Nationale Nederlanden-toernooi: De salto, het doelpunt van het jaar, het kunst gebit en prachtig zaalvoetbal Volle bak Het kunstgebit OOST IHïDKLANl I •iT JflAND n=MtAN<> DINSDAG 28 DECEMBER 1982 v TEXELSE COURANT PAGINA 5 gezegd van de oud-Ajaxcieden die vaak verloren (behalve van de strijdmakkers All Stars), maar het publiek gaven waar men op zat te wachten; trucs, noncha lante schijnbewegingen en overtuigende reddingen. Men kreeg wel eens het gevoel dat Ajax een „spelletje" speelde met de tegenstander en eigenlijk wel beter kon. Gezien de uitslagen moet echter toch geconcludeerd worden dat het oudere spelers betreft die de veldtechniek nog goed beheersen maar in tempo en inzet toch een veer(tje) moeten laten. Dat was met weg want deze ploeg zorgde met de All Stars en natuurlijk FC Utrecht niet voor topvoetbal maar wel voor attractief zaalspel. Pure lol Het toppunt van show, dat helaas een beetje uit de hand liep, was ongetwijfeld de finale-ontmoeting tussen de All Stars en FC Utrecht. Men ging volledig „op tilt" en speelde tot groot genoegen van een uitbundig klappend publiek voor de pure lol. Het was duidelijk afgesproken werk (waar ook de scheidsrechter bij was betrokken) maar niemand die dat iets kon schelen. Het maakte beide ploegen blijkbaar niet veel uit of men nu als vijfde of zesde zou eindigen en daarom werd op ogenschijnlijke simpele wijze getoond hoe men „die doelpunt- jes leuk kan maken." Met mooie een-tweetjes vlak voor het doek kwam de keeper (de ene keer Utrecht dan weer All Stars) op het verkeerde been en was een doelpunt nog een fluitje van een cent. Bij All Stars speelden Kees Schoenmaker en de schrijver Theun de Winter mee. Zij kregen van Johnny Rep, Keje Molenaar en André Stafleu, alle ruimte om te schieten of te wel de „grote namen" brachten het leer voor doel en beide amateurs hoefden alleen nog maar in te tikken. Dm kampioen van het Nationale Nederlanden toernooi: Oost-Nederland. bewust achterwege gelaten. Daarmee is overigens niets te na gezegd van de overige scheidsrechters die goed ge schikt bleken een dergelijk spektakel te kunnen leiden. Ook voor hen moet het soms een slijtageslag zijn geweest. Strijdmakkers De showmakers gingen in dit Natio nale Nederlanden voetbalcircus duidelijk ,,door het lint." De zondag werd nog voornamelijk benut voor een partijtje serieus voetbal maar naarmate er meer wedstrijden waren gespeeld, werd het spel creatiever. Dat mag zeker worden Tot groot plezier van het publiek be dankte Schoenmaker steeds voor een dergelijk buitenkansje door na een doel punt een salto in de lucht te maken. Theun de Winter was minder gelukkig met scoren en toen de keeper van de tegenpartij dan ook overduidelijk het spelletje mee ging spelen, werd dit trucje een beetje vervelend. De wed strijd eindigde in een 10 10 gelijkspel en uiteindelijk won de All Stars ploeg bij het nemen van penaltys. Dat het team van Rep cs ook tot inventiever voetbal in staat was, bleek overduidelijk in de match tegen, bij- Zaalvoetbalvereniging Gamma heeft met een goede publieke belangstelling wederom financieel quitte gedraaid. Tweede kerstdag was de sporthal niet helemaal uitverkocht, maar gisteren waren na een uur alle kaarten in de dagverkoop weg. De sporthal was dan ook goed gevuld en voor de jeugd waren speciale tribunes gemaakt in de toestelruimten. Hasselt en AV Jan III waren aan elkaar gewaagd en dat zorgde voor snel golvend spel over en weer. De oud kampioen bleek op het nippertje sterker en won met 3—2. Ook de finale was een match tussen „gelijkbedeelden", zodat het even flink spannend werd. Men kwam er na een half uur niet uit. Het was 1 1 en er werd tien minuten verlengd waar Oost Nederland van wist te profiteren. Gezien het wedstrijdbeeld had Marmag ook de grootste beker mee naar huis kunnen nemen. Sterren j Men kreeg aan beide kanten slechts j enkele kansen en dikwijls