Gemeentepersoneel zeker van baan GEEN VOGELNAMEN IN HET MARSPLAN Gouden eremedaille O.N. voor G. A. Oskam Voorstel Ge/ein Jansen: Veertig jaar 'positief abnormaal' actief I Oudejaarsnacht rustig Voordrachten RST-bestuur Munitie gevonden Kerstdrukte '82 groter dan in '81 Een goed begin voor 1983 GRATIS Jac. Lut Rekramart De Koog Nieuwjaarsreceptie was geanimeerd Dit .zichzelf wegcijferen" heeft zelfs zodanige vormen aangenomen dat Os kam er zijn gezondheid voor in de waagschaal stelde. Een waarschu wing' in de vorm van ernstige hartziekte en als gevolg daarvan geruime tijd uitgeschakeld zijn, heeft in die mentali teit geen verandering gebracht. Naast lof uitte de burgemeester daarom ook bezorgdheid en het voornemen om de situatie op korte termijn „gezonder" te maken door verandering in de personele situatie op de afdeling culturele zaken. Deze afdeling is thans zwaar overbelast waarin door personeelsuitbreiding en/of delegatie van taken verandering moet komen. Op verzoek van Oskam zelf was van het uitreiken van de onderscheiding geen aparte plechtigheid gemaakt; het gebeurde tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van het gemeentepersoneel. Ë,Dan heeft Oskam tenminste het gevoel dat het niet van zijn werktijd afgaat", 'JWerd licht-spottend opgemerkt. Tot de heer Oskam zei de burge- Srneester dat een veertig-jarig dienstver band op zichzelf geen prestatie is, maar i/eel meer de manier waarop het werk is Dpgevat en uitgevoerd. Die 40-jarige :arriere begon op 1 januari 1943 toen de boerenzoon Oskam in dienst kwam van de gemeente Callantsoog. Per 1 decem ber 1945 stapte hij over naar de ge- De viering van de jaarwisseling is vrijdagnacht betrekkelijk rustig ver lopen. De jeugd vermaakte zich in het centrum van Den Burg voorna melijk met het afsteken van vuur werk en dit ontaarde niet in ongere geldheden. Wel werden de gemeen telijke openbare toiletten op de Groeneplaats vernield. Twee closetpotten en spoelbakken werden gesloopt en de schade bedraagt f750,—. De politie vermoedt dat dit vandalisme op oudejaarsnacht is gepleegd, maar zeker is dat niet. De gemeente ontdekte de schade pas maandagmorgen. Ook werd in Den Burg een verkeersbord omgetrokken. Het was de vijfde keer dat het personeel van binnen- en buitendienst gistermiddag voor de nieuwjaarsreceptie bijeen kwam in de trouwzaal. De bur gemeester zei dit een zinvolle traditie te virden die in het be lang is van de onderlinge ver standhouding en van het contact tussen het gemeentebestuur en de personeelsleden. Het bijzon dere van dit jaar is echter dat de personeelsreceptie werd ge volgd door een algemene recep tie voor de hele burgerij met een vergelijkbaar doel: bevordering van de informele verhoudingen tussen burgers en bestuur en het veriagen van de nog altijd bestaande 'drempel'. Voortbordurend op het thema van zijn nieuwjaarsbeschouwing in de Texelse Courant 'Samen positiever zijn in 1983' maakte de burgemeester melding van een voor alle aanwezigen zeer positief feit nl. dat iedereen nog werk heeft en dat het er bij voortzetting van het huidige beleid niet naar uitziet dat daar verandering in komt. meente Purmerend en 1 juni 1946 werd het Texel. Aldaar begonnen als com mies werd hij via tussentijdse bevorde ringen in november 1956 hoofdcommies A. Op 12 oktober 1956 werd hij eerste loco-secretaris, een functie die hij nog steeds bekleedt. Culturele voorzieningen Oskam was vooral belast met de leiding van de afdeling culturele zaken en tevens secretaris van de Welzijns- stichting. Vooral dank zij de bemoeie nissen van Oskam kwamen op Texel veel culturele voorzieningen tot stand, In veel andere Nederlandse ge meenten staan de zaken er vaak minder gunstig voor. De burge meester riep zijn mensen op om positief te staan tegenover het functiewaarderingsonderzoek dat dit jaar van start gaat en verklaarde warm voorstander te zijn van een medezeggenschapscommissie die er dit jaar ook moet komen. Ook is het in het belang van de duidelijk heid en goede verhoudingen dat de taken juist worden afgebakend. Het is de gemeenteraad die de grote lijnen vaststelt (en zich niet in details moet verliezen I en het is het gemeentelijk apparaat dat ver antwoordelijk is voor de uitvoering van het beleid. Binnen het appa raat zijn de ambtenaren verantwoording schuldig jegens hun directeuren of chefs, die op hun beurt weer verantwoording af leggen jegens B. en W. en die weer aan de raad. Zich houden aan deze lijnen zou volgens de burge meester op den duur meer voldoe ning geven. Maar de voorgestane scheiding van beleid en uitvoering zal van sommigen ook een andere manier van denken vragen, een omschakeling. van het mevrouw De Koning hulpcomi té, lid van de culturele raad (van 1954 tot 19771, lid van de sectie educatieve vorming, secretaris van de Nutsbouw- stichting en secretaris van de plaat selijke PvdA-afdeling terwijl hij ook publicaties vervaardigde over onder meer de geschiedenis van het ver enigingsleven op Texel. Onmisbaar Al gauw was de „onmisbaarheid" van Oskam duidelijk. De burgemeester bracht in herinnering dat het toenmalige gemeentebestuur in 1947 verbeten maar Redactie: Harry de Graaf. Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 102228) 266; Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en j m ~W ~W Niek van der Heijden. De Kaai 17. Oosterend. tel. (02223) 964 tT/S tl d /I ft f 171 l/l fit I/I //t*/ ^ilT^^nne^wl^s f 16,15per kwartaal Voor advertenties, abonnementen, etc.' \jw \J f/ L /V/ LÉ, fy t\, 1/ 1 LiL F Kj g/ W.f ijf/ a 70 cent incasso; los 65 cent. gLangeveld De Rooy B V., Postbus 111790 AA Den Burg, F BankrelatiesAmro Bank nr 46 99 17 636. telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. vergeefse pogingen deed om voor Os kam vrijstelling van militaire dienst te krijgen. In de brief aan de minister werd er onder meer op gewezen dat een vervanger voor Oskam niet was aan te werven wegens de geïsoleerde ligging van Texel en de hoge kosten van het levensonderhoud aldaar. Zelfs de nale ving van de kieswet zou in gevaar komen als Oskam in dienst zou moe ten.... Op een of andere wijze kwam de gemeente Texel de Oskamloze periode toch door. Ter gelegenheid van het 40-jarig overheidsjubileum overhandigde de burgemeester de gebruikelijke (belas tingvrije!) gratificatie en vervolgens de gouden eremedaille O.N. Een aardige toespraak werd ook af gestoken door de heer Wout Stam die de zieke secretaris Johan van Dijk ver ving. Stam had Oskam 24'/, jaar mee gemaakt en kende hem dus een beetje. Oskam had zich steeds laten kennen als een centrale man in het gemeentelijke apparaat, die behulpzaam was, humo ristisch, maar soms ook kriegelig en eigenwijs. In ieder geval was Oskam collegiaal en bovenal een harde werker. Namens de collega's overhandigde Stam als geschenk een prent van een duinlandschap. Goed en slecht Het woord werd ook gevoerd door Ger Praamstra van de afdeling culturele zaken die op aanschouwelijke wijze de goede maar ook de minder goede eigenschappen van zijn chef schetste. Een van die minder goede eigenschap pen was het geheugen van Oskam dat Lees verder pagina 2 In de raadsvergadering van volgen de week dinsdag zal de raad zich moeten uitspreken over de opvol ging van drie aftredende bestuursle den van de Recreatie Stichting Texel. Het gaat hier om de plaatsen van de 39-jarige Horeca-ondememer H. Sogers (VW-vertegenwoordiger), van de 41-jarige L. J. Graaf (TVO- afgevaardigde) en van de 42-jarige D. F. G. Schilling, die namens het dorp Den Hoorn in het RST-bestuur plaatsnam. Hoewel het gemeentebestuur van mening is dat Den Hoorn geen aparte vertegenwoordiger meer nodig heeft wordt Schilling toch voorgedragen, omdat het RST- bestuur haar eigen beleid op dit punt nog niet gewijzigd heeft. Als tweede kandidaat voor de Hoorn der plaats draagt het college de 38- jarige D. N. Welboren voor. Segers is de enige kandidaat voor de WV-plaats. Hoewel dit statutair niet correct is, zegt de VW geen andere persoon voor de voordracht te kunnen vinden. Voor de vacature Graaf is de heer Graaf zelf ook weer de eerste naam op de voordrachtenlijst, tweede is hier de 36-jarige J. H. Dros uit Oudeschild. Het CDA-raadslid Gelein Jansen is het niet eens met de door burge meester en wethouders voorgestel de straatnaamgeving voor het Mars- plan. In een brief aan de raad draagt hij een aan de Texelse geschiedenis ontleende rij namen aan, die zijns inziens beter passen. De namen zijn ontleend aan of geïnspireerd op een artikel van H. Schoort in het tijd schrift Holland. Afgelopen weekend werd bij paal 9 een grote partij granaten gevonden. Het betrof vier mortier- en tien kleinere granaten. De Mijnopruimingsdienst zal zich over de projectielen ontfermen Direct na de kerstdagen leek het erop dat de kerstdrukte in 1982 nogal aan de magere kant zou blijven, maar in de loop van de daaropvolgende week viel er een duidelijke stijging in het aantal eiland bezoekers waar te nemen. In vergelij king met 1981 zette de TESO in de week van 23 tot en met 30 december uit eindelijk zevenenveertig auto's