ïr" Inspectie ziet geen heil in andersoortige school in De Waal wr Bezwaar Bornrif algewezen ORM EN HOOG WATER Winterconcert ..Excelsior" EHVOLG VAN PAG.l 2, 'and in Dorpsstraat el verkocht Lijken aangespoeld Taxitarieven omhoog Prijzengeld voor Oosterend Paardrijden op strand fg overgebleven van het parkeerterrein Hoomdersiag, dat de afgelopen zomer nog volop in gebruik was en toen nog door een flink stukje van het strand werd gescheiden. De zee kan er nu vrij in en uit stromen. Het terrein is veranderd in een soort Slufter, waar alleen brokken herinneren aan de oude bestemming. <éjn van Ook het strandpaviljoen van Boks bij paal 12 tjan Ayeslagstaat nog maar op enkele meters van de duinrand. ;n redder, slJtiv", die 's middags omstreeks drie ■met man en muis is vergaan op nuB9 kilometer ten westen van Texel. urn de acht omgekomen opvarenden is n Spchts één geborgen. Het vlot is door ,rsJsen van de KNZHRM whipperploeg ;arpDe Koog aan land gehaald en opge- iv*n' Later bleek dat het vlot af- jajstig is van de HR.Ms. Evertsen, het in Bneschip dat bij de pogingen op de jgftrenden van de opleidingsschoener was betrokken. Het vlot was iet zeegebied waar het ongeluk svond afgeworpen om te dienen als eerpunt voor de zoekende geli- iers. Woensdag werden op het ilse strand wel voorwerpen aange- :en die van de vergane schoener af- "instig zijn. Klaas Uitgeest vond om ■twaalf tussen paal 22 en 23 een vier -Ar lange rubberboot met op de '®uten spiegel het opschrift ,,Activ" en naam van de thuishaven Nyborg. >k werden enkele luiken en deuren nden die van de Deen afkomstig Vanujt een marinehelicopter werd Ie Hors een reddingvlot waarge- dat woensdagmiddag door de perploeg van De Koog werd ge- cteerd. Het vlot was totaal ver- Alleen de luchtfles waarop num- staan, werd voor onderzoek mee- men. Verwacht wordt dat nog ir overblijfselen van het schip zullen poelen. ut- hi'Cor Kuip van café De Kuip in de it^pstraat heeft een aangrenzend win- mdje Dorpstraat 19 van Langeveld e Rooij b.v. gekocht. Kuip heeft geen definitieve plannen met het in ite staat verkerende gebouwtje dat "5 m2 grond staat, maar heeft indeld gedachtig het gezegde dat jpjpmans erf maar één keer te koop is. inkelruimte zal voorlopig worden lurd. De veerdienst heeft van het zware weer aanvankelijk weinig hinder onder vonden. Toen de storm dinsdagmiddag zijn hoogtepunt bereikte bleef de Mo lengat rustig doorvaren zonder ver traging en zonder ernstig slingeren, al gleed op een gegeven moment wel serviesgoed van de tafeltjes. Vanaf zeven uur 's avonds moest de dienst echter worden stilgelegd omdat het water zo hoog was gestegen dat de aanlegbrug in de haven van Den Helder niet hoog genoeg kon worden opge trokken om afmeren mogelijk te maken. De bemanning bleef paraat en wachtte in 't Horntje zakken van wind en water af. Tegen één uur 's nachts was het zover en konden enkele auto's, vrachtauto's en enkele tientallen pas sagiers die in Den Helder waren blijven steken alsnog naar Texel worden ge haald. De mensen hadden tijdig te horen gekregen dat rond middernacht een dienst zou worden gevaren. Donderdagochtend zijn op het strand van Texel bij paal 23 en 24 de stoffelijke overschotten aangespoeld van een man en een vrouw, vrijwel zeker afkomstig van de vergane Deense schoener „Acti v De brokken van het weggerukte dak kwamen achter de woning op een schuurtje en een volière terecht. Zichtbaar is de schoorsteen, die daarbij werd geveld. :De Christelijke Muziekvereniging Ex- nor en de gelijknamige drumband