Strandpaviljoens nu op uiterste randje Vrij veel schade orkaan met hoog door water Oak van huis gerukt Verkeerslichten weer in discussie Uitstel brandeisen voor Bruining Zeilschool blijft bij Nieuweschild Oude houten wanden voor Schoutshuis St. Jan brengt klucht om eon klein terrein In stand te houden tussen het strandpaviljoen Paai 9 en de duinrand. De krattn Verschijnt dinsdags en vrijdags. ledactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, Iws Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Hc van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 ✓"V </V 4 ,^1 .'-M //I /l/ ST s*%+ Postgiro 652 Abonnementspnjs/16.60 per kwartaal »r advertenties, abonnementen, etc T^f) P Yl 1 ifl t^T I P Y r Is f Tl rl Tsi v) ilslT 70 cent incasso los 65 cent •ngeveld De Rooy B.V., Postbus tl, 1790 AA Den Burg 1/ 1/A IA/ ■4'! Ll/F O r'r V U V f U W Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17. 636. Itofoon (02220I 2741, na 18.00 uur 4881 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60 398. Uitgeest van Flora" aan de Pontweg die over hoogwaardige, geijkte appa ratuur beschikt. De laatste twijfel over de juistheid van de aangegeven waarde verdween, toen bleek dat een soort gelijke windsnelheid op hetzelfde mo ment ook in Den Helder was geregi streerd. Dak eraf Het bewijs dat het echt zo hard heeft gewaaid..... De rechter wijzer van de windmeter die de hoogste windsnelheid van de afgelopen periode blijvend aangeeft staat in het vakje 14". De raadscommissie financieel, eco nomisch en technisch beleid (FET) zal zich in de vergadering van 10 februari weer buigen over de vraag of verkeers lichten (of tunnels) op de Pontweg nodig zijn. De discussie is opnieuw open naar aanleiding van het feit dat de gemeenteraad een krediet voor extra verkeersmaatregelen bij de kruisingen Pontweg-Akenbuurg en Pontweg-Ele- mert heeft afgedwongen, hoewel het merendeel van het nieuwe college heeft verklaard tégen verkeerslichten te zijn. Naar aanleiding van een brief van de WD-er Gerbrand Poster over de moge lijkheid van ,,trek"tunnels, zal dit voor stel ook worden besproken. De afdeling algemene zaken heeft uitgezocht of er subsidie kan worden gegeven voor tunnels en het antwoord van provinciale waterstaat was niet negatief. ,,Mits het een gelijkwaardige voorziening is als stoplichten, is subsidie niet uitgesloten", aldus deze instantie waarbij wel de opmerking staat dat in ernstiger verkeerssituaties dan de Pont weg kent, subsidies voor tunnels zijn afgewezen. Gemeentewerken en GS hebben al eerder te kennen gegeven geen voor standers te zijn van tunnels. Algemene zaken heeft het college het advies gegeven om in een gesprek over het verkeer op de Pontweg ook de „verbe tering van de huidige soms knap ongelukkige fietsoversteekplaatsen" te betrekken. Het college vindt dat Lammert Brui ning uit Den Hoorn niet direct èlle brandveiligheidseisen die voor zijn logies met ontbijt bedrijf gelden hoeft uit te voeren. Bruining heeft enige tijd gele den een bezwaarschrift ingediend tegen de korte tijdsduur waarin een en ander moest worden uitgevoerd. Het college is het gedeeltelijk met Bruining eens en nu moet de indiener van het bezwaarschrift voor april slechts enkele kleine maat regelen treffen. Het college volgt hiermee een advies van de broepschriftencommissie die in meerderheid oordeelde dat de eigenaar van het pension niet direct alle eisen van brandveiligheid kan uitvoeren. Bruining staat op het standpunt dat toen hij de woning in Den Hoorn in 1979 kocht, op geen enkele wijze is meegedeeld dat binnenkort een aanschrijving zou volgen tot het uitvoeren van de brandveilig heidseisen. Dat is ook niet gebeurd bij het af geven van een bouwvergunning, maar de gemeente voert als verweer aan dat Bruining heeft gezegd dat de verbou wing betrekking had op de woning van zijn gezin, waarvoor andere (lichtere) eisen gelden. Gefheentewerken is van mening dat de werkzaamheden zodanig zijn dat verder uitstel niet nodig is. Het college heeft nu besloten dat Bruining voor april een goedgekeurde electrische installatie moet hebben en dat noodverlichting en een poederblusser moeten zijn aange bracht. Het plaatsen van deuren en wanden van brandwerend materiaal moet voor 31 december gebeuren. Brui ning