werden ra- zendsnelle uitvallen veel te wild af-1 gewerkt met harde lange knallers. Ster- i ren in deze match waren ongetwijfeld de beide keepers Theo Janssen (Oost Nederland) en Frans Bos (Marmag) die j ieder op eigen wijze de show stalen, j Janssen was brutaal en liet gedurende het gehele toenooi zien niet bang te zijn om zelf mee te spelen en Bos was een meester in het duikwerk en de hoge boogballen. Het was een mooie finale zoals het publiek eigenlijk bij het kerst- spektakel gewend is. Een aparte pluim moet zeker nog gegeven worden aan de Italianen die als enigen de nieuwe kampioen Oost Nederland hebben ver slagen. Zij maakten de „Oosterlingen" in met 1—2. In deze wedstrijd was André van der Ley, die op tweede kerst dag een belangrijk aandeel had in de winsten echter al weer naar de vaste wal vertrokken. De showmakers: All-Stars en F.C. Utrecht. feld de harten hebben gestolen van vele toeschouwers. De jongens uit het noor den speelden mooi voetbal, toonden een sportieve inzet en werden terecht uitgeroepen tot het meest sportieve team van het toernooi. Als deze ploeg verdedigend sterker was geweest had men met de uitstekende techniek van een Erwin Koeman, Johan Tukker en Theo Keukens ongetwijfeld hoger kun nen eindigen. Mede gezien de sterke overwinning op AV Jan III. Opvallend was dat alle ploegen maandagmorgen uitstekend speelden. Het grootse feest met koud buffet dat de avond ervoor in bowling De Koogel was gehouden (met een optreden van Gert Kruis als drum mer) werkte niet op de beenspieren van de vedetten. Integendeel, het spel ver toonde meer inzet en tempo dan de wedstrijden van gisteravond. Duidelijk was toen dat twee dagen competitie wel in de voetbalbenen kan „zakken." Fluitgedrag •Het Texels Invitatieteam eindigde als laatste ploeg maar zal van de wed strijden ongetwijfeld iets geleerd heb ben. Het was niet verwonderlijk dat deze Texelaars in de onderste regionen terecht kwamen, want het betrof een gelegenheidsformatie waarbij de spelers niet altijd op hetzelfde spoor zaten. De ware zaalvoetballiefhebber kon zeker zijn hart ophalen aan het Belgische team Hasselt dat fel uit de hoek kwam, maar ook over een flinke portie techniek bleek te beschikken. Fel was aanvankelijk ook het fluit gedrag van de Belgische arbiter G. Meenten. Hij beschikte over een eigen stijl en was onopvallend-opvallend aan wezig. Meenten hield in zijn partijen de touwtjes strak in handen en liet in feite zien hoe een wedstrijd op een kleine oppervlakte gefloten moet worden. De spelers waren duidelijk onder de indruk van deze houding die de beminnelijke Belg innam en commentaar werd zeer Ook een „Jongbloed" laat weieens een balletje door. nomeerde spelers matig te noemen. Spelers als Edwin Gorter en Jan de Jong waren ook met hulp van bij voorbeeld Rob van de Stap niet opge wassen tegen een ploeg als Oost Ne derland. De einduitslag was hier 2 9. Dat matige spel werd gisteren enigszins goedgemaakt in een mooie wedstrijd tegen het Italiaanse team (4 1). Ook de prestaties van het Texelse Gamma mogen in het licht van het aanwezige talent niet slecht worden genoemd. Tegen de Italianen behaalde men in de finalewedstrijd om de negende en tien de plaats een 4—3 winst. Deze uitslag geeft aan dat het er gisteravond tegen de zuiderburen duidelijk om spande. De openingswedstrijd tegen kanshebber AV Jan III werd zondagmorgen gelijk gespeeld en ook was de ploeg goed op dreef tegen All Stars (3—3) en FC Groningen. Laatstgenoemde ploeg zal ongetwij- voorbeeld AV Jan III. Een spannende en enerverende partij waar de vedetten alle zeilen bij moesten zetten om niet ten onder te gaan. Het werd 3—3. In dergelijke wedstrijden werd duidelijk dat de publiekstrekkers toch niet alles over hun kant wensten te laten gaan en dan kwam opeens de wil om te winnen zeer duidelijk boven drijven. Verbeten Die wil om te winnen was gisteravond