meer over dan vorig jaar. Hans Bakker van de VVV is blij verrast met dit resultaat: „Wij hadden hier al de indruk dat de kerstdrukte teleurstellend was." In de betreffende week waagden, volgens de gegevens van TESO 5072 auto's'de oversteek vanuit Den Helder, terwijl 3942 wagens het eiland verlieten. Het jaar daarvoor waren deze aantallen respectievelijk 4940 en 3857. Dat bete kent dat er in 1982 1130 auto's meer kwamen dan gingen, tegen 1083 in 1981. Bij de VVV wordt momenteel de norm van ongeveer drie personen per auto gehanteerd, zodat zo'n honderd- veertig personen meer dan in het voor gaande jaar het eiland bezocht hebben. Het huidige voorstel (Hollandse vogelnamen, zonder toevoegingin als -straat of -weg) noemt hij zwak omdat er geen werkelijke aansluiting bij de bestaande traditie bereikt wordt. Bovendien zet hij vraagtekens bij de noodzaak van het aansluiten bij de vogelnamen-traditie. Hij stelt namelijk dat de ligging en de bereikbaarheid van het Marsplan niet te vergelijken is met die van de bestaande straten. Ook het feit dat er door toe komstige bewoners van de wijk tegen de namen geprotesteerd wordt telt mee in zijn overwegingen. Het raadslid presenteert een lijst namen die vroeger voor een deel als algemene aardrijkskundige term op het eiland gangbaar waren, of die hij heeft herleid uit het artikel van Schoorl. Voor een aantal van die namen geeft hij ook ouderwetse spelwijze. In de door hem gehanteerde moderne spelling ziet zijn lijstje er als volgt uit: Buytengors, Grijen, Schilpbank, Vroonland, Burgwiel, Hoefslag, Paalwerk, Sluis- koog en Cleijkuil. Bij aankoop ter waarde van 710, een fraaie kalender met 12 kleurenopnamen van Texel Op is op, daarom is deze aanbieding slechts beperkt geldig. Meer dan honderd mensen bezochten gisteravond de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur 'in het raadhuis. Dat mag geen slechte start worden genoemd van dit voor Texel nieuwe fenomeen. In diverse steden is het al jaren gebruikelijk dat de burgerij de gelegenheid krijgt het gemeentebestuur geluk toe te wensen voor het nieuwe jaar. De op Texel levende vrees dat het een bijeenkomst zou worden van louter notabelen en van mensen die zichzelf als zodanig beschouwen, werd niet be waarheid. Ze waren er wel, maar er waren ook tal van verenigingsmensen, vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven, bestuurlijke organisaties terwijl ook gewone" burgers die alleen zichzelf vertegenwoordigden, van de partij wa ren. A/s informele ontmoeting tussen gemeentebestuur en uiteenlopende la gen van de bevolking kwam de receptie uitstekend tot zijn recht. Wat de op komst betreft maakte de Texelse nieuwjaarsreceptie dus ook geen slechte beurt, zeker niet a/s de naar verhouding veel kleinere belangstelling voor nieuw jaarsrecepties in sommige steden in aanmerking wordt genomen. De nieuw jaarsreceptie in Zwolle wordt door zo 'n 200 mensen bezocht, die van Den Haag door ca. 350 mensen, de nieuwjaars receptie van Utrecht door 500 mensen. De receptie van Groningen kan op ca. 5000 belangstellenden rekenen. Laatst genoemde stad pakt de receptie met zang, dans en cabaret dan ook groots aan. 97e JAARGANG Nr. 9746 DINSDAG 4 JANUARI 1983 zoals de muziekschool, diverse musea, sporthal, sportzalen, dorpshuis. Daar naast kon het uitgebreide Texelse ver enigingsleven altijd een beroep doen op zijn deskundigheid. Oskam was verder lid van de Schouwburgcommissie te Den Helder, namens het gemeente bestuur adviseur van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel, lid van de sectie educatief werk van de culturele raad Noordholland, lid van het convent van ambtenaren van culturele zaken, lid van de regionale museumberaadsgroep van het gewest Noordholland, secretaris burgemeester spe/ctt Oskam de gouden medaille op. De heer G.A. Oskam (56) uit Den Burg, chef van de afdeling ilturele zaken bij de gemeente, is gistermiddag onderscheiden met eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. 3t hield verband met het feit dat Oskam veertig jaar in overheids dienst was (waarvan 36 jaar bij de gemeente Texel) en zich daarbij op veel meer dan de normale wijze heeft ingezet voor de ge meenschap. De wijze waarop Gijs Oskam zich van zijn taak kweet, werd door de burgemeester, die het lintje opspeldde, „positief abnormaal" genoemd. Waarbij in het bijzonder werd gewezen op de enorme arbeidsproduktiviteit en de neiging om daarbij de eigen persoonlijke belangen uit de oog te verliezen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1