Huismus te gewoon om interessant te zijn? Vroege lepelaars? Fiets gevonden Fiets gestolen Raadsvergaderin Doorrijden Eilandcompetitie volleybal MST-programma Goede start Tetak-teams Veldman en Lobato bowlingkampioenen Kampioenschap Klaverjassen Bowlinguitslagene Lange afstand-lopers Handbal MST PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI Mus is bijna synomien voor grauw of grijs. Toch is het de moeite waard om eens beter op mussen te letten. Ook omdat er verschillende soorten zijn. In Nederland komen vier soorten voor die naar de naam mus luisteren: de hegge- mus, de grasmus, de ringmus en de huismus. De eerste twee vallen eigenlijk meteen weer af. Ze heten ,,mus" omdat ze tamelijk grauw getekend zijn, maar hebben niets met mussen te maken. Ze zijn helemaal niet verwant met de echte mussen. Dat zijn alleen de huismus en Even iets heel anders. Enkele mensen kwamen twee heel vroege lepelaars melden. Die waarneming is inderdaad correct, maar vroeg zijn ze niet. Het betreft namelijk twee dieren die nooit zijn wegge- weest! Uit zachte winters zijn wel meer overwinter/ngsgevallen be- kend, hoewel bij mijn weten nog nood van twee dieren tegelijk. Voor deze lepelaars is het te hopen dat het niet al te koud meer wordt. de ringmus. De ringmus is op Texel ook regelmatig te zien maar hij valt minder op. De verschillen tussen beide soorten zijn in ieder vogelboekje goed te zien. Opvallend is dat in tegenstelling tot de huismus, waar mannetje en vrouwtje duidelijk van elkaar verschillen, bij de ringmus beide geslachten precies het zelfde getekend zijn Men heeft geen idee waarom dat is of hoe dat ontstaan is. Bij andere mussensoorten in andere werelddelen zijn het mannetje en vrouwtje wèl verschillend. Afgezien van 's winters zien we de ringmus bijna nooit in de dorpen. Meestal blijft de soort meer op het platteland, langs bosran den, in bosjes e.d. Hij broedt daar vaak in nestkastjes. Dorpsvogel De huismus is wel een echte dorps- vogel, hoewel hij ook in buurtschappen en rond boerderijen „rondhangt". In De Slufter of midden in het bos zullen we een huismus zelden of nooit aantreffen. Een als u ze toevallig eens in de duinen, ziet is de kans bijzonder groot dat er een voerplaats voor fazanten in de buurt is, want mussen pikken graag overal hun graantje mee. Algemeen geldt dat over al waar mensen leven, ook mussen voorkomen. De huismus is hèt voor beeld van wat we een „cultuurvolger" noemen. Oorspronkelijk hoort hij thuis in warme, droge savanne- en steppege bieden. Van daaruit heeft hij kans gezien grote delen van Europa en Azië te „ver overen". Duidelijk is dat die uitbreiding zich beperkt tot plaatsen waar de mens van de landbouw zijn hoofdmiddel van bestaan maakte. Wij zorgen ervoor dat de huismus het hele jaar door voedsel Huismus, mannetje in zomerkleed. Rechtsboven: kop van het vrouwtje. Onder: ringmus. De huismus leeft tegenwoordig niet alleen in Europa, Afrika en Azië maar bijna over de hele wereld verspreid. We kunnen hem aantreffen in Noord- en Zuid-Amerika, Australië, Nieuw Zee land, etc. Daar zijn ze niet op eigen kracht beland. Een mus die vliegend de oceaan