Commissie wil rondvraag niet missen Boetes voor ondeugdelijk materiaal Jan van Asselt wil grote zomerwoningen ,,De Boezemvriend I hl I I blI.W^ Popworkshop succesvol Werkgelegenheid en kwaliteit Ikkertstraat 39 (nog) niet onbewoonbaar verklaard Texelaars voor de balie Landbouwwagen viel om r Premie B voor Drijverwoningen? Plattelandsvrouwen hadden leuke dia-quiz UAI ^DAG 21 JANUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 'Kikkortstraat 33 (rechts tussen de zwarte lijnen), waarschijnlijk het kleinste huisje op Texel. e mogelijk kleinste woning van sl, Kikkertstraat 39 in De Cocksdorp. dt voorlopig niet onbewoonbaar Jaard. De dienst gemeentewerken It dat dit wel moet gebeuren maar de dingen ruimtelijke ordening en alge- te zaken vinden dat eerst advies van - nspecteur van Volkshuisvesting ge- igd moet worden. RO vraagt zich af de woning wel zo ongeschikt is of hij toch aan de matigste eisen van roning voldoet.'' Het college is het s met het standpunt van de afdeling ttelijke ordening en zal eerst nader ies vragen. te dienst gemeentewerken heeft op november van het vorig jaar de ting bekeken en kwam tot de con- >ie dat in dit pand volgens de huidige oneisen niet te wonen is. Er is geen nte voor een slaapkamer, de woon- ,-ner is slechts 16 vierkante meter en keuken is maar vijf vierkante meter ot. De zolder is te donker en te laag een slaapvertrek te realiseren en de .taande ruimten kunnen niet geventi- Zfdlworden. Kikkertstraat 39 is vochtig H srregendoorslag en heeft een half- ens buitenmuur. Water, gas en lucht .rden gedistribueerd via de buren. De dienst stelt het college voor dit ine pand samen te voegen met nr 35, filt één goede ruimere woning ont lat. De afdeling ruimtelijke ordening alt daar voorlopig niets voor. In het advies aan het college wordt gezegd dat de algemene toestand redelijk en de bewoning zindelijk is." De woning is in de dertiger jaren gebouwd en in 1975 zijn nr. 35 en 37 al samengevoegd. RO zegt dat er grote vraag is naar woningen voor alleenstaanden en wil daarom een gedegen advies van de inspecteur Volkshuisvesting of de woning niet voor dit doel geschikt gemaakt kan worden. Ketel De afdeling huisvesting van algemene zaken vindt ook dat de woning niet meteen onbewoonbaar verklaard moet worden en dat er voor dergelijke kleine vervallen panden een college-beleid moet komen. ,,Nu de (woningnood) druk van de ketel is, moet rustig worden gewerkt aan een beleidslijn hoe in voorkomende gevallen gehandeld moet worden." Kikkertstraat 39 is momenteel bewoond. Martin van de Werve huurt het huisje van eigenaar A. C. de Geest die ook eigenaar is nr. 37. De eigenaar heeft te kennen gegeven dat als nr. 37 vrijkomt (daar wonen zijn ouders) hij beide panden wil verkopen aan één eigenaar. Van de Werve heeft van de gemeente een woonruimtevergunning gekregen „omdat de woning zeer ge schikt is voor een alleenstaande." Een onbewoonbaar verklaring kan volgens RO, niet wenselijk nog eens volgen hebben voor huurder en eigenaar en het college deelt deze mening. De inspecteur Volkshuisvesting zal eerst zijn mening geven en daarna mag de gemeenteraad oordelen of Kikkertstraat 39 nog bewoond kan worden. De commissie voor algemeen en ganisatorisch beleid heeft zich una- ïm uitgesproken voor het handhaven n de rondvraag aan het slot van de adsvergadering. Het idee om de rond- aag te „verplaatsen" naar commissie- irgaderingen werd van de hand gewe- n, waarbij bleek dat de door B en W (noemde bezwaren die tegen een ndvraag in de raadsvergadering zou- :n kunnen worden gevoeld, weinig druk hadden gemaakt. Als bezwaar had het college onder I eer genoemd dat het veel voorkomt "it B en W het antwoord op de in de lindvraag gestelde vragen niet weten, ede omdat het vaak om details gaat. ooral met het oog op dat laatste zou >'n rondvraag beter in de commissie- irgaderingen passen. In de maandag gehouden vergadering n de commissie voor algemeen en ganisatorisch beleid liet Henk Beum- !S (Pakt) zich kennen als een uitge- iroken voorstander van de rondvraag, terker nog: een deel van zijn fractie ndt dat de rondvraag niet