Hoge opbrengsten in de landbouw Afscheid W. Albers en K. Beekenkamp Barre/house speelt in De Lindeboom Ut LAND t BOUW HoDby-tentoonstelliif in Kaaps-nol J Salon Liane geopend lm Weissen Röss in Den Helder LTB-vrouwen n contactdag Geen bezwaar tegu uitbreiding iïh Kogerstraat 62 Poppenkastin City-theater Reserveren bouwgrond vereist nieuwe regels PAGINA 4 TEXELSE COURANT ondernemers-aktiviteiten Op het adres Vloedlijn 40 in Den B heeft Lia Staal-van der Vis haar schi heidssalon Liana" ingericht, slaapkamer van deze woning daartoe in eigen beheer verbouwd! een modern geoutilleerde behanf ruimte. Klanten kunnen er dagelijks,! afspraak, terecht. Lia Staal verschT zich de nodige vakkennis door I volgen van een tweejarige cul schoonheidsverzorging waarvoor zijl langs slaagde, na al eerder het middl standdiploma te hebben behaald, f schoonheidsbehandeling, tot dm beoefend als hobby, kon daarol bedrijfsmatig aangepakt worden. Ni schoonheidsspecialiste is Lia Staall vens manicure en vermeldenswaarl ook dat zij in haar salon naast| gebruikelijke behandelingen zoals r ging, peeling, massage, e.d. ook c wenste haren verwijdert met toepad van een nieuwe methode: harsen, Staal-van der Vis heeft de alles tegenwoordiging op Texel van schl heidsprodukten van Dr. Renaud. De operettevoorstelling „lm wi Rössl" van de Helderse Operetti eniging Harmonie, welke was gej op 15 april in de burgemeester| Koninghal gaat niet door. Geblel dat een dergelijke voorstelling Texel te duur is en daarom is de| voering geruild" voor een voorsti in Den Helder. ,,lm weissen Rössl" wordt nu1 bracht op 18 maart in schouwburc Kampanje en na afloop vaart een boot. Als men door de datumver! ving de gekochte kaarten niet kan! nutten, kunnen ze worden ingewe op het bureau culturele zaken. Dat| ook als men de voorstelling in Helder ,,niet ziet zitten." Voor de rettevoorstelling zijn nog kaarten re krijgbaar. P Toegangsbewijzen zijn ook nog\j radig voor de voorstelling ,,Als erö bestaat" van Thijs van Leer, Henk Ulsen en Gerrie van der Klei. Dit d sonprogramma wordt op 5 maa) hotel De Lindeboom gebracht. Op 19 februari wordt in „Veert te Anna Paulowna de jaarlijkse conti dag voor LTB-vrouwen gehouden:! thema is deze keer de vraag: ,,ls erf onze jongeren toekomst in de landl tuinbouw?" De vrouwen zullen pt over discussieren. Inleiders zijn Md Bieldermann (landelijk voorzitter vaars jongeren NAJK) en Nic. Kat no (hoofdbestuurslid van de LTBI. De er begint om 9.15 uur en eindigt om 1isi uur. De kosten zijn 712,50, incljp lunch, koffie en thee. Het is de befi ling dat deelnemers van Texel gezf lijk naar de contactdag reizen. Zij ia ten zich voor 8 februari opgeven fct contactvrouw van de Texelse IE afdeling, mevrouw A. Hin-Hin, telelDe 02220-2776. B< aid De Koger dorpscommissie houdbib zaterdag 19 en zondag 20 februarij cl hobby-tentoonstelling in de Kaaps |jjk Hobbyisten op ieder terrein kvrjjg, meedoen, bovendien zal dan de utjor bekend gemaakt worden van de f tenbakwedstrijd. De inschrijving staat open to:", februari (02228-634). Hierbij moet den vermeld hoeveel ruimte men rt denkt te hebben, zodat de tentjSp stelling al in een vroeg stadium jp deeld kan worden. Voor verzame^,, van postzegels en ansichten zullenlL zen vitrines en platen beschikbaar! De bakwedstrijd kent de categotjjr taart, cake, witbrood en bruinb: -j-r Nadere inlichtingen hierover zijn te] -p krijgen via telefoonnummer 02228me Alle inzendingen moeten zaterda; p tend tussen 9.00 en 13.00 uur nar Kaaps-nol gebracht worden. De p toonstelling is zaterdag van 15.0|pc 21.30 uur open. Zondag van 15.01 19.00 uur. In de tussenliggende i»uz zal voor bewakers worden gezoroass oot lex 'Etc Het college heeft