oversteekt is een onmogelijk heid. Emigranten namen de beestjes overal mee naar toe. Men kon het ver trouwde getsjilp kennelijk niet missen. Tussen 1850 en 1870 werd de huismus in Noord-Amerika ingevoerd en binnen 50 jaar veroverde hij bijna het hele continent. Ook op de veelbesproken Falkland Eilanden broeden sinds 1919 huismussen. Een groepje belandde toe vallig aan boord van enkele walvisvaar ders en reise zo vrijwillig van Argentinië naar Port Stanley. Er is nog zo'n geval bekend van reizende huismussen. In 1950 voer een groepje vanuit Bremer haven aan boord van een vrachtschip mee naar Melbourne in Australië om zich daar de ontschepen en te vestigen! Wevervogels Niet alleen zorgen wij mensen voor veel voedsel, we bieden de soort ook Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228) 741 Weet u hoeveel mussen er in Nederland broeden? Het lijkt bijna onmogelijk dat te zeggen. Toch wordt er in de Atlas van de Nederlandse broedvogels een aantal genoemd: tussen de één en twee miljoen paren! Die zijn natuurlijk niet allemaal geteld. De meeste mensen kijken niet eens naar mussen. Toch zijn er in een aantal gebieden, dorpen en steden enthousiaste vogelaars geweest die de mussen wèl geteld hebben. Uit die gegevens kan men een gemiddelde aantal paren per hectare berekenen, en daaruit volgt dan het totaal aantal voor ons land. Hoe minder er geteld is, hoe onnauwkeuriger deze methode is. Daarom rolt er voor de huismus een totaalschatting van tussen één en twee miljoen uit. De huismus is onze meest algemene vogelsoort die iedereen kent, maar we weten weinig van hem af. kan vinden in de vorm van allerlei afval, zaden en granen, land- en tuinbouw- produkten. Wanneer de soort zich pre cies in ons land vestigde is niet met zekerheid bekend. Het is aannemelijk dat dat al zo'n 4000 jaar vóór Christus was! voldoende nestelgelegenheid. Mussen zijn holenbroeders en op Texel broeden ze allemaal onder de dakpannen. Ook in de winter zoeken ze vaak beschutting en warmte op zo'n nestplaats. Toch is de soort wel degelijk in staat zo maar nesten in bomen of struiken te bouwen. Dat worden dan tamelijk slordige bouw sels van gras, hooi en stro, rond en met een dak. Ongeveer zoals een winter koninkje dat doet. Hij bouwt dan dus zelf een hol. Aan deze „kunde" her kennen we de verwantschap van de huismus met de Afrikaanse wevervo gels. Die bouwen, zoals u misschien wel eens op de tv gezien heeft, kolonie- gewijs hangende nesten in de bomen. Het bouwen van dergelijke nesten is in zuidelijke landen niet ongewoon, maar hij ons komt het bijna nooit voor. Hoewel Drijver van Texel van vroeger wel „vrije" nesten vermeldt, is er tegenwoordig niets meer van bekend. Of weet iemand toch nog plaatsen waar mussen niet in echte holen broeden? Waarschijnlijk heeft het wel of niet bouwen van nesten in bomen met het klimaat te maken. Mussen blijven vogels met een voorkeur voor warm en droog. Met ons natte klimaat zit je „onder de pannen" heel wat comfor tabeler dan hoog in een boom! Een nare eigenschap van de huismus kan zijn dat hij wel eens een zwaluwnest inpikt. Als dat een leegstaand nest van vorig jaar is, is het