beperkt zou oeten blijven tot een vraag- en ant- oordspel tussen een raadslid en colle sleden maar dat ook andere raadsleden zich mee zouden moeten kunnen smoelen, zodat een discussie ontstaat, lerder vond Beumkes de rondvraag in s raadsvergadering een onvervangbaar smocratisch recht, dat niet mag wor- sn afgeschaft. Peter Bakker (PSP) wilde de rond- ■aag handhaven omdat het een moge- kheid is om onderwerpen van actuele ard aan de orde te stellen. Bovendien eeft dit onderdeel van de vergadering en zekere charme die Bakker zei niet te villen missen. Joop van der Meer (WD) vroeg zich Jf in hoeverre het houden van de rond- l/raag afhankelijk kan zijn van het uur /an de avond. Onlangs is afgesproken dat raadsvergaderingen om half elf, uiterlijk elf uur afgelopen moeten zijn. Jan van Asselt van Texels Belang vindt dat zomerwoningen uitgebreid moeten kunnen worden Deze woningen mogen volgens de huidige bestemmingsbepa lingen niet groter zijn dan 45 m2 terwijl zomerhuizen maar liefst 70 m2 mogen zijn. Van Asselt noemde dat in de woens dagavond gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke en huis vestingsbeleid „discriminerend" omdat beide soorten woningen in de praktijk voor precies hetzelfde worden gebruikt: verhuur aan recreanten. Wethouder Daan Schilling beloofde dat het college met een notitie'over dit onderwerp zal komen, waarmee onder andere zal worden duidelijk gemaakt wat de redenen zijn van het huidige onder scheid. Verschillen Beide typen opstallen hebben in ieder geval een zeer verschillende ontstaans geschiedenis. Zomerwoningen werden destijds toegestaan op het erf van bestaande gewone woningen en waren bedoeld om de eigenaar behoorlijke tijdelijke huisvesting te geven als de hoofdbewoning aan toeristen werd ver huurd. De huisjes mochten niet te groot zijn om geen wanverhouding met het hoofdgebouw te krijgen. In de praktijk werd echter niet de hand gehouden aan de bepalingen. De hoofdbewoner bleef waar hij zat en verhuurde de zomer woning aan gasten. Zomerhuizen (meestal „recreatiebungalows" ge- noemdl hebben niets te maken met een hoofdgebouw en staan doorgaans in grotere aantallen bijeen in parken. Kans op wanverhouding met andere bouw is er niet, wat een reden was om toe te staan dat ze groter en later zelfs veel groter mochten worden. In de loop der jaren zijn dan ook vele tientallen kleine bungalows tot 70m2 uitgebreid, wat heel wat werk heeft meegebracht voor de plaatselijke aannemers. Geen probleem? Dit werkgelegenheidsaspect was voor Van Asselt een van de redenen om te bepleiten dat ook de bij de woonhuizen staande zomerwoningen tot 70m2 kun nen worden uitgebreid. Volgens de Texels Belang man was 't argument van de wanverhouding met 'n hoofdgebouw niet steekhoudend omdat op veel erven meer ruimte per woning is dan in menig bungalowpark. Ambtenaar JIe Roux liet direct voelen dat hij ernstige bedenkingen had tegen grotere zomerwoningen. Hij vond dat het karakter van „bijgebouw" (dus aanmer kelijk kleiner dan het hoofdgebouw) moest worden gehandhaafd. Als Van Asselt zijn zin zou krijgen zou bij menige woning een huis van hetzelfde of nog groter formaat kunnen worden gezet. Hij verwachtte dat Gedeputeerde Staten met zo'n regeling nooit akkoord zullen gaan. Gerbrand Poster en Gelein Jansen waren het echter met Van Asselt eens. Dirk Terpstra van het Pakt zei zich eerst over de materie te willen beraden. De Boezemvriend, die met 81 kopieën van start is gegaan is deze week in het City theater te zien. En dat het wederom een hit is, hoeft geen betoog. Grapjas nummer 1 van de lage landen zet zoals gewoonlijk de hele boel op stelten en biedt de bopscoopbezoeker twee uur gezonde ontspanning. Natuurlijk was er kritiek van grote dagbladen op de film zoals: goedkoop en belachelijk gedoe. Ze doen maar. De meer dan 1 miljoen mensen die hiervoor een bioscoopkaar tje gaan kopen weten wel beter. Het verhaal speelt zich af anno 1811. Napoleon zit met een hevige kiespijn maar is bang naar een tandarts te stappen. In Holland ontsnapt kiezen trekker Van Duin aan het ronselen van soldaten voor de troepen van