Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! Daan Welboren gekozen in RST-bestuur Neem een kind voor uw rekening rYS\ BI ïreativiteitscursussen voorjaar Geen vogelnamen in het Marsplan VS? BON Kruiswoordpuzzel I Voorf 20,- per maand schenkt u een kind een vast tliuis en een toekomst. Heb het hart eensneem een kind voor uw rekening. Vul nu meteen de bon in. hoe gaat 't? ik fiets weer! de klub van 9,5 miljoen, wij fietsers II •DAG 14 JANUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 het voorjaar beginnen een groot aantal creativiteitscursussen die georganiseerd den door de creativiteitscommissie. Sommige cursussen zijn opgezet met het tenwerkingsverband {MZW en Jeugdwerk). De cursussen vinden plaats onder >iciën van de Welzijnsstichting Texel. De lessen zullen als regel twee uur duren. BUrsuskosten zijn bij de cursus vermeld. Per les zijn de kosten f7,50 en voor lussen waar niet meer cursisten zijn dan 8 tot 10 zijn de kosten f8,—Cursisten ten uitkering krijgen moeten zich opgeven in het dorpshuis te Den Burg. et gehele cursusgeld dient op de te les te worden voldaan. Indien i zich opgegeven heeft voor een us en achteraf besluit niet deel te ien, is men toch verplicht het usgeld te betalen. Bij de cursus- en kunnen nog materiaalkosten ko- 11. Het aanmeldingsformulier voor de jsussen moet uiterlijk één week na ichijning in de Texelse Courant op j bureau Culturele zaken worden •leverd (raadhuis kamer 304, tel. !0-30411 of bij de contactpersonen in liverse dorpen. Dat zijn: Oudeschild rouw M. E. Visser, Loodssingel 42, leschild; Oosterend en De Waal •rouw A. van Dijk-de Wolf, Kerk- 3t 13, Oosterend; Den Hoorn me- iw I. de Kleijn-Odinga, De Kuil 3, Hoorn; De Cocksdorp mevrouw B. ten-Waldus, Kikkertstraat 10, De ksdorp en De Koog mevrouw A. tstra-Bekker, Strijbosstraat 10, De 9 ïoekbinden. Start in januari in jshuis Den Burg. De cursus zal in enwerking gegeven worden met I- M/Jeugdwerk. De avond zal in 1eg met de cursisten worden vast- :eld 8 lessen. Docent de heer Van gelaan. silhouetknippen voor beginners, ■t in januari in dorpshuis Den Burg. 3 lessen worden op maandagavond ouden. Docente mevrouw M. Wie- '-Breien van kantjes uit grootmoe- itijd (voor dekbeddden, rolgordijnen en patroonlezen) Start in februari iorpshuis Den Burg. De 6 lessen den op dinsdag gegeven. Docente /rouw M. Wieten. Wolverven. Sctrt dinsdag 25 januari )e Potvis, 't Horntje om 20.00 uur. 4 en. Docente mevrouw A. van Heer- srden Poppen maken. Start woensdag 2 juari in dorpshuis Den Burg om 19.30 i 6 lessen. Docente mevrouw A. van irwaarden. Boetseren. Start maandag 31 januari L19.30-21.30 uur in dorpshuis Den 8 lessen. Docent de heer F. ftkLil. istilleven schilderen. Start dinsdag 1 mjari van 19 30-21.30 uur in dorps- jpDen Burg. 8 lessen. Docent de heer skuil. Ifll rjkenen. Start woensdag 2 februari 19.30-21.30 uur in dorpshuis Den bj8 lessen. Docent de heer Voskuil «kenen. Start in februari. Cursus- en -plaats worden in onderling over- j'vastgesteld. 8 lessen. Docente me- iw N Koorn. O Keramiek. Start in januari in dorps huis Den Burg. De cursustijd zal in overleg met de cursisten worden vast gesteld. 