Cjroen l^wartj jexels in het hart-, Commissie positief over uitbreiding verpleeghuis BERGING KW 149 IN VOLLE GANG Zendmachtiging grootste probleem voor omroep Radiomensen NCRV gaven voorlichting Koog Promotion wil kwaliteits verbetering 'oning wordt snel hersteld Inbraak l&e Noordijk-uitkering voor agrarisch museum Protest met projectielen Garanties Bedrijf Daalder in andere handen Gemeente maakt aankoop ongedaan met f12.500,- Weer „Dorp in de winter" in De Cocksdorp lAARGANG Nr. 975S DINSDAG 8 FEBRUAR11983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Dosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741. na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34 60.398. vereniging ,,De Koog Promotion" nitiatieven ontwikkelen om tot be de vormen van kwaliteitsverbetering lomen, waarbij met name wordt acht aan voorzieningen op het id Men wil dat het aldaar gesta- serde reddingmaterieel wordt ver- rd; er zou onder andere een betere snellere reddingboot ten behoeve de reddingbrigade moeten komen, de strandreiniging zou nog voor etering vatbaar zijn. Verder wil men strandslag van De Koog toegankelijk en voor rolstoelgebruikers door het srengen van verharding, et bovenstaande zal ter discussie den gesteld in de hedenavond in ners Tearoom in De Koog te hou- jaarvergadering van De Koog Pro ion, waarop niet alleen alle leden som zijn maar ook (nog) niet aange- m ondernemers uit De Koog. die vergadering zullen verder me- alingen worden gedaan inzake de misatie van de braderieën en er is bestuursverkiezing waarbij de vol- 5 rooster aftredende Th. van Hoorn Dobber herkiesbaar zijn. Tenslotte dt een film van een reddingdemon- tie van de KNZHRM vertoond. s twee woningen aan de Beatrixlaan jij de storm van vorige week hun verloren, worden snel hersteld. De eente heeft in recordtijd de bouw- unning in orde gemaakt en gaat er akkoord dat de nieuwe kap een ienli|k stijlere helling krijgt, zodat een bruikbare vliering krijgt. Het dak was vrijwel plat. De bouw zal Jen uitgevoerd door Daalder uit De ssdorp. de nacht van donderdag op vrijdag d ingebroken in het bedrijf van jeveld en de Rooij B.V. aan de straat-Warmoesstraat in Den Burg. dader brak een raam open dat be saar is vanaf een ingesloten gedeelte de parkeerplaats van Moerbeek en zo het drukkerij-kantoor binnen- gen. Van hieruit ging hij via een endeur naar de winkel waar de ia werd opengebroken en f3000, d weggehaald. De politie heeft de in onderzoek. De mobiele zandzuiger zondagmiddag in aktie. Het werk trok vooral in het weekend veeI bekijks. Het bergen van de gestrande kotter KW 149 is sinds zondag in volle gang. Maandagmorgen kon na een hachelijke nacht het eerste succes geboekt wor den: de kotter kwam los van de grond en werd enkele meters zeewaarts ge trokken. Als de wind niet toeneemt zal de sleepboot Dolfijn" van de ber gingsmaatschappij Smit-Tak vandaag een poging wagen het schip geheel vlot te trekken. De bergers boekten tijdens de orkaan van vorige week dinsdag het eerst succes. Met behulp van de hoge water stand, een honderd meter in zee uitge zet anker met katrol en een bulldozer werd de KW 149 geheel gedraaid. Het schip lag toen met de kop richting branding, maar de mobiele zandzuiger kon de eerste dagen na deze storm nog niet worden ingezet. Vrijdagavond werd een eerste poging ondernomen, maar zaterdag moest het werk met de zuiger wegens harde wind weer worden ge staakt. Zondag was de zandzuiger onder veel publieke belangstelling de hele dag in actie en dat leverde een forse geul rondom het schip op. Slagzij Er werd zelfs zoveel zand weggezo gen dat de KW 149 gevaarlijk begon te kantelen. De kotter had zondagnacht een slagzij van maar liefst veertig graden en het zeewater stroomde aan één kant over het dek. De opkomende vloed zorgde er echter ook voor