Conclusie RIN onderzoek: Vergunningsysteem voor pierensteken is wenselijk tokring informeert .ver boeiende hobby Voor het weekend I I 1 Oud papier van 22 en 23 januari 1983 f Artsen Kerkdiensten A Fancy-fair en verloting Scouting Texel Groene Kruis I Tandartsen Apotheek I Gezinsverzorging Dierenartsen a Alcohol en drugs. I Noodslachtingen Kustwacht Eieriand Brand/ambulance A Rijkspolitie 'A o A 0223Ó- p JA*AG 21 JANUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 pierensteken met de hand heeft jiologisch oogpunt de voorkeur i het machinaal pierenspitten. Om re schade aan het wad tegen te nogen geen nieuwe vergunningen |*ven worden voor machinaal a en ook verdient het aanbeveling jaren spitten met de vork door middel van vergunningen in de hand te houden Deze conclusies staan in het rapport ,,De pierenspitterij en de ge volgen ervan voor de bodemdieren in de Waddenzee geschreven door Taco van den Heiligenberg, in samenwerking met het Rijksinstituut voor Natuurbe heer (RIN) in 't Horntje. Van Heiligenberg is voorstander van een vergunningensysteem, maar ziet wel praktische problemen wegens het .vogelvrije karakter" van deze bedrijfs tak. Het grootste praktische bezwaar betreft de controle. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat de wadpier zelf zich vrij snel kan herstellen in een gebied dat zowel machinaal als met de vork is bewerkt. ,,Van de door het winnen van pieren aangerichte schade is na een jaar niet veel meer terug te vinden. De uit spraak van pierenspitters dat het aantal wadpieren in een gespit gebied binnen enkele maanden tot een jaar weer normaal is, is met dit onderzoek beve stigd", aldus het rapport. Van den Heiligenberg onderzocht niet alleen het herstelvermogen van de wad- pier maar van alle bodemdieren in de Waddenzee tot een diepte van 30 cm. Dat totale pakket dieren, variërend van kokkel tot wapenworm, noemt men biomassa. Met de hand worden in de westelijke Waddenzee ongeveer 14 mil joen pieren gestoken. Aan vier eige naars van machines is een vergunning afegeven en dat levert jaarlijks een pro- duktie van 18 miljoen pieren. Het totale aantal pieren in dit gebied wordt echter geschat op 4 miljard, zodat jaarlijks minder dan één procent uit de bodem wordt gehaald. Er is, volgens Van den Heiligenberg, dan ook geen reden om aan te nemen dat de totale zeepierenstand door de spitactiviteiten nadelig wordt beïnvloed Dat ligt anders met betrekking tot de andere bodemdieren, vogelverstoring, vertroebeling van het water bij machi naal spitten en de voedselvoorziening voor vissen en vogels. Bezorgdheid over een en ander was aanleiding voor het pierenonderzoek. Netjes In de westelijke Waddenzee wordt maar op enkele plaatsen gespit. Drie machines en enkele tientallen hand- spitters zijn actief op het Balgzand en bij Texel werkt één machine ten zuiden van de Schorren. Handspitters zijn bij de Schorren (tegenwoordig als protest ook óp de Schorrenl en in de Mokbaai te vinden. Eén handspitter werkt in een tij een gebied van 50 vierkante meter af en laat dit stuk grond, volgens Van den Heiligenberg, „redelijk netjes" achter. Met vakantiegangers die slechts enkele honderden pieren steken ligt dat soms anders. Een machine maakt een geul van een meter breed en in één tij (hoog water) kan ongeveer 500 m2 bewerkt worden. Door Van den Heiligenberg zijn een dag na het spitten en het machinaal steken bodemmonsters genomen. Om nasterf- te en snelheid van herstel te bepalen zijn op iedere spitplek regelmatig weer monsters genomen. Datzelfde gebeurde ter vergelijking op plaatsen vlak naast het spitgebied en geheel onbespitte ge deelten. Bij het handspitten weten de beroepsstekers de helft van de aanwezi ge pieren te verwijderen. De machine is zo geconstrueerd dat in de bewerkte geen enkele pier overblijft. Verstikking Bij vrijwel alle andere diersoorten in de bodem is door Van den Heiligenberg ook sterfte geconstateerd, meestal door beschadiging of enkele weken later door verstikking. Deze sterfte varieert van enkele procenten, zoals bij het „nonne tje" (Macoma Balthica) in de handspit- velden tot de gehele populatie van soor ten in de machinegeul. Vooral jonge dieren zijn erg kwetsbaar. De totale biologische rijkdom van een gebied is in het onderzoek uitgedrukt in grammen drooggewicht en loopt soms met vijftig procent terug. In de onderzochte ma chinegeulen is deze teruggang even sterk maar op de wal naast de geul trad ook een vermindering in de totale bio massa op. „Daardoor is de toege brachte schade per gewonnen pier bij een machine veel groter", aldus Van den Heiligenberg. Herstel Herstel van de bodemfauna in de onderzochte gebieden (wat spitten be treft alleen bij de Schorren) treedt voor de meeste soorten pas op bij de eerst volgende broedval, het