Wethouders tevreden over animo Pakt kritisch over werkgelegenheidsplan Voor het weekend I 02220-2066 i 1 De „vrolijke" pater m Gemeentecomputer verouderd 1 Zon, maan en hoog water I™ 1 axelaars van toen van 15 en 16 januari 1983 MM I Artsen Groene Kruis Kerkdiensten Bij brand en spoedeisende ambulance: Tandartsen Dierenartsen I Alcohol en drugs. Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eieriand Brand/ambulance Brieven naar de Filippijnen Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Nieuwe collectie grammofoonplaten in bibliotheek Blijf van mijn lijf' Alsnog vergunning voor klandestiene berging PAG 14 JANUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 \le gaan er deze keer mee akkoord, we zullen de verdere ontwikke- i scherp in de gaten houden." i Dirk Terpstra (Pakt) die zich dins- vond nogal kritisch uitliet over het tiéf van de commissie bestrijding Iwerkloosheid om werklozen op llige basis onderhoudswerk in bos jinen te laten uitvoeren. Terpstra jang dat het er in de praktijk op zal Iraaien dat op deze manier werk t uitgevoerd dat eigenlijk door ;en in normaal dienstverband zou en worden gedaan, ze ontwikkeling wordt gestimu- door het feit dat Staatsbosbeheer moet bezuinigen. Terpstra zag trbok de positieve kanten van het tief al vond hij het bedrag van f5, ag voor mensen die bereid zijn zich uit te sloven, wel aan de magere Mislukt? t minst enthousiast over het pro- oonde zich Joop van der Meer van VD ,,Op voorhand mislukt", zo 3 hij, erop wijzende dat zich voor erk slechts vijftien mensen hebben ameld Die geringe animo was ns hem te wijten aan de lage ting. Van der Meer had in het voor- an B en W gelezen dat zal worden ecteerd als zich meer gegadigden lelden dan de 25 die geplaatst kun- vorden. ,,Wie selecteert er dan en /elke gronden?" Daan Welboren 3 met voldoening vast dat de op :ief van zijn fractie ingestelde pot het bevorderen van de werkgele- eid nu goede diensten bewijst. Die aakt nu aardig leeg en hij vroeg )ok om een regeling waardoor dit i telkens wordt aangevuld door een aid bedrag per inwoner per jaar. Therapie ter Bakker van de PSP zag het in bos en duin niet als echte werk- lenheid maar meer als „arbeids- pie" waar hij wel tevreden mee ,,Uit eigen ervaring weet ik hoe het i langdurig werkloos te zijn. Je van verveling tegen de wand." gens vond Bakker dat nu wel ilijk is geworden dat Staatsbosbe- zelf niet financieel in staat is om terreinen behoorlijk te onderhou- t zou wellicht anders zijn als de se duinen als nationaal park zou- worden aangewezen. Want dan 3n er van rijkswege extra gelden in om dit natuurgebied behoorlijk heren en te onderhouden. Bakker id hiermee een stokpaardje want al eerder had hij erop gewezen dat exelse bestemmingsplan allerminst garantie is dat natuurgebieden orlijk in stand kunnen blijven. Van arkstatus is hij daarom niet afkerig, illomdat het extra geld dat daar naar Texel zou vloeien, banen zou eren Overigens vond ook Bakker sloning van f5,— (boven de uit- g), karig voor het vrij zware werk. pt de uitkering gevaar als iemand erk niet kan volhouden?" Drie ploegen ïthouder Zegers zei dat er geen tieprobleem is omdat zich minder en hebben aangemeld dan de 25 naximaal aan het werk kunnen en gezet. Volgens Zegers hadden vijftien personen definitief laten inschrijven. Maandag a.s. gaan zij in drie ploegen van vijf man aan de slag. Eén ploeg gaat naar De Geul, een andere naar De Muy en de derde ploeg gaat in het bos aan het werk. De ,,bosploeg" werkt drie dagen per week; de andere doen het onderhoudswerk een volle werkweek, dus vijf dagen. Een' en ander vloeit voort uit persoonlijke wensen. Zegers zei dat de gemeente ook zonder speciaal werkgelegenheids- potje aan het project zou hebben mee gewerkt. Het geld zou dan ten koste van de post „onvoorzien" zijn gegaan. De wethouder was het er mee eens dat f5,— beloning niet veel is. Het is dan ook een onkostenvergoeding die be wust laag is gehouden, omdat de belastinginspectie het anders ziet als echt loon, waarvan belasting moet wor den geheven. De uitkering van deel nemers die het werk niet zouden vol houden loopt uiteraard geen gevaar. Halen en brengen Een probleem werd wel gevormd door de vervoerskosten. De gemeente zorgt er nu voor dat de ploegen dagelijks per auto (dus met drie auto's) naar en van het werk worden gebracht en Staats bosbeheer had nog geld voor kleding en schoeisel. De totale kosten voor de gemeente kunnen makkelijk uit het werkgelegenheidspotje worden gedekt. Wethouder Schilling had nog com mentaar op de kritiek van PSP-er Bakker. Hij zei dat bij aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park, de campings uit de duinen zouden moeten verdwijnen. Dat zou een economische ramp zijn, waar de werkgelegenheid die uit het „parkgeld" voortvloeit niet te genop weegt. Waarop Bakker zei dat bestaande campings waarschijnlijk best mogen blijven als de duinen als park worden aangewezen. Ate Rienstra pleitte voor meerdere projecten waar werklozen met behoud van uitkering aan het werk kunnen, vooral met het oog op degenen die ongeschikt zijn voor werk in bos en duinen. Zegers zei dat hieraan wordt gfewerkt. Zeer binnenkort zal ook aan andere mogelijkheden voor „arbeids- De gemeentelijke computer voldoet niet aan de eisen waarvoor hij gesteld wordt. Dit bleek uit opmerkingen van wethouder Klaas Barendregt tijdens de raadsvergadering dinsdagavond. De gemeente is hard aan het studeren op nieuwe beschikbare systemen. Binnen kort zal bekend gemaakt worden wat de plannen tot verbetering inhouden. Barendregt kwam tot zijn uitspraken naar aanleiding van raadsvragen over een paar voorgestelde wijzigingen van kapitaalskredieten die teruggingen tot 1980. Gerbrand Poster vroeg zich af of dat niet wat sneller had gekund. Dienstencentrum Poster kreeg ook antwoord op zijn schriftelijke vragen waarom het zo stil was rondom de gang van zaken aan gaande het dienstencentrum voor be jaarden. Wethouder Piet Zegers verwachtte dat de uitgewerkte plannen in de raads vergadering van maart behandeld kun nen worden. Zowel de dienst gemeen tewerken als de aannemer zijn klaar met Uitsluitend voor spoedgevallen therapie" bekendheid worden gegeven. Contract Uit de verdere discussie bleek dat de sociale dienst verantwoordelijk is voor het project. De directeur van de sociale dienst sluit met de deelnemers een contract af waarin rechten en plichten zijn omschreven. Zegers was het er beslist niet mee eens dat het project als mislukt moet worden beschouwd, om dat er weinig deelnemers zijn. Hij vond de animo heel behoorlijk, vooral gezien het prille stadium waarin dit experiment zich nog bevindt. (Nader vernamen wij van een van de betrokkenen bij het project dat het werkelijk aantal deel nemers tenminste 17 zal zijn. Red.) Ook Barendregt zei er zo over te denken, maar Van der Meer bleef bij zijn oordeel. „Vijftien deelnemers terwijl er honderden werklozen zijn!" De zon komt 21 januari op om 8.36 uur en gaat onder.om 17.06 uur. Maan: 14 jan. N.M., 22 jan. E.K. Springtij: 16 jan.; doodtij: 24 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Van vrijdagavond maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen M 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.Q0- V/, 16.30 uur zonder afspraak. I Zondag 16 januari 1983 18.00 uur tot HERVORMDE GEMEENTEN tot Vrijdag 14 januari 8.13 en 20.46 Zaterdag 15 januari 8.59en21.30 Zondag 16 januari 9.33 en 22.13 Maandag 17 januari 10.22 en 22.48 Dinsdag 18 januari 10.53 en 23.17 Woensdag 19 januari 11.15en23.47 Donderdag 20 januari 11.24 en— Vrijdag 21 januari 0.24 en 11.33 