geen bezwaarNr uitbreiding van de woning Koge^] 62 ook al worden hiermee be# mingsplanregels uit 1965 overschrjgj Eigenaar Marius Banda heeft een plan waarmee de maximale bouvr van tien meter met twee meter overschreden. Het betreft hier een kleine won™™ ook de afdeling ruimtelijke or®» heeft geen bezwaar tegen deP" schrijding. Het college zal middefij^ voorbreidingsbesluit medewerkif. au lenen. Consulentschap Door de fusie van het consulentschap voor de akkerbouw te Schagen met het consulentschap voor de akkerbouw te Emmeloord is er een nieuw consulent schap te Lelystad gevestigd. De heer Ir. De Bruin die op de jaarvergadering aanwezig was, verwachtte een goede samenwerking met de Texelse vereni ging. Als consulent voor het nieuwe akkerbouwconsulentschap te Lelystad is het gebied in oppervlakte behoorlijk toegenomen en zo ook de verschillen in de gebieden. Maar toch kunnen de Texelse akkerbouwers rekenen op een goede voorlichting. In de overige gebie den zijn alle medewerkers gespeciali seerd. Vgor de Texelse situatie blijft het voorlopig ongewijzigd en zal de be- drijfsvoorlichter zowel de akker- als weidebouwvoorlichting blijven verzor gen. Bedrijfsvoorlichter Het werk voor de bedrijfsvoorlichter is erg veelzijdig geweest in 1982. Vele groepsactiviteiten zijn er georganiseerd en de individuele voorlichting heeft ook de nodige tijd gevraagd. Aan de hand van LEI cijfers werden twee melk veehouderijbedrijven met elkaar verge leken. Van de twee bedrijven waren de melkopbrengsten erg verschillend, evenals de direct toegerekende vee voerkosten met als resultaat dat het saldo ongeveer gelijk uitkwam per melkkoe. Een hoge melkopbrengst per melkkoe zegt nog niet dat ook het financiële resultaat per melkkoe hoog is. Belangijk voor een goed financieel resul taat voor de rundveehouderij blijft de opbrengst per ha aan gras. Naarmate er meer geproduceerd wordt per ha en dit omgezet wordt in melk zullen de finan ciële opbrengsten ook hoger zijn. Een goede graslandverzorging is dan ook van het allergrootste belang. Hierbij behoort een goede bemestingstoestand en ontwatering. Wateroverlast bij win terdag bedreigt de opbrengst voor fïêt nieuwe groeiseizoen. Snijmais Er is een oriënterings snijmais ras- Woensdag 9 februari houdt de dorps commissie Den Burg een poppenkast voorstelling in het Citytheater. De voor stelling is bedoeld voor kinderen tot 6 7 jaar. Aanvang 14.30 uur en de kosten zijn f3, donateurs 71,50. De voor stelling wordt verzorgd door de „Vrije Poppenkast". Het verhaal handelt over een jongetje die niet meer naar school wil. Tijdens zijn omzwervingen ontmoet hij een heks waaraan hij raad vraagt. Dat leidt tot leuke gebeurtenissen. „Het jaar 1982 heeft hoge opbreng sten in de landbouw gegeven. Hierdoor kunnen de prijzen dit jaar wel iets terug lopen", aldus de heer P. C. Hin, voor zitter van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Texel bij de opening van de jaarvergadering. Vooral het gewas sui kerbieten heeft topopbrengsten gege ven met hierdoor grote overschotten. Dit zal dan ook gevolgen hebben voor de prijsstelling in 1983. Nieuwe mogelijkheden liggen er wel licht bij het gewas erwten. Met een sub sidie van de EEG op de teelt van eiwit rijke produkten kan dit gewas in het bouwplan van de akkerbouwer passen. Ook in de rundveehouderij waren de melkopbrengsten goed, mede door het groeizame weer in 1982. De pootaard- appelen zijn zeer goed van kwaliteit en kunnen dan ook vlot afgezet worden voor export. Vereniging Met een ogenblik stilte werd het overlijden van de heer C. van Groningen herdacht. Ruim 33 jaar heeft deze voor lichter de vereniging gediend en heeft zeer veel betekend voor de landbouw op