Woningbouwvereniging wil praten over de contingentverdeling is „Jarino-contingent" nog te redden? WONING-WINKELBOUW AAN GASTHUISSTRAAT Leerobject Vreemd geld Geen woning in schuur dubbel boven, tautje woonka m«r. SA 00 16640 woningbouwvereniging bijzonder blij met de 59 huizen die Texel toegewe zen heeft gekregen. Directeur Wen- drich noemt het „een Godewonder" en wijst erop dat tal van andere ge meenten in de provincie heel wat minder scheutig zijn bedeeld. Er zijn zelfs plaatsen waar in 1983 helemaal niet kan worden gebouwd. Geniet Texel een voorkeursbehande ling? Wendrich geeft als antwoord, dat de woningbouwvereniging zijn plannen tijdig en volledig uitgewerkt op de juiste plaats had liggen. De huizen in de Mars, op de Maas vlakte en aan de Stolpweg zullen allen door de Woningbouwvereniging wor den gerealiseerd. Ze zijn ontworpen door architectenbureau Jo Roelof Zee man in Oosthuizen. HAT-eenheid De kleine woningen (met één slaap kamer) die HAT-eenheden worden genoemd, zijn iets nieuws voor Texel. Deze 16 woninkjes komen ,,rug aan rug" bij elkaar onder de kap en zijn voorzien van een aangebouwde ber ging. Op de bovenverdieping bevindt zich die ene slaapkamer en een douche en er is ook nog een vliering in de nok. De huurprijs zal liggen tussen de 7275. en f280. per maand inclusief warm water. De acht woningen aan de Stolpweg zullen iets groter zijn: twee slaapka mers. Het ontwerp (zie tekening aan de kop van deze pagina) voorziet in een gevarieerd ogend complex met hier en daar een houten gevel, passend in het karakteristieke dorpsbeeld van Den Hoorn De huurprijs moet nog worden berekend. De woningen van de nieuwe fase in De Mars zullen een hogere huurprijs „doen" als gevolg van de prijsstijgin gen, maar in deze fase zit bovendien een extra aantrekkelijk woningtype (o.a. met een vaste trap naar de zolder, waar een extra slaapkamer kan worden gemaakt) dat meer dan 7500,— huur per maand zal moeten opbrengen. Een leerlingenbouwplaats is een bouwproject waar jonge aanko mende timmerlui en metselaars on der leiding van ervaren vakmensen in de praktijk hun kennis kunnen vergroten. De bedrijven die leerlin gen opnemen worden gesubsi dieerd. De werkloosheid onder jongeren in deze sector is de laatste jaren bijzonder hard gestegen en bovendien blijkt het in de praktijk steeds moeilijker te worden leerlin gen bij bedrijven onder te brengen. Daarom besloot het gemeentebe stuur deze woningen in Den Hoorn te realiseren binnen het project leerlingenbouwplaats. De woning bouwvereniging en de aannemer stonden hier zeer positief tegen over. Geen „nood" meer7 Als alle thans in de „molen" zittende plannen van de woningbouwvereniging zijn uitgevoerd, zal de vereniging over 871 woningen beschikken. Verwacht wordt dat er dan van een ernstig woningtekort op Texel geen sprake meer zal zijn. Een probleem dat waar schijnlijk blijft en ernstiger wordt is het tekort aan woningen die voor de laag ste inkomens betaalbaar zijn. Westduitsemarken 100= f 108,75 Belgische franken 100=7 5,18 Franse franken 100= 7 37,50 Zweedse kronen 100 7 34,25 Zwitserse Franken 100 7132,75 Amerikaanse dollars 1=7 2,52 Engelse ponden 1 7 3,92 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,62 Italiaanse lires 10.000= 7 17,75 Spaanse peseta 100=7 1,92 JDAG 14 JANUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tegenloopt en voor het plan aan de Stolpweg in Den Hoorn heeft de ge meente bovendien nog niet eens de grond in eigendom. Als de gemeente hier grote risico's neemt, kan een deel van het contingent verloren gaan, om dat er niet tijdig gebruik van kan wor den gemaakt. Blij Overigens is het bestuur van de Ata alias meeloopt zal binnen afzienbare tijd dit rijtje huizen verrijzen aan de Stolpweg in Den Hoorn. Het zijn tamelijk kleine woningen met twee slaapkamers, waarvan de vermoedelijke huur nog niet Is berekend. De woningen betekenen Inwilliging van een wens die enkele jaren geleden vanuit de dorpsgemeenschap van Den Hoorn is geuit I De 43 woninwetwoningen en de 16 zg. HAT-eenheden (kleine dizen met één slaapkamer) die Texel in 1983 mag bouwen, mi de Woningbouwvereniging Texel het liefst allemaal in De lars realiseren. Dat is namelijk het meest practisch en voorde- De gemeente heeft echter een andere verdeling voor ogen. an het genoemde contingent zouden negen woningwetwonin- »n en 7 