vroeg in zijn bezwaarschrift om algeheel uitstel tot april 1985. Als het Waterschap ook akkoord gaat, blijft de zeilschool van Rob Sou- verein bij Nieuweschild. De school heeft vorig jaar ook bij dit kleine strandslag aan de dijk gefunctioneerd en de er varingen zijn zo positief dat het college heeft besloten weer een vergunning af te geven. Omdat het hier een wijziging van de nota kleine watersport betreft moet ook de gemeenteraad haar fiat geven. Afgelopen zomer is, volgens het college, gebleken dat surfen, catama ranvaren en zwemmen op het strandje goed samengaan en dat de verschillen de watersporten geen last van elkaar hebben gehad. Ook het Waterschap en Rijkswaterstaat hebben geen wanklan ken vernomen. Twee oude houten scheidingswanden met .ouderwetse betimmering" zullen worden gerestaureerd en een plaatsje krijgen in het Schoutshuis. De wanden zaten in Brakenstein en komen oor spronkelijk uit een woning in de We verstraat. De restauratie en plaatsing kost ruim f80.000, en hiervan neemt de gemeente ruim de helft voor haar rekening. Het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) betaald 40 procent van de kosten met een maxi mum van 32 mille en de provincie zal 8% betalen. Volgens de huidige monumen tenregeling moet de gemeente dertig procent betalen, maar dan blijft er nog een tekort van f 17,761, Het college heeft besloten dit bedrag uit de post onvoorzien beschikbaar te stellen. De toneelvereniging Sint Jan heeft een komisch spel in studie genomen. De klucht ,,De grote versierder" van Philip King behoorde eens tot het repertoire van John Lantings „Theater van de Lach." Het verhaal laat ons zien hoe een onbelangrijk, onhandig, onderdanig kantoormannetje door „omstandighe den" uitgroeit tot een door de dames aanbeden versierder. De uitvoering van St. Jan is op zaterdag 26 maart. 7* JAARGANG Nr. 9754 f* KSMHHfl VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Paviljoens 't Was omstreeks deze tijd dat op diverse plaatsen op Texel schade werd aange richt. Van de woningen (twee onder een kap) van de families E. Bouwman en A.G. van der Kooi aan de Beatrixlaan in Den Burg werd de helft van het dak af gerukt, wat bij bewoners en omwo nenden grote schrik veroorzaakte maar waarbij verder geen menselijk letsel ont stond. De heer Bouwman vertelde ons dat hij kort voor de gebeurtenis al had gemerkt dat het dak los begon te raken. Hij was juist weer naar beneden gegaan, toen het voorste deel van de beide daken los kwam en achter de woningen op een schuurtje en een volière stortte. Mensen van brandweer en gemeentewerken waren snel ter plaats om noodvoor zieningen te treffen. Omdat men in de storm niet op de been kon blijven, werden eerst twee van de VTB gechar terde vrachtauto's voor de woningen geplaatst zodat luwte ontstond en ver volgens werden balken op de dakloze woningen gemaakt, waarover een zwaar zeil werd gespannen. Dit tentdak werd met lange kabels (bevestigd aan palen die in de grond werden geslagen) verankerd. De getroffen families zijn zeer tevreden over deze zeer snelle en doeltreffende hulp. De schade aan de huizen (eigendom van de Stichting Be roepsonderwijs) is aanzienlijk. Niet al leen het hele dak moet worden ver nieuwd maar er is ook schade ontstaan aan gemetselde tussenmuren. Een groot gat is ontstaan in het dak van het schuurtje achter de woning waar de brokstukken van het dak op terecht kwamen. De schoorsteen van het schuurtje brak af. Ook het dak van de bibliotheek van het gebouw van de Rijksscholenge meenschap begon verontrustend te be wegen en hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij een deel van het dak van het Natuurrecreatiecentrum. Snelle noodmaatregelen konden erger voorko men. Bij het NRC werd ruim een ton filtergrind in zakken als verzwaring aan gebracht. Heel wat bomen zijn bezweken onder het stormgeweld. Op de Groeneplaats sneuvelde een boom en in de dennen zijn enkele honderden bomen ontwor teld. Elders op Texel woeien pannen van daken, gingen windschermen en schut tingen tegen de grond en werden auto's beschadigd door grind dat van daken waaide. Reddingvlot Nabij De Koog spoelde dinsdagavond een groot reddingvlot aan waarvan aan vankelijk werd gedacht dat het af komstig was van de Deense schoener Lees