einde van de zomer. Bij pieren die in de broedperiode worden gestoken kan het dus een jaar duren voordat het gebied weer geheel is hersteld. Enkele bodemdiertjes herstellen zich sneller, maar dat betekent volgens de De Fotokring Texel houdt in de pen ba re Bibliotheek in Den Burg )ten met 4 februari een informatieve tpos/t/e over het werk van de leden de mogelijkheden waarin men fotografisch kan ontplooien, 'et is gelukkig geen tentoonstelling eworden meteen selectie van ,,het este, het mooiste en het creatief- e" dat ooit door de clubleden is efotografeerd. Integendeel. Het estuur van de fotokring heeft in de eginperiode gemerkt dat elitevor- )ing inde gelederen vermeden moet 'orden, want je hebt (zoals in elke obby) beginners en gevorderden en 3n vereniging is er voor om elkaar te elpen. Pocherij en duurdoenerij probeert ïen zoveel mogelijk te voorkomen n dat komt zeker in de in formatie- oekin de leeszaal tot uitdrukking. Er taan dure kleinbeeldcamera 's en er taan macro-instellingen, maar is dat iet de hoofdmoot. Het publiek kan oora! genieten van een dwarsdoor- nede van wat er bij de dub zoal epresenteerd wordt en dat varieert an onscherpe, grijze plaatjes tot in- rukwekkende opnamen. Fotografie erkend a/s kunstvorm" en dat ooort sommige leden aan zich in llerleibochten te wringen om vooral oor beeldindeling de kijker op het erkeerde been te zetten. Veel van eze foto 's zijn het bekijken en expo- eren zeker waard. Anderen zijn ïeer bezig de sfeer in een zoveelste econde vast te houden. Dat is ardig gelukt tijdens een foto- pdracht avond van de dub, waarbij e leden Den Burg werden inge- tuurd om de druilerige vrijdag - vond" vast te leggen. Een foto van en automatiek met achter glas een tan in regenjas die een broodje eet, is een plaat die de natte avond stemming met een vleugje eenzaam heid prachtig weergeeft. De tentoonstelling wil vooral de mensen die wel fotograferen maar niet verder komen dan het huis-tuin en keuken-werk, motiveren vaker een toestel ter hand te nemen en ook de ,,muur van techniek" waardoor velen worden afgeschrikt, enigszins slechten. In diverse fasen wordt op de tentoonstelling uitgelegd wat de mogelijkheden zijn, variërend van grafische fotografie (meestal het weglaten van de grijstinten in een af druk) tot portretten. Meer technisch is de macro-fotografie, waarbij de bezoeker door een camera met balg kan bekijken hoe men de inwendige electronica van een timex-horloge haarscherp kan vastleggen. De Doka-opstelling, kleurenfoto's ont wikkelen en reproducties van oude foto 's zijn andere onderwerpen die aan de orde komen. De 23 leden tellende dub beschikt in dorpshuis d'Ouwe Ulo over een professionele donkere kamer met mogelijkheden voor het ontwikkelen van kleurenfoto's. Leden kunnen met een contributie van f95, per jaar gebruik maken van alle appa ratuur. Eén keer in de veertien dagen heeft de vereniging clubavond in het dorpshuis. Fotokring Texel kan nog meer leden gebruiken, vooral omdat men nu eengroep gevorderen bezit die a/smentor"nieuwelingen weg wijs kan maken in de wereld van fixeer, sluitertijden, gradaties, etc. Voor nieuwelingen worden regel matig mini-cursussen georgani seerd waarin alle basistechnieken en mogelijkheden aan de orde komen. In de informatiehoek van de foto kring is een belangrijk aspect van deze hobby met vergeten: het ple zier. In een reeks foto's wordt getoond hoe de leder! elkaar op de gevoelige plaats vastleggen en daar in komt duidelijk naar voren dat concentratie, gevoel voor detail en het plezier a/s men eenleuke plaat heeft gemaakt belangrijke ingre diënten van het fotograferen zijn. De fotohoek is te bezoeken tijdens de openingsuren van de bibliotheek. outing Texel haalt zaterdagoch- papier op langs de volgende route: hardlaan, Lieuwstraat, Tjakker- t, Burdetstraat, Meester Kraai- t. Wilsterstraat. Men wordt ver- t het papier voor tien uur op de 3 te zetten. De padvinders zijn ook :eresseerd in lompen en oude enen, die gelijk met het oud papier en meegenomen. onderzoekcijfers veelal dat het gebied ernaast verarmt. Opvallend is dat sommige soorten zeer snel het „lege" spitveld intrekken en zich daar vestigen. Deze extra broedval in spitgebieden kan volgens Van den Heiligenberg liggen aan gebrek aan concurrentie door volwassen dieren en in de machinegeulen door het fijnere sediment van de omgewoelde grond. Verstoring De machinespitterij brengt in de bo dem grotere schade aan dan het hand- spitten (een vermindering van het totaal gewicht aan dieren met 30%) maar het handspitten zorgt voor een grotere ver storing van vogels. „Uit eigen obser vaties is gebleken dat hierdoor op een zomerse zaterdag, afgezien van enkele meeuwen, weinig vogels de kans krijgen om op het droogvallend wad in de Mokbaai te foerageren." Van