uiteraard ook aanwezig in de wedstrijd om de derde en vierde plaats en de grote finale. Hier trok men verbeten ten strijde en toch zorgde dat niet voor ruw of onsportief spel. De ploegen die „thuis waren in de zaal" konden het publiek boeien met techniek die door de zenu wen echter niet altijd uit de verf kwam. Lees verder PAGINA 7 VOOR DE JAARWISSELING Huzarensalade f 6,50 p.p. Russische eieren f 8,50 p.p. Zalmsalade f12,50 p.p. Hors d'oeuvre, vanaf f19,50 p.p. tel. (02226) 310 HAVENRESTAURANT TEXEL Het restaurant, waar altijd alles vers is. Degenen die de kruisfinale Marmag-AV Jan III gistermiddag gezien hebben zullen het grandioze doelpunt van Gouke van Vliet niet licht vergeten. De „jongen met het rode haar" zette drie verdedigers en de keeper „voor schut" door met de bal aan de voet pas op de plaats te maken, het leer met een snelle rechte beweging achteruit op de hak te brengen en over het eigen hoofd en de verdediging heen met een boogje naar voren te schieten. Gouke was op het moment dat de bal bijna op de grond kwam zelf weer ter plaatse en scoorde feilloos. Het was één van die sublieme voetbalmomenten die het vijfde zaalvoetbal kersttoernooi in sporthal Ons Genoegen zondag en maandag tot een onvergetelijke gebeurtenis maakten. Van Vliet was overigens de ster van het Marmag team, dat in de finale door Oost Nederland werd uitgeschakeld. Laatstgenoemde ploeg werd met 2—1 kampioen na verlenging van de finale. Duidelijk was dat de verschillende ploegen allen een eigen spelopbouw hadden, waarbij de veldspelers zich dui delijk minder verdedigend opstelden dan de doorgewinterde zaalspelers. De bo venste plaatsen werden uiteindelijk dan ook bezet door ploegen die sterk tech nisch vanuit de verdediging opereerden en zo sterk aanvallende ploegen met showelementen murw konden maken. Dat was helemaal niet erg. Juist de mix van deze ingrediënten zorgde voor puike wedstrijden. Het Gamma bestuur en de wedstrijd commissie kampten de eerste dag wel met enige organisatorische problemen. Het Nationaal Italiaans team liet aan vankelijk verstek gaan wegens een on verwachte verplichte selectiewedstrijd in Rome, maar de Italianen lieten het toch niet afweten. Zondagmiddag kwam men om 15.30 uur op Schiphol aan en om 18.30 uur speelde de uitstekende ploeg in Ons Genoegen tegen.het Texels Invitatieteam wat de vriendelijke zuider lingen (die tijdens de wedstrijden wel zeer fel uit de hoek konden komen) meteen een 4 3 overwinning oplever de. Andere afwezigen waren Gerrie Mühren en René van de Kerkhof we gens blessures en, niet definitief aange kondigd, Simon Tahamata, die een ander toernooi had verkozen. Met deze overwinning kwam een einde aan het drie jaar durende kam pioenschap van titelhouder AV Jan III, de ploeg die zondag en maandag ook zeker boeiend spel presenteerde. Daarvoor in de plaats kreeg het publiek Kick van de Val (Oost Neder land), Peter Ressel en Hans Manuputti (Beiden Top-Stars). Tweede kerstdag was het vertoon van de Top Stars ploeg wegens afwezigheid van enkele geren- Naast de vele bekers werd gis teravond ook een «kunstgebit" uitgereikt. Deze prijs, voor degene die zich het meest in een ander heeft vastgebeten (in figuurlijke zin) ging naar André Stafleu die, vol gens Kees Schoenmaker, zich het best van deze taak had gekweten en zijn directe tegenstander steeds op de voet had gevolgd. Het gebit was beschikbaar gesteld door tand arts Hans de Winter en de jurering was in handen van de All Stars. De overige algemene prijzen werden uitgereikt op voorspraak van de wedstrijdcommissie. FC Groningen was het meest sportieve team. De keeper van het Italiaanse team en Frans Bos van Marmag werden uit geroepen tot de beste doelverdedi- gers van het toernooi en de beste speler was Leo van Veen. Top scorer was Keje Molenaar. Op de foto Schoenmaker en Stafleu.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5