niet erg. Het komt echter ook voor dat ze de rechtmatige bewoners eenvoudigweg verjagen. Zo gooide een stel mussen bij het NRC vorig jaar de kleine jongen van een boerenzwaluw zonder pardon het nest uit. Doorgaans echter kunnen we veel plezier aan huismussen beleven. Het zijn vaak drukke, driftige baasjes, vooral de mannetjes zijn minder grijs en grauw dan op het eerste gezicht lijkt en het zijn ook gezellige diertjes. Vooral in deze tijd kunnen groepjes mussen gezamenlijk zo zitten te zingen dat het een lust voor het oor is. Natuurlijk zijn het geen nachte galen maar het gekwetter en getsjilp klinkt toch heel aardig. Een Engelse onderzoeker schreef over die mussen- koorzang: „met hun buik vol, niet veel te dien en geen gevaar te duchten, geven ze uiting aan hun tevredenheid." Adriaan Dijksen. Op de Duinreep in Den Burg is zater dag een crossfiets gevonden. De fiets is via de politie terug te verkrijgen. Uit het steegje tussen de Wever straat en de Waalderstraat werd in de nacht van maandag op dinsdag een beige Gazelle damessportfiets gestolen, die daar door een 40-jarige Texelaar was neergezet. De gemeenteraad komt din avond om 19.30 uur in openbare ve dering bijeen. De agenda luidt als v 1Notulen van de vergaderingen van en 21 december 1982 en 11 januari 2. a. Ingekomen stukken; b. M delingen; c. Beantwoording raad gen. 3. Diverse voorbereidingsbesluiten M. Goënga,'Diek 1 Den Hoorn uitbreiding van een supermarkt; b Graaf, Beatrixlaan 19, Den Burg, uitbreiding appartementen; c. Nl( Dageraad 1, 't Horntje, voor uitbreid van een studentenlogeergebouw; d. Cramer, Bargen 6, voor verbouw i een stolpboerderij. 4. Beslissing op ingekomen bezwa schriften en vaststelling van het ja f! programma sociaal en cultureel wfc voor 1983. 5. Overzicht aan reserve garantie tg plichtingen woningbouw. 5. Overzicht onvoorziene uitga,|j nummer 2. 7. Wensenlijst en investeringsplan) Bolder 1983. 8. Renovatie A veld sportverenig| Texel. 9. Vervanging grondkabel terrein! lichting B veld sportvereniging Texeg 10. Omheining sportveld De Koog. r 11. Vervangen klimtouw-installatiel klimramen gymnastieklokaal j Hoorn. 12. Kleine renovatiewerkzaamhet gymnastieklokaal Beatrixlaan. 13. Vervangen 2 personenauto's j meentewerken. 14. Vervangen straatnaamborden. 15. Aanvullen meubilair raadhuis. 16. Aanschaffen uitrusting brandvt personeel 17. Ontslag van de heer W. Albersfl hoofd van de o.l.s. te De Waal. 18. Nadere vaststelling voorschot ploitatievergoeding kleuteronder) over 1982. 19. Voorschot exploitatievergoeij kleuteronderwijs over 1983. 20. Aangaan kredietverzekering De ij der. 21. Aanpassing precedureverorderj Algemene Bijstandswet, 22. Behandeling beroepschrift L. Bruining brandbeveiligingsverordenJ 23. Tijdelijke uitbreiding werkuren j soneelsfunctionaris De Bolder. 