Vleeskeuringskring wil lager afkoopbedrag noodslacht en destructie S Wanhopig gevecht TVO mag praten over bestemmingsplan Den Burg-centrum Aarzeling oorzaak van vertraging HERRIE! HINDERT Groen-Zwart PROMOTIE Gespreksgroep voor ouderen Fotowedstrijd Oosterend Present ha! óók lid van de fietsclub! 'Ommezwaai coih^ Groot plat ctfE in buitengebita Benoeming directeur gemeentewerken Zon, maan en 11009 W «Sr Kinderfilm in City Theater PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 JANUAHn De recreatie is voor Texel de enige bestaansbron met groeimogelijkheden van betekenis. Vooral voor de werk gelegenheid is het toerisme, dat nauwe lijks door automatisering wordt be dreigd, van onschatbaar belang. Als de groei in de breedte, dus in voor- en naseizoen wordt gezocht, kan nog heel wat bedrijvigheid van de grond komen. Maar ook in de zomer kan er binnen de grenzen van de plannen nog heel wat bij zonder dat de kip met de gouden eieren in levensgevaar komt. Helemaalvol" is Texel maar een paar weken. Het boven staande is algemeen bekend en wordt door een zeer ruime meerderheid van onze bevolking onderschreven. Zeker door de ondernemers die een zeer direct belang hebben bij het toerisme; voor velen is het zelfs levensnoodzaak. Be kend is ook dat de markt voor de binnenlandse vakanties er niet slecht uitziet. Als gevolg van de economische malaise willen meer Nederlanders dan voorheen het dichter bij huis zoeken maar ook de trend van meerdere korte vakanties inplaats van of naast de grote vakanties zet door. Na de recente aankondigingen dat het vakantiegeld zal worden gekort zullen nog meer mensen hebben besloten om niet ver weg te gaan. Dit alles in aanmerking ne mend, zou het niet meer dan logisch zijn dat ondernemend Texel alle middelen te baat neemt om de recreatiekwaliteiten van het schitterende, veelzijdige en echt wel betaalbare Texel onder de aandacht van het Nederlandse publiek te brengen, vooral in deze tijd van het jaar, nu de mensen hun vakantieplannen maken. Op dat gebied laten ze het echter zitten, zodat je je kan afvragen of de Texelse ondernemers wel zo onder nemend zijn. Een actie van hun organi satie, het TVO, om geld bijeen te krijgen als bijdrage in de kosten van radio- en televisiereclame heeft tot dusver rond 7000 gulden opgeleverd, wat gezien het feit dat 750 ondernemers zijn benaderd niet geweldig is. Het TVO-bestuur heeft de leden deze week opnieuw een brief geschreven met het verzoek alsnog over de brug te komen, waarbij wordt ge dacht aan ongeveer honderd gulden per bedrijf. Dat de etherreclame tot dusver vrijwel uitsluitend door Teso wordt bekostigd is bespottelijk. Ook het beleid van de gemeente in deze is met erg hoopgevend. Je kunt je voorstellen dat men daar niet zomaar geld wil geven voor het Teso-spotje" en graag een plan wil zien voor de totale promotie van Texel, dus ook van Texel se produkten. Maar dan moet zo'n totaalplan wel met spoed worden ge maakt en als dat niet kan moet voor uitlopend daarop wél geld in radio- en tv- of andere vormen van toeristische reclame voor Texel worden gestoken. Als er f60.000, is om vast te stellen of het voor Texel belangrijke plan voor het artikel 11 gebied van De Koog een haal bare kaart is, moet het ook mogelijk zijn om bij te dragen in toeristische reclame. De kennelijke aarzeling zou overigens best veroorzaakt kunnen worden door het feit dat de meest belanghebbenden, de ondernemers, het nut van reclame blijkbaar niet inzien. Dat laatste zal snel moeten veranderen, wil men de boot niet missen. Een idee zou kunnen zijn dat de gemeente hetzelfde beleid voert als bij het steunen van plaatselijke initiatieven ten behoeve van ontwikkelingslanden: het bedrag dat particulieren bijeen bren gen wordt door de gemeente verdub beld. Nauw hiermee samenhangend is de noodzaak om een onderzoek in te stellen naar de mening over Texel onder de mensen die NIET naar