8 lessen. Docente mevrouw M. Evergroen. O Naaien voor beginners. Start in januari en wordt op donderdag gehou den van 19.30-21.30 uur in het dorps huis Den Burg. 8 lessen. Docente me vrouw I. de Kleijn. In samenwerking met MZW/Jeugdwerk. O Kleding versieren d.m.v. patchwork en applicatie. Start in januari in dorps huis Den Burg. De cursustijd zal in overleg met de cursisten worden vast gesteld. 6 lessen. Docente mevrouw M. Reijnders. O Onderhoud (eigen) huis door middel van verf. Start in januari in dorpshuis Den Burg. De cursustijd zal in overleg met de cursisten worden vastgesteld. 10 lessen. Docent de heer T. Mays. De cursus wordt in samenwerking met het MZW/Jeugdwerk gegeven. O Creatieve handenarbeid voor kinde ren vanaf 12 jaar op woensdag van 14,00-16.00 uur. De handenarbeid wordt gehouden bij mevrouw A. Klomp te Den Burg. De cursus start in januari. De kosten zijn f5, per middag (excl. materiaal). O Creatieve handenarbeid. Start in januari en wordt op dinsdag gehouden van 14.00-16.00 uur te Den Burg. De kosten f5,— (excl. materiaal) per mid dag. Docente mevrouw A. Klomp. O Koken. Woensdag van 17.30-20.00 uur in de huishoudschool te Den Burg. De cursus start half februari. Docente mevrouw F. Wendrich. De 8 lessen worden in samenwerking met het MZW- Jeugdwerk gegeven. O Milieuvriendelijke tuin (basiscursus). De cursustijd en -plaats zal in overleg met de cursisten worden vastgesteld. 6 lessen. De cursus wordt gegeven door de huishoudelijke en consumentenvoor lichting (HVP). In- samenwerking met MZW/Jeugdwerk. Omgaan met geld. Start 22 februari. Andere daté 1 en 8 maart. Plaats nog nader overeen te komen. Docente me vrouw G. Sprenkeling. O Reparaties in huis. De cursustijd en -plaats zal in overleg met de cursisten worden vastgesteld. 4-6 lessen. De cur sus wordt gegeven door de Huishou delijke en Consumentenvoorlichting (HVP). In samenwerking met MZW- Jeugdwerk. O Stoelen repareren. Start half februari op dinsdagmorgen van 10.00-12.00 uur in dorpshuis Den Burg. 8 lessen. Docent S. During. In samenwerking met MZW- Jeugdwerk. Tel. Het Marsplan zal geen vogelbuurt worden. In overgrote meerderheid heeft de raad een uitgewerkt voorstel van CDA-er Gelein Jansen aangenomen om namen vast te stellen die betrekking hebben op de historie. De straten in de Mars zullen gaan heten: Buytengors, Schilpbank, Vroonlant, Paelwercken Schoudieck. Jansen maakte ook bekend wie de inwoner van Den Burg was die hem de namen aanreikte: de heer A. C. Bakker uit de Tjakkerstraat. In afwijking van de aanbeveling van Ben W heeft de gemeenteraad Daan Welboren gekozen in het bestuur van de Recreatiestichting Texel en dus niet Daan Schilling die als eerste was aanbevolen. Gelein Jansen zei ontevreden te zijn over de manier waarop het collegevoor stel tot stand was gekomen. Niet alle mogelijkheden die voorhanden waren kwamen aan de orde in de commissie, zodat de commissieleden niet voldoen de in staat waren geweest te kiezen. Hiermee stelde hij zich tegenover wet houder Daan Schilling op, die vond dat het collegevoorstel gehandhaafd moest worden omdat er in de commissie weinig tegenstand tegen was geweest. De heer Bakker had volgens Gelein Jansen van de ambtelijke werkgroep de toezegging gekregen dat hij ingelicht zou worden als er nieuwe straatnamen bedacht zouden worden. Dat was niet gebeurd. Belachelijk ,,lk vind dat in het ambtelijke stuk het ftlzich hierbij op voor de volgende cursus(sen). Rondje voor bedoelde cursus rt maken. Als meerdere personen belangstelling hebben voor