25. Gevolgen van het niet doorgaanl de aankoop van het pand Kogerstraaf 26. Notulering raadsvergaderingen. Bij de politie werd woensdag aanl gedaan van beschadiging van een i De wagen was door een Texelsj Oudeschild geparkeerd. Toen zij tel kwam bleken rechtervoorspatbordl koplamp te zijn beschadigd. De pcf heeft het vermoeden dat het hier 1 doorrijden na een aanrijding gaat. j mogelijk aanwijzingen kan geven 1 verzocht contact op te nemen. Uitslagen 1 februari: Mannen: Question-RWS 1 1 Gemeente-Bravura 2—0 PEN-Teso 2-0 Time Out-PH Hotel 2—0 Kobeko-Smash 1 1 1 Timmers bakkerij-v. Wijngaarden 1 1 Berekuip-Molenkoog 0—2 Mengsmering-Cors Polis 0—2 Westerlaken-Memo 1 1 TZT 2-Poedelprijs 0—2 Verfbus-Pado 1 1 Vrouwen: Mantje-CVI Vopoda-Gar.Dros Koffieshop-Skil Gyvo-Goënga 2 Smash 2-Frans Zegel 12 Balcken-Cafeetje VW Audi-First Lady 2-0 0-2 1-1 2-0 1-1 0-2 0-2 Taxi Smidt-Smash jeugd 0—2 Gar.Kikkert-Expert 0—2 Bremakker-Nokanto 0—2 Programma 8 februari: Veld A mannen: Amro-Poedelprijs Westerlaken 19.05 u. Gemeente-Time Out RSG 19.45 u. RSG-Gamma Gemeente 20.25 u. Smash3-Bravura Gamma 21.05 u. Graaf sp.-PH Hotel Smash3 21.45 u. Bremakker-DGM Krim 22.25 u. Krim-Reisburo Bremakker Veld B mannen en vrouwen: 18.30 u. Versluis-Memo Vredelust 19.05 u. Vredelust-Westerlaken Amro 19.45 u. TZT2-Mengsmering CVI 20.25 u. Graaf sp.-CVI Lindeboom 21.05 u. Lindeboom-Gar.Dros WGD 21.45 u. WGD-Goënga 1 Deja vu 22.25 u. Deja Vu-Antiekhuisje Goënga 1 Veld C vrouwen: 18.30 u. Vijfsprong-Hema Casino 19.05 u. Casino-Frist Lady Vijfsprong 19.45 u. Ass. Bremer-VW Audi Taxi Smidt 20.25 u. Taxi Smidt-Fr Zegel Bremer 21.05 u. Rog-Nokanto Expert 21.45 u. Gr.Slock-Expert Molenkoog 22.25 u. Molenkoog-Boetiek 22Gr.Slock Vrijdag 4 februari 1983: Basketbal Sportlaan, Den Helder: 19.00 u Marels-HBC b (m.jun) Zaterdag 5 februari 1983: Basketbal Sportlaan, Den Helder: 19.00 u. Marels-'t Zwin (h.sen.) De Brug, Den Helder: 17.00 u. Marels-Advendo (j.jun.) Volleybal Joco, Den Helder: 15.00 u. HCSC 4-Tevoko 3 (h)f Ons Genoegen, Den Burg: 12.30 u. mini wedstrijden 13.45 u. Tevoko 1-Harpoen 1 (d) 13.45 u. Smash'68-Muwi 1 (d) I 13.45 u. Tevoko 1-HCSC 2 (asp. m.) 14.15 u. Tevoko 2-HCSC 2 (asp. m.) 15.15 u. Tevoko 2-Advendo 1 (d) 15.15 u. Tevoko 3-WSOV 2 (d) 15.15 u. Tevoko 2-WSOV 2 (h) Joco, Den Helder: 13.30 u. Tevoko-Noordkop (j.asp.) 14.15 u. Tevoko-HCSC (j.asp.) Zondag 6 februari 1983: Handbal Ons Genoegen, Den Burg: 12.30 u. MST-ZAP 3 (m.asp.) 13.30 u. MST-Tonegido 2 (d.jun.) 14.30 u. MST-JHC 3 (d.sen.) 15.45 u. MST-LSVV 2 (h.sen.) Maandag februari 1983: Volleybal Sportlaan, Den Helder: 18.45 u. WSOV-Tevoko (j.asp.) Zaterdag ging voor alle Tetak teams de nieuwe voorjaarscompetitie van start. Alle teams speelden een thuis wedstrijd in sportzaal De Ferrever. Tetak 1 kwam uit tegen 't Hooge Huys 12 uit Alkmaar. Voor het eerste team ontstonden geen noemenswaardige problemen. Het was wel goed te merken dat dit de eerste wedstrijd was na lange tijd. De vorm was nog niet bij alle spelers aanwezig, maar door een enorme vechtlust ten toon te spreiden, zag Tetak 1 toch kans een prachtige 8—2 overwinning binnen te halen. Ruud Koorn-Neuhoff en Lieuwe van der Veen wonnen elk twee partijen, terwijl Max Hagedoorn kans zag zijn drie partijen in winst om te zetten. Het dub belspel werd door Ruud Koorn en Max Hagedoorn knap in twee sets gewon nen; 21 17 en 21 16 Tetak 2 had het een stuk moeilijker tegen Rats 12 uit Hoorn. Na een neder laag van Frans Room kwam Tetak 2 