Texel. „Als secretaris van de Ruilver kaveling Texel heeft deze man zijn ideeën gegeven voor de toekomst van agrarisch Texel", aldus de heer Hin. Ook zijn inzet om goede voordroogkuil te winnen is begonnen in de tijd, dat de heer Van Groningen nog actief in de Texelse vereniging voor de bedrijfs voorlichting werkzaam was. Hierna werd het jaarverslag van de vereniging voorgelezen door de secre taris, de heer J. C. M. Hin Czn. Uit het verslag bleek dat de activiteiten groot geweest zijn in het afgelopen jaar. Een stimulans om door te gaan met de activiteiten is de steeds weer goede belangstelling van de leden om deel te nemen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Jan Witte Pzn. met algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer S. Plaatsman (niet herkiesbaar) werd de heer P W. Roeper gekozen. senproefveld geweest in 1982 op het bedrijf van de heer Klaas Eelman „Noordwijk". In totaal zijn hier vier rassen met elkaar vergeleken in op brengst: Brutus, Dorina, Leader en Irla. Bij de opbrengstbepaling is rekening gehouden met verliezen aan droge stof en KVEM per ha nadat het produkt ingekuild is. De netto opbrengsten per ha waren in 1982 als volgt: Brutus 12.500 KVEM; Dorina 12.650 KVEM; Leader 12.640 KVEM; Irla 14.720 KVEM. Uit dit overzicht blijkt dat de verschillen niet erg groot zijn, en komen ongeveer overeen met de resultaten zoals weer gegeven in de rassenlijst. Wel moet hierbij opgemekrt worden dat een laat ras, zoals Dorina, als minder geschikt voor Texel moet worden aangemerkt. De oogst was in 1982 ongeveer drie weken vroeger dan in andere jaren en begon zo rond 20 oktober. Kippemest Het afscheid van „juf" K. Beeken kamp en „meester" W. Albers van de Redmer IJskaschool in De Waal is maandagavond een feit geworden. Een jaar geleden vierden zij hun respectie velijk 40- en 25-jarig jubilea aan die school. Dat was een bijzonder uitge breid feest. Dat was dan ook de reden dat het afscheid nu soberder werd gehouden. Ook de sprekers hielden het kort. Burgemeester J. Engelvaart veron derstelde dat het verschil moest maken of je, zoals jufin de VUT ging, of dat je, zoals meester, uit moest treden wegens toenemende doofheid. Hij ging kort op beider betekenis voor de Waalder en Texelse gemeenschap in en memoreer de diverse functies die Albers bekleed de. Engelvaart noemde in dit verband activiteiten bij het tot stand komen van het dorpshuis, voor de Stichting Cul tureel Werk, Texel 550 jaar stad, en nog een aantal zaken die de scheidende onderwijzer metterdaad heeft gesteund. Missen Peter Smit sprak namens de ouder raad. Het leek hem geen fijn idee voor de beide onderwijskrachten om op een dieptepunt de school te moeten verla ten. Er zijn namelijk te weinig leerlingen om twee arbeidsplaatsen te rechtvaar digen en het voortbestaan van de school wordt bedreigd. „Juf en meester, wat doet u ons aan, we kunnen u op dit moment nog helemaal niet missen!", was dan ook de hartekreet van Smit. Hij wees op de degelijkheid van het onderwijs dat Beekenkamp en Albers gaven. Dat was overigens geen ouder wetse degelijkheid, onderwijsvernieu wingen werden door hen meegenomen en het goede daarvan werd behouden. Smit sprak de hoop uit dat de beide pensionarissen de eerstkomende maan den geen ontwenningsverschijnselen zouden vertonen. Japans J. van Wolferen, die names de Texelse onderwijsinstellingen sprak, vergeleek de Redmer IJskaschool met een Japans bedrijf waar de werknemers hun hele leven bij blijven werken. Ook noemde hij het een Siameese school, vanwege de onafscheidelijkheid van beide onderwijskrachten en sprak hij van de folklore-activiteiten waaraan vooral juf Beekenkamp regelmatig deel nam. Albert Hoven (ABOP) belichtte beider vakbondsverleden. Vooral Albers is hierin actief geweest, hij bekleedde van 1957 tot 1971 een bestuursfunctie in de afdeling van de toen nog Nederlandse Onderwijzers Vereniging. Sieme Plaats man blikte terug op de samenwerking met de dorpscommissie en de hechte band die ontstond door het gezamenlijk gebruik van het dorpshuis en J. Wieten haalde persoonlijke herinneringen op. Eendrachtig In een lang gedicht bedankten de beide onderwijskrachten de sprekers. Zij lieten de geschiedenis van de school, voorzover zij daarbij betrokken zijn ge weest, de revue passeren. Besloten werd met raad aan de ouders: „Wees eendrachtig, blijf praten." Vrijdagavond (heden) speelt de bekende popgroep Barrelhouse in de schouwburgzaal van hotel De Linde boom. Het voorprogramma wordt ver zorgd door de nieuwe Texelse groep Blue Breeze, met voornamelijk ex-leden van de Redband. De organisatie van het concert is in handen van het samen werkingsverband MZW/Jeugdwerk, dat eerder een succesvol concert met The Scene organiseerde. De entree is vijf gulden. De verwachting is dat het optreden ook veel ouderen zal trekken en dan niet alleen om de Barrelhouse-muziek die tijdloos genoemd kan worden maar meer om het feit dat oud-Texelaar Bob Dros, drummer van de eertijds legenda rische Typhoons, ook de drumsticks hanteert in deze groep. Deze zes per- soons formatie (vijf mannen en één vrouw) bestaat inmiddels negen jaar. Dros heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij heel graag eens op zijn geboortegrond zou willen spelen. Dat dit nog niet eerder is gebeurd kan voornamelijk worden geweten aan de overvolle agenda van de topgroep en de gage die voor een Barrelhouse avond moet worden neergeteld. De ex-Texelaar ziet vanavond in ieder geval een grote wens in vervulling gaan die, volgens eigen zeg gen, niet opweegt tegen eerder genoten succes in Duitsland en Zwitserland. Binnenkort maakt de groep een toernee door Japan. Barrelhouse bestaat naast drummer Bob Dros uit zangeres Tineke Schoemaker, gitarist Johnny Laporte, slaggitarist Guus Laporte, pianist Han van Dam en basgitarist Hans Olden burg In de jonge volksmond wordt Barrelhouse veelal in verband gebracht met bluesmuziek maar deze combinatie gaat de laatste jaren niet helemaal meer op. Ook jazz en funk invloeden zijn duidelijk waarneembaar en volgens Dros speelt men dan ook „blues in de ruimste zin van het woord." Zeer dankbare composities moeten dan ook voor een swingende avond zorgen en dat dit kan heeft de band al eerder bewezen op, bijvoorbeeld, het North Sea Jazz festival en Parkpop in Den Haag. Blue De groep heeft inmiddels zes elpees uitgebracht en momenteel is men in de Zeezicht studio's bezig met nummer zeven, geproduceerd door Rob Donse laar. De titel van deze plaat, dit dit voorjaar uitkomt, is Blue ain't blue. Eveneens „blue" maar van een ander kaliber is de nieuwe groep Blue Breeze met de Texelaars Frits Bonne, Jeroen Nauta, John Roozeboom en uit Scha gen drummer Michel Plantenga. Voornamelijk oud-Red Band leden dus, die zonder de gebroeders Welboren en Ben Starink mogen bewijzen, hun. muzi kale mannetje te staan. De entree van vijf gulden mag zeer redelijk genoemd worden, zeker voor de 2V4 uur muziek die de organisatoren garanderen. Het concert begint om 20.00 uur. „De door de economische toestand toenemende schaarste aan verkoopbaar bouwterrein en de concurrentie in de bouwwereld vragen een concreet uitgiftebeleid van gemeentegrond", al dus het gemeentelijk grondbedrijf over vragen voor reservering van bouw grond. Reservering of uitgifte van der gelijke grond moet volgens de afdeling niet eerder gebeuren dan dat de aan vrager (of architect) een reëel kopers