Stichting Dorpsherstel heeft eerste pand klaar Proloog vrouwentoneel in De Lindeboom Strandpaviljoens mogen groter worden Werkgroep wil vrijwilligers vacaturebank WST gaat met muziekschool praten over tarieven W i Bolder praat mee over werkgelegenheid Sportraad heeft „baan Turkse Tent mag niet groter Grooten Slock heeft biljart Paul van Vliet in schouwburg Geslaagd Vernieling aan ai Diefstal van bierkratten Geen bedrijfsruii naast apotheel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 JANUA Maandag heeft Bouwbedrijf Martin Visser het pand Schoolstraat 6 in Oosterend geheel gerestaureerd opgeleverd aan de Stichting Dorpsherstel Texel. Het bouwval werd door de stichting omgetoverd'" in twee kleine woningen die nu kunnen worden verkocht. Dat is echter niet het belangrijkste want met het behoud van Schoolstraat 6 werd ook een monument, of voor wie dat overdreven vindt, een „beeldbepalend" pand voor de gemeenschap behouden. De begin vorig jaar opgerichte stichting gaat het echter lang niet snel genoeg. Soms vreest men voor totaal verval, voordat het ingediende plan goedgekeurd is, want als het huis in elkaar zakt krijgt de stichting geen gulden subsidie. Dat in elkaar zakken was op een haartje na het geval bij de voormalige groentewinkel, hoek Koetebuurt-Wierstraat, waar men gisteren met de sloop is begonnen om er een „gerestaureerde" woning voor in de plaats te zetten. „Van die winkel blijft slechts één muur staan. Ik heb nog nooit zo n vervallen bende gezien", zegt Lex Annema, adviseur van de Stichting Dorpsherstel en tekenaar bij architectenbureau Texel. Het stichtingsbestuur vindt de voormalige winkel karakteristiek genoeg om tot in de puntjes te restaureren. In feite kan de restauratie van School straat 6 als eerste wapenfeit in de geschiedenis van de stichting worden ingeschreven. De allereerste klus waar men zich mee bezig heeft gehouden, herstel van de schouthuisgevel van hotel De Lindeboom, lijkt op het oog geheel afgerond maar de zandstenen poort staat nog in twee kleuren grond verf De stichting beschikt over een door Monumentenzorg uitgezocht kleu renschema dat de poort zijn oude glorie werkelijk terug kan geven, maar door geldgebrek bij De Lindeboom is dat schilderwerk er bij ingeschoten. „Het is onduidelijk of het ooit nog zal gebeuren. Mogelijk zal de stichting het eerst voor haar rekening nemen om daarna te kijken of er noq subsidiemogelijkheden zijn." Dat schilderen zal enkele duizen den guldens kosten want het betreft hier geen huis, tuin, of keuken klus. „En schilder is daar weken mee bezig." Hoe het ook zij, dorpsherstel kan terugzien op een redelijk snelle restau ratie van Schoolstraat 6. Het grote oude woonhuis werd opgesplitst in twee kleinere eenheden met bad, open keu ken, een woonkamer van 23 vierkante meter en twee kleinere slaapkamers. Aanvankelijk was de bedoeling om weer één woning te maken maar dit bleek financieel niet haalbaar. Wil men bij restauratie de maximale subsidie (50% van het ministerie van welzijn volks gezondheid en cultuur) in aanmerking komen dan mogen de totale kosten niet meer bedragen dan /150.000, Bij het in stand houden van een woonhuis bleek dat financieel niet haalbaar en daarom is Schoolstraat 6 gesplitst, ook met het oog op de vraag naar kleinere woningen. Bij de restauratie bleven alleen de twee zijmuren staan. De rest is van de grond af opnieuw opgebouwd en wie het resultaat bekijkt, moet tot de conclusie komen dat dit met zorg is gedaan. Het is niet overdreven luxe, maar degelijk uitgevoerd. Graag had architect