goed terug door winst van Fred Mosk en Tiete Faber en een overwinning in het dubbelspel waardoor Texel ineens met 3— 1 voor kwam te staan. De resterende partijen werden om beurten door beide teams gewonnen, waardoor Tetak 2 uiteindelijk met een 6—4 overwinning aan het langste eind trok. Frans Room en Fred Mosk wonnen elk tweemaal een Tiete Faber kwam eenmaal tot winst. Jeugd Het Tetak-jeugdteam is gepromo veerd naar de derde klasse en dat betekent dat ze het erg moeilijk zullen krijgen. Vooral door het uitvallen van Rob Bakker is het team ook danig ver zwakt Dit kwam zaterdag al meteen duidelijk naar voren tegen Rats 2 uit Hoorn. Marco Koorn wist de eer te redden door één fraaie overwinning en Peter Maas zat tweemaal erg dicht bij winst, maar nieuwkomer Jelte van der Kooi ondervond teveel tegenstand. Pe ter Maas en Marco Koorn verloren samen het dubbelspel in drie sets: 21 16, 16—21 en 19—21. Al verloor het Tetak jeugdteam dan met 9 1 toch zijn er goede prestaties geleverd. Met iets meer ervaring en geluk hadden er nog enkele partijen gewonnen kunnen worden. Zaterdag 5 februari a.s spelen alle Tetak teams een uitwedstrijd. Tetak 1 gaat naar Hoorn om daar uit te komen tegen Rats 9. Aanvang 11.00 uur. Tetak 2 en Tetak jeugd gaan het in Schagen opnemen tegen respectievelijk Polisport 4 en 1. Deze wedstrijden beginnen om 10.00 uur. Alle teams vertrekken met de boot van 9.05 uur. Bij de dit weekend gehouden Texels jeugdkampioenschap bowlen, waren de resultaten beter dan vorig jaar. Peter Veldman kwam als hoogste in de finale met een gemiddelde van 175 en een hoogste game van 224 en hij wist deze score tot het einde vast te houden. Om de tweede en derde plaats werd verbeten bevochten door Martin Koorn en Dennis Beumkes. Martin, die met een kleine voorspring de finale inging, zag deze in een achterstand omgezet, toen Dennis in de vierde en vijfde game 200 en 216 gooide. Maar in de laatste game kwam Koorn terug en werd tweede met 15 pins voorsprong op Dennis Beumkes, die derde werd. Vierde werd Jan Willem van Zeijlen met 150 gemiddeld en een hoogste game van 210. Vijfde werd Robert Saai en zesde Richard Zutphen. Bij de meisjes werd Liesbeth Lobato voor de derde achtereenvolgende keer Texels kampioene. Anja Witte startte beter, maar Liesbeth had toch de lang ste adem en worn met 143 gemiddeld. Anja Witte werd tweede en Wendy Zutphen derde. Naar de Nederlandse kampioen schappen zullen worden uitgezonden: Jongens Peter Veldman, Martin Koorn en Dennis Beumkes. Bij de meisjes alleen Liesbeth Lobato. Zij haalden de door de Bowling Federatie gestelde limiet. Na de vierde ronde om het klaverjas- kampioenschap van Texel heeft het koppel J. Zoetelief en M. Vittali de leiding genomen in het klassement. Het behaalde een score van 6762 punten wat genoeg was om G.Veeger en M. Veeger van de eerste plaats te verdrin gen. Deze vierde ronde werd gewonnen door het koppel D. Westdorp en J. Koning met 7260 punten, dat hiermee opklom naar de achtste plaats. Tweede werden W. Wiering en J. Vonk met 7236 punten en derde de dames C. Zijm en N. van de Veen met 7103 punten, wat ze een flinke winst in het