Cjroen c2wartsjexeh in het karL> Bouwdorp en Flierefluiters kregen Dubbele von Slon 7 i Sportverenigingen in protest tegen college beleid-nullijn 1981 VNG ziet zwembad in Oosterend niet zitten Geslaagde muziekavond in De Lindeboom Geen AROB-procedure, wel bezwaarschrift eel belangstelling voor Texel op caravan-RAI WAT IK ZEGGEN WOU..' Bergers kunnen opnieuw beginnen F. Standaart in EM K-bestuur Bericht van de Welzijnsstichting JAARGANG Nr. 9753 \h: TEXELSE DINSDAG 1 FEBRUARI 1983 COURANT dactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, jrjië Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en «van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 ^advertenties, abonnementen, etc igeveld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burq ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17. 636. Rabobank nr 36 25 01 742; NMB nr. 67.34.60.398. De verenigingstrofee Dubbele von Sion is voor 1982 toegekend aan (Commissie bouwdorp-bouwkamp en aan de revuegroep De Fliere- liters. Vertegenwoordigers van beide organisaties ontvingen vrij- igavond het ereblijk uit handen van Kees Hoogerheide, voorzitter in de Welzijnsstichting. Traditiegetrouw had de uitkering plaats aan it slot van een door diverse verenigingen verzorgde avond, die deze er in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom-Texel werd ihouden. Zowel dank zij deze ruimte als door het zeer aantrekkelijke, uzikale programma was deze avond voor de vele genodigden een ingename en gevarieerde gebeurtenis. gen niet alleen faam verworven op Texel maar ook daarbuiten. Onder de bezielende leiding van Jannie Craanen- Hemelrijk (die ook de tekst en de muziek schreef van de liedjes) presenteerde zij van jaar op jaar een cabarat- of revue programma, vaak voor de bejaarden. Rijk is de groep daardoor niet geworden want het gebeurde telkens voor een appel en een ei of helemaal voor niets. Voorzitter Kees Hoogerheide bleek in de mening te verkeren dat De Fliere fluiters er binnenkort mee zullen ophou den. Hij zei te hopen dat Jannie Craanen net als Heintje Davids destijds nog vele jaren met haar .afscheid" bezig zou zijn. En als dat niet het geval zou zijn, zou op een of andere manier voor op volging of vervanging moeten worden gezorgd want de groep laat een leegte na. Jannie Craanen (die zich enkele dagen tevoren nog tegenover de krant had laten ontvallen, dat haar groep de Dubbele von Sion beslist niet zou krijgen omdat de groep deze onder scheiding jaren geleden al eens had gehad) was stomverbaasd dat ze voor de tweede keer in aanmerking was ge komen. Omdat ze een beetje ziek was, was ze niet naar de Von Sion-avond gekomen. Toen het bestuur dat merkte, werd ze halverwege de avond alsnog naar De Lindeboom gehaald. Je commissie bouwdorp-bouw- fhp heeft de Dubbele von Sion te (ijren aan de wijze waarop zij de «lopen jaren in de zomer telkens uwdorpen en bouwkampen organi- 8de ten behoeve van de Texelse ld. In 1976 werd voor het eerst een gwdorp gehouden, toen nog met lp van het Expressiecentrum Den Ier. Het jaar daarop werd de organi zed ter hand genomen met steun it de Stichting Open Jeudgwerk. In werden al drie bouwdorpen en een ükvkamp opgezet en sindsdien wer- Itelkens twee bouwdorpen en twee jlwkampen gehouden. Honderden "eren hebben daardoor een plezie- vakantieweek beleefd. Aanleiding nu de Dubbele von Sion toe te flien was het feit dat enkele leden van commissie er dit jaar mee stoppen, ■ronder Lex Kaper, Janet Kaper en 9ke Rietveld. Kees Hoogerheide zei t het bestuur van de Welzijnsstichting jjommissieJn zijn geheel heeft willen voor het tot