Napoleon. Hij komt terecht op een kasteel van een De popworkshop die de muziekschool samen met het samenwerkingsverband MZW/Jeugdwerk organiseerde is woensdagavond voorlopig voor het laatst gehouden. De afgesproken tien bijeenkomsten waren daarmee afgewerkt, maar tijdens de nabespreking werd besloten nog één keer een workshopavond te houden. Het geheel is namelijk zo succesvol verlopen dat de deelnemers vrijdag 4 maart optreden in De Lindeboom, maar daar moet nog een keer voor gerepeteerd worden. Het gebeuren werd begeleid door de muziekschooldocenten JanKuhneenJohn Does Dat zou kunnen betekenen dat de rondvraag wordt geschrapt als het sluitingsuur nadert. Waarnemend voor zitter Daan Schilling zei dat dit niet de bedoeling is. Als de rondvraag wordt gehandhaafd, blijft het een volwaardig onderdeel van de vergadering en er zal dus gezorgd moeten worden dat dit niet in de knoei komt. Van der Meer zag toch wel een risico. Als elk raadslid slechts een minuut nodig zou hebben om van de rondvraag gebruik te maken, duurt de vergadering al een kwartier langer. Van der Meer was tevreden met de mededeling van Schilling dat het slui tingsuur met enige soepelheid zal wor den gehanteerd. „Een paar minuten rek zit er wel in." Ben Daalder zei dat bij goede leiding van de voorzitter, de rondvraag zonder bezwaar kan blijven bestaan. Paul Kik kert van Texels Belang was de laatste in de rij die zich uitsprak voor handhaving van de rondvraag en zich aansloot bij de argumenten van de andere commissie leden. Het plan van Drijver Bouw BV voor de bouw van 42 premie A woningen in De Mars moet worden gewijzigd omdat voor deze woningen niet het benodigde contingent is afgegeven. Het is vrijwel uitgesloten dat het zal lukken het contin gent alsnog te verwerven, zodat van gemeentewege al was besloten het plan tot volgend jaar te laten liggen. Drijver wil echter doorbouwen en heeft inmiddels besloten het plan om te zetten in premie B woningen. De kans op een B-contingent is namelijk veel groter en de woningen kunnen bij de huidige sterk gedaalde rente ook betaalbaar worden. De com missie voor ruimtelijk en huisvestings beleid ging woensdag overigens met het oorpsronkelijke Drijverplan akkoord. In de loop van de afgelopen 10 weken vormden zich drie groepen, die tijdens het Lindeboom-optreden een klein repertoire zullen brengen. De opkomst is de hele tijd groot geweest en het enthousiasme was tijdens de laatste avond nog in ruime mate aanwezig. Evenals trouwens het open karakter van de workshop; een buiten staander kon, indien hij dat wilde, direct een deuntje meespelen. En dat is beter dan toehoren. Men musiceerde duidelijk voor eigen plezier en niet voor dat van eventueel publiek. Eén van de doelstellingen van de work shop was het leren samenspelen. Dat doel is ten dele gehaald, de deelnemers letten beter op elkaar bij het spelen, maar uit opmerkingen tijdens de nabespreking viel toch ook af te leiden dat het aandeel ego-tripperij te groot was gebleven. Mede hierdoor was het bijvoorbeeld voor onervaren musici niet goed mogelijk geweest echt mee te doen. Typerend voor de sfeer was het het verzoek ten aanzien van de lengte van de bijeen komsten: men wilde eerder beginnen en later ophouden. Apparatuur Gedurende de workshopperiode was het zonder meer duidelijk dat er geen goede apparatuur aanwezig was. Jeugd leider Andries Hubertszegdetoeeen nota voor te zullen bereiden die als basis voor een subsidieaanvraag zou kunnen dienen en waarin 'bovendien het gebrek aan oefenruimte duidelijk gemaakt zou kun- Donderdag 20 januari De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel heeft in hotel De Lindeboom- Texel de laarvergadering met herden king van het 45-jarig bestaan, aanvang 19.00 uur. De commissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. De ABOP-afdeling Texel heeft in de Thijsseschool een spoedvergadering, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 21 januari De tennisclub „Deuce" heeft in De Lindeboom-Texel de jaarvergadering, aanvang 19.30 uur. De Vogel werkgroep Texel heeft in d'Ouwe ULO ledenvergadering; 20.00 uur. Zaterdag 