Zaterdag 22 januari 1.09 en 12.04 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, telefoon (02220) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. I P v/y Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. hun berekeningen. Het is nu zaak, aldus de wethouder, dat zeer zorgvuldig be oordeeld wordt of de plannen kloppen. Hij bestreed overigens dat er rond het dienstencentrumplan weinig activiteit zou zijn. Ik heb gisteren nog wel een keer of vijf de trap op en neer moeten rennen om de telefoon te beantwoor den. Als die gesprekken waren inform atieve gesprekken over het diensten centrum." Paniekvoetbal Daan Welboren (Pakt) uitte kritiek op de wijze waarop Poster zijn vragen naar voren bracht. ,,Dit lijkt veel op paniek voetbal van de VVD. Wij zijn via één van onze voormalige raadsleden al jaren bezig deze zaak onder de aandacht te brengen, maar je ongerustheid op die manier vertalen, dat lijkt op zoeken naar politiek gewin." De discussie bracht de voorzitter wethouder Daan Schilling tot de uit spraak dat brieven die op zo'n korte termijn worden ingediend in het vervolg maar niet meer behandeld moeten wor den. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak telefoon (02226) 413. I Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats): na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. I Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur)' Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Den Burg 9.30 uur ds. Wisman in de RSG, collecte onderhoud orgel. Den Hoorn 10.00 uur Gezinsdienst De Koog 11.00 uur ds. Verbeek De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout collecte Zuiderzeefonds Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout De Cocksdorp 11.00 u. ds. Wisman GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 19.00 uur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. Donker 19.00 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Evangelist De Valk, uit IJmuiden ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur The Gospeltrain De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur openbare lezing. 11.30 uur: Wachttorenstudie. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eieriand, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-72227. I Onder het motto „Mensen in levens gevaar" voert Amnesty International vanaf 22 september 1982 een campagne tegen schendingen van de mensen rechten op de Filippijnen. In de laatste jaren is daar sprake van een toenemend aantal „verdwijningen" en politieke moorden. In het geval van een „verdwijning" is het niet bekend of die persoon dood of levens is en evenmin is het bekend waar die persoon verblijft. Ook de ge wetensgevangenen worden niet verge ten. Er zijn op de Filippijnen naar schatting 1500 politieke gevangenen die vaak onder slechts omstandigheden vastzitten. Daarom staat de schrijfavond van de Texelse afdeling van Amnesty International in het teken van de Filip pijnen-actie. De avond wordt gehouden op maandag 17 janauri in de Hollebol aan de Burgwal en begint om 20.00 uur. In de brieven die naar autoriteiten wor den verstuurd wordt opheldering ge vraagd over het lot van verdwenen per sonen en vrijlating bepleit voor de politieke gevangenen. Het is ook de be doeling dat er brieven naar president Marcos gaan vooral omdat hij gezegd heeft dat hij zorg voor de naleving van de mensenrechten belang rijk vindt. Informatie over deze speciale schrijfavond en het verdere werk van Amnesty International kan men verkrij gen bij het secretariaat, Jenneke Was- sink, telefoon 02220-4109. Daar zijn ook Amnesty kaarten verkrijgbaar. Kosten 71,— per 4 stuks. De jaarvergadering van de Platte landsvrouwen afdeling Den Burg is donderdag 20 januari in hotel De Linde- boom-Texel, aanvang 19.00 uur. Ter gelegenheid