HAT-eenheden moeten worden gebouwd op de Maas akte, in Den Hoorn zouden acht huizen moeten komen en de ist is voor de Mars bestemd. Volgens directeur Hans Wendrich n de Woningbouwvereniging is t niet toevallig dat Texel een con- ISgent van 59 woningen heeft ge- Sagen want dat is precies het aan- ji van het bouwplan dat de vereni- tg voor de Mars heeft laten ont wikkelen op een moment dat van in- filing van de Maasvlakte nog geen .,rake was. De 59 huizen zijn kenne- ,x voor de Mars „bedoeld". Afga Hf daarvan zou Wendrich het niet rsar dan logisch vinden dat voor eit invullen vari de Maasvlakte een tra contingent zou worden toege- szen, als logisch uitvloeisel van het ^(t dat de gemeente voor dit plan in saneringsbijdrage van drie ton Cgekregen. Wat zou dat voor zin e als de gemeente niet in de «tegenheid zou zijn op dit terrein >k werkelijk nieuwe woningen te tten? Ook voor de bouw van acht ■ine woningen aan de Stolpweg te m Hoorn zou een extra contingent «echtvaardigd zijn, omdat het hier m leerlingenbouwplaats betreft. Er is ook practisch bezwaar tegen het -Ittrekken van woningen aan het contingent, dat zo mooi in de Mars past ter opvolging van de 38 woning wetwoningen die daar momenteel in aanbouw zijn. Je kunt niet zomaar enkele huizen van een blok HAT-een heden loskoppelen: dat werkt zeer kos tenverhogend en maakt in feite herzie ning van het thans zeer evenwichtige bouwplan noodzakelijk. Wendrich laat echter nadrukkelijk weten, dat hij niet zal dwars liggen als het niet lukt de ge wenste extra contingenten los te krijgen. Maar als er woningen van het Marsgebied moeten worden „ingeleverd" om het Maasvlakteplan te kunnen uitvoeren, zal dat met een heel blok tegelijk moeten. Het bestuur van de woningbouwvereniging vindt dan ook dat met de gemeente gepraat moet worden alvorens definitieve be slissingen worden genomen. Onzeker Het zal overigens nog moeten blijken of de plannen voor de Maasvlakte en Den Hoorn op tijd klaar en goedge keurd zullen zijn. Voor het Maasvlakte plan is een artikel 19-procedure nodig die sterk vertragend kan werken als het Plattegrond van vier HAT-eenheden: rug aan rug tegen elkaar. Links voor ieder huls een ber ging. De bovenverdieping (slaapkamer en doucheis niet afgebeeld en evenmin de vliering in de nok. Het ziet er naar uit dat Jarino overeenstemming bereikt met Frits angeveld inzake aankoop van een stuk grond aan de gast- jisstraat, zodat de voorgenomen bouw van een winkel- en wo- "ngencomplex aldaar zou kunnen doorgaan. Het toegewezen „intingent premie A woningen dreigt echter door de vertragingen die ch intussen hebben voorgedaan, verloren te gaan. i Wethouder Daan Schilling zei in de adsvergadering van dinsdagavond dat it college nog hoop heeft dat de hoge- overheid in deze soepelheid zal itrachten zodat de A-woningen toch innen worden gebouwd. Zoals bekend igon Jarino onlangs, na langdurige rtraging, met de bouw. Er werd I hter gestopt toen bleek dat de bouw 3t volgens het goedgekeurde bouw man werd uitgevoerd. Jarino wou in Ben bouwen en voorlopig het terrein- Tdeelte dat nog eigedom is van Lange- Id, open laten. De gemeente nam Tar mee geen genoegen en eiste vol tige uitvoering van het plan waarvoor njiuwvergunning is verleend, dus het ttale plan. Jarino staakte daarop de prkzaamheden en trad via Paul Kuip ein van Texel Vastgoed in onderhan- e-'ling met Langeveld. Naar verluidt zou pussen mondeling overeenstemming l<)n bereikt. i „De termijn waarbinnen de bouw van fff premie A woningen binnen het jijmplex begonnen moest zijn om voor jemie in aanmerking te komen, is n:hter verstreken. Maar misschien heb- -n de instanties begrip voor de situatie dat alles toch nog goed komt. Naar de stand van zaken bij de rinobouw werd geïnformeerd door >r Dros van Texels Belang in de rond- aag van de dinsdagavond gehouden ^adsvergadering. a Tegenvaller Een nogal schokkend antwoord in diezelfde rondvraag was het antwoord van wethouder Klaas Barendregt op een vraag van Dirk Terpstra van het Pakt. Terpstra had gelezen dat de regering in het kader van de bezuiningsmaatregelen ook fors gaat korten op het gemeente fonds, wat inhoudt dat het rijksgeld dat jaarlijks naar de gemeenten vloeit (de belangrijkste inkomstenbron voor de gemeente) minder wordt. Hij wilde weten welke gevolgen dit heeft voor de financiële positie van de gemeente Texel. De wethouder