Texel op vakantie gaan. Dat over het eiland vrij gunstig wordt geoordeeld door toeristen die hier reeds zijn, zegt niet zoveel. Bij een onderzoek onder die anderen" zullen misschien heel andere gegevens aan het licht komen zodat duidelijk is waar in de reclame op moet worden ge wezen en waarin verandering moet worden gebracht om Texel aantrekke lijker te maken. Dat tal van ongerecht vaardigde vooroordelen een rol spelen staat welhaast vast, maar er zijn wellicht ook reëele bezwaren waar door maat regelen iets aan kan worden gedaan. Op Texel moet eindelijk eens geleerd worden dat toeristische ontwikkeling niet komt aanwaaien, maar dat de zaken moeten worden aangepakt, zoals bij elk ander commercieel produkt: marktonderzoek moet leiden tot Texel- vakanties die in een brede behoefte voorzien, waarvoor via reclame aan dacht wordt verkregen en waarvoor mede dank zij het daardoor opgewekte grote aantal afnemers een zo laag mogelijke prijs in rekening kan worden gebracht. Naast enkele nadelen, zoals de dure bootreis, beschikt Texel over onschatbare natuurlijke hulpbronnen waardoor de concurrentieslag met an dere vakantie-oorden waar ze niet stil zitten!) met glans kan worden ge wonnen. Wat op dit moment mogelijk tot na denken stemt is, dat het aantal aanvragen bij de VVV voor de zomerperiode minder groot is dan vorig jaar. Uiteindelijk zullen de bedden wel weer volkomen, maar het is toch verontrustend dat de mensen niet staan te dringen en de toenemende vraag naar binnenlandse vakanties voor Texel niet duidelijk is te merken. Toch maar goed dat met de vertoning van het Teso-spotjeinmiddelsisbegonnen en dat Texel af en toe onderwerp 'is van een interessant radio- of tv-programma. Zo als de zeer geslaagde reportage inVan gewest tot gewest" die woensdagavond werd uitgezonden en die zeer STER- achtig eindigde met de kreet: Texel, een eiland om nooit te vergeten. Vrijdagmiddag om 14.30 uur start weer een gespreksgroep voor ouderen in De Cocksdorp. Deze nieuwe dis cussiegroep kan gezien worden als een vervolg op de indertijd over het gehele eiland gehouden gespreksgroepen. Om nu mee te doen is het niet nood zakelijk dat men aan de eerst gehouden gesprekken heeft deelgenomen. Bij de eerste gespreksgroepen werd gepraat aan de hand van de gespreksmap „Iedere tijd is leeftijd" en nu zal gedis cussieerd worden met gebruikmaking van de map In de loop van je leven. Beide mappen zijn een uitgave van Humanitas en de gespreksteksten zijn van de hand van Gerard de Haas. Er worden 10 bijeenkomsten (eenmaal per twee weken) op de vrijdagmiddag gehouden. De bijeenkomsten vinden plaats in het Eierlandsche Huis en staan onder leiding van de heer N. Nagtegaal, functionaris van de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen. Momenteel hebben zich acht perso nen opgegeven en is er nog plaats voor enkele ouderen. Verdere inlichtingen en opgave bij de heer Brinks, Molenlaan 20, tel. 02222-309. De kosten zijn 73,— voor de gespreksmap. Al ruim anderhalf jaar draait een zelfde gespreksgroep in het verzor gingstehuis Irene met bewoners uit dit tehuis. Het is de bedoeling om ook in de andere tehuizen en in andere dorpen met deze gespreksgroepen te starten. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot de heer Nagtegaal, p/a diensten centrum De Hollebol, Burgwal 32, tel. 02220-2696. De familie Vlaming, geholpen door vrijwilligers, was dinsdag in het stormgeweld bezig met het aanbrengen van zakken zand voor het bedreigde strandpaviljoen om aldus te trachten de oprukkende zee af te remmen. Het hielp weinig. In de nacht van dinsdag op woensdag toen het door de noordwesterstorm opgezweepte water veel hoger werd dan in de vorige nacht, sloeg vijf meter duin weg, waardoor de afstand tussen zee en paviljoen de helft kleiner is geworden. Langs de hele westkust van Texel was de afslag drie tot vijf meter. De nacht tevoren was er maar weinig