van het 45-jarig jubileum wordt deze avond een diner gegeven. Hiervoor kan men zich opge ven tot en met 17 januari bij mevrouw W. Wolse-Eelman, tel. 02220-2650. Ook is er een bakwedstrijd in drie- rubrieken: Taarten, kleine koejes, en brood. Voor elk van de drie onderdelen zijn geldprijzen te winnen. Inleveren van de bakprodukten: donderdag 20 januari tussen 15.00 en 16.00 uur in hotel De Lindeboom. De jury zal bestaan uit drie ex-warme bakkers, t.w. de heren Dros, Ofrein en Timmer. De openbare bibliotheek beschikt weer over een drietal nieuwe thema collecties platen. Er is een collectie platen van de beroemde „Academy of St, Martin in the Fields" van dit in 1957 opgerichte orkest zijn ruim 90 gram mofoonplaten aanwezig. Daarnaast zijn er nog collecties Ierse en Schotse volksmuziek en moderne jazz. Het lenen van platen in de open bare bilbiotheek kost f0,50 per plaat. Per persoon mogen maximaal twee platen worden meegenomen. Dinsdag 18 januari zullen twee voor lichtsters van de „Blijf van mijn lijf" huizen aan leden van de Vrouwenbond FNV informatie verstrekken over de noodzaak en het functioneren van der gelijke huizen. Ook niet-leden en andere belangstel lenden zijn welkom op deze avond. Plaats van samenkomst is de voormalige landbouwschool aan de Beatrixlaan, aanvang 20.00 uur. nel vakuli 1953. In het schemerduister en nog voordat de zon haar eerste len naar de eeuwige sneeuwkruin van de Kilimanjaro kon uit dien waren we reeds onderweg door het grote gebied waar Pater ;ir'te zijn missiestatie was begonnen. Die „we" waren de pater, de le Waal en een paar van pater Witte's jongens. Een paar dagen horen waren we bij pater Witte aangekomen, die hier nog niet lang 'iioren een nieuwe missie was begonnen op de grens van Kenya en iganyika. geregend en in de jonge morgen werden we door hem gewekt met de woorden, „Moete jullie eerst een hortje an de lient?" Dat viel gelukkig nogal mee en zo konden we aan onze dagtaak beginnen, die ditmaal wel een heel bijzondere was en waar een lang gesprek in de voorbije avond aan vooraf was gegaan. Het zat namelijk zo: Een paar kilometer vanaf de missie in wording, liepen in die oneindige land een aantal wat wij bokken noemen, maar die in Nederland als herten worden aangeduid. t i nacht hadden we doorgebracht in sacristie, het enige deel van de k" dat min of meer waterdicht was, t hier was men nog maar korte tijd ren met bouwen begonnen. Palen i grond met takken er doorgeenge- jn en dicht gesmeerd met klei. Een dak van palm- en andere bladen, t iuwd door de inboorlingen, die asters zijn in het bouwen met mate- )jn zoals de natuur ze oplevert. De r ieling was dat het dak in de omst met zinkplaten afgedekt zou ien, maar daar was onze Texelaar lang niet aan toe. „Hangt er vanaf leverre iff de tantes in Amerika van toodzaak kan overtuigen en de «rs deuze kant op komme rolle", -hielDe afgelopen nacht had het Suunig Nu was de missie nog heel primitief en nog veel armer, want zo'n beginnende missie of laat ik liever zeggen, zo'n weer opnieuw beginnende pater kan niets meenemen van wat hij in de vorige missie bij 'elkaar gemaakt heeft en op gebouwd. Noch in goederen, noch in geld. Hij moet er maar weer van maken wat er van te maken is, maar van wat ik ervan gezien had, is er geen missionaris in Afrika geweest die het onze Chiel zou hebben kunnen verbeteren. „We moe ten nog erg suunig", zei Chiel. „En het valt niet mee om de kinnen wüppende te houwen van de helpers die zo onont beerlijk zijn bij het oprichten van de gebouwen die in nodig heb. De kerk, de werkplaatsen waar ik hen een vak moet bijbrengen van timmeren voor de man nen en kleren maken voor de vrouwen. Maar nu zou ik het eentonige dieet zo graag met een stukkie vleisch willen opvrolijken. Dat leste woord zal ik later nog wel