KNVB geeft elk jaar dispensatie. Gekregen Zegers begreep niet waar enkele raadsleden zich druk over maakten. „Slechts 95 duizend drukt op de ge meentebegroting, het overige geld heb: ben we gekregen", aldus Zegers, waarop hij van verschillende raadsleden te horen kreeg dat dit géén argument was. „Voor dat gekregen geld weten wij wel andere doelen." Zegers had niet de indruk dat de wielervereniging door zelf mee te helpen de bouwkosten veel omlaag zou kunnen brengen. Dat was hem vooral uit gesprekken met het be stuur gebleken. „Weinig geld in een slecht plan is ook weggegooid", zei Zegers waarna de raad stemde met genoemd resultaat. Crossbaan Unaniem werd f60.000,— beschik baar gesteld voor de aanleg van een motorcrossbaan voor de MAB-club in Eierland. De vereniging zal het werk onder toezicht van gemeentewerken voor een groot deel zelf uitvoeren en hoopt hiermee 44 duizend gulden te besparen. Het functiewaarderingsonderzoek voor gemeenteambtenaren dat ruim f186.000, gaat kosten, maakte meer tongen los, maar de bezwaren en op merkingen kwamen in alle geledingen op hetzelfde neer: vooral het personeel betrekken bij de uitvoering van het onderzoek. Alleen C. Dros en G. Postei vonden het bedrag duidelijk te hoog en vroegen onderzoek om met minder geld te bekijken hoe de verschillende ar beidstaken (er zijn 96 functies), over eenkomstig het uitgevoerde werk, ob jectief beloond moeten worden. ,,'t Moet voor een ton ook kunnen", zei Poster, maar dat vond de burge meester een slag in de lucht. „Bij ons moeten veel functies onderzocht worden en men kan Texel in dergelijke zaken met geen enkele andere gemeen te vergelijken." Begeleiden Alle partijen drongen aan op het in stellen van een „vertrouwenscommis sie" en een „beroepencommissie" die het personeel in het onderzoek, dat door een professioneel bureau wordt uitge voerd, kunnen begeleiden. Ate Rienstra en Dick Terpstra hadden in hun werk ook een nieuwe looninschaling na func tiewaardering meegemaakt en zeiden dat een dergelijke operatie staat of valt met goede begeleiding. Dat voorkomt vaak bezwaarschriften tegen de uit komsten van het onderzoek. Ook werd aangedrongen op overleg met de val 1 bonden en ondernemingsraden (georg: niseerd overleg). Met algemene sten j men werd het collegevoorstel om mi het onderzoek te beginnen, aangenr men. Twee auto's werden zondag besch. digd bij een aanrijding die op de kruisir Wilhelminalaan-Binsbergenstraat plaa vond. Een 22-jarige Texelaar reed acl teruit met zijn auto vanuit de Binsbe genstraat de Wilhelminalaan op. f lette hierbij niet voldoende op h verkeer en werd aangereden door et andere 22-jarige Texelse automobili die uit de richting van de Waalderstra over de Wilhelminalaan naderde. Een geparkeerd staande auto we maandagmorgen vroeg aangeredr door een 45-jarige vrachtwagenchau feur uit Anna Paulowna, Het ongeil gebeurde op het afgesloten deel van i Beatrixlaan tussen Gasthuisstraat i Jonkerstraat. De vrachtwagenchauffe die met zijn auto werkte aan de he bestratingswerkzaamheden, verwacht op dit deel van de Beatrixlaan gei geparkeerde auto en werd bovendii verblind door enkele bij het werk opg stelde schijnwerpers. Daardoor bots hij met de achterkant van zijn wagi tegen de personenauto die licht b schadigd werd. De geparkeerde au was eigendom van een 45-jarige Te> laar. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741 Het woord „oogst" brengen we meestal in verband met de zomer en het begin van de herfst. Toch zijn er ook gewassen waarvan het oogsten pas begint als de winter zijn intrede doet, zoals riet. Als de eerste nachtvorsten achter de rug zijn en het riet haar blad begint te verliezen wordt het tijd met het werk te beginnen, voordat ijzel en troepen spreeuwen voor schade kunnen zorgen. Ook op Texel wordt op enkele plaatsen riet gemaaid. Heel bekend is het gebied Dijk manshuizen waar de gebroeders Boot van Natuurmonumenten jaarlijks een flinke oppervlakte riet maaien. Daarnaast oogst de familie Reuvers van hoeve ,,Dorpszicht" al bijna een eeuw lang riet langs de Roggesloot in de omgeving van De Cocksdorp. Riet en water lijkt een vanzelfspre kende combinatie. Toch is het dat niet altijd, want riet gedijt niet in zout water. Kort na de inpoldering van de Eierlandse polder was de hoeveelheid zout in het water te groot om rietgroei mogelijk te maken. In de loop van de jaren werd het water echter zoeter en zo ontstond op de grens van land en water langzaam maar zeker een brede rietkraag. Door het vasthouden van zand en slib en het achterblijven van plantenresten zorgt het riet voor het langzaam hoger wor den van de bodem, waardoor het de oorzaak is van de eigen ondergang. Verlanden Door dit verlanden" van het water vestigen er zich langzamerhand andere planten en op den duur kan er zelfs bos ontstaan van vooral wilgen, elzen er essen. Wie De Cocksdorp via de Molen laan binnenrijdt ziet rechts in het land schap van de Roggesloot een mooi voorbeeld van zo'n bosje. Als riet van een goede kwaliteit in flinke hoeveel heden voorkomt zorgt de mens dikwijls voor een verstoring van de natuurlijke gang door het jaarlijks te maaien. Daar door wordt het proces van verlanden sterk vertraagd en kan riet zich lange tijd op z'n plaats handhaven. Hoewel op deze wijze een onnatuurlijke