zei dat Texel ongeveer anderhalve ton minder zal ontvangen dan was verwacht. Dat is een flinke tegenvaller. „Het riante begrotings beeld verdwijnt als sneeuw voor de zon", aldus Barendregt. Kasko Terpstra had verder klachten over het feit dat de gemeente de bouwgrond voor het Kasko-project in het Marsplan zodanig heeft bewerkt (het gras is kapot gefreesd) dat het terrein, mede door het vele hemelwater van de laatste tijd, in een onbegaanbare modderpoel is ver anderd waardoor de bouw is vertraagd. Terpstra wilde dat de gemeente maat regelen zou nemen om de fout te her stellen. Hij vreesde dat anders niet op tijd met de bouw kan worden gestart (op 21 februari moet een bepaalde fase zijn bereikt) zodat de premie vervalt. Voorzitter-wethouder Daan Schilling vond dat Terpstra overdreef. Volgens hem was het nauwelijks aan de grond bewerking van de gemeente te wijten dat het terrein slecht begaanbaar was geworden, maar wel aan de vele regen. In dezelfde omgeving heeft Drijver ook veel problemen als gevolg van het water. De laatste dagen heeft het echter niet meer geregend zodat de zaak al aardig opdroogt en men zonder bezwaar spoedig aan het werk zal kunnen. Wegbermen Paul Kikkert van Texels Belang zei dat dit jaar het contract dat de gemeen te heeft gesloten voor het maaien van de bermen van de gemeentewerken, afloopt. Kikkert wilde dat het maaiwerk voortaan na een openbare inschrijving wordt gegund. Wethouder Barendregt beloofde hierop te zullen terugkomen in de vergadering van de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid. (Deze commissie wordt voortaan kortheidshalve als de FET-commissie aangeduid). Lindeboom Daan Welboren van het Pakt vertelde dat oud-fractielid S. de Waard zich inte resseert voor de problemen waarin hotel De Lindeboom-Texel verkeert. Hij heeft zelfs een aantal zakelijke suggesties ge daan die mogelijk een bijdrage zullen zijn voor de oplossing van de problemen. Welboren drong erop aan serieus kennis te nemen van deze tips maar voegde er aan toe dat het niet in het belang van de zaak is als de suggesties in de open baarheid zouden komen. De brief van De Waard die inmiddels bij het college is gearriveerd, wordt door de Pakt-fractie echter ondersteund. Overigens wilde Welboren wel eens weten hoe het er thans voorstaat met De Lindeboom. Wethouder Schilling beloofde schrif telijke informatie. Maasvlakte Bevestigend antwoordde de wethou der op de vraag van Jan van Asselt van Texels Belang of de gemeente al sub sidie heeft gehad uit het rijksfonds voor stadsvernieuwing voor de aankoop van de Maasvlakte in Den Burg. Schilling zei dat de beschikking juist was binnen gekomen. De gemeente krijgt ongeveer drie ton. Op een andere vraag van Van Asselt antwoordde de wethouder dat de ge meente Texel voor dit jaar een contin gent van 43 woningwetwoningen heeft gekregen en 16 zogenaamde HAT-een heden, dat zijn kleine woningen met één slaapkamer. Premie A woningen krijgt Texel voor 1983 niet en of premie B woningen zullen worden toegekend, is nog onzeker. „Zodra we het precies weten, hoort u het." Gerbrand Poster van de VVD liet tenslotte weten dat zijn fractie het streven van de strandexploitanten steunt om hun paviljoens in de winter periode in stand te houden. Mevrouw A. Kikkert en de heer J. Pelgrim hebben de gemeente gevraagd of zij in de schuur die behoort bij het pand Gasthuisstraat 46 („Astrid") een atelier mogen vestigen alsmede een nevenbedrijf voor het telen van biolo gisch dynamische produkten en een woning. Tegen de woning in de schuur heeft het college bezwaar maar overigens is men niet bij voorbaat afkerig van een andere bestemming van deze thans agrarische schuur. Onlangs is voor dezelfde schuur om een andere bestemming gevraagd maar toen werd het verzoek zonder meer van de hand gewezen omdat de agrarische bestemming moest worden gehand haafd. Het college is nu dus makkelijker maar een woning in de schuur is nog steeds taboe. Al eens eerder heeft Pelgrim vergeefs geprobeerd een atelier te vestigen in een landbouwschuur. Medio vorig jaar dien de hij een verzoek in voor het pand Georgiëweg 7. Dat verzoek toen af gewezen waarbij duidelijk werd gemaakt dat een paardenstalling eventueel wèl zou kunnen omdat zoiets als agrarisch gebruik kan worden beschouwd. „Hat gat van Jarino"

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5