afslag, omdat het water laag was op het moment dat de storm zijn hoogtepunt bereikte. De tweede storm viel samen met hoog water. In Oudeschild was sprake van een verhoging van 2.27 plus NAP en aan het strand ongeveer 2.60 meter. Nadat de inspraakprocedure van het bestemmingsplan Den Burg-centrum is afgerond (medio maart) en er conclusies zijn getrokken, mag het Texels Verbond van Ondernemers een toelichting geven op hun bezwaren tegen het plan. Dit B en W besluit is tegengesteld aan het advies van de afdeling ruimtelijke or dening die vindt dat TVO reeds vol doende mogelijkheden heeft om op- of aanmerkingen te maken. „In het algemeen moeten we open staan voor dergelijke gesprekken", al dus RO, in reactie op het verzoek van de Texelse Ondernemers Verniging, maar de inspraakprocedure is bij dit be stemmingsplan zo uitgebreid dat een ieder voldoende aan zijn of haar trekken kan komen. De afdeling noemt de twee informatie gespreksavonden, een hoor zitting en de hoorzitting die nog zal worden gehouden over het verkeers circulatieplan. Ook is ruimtelijke orde ning van mening dat het TVO bij de voorbereidingen van het distributie-pla nologisch onderzoek, waaruit het be stemmingsplan voor een deel is voort gekomen, „ruimschoots in de gele genheid is geweest met de medewer kers van bureau Hajema van gedachten te wisselen." Eindeloos Een groot aantal belangengroeperin gen is betrokken bij de inspraak en het is «-volgens RO, niet wenselijk nog eens afzonderlijke gesprekken te gaan voe ren. „Dit zou aanleiding kunnen zijn tot eindeloze discussie." Het college deelt de mening van RO niet en is bereid binnenkort de grieven van TVO aan te horen. In het kader van de Oosterend Pre sent feestelijkheden zal dit jaar een fotowedstrijd worden gehouden met als onderwerp „Oosterend". Dit onder werp mag ruim opgevat worden, wel zal de jury letten op de originaliteit van de inzendingen. Een dorpsgezicht vanuit Spang of een doorkijkje in de Blazer- straat zal dus minder gewaardeerd worden dan een technisch misschien iets slechtere opname die blijk geeft van oorspronkelijkheid De inzendingstermijn sluit op 1 mei. Er zijn twee categorieën: zwart-wit en kleur. Kleurendia's worden niet geac cepteerd, het is namelijk de bedoeling de inzendingen gedurende het feest ten toon te stellen en met diamateriaal is dat lastiger dan met foto's. Per inzender kunnen maximaal drie afdrukken worden ingeleverd. Afmetin gen moeten liggen tussen de 18x24 en 30x40 cm. De jury behoudt zich het recht voor de foto's zonder vergoeding in de.feestkrant te publiceren. Juryleden zijn Cees Hin, Aris Bremer en Niek van der Heijden. Inzendingen kunnen af gegeven worden op de redactie van de Texelse Courant. „U kunt dit gerust opvatti een ommezwaai van het colls liggen andere inzichten j, nieuwe ploeg". Dat zei weth Daan Schilling over het voor» verbouwing van de vervallen boerderij Bergen 6 goed te en een aanbouw met een u vlakte van 70 vierkante mat» een plat dak uit te voeren. Dce mum dakhelling van twintig ia in drt bouwplan dus niet vagi gesteld en dat was iets wat i Terpstra (Pakt) en Peter l_ (PSP) tijdens de vergadering i commissie ruimtelijke ordeni huisvestingsbeleid woens nogal verwonderde. „De eis van het bestemming buitengebied is toch altijd een [yi een bijgebouw?" vroeg te Schilling antwoordde dat daar n< uitzondering van af was gewekséi eigenaar van de stolp Bargen 6, gf Cramer, had versch,® bouwplannen ingediend en uite'N was daar een ontwerp uitgel-^ waarmee de inspecteur monutr"' zorg en de welstandscommissie stemmen. „De inspecteur eistf|j( het bijgebouw een plat dak, on*^ stolp dan beter tot zijn recht kom Schilling. Het college deelt mening omdat behoud vanr{ monumentale pand dan gewaag is. De boerderij wordt niet meeijj risch gebruikt. Volgens Jan van Asselt C— Belang) was het nieuwe college »il verantwoordelijk voor dat veel sët heid was betracht bij de