Elisabeth contact met onderhoudt Zapata Nordic Pootaardappelteelt van groot belang K.l.-stations werken samen LAND BOUW Zon. maan en hoog water Veehouderijdag 1983 Rijwielstalling bij raadhuis 'Uracao-dia's bij ïttelandsvrouwen >rjaarsvakantie speel-o-theek Boerderijentocht Doopsgezinde zusterkring tussen het platform en de Elisabeth. Hier worden een Canadees (IJ en een rdsmonteur aan boord getakeld. De Canadees moest naar de tandarts en hij transportmiddel ook al niet leuk te vinden. De Elisabeth nadert het platform. De poten steken honderd meter boven water uit ruim twee weken ligt het boor- Zapata Nordic op de rede van child. Dat betekent een stukje ke werkgelegenheid voor Texel: isser bevoorraadt het platform met Elizabeth". De „Nordic" zal zodra peer het toelaat weer zee kiezen, irer worden nog twee andere boor- Ben verwacht. et is de bedoeling dat de Elizabeth jrk, als het zo uitkomt, wat vaker Joen, naast haar normale werk als jierschip. bevoorraden van booreilanden is arwei dat niet geheel van risico (>ot is. Spullen en mensen worden szet met de kraan van de Nordic, r [die zit vast aan één kant van het I Irm. Dat betekent dat als wind of I In of beiden naar die kant van het Tand toegaan het bevoorradende moet uitkijken niet tegen de stel- aangedrukt te worden. Blok F een aansluitende periode van uur mooi weer te verwachten is. Je Nordic op weg naar zijn be- nming. het zogenaamde blok F. Dat in het noordelijk deel van het Érlandse plat. Twee sleepboten zul- bij het vervoer betrokken zijn: de Bier van 6000 pk en de Union Three BOO pk herbergt. ■reden voor de aanwezigheid van het platform bij Texel is onderhoud. Er was net een karwei afgesloten zodat nu schade hersteld en voorraden aangevuld moesten worden. Poten Het gevaarte staat op drie poten die met de voeten wat naar buiten staan. Dat betekent dat als het eigenlijke eiland omhoog of omlaag gelaten wordt, de hoek van de 125 meter lage poten met het platform veranderd. Het geheel is zo gebouwd dat die correcties automatisch gemaakt worden. Op de hoeken zijn de poten voorzien van een vertanding die gebruikt wordt voor het instellen van de hoogte. De Zapata Nordic is eigendom van Mobil Oil. Do .skyline" van Oudoschitd wordt volledig gedomineerd door do Zapata Nordic. Duidt) Hjk Is ta zien dat het eiland wat wijdbeens staat vanwege de stabiliteit 0 bouwt de nieuwe rijwielstalling Raadhuis. Het fietsonderkomen haaks op de bodewoning te staan tevens dienen als afsluiting van keerstrook tussen postkantoor en uis. Het college ging akkoord met vraag van gemeentewerken. Het ,20 mille) voor de bouw van de g was al geruime tijd geleden ikbaar en ook een bouwvergun- vas afgegeven. feit dat de bode Bugel verhuis- en had bracht enige vertraging, t met een lege bodewoning de ie volgens gemeentewerken geheel kon worden herzien", rhuisplannen zijn nu van de baan iet aannemersbedrijf TEBO werd ssis van een open begroting een )rd bereikt over de bouwprijs. landag 14 februari is er een avond le Plattelandsvrouwen Texel, afde- mOen Burg in de LTS-kantine. Het amma wordt verzorgd door de iVeldwisch met dia's van Curapao. is er een stand van de Welfare. De is open om 19.30 uur. Tevens zal avond een aanvullende collecte in gehouden in het kader van de Texel helpt Noord-lerland". lang 20.00 uur. Ide week van de voorjaarsvakantie, |14 tot 20 februari, is de speel-o- 1 dicht. Op woensdag 23 februari is beel-o-theek weer geopend. Voor de Texelse akkerbouwer is de pootaardappelteelt van groot belang, aldus de heer Henk de Lugt. voorzitter van de telersvergadering van de Keu ringsdienst Noordzeepolders van de N.A.K. In het