Cjroen 2, wartsjexels in het hart-, KW 149 VOORLOPIG NOG HOOG EN DROOG Pakt en PSP over nota's veer verbinding: Afhankellikheld Texelaars van TESO-vervoer onvoldoende belicht larino en Langeveld bereikten akkoord Ql Overleg over berging Texelse dichters gezocht Vernieling aan auto 65 jaar Bakker B.V. Winterse wandeltochten Avondmaalschaal is terecht louw woningen en winkels kan starten Speel-o-theek gesloten De één zijn stranding is de ander zijn mooie kans. De marine kon de combinatie van tie gestrande kotter, het zonnetje en de storm prima gebruiken om haar voorraad instructiefilms aan te vidian. De KW 149 zou in de daaropvolgende nacht nog honderd meter verder naar het zuiden worden gesleurd, waarbij het schip ook droog op het strand is komen te staan. En daarmee verviel één van de voorwaarden voor het schieten van de film VRIJDAG 21 JANUAR11983 AARGANG Nr. 9750 ie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266; losterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en in der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 dvertenties, abonnementen, etc.: -eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17. 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60 398. Momenteel zijn besprekingen gaande tussen scheepsexpert G. H. Arntz en diverse bergingsmaatschappijen over de berging van de KW 149. De beschadigingen aan het schip vallen mee, aldus een werknemer van Arntz, maar voordat de besprekingen met de bergers rond zijn, is nog niet te zeggen hoe men precies het schip van het strand wil halen. De kotter ligt inmiddels zelfs hoger dan de (normale) vloedlijn. Aan boord wordt bewaking ingesteld, in eerste instantie door de bemanning, maar men overweegt hiervoor een bewakingsdienst met honden in te schakelen. In de nacht van dinsdag op woensdag steeg het water tot ongeveer 2 Vz meter boven het normale peil bij vloed. De Marie Martin" werd wat hoger op het strand gezet en bovendien een honderd meter in zuidelijke richting verplaatst. Daarbij kwam het dus vrij van de strekdam waar het tot die tijd op vastzat. De kotter ligt ongeveer midden tussen het Westerslag en het Jan Ayeslag in. De publieke belangstelling voor het schip is groot De plek op het strand is het best te bereiken vanaf het tweede parkeerterrein aan de Nattevlaksweg, gerekend vanaf de trimbaan. Daar begint een wandelpad dat vlakbij het schip uitkomt. Voorlichting Dinsdagmiddag rond een uur of drie waren gedurende enige tijd drie West- land Lynx helicopters van de marineactief rond de kotter. Vanuit deze hefschroef- vliegtuigen werd een film opgenomen over een in scene gezette redding vanaf de KW 149. Een man werd, vanuit een dicht bij het schip hangende heli, aari een lijn neer gelaten tot bijna op het dek. Het ophalen van de man vanuit een andere helicopter onder zodanige hoek gefilmd dat het leek of hij vanaf het schip gered werd. Het was ideaal weer voor dergelijke opnamen, de zon scheen maar het stormde nog steeds zodat het water nog flink wild was. Defilm werd gemaakt ten behoeve van de eigen foto- en filmdienst van de Marine. Hun materiaal over dit onder werp was dusdanig verouderd dat het niet meer actueel was' Berging Over de methode van berging valt weinig te zeggen zolang niet bekend is wie die operatie gaat uitvoeren, leder bedrijf heeft zijn eigen technieken, waar aan tevoren niet graag ruchtbaarheid wordt gegeven. In het kader van de boekenweek organiseert de Openbare Bibliotheek in samenwerking met de Texelse boek handels op vrijdag 25 maart een poëzie- avond. Een deel van de avond zal worden besteed aan het werk van Texelse ama teur-dichters. Degenen die bereid zijn voor publiek uit eigen werk voor te dragen worden verzocht contact op te nemen met de Openbare Bibliotheek. Dat kan tijdens de openingsuren of telefonisch 02220-2743. Opgave tot uiterlijk 1 maart. In de nacht van maandag op dinsdag werd het rechterachterlicht van een personenauto vernield. De auto stond geparkeerd op de parkeerplaats aan de Vogelenzang en is eigendom van een Texelse. Groeneplaats. Het graven van een geul naar zee lijkt voor de hand te liggen nu het schip zo OOK VOOt OptiBK hoog op het strand ligt, maar of dit bijvoorbeeld met zuigers of met draglines Wo» to' 31. ku?'" zal gaan gebeuren is nog niet te zeggen. van onze Ju""eumaan '"O- Een komplete leesbril Er is trouwens veel onzeker bij ee ber- mot enkelvoudige glazen - even- ging. Het kan dagen maar ook maanden tueel met gratis oogmeting voor duren zoals de veel aangehaalde ber gingsoperatie van de „Alesia" in 1924. f 65,-. Dat, overigens veel grotere