dusver verzette werk rak de hoop uit dat dit waardevolle mtiewerk ook in de naaste toekomst It voortgezet. Namens de com ae bouwdorp-bouwkamp werd de inigingstrofee in ontvangst geno- door Bas Huisman en Mieke ■eld. cabaret-revue groep De Fliere- érs heeft zich met haar voorstellin- Texel heeft zich met een opvallende d gepresenteerd op de caravan- en pping RAI '83, die vorige week werd gesloten en enorm veel bezoek heeft Bokken. Bij het inrichten van een stand had de Texel samen gewerkt met een mal bij de Recron aangesloten cam- ms en Gerard Roeper van het Wind- Bcentrum Texel. In de 4x6 meter Be stand, die bemand" werd door ■f-informatrice Marjolein Stam en Biping-coördinator André van der It, konden de bezoekers alle gewen- nnformatie verkrijgen over de vakan- Biogelijkheden en in het bijzonder Br de kampeermogelijkheden op (gel. Er werden massa's folders uitge- kt (waaronder het informatieblad over VVV campingarrangementen) en Bj nadruk werd in de presentatie ook Bgd op de sportieve recreatiemoge- fieden die Texel heeft te bieden. De Caravan- en camping RAI 1983 >k totaal 116.805 bezoekers, waarmee verwachtingen werden overtroffen, n laatste jaren was er een dalend intal bezoekers op de caravanten- bhstelling waar te nemen, nadat er aantal jaren een stabiel bezoekcijfer n ruim 90.000 was geweest. In 1979 Wmen er 90.900 mensen, in 1980 >.600 en in 1981 66.800. Voor het bestuur van de afdeling was (aanleiding om een nieuwe formule te leken. Vorig jaar werden voor het HSte tenten tot de expositie toegelaten i werd meer de nadruk gelegd op «istische informatie. Dit maal is het (deelte dat aan tenten en informatie is ■rijt, vergroot en werd bovendien (kozen voor een andere opzet in de verschuiving van december naar lUari en verkorting van de tijdsduur. expositie werd beperkt tot vijf dagen donderdag tot en met maandag. leken is thans dat deze nieuwe vorm iangeslagen. Ook de exposanten inen op een geslaagde tentoonstel- terugkijken, gezien de geboekte ilijke resultaten. Er is behoorlijk ver- t, hetgeen als een goede start van nieuwe seizoen kan worden be- uwd. een bijzonder leuke vertoning waar veel voorbereiding in heeft gezeten. Lubbers is vanaf begin december met de kin deren bezig geweest. Kinderwerk De uitvoering verliep over het alge meen vlot, afgezien van een enkele hapering die echter nauwelijks storend was. De vertolking was niet over- geroutineerd. Ook het van de televisie bekende beeld van uitdagende en heup- draaiende namaak-volwassenen bleef achterwege. Het bleven argeloze kin deren die hun ijverig ingestudeerde stukje ten beste gaven en daar hoorde gewoon bij dat ze af en toe eens een pasje verkeerd zetten of elkaar aan spoorden als iemand zijn tekst kwijt was. Het publiek waaronder zich nogal wat vaders en moeders van de jonge acteurs bevonden, amuseerde zich met dit alles kostelijk. De muzikale begelei ding Jan Lubbers piano, Hans Kievits bas en Lucas Tijssen slagwerk was subliem. Het decor was gemaakt door leerlingen van de School met de Bijbel uit Oosterend. De Von Sion avond werd gepresen teerd door Betty Bakker uit Oosterend die dat zakelijk en vlot deed, zonder po gingen om de conferencier uit te han gen. De toelichting die zij bij de ver schillende programma-onderdelen gaf, was ter zake doende en verschafte het publiek precies voldoende wetenschap om tot een juiste waarderingsinstelling Voorzitter Kees Hoogerheide van de Welzijnsstichting (rechts) overhandigt de Dubbele Von Sion aan Jannie Craanen-Hemeliijk. Links Mieke Rietveld en Bas Huisman, die de metalen Sion en de bijbehorende corsages en echte bloemen