afgelopen seizoen was de export 300 miljoen gulden aan Neder lands pootgoed. Naast de werkgelegen heid, die dit gewas geeft, zorgt het ook voor het basisinkomen. Wanneer de pootaardappel een kwaliteitsprodukt blijft is de export naar derde landen ook verzekerd. In de warmere landen willen de bacterieziekten nog wel eens proble men opleveren. Er is geen gewas waar zoveel ziekten in voorkomen als bij de aardappel. De meeste ziekten zijn wel te bestrijden maar er zijn een paar die moeilijk te onderdrukken zijn. Het gaat hier om de bacterieziekten zwartbenigheid en sten- gelrot. In 1982 werd 32% van de totale oppervlakte pootaardappelen bij de keuringsdienst Noordzeepolders in klas se verlaagd. Voor Texel lag deze verla ging op 31 van de oppervlakte. Zwartbenigheid komt vooral voor in landen met een koel klimaat. Groei van de bacterie vindt vooral plaats bij een temperatuur van ca. 17 graden C en een hoge luchtvochtigheid. Dit zijn om standigheden die zeer vaak in de aard- appalrug aanwezig zijn. Deze ziekte kan in het veld zeer gemakkelijk opgespoord worden. Vaatbundels Anders ligt het bij de bacterieziekte stengelnatrot. Deze ziekte breidt zich uit bij een optimale temperatuur van ca 25 graden C. De vaatbundels in de plant worden bruin, vandaar ook de bijnaam vaatbundelziekte. Door belemmering van het vochttransport in de plant gaan de bladeren in de top van de plant verwelken. Na een regenbui of bij omslag naar koeler weer verdwijnen de verwerkingsverschijnselen. Hierdoor is 't niet makkelijk om deze bacterieziekte in het veld op te sporen. Tegen deze twee bacterieziekten zijn geen bestrij dingsmiddelen. Uit de problemen is te komen door uit te gaan van gezond pootgoed die vrij zijn van bacterie ziekten. Om hieraan te voeldoen zijn er een aantal mogelijkheden voorhanden. Schoon Met de snelle vermeerdering waarbij de nieuwe aardappelplant via een rea geerbuisje wordt opgekweekt, kunnen de stam selecteurs vrij pootgoed ont vangen. Verder kan de zwartbenig- heidsbacterie opgespoord worden met de Elisa test. En voor de pootgoed- vermenigvuldiging is bedrijfshygiëne van het allergrootste belang. Steeds werken met schoon materiaal is zeer belangrijk. Bij ieder ander ras moet men de machines goed reinigen. Bij het rooien moeten de moederknollen op de machine verwijderd worden dit om ver smeren te voorkomen. Ook het aantrekken van lagere klassen geeft meer kans op één van de bac terieziekten. „Steeds hoogwaardig pootgoed aantrekken en daarbij letten op de bedrijfshygiëne geeft goede mo gelijkheden om uit deze problemen te komen", aldus ir. A. Sinnema. Keuringskosten Door de aangeschafte computer kan er beter en sneller worden gewerkt, aldus de heer ir. G. Salentijn. Hierdoor krijgen we ook een beter inzicht in de stand van zaken tijdens het groeisei zoen. Een vergelijking van de percelen met dezelfde herkomst van het uit gangsmateriaal is nu zeer gemakkelijk te trekken. Wanneer er in een perceel veel narigheid voorkomt zijn de andere met hetzelfde uitgangsmateriaal gemakkelijk te controleren door de keurmeesters, Door de VUT vertrekken er in 1983 zeven personen en voor zover mogelijk zal er los personeel aangetrokken wor den voor de keuring van granen en graszaad. Voor 1983 wordt er van de overheid een bijdrage verwacht op de keuringskosten van 4.2 miljoen gulden. Dit komt overeen met de afsrpaken die er gemaakt zijn tussen de N.A.K. en de rijksoverheid. Maar door de bezuini gingen van de rijksoverheid lijken deze bijdragen op de tocht te komen te staan. Er wordt aan gedacht om de bijdrage in drie vier jaar af te bouwen tot nul. Wanneer dit zal gebeuren zullen de keu