eens in ons familiewapen komen, als je begriept wat ik bedoel, maar dat doe je wel. Nou ben jéé in het leger wéést en je ken met een geweer omgaan en wat zouen de kansen zijn om ien zoo'n bokkie te bemachtigen, die net over die heuvel in de vroege ochtend lopen te vreten. Later zijn ze weer veel verder waar ze geen mensen om zich heen weten. Nou zal ik eerst effe het wapenarsenaal laten zien en dan moet je maar zeggen wat je er van denkt." Eigenaar „Van wie benne ze eigenlijk", vroeg ik. Want de grond waar de missie ge vestigd werd was een vierkante mijl groot en een geschenk van een van de grootste pioniers die Kenya ooit gekend heeft. Een flinke afstand van hier stond zijn drie verdiepinggebouw als een baken in dit uitgestrekte gebied. De pater wist het zelf niet goed: „Het is misschien nog wel goed ook dat ik het rechte er niet van weet, maar ik weet ien ding zeker: die dieren die er in het wild tonlopen zijn van onze Lieve Heer." En met deze uitspraak waren we het alle maal eens. Het wapen werd voor de dag gehaald en ik schrok er bijna van. Het was uit de tijd toen de Duitsers nog baas waren in dit gedeelte van Afrika en het was een behoorlijk zwaar geweer. Als amu- nitie had hij vier kogels waarvan er twee voor dit geweer gebruikt zouden kunnen worden. Het hele zootje had een groen en bruinachtige kleur. Het geweer was niet om door te kijken. „Wat denk je Sieme, zou het kenne", vroeg de pater. Ik vertelde hem eerlijk dat ik niet zo zeker was welke kant de kogel uit zou gaan als ik de haan overhaalde, maar wilde hem voor alles niet teleurstellen. Nadat we het geweer doorgehaald had den, wat wel eventjes duurde, besloot ik het er op te wagen. Meesterschot En zo liepen we in die prachtige, nog koele morgen langzaam en geluidloos tegen de heuvel op. De laatste meters kruipen en daar liepen zowaar twee prachtbeesten. Niet meer dan 50 meter bij ons vandaan en ons jagersinstinct moet goed zijn geweest en het beetje wind dat er was in ons voordeel want ze waren zich niet van onze tegenwoor digheid bewust. Opgelegd kon ik niet missen, maar een gevoel van tegenzin om zoiets te vernietigen (want ik had nog nooit een dier geschoten) moest ik toch wel overwinnen. Maar voor Chiel wilde ik alles doen en hij en de jongens moeten wel in spanning hebben gezeten totdat ik de haan overhaalde. De kogel kwam er aan de goeie kant uit en het was een prachschot. Het dier viel als een steen ter aarde en een primitief gevoel van trots kwam over me, al zou ik het nooit weer doen. Deftig Een stammetje werd uit de grond gehaald en de poten met gedraaid gras er aan vast gebonden. Wat heeft een mens toch eigenlijk weinig nodig als je niet beter weet. En toen, waar mogelijk, op een kógeltje naar huus, waar de slacht werd voltooid. De bedoeling was om een deel te laten drogen nadat het gezouten was. Maar daar kwam het niet aan toe, want de familieleden kwamen in zo'n groten getale van overal dat het nauwelijks de moeite was om het te be waren. Wat kunnen deze lui een vlees eten als het er is. Die avond dachten we bok te eten. Maar dat vond Chiel niet juist. „Vanavond", zei hij deftig", eten we reebout." En we spoelden het weg met een soort eigengebrouwen bier, waar ik niet aan kon wennen. Maar zijn raad was om een stukje vlees in de mond te nemen met een slok bier en dan maar denken dat het bokbier was. Pater Chiel Witte, een „Texelaar van toen" om meer dan trots op te zijn. Siem de Waal. Pietermaritzburg Zuid Afrika. De heer A. Eelman heeft achter zijn woning aan de Tjakkerstraat in Den Burg zonder bouwvergunning een ber ging neergezet. Overigens met toe stemming van de eigenaar van de woning, de Woningbouwvereniging Texel. Inmiddels heeft de heer Eelman alsnog om een bouwvergunning

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9