verder PAGINA 5 De afstand tussen de zee en het pa- joen Paal 9 van de firma Vlaming erd nogmaals met meer dan de helft rkleind en het terras zou zelfs al otendeels ondermijnd zijn geweest als niet alles in het werk was gesteld om de iecutie van het veelbesproken pavil- :n uit te stellen. De familie Vlaming, sholpen door velen, had de duinvoet linder kwetsbaar gemaakt door het inbrengen van ongeveer 2000 zakken ind en toen het weerbericht melding jaakte van zware storm en hoog water Jerd Willem J. Bakker uit Den Hoorn 'ingeschakeld die met shovels en kranen aan het werk ging en grote hoeveel- iden zand vóór het paviljoen aan dacht. Dit werk ging ook woensdag >g door. Aldus werd bijna evenveel ind aangevoerd, als de zee ter plaatse telkens wegspoelde waardoor er zelfs iu nog enkele meters ruimte is tussen Mensen van gemeentewerken en brandweer bezig met het dichtmaken van de ontdekte woning van de families Bouwman en Van der Kooi. la schept het zand lét de duinen en de shovel drukt het op zijn plaats. Goed Is te zien hoe zich op deze manier een soort schiereiland begint ormen. bestrating van het terrein weggehaald. Bij alle publiciteit die wordt gegeven aan het lot van strandpaviljoen Paal 9 zou bijna worden vergeten dat nog meer paviljoens accuut worden bedreigd. Sinds woensdagochtend staat ook het paviljoen van Boks bij paal 12 bijna op de rand. De bestrating van het strand slag is gedeeltelijk weggeslagen. Ook het paviljoen Camel Club bij De Koog staat nog maar op enkele meters af stand van de stijl afgekalfde duinrand. Door het wegslaan van zand kwam even ten noorden van de strandafgang Badweg een grote bunker uit de tweede wereldoorlog bloot. Orkaan Het is niet overdreven de storm van dinsdag een orkaan te noemen, want om kwart over vier 's middags werd een kracht van ruim dertien op de schaal van Beaufort gemeten. Een dergelijke wind snelheid komt zo weinig voor dat de meeste windmeters die waarde niet eens kunnen aangeven; windkracht 12 is doorgaans het hoogste cijfer. Een kracht die korte tijd tussen 13 en 14 lag werd geregistreerd door de heer J. De zeer zware storm en het hoge water van dinsdag op woensdag oben op Texel enorme duinafslag veroorzaakt. Op verscheidene atsen is meer dan tien meter verdwenen. Bij de vuurtoren sloeg 12 iter weg en bij paal 28 zelfs 16 meter. Ook meer zuidelijk was de slag aanzienlijk, maar bij het ter perse gaan van de krant waren nog t alle metingen uitgevoerd. Het water bereikte een vrij zeldzame ogte. De hoogste stand (2.90 boven NAP) werd in de nacht van isdag op woensdag om half twee gemeten in Oudeschild. Na tuari 1976 (toen het water nog 45 centimeter hoger kwam) was een rgelijk peil niet meer waargenomen. In tegenstelling met de kritieke situa- e van toen, was er nu voor leven of oed geen enkel gevaar. Texel kon erust slapen in de wetenschap dat de Deltahoogte gebrachte waterkering •gen nog heel wat meer is bestand, dan at zich dinsdag voordeed. Niettemin gold ook voor Texel uitge- eide dijkbewaking, wat inhield dat Bdewerkers van Waterschap en Rijks- )terstaat geholpen door vrijwilligers i)taal ongeveer vijftig man) alle dijk- akken regelmatig controleerde, terwijl e daarvoor aangewezen functionaris- en in de gebouwen van waterschap, (swaterstaat en in het raadhuis ook praat waren en zich van de ontwikke- ng van de toestand voortdurend op de >ogte hielden. Zoals kon worden ver vacht liepen de dijken en ook andere aterbouwkundige werken geen enkele hade op. Dat kan helaas niet worden ïzegd van de duinkust waar de fatale Dmbinatie van noordwesterstorm en lOog water een zware tol eiste. het paviljoenterras en de duinrand. Ten zuiden en ten noorden van het paviljoen kon de zee echter onbelemmerd zijn gang gaan zodat het paviljoen Vlaming nu op een soort kaap in zee is komen te staan. Het is echter zeer twijfelachtig of een volgende storm op dezelfde wijze kan worden weerstaan, want de situatie wordt steeds hachelijker. Parkeerterrein verzwolgen In de nacht van dinsdag op woensdag nam de zee definitief bezit van de par keerplaats van het Hoornderslag. Dit terrein veranderde in een soort slufter die bij iedere volgende extra hoge vloed onder water loopt. Juist op tijd was de

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1