22 januari Toneelgroep „Comedia de la NIOZ" speelt in De Lindeboom-Texel „Het circus van meneer Bravado"; 20.00 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven her haalt in 't Skiltje „Dag mevrouw Puffin"; 20.00 uur. zekere kolonel Moeskop (Leen Jonge- waard) die de schatkist plundert. Van Duin wordt aangezien voor de inspecteur van Napoleon en wordt met alle nodige eer en op grootse wijze ingehaald. Vrouwen, drank en vermaak worden met gulle hand aangeboden opdat hij toch maar geen inspectie van de boeken zou doorvoeren. Inmiddels komt Napoleon (Jerome Reehuis) naar Holland en wordt na allerlei knotsgekke avonturen van zijn kiespijn verlost, door onze Van Duin natuurlijk. André van Duin is in deze film niet zo „gek" als in zijn vorige en speelt ook meer gecon troleerd dan in zijn tv-shows. Al met al twee uur aangename ontspanning met o.a. Vanessa, Corri van Gorp, Frans van Dusschoten, André Hazes e.v.a. „De Boezemvriend" is te zien van vrijdag tot en met maandag. Aanvang 20.00 uur en als zaterdag- en zondagmatinee, aan vang 14.30 uur. De entree bedraagt 78,— p.p. (ook voor de matinee's) nen worden. Zo'n ruimte zou dan ook kunnen dienen voor mensen die nu bijvoorbeeld geen muziek kunnen maken omdat hun thuisomstandigheden dat niet toelaten. Zijn voorstel ontmoette ruime bijval. Samenwerking van een muziekschool meteen MZW-project en met jeugdwerk is tot nog toe een voor Noordholland uniek gebeuren. Standbeelden raden De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hadden woensdagavond in het Eierlandsche Huis de jaarvergadering. Het programma na het huishoudelijke gedeelte bestond uit een dia-quiz. Me vrouw Slot uit Waalenburg had dia's gemaakt van veertien beeldhouwwerken op Texel en de dames moesten raden waar deze beelden staan. Vervolgens werden fraaie dia's ge toond van winterse landschappen, vier jaar geleden gemaakt. De jaarvergade ring werd door 63 dames bezocht. Het jaarverslag en het financieel verslag wer den gecombineerd en op rijm gebracht door de secretaressen de dames Dros en Van Heerwaarden en de penningmeeste- resse mevrouw Reuvers. Bij de verkiezing was mevrouw T. Reuvers niet opnieuw beschikbaar. In haar plaats werd na twee stemmingen mevrouw Den Holder uit De Cocksdorp gekozen. Voorzitster me vrouw M. Dros zwaaide (op rijm) veel lof toe aan mevrouw Reuvers die het zes jaar lang als bestuurslid prima heeft gedaan; ze kreeg een boek van Toon Hermans. Tijdens de vergadering was in de zaal een stand van de Welfare, waar goede zaken werden gedaan. Er werd voor 7520,85 aan artikelen gekocht. De eigenaar van een agrarisch loonbedrijf werd dinsdagmorgen voor dé kantonrechter in Den Helder veroordeeld tot twee geldboetes. Een landbouwwagen van het bedrijf was niet voorzien van een rem en de koppeling met de tractor werd door de officier van justitie, Mr. W. Jansen, „zeer ondeugdelijk" genoemd. De ruime koppeling had ertoe bijgedragen dat de wagen met zand, getrokken door een tractor, in een bocht was gekanteld, maar dit ongeluk kon volgens de rechtbank ook toegeschreven worden aan het rijgedrag van de chauffeur, een 56-jarige Texelse agrariër die tijdelijk voor het loonbedrijf werkte. Ook hij kreeg een geldboete. Het ongeluk met de landbouwwagen deed zich voor op 14 augustus 1981. De boer reed met tractor en wagen over de Bernhardlaan en draaide de Hallerweg in. In de bocht kantelde de wagen waarbij een wandelende vrouw werd geraakt. De beide verdachten werden door de kantonrechter mr. H. J. M. Wouter- se apart gehoord. De eigenaar van het loonbedrijf verklaarde dat de tweewie lige wagen inderdaad geen enkele rem had. De wegenverkeerswet schrijft voor dergelijke wagens een oplooprem voor maar de verdachte hechtte niet zoveel waarde aan een dergelijke beveiliging. „Het was een wagen van amper 100 kilo." De aansluiting van de wagen met de tractor had volgens het proces verbaal teveel speling. De pen-gat sluiting werd „zeer ruim" genoemd en bovendien was het gat ovaal. De technische re cherche had gemeten dat de pen een doorsnee had van ruim 28 mm en het gat was boven 40 mm en onder 