inwilligiC een klein verbouwingsplan v;|v Graaf. De eigenaar van het aj)t mentenbedrijf aan de Beatrixlaa een appartement uitbreiden me'S£ slaapkamers en het college her- verzoek, tegen RO-advies in, g;e reerd. Jan van Asselt verheugd! is het verschil tussen het oun< nieuwe college". Verhoudingi^ De Texels Belang-man antwcfl) hiermee op de vraag van DickR, stra of er niet sprake is van „vr--~ verhoudingen", ten opzichte0 andere bouwaanvragen, zoals Kv beeld van Assurantiekantoor J. D_ Dit bedrijf wilde het kantoor uitb-'ri maar kreeg pas na een beroepss, dure toestemming. RO-ambteteiü Le Roux zei dat bij dekker de vn hier sprake was van een vrij bero een bedrijf en de voorwaarden vjj bestemmingsplan vertragend gewerkt. Het appartementenbedr jaren toegestaan, maar in het b£? mingsplan nooit aangegeven, "e zaken zijn niet vergelijkbaar", alts Roux. Schilling zie dat het feit d (i hier om kwaliteitsverbetering gaaT" aanpassing voor invaliden) ook ee langrijk argument was voor dn' bouwing een voorbereidingsbesL starten. Jl "e ha nj De zon komt 1 febr. om op 8"e en gaat onder om 17.26 uur. ir< Maan: 22 jan. E.K.; 28 jan. V.!(X Doodtij: 24 jan., springtij: 31 ja~ Hoog water ter rede van Oudf^j Het dagelijks bestuur van de Vleeskeuringskring Den Helder is van mening dat ruim anderhalve ton voldoende moet zijn voor de gemeente Texel als afkoopbedrag voor het overnemen door de gemeente van de noodslachtplaats en de behandeling van het destructiemateriaal. Het gemeentebestuur staat op het standpunt dat er drie ton op tafel moet komen voor de overname. Vrijdagavond zal het kringbestuur deze zaak bespreken. Voor de gemeente Texel zullen wethouders Klaas Barendregt, die de zieke portefeuillehouder Piet Zegers vervangt, en ambtenaar W. Stam bij deze vergadering aanwezig zijn. Vooral het afvoeren van dode dieren ter destructie blijkt voor Texel een vrij dure zaak te zijn. Per jaar raamt de gemeente het nadelige saldo op twin tigduizend gulden. De kadavers moeten opgehaald, op een centraal punt ver zameld en naar Heerhugowaard worden gebracht, vanwaar het destructiebedrijf Gekro uit Rotterdam ze verder afhan delt. Bij overname van deze taak door de gemeente zouden de betreffende werk nemer en de speciale vrachtwagen ten laste van de plaatselijke overheid ko men. Nu worden die kosten verdeeld over de gemeenten die bij de kring zijn aangesloten. In de huidige situatie is Texel een relatief duur lid van de kring, waarvan de leden bijdragen in even redigheid met hun inwoneraantal, niet naar de kosten van de voor hen uitge voerde diensten. Twee ton Het gemeentebestuur vraagt van de kring voor het in eigen beheer nemen van deze dienst een vergoeding van twee ton, zodat de rente van dat bedrag de kosten kan blijven dekken. Het dage lijks bestuur van de kring is echter van mening dat een vergoeding voor de eerste vijf jaar voldoende moet zijn. Na renteaftrek is dat een bedrag van 777.790, Particulier De noodslachtplaats zou uit een oog punt van volksgezondheid opgeheven kunnen worden, maar voor de aarari- sche sector is deze voorziening niet van economisch belang ontbloot. Het ge meentebestuur wil de voorziening dan ook in stand houden, maar dan moet deze wel in particuliere handen over gaan. Het afkoopbedrag van de Vlees keuringskring zou dan moeten dienen als tegemoetkoming voor die particulier, zodat de mogelijkheid geschapen zou worden rendabel te draaien. De ge meente gaat hierbij uit van het bedrag dat nodig is voor nieuwbouw (een ton) omdat de huidige noodslachtplaats nogal met achterstallig onderhoud is belast en bovendien te zijner tijd zou moeten wijken voor het Marsplan. Het dagelijks bestuur van de kring vindt het voldoende om het achterstallig onder houd te vergoeden, een bedrag van 775.620,-. Momenteel komen zowel de nood slachtplaats als de centralisatie en het vervoer van kadavers voor destructie wettelijk ten laste van de