laast TV-reclame nu ook radiospol over Texel Groen 2warL-Jexels in het hart-, Cameraploeg had drie dagen werk Gemeente Texel blijft voorzichtig met garanties Brandhout voortijdig in vlammen „Van Gewest tot Gewest" TESO-vervoer daalde 21/z% in 1982 Informatieavond vakanties voor gehandicapten Marsdiep over twee weken in de vaart? Ruimtevaart en ruimteonderzoek Snelle jongen College wil geen hoge muur langs Kantoorstraat Doorrijder Fotoclub-informatie in bibliotheek i/anavond zal weer, voor de eerste keer dit jaar, de STER-spot over Kei op televisie te zien zijn. Voor dit jaar zijn voorlopig negen data reserveerd voor uitzending van het filmpje. Nieuw is dat er nu ook i radio-spot komt. Deze twintig seconden durende boodschap zal keer op Hilversum één of twee te horen zijn en zeven keer op versum drie. Precieze uitzenddata zijn echter nog niet bekend. Wij zullen ons in die radioreclame ral toeleggen op aanprijzen van de antiereisgids, dan levert het ook iri wat op", aldus Jaap Dekker, cteur van de VVV. Begeleid door lelijke strandgeluiden (golven, jgwen, stemmen van badgasten) zal commentaarstem informatie over eiland geven, gevolgd door een foonnummer waar belangstellenden gids kunnen aanvragen. Twintig seconden wintig seconden is de minimum- iöuur die een radiospotje moet duren kosten van het hele project zijn nog helemaal duidelijk, maar in een Ier ingediende subsidieaanvraag d uitgegaan van anderhalve ton. oals bekend betaalt de gemeente mee aan de reclame, het geld zal aten komen van Texelse onderne gen waaronder Teso. Wel kan nog skend worden op een subsidie van Nationaal Bureau voor Toerisme, ir de hoogte van deze bijdrage zal angen van de hoogte van de inbreng de Texelse ondernemers. Mocht het I onverhoopt niet bij elkaar komen i zal het verschil waarschijnlijk druk- i op het reclamebudget van de VVV, sr initiatiefnemer Teso zal in al van uiterste noodzaak garant an voor het hele bedrag. Dat bleek uit commegtaar van Teso-directeur Th. sgerheide. TVO ,We kunnen nog niet zeggen hoeveel uit het Texels Verbond van Onder- ners gaat komen. Die actie is nog in Ie gang." Dekker neemt de gele- theid te baat om de TVO-leden te zoeken hun bijdrage over te maken: /e hebben al wel wat geld binnen, ar het zou fijn zijn als iedereen nu het geld op de betreffende rekeningen zou willen storten. Dan kunnen we ook al vast bepalen hoe hoog de NBT-bijdrage uit zal vallen." De eerste De eerste tv-spots zullen te zien zijn op 11 januari om ongeveer kwart over elf, op 19 januari na het nieuws van zeven uur, 28 jénuari na het nieuws van acht uur en 10 februari na de nieuwsuit zending van zeven uur. Het filmpje zal verder 15 februari, 2 maart en 16, 22 en 29 augustus te zien zijn. Vrijdagavond 14 januari zal in de zaal van het Nioz-gebouw in 't Horntje een film- en informatiebijeenkomst worden gehouden door de Stichting Texel Va kantie Gehandicapten, aanvang 20.30 uur. Spreker op deze avond is de heer IJsbrand Poortman, voorzitter van de landelijke Vereniging Spierziekten Ne derland. De bijeenkomst geldt als start voor een aantal acties die gezamenlijk door de Rotaryclub Texel en de Lionsclub Texel op touw worden gezet. Het is de bedoeling zodanige fondsen te vormen dat de Texel-vakanties voor kinderen die lijden aan spierdystrofie, elk jaar kunnen worden georganiseerd. Reeds twee zo mers achtereen hebben groepen spier- dystrofdiepatiënten op Texel vakantie genoten. Deze vakanties waren een groot succes. Mensen die interesse hebben voor dit project zijn vrijdagavond welkom. De brandweer moest zaterdagmiddag actie komen om een brandje te blus- dat was ontstaan achter de woning n de familie G. Boot in Oost. Een )te stapel brandhout voor de kachel is daar voortijdig in vlammen geraakt, ink zij snel optreden bleet de schade perkt. Enkele kubieke meters hout igen geheel of gedeeltelijk verloren; n belendend schuurtje werd ernstig schadigd. Op het moment dat de brand door de „Ome" Piet Vlaming met vrouw en zoon onder de schijnwerpers van de AlOS-te/evisie. Rechts de drie leden van de cameraploeg: Dinne van der Vlis, Harry Cooymans en (op de rug gezienRuud Dirkse. achterburen werd ontdekt, waren de bewoners niet thuis. Buurman Martin Brouwer belde de brandweer en buur man Piet van der Vis rolde de tuinslang uit en begon met blussen waarbij hij vooral een in het schuurtje staande tank gasolie, die direct door de vlammen werd bedreigd nat hield. Toen de brandweer was gearriveerd, was de situatie snel onder controle. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door uit de kachel afkomstige as, die zolang in een kartonnen doos was ge daan omdat de vuilnisbak vol was. De doos was 's morgens vlak bij het brand hout neergezet. In de schijnbaar af gekoelde as moeten zich nog hete delen hebben bevonden, waardoor de doos is gaan branden en vervolgens het hout. Drie dagen is een drifl personen tellende opnameploeg van de NOS tele visierubriek ,,Van Gewest tot Gewest'' op Texel aan het werk geweest om een reportage te maken over de kust- afslag. Er werd anderhalf uur film opgenomen, waaruit een 13 minuten lange selectie wordt gemaakt die woensdag 19 janauri zal worden uitge zonden via Nederland 2, tussen 19.20 en 20.10 uur. De ploeg stond onder leiding van Dinne van der Vlis (dochter van Texels ereburger J. A. van der Vlis uit Blari- cum) en bestond verder uit cameraman Ruud Dirkse en geluidsman Harry Cooymans. Er werd gewerkt onder bij het onder werp passende omstandigheden. De stormachtige wind maakte mooie op namen mogelijk van stuivend zand en hoge branding. Een tegenvaller was dat door het hoge water de strandhoofden niet tevoorschijn kwamen: men had deze willen laten zien als voorbeeld van een maatregel die tegen verdere kust- afslag kan worden genomen. Het plan ten en steken van helm kon wel worden opgenomen, evenals diverse inter views, onder andere met de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer en de heer C. P. Harting van Rijkswaterstaat. De familjfc P. C. Vlaming kreeg volop gele genheid om te praten over het lot van het met de ondergang bedreigde strandpaviljoen paal 9. De werkzaamhe den werden zaterdag afgesloten met het maken van luchtopnamen vanuit een toestel van Tessel Air. De reparatiewerkzaamheden aan de veerboot Marsdiep in het dok van Boele in Bolnes naderen hun voltooiing. Vol gende week moet het schip proefvaren en als alles meeloopt zal het schip in het weekend van 22 en 23 januari de dienst Texel-Den Helder v.v. weer kunnen on derhouden Overeenstemming inzake de aansprakelijkheid van de werf inzake het ongeluk dat zich begin oktober met de boot heeft voorgedaan, is nog niet bereikt. Daarmee kan nog veel tijd zijn gemoeid. Op zaterdag 15 januari zal prof. dr. V. de Jager voor de Texelse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde spreken over ruimtevaart en ruimteonderzoek, ledereen die belangstelling heeft is van harte welkom. Plaats: gebouw De Schakel, Binnenburg. Tijd: 15.00 uur. Een 13-jarige Texelse jongen werd vrijdag op de Hoornderweg aangehou den nadat geconstateerd was dat hij zich met veel te hoge snelheid op een bromfiets had voortbewogen. De brom fiets werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Het autovervoer bij Teso is het afgelopen jaar met 2,51% gedaald. Het afgelopen jaar werden namelijk 637.310 eenheden vervoerd tegen 653.695 een heden in 1981. Het personenvervoer zakte met 2,60% (van 2.247.968 naar 2.189.514). Het vervoer van rijwielen en motoren nam iets toe: van 128.220 naar 129.360. Wat betreft het vervoer van auto's (naar eenheden gerekend) was in januari sprake van een teruggang van 6,56%, wat grotendeels werd goedgemaakt in februari toen er een groei was met 5.82%. Maart en april gaven een terug gang te zien van resp. 4,25 en 9.63%. Mei was met een groei van 0.21 iets drukker. Juni gaf een forse terugval te zien: 9.52?/o. Juli was de enige zomer maand met groei: 2,36%. De terugloop van augustus en september was resp. 4.83 en 4.93%. Oktober vertoonde een toename van 4.60%. November was 1.09% minder druk dan vorig jaar en december liet een groei zien van 5.49%. Op jaarbasis was er bij alle vervoers- categorieèn sprake van daling. Het vervoer van vrachtauto's zakte 2,26%, opleggers 8%, bussen 5,93%, caravans 1,71%, aanhangwagens 3,61%. •nurt het halfverbrande schuurtje maakten wij deze foto van de brandweer in aktie. Op de voorgrond de gasolietank. De gemeente is niet van plan een makkelijker beleid te gaan voeren bij het toekennen van garantie op betaling van rente en aflossing bij het kopen van woningen. De bestaande voorwaarden die aan het inkomen worden gesteld worden gehandhaafd en ook houdt de gemeente vast aan het gebruik om de betreffende woning te laten taxeren door het eigen grondbedrijf. B en W hebben zich over de garan tiebepalingen gebogen naar aanleiding van voorstellen van het rijk om beper kende voorwaarden te schrappen die bij de garantieverlening door sommige ge meenten worden gesteld. Wat betreft Texel geldt bijvoorbeeld dat bij het De gebroeders Huizinga krijgen van het gemeentebestuur geen vergunning voor de bouw van een drie meter hoge erfafscheiding aan de Kantoorstraat in Den Burg. Een dergelijke muur mag niet hoger zijn dan een meter. De gevraagde hoge muur maakte deel uit van een bouwaanvraag, waarbij ook de uitbreiding van de keuken van het horecabedrijf van Huizinga was be trokken. Die keukenuitbreiding heeft geen problemen, maar een hoge blinde muur