36 mm. De verdachte noemde dat „normale slijtage" en vond niet dat de koppeling oorzaak was van het ongeval, omdat de frabrikant een draaibare koppeling had geleverd. „Een dergelijke sluiting is juist voorde veiligheid. Als de wagen kantelt blijft de tractor staan", vertelde hij. Wel gaf hij later toe dat het koppelingsgat te ruim was. Het proces verbaal meldde dat de „koppeling er voor zorgde dat de wagen zich onafhankelijk kon bewegen en uitwijken van de rijrichting van de tractor." In „De Schakel" heeft Youth for Christ koffiebarbijeenkomst met optreden van zanger-gitarist Phil Mills, aanvang 20.30 uur. Zondag 23 januari Tussen 13.30 en 14.00 uur kan op camping „De Koorn-aar" aan de Grensweg worden gestart voor de eer ste wandeltocht in de winterserie. Popgroep „The Age" speelt vanaf 15.00 uur in „De Kuip" in De Koog. Toegang vrij. Maandag 24 januari De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heefl een openbare vergadering in het raad huis, aanvang 19.30 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare vergadering in het raad huis; 20.00 uur. Knik in de weg Een te hoge snelheid en de lading zand die niet gelijkmatig over de wagen was verdeeld, werden ook als oorzaak van het kantelen genoemd. De officier van justitie mr. W. Jansen zei in zijn requisitoir dat in de zin der wet van „ondeugdelijk materiaal" gesproken kon worden. Voor het ontrbeken van een rem eiste hij een boete van f 70, of een dag hechtenis. Een zelfde geldbe drag werd gevraagd voor de ruime koppeling. De eigenaar van het loon bedrijf was het niet eens met de laatste eis en herhaalde het argument dat de koppeling draaibaar was om kantelen van een tractor tegen te gaan. „De wagen is niet door de koppeling ge kanteld, maar door een kuil in de weg", meende de verdachte die vertelde dat een „knip" in het straatoppervlak op de hoek Bernhardlaan-Burdetstraat hoofd oorzaak was. „Eén wiel van de wagen kwam tijdens het scherpe draaien in die kuil en daardoor begon het zaakje te springen." De politierechter zei dat uit onderzoek was gebleken dat het wegdek in deze geen schuld heeft. „De oneffenheden waren niet zodanig dat dit van invloed kan zijn geweest." Mr. Wouterse von- nister conform de eis van de officier. De chauffeur van de tractor vertelde dat hij niet „roekeloos" gereden had. Ik reed met een snelheid van tien kilometer en ik heb keurig voor de bocht teruggeschakeld," Op de vraag van de rechter hoe hard hij mocht rijden ant woordde de tractorbestuurder dat dit 16 kilometer was. Dat bleek niet juist. „Volgens de wet is de maximum snel heid voor een dergelijke combinatie 6 km aldus de politierechter die de verdachte op zijn woord geloofde toen hij zei dit nooit geweten te hebben. Ook de chauffeur zei dat de wagen was gekan teld door de kuil in de weg. Dat ar gument wilde de rechter niet meer horen. „Het lag ook aan uw rijgedrag". De verdachte zei daarop dat de twee wandelende vrouwen, waarvan er één even door de wagen werd geraakt, niet op de stoep liepen. Foto's die van de koppeling en de situatie ter plaatse waren gemaakt toonden volgens de rechter aan dat dit ook praktisch on mogelijk was. Het troittoir is ter plaatse maar twee tegels breed. Op de vraag van de rechter of de chauffeur de vrouw later nog eens bezocht had, werd ont kennend geantwoord. Wel was „een kleinigheidje" bezorgd bij de betreffen de familie. Eerlijk De officier eiste een boete van 7150,— of drie dagen hechtenis omdat de Texelaar niet voldoende zorgvuldig heid in acht had genomen bij het rijden. „Uw snelheid was niet aangepast bij de situatie. U had in feite stapvoets moeten rijden." De rechter had dezelfde mening maar oordeelde milder. Hij vonniste een boete van 7125, „Mede door uw eerlijke uitleg." Een zaak tegen een inwoner uit Den Hoorn die zonder gemeentevergunning had gebouwd, werd dinsdagmorgen door de officier voor onbepaalde tijd aangehouden. Formeel is de Texelaar fout, maar justitie wilde, op voorspraak van de advocaat van de verdachte, af wachten wat een Arob-procedure in deze zaak oplevert.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5