Annema de adspirant kopers bij de detailafwerking van de woningen betrokken, maar de „verkoopreclame" ging daarvoor te laat van start. Ruimste zin De stichting heeft te maken gehad met startproblemen van statutaire aard en is daardoor tien procent subsidie van CRM misgelopen. De eerste statuten waren zo opgesteld dat niet alleen gebouwen die voorkomen op de monu mentenlijst in aanmerking kwamen voor aandacht van dorpsherstel maar ook andere panden, als ze naar algemene indruk sfeer- of beeldbepalend waren. Dat laatste woord omgeschreven met de zin „in de ruimste zin des woords". Dat bleek vooral bij Monumentenzorg op problemen te stuiten, omdat men vreesde dat rijksgelden naar restauratie zou vloeien waarvan het belang (nog) niet was bepaald. De statuten moeten dus al snel wor den gewijzigd omdat Monumentenzorg een belangrijke adviseur van het minis terie is en de stichting goede samen werking wenste. „Oorspronkelijk waren onze doelstellingen dus breder van opzet en kunnen we ons nu in feite alleen bezig houden met huizen die als monument te boek staan", aldus Lex Annema die zegt dat dit voorlopig in de praktijk niet op problemen stuit. „Onze bouwstroom is nog rustig." De „intentie" van het bestuur is niet zo nauwgezet als in de statuten staat Uitgezonderd hot btatenschi/derwark, werd het opgeleverd aan do Stichting Dorpsherstel. omschreven en dat is het ministerie van WVC inmiddels ook duidelijk geworden. De stichting overschreed de maximale subsidiegrens maar het ministerie be loonde het harde, vrijwillige, werken met een extra geldbedrag. Ook de provincie heeft onverwacht gesubsi dieerd in de restauratie en de enige tegenvaller was een afwijzing van het zogenaamde provinciaal stimulerings fonds stads- en dorpsvernieuwing. Op een subsidieverzoek kwam na eerder positieve contacten een afwijzing met als meest waarschijnlijke reden (die niet werd meegedeeld) een lege kas. Ingewikkeld Ondanks de statutaire problemen en gerestaureerde pand Schoolstraat 6 maandag daardoor een subsiaiekorting vindt Lex Annema dat een stichting nog steeds belangrijk goedkoper kan restaureren dan een particulier. „Onze kennis van zaken is in één jaar enorm toegenomen en de medewerking van hogere instan ties zal nog groeien als ons werk op lange termijn tot een goed resultaat leiden." Een „gewone" particulier zal mogelijk ook vastlopen in de ingewik kelde subsidiebepalingen en de wijzi gingen die daarin optreden. Volgens Annema is het vooral in de bouwerij merkbaar als er een nieuwe regering van start gaat. „In korte tijd zijn allerlei regels weer veranderd." De Stichting Dotpsherstel heeft voor restauraties in de toekomst naast de gemeente (tien procent van de kosten) het ministerie (50%) en het stimuleringsfonds! hoop op bijdragen van het fonds if sanering. Grote jongj Een project voor de toekomst is* het pand aan de Koetebuurt, het :se over Schoolstraat 6 gelegen hos'0' dat ook niet zo ver van totaal verwijderd is. Van dit immense hi| de stichting drie kleine woningen rr|.- en daarnaast in stijl nog een prefp woningen bouwen om de totale i te drukken. Dat laatste kan eenL wens zijn omdat, zoals bekenP* premie contingenten al zijn ve£ onder o.a. Kasko en de woning^ vereniging. „De grote jongens I nu de contingenten, maar we de gemeente duidelijk maken dsl kleine particulieren af en toe een lijkheid tot woningbouw moeter, ben", aldus Annema. Een ande' betreft restauratie van een huisje sj rechterzijde van het hofje in de l straat. Een belangrijk struikelblok! redelijke financiering is vaak dtl