dat het schip weer horizontaal kwam te liggen en maandagmorgen lag de boot ,,vrij". Geul De kabel die vanaf het schip via het anker in zee naar een (in tegenover gestelde richting) trekkende bulldozer loopt, bleek sterk genoeg om ,,de Kat- wijker" enige meters te verplaatsen. Gisteren werd door de bergers de hele dag hard gewerkt en vannacht was het schip vijftien meter richting zee ge trokken. De zandzuiger zorgt continu voor een geul aan de voorzijde van het schip en het ziet er naar uit dat de kotter weldra weer vele meters in zee zal liggen, ook bij laag water. Als dat gebeurt kan de sleepboot in actie komen om de klus af te maken. Gistermorgen wilde men al een poging wagen, maar de „Dolfijn" bleef toen nog in de haven van Oudeschild waarbij als reden werd opgegeven dat de bries op zee te stevig was voor verantwoord bergingswerk. Zondagnacht maakte de KW 149 ernstig slagzij. De opkomende vloed zorgde er later voor dat het schip weer horizontaal kwam te liggen. De commissie voor Ziekenhuisvoor zieningen van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noordholland heeft vrijdag positief gereageerd op de plannen om het Verpleeghuis Texel uit te breiden. De plannen voorzien in uitbreiding van het verpleeghuis met 14 bedden. De commissie gaat akkoord met de bouw kundige voorzieningen daarvoor maar wil de aanwas van patiënten vooralsnog beperken tot negen. Het gaat hier om psycho-geriatrische patiënten. Opne ming van vijf somatische patiënten wordt nog niet direct wenselijk geacht maar wordt voor de toekomst allerminst uitgesloten. Stap Bij de Stichting Samen Eén wordt de De jaarlijkse uitkering van het Noor- dijkfonds is dit jaar toegekend aan het agrarisch museum in De Waal. Secre taris Maarten Roeper van de stichting die het fonds beheert maakte dat bekend tijdens de donderdag gehouden veehouderijdag 1983 in hotel De Peli kaan. Hij sprak de hoop uit dat het geld aan de geplande uitbreiding zal worden besteed. Voorzitter J. C. Roeper van de Stichting Agrarisch Museum nam de duizend gulden in ontvangst. Het was hem op dat moment al bekend hoe hoog het bedrag zou zijn, omdat even te voren de begroting en balans van het fonds aan de orde waren geweest. Het Noordijkfonds is opgericht met het geld dat overbleef na opheffing van de Vereniging tot bestrijding van TBC bij rundvee. Noordijk was de dierenarts die daar erg druk mee is geweest. Jaarlijks wordt de rente van het kapitaal uitge keerd ten bate van een Texels agrarisch doel. De uitkering zou momenteel ruim honderd gulden hoger kunnen zijn, maar om ook in de toekomst een bedrag van duizend gulden te kunnen blijven uitkeren bij een lagere rentestand wordt nu wat gereserveerd. positieve houding van de provinciale commissie beschouwd als een belang rijke stap in de goede richting. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gezien de toestand van 's lands financiën, zouden daar be zwaren kunnen liggen. Een gunstige rol zou echter gespeeld kunnen worden door het feit dat uitbreiding van het thans zeer kleine (en daardoor in ver houding qua exploitatie kostbare) ver pleeghuis, leidt tot betere rentabiliteit. Uitbreiding van het verpleeghuis is niet alleen van belang voor patiënten die nu soms vrij lang moeten wachten voordat ze kunnen worden opgenomen, maar ook voor de werkgelegenheid op Texel. Elke drie patiënten leveren één arbeidsplaats op. Het is te verwachten dat het bestuur van Samen Eén zal be sluiten de geplande uitbreiding in één keer uit te voeren ondanks het feit dat vooralsnog niet meer dan negen patiën ten mogen worden opgenomen. De financiële gevolgen daarvan zouden kunnen worden opgevangen door ge bruik te maken van de mogelijkheden van de „steunstichting" die tegelijk met de Stichting Samen Eén in het leven is geroepen. W afgelopen nacht Duidelijk