situatie ontstaat, heeft zulk rietland voor de natuurbeschermer wel waarde. Het. biedt jaarlijks broedgelegenheid aan soorten als kleine karekiet en rietzanger en landschappelijk ontstaat een fraai beeld Deze week is het maaien van de riet kraag langs de Roggesloot begonnen en een bezoek aan het gebied levert ge noeg stof voor een Witte Lieuw omdat Willem Reuvers enthousiast kan ver tellen. Meestal is het riet tussen Ouwe Sunderklaas en Kerstmis voldoende rijp om met maaien te beginnen. Belangrijk is dat het haar blad kwijt is en een bepaalde hardheid heeft verkregen. Voor het maaien gebruik ik een uit Italië afkomstige motormaaier die oorspron kelijk werd ingezet bij het oogsten van droge rijst in de Po-vlakte. De machine maait een strook van ongeveer 120 cm en zorgt tevens voor het binden. Het transporteren van de bossen riet ge beurt met een schovendrager achter een trekker die op dubbel lucht staat. De extra banden voorkomen het wegzak ken in de drassige grond. Per rit gaan er ongeveer 250 bossen naar het erf waar het riet meestal ruim een maand moet drogen. Dan komt het zwaarste werk: het sorteren van het riet. Ik snij de bossen los en behandel ze met de rietkam waarbij gras, geknakte stengels en blad weggekamd worden zodat een goede partij riet ontstaat. Dit gaat op nieuw in bossen en dan is het gereed voor de verkoop. De opslag van het riet moet deskundig gebeuren, want als het niet keurig recht op de hoop komt, trekt het krom en dan is het onbruikbaar voor het dekken." Kwaliteit Het hangt overigens van de kwaliteit van het riet af welke bestemming het krijgt. De bossen die men gebruikt voor het dekken van daken moeten taps toe lopen. Reuvers vertelt dat in het verle- De afwisseling van water, riet, weiland en bomen zorgt in de omgeving van De Cocksdorp voor een aantrekkelijk landschap. Het maaien van het riet vindt plaats met behulp van een uit Italië afkomstige motormaaier voor droge rijstvelden. den grote partijen afkomstig uit de Roggesloot door Hollandse dekkers in Frankrijk zijn verwerkt. Het afgelopen jaar bleef het grootste deel dicht bij huis; rietdekker Niek Luiken uit De Waal kocht een flinke partij, 's Winters is het peil van het water in de Roggesloot lager dan 's zomers. Dit maakt het mogelijk ook het riet in wat dieper water te oogsten. Dit is echter niet geschikt om er daken mee te dekken, vanwege de donkere kleur van het onderste deel van de stengel. ,,Het is natuurlijk géén gezicht als je op zo'n sjiek dak allerlei riet door elkaar hebt liggen, het moet egaal van kleur zijn", zegt Willem Reuvers. Partijen die niet aan de kwaliteit van dekriet voldoen worden wel eens ge bruikt om stuivend duin vast te leggen. Net als een boer is de rietteler sterk afhankelijk van het weer. Zo is de temperatuur mede bepalend voor de groei van het riet. Een natte winter veroorzaakt de nodige problemen bij het maaien omdat de wielen de bodem be schadigen. Daarvan hebben de jonge kiemplanten te lijden en dat geeft het volgend jaar een verminderde op brengst. Strenge koude is eveneens nadelig. Omdat de polder niet maalt stijgt het niveau in de Roggesloot. Het ,,bomijs" tussen het riet maakt maaien vrijwel onmogelijk. Bij ijzel ontstaat snel ernstige schade. De last van het ijs kan de stengel doen knakken of ver vormen zodat het onbruikbaar wordt als dekriet. Door deze oorzaak ging in de winter van 78-79 de helft van het riet langs de Roggesloot verloren. Een grote schadepost, want het produkt moet worden gemaaid en afgevoerd of desnoods verbrand. Laat de teler het staan dan komt het éénjarige en oudere riet door elkaar en ontstaat een gewas dat vrijwel waardeloos is. Spreeuwen Riettelers zijn beducht voor de enor me troepen spreeuwen die in de herfst en winter in het gewas kunnen vallen en zo grote schade aanrichten. Langs de Roggesloot blijkt dat nogal mee te vallen. ,,Ef komen hier wel troepen spreeuwen voor, maar meestal geven die de voorkeur aan de bomen bij m'n erf. En als de vogels in het riet vallen is dat gelukkig meestal op een plaats waar de waterstand te hoog is om te maaien. Bovendien heeft verjagen meestal het effect dat zo'n troep elders in het riet neerstrijkt wat de schade alleen maar groter maakt." Gehinderd door regen en wind laat Willem Reuvers zien hoe hij het riet „kamt". De kam te drie tanden en is onmisbaar bij hetschonen" van riet. Een ervaren arbeider kan op deze wijze ongeveer 400 bossen dokriet per dag klaarmaken. In de pachtovereenkomst die Reuvers heeft gesloten met Staatsbosbeheer komt de bepaling voor dat jaarlijks een klein deel van de totale oppervlakte te maaien riet moet blijven staan. Het overjarige riet trekt broedvogels aan zoals de grote karekiet. Het nest van deze soort is dermate zwaar dat jong riet onvoldoende draagkracht biedt. Ook bepaalde insecten zoals vlinders die in het net overwinteren hebben baat bij deze maatregel. De komende maanden moet Willem Reuvers nog heel wat werk verzetten vóór al het riet van de Rogge sloot voor gebruik beschikbaar is. Door het maaien en afvoeren van het gewas vervult hij een belangrijke taak bij het in stand houden van een afwisselend landschap van de in dit opzicht niet rijk bedeelde Eierlandse polder. J. van Groenigen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11