den Hei ligenberg vindt dat handspitten, on danks deze waarneming toch de voor keur verdient boven machinaal werken. „Uit oogpunt van werkgelegenheid en energiebesparing verdient de hand- spitterij de voorkeur." Om verdere scha de zoveel mogelijk te beperken mogen geen nieuwe machines ingezet worden en dat kan de overheid bereiken door geen nieuwe vergunningen uit te geven voor machinaal spitten. Zagers Alvorens een vergunningensysteem voor handspitters in te stellen moet, volgens Van den Heiligenberg, eerst bekeken worden in hoeverre de be staande beperkingen al niet voldoende zijn. Zoals bekend geldt voor enkele gebieden al een geheel of tijdelijk spit- vérbod. Ook is onderzoek nodig naar de schade die toegebracht wordt bij het spitten van zagers, „Van de Waddenzee zijn zelfs geen schattingen bekend over het aantal spitters dat hierin werkt en het aantal gewonnen dieren per jaar, terwijl zagers zich voornamelijk onder mosselbanken bevinden en de eventueel toegebrachte schade dus aanzienlijk zal kunnen zijn." In hoeverre pierensteken directe schade toebrengt aan de Waddenzee als „voedselkamer" wordt uit het onder zoek niet duidelijk. Van den Heiligen berg trekt een voorzichtige conclusie: „Vermoedelijk zijn de machinegeulen en de wallen ernaast gedurende een deel van het jaar minder geschikt voor vogels en vissen." In het RIN wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een onderzoek over de gevolgen van de kokkelvisserij en de veranderingen bij bodemdieren door de zandsuppletie op Ameland en Texel. Volgende maand komen deze rapporten uit. 1 2/ Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 23 januari 1983 W, Van vrijdagavond 18.00 uur tot A maandagmorgen 8.00 uur A Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- Scouting Texel zal dit jaar een nieuwe centrale verwarming en een paar nieuwe tenten aan moeten schaffen. Weliswaar worden deze aankopen gesubsidieerd, maar het restbedrag (f6000, gaat de draagkracht van de club te boven. Daarom zal in februari een fancy-fair worden gehouden. In een brief aan de Texelse ondernemers vragen de pad vinders of daar nog wat voor gemist kan worden. Het is overigens voor het eerst dat zij zich met een dergelijk verzoek tot de bedrijven richten. Contactadres: N. Slijderink, Schilderend 66, Den Burg, 02220^2374. Tijdens de fancy-fair zal ook de trekking van de loterij gehouden wor den. Deze loterij, die naar verwachting de helft van het benodigde bedrag zal opleveren, zal binnenkort beginnen. De loten zullen aan de deur verkocht wor den. UURlör I». n. «JfuUlltyfr iMtvtvoi i A straaf 12, De Cocksdorp, telefoon A (02222) 234. Bij geen gehoor A (02220) 2323. Aanvragen visites At s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. A Zaterdag en zondag apotheek ge- A opend en spreekuur van 12.00- A 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, At zonder afspraak. I I Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Spreekuur: elke werkdag van 9.00- 10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. I f Af Alleen voor spoedgevallen tele- A, foon (02220) 2527. V V/ A Consultatiebureau voor alcohol en Af drugs, Molwerk 31 /45, 't Horntje A Spreekuur volgens afspraak: p telefoon (02226) 413. Voor meldingen van schepen of A zwemmers in nood: Kustwacht A Eieriand, tel. (02222) 270. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. i Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- A HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman in de RSG collecte onderhoud gebouw Den Hoorn 11.00 uur ds, Verbeek De Koog 9.30 uur ds. Verbeek De Waal 11.00 uur ds. Wsman Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering Oudeschild 11.00 uur de heer J. Wieten en mevr. B. Mechielsen De Cocksdorp 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, doopdienst GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R J. Blaauw viering H. Avonmaal 19.00 uur ds. Blaauw viering H. Avondmaal Oosterend 10 uur ds. J. Donker viering H. Avondmaal 19.00 uur ds. Donker viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 27 januari Oosterend 19.00 uur ds. A. Snoep uit Amsterdam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Vink, uit Bergum ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor. Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, herenkoor Kindernevendienst De Koog; zondag 9.30 uur De Cocksdorp zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur openbare lezing. 11,30 uur: Wachttorenstudie. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdagr en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. 2066. Bij geen gehoor 02230- Ar 22222. Voor niet spoedeisend As Eon hoekje van de Informatieve fototentoonstelling

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7