is te zien dat het schip Inmiddels enige meters water ter zich heeft gelaten. Het bestuur van tennisclub Deuce eft in een brief aan het gemeente- stuur en in een brief aan de raad vraagd om medewerking aan het Bliseren van tennisbanen buiten het olenkoogterrein. Het college blijft bij ar standpunt dat de banen bij het Wembad moeten komen. Deuce heeft tegen dit plan twee grote zwaren, de club verwacht dat de luidsoverlast te groot zal zijn en, zo )rdt in de brief gesteld, met de RST It niet samen te werken. Uit het verhaal dat Dik Haker tijdens hoorzitting over het sociaal cultureel irplan hield was het de club duidelijk worden dat de zonneweide veel in- nsiever werd gebruikt dan werd ver- oed Bovendien bleek uit een rapport van de tennisbond dat aan de geluids overlast van een zwembad niets te doen viel. Aan de envelop van de brief was met rood lint een tennisbal bevestigd. Onder het adreshoofd buitenop stond de tekst „Deuce gooit een balletje bij u op." Binnenin op de omslag werd dat ver volgd met: of kan u dat geen bal schelen..." In ieder geval zijn dus zowel de leden van het college als die van de raad de komende raadsvergadering van projec tielen voorzien. 8 en W hebben rente en aflossing gegarandeerd van de hypotheken die zijn aangegaan door de heren P. G. van Eijk, J. Trap en F. J. Doeven. Het ziet er naar uit dat de werkgroep lokale omroep Texel flinke strijd zal moeten voeren om een zendmachtiging te verkrijgen. Op dit moment zit de ether „op slot" en veel wijst er op dat de autoritetiten niet van zins zijn lokale omroepen in Nederland met echte zen ders om te laten gaan. Zij zouden gebruik moeten maken van de kabel. Voor de lokale radio-omroep Texel biedt een kabel echter geen soulaas. Er is geen kabel op het eiland en de aanleg ervan is bij voorbaat financieel onhaal baar. Het zou echter best kunnen dat voor de specifieke situatie waarin Texel en eventueel andere (wadden) eilanden verkeren begrip bestaat in Den Haag zouat wel een zendmachtiging kan worden verstrekt. Feit is dat de afkeer bij de PTT van zendmachtigingen voor lokale omroe pen vooral wordt ingegeven door de vrees dat er wederzijds wordt gestoord. Dat is op Texel makkelijk te voorkomen. Het is technisch mogelijk op het eiland een zender te zetten die alleen op het eiland zelf is te beluisteren. Deze en andere vraagstukken kwa men aan de orde tijdens de openbare informatieavond die donderdag door de werkgroep lokale omroep Texel werd belegd in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Drie vertegenwoordigers van de NCRV, de heren Hollaar, Budding en Somogyi, gingen in op vragen die tevoren door de werkgroep waren ingediend en die tijdens de bijeenkomst zelf werden gesteld. Paul Hollaar waarschuwde dat de lokale radio van Texel moet oppassen dat in de programma's niet teveel in formatie wordt gegeven. „Informatie wordt door het publiek veel geprezen maar weinig geconsumeerd." Ver strooiing en cultuur moeten naar ver houding veel aan bod komen. Een andere waarschuwing was dat de initia tiefnemers niet moeten rekenen op veel geldelijke steun van overheidswege. Dat betekent dat de lokale omroep inkom sten moete verwerven door middel van leden of donateurs. Vrijwel zeker is het uitgesloten dat geld kan worden ver diend door het uitzenden van reclame boodschappen. Dat houdt tevens in dat de omroep vooral met vrijwilligers zal moeten werken, hoewel inschakeling van een of twee vaste krachten wen selijk zou kunnen zijn in verband met de continuïteit. De landelijke organisatie van lokale omroepen hanteert de norm: een vaste kracht op tien vrijwilligers, maar er zijn voorbeelden van iokale omroepen die met naar verhouding veel meer vrijwillige inzet ook prima draaien. Bij vrijwilligers moet er wel rekening mee worden gehouden dat het aanvan