al te pakken hebben. te komen. Want dat is bij dergelijke Gerritsland en mevrouw Nijdam had er is avonden een probleem: uit de ene bijdrage spreekt met amateurisme veel duidelijker dan het andere, je moet iets weten van achtergrond, geschiedenis e.d. van de verschillende groeperingen om te weten welke maatstaf bij het luisteren moet worden aangelegd. De schouwburgzaal van De Linde boom was met bloemen in lentetooi gebracht. Voor die bloemen zorgde traditiegetrouw de heer Halsema uit fraaie boeketten van gemaakt. Echte Dubbele von Sions waren er deze keer niet bij. Het tijdig in bloei trekken van deze soort is kennelijk niet zo eenvou dig. Welzijnsvoorzitter Kees Hoogerhei de nodigde mevrouw Nijdam, Betty Bakker, Annie Dogger Weijdt, en Agna Oskam uit om na afloop een keus te maken uit de boeketten. Laatstge- Lees verder pagina 2 «VEN SAN LCZEAS- BUTEN VTRANTWOORDtLLPvKlD SA Gevarieerd Omdat de afdeling culturele zaken er zelf geen tijd voor had, was de uit reikingsavond georganiseerd door het Contactorgaan voor Zang en Muziek, die een programma samenstelde dat uitsluitend uit amateuristische muzikale bijdragen bestond. Eentonig was het echter allerminst en zelfs kan deze avond als een der beste uit de geschie denis van de Dubbele von Sion worden beschouwd. De grootste bijdrage werd geleverd door leerlingen van de zesde klas van de Sint Jozefschool, die onder leiding van muziekleraar Jan Lubbers de musical „Bekijk het maar" voor het voet licht brachten. Het verhaal dat zingend, maar soms ook gewoon acterend zoals in een musical of operette gebruikelijk is, werd gebracht kwam actuele pro blematiek aan de orde. Kinderen kunnen in hun flatwijk in de stad niet behoorlijk spelen. Ook hun dieren komen in de knel en er is sprake van achterstallig onderhoud waardoor de leefbaarheid van de wijk afneemt. De kinderen ko men in actie. Ze organiseren een kermis om geld bijeen te brengen voor het on derhoud en ze zorgen ervoor dat ook de huisdieren weer terug kunnen. Het werd Het werk dat tot dusver is verzet om de kotter KW 149 vlot te krijgen, is voor niets geweest. Vorige week was rond de kotter in vrij snel tempo een groot gat gemaakt met de mobiele zandzuiger, waardoor het schip alweer dreef, maar zondag spoelde het gat weer helemaal dicht als gevolg van harde wind en hoog water. Zelfs kwam de kotter daarbij nog hoger op het strand te zitten. Een po ging om de KW 149 met een in zee uit gebracht anker in diep water te trek ken, werd vrijdag een mislukking. Hoe wel het anker metersdiep in de grond zat, werd het toch losgetrokken. Een veel zwaarder anker ligt gereed in Oudeschild. Bij rustig weer zal het ter hoogte van de kotter worden uitgezet en kan (nadat de zandzuiger opnieuw voor een geul heeft gezorgd) ander maal een poging worden gedaan. De weerberichten waren gisteren echter uitgesproken slecht, zodat het er niet naar uitziet dat deze operatie snel tot het gewenste resultaat zal leiden. De vertegenwoordigers van de sportverenigingen hoefden er gisteravond op de actievergadering van de Sportraad in hotel De Lindeboom weinig woorden aan vuil te maken: men was tegen het nullijn 1981 beleid van het college en ging akkoord met het „tussenvoorstel" van de Sportraad. Dat ook de sportsector geld moet inle veren was voor niemd een probleem, maar hóe dat moet gebeuren stond wel ter discussie en ook de vraag: wat doen we als we veel minder subsidie in handen hebben? Het voorstel om een AROB procedure te starten tegen de handelwijze van het college werd verworpen omdat een dergelijke procedure, als de Sportraad het zou winnen, waarschiinlijk