lllen zaterdag 5 februari hun winter- «lcert geven in de Bijenkorf te Oos- De leiding is in handen van respec- Belijk Albert Kuik en Henk Beijert. Bbe verenigingen vieren dit jaar een udnleum de fanfare bestaat 75 jaar en arijdrumband 25 jaar. De echte fees- PMfcheden zullen echter pas in het wrijaar plaatsvinden. Het programma ~r het winterconcert luidt: ining door de voorzitter van Excel- to'.br, de heer T. Medema. da en Fughette over: Dat ons loflied |ijk rijze, S. Tiermsma. hrase, über Harre meine Seele", ïifauh. :e Bohemian, J. Ord Hume, p river rhapsodie, H. L. Walters. Kameraden, mars, Carl Teike. 3°Breden drumband: 'k^rimo, Henk Beijert riomf door ritmiek no. 2, Sandrie •erts 'a®loliday Santiago, Gerard Brinkman. ^Contemporain, Eugêne Angoulême la] Highland games, Sandri Egberts. Rolling thunder, Henk Beijert. i.Ufl öuze irgasso Bravo, W. Laseroms. OOtenanny, H. L. Walters, lex, can trumpets, R. Beck 'Etudiant passé, Ibanez, arr. Stalmeier. Qlfflnember the old times, P. Fihn. oraal: Lof zij de Heer, arr. J. de Haan. fpting. De inspectrice voor het lager onderwijs heeft het gemeentebestuur in een gesprek meegedeeld geen bestaansmogelijkheden meer te zien voor de lagere school in De Waal. Ook het door de ouders opgestelde vernieuwingsplan kan dat voor haar niet veranderen. „Dat zou de problemen alleen maar naar elders verleggen." Dit alles blijkt uit een commentaar van het bureau Voorlichting van het Ministerie van Onderwijs. Het advies van de inspectie zal dus negatief zijn. De gemeente wil zich tot het uiterste inspannen om toch in Den Haag te bereiken dat de school kan blijven bestaan, maar met zo n negatief advies zal dat niet makkelijk zijn. Formeel ligt de beslissing tot instandhouding welis waar bij de gemeente, maar in Den Haag wordt de subsidiekraan bediend. Afstand Een overweging die voor de inspectie meetelt is de afstand tot de dichtst bijzijnde openbare lagere school. Dit ligt volgens deze instelling anderhalve kilo meter van de Redmer IJska school ver wijderd en als minimum-norm voor handhaving wordt hier de afstand van vier kilometer gehanteerd. Als er voor een school bijzondere om standigheden gelden, wordt van geval tot geval beoordeeld, wat de beleidslijn zal zijn. De voorlichtingsambtenaar ver moedde dat die beoordeling bemoeilijkt zal worden door het eigen karakter van het Waalder vernieuwingsplan. ,,Als het om een echte Jenaplan school zou gaan, hebben we vergelijksmateriaal, nu niet." Een echte Jenaplan school is dit echter niet, het gaat hier, zoals bekend, om een Waalder variant, die door Peter Smit van de medezeggenschapsraad bij het afscheid van K. Beekenkamp en W. Albers werd omschreven als: „Kind vriendelijk, niet afgestemd op een vaag gemiddeld niveau, maar met optimale ontplooiingsmogelijkheden voor ieder kind, naar aanleg en vermogen. Zónder dat daarbij de degelijkheid uit het oog is verloren." Achterbaks Volgens de gemeentecomputer zou den, naast de 19 kinderen uit De Waal nog eens 19 kinderen uit de omgeving van het dorp de school kunnen be zoeken. Als begrenzing voor dit gebied wordt de voormalige wijk W aange houden. De meeste van die kinderen gaan nu naar andere scholen. De burgemeester zag dit echter niet zomaar gebeuren. Hij constateerde in zijn toespraak bij het afscheid van K, Beekenkamp en W. Albers dat de gevoelens over de toekomst van de onderwijsinstelling niet erg gelijkge stemd zijn: „Er is slechts resultaat te bereiken als ouders als één blok achter het schoolbestuur, en dat is de ge