een bepaalde lus, graag even het aantal personen voor de bedoelde cursus aangeven, lergetekende zou verder graag zien dat voor de naaste toekomst de volgende tussen zouden worden overwogen (hier suggestie invullen). Texel,1983 ürsussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal deelnemers dt bereikt. Aanvankelijk staakten de stemmen. Zowel op Welboren als op Schilling werden vijf stemmen uitgebracht. Vijf raadsleden stemden blanco. Bij de tweede stemming werd Welboren met 6 tegen 4 stemmen gekozen; dus ook hier waren vijf stemmen blanco. Dat er blanco stemmen waren was o.a. het gevolg van principiële bezwaren tegen de houding van de RST. Henk Beumkes vertolkte die bezwaren door naar voren te brengen dat het RST bestuur heeft geweigerd akkoord te gaan met statuten die als doel hadden dat de gemeenteraad meer invloed kreeg op het doen en laten van de stichting. ,,lk stem daarom blanco. Ik wil zuiverheid en geen geknoei." Tweede man De andere bstuurskandidaten voor de RST (H. Segers names de VW en C. L. J. Graaf namens het TVO) werden vol gens aanbeveling herkozen. Zoals be kend was er aanvankelijk ontstemming over het feit dat de VW met slechts één kandidaat was gekomen met het excuus niet over andere kandidaten te beschikken. Op het laatste moment had de VW deze ,,fout" echter goed- Twee v luehtelingeljes kijken u ,i.in Twee van de eindeloos velen Tranen vandaag, angst voor morgen /n zien geen uitkomst Ien/u u vooral nu in hel Jaar van het Kind uw hart laat spreken Met dit geld helpt u een kind in de derde wereld, waarvan u geen loto. ol naam ontvangt, maar u /uit hiemtee sponsor worden van hel hulpprogramma Neem een kind voor uw rekening en u geelt regelmatige hulp Ook uw eenmalige gilt is welkom en nodig. (iiro Il222 -tm on/e stichting met vermelding 'Sponsorprogramma" I Stichting Mensen in Nood.' Hekellaan 6. 5211 LX 's-Herlogenboseh Giro 1111222. i O Ik neem /o'n kind voor mijn rekening. Met betaling wacht ik tol nader bericht. O Ik wil graag uitvoerige informatie over deze hulp ontvangen Naam Adres PostcodePlaats S v p. aankruisen, invullen en opsturen aan Slichting Mensen in Nood. Antwoordnummer 10, VI lertogenbosch. Geen postzegel nodig. Texelse dialect een beetje belachelijk wordt gemaakt. De naam „Noorde- windskreeuwer" (koekoek) wordt ge bruikt om te laten zien dat Texelse vogelnamen niet geschikt zijn om als straatnaam te dienen. Ik kan zó tien of twintig kortere, Texelse namen noemen die wel in aanmerking komen." Toch voelde Gelein Jansen dus meer voor historische namen, een mening waar hij volgens zijn zeggen in gesteund wordt door de Texel historicus J. A. van der Vlis. Naast het college was alleen het raadslid Paul Kikkert voor de Neder landse vogelnamen. Hij had dan wel graag gezien dat een Rotgangsweg (,,maar dan wel met weg er achter!") opgenomen zou worden, maar die sug gestie vond geen weerklank, al werd de woordspeling goed begrepen. gemaakt en was de strandexploitant Henk Koopman als tweede aan de aanbeveling toegevoegd. Gelein Jansen vroeg zich af of het niet compromitterend is dat kandidaat H. Segers momenteel betaald adviseur is van een „halve dochter" van de RST. Segers is betrokken bij de bedrijfsleiding van de Lindeboom om de exploitaite- resultaten te verbeteren. Verder zei Jansen dat zijn fractie blanco zou stemmen omdat de