klasse ment opleverde. Dan volgde J. van Tunen en D. Witte met 6917 punten en mevrouw Huisman en R. Kleinveld met 6866 punten. Het koppel T. Huisman en L. Eelman dat 6796 punten behaalde, klom naar de vijfde plaats en J. Koning en D. Kalver- boer staat met 6767 punten op een negende plaats. Een stand waarin de laatste ronde op 25 februari nog heel wat kan veranderen, gezien de kleine verschillen die er onderling zijn. Stand na de vierde ronde: J. Zoetelief-M. Vittali 27461 6 G. Veeger-M. Veeger 26969 10 Echtp. J. Koomen 26518 8 G.Witte-F. Veeger 25997 11 P. Bruin-M. Bakelaar 25850 9 V. Zoetelief-C. Vittali 25799 11 D. Westdorp-J. Koning 25765 10 J. Sikkeleras-D. Kalverboer 25694 8 H. Bakker-C. Vinke 25614 13 A-klasse: Visman eethuisje-Cafeetje 5l Paal 9-Strandplevier 1 al Vitaminebron-Fun fl De Koogel-Luwe Boshoek fft Paal 19-Reizenburo 3 ft. B-klasse: Martha-Sommeltjes Wimpy-Ko Live Steigertje-Malisa Dubbel El-Jan Toes bv Dinsdag league: Paal 19-Strandplevier Tornado's-Team 6 Loodg.Zijm-Tutti Quanti Dames trio league: T Fords-The Kids Stumpers-De Goot Klavervier-CMM -m 3j1 3 ja 2'A- Theo Franchimon blijft het in de loop sport uitstekend doen. In een veld van 500 600 deelnemers, waaronder een belangrijk deel lid was van een atletiek vereniging, werd hij vierde over de afstand van circa elf kilometer. Hij liet de goede tijd van 36.47 noteren. Dichter bij huis behaalde André Brouwer een triomf in Den Helder. Hij werd op de zeven kilometer eerste bij de wedstrijd- lopers. Ondanks de harde wind wist hij de afstand af te leggen in de snelle tijd van 24.29. Eduard Dijker en Jaap Slikker kwamen in de prestatieloop van zeven kilometer ook knap voor de dag met resp. 30.05 minuten en 32.32 minuten. Ze werden daarmee 13e en 20e. Arie de Ridder verscheen ook weer aan de start. Hij is het bepaald nog niet verleerd en liep zich in een sterk veld naar de zesde plaats op de vijftien kilo meter. De tijd werd beïnvloed door de sterke wind, maar was desalniettemin 57.41 minuten. Veldloop Voor de liefhebbers is er a.s zater dagmiddag in Den Helder een veldloop over resp. 2, 7 en 15 kilometer. De start tijden zijn voor de 7 km 13.15 uur en voor de 15 km. om 14.00 uur. Noordkop De handbal heren senioren we geteisterd door een golf blessures| was zes man geblesseerd. Dit gebe juist nu men tegen de koploper mi spelen. MST trad in Anna Paulowna tegen ZAP 1In het begin ging de leuk gelijk op, maar langzaam zeker liep ZAP uit. De ruststand 11—6 voor ZAP. In de tweede helftsj het voor MST niet veel beter en dal kwam ook dat gebrek aan cor parten ging spelen, omdat MST één wissel had. De eindstand 27-14 voor ZAP. Dames juniors De dames junioren hebben on| tuinlijk verloren van Zeemacht 1 uit Helder. De dames hadden een wa( dichte verdediging, terwijl de MST dediging niet zo goed functioneel Dit had tot gevolg dat de einstand 7 1 voor Zeemacht-op het scori1 verscheen. organiseert deze loop vanaf het 0'2i terrein, toegang via Doggersvaart ven kilometer boot 12.05 uur; 15 meter boot 13.05 uur. De halve marathon van De Waal worden gehouden op 26 februari.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 8