meente, zouden gaan staan. Het gaat niet aan in een brief te vragen of het de bedoeling van het college is de school te laten verdwijnen. Een achterbakse machtsstrijd kan slechts tot resultaat hebben dat de school verdwijnt." Klare taal van Engelvaart die erop wees dat het de taak van het gemeentebestuur is ervoor te zorgen dat er voldoende openbare scholen zijn, maar dat er dan wel met steekhoudende motieven ge werkt dient te worden. Brief Met de brief doelde de burgemeester op een schriftelijk protest dat de ouder raad naar het college had gestuurd. Zij waren het niet eens met de kandidatuur van Goos Westerlaken voor de post van tijdelijk schoolhoofd. B en W legden dit protest naast zich neer omdat er geen goede redenen voor aangevoerd wer den. Diverse ouders moeten toen ge dreigd hebben hun kinderen naar een andere school te sturen, een daad die gelijk staat met het ondertekenen van het doodvonnis voor het basisonderwijs in De Waal. Bij de ondertekenaars kon geen na dere informatie verkregen worden over hun beweegredenen. Eén van hen ver wees hiervoor naar Goos Westerlaken zelf. Die was wel bereid een toelichting te verschaffen: ,,Het heeft waarschijnlijk te maken met de manier waarop ik mijn privéleven inricht. In heb bijvoorbeeld een tijd met twee mensen samen gewoond. Toen in destijds betrokken raakte bij het onwikkelen van het vernieuwde onderwijsplan heb ik eerlijk gezegd dat ik hoofd van die school zou willen worden. Daar ontstonden problemen over, zodat ik de toezegging deed mij terug te zullen trekken als er ernstige tegenstand zou zijn. In de tijd dat we met het ontwikkelen van dat plan bezig waren, raakte ik onverwacht werkloos, zodat ik wel wilde solliciteren. Die te genstand is dus gekomen en daarom heb ik me teruggetrokken hoewel ik al benoemd was." Niet rechtstreeks Niemand richtte zich rechtstreeks met bezwaren tot Westerlaken zelf. „Nie mand heeft ooit tegen mij gezegd dat ik voor die baan niet geschikt zou zijn. Ook is er nooit iemand geweest die bij mij aankondigde actie te gaan onder nemen tegen mijn kandidatuur. Ik heb gehoord dat men mij te vrij van opvattingen vindt. Het raakt me echt dat niemand mij zelfs maar naar mijn opvoedkundige inzichten heeft ge vraagd. Als ik niet zelf was gaan infor meren had ik niets vernomen van al de onrust rond mijn benoeming." De tarieven van Texelse taxi's gaan dit jaar omhoog. Dat is de uitkomst van het overleg tussen taxi-ondernemers en gemeente, waarbij een ander systeem (dat vroeger ook werd gehanteerd) van eerste aanslag wordt aangehouden. Er komt een vaste eerste aanslag van f5,— waarvoor maximaal vijf kilometer gere den kan worden. Tot nu toe was de regel dat bij het instappen een eerste aanslag van f2,50 werd gerekend en dat het uiteindelijke bedrag afhankelijk was van het aantal gereden kilometers. In de praktijk hiel den weinig chauffeurs zich aan deze regeling en rekenden gemiddeld een bedrag van vier tot zes gulden voor een „kort ritje". „De taxi-meter werd niet aangezet en dat is natuurlijk onjuist", aldus de afdeling algemene zaken die het college adviseerde weer, net als vroeger, de „vrije kilometers" in te voeren. Nu kost een rit van minder dan vijf kilometer vijf gulden en daarna treedt de taxameter in werking. Deze constructie levert de taxi-ondernemer bij korte ritten méér op. Lager Uitgezonderd Grootjen, waren alle taxibedrijven van mening dat dit jaar de maximale tariefsverhoging moet worden aangehouden. Dat resulteert in de vol gende prijzen, met tussen haakjes