ringskosten weer gaan stijgen. Woensdag 16 februari wordt de jaarlijkse boerderijentocht gehou den. Er wordt gestart op het bedrijf van de familie Henk Smit, Pontweg 77 nabij Den Burg om 10.15 uur. In totaal staan er 8 bedrijven op het programma. Op alle bedrijven is het laatste jaar geïnvesteerd in gebouwen voor de opvang van het melkvee. Naast de nieuwe gebouwen is er apparatuur te zien met computervoerdering voor het melkvee en het terugwinnen van warmte, vrijgekomen bij het melken. Ook niet-agrariërs zijn van harte welkom om op deze wijze kennis te maken met het rundveehoüderijbedrijf op Texel. Tussen K.l. Texel en K.I. Ceres te Stompetoren is reeds een vrij nauwe samenwerking tot stand gekomen. Vooral op het gebied bij de aankoop van jonge stieren is de samenwerking vol ledig rond. In de aankoopcommissie van Ceres is de heer J. M. J. Rutten opgenomen. „Texel heeft nu nog vier stieren op het K.l station staan en een verdere afbouw is te verwachten", aldus de heer Jan Herweijer, voorzitter, bij de opening van de veehouderijdag 1983. Texel staat voor 11% van de kosten. De Texelse melkveehouders kunnen reeds een groot aantal jaren gebruik maken van goed fokkende stieren. Dit is mogelijk door de afspraken die er gemaakt zijn tussen de zuster K.l. ver enigingen. Hierdoor kunnen alle leden tegen vastgestelde prijzen ook het sper ma van de betere stieren gaan gebrui ken. Het bevruchtingsresultaat was weer hoog na de eerste inseminatie en kwam op 76%. De heer Herweijer sprak dan ook waarderende woorden aan het adres van de medewerkers Modder, De Boer en Boeder en feliciteerde hen met het bereikte resultaat. Amerikanen Het gebruik van H.F. stieren neemt nog steeds toe. Voorzitter Herweijer waarschuwde de aanwezigen voor het gebruik van stieren die het vet- en eiwit gehalte verlagen. Ruim 25 jaar zijn de veehouders bezig geweest om het vet gehalte te verhogen en ongeveer 15 jaar om verbetering te krijgen in het eiwit gehalte, aldus de voorzitter. Met sterk vet en eiwitverlagende H. F. stieren kan alle aandacht en werk snel weer verloren gaan. Het advies is om goed te kijken naar de prestaties van de stieren op het gebied van vet en eiwitvererving. „Met alleen melkplasverhoging zijn we er niet." Vleesindex Met de komst van de H.F. stieren is ook de vleesproduktie teruggelopen bij de zwartbonten. Omdat het vlees toch ook een behoorlijke inkomstenbron is voor de melkveehouders mag dit punt niet aan de aandacht ontglippen. In Nederland zijn reeds drie opfokstations voor jonge steiren gebouwd om de vleesindex van de in te zetten stieren te gaan bepalen. In principe is er in Noordholland een akkoord bereikt over het vestigen van een centraal opfok- station. Wanneer alles slaagt zal er een nieuw gebouw komen bij K.l. Ceres waar de aangekochte jonge stieren opgefokt zullen gaan worden. Eigen K.l. vereniging Het financiële verslag van de laatste tien maanden geeft een klein verlies te zien. Daar tegenover staat dat het eigen vermogen erg gunstig is. In de discussie over het financiële overzicht drongen een paar leden aan op een beleids verandering in het beheren van het eigen vermogen. Er werd een voorstel gedaan om dit meer ten gunste te laten komen van de leden. Dit door een reductie te geven op het inseminatie- geld. Voor 1983 wordt het inseminatie- geld op f40,— per aangeboden dier gesteld waarop later een teruggaaf gaat volgen van f5, Bij de bestuursverkiezing werd de heer C.P. Kuip in het bestuur gekozen voor de heer G. W. Jimmink (niet her kiesbaar). De stieren Swanenburg 11 en Jon- gert's Adema 115 zjn voor de slacht verkocht. fokvereniging ruimschoots goedge