bestuursverkiezing strijdig is met het CDA-standpunt dat de gemeente een afgevaardigde in het RST bestuur mag hebben en dat moet dan de wethouder voor recreatie zijn. Voorzitter Schilling vond de kandi datuur van Segers niet bezwaarlijk omdat zijn betrokkenheid met De Lin deboom een zeer tijdelijk karakter heeft. Beroepschrift De raad verklaarde unaniem het be roepschrift gegrond dat de firma J. Dekker (Hypotheken informatiecen trum) had ingediend tegen weigering van een bouwvergunning. Dekker kan zijn bouwplan dus uitvoeren. Gerbrand Poster van de VVD noemde het gegrond verklaren van het beroep een „positieve benadering van ondernemend Texel." De raad koos vier bestuursleden in de Stichting Texels Museum, K. Uitgeest uit De Koog werd met 14 stemmen herkozen (een stem op J.J. Bakker uit Oudeschild); C. P Harting werd met 10 stemmen herkozen (5 stemmen op L. J. Weijdt). In de plaats van P. B. J. Riteco werd mevrouw M. H. Zijm-Bik uit Den Hoorn (met 14 stemmen) benoemd; één stem werd uitgebracht op mevrouw M C. de Wilde-Stuurman. Het meest ver deeld was men over de herbenoeming van makelaar C. J. Eelman als be stuurslid. Op Eelman werden acht stemmen uitgebracht en op PEN- ambtenaar F. Boon uit Nieuweschild zeven stemmen. Bescheiden Meerdere scholen op Texel zijn nogal bescheiden met het aanvragen van gel den voor aanschaf van leermiddelen. Ze vragen minder dan waarop ze recht hebben. Dat heeft geleid tot grote ver schillen bij de aanvragen, zoals bleek uit het voorstel om extra kredieten toe te kennen aan openbare en bijzondere Scholen voor lager onderwijs voor de aanschaf van rekenmethoden. De scho len die te weinig hebben gevraagd zullen alsnog van hun volledige recht gebruik kunnen maken. Bij de vaststelling van het „bedrag per leerling" pleitte Cor Dros voor maatregelen die leiden tot minder ener giegebruik bij de lagere scholen Dat werkt dubbel want daardoor zal ook het bedrag per leerling voor bijzondere scholen omlaag kunnen. 30 31 Horizontaal Verticaal 1. kunstmens 6. langzame 2. berggeel 11. steen 3. drinkgerei 12. bosje haar 4. ons inziens (afk) 14. werktuig 5. worp 16. buitenstaander 7. jongensnaam 18. muziekinstrument 8. toeschouwer 19. aanlegplaats voor schepen 9. klap 21met teer insmeren 10. immer 23. beteuterd 12. plaats in Zuidholland 24, wapen 13. metaal 25. K 15. interest 26. geweldig groot mens 17. gemalen eikenschors 27. gast 20. verlaagde toon 28. heilige (afk) 22. familielid 30. aanzien 24 deel van Sumatra 33. staafje 29. roofdier 36. ruim 31. voegwoord 39. verdedigingsorgaan (afk) 32. hatelijke opmerking 39. verdedigingsorg. (afk) 33. eng. jongensnaam 40. fr. onbep. vnw. 34. electr. geladen deeltje 41. bevestiging 35. gesloten 42. deel van een uurwerk 36. soort 43. rode kleurstof 37. groot 46. stemming 38. voorzetsel 49. water in Utrecht 44. honingbij 52. rondhout 45. zangnoot 54. het zij zo 47. lekkernij 55. zangnoot 48. soort stof 57. soort onderwijs (afk) 49. deel van het been 50. menigte 60. broeiplaats 51. soort loon 62. tros 53. meisjesnaam 64. handelsterm 54. meisjesnaam 65. ind. dorp 56. bijb. naam 66. gebogen 57. onbep. vnw. 67. nieuwe wereldtaal 59. land in Europa 69. bijb. naam 61. levenslucht 70. inhoudsmaat 63. vereniging 71. jongen 68. onder anderen (afk) 72. peilstift 70. meisjesnaam

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7