het oude tarief: heen en terug met dezelfde klant f0,90 per kilometer (f0,85); heen met klant, terug leeg of andersom 1,80 per kilometer 1,70) en wachttarief per uur f26,20 (f24,65). Taxibedrijf Grootjen gaf tijdens het overleg te kennen voorstander van ver laging van de tarieven te zijn, omdat het aantal mensen dat van taxi's gebruik maakt de laatste jaren drastisch af neemt. Die afname is, volgens Grootjen, geheel te wijten aan de huidige tarieven. Het college stelt f250,— beschikbaar voor de prijzen pot ten behoeve van het feest Oosterend Present. De organi serende stichting had om een prijzen- bedrag gevraagd omdat men alle prijzen collectief wil inkopen. Het college is van mening dat naast de gemeentelijke prijs „de Zilveren Zweep" (het concours hippique wordt tijdens Oosterend Present gehouden) meer gemeenteprijzen mogen worden ingesteld. Het geld wordt gehaald uit de post onvoorzien. Ook zijn B en W voorstander van een stand in de tentoonstellingstent, maar of deze er ook werkelijk zal komen hangt af van het uiteindelijke bedrag dat hier voor op tafel moet komen. De afdeling culturele zaken wil tijdens het feest een tentoonstelling houden in het muziekcentrum met werken van Toon de Haas waaronder zijn door de gemeente aangekochte collectie „30 gezichten op Oosterend." D. de Vries van manege Bornrif heeft bezwaar aangetekend tegen de regels voor paardrijden op het strand, zoals die zijn vastgelegd in de Algemene Politie verordening. De manegehouder is van mening dat ook het strand tussen paal 17 en 20 's morgens en 's avonds in het zomerseizoen vrij moet zijn voor paard rijden. De huidige mogelijkheden zijn te beperkt. Die huidige mogelijkheden zijn in de periode van 1 april tot 1 oktober 's morgens voor 10.00 uur en 's avonds na 19.00 uur alleen op het strand tussen paal 15 en 17 en tussen paal 29 en 30. De Vries voert als bezwaar aan dat het gedeelte tussen paal 15 en 17 uit commercieel oogpunt te kort is en dat de Hollandse kust wat paardrijden be treft verder vrij is. De manege-eigenaar noemt de Badweg zeer geschikt als opgang voor paarden en zegt dat ook de bereden politie en de Jan Plezier op dit strandslag komen. Een andere reden om de regels te verruimen is volgens De Vries het feit dat er „voor tien uur 's morgens nog geen toeristen op het strand zijn." Van de commandant van de bereden politie heeft hij vernomen dat deze geen bezwaar heeft tegen uitbreiding van het aantal strandslagen voor de ruitersport Vreemd De afdeling algemene zaken doet de mening van de commandant af met de opmerking „Dat mag dan zo zijn", waarbij opgemerkt wordt dat het vreemd is dat zijn mening over dit onderwerp bekend is bij de manege eigenaar. Algemene zaken houdt vast aan een advies van Rijkswaterstaat waarin naar voren komt dat op dit lage en smalle strand geen paarden moeten worden toegelaten. Het gegeven dat de Jan Plezier wel via paal 20 op het strand komt, noemt de afdeling „geen verge lijking." „Hier gaat het om één rit per dag en om een wagen met vaste menner, dat is iets heel anders dan groepen indivi duele ruiters." De beroepschriftencom missie adviseerde het college dit be zwaar ongegrond te verklaren, maar vond wel dat mogelijkheden om elders aan de westkust uitbreiding aan het paardrijden te geven, moeten worden onderzocht. Het college is het met de commissie eens en stelt voor het be zwaar ongegrond te verklaren. tlJDAG 4 FEBRUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 5

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5