koopprijs en „Dorpsherstel" hóf liefste dat men panden kon aanj tegen de grondprijs. „Je gooit r oud pand zo twintig mille wegj eerst moet er gesloopt en de i muur die over blijft, staat tijdel restauratie vaak behoorlijk in de aldus Annema, die zegt dat het ellj weer een hele kunst is om ond[ maximum van anderhalve ton te tl „Het blijkt in de praktijk vaak nét| kunnen." Dat was ook het gei Schoolstraat 6 maar de stichting! wel bewezen met gebruikmaking J mogelijkheden een degelijk, goé isoleerd en bovenal mooi huis I kunnen leveren dat bovendien f$ rakter van de Schoolstraat gehee| houdt. Als de woningen, die 95 mille nu ook nog verkocht worden, kz| een geslaagd eerste project gesproken. In de maximaal te bebouwen oppervlakte van 150 m2 voor strandpaviljoens hoeven terrassen niet meegerekend te worden. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat een terras geen bebouwing is. Dat houdt een versoepeling van het beleid ten opzichte van het vorige college in. De destijds verantwoordelijke wethouder Gerard van der Kooi vond namelijk wel dat de terrassen in die 150m2 thuishoorden, zodat het eigenlijke paviljoen niet erg groot kon zijn als er een behoorlijk terras bij was. Het college kwam tot het formuleren van een aantal uitgangspunten voor het beleid ten aanzien van strandexploitan- ten, naar aanleiding van een vergade ring waarin alle instanties die bij deze zaak betrokken waren hun meningen en grieven naar voren konden brengen. Ventvergunningen De heer H. Koopman uitte in die vergadering de wens dat de ventver gunningen gekoppeld zouden worden aan de exploitatievergunningen. Uit ambtelijk commentaar blijkt dat dit wel mogelijk is maar dat op die manier het gestelde doel (alleen paviljoenhouders een ventvergunning) niet bereikt kan worden omdat wetteli|k aan anderen zo'n vergunning niet geweigerd kan worden als zij aan de eisen voor venters voldoen. Ook het toezicht houden op de regel dat venters zich niet dichter dan vijftig meter bij een ander verkooppunt mogen bevinden blijkt moeilijk. Dat zou voor de betrokken ambtenaar, de heer N Spaans, een volledige dagtaak ople veren. B en W zijn van mening dat het vent- De sociale werkplaats De Bolder zal betrokken worden bij het onderzoek naar alternatieve werkgelegenheids plannen en naar mogelijkheden om de plantsoenendienst te vereenvoudigen. De Bolder heeft hierom verzocht omdat zij bij beide zaken betrokken is. Bij de werkplaats zijn 68 mensen vol gens de Wet Sociale Werkvoorziening werkzaam, 28 daarvan werken in de plantsoenen. Deze werkgelegenheid komt in gevaar als het onderhoud van de plantsoenen goedkoper moet. Dat is des te vervelender omdat dit werk voor 52 procent van de netto inkomsten van De Bolder zorgt. In een advies aan het gemeente bestuur zegt de leiding van de sociale werkplaats dat de bezuinigingen het best kunnen worden verkregen door de plantsoenendiensten van de werkplaats en van de gemeente „in elkaar te schuiven". Daarbij wordt opgemerkt dat De Bolder beschouwd dient te worden als een mede-uitvoerend instrument en niet als een onderaannemer. Minister De minsiter van werkgelegenheid heeft bepaald dat onder zekere voor waarden de sociale werkplaatsen inge schakeld moeten worden bij het oplos sen van de jeugdwerkloosheid. Daarom stelde de leiding van De Bolder voor dat het bedrijf een vertegenwoordiger in de betreffende werkgroep zou krijgen. B en W zijn het daarmee eens. vergunningenbeleid met de grootst mo gelijke spoed in de Algemene Politie verordening geregeld moet worden. Strandhuisjes Ook het