kelijk grote enthousiasme kan afzakken. Het werk dat is verbonden aan het maken van programma's wordt door buitenstaanders meestal enorm onder schat. Voor een uitzending van een kwartiertje kan men soms dagen in touw zijn maar het zijn juist deze „eigen" produkties die de plaatselijke omroep aantrekkelijk maken. De lokale omroep zal wel aan een aantal wettelijke voorwaarden moeten voldoen. De omroep moet een rechts persoon zijn met een bestuur dat repre sentatief is voor de plaatselijke samen leving en ook het programma mag niet eenzijdig zijn. Een lokale omroep die in de praktijk een actiezender voor bijv. een politieke partij blijkt te zijn, is dus niet toegestaan. De mensen van de NCRV boden aan technische en andere adviezen te geven bij het van de grond brengen van de omroep. Geadviseerd werd alvast een aanvraag in te dienen bij het ministerie van WVC en tevens om een zend machtiging te vragen. Ook werd de tip gegeven contact te zoeken met de ver eniging ZON (organisatie van zieken omroepen in Nederland) die wellicht financiële steun kan geven bij het aan schaffen van apparatuur. Voor een bedrag van f15.000,— heeft men al een studio waarmee een lokale omroep op Texel aardig uit de voeten kan en voor het dubbele bedrag heeft men iets heel goeds. Sprekende over de kosten waar mee lokale omroep te maken krijgt, werd verteld dat de vergoedingen die voor het draaien van platen aan de BUMA/STEMRA moeten worden be taald waarschijnlijk bescheiden zullen zijn. Gedacht wprdt aan een bedrag per jaar van f500,— tot f2000, r ondernemers-akti viteiten Het aannemingsbedrijf H. Daalder en zn. BV heeft een nieuwe leiding ge kregen. Het bedrijf is overgenomen door jan Boon, Piet de Bloois en Arie Daalder, respectievelijk schoonzoons en zoon van de voormalige eigenaars. Jan (58), Jacob (56) en Piet (56) Daalder trekken zich terug. Het personeelsbe stand is onlangs uitgebreid van elf naar veertien man. Onder meer als gevolg van, de vele stormschade die afgelopen week op het eiland ontstond, konden er mensen bij. Een inkrimping was daarvoor al niet nodig omdat het bouwen van de nieuwé Aldi-markt in de orderportefeuille kon worden opgenomen. Daalder en Zn. is gespecialiseerd in utiliteitsbouw. De BV bestaat uit een aannemersbedrijf en een timmerfabriek. Dit laatste onderdeel is voorzien van een Komo-certificaat. Dat houdt in dat op de geleverde produkten een soort kwaliteitsgarantie wordt ge geven. De algehele leiding van het bedrijf komt nu in handen van Jan Boon. De technische leiding berust bij Piet de Bloois, die de aannemerspapie ren heeft en Arie Daalder leidt de timmerfabriek. Het door de gemeenteraad afwijzen van de aankoop van de woning Koger- straat 3 in Den Burg heeft de gemeente ƒ12.500,— gekost. Dit bedrag zal als af koopsom aan de eigenaar van het huis worden uitbetaald; met hem werd daar over overeenstemming bereikt. Zoals bekend had het college het huis gekocht om de mogelijkheid te hebben de aangrenzende Oudheidskamer uit te breiden. De gemeenteraad ging daar mee niet akkoord zodat B en W de aankoop ongedaan moesten maken. In het genoemde bedrag is de rente vergoeding begrepen die de gemeente volgens het koopcontract schuldig is, terwijl tevens eventuele risico's van minderopbrengst zijn afgekocht. In „De Nieuwe Aanleg" aan de Kik- kertstraat in De Cocksdorp zal op zon dag 13 februari weer een manifestatie worden gehouden onder de titel „Dorp in de winter". Evenals de vorige keren zal in het horecabedrijf van alles te bele ven zijn op het gebied van muziek, dans, voordracht en poppenkast voor volwassenen. De verzorging is geheel in handen van Texelse amateurs, leder is welkom van 14.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 23.00 uur. De toegang is gratis.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1