schip, zat ook a* a'a* a'A'A'a'A'A'A' hoog op het strand nabij Westerslag. kTerpstra van het Pakten Peter Bakker van de PSP waren het er woensdagavond commissievergadering ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid over eens dat fhankelijkheid van de Texelaars ten opzichte van de veerverbinding en het -beleid in de Hajema-nota's „Evaluatie vervoersprognose" en „Toeristische omie vervoersomvangTeso" zeer summier aan bod zijn gekomen. Wethouder ling verklaarde dat de nota's samen met het eerder uitgekomen rapport gelijking Veertarieven" moeten dienen als wapen in de strijd tegen een mogelijk rsdenkende regeringDe nota „Zoute Veren" van de regering was een aanzet om men tot o.a. een tarievenbeleid voor alle veerverbindingen in Nederland en de lente moet daar volgens Schilling, „Nu al een mening over hebben, voordat Den I die aan ons oplegt." rpstra vond dat uitstekend, maar wilde dan ook de problemen van de Texelaars Ie huidige verbinding in een rapport vermeld zienIk weet donders goed waarom Texelaars mindermet de boot gaan, maar dat lees je niet in de Hajema rapporten." rpstra en Bakker maakten Hajema erwijt dat men niet zo objectief was g geweest als eerder op de avond een medewerker van Hajema, de J. T. Battjes, was gesteld. Hij zei n de rapporten „beleidsvisies" be- t achterwege waren gelaten, maar waren de socialisten het niet mee „Je proeft uit het hele verhaal een looi voor fuikaanpassing", zei Terp en Bakker meende dat als Hajema dat een dubbeldeksfuik de tarieven lagt en de wachttijden vermindert er andere oplossingen genoemd had- moeten worden. in van Asselt miste in een boge nd schrijven aan de raadsleden de ige-nota's. Schilling zei dat deze ing duidelijk moet zijn, omdat in het leerakkoord" staat dat de fuiken (epast moeten worden aan de Mo at. Ook is men voor een goedkoop liaarsabonnement. iter dan gewoonlijk wordt door de delsportvereniging toch nog een erserie georganiseerd. De eerste deltocht van deze serie wordt zon- 23 januari gehouden. Begin- en punt is de kantine van camping De rnaar aan de Grensweg. Er zijn twee inden waaruit de wandelaars kun- kiezen: 5 en 10 kilometer. De gehele i bestaat uit vier wandeltochten, rvan men er drie moet lopen om in parking voor de herinneringsme- 3 te komen. Het inschrijfgeld voor ele serie bedraagt f 5, voor senio- boven de 16 jaar en f4, voor iren. Leden van de wandelsport- niging krijgen een korting van resp. 5 en /0,50. Er kan gestart worden en 13.30 en 14.00 uur. Voor inlich- 3n kan men zich wenden tot H. L. ger, Beatrixlaan 66, Den Burg, tel. 93971. We willen onze mening best op papier zetten", aldus Schilling, maar daar was nog mee gewacht omdat men eerst de raadsleden wilde laten oordelen. Ger- brand Poster van de VVD onderschreef de teneur van de nota's dat de fuiken moeten worden aangepast. Hij wilde dat het college dat ook duidelijk naar buiten brengt. „Maak er een raadsvoorstel van met duidelijke standpunten, dan kunnen wij dat onderschrijven", aldusde WD-er. G. Jansen wilde de nota's voor kennis geving aannemen en vond het niet zo ver wonderlijk dat Texelaars en bijvoorbeeld tweede woningbezitters niet waren ge noemd. „De titel geeft aan dat het over toerisme gaat." Belang D. Terpstra interumpeerde en zei dat het wel belangrijk isdat deafhankelijkheid van de eilandbewoners van één onder neming geschetst wordt, omdat de rege ring ook op dit aspect in zal gaan. De nota „Zoute Veren" van de minister van Verkeer en Waterstaat bevat voor een groot deel gegevens die ook in het Hajema tarievenrapport staan en het is aan deTweede Kamer om een beleid voor de toekomst aan te gevenVorig jaar is de nota vlak voor de behandeling ingetrok- De verdwenen tinnen avondmaal- schaal van de Vergadering van Gelovi gen is terecht. De schaal stond in het fanfarege- bouwtje aan de Witte Kruislaan en enkele weken geleden berichtten wij dat de schaal, volgens de gebruikers, was gestolen. Dat bleek gelukkig niet het geval te zijn. Medegebruiker de fanfare KTF/DEK ruimde onlangs de repetitie ruimte op en daarbij werd de tinnen schaal ontdekt op een kast, onopvallend temidden van oude instrumenten. rils Langeveld uit De Koog heeft •ren overeenstemming bereikt t bouw- en exploited emaatschap- Jarirto over de koop van een stuk r>d aan de Gasthuisstraat. Na veel a-achtige verwikkelingen is ino woensdag akkoord gegaan t de voorwaarden waaronder Lan- ekf de grond wilde overdragen gisterochtend zijn de handteke- 3en gezet. laarmee was het laatste obstakel op j naar de verwezenlijking van het Ibesproken winkel- en woningen- tplex aan de Gasthuisstraat/ lelenzang uit de weg geruimd. Zoals end had Volkshuisvesting de be- :kenen gelegenheid gegeven om tot en te komen door de premietoeken- 3 voor de veertien A-woningen, die feite al was verlopen, nog enkele len te handhaven en al eerder was >r i Jarino overeenstemming bereikt t de heer J. Maas die 600 m2 van de winkelruimte koopt om er zijn 4 6 supermarkt in onder te brengen. Er is nu nog ruim 600 m2 (waaronder een aparte winkel van 100 m2) beschikbaar voor andere gegadigden. Door de zekerheid die Maas nu heeft, kan de „Maasvlakte" aan de gemeente worden overgedragen zodat ook daar woningen (waarvoor zeer onlangs het benodigde premiecontingent werd ver kregen) kunnen worden gebouwd. Vooral door de ruzie tussen Lange veld en Jarino heeft het er geruime tijd naar uitgezien dat er van dit alles niets terecht zou komen. De gemeente, met name wethouder Daan Schilling, heeft zich met succes ingespannen om de partijen weer om de tafel te krijgen. Langeveld heeft geen grote veer hoeven laten. Integendeel, naast een volgens hem normale prijs voor de grond, heeft hij ook een belangrijk bedrag als „genoegdoening" ontvan gen. ken. „Als je een antwoord wilt geven op de rijksnota moet je het afhankelijkheids aspect meenemen", meende Terpstra. Kwaliteit Wethouder Schilling gaf toe dat er „in onderhandeling met het rijk" inderdaad iets over de situatie voor bewoners, ook ten opzichte van de stijgende tarieven, bijgevoegd moet worden. „We zullen dit meenemen." PSP-er Bakker merkte op dat dat in dit geval twee „magische woorden" de besluitvorming kunnen vertroebelen: werkgelegenheid en wachttijden. „Het argument „toerisme geeft werkgele- genheid" is niet van de lucht en je zou ook onder de indruk raken van cijfers die aangeven dat vijfhonderd auto's minder vijf banen kost", aldus Bakker die daar tegenover stelde dat automatisering bij Teso 20 banen gaat kosten. „Er zijn bijvoorbeeld 50.000 dag recreanten nodig om bijna twee Teso banen te creëeren." Het is maar wat je wilt", aldus Bakker die zich ook afvroeg of de kwaliteit van het Texelse toerisme wel zo gebaat is met een enorme toevoer aan auto's. Inleveren Schilling antwoordde dat Teso wel moet automatiseren om de tarieven op een aanvaardbaar peil te houden. Verder zei hij dat het toerisme nog steeds gebonden is aan het maximum aantal bedden: 47.000. Bovendien is de toevoer van toeristen ver achtergebleven bij de prognoses. „De tendens van het rapport is dan ook wat we nog aan werkgele genheid gaan inleveren als we niet oppassen. Niet wat we er bij zullen krijgen." Terpstra en Bakker wilden niet verder op de materie ingaan omdat volgens hen de politieke standpunten duidelijkzijn. „Inde gemeenteraad zijn de stellingen allang betrokken. Wij kunnen geen meningen meer veranderen bij onze collega's", zei Terpstra waar hij aan toe voegde dat de enige weg zijn „politieke vrienden" in Den Haag waren. Kilometers Jan van Asselt was niet gelukkig met het rekensommetje dat Hajema gemaakt had betreffende de vergelijking met andere veerdiensten. Er was uitgegaan van de afstand ten opzichte van de tarieven en daar was een gemiddelde kilometerprijs uitgerold. Zoals bekend bleek Teso het duurst. „Het is echter nog lang niet het tarief dat je voor Terschelling betaalt", aldus de Texels Belang-man die ook graag goedkopere bootkaartjes wenste maar de Hajema-vergelijking een misser vond. „In relatie met de andere waddeneilanden komen onze tarieven er goed af. De toerist gaat ook niet uit van een kilometerprijs maar van het bedrag dat hij voor de overtocht moet neer tellen." Texel heeft met zijn tarieven, volgens Van Asselt, dan ok een „veel langere adem" dan de andere eilanden. Peter Bakker merkte nog op dat gekeken moet worden naar het aantal wachttijddagen per jaar. Volgens hem viel dit mee. Schilling antwoordde dat Texel echter wel een wachttijd-imago heeft. „Daar moeten we ook wat aan doen." Aan het einde van de discussie vertelde de wethouder dat de nota's in eerste instantie toegestuurd zullen worden aan Gedeputeerde Staten. „Met GS moeten we proberen op één lijn te komen, zodat we ons en bloc sterk kunnen maken voor de discussie met de regering." Binnen kort zal een gesprek plaatsvinden met GS over de fuikaanpassing en een goedkoop Texelaars abonnement. De voorspeelruimte van de muziek school is vrijdag 21 januari voor andere doeleinden in gebruik. De speel-o-theek zal die middag dus geen uitleen houden. Volgende week is de speel-o-theek weer gewoon open en wel woensdag van 14.00-16.00 uur en vrijdag van 15.00- 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1