controleren of de strand huisjes aanééngesloten worden neer gezet blijkt in de praktijk een lastige zaak te zijn. Als er open plekken in een rij van die optrekjes voorkomen ontstaan er tochtgaten, met als gevolg stuifschade aan de achterliggende duinen. Exploi tanten en eigenaars van huisjes vragen tevoren een standplaats aan bij de gemeente, die dan een opstelling maakt. Het komt echter voor dat, on danks een afgegeven vergunning, een strandhuisje niet wordt geplaatst. Het is dan moeilijk om de eigenaars van de Het verzoek van de Stichting Vakan tie Verblijven om recreatieterrein De Turkse Tent te mogen uitbreiden wordt niet door burgemeester en wethouders ingewilligd. De SVV had hierom ge vraagd omdat de capaciteit van het be staande terrein iets terugloopt. Ambte naren van de gemeente hadden gecon stateerd dat op het terrein dertien toer- caravans van meer dan zes meter lengte op plaatsen van honderd vierkante meter staan. Die plaatsen moeten honderdvijftig vierkante meter zijn. Dat zou ten koste gaan van de capaciteit van het terrein als de huidige grenzen gehandhaafd worden. De SVV bezit echter nog een aangrenzend stuk grond van één hectare. Op dit perceel ligt echter een agrarische bestemming en het zou strijdig met het gemeentebeleid zijn om dat te veranderen. Datzelfde beleid schrijft voor dat alle terreinen in hun huidige vorm gefixeerd worden. Volgens de gemeente is de Turkse Tent toch al vriendelijk behandeld omdat er bij de vaststelling van het bestemmings plan voorzien is in drie hectare uit breiding. Daarvan kan echter door eigendomsproblemen één hectare niet worden benut. ondernemers-aktiviteiten Café De Grooten Slock heeft een biljart aangeschaft. De firma Feller uit Hoorn plaatste het „normale cafébiljart". Het groene laken moet de in oprichting zijnde biljartvereniging „De gepikeerde bal" stimuleren in een afwisselende competitie. Voor informatie over de vereniging kan men in het café terecht. Elke woensdag is er gratis biljarten. „In plaats van gehaktdag hebben wij biljart dag", aldus eigenaar Jan Koomen. aangrenzende huisjes te verplichten weer af te breken en te verplaatsen. Rijkswaterstaat lost het probleem nu op door die open plekken met rietmatten en prikkeldraad af te sluiten. Gemeentewerken Het college ziet in dat het aaneen gesloten opstellen van de huisjes niet is af te dwingen. Toch is het van mening dat de dienst gemeentewerken toezicht moet blijven houden. Spaans ziet dat minder zitten, het zou betekenen dat hij in voor- en naseizoen zijn weekends op zou moeten offeren omdat dat dan de opbouw plaatsvindt. Bovendien ziet hij het er dan van komen dat hij de persoon zal zijn die er voor moet zorgen dat eventueel huisjes afgebroken worden om de open plekken te dichten en daar voelt hij weinig voor. Surfers Burgemeester en wethouders vinden dat er een algemeen Rijkspolitietoezicht zou moeten zijn op naleving van de APV. Dit in verband met de klacht dat er geen of te weinig toezicht zou zijn op surfers. Badmeesters moeten zich in een eventueel optreden laten leiden door de vraag of baders in gevaar komen. Bij gemeentewerken is men van mening dat surfers buiten de compe tentie van de badmeesters vallen. Men sen die hun zeilplank willen gebruiken zouden dat buiten de bewaakte strand- gedeelten mogen doen. Hiervoor zou dan een aparte bewakingsploeg moeten worden ingesteld. Een afvaardiging van het bestuur van de Welzijnsstichting gaat praten met het personeel en de commissie van toezicht van de muziekschool over de tarieven- problematiek. Daartoe