potentieel kan aantonen met bijbeho rende relevante subsidie gegevehs, met andere woorden, ook moet worden aangetoond dat de potentiële kopers een dergelijke woning kunnen betalen. Uitgangspunt voor een strenger uitgif tebeleid moet volgens het grondbedrijf zijn: ,,het bouwen naar behoefte." Het vragen van een nieuw beleid inzake grondverkoop kwam naar boven door de aanvraag van architect Jan Koorn die in De Mars grond wil reserveren voor de bouw van acht eengezins premie A koopwoningen. Het grondbedrijf heeft tegen deze re servering geen bezwaar maar zegt wel dat dit het laatste ,,ja" moet zijn als „afsluiting van een oude regeling." Het akkoord gaan van de reservering ge beurt wel met het voorbehoud dat er in de premie A sector contingenten zijn en dat er overleg komt over het kopers potentieel. Gezien de huidige contin gentverdeling is er dit jaar geen mogelijkheid meer voor premie A bouw en de afdeling ruimtelijke ordening is dan ook van mening dat de woningen alleen gerealiseerd kunnen worden als premie B. Voor deze subsidiecategorie is in Noordholland nog geen contingent verdeling van kracht. ,,Er moet dan wel een concreet en snel uitvoerbaar plan op tafel komen", aldus RO. Garantie Het college staat op het standpunt dat voor Koorn vier maanden lang grond gereserveerd kan worden. De architect werkt in deze samen met aannemer Timmer en makelaar Eelman en het college vraagt om een garantie dat deze combinatie financieel aan de eisen vol doet. Ook is voor het bouwplan een snelle verplaatsing van de Polygastank op het industrieterrein nodig omdat de woningen direct aan de Waalderstraat gesitueerd zijn naast het Kasko gebied. Op Texel komt belangstelling voor het gebruik van kippemest. Deze organische meststof heeft in overige akkerbouwgebieden in Noord- Holland goede resultaten gegeven op de opbrengsten van granen, suikerbieten en consumptieaardappelen. Nu hangt het volledig van de prijs af wat kippe mest mag gaan kosten. Uiteraard speelt de kwaliteit van het produkt een be langrijke rol bij de te betalen prijs. Bij de kwaliteit wordt gedacht aan de voe dingswaarde. Deze wordt bepaald door de hoeveelheid droge organische stof en de waarde aan stikstof, fosfaat en kali. Voor de Texelse gronden met een laag humusgehalte heeft organische mest grote waarde. Wel moet er gekeken worden naar de prijs die voor het produkt betaald moet worden. Aanko pen op basis van een analyse is zeker raadzaam. Uit resultaten van onderzoek blijkt dat de verschillen in bemestings- waarde groot kunnen zijn. Werkprogramma Speciale aandacht in de voorlichting dit jaar krijgt het gewas pootaardap- pelen. Met ongeveer 10 tot 15 personen per groep zal het pootaardappelgewas gevolgd gaan worden. Voor de melk veehouders staat de koppeling melk- controle-veevoeding centraal. De be doeling hiervan is dat er zo goed mogelijk wordt gevoerd aan het melk- vee^ Aansluitend hierop krijgen de deel- boekhoudingen in de rundveehouderij meer aandacht. Ook hieruit kunnen belangrijke gegevens worden gehaald. Met de deelnemers zullenna het bekend zijn van de cijfers gespreksgroepen worden samengesteld. Dit alles om van elkaar te leren. Tevens komt er weer een snijmaisrassenproefveld. Rusland Na de middagpauze werden de aan wezigen „meegenomen" naar Rusland. Dit gebeurde aan de hand van een korte film en dia's van de heer Henk Flens. De reiservaringen en bijzonderheden van de Oekraïne werden vertolkt door de heren Henk de Lugt en Jan Witte. Uit het verslag was duidelijk te beluisteren dat de omstandigheden in dit verre land heel anders zijn dan op Texel. Tegen vier uur kon voorzitter Hin de ver gadering sluiten.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 4