langs de Kantoorstraat vindt het college niet aanvaardbaar. Gemeente werken had overigens geadviseerd de hoge muur wèl toe te staan met als argument dat op dezelfda plek een nog hoger bijgebouw (3Vi meter) wèl zou mogen. Bovendien zou het beeld ter plaatse alleen maar gunstiger worden door een muur want het gezicht op het erf is niet zo fraai. De afdeling ruimtelijke ordening liet een ander geluid horen: de muur is niet te vergelijken met een bijgebouw. Bo vendien zou deze redenatie in de toe komst in andere situaties grote proble men opleveren. Met laatstgenoemd ad vies heeft het college zich dus verenigd. beoordelen van het inkomen van de aanvrager ook het eventuele inkomen van zijn partner wordt meegerekend, maar slechts gedurende vijf jaar. De indruk moet derhalve bestaan dat de aanvrager na vijf jaar in staat is de lasten van zijn woning alleen te dragen. Al te vaak komt het namelijk voor dat de partner als gevolg van kinderen of andere omstandigheden na enige jaren met werken moet stoppen waarna de woonlasten niet langer zijn te dragen. B en W hebben besloten deze beperking in stand te houden om daarmee de kans dat de gemeente voor de schulden moet opdraaien kleiner te maken. Ook de bepaling dat de woning waarvoor de garantie wordt aangevraagd moet wor den getaxeerd door het gemeentelijk grondbedrijf blijft in stand, al realiseert het college zich dat dit als blijk van wantrouwen zou kunnen worden opge vat jegens de plaatselijke makelaar en andere particuliere taxateurs. Werkwijze De werkwijze bij het verlenen van garantie bij de aankoop van een nieuwe woning is als volgt. De aanvrager dient het verzoek in bij het zg. bemiddelend orgaan, waar bekeken wordt of het inkomen voldoende is om de uit de hypotheek voortvloeiende kosten te kunnen voldoen. Dit wordt over meer dere jaren bekeken omdat bij premie A en premie B woningen de premie- bijdrage jaarlijks afneemt en tenslotte ophoudt. Verder wordt vastgesteld of het minimaal benodigde inkomen juist is berekend. Eventueel wordt het inkomen van de partner meegerekend om in de eerste vijf jaar extra aflossingen ver plicht te kunnen voorschrijven. Daarna kan dan met één inkomen het restant worden afgelost. Bij het aankopen van 'n bestaande woning kan ook garantie worden gegeven. In dat geval wordt het aan te kopen pand vooraf getaxeerd. Als de taxatie onvoldoende is wordt geen garantie verstrekt en wordt af geraden een verzoek in te dienen. Daarna dient de aanvrager een verzoek om garantie in met een taxatierapport van een onafhankelijke makelaar. Het bemiddelend orgaan bekijkt het taxatie rapport en de inkomensgegevens en brengt advies uit. De gemeente beslist op eigen taxatiewaarde en controle van het inkomen met woonlast. In aan merking komen alle leningen waarbij de lening lager is dan de taxatiewaarde. De gemeente gaat ervan uit dat het af en toe zal voorkomen dat rente en af lossing van een door de gemeente gegarandeerde hypotheek niet meer kunnen worden voldaan, zodat de ge meente dan over de brug moet komen. Tot dusver is het één keer gebeurd, wat de gemeente op een schadepost van f20.000, kwam te staan. Texel moet, gezien haar inwonertal, rekenen op een tot anderhalf geval per jaar. Dat komt neer op een jaarlijks verlies voor de gemeente van ƒ60.000,— (de helft van het verlies komt voor rekening van het rijk). Om garantie te kunnen betalen wordt in de gemeentebegroting een bedrag van ƒ40.000,— gereserveerd, waaraan jaarlijks ƒ10.000,— wordt toe gevoegd. Een Texelse automobilist werd zater dagavond betrapt nadat hij na een aanrijding met een geparkeerde wagen, was doorgereden. Zijn kenteken werd doorgegeven aan de politie die de man thuis opgezocht. Na blaastests moest hij een bloedproef ondergaan. Bij de aan rijding die plaatsvond op de hoek van de Burgerhoutstraat-Kogerstraat, ontstond alleen lakschade. Vanaf maandag 17 janauri is er in de openbare bibliotheek een informatie stand van de fotoclub Texel. De infor matieve tentoonstelling zal verschillende facetten van de zwart-wit en kleuren fotografie laten zien, waarbij niet alleen foto's van clubleden worden getoond. In de informatiehoek kan men zien hoe foto's ontwikkeld en afgedrukt kunnen worden en verschillende rich tingen in fotografie, zoals portretten en landschappen, worden behandeld. De informatiestand kan worden bezocht tijdens de openingsuren van de bi bliotheek. De informatieve expositie blijft tot vrijdag 4 februari in de bi bliotheek. dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en ik van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 or advertenties, abonnementen, etc tgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17. 636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1