werd woensdagavond besloten in de stichtingsvergadering. In die gespreksgroep zullen in ieder geval de nieuw benoemde bestuursleden, die zitting hebben namens het personeel, opgenomen worden. Door de democratisering van de stichting heeft het personeel nu haar eigen vertegenwoordigers. Gisteravond waren er twee van de drie aanwezig: Fridt Blanken en Gerard Zijm. De muziekschool verkeert in de situatie dat de gestegen kosten niet meer voldoende gedekt worden door lesgelden. Bezui nigen is in ieder geval op korte termijn niet goed mogelijk omdat door gatantie- en wachtgeldregelingen de loonkosten voorlopig niet gedrukt kunnen worden. Tarieven Tegen tariefsverhoging komen de ge bruikers in opstand, zoals bijvoorbeeld blijkt uit een door de fanfare KTF/DEK ingediend bezwaarschrift tegen het so ciaal-cultureel jaarplan 1983. Dit be zwaarschrift wordt door het bestuur van de Welzijnsstichting ondersteund. Piet Bakker, lid van het bestuur maar ook van de commissie van toezicht van de muziekschool toonde zich zeer ver heugd over het voornemen tot gesprek. Prognose Frans Schellinger was van mening dat de financiën van de school maar eens op een rijtje gezet moeten wortden. Dan kan een prognose worden opgesteld als leidraad voor toekomstig beleid. „Zo- De cabaretier Paul van Vliet zal 4 februari in de Helderse schouwburg zijn nieuwe show vertonen. Die vrijdag avond zal voor de Texelse belangstel lenden een extra bus naar de haven rijden en er wordt een extra boot inge zet. Kaarten kosten f22,50 of voor CJP en Pas 65 houders, ƒ17,50 en zijn te verkrijgen bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis. Daar wil men ook pro beren kaarten te verkopen voor mensen die verhinderd zijn, maar al wel toe gangsbewijzen hadden gekocht. lang ik in dit bestuur zit worden we al met overschrijdingen van de begroting geconfronteerd." In deze laatste uitspraak kreeg hij van Bakker gelijk, maar die zag het opstellen van een prognose niet zitten: „Als je in één jaar tien leden minder krijgt dan je verwachtte, dan zijn de consequenties direct enorm," Blanken merkte op dat de gespreks groep zich vooral moet bezig houden met structurele zaken, zonder in detail kwesties te duiken. Kees Jaap Harting en Bart Heijnen slaagden aan de Universiteit van Amsterdam als Meester in de rechten. De werkgroep bestrijding jeugdwerk loosheid start binnenkort met een vacaturebank voor werklozen, die vrij willigerswerk willen doen. Aan tal van niet-commercieële instellingen, zoals bijvoorbeeld de Rijkspolitie, NRC, NIOZ en het Waterschap is een brief gestuurd waarin wordt gevraagd opgaaf te doen van werk dat door vrijwilligers kan wor den gedaan en dat anders zou blijven liggen. Het gaat om klussen die doorgaans niet door een betaalde kracht worden verricht en waardoor de werkloze enigs zins aansluiting houdt met de arbeids markt. Als de instellingen voldoende vrijwilligerswerk kunnen aanbieden en als dit de toets van de sociale wetten kan doorstaan (gaat om werk met behoud van uitkering) zal de werkgroep een vrijwilligersvacaturekrant samen stellen, waaruit adspirant-vrijwilligers een keuze kunnen maken. De werk groep zal bemiddelend optreden bij het in contact brengen van de vrijwilliger met de werkgever. De werkgroep is in ieder geval ver zekerd van één vacature die lijkt te voldoen aan alle eisen, want de Sport raad besloot maandagavond een vrijwil liger te zoeken die zich kan bezighouden met jubileumactiviteiten. Jubileum Al geruime tijd is de Sportraad bezig een Werk Verruimende Maatregel kracht te krijgen