Vleeskeurings kring. In ambtelijke kringen wordt de onderhandelingspositie van de gemeen te dan ook als gunstig omschreven. Het oude college van B en W heeft geruime tijd getwijfeld aan de noodzaak van het laten voortbestaan van de func- atie directeur van gemeentewerken. Er is aan gedachte deze taak door middel van reorganisatie overbodig te maken, maar naderhand is ingezien dat dit niet mogelijk of gewenst is. Deze aarzeling alsmede het feit dat de collegewisseling ertussen kwam, was er mede de oor zaak van dat pas zeer onlangs de solli citatieprocedure voor een nieuwe direc teur van gemeentewerken van start is gegaan, hoewel de oude directeur sedert 1 januari buiten functie is en zijn opvolger dus niet kan inwerken. Het bovenstaande werd door wet houder Daan Schilling meegedeeld in de vergadering van de commissie voor algemeen en organisatorisch beleid, naar aanleiding van vragen van Paul Kikkert (Texels 8elang) en Peter Bakker (PSP). Beiden vonden het maar vreemd dat nu pas naar een nieuwe directeur wordt uitgekeken howel al zeer lang bekend is dat Van Hoorn de VUT zou ingaan. Dat laatste, zo lichtte ambte naar Wout Stam toe, is overigens niet waar. Van Hoorn heeft namelijk ontslag aangevraagd onder voorbehoud, omdat de condities waaronder hij van de VUT- regeling gebruik kon maken toen nog niet geheel duidelijk waren. Omdat de mogelijkheid bestond dat Van Hoorn van vervroegd uittreden zou afzien wegens onvoldoende aantrekkelijke re geling, durfde het gemeentebestuur nog met direct naar een opvolger uit te zien. De advertentie wordt nu geplaatst in enkele vakbladen en in de Texelse Courant, op een zodanig tijdstip dat de advertentie ongeveer tegelijkertijd in alle bladen kan verschijnen. De directeur- loze periode levert voor gemeentewer ken geen problemen op want het werk wordt naar behoren waargenomen. „De zaak loopt niet in het honderd." Woensdagmiddag a.s. heeft de dorpscommissie van Den Burg weer een filmmiddag in het Citytheater. De voor stelling is weer bedoeld voor kinderen van 5 tot 11 jaar. Aanvang van de film om 14.00 uur. De prijs bedraagt 74,— p.p., voor donateurs (en kinderen van donateurs) geldt een prijs van 73, p.p. Men dient echter wel de gele dona- teurskaart te tonen. De kinderfilm die wordt vertoond is Nederlands gespro ken en heet „Dik Trom weet raad". Dik Trom en Jantje Vos bezoeken 's nachts een villa, waarvan gezegd wordt dat er spoken huizen. Geen spook te zien, maar er blijkt zich wel een boevenbende te verschuilen, die na een hevig gevecht door Dik en Jan worden overmeesterd en aan de veldwachter uitgeleverd. De volgende dag redt Dik een jongetje uit de rivier. De vader van het jongetje, een bekende chirurg wil Dik bedanken voor zijn moedig optreden. Deze wil als beloning dat zijn verlamde vriendje Harry wordt geopereerd. De operatie verloopt goed, maar Harry kan nog niet lopen. Dat is te wijten aan een gees telijke remming. Als Dik Trom door één van de boeven, die ontsnapt is, in gevaar wordt gebracht, breken Harry's psychische remmen. Opeens kan hij weer lopen en redt Dik van het gevaar. Vrijdag 21 januari Zaterdag 22 januari Zondag 23 januari Maandag 24 januari Dinsdag 25 januari Woensdag 26 januari Donderdag 27 januari Vrijdag 28 januari Zaterdag 29 januari Aan het strand is het ongeve uur eerder hoog water. 0.24 etj, 1.09et0 1.59 e'sii 2.59 e'^ 4.06 e g 5.22 e 6.43 e' 5 7.55 e- 8.49 e/e Aan allen, die r^8 rast hebben met vefv men, fruit en post)V mijn verblijf in het 7? huis en bij mijn thuifye mijn hartelijke dankm C. Wonder-van fljjj 'de Langs deze weg,, wij iedereen be^g voor de belangstel— kado's, die wij nv ontvangen op onze'1* lijksdag. j® Cor en S^' V3"q' Ruyghweg 153, Den Helder. lik -J. Voor Uw blijk u— deleven, betoond r overlijden van onze^ LEENDERT ROEFqq betuigen wij U or-22 rechte dank. Defi"' Texel, januari 1983

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2