een nieuw sociaal cultureel jaarplan oplevert met dan „legaal" de nullijn 1982. Wel werd gisteravond door een twin tig bestuurders van verenigingen een bezwaarschrift ondertekend tegen het raadsbesluit dat op stapel staat. Het tussenvoorstel van de Sportraad is, zoals bekend, dat tot 1 juli van dit jaar subsidie wordt gegeven op basis van de uitgekeerde bedragen in het vorig jaar, dus inclusief de extra zaalhuur subsidie. Na 1 juli mag de sport ook worden gekort, maar dan op basis van de nullijn 1981. In geld uitgedrukt vraagt de Sportraad tot 1 juli een extra subsidie van ruim 711.000,— boven het college voorstel. Als de raad op 8 februari besluit ook na 1 juli uit te gaan van de nullijn 1982 dan levert de sport op jaar basis 14% in. Is het uitgangspunt 1981 dan kost dat deze sector 37% aan inkomsten. Bij deze nullijn zou de sport sector volgend jaar 52 procent inkrim pen. Problemen De verenigingsvertegenwoordigers gaven gisteravond te kennen dat in ieder geval vast gehouden moet worden aan de uitgekeerde subsidies van vorig jaar. „Anders komen we in grote proble men." Wethouder Zegers verklaarde vorige week in de vergadering van de Wel zijnsstichting dat hij niet tegen be zwaarschriften was als werd aangege ven waar het geld vandaan gehaald moet worden. De heer Geutjes zei dat de Watersportvereniging vorig jaar 716.000,— heeft bijgedragen aan de opbrengst van de toeristenbelasting. Dat geld komt van watersporters die in de haven van Oudeschild hebben over nacht. „Ook veel evenementen van de watersportclubs en andere verenigingen zijn er op gericht de toerist iets extra's te bieden. Dat doen ze niet alleen om de eigen kas te spekken", aldus Geutjes die vond dat uit de pot toeristenbelasting wel iets gehaald kon worden voor de sport, als er volgend jaar weer een financiële meevaller is. Extra kermis Douwe Dros zei dat de investerings subsidies op Texel worden betaald uit de kermispot en dat de gemeente even tueel ook vergunning kan geven voor een kermis in De Koog in het hoog seizoen. „Dan betalen we daar de exploitatiesubsidie van." De bestuurder vulde aan dat de gemeente zelf ook wel „zelfwerkzaamheid" mag tonen om meer geld binnen te krijgen. „En dan bedoel ik niet het verhogen van allerlei belastingen." De loonkosten van sporttrainers e.d zijn in de subsidieverordening gegaran deerd maar verschillende verenigings- mensen spraken de vrees uit dat als de loonkosten blijven stijgen (momenteel 50 mille) er voor de clubs zonder be roepskracht over een paar jaar geen cent overblijft. Door Peter Hin werd voorgesteld loon- en andere exploitatie kosten nu voorgoed te scheiden en aan de raad te vragen de salarissen gewoon volgens de CAO te honoreren. „Dan hebben anderen geen pijn van loons verhogingen Als het aantal beroeps krachten wordt uitgebreid zal de raad het goed moeten keuren daar jaarlijks zoveel geld voor beschikbaar te stellen, zo werd geredeneerd. Aan het einde van de vergadering deed André van der Vliet de oproep om volgende week dinsdag met zoveel mogelijk bestuurders de raadsvergade ring bij te wonen om „zelf te ervaren" hoe verschillende partijen tegenover kortingen in de sport staan. De heer F. Standaart uit Hippoly- tushoef is vorige week gekozen tot commissaris in het bestuur van de Exploitatiemaatschappij De Krim. Oud-Texelaar Standaart had ook ten tijde van de oprichting van de EMK zitting in het bestuur. Door het overlijden van president commissaris J. J. de Beurt was in het bestuur een vacature ontstaan. Stan daart (die door de prioriteitsaandeel houders als eerste op de voordracht was gezet) werd met