die de jubileumacti viteiten van de Sportraad gedurende één jaar zou moeten coördineren. Ad ministrateur Ger Praamstra komt aan dit werk niet toe en het ziet er (gezien de subsidiekorting) voorlopig niet naar uit dat de stichting er een tijdelijke tweede kracht bij krijgt. Daarom werd het arbeidsbureau ingeschakeld voor het 0, F 4 V T F f. N C B De toneelgroep stond voor deze aru- menten open, hoewel de actrices bang zijn dat de discussie achteraf door mannen gevoerd zal worden, wat niet de bedoeling is. „Speeltijd" gaat name lijk over de ervaringen van vrouwen met het ouder worden en met hun func tioneren in de maatschappij. Antoinette, Nettie, Net en Tony zijn vier verschillende fasen in het leven van één vrouw (respectievelijk op de leeftijd van 18, 33, 45 en 65 jaar) en die vier gaan sémen spelletjes spelen. Dat lukt niet. Alleen Tony blijft over omdat het „nu" vertegenwoordigt. Over de rede- verkrijgen van hulp die in het kaï de Werkverruimende ma. (WVM) kan worden ingezet, „Ri ben we twee ijzers in het vuur"; voorzitter André van der Vliet, d| vulde dat het wat werklozen betr „dezelfde doelgroep" gaat. vraag voldeed aan de eisen bestuur verwacht dat dit ook het bij het vrijwilligerswerk want hi om werk dat anders Ivoor eer| deel) zou blijven liggen en geen gewone werknemer zou aangenomen' Ook is er geen sprake van ei drijfsmatig karakter" omdat hi voor één jaar is. Als de WVM-ai toch nog wordt gehonoreerd di nog man of vrouw overboord vrijwilliger kan als WVM-er doord er komt een andere werkloze c' zelfde werk gaat uitvoeren. De werkgroep jeugdwerklooslfl pogen binnen een maand met d-Jl turekrant uit te komen, maar of ril hangt in belangrijke mate af A animo en de snelheid waarmeep stellingen met vrijwilligerswerk! stellen komen. Van een in Den Hoorn gepat auto werd dinsdag een buitei» gesloopt. De auto was eigend* een Texelaar. De plaatselijke afdeling van de vrouwenbond FNV heeft de toneelgroep Proloog gecontracteerd om 1 februari met de voorstelling „Speeltijd" in de zaal van „De Lindeboom" te komen. „Speeltijd" wordt aangekondigd door Proloog als een programma voor en door vrouwen. De bond is echter van mening dat emancipatie een zaak is die beide geslachten betreft en stelt de zaal ook voor mannen open. nen van aat mislukken en de vragen die niet beantwoord worden, gaat het stuk en de discussie. Actiedag Omdat de belangenorganisatie van toneelgezelschappen 1 februari heeft uitgeroepen tot landelijke actiedag zal de voorstelling voor iedereen gratis te bezichtigen zijn. Hiermee wordt gede monstreerd tegen de plannen van de regering om voor een aantal gezel schappen, waaronder Proloog, de sub sidie te stoppen. De actie is landelijk, elke toneelvoorstelling zal die dag gratis zijn. Dinsdag werden bij een sup: in Oudeschild 14 tot 16 bier gestolen. De kratten met lege stonden buiten achter de supern Architect Jan Visser krijgt ge- stemming van het college van meester en wethouders om apotheek in de Weverstraat drijfsruimte te bouwen. Visser wilde gebruik maken v; het bestemmingsplan van 1965 jecteerde bouwstrook. Deze str grenzen aan de nooit uitgevoeri braak Weverstraat-Wilhelminat er geen weg is, is er ook geer strook redeneerden echter B Het plan zou ook strijdig zijn inmiddels nieuw geformuleerd voornemen, namelijk het va na verstraat toegankelijk maken Notaristuin. Deze toegankelijk! door het gebouw verkleind won college zal overigens bij de sti bepaling over het bestemmingS Burg-centrum op het verzoé komen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2