ongeveer 150 stemmen gekozen; ca. honderd stem men werden uitgebracht op de tweede kandidaat, de heer C. Bakker van de Rozendijk De verkiezing van Standaart betekent niet dat hij ook president- commissaris wordt. De functies worden namelijk onderling verdeeld. Thans is de heer Miedema waarnemend voor zitter. Op dinsdag 8 februari a.s. behandelt de gemeenteraad het ontwerp sociaal- cultureel jaarprogramma 1983. Inmid dels is duidelijk geworden dat de ver enigingen, afwijkend van hetgeen in het ontwerp-programma is vefmeld, reke ning moeten houden met een subsi diëring op het niveau 1981, terwijl een subsidie op het niveau 1982 in het vooruitzicht werd gesteld. Dit zal voor de sport-, zang-, muziek- en jeugdver enigingen tot aanzienlijke kortingen lei den. Het bestuur van de Welzijns stichting betreurt deze gang van zaken, want daardoor zijn een aantal ver enigingen niet meer in staat tijdig bezwaar tegen dit onderdeel te maken. Het bestuur van de Welzijnsstichting adviseert derhalve de verenigingsbestu ren, die bezwaar gemaakt zouden heb ben tegen een subsidie op het niveau 1981, zich alsnog met een brief tot de gemeenteraad te wenden vóór 8 februa ri aanstaande. Weliswaar zullen die be zwaren dan te laat zijn om als een officieel bezwaar" aangemerkt te wor den; niettemin meent het bestuur dat zulke bezwaren alsnog invloed kunnen hebben op de besluitvorming van de gemeenteraad De brieven moeten na drukkelijk aan de gemeenteraad worden gericht. Het bestuur van de Welzijnsstichting In opdracht van de dorpscommissie Oosterend en met medewerking van het college van B en W heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een on derzoek uitgevoerd naar de mogelijkhe den van een sluitende exploitatie van een klein instructie-zwembad en een sporthal in Oosterend. De VNG is tot de conclusie gekomen dat een sluitende exploitatie van beide voorzieningen in Oosterend op geen stukken na haalbaar is. Zoals bekend heeft de dorpscom missie al ruim een jaar het plan om dorpshuis De Bijenkorf uit te breiden met een klein overdekt zwembad en een sporthal. Graag wilde men dit plan financieel getoetst zien door deskun digen en daarom werd de VNG in de arm genomen. De sectie sport, recreatie en lichame lijke opvoeding kreeg in de vergadering van donderdagavond een afschrift van het onderzoek onder ogen, waarin staat dat een dergelijk klein bad alleen te exploiteren is als er in de directe omge ving belangrijke toeristencentra zijn. Slechts wanneer een recreatief ob ject geschapen zou worden en het bad een belangrijke slechtweervoorziening is voor toeristen in de directe omgeving van een toeristenindustrie, zou van een verantwoorde investering gesproken kunnen worden", aldus het VNG rap port Dan zou er echter ook sprake moeten zijn van een groter bad met mogelijkheden voor recreatie-, wed strijd- en instructiezwemmen. De VNG is tot de conclusie gekomen dat het bad in Oosterend door slechts een beperkt deel van de bevolking zal worden ge bruikt en men rekent dan op een gemid delde van ten hoogste 2 V2 3 keer per jaar per inwoner. Ontraden ,,Een overdekte zwemvoorziening van welke omvang dan ook, moeten wij in Oosterend ontraden", aldus de VNG. Ook het bouwen van een sporthal wordt afgeraden met het ooq op het huidige stagnerende gebruik. Het sportgebruik zal in dergelijke zalen op Texel niet meer toenemen, meent de VNG. Als het rap- dorpshuis wil uitbreiden moet, volgens de onderzoekers, de huidige gymzaal worden verbouwd. De kosten van het onderzoek komen voor rekening van de dorpscommissie.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1