maakt. Voorzitter Tjepkema hoopte verder dat de fokveedag eens om de vier jaar op Texel gehouden kan worden. Gegevens De heer Tjepkema vroeg zich af of de grote papierstroom wel zo'n waarde heeft voor de melkveehouders. Steeds meer informatie is goed, mits de melk veehouder er ook mee kan werken. Uit eindelijk gaat het om de financiële op brengsten en het netto-inkomen. Wan neer alles goed gegrond is kan de waarde aan informatie groot zijn. Veehouderijbelangen Bij de opening van de vergadering van de Vereniging voor Veehouderijbelan gen werd een moment stilte in acht genomen voor het overlijden van de heer Klaas Zuidewind, die als erelid aan de vereniging was verbonden. Voorzit ter Henk Tjepkema zei hierbij dat de heer Zuidewind zelf geen praktiserend melk veehouder meer, de vereniging steeds een warm hart toedroeg. Het werk voor de stamboekhouders, Kalverboer en Vlaming, is door het samengaan van het fokverenigingswerk met de gezondheids zorg toegenomen. Aan de veehouders werd een vriendelijk verzoek gedaan om de witte bewijzen af te halen uit de hal van het kantoor. Doorlopen tot in het kantoor vraagt te veel tijd van de mede werkers. Afgelopen jaar De Texelse melkveehouders staan voor de vierde keer achtereen aan de top met hun melkproduktie in Noord- holland. Ook in Schoorl hebben de elf ingezonden dieren een goede beurt gemaakt. Zelfs kwam er in de midden klasse een kampioen vanaf Texel. Een zeer goed resultaat volgens de voor zitter. De Texelse vereniging heeft thans 106 leden en de voorzitter spoorde de nog-niet-leden aan om lid van de fok vereniging te worden. Bij verkoop van overtollig vee worden de kosten voor de Gezondheidszorg ,,L)e gezondheidszorg van het rund vee is uitstekend", aldus de heer Koop man van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Hierdoor wordt het tbc-onder- zoek bij het rundvee nu een keer in de vier jaar gedaan. Dieren die 24 maanden oud zijn worden voor het eerst onder zocht. Met import van dieren kan er Luecose en Brexulose binnen gehaald worden. Tegen I.B.R. zijn goede ent stoffen. Kolïe-infecties bij jonge kalve ren kunnen diarrhee veroorzaken. Krij gen de kalveren te maken met een infectie van de koliebacterie K99, symp tomen zijn erg dunne mest en uitdroging van het jonge dier, dan meteen maat regelen treffen door de dierenarts te raadplegen. Het komt vooral voor vanaf de geboorte tot vier dagen oud. Hier tegen zijn een paar goede entstoffen, zoals de superbiest. De dierenartsen op Texel hebben deze superbiest beschik baar. Verenigingszaken In het bestuur werd de heer Jac. Hin JNzn. herkozen, terwijl de heer Jan Hin zitting in het bestuur nam door het aftreden van de heer W.M. Bakker. Bakker heeft 16 jaar in het bestuur zitting gehad waarvoor een woord van dank werd gebracht door Tjepkema. Het betalen van contributie en vaste omslag voor 1983 bleef ongewijzigd. Wel vroeg het bestuur de vrijheid om indien nodig het bedrag voor de tweede helft van het jaar met f 1,— per dier te mogen verhogen. De heer Tjepkema heeft zitting in het dagelijks bestuur van de Provinciale Bond voor Rundeeverbe- tering. De heer Kalverboer merkte nog op dat in het jaarverslag van de V.V.B. een fout was geslopen waar stond dat er pas een wit bewijs gehaald kan worden veertien dagen nadat de dieren gespoten zijn tegen mond en klauwzeer. Dit is onjuist en moet zijn zodra de stieren gespoten zijn kan er reeds een wit bewijs afge geven worden. De Westfriese Flora wordt gehouden in de week van 18 tot 27 februari. Voor alle agrariërs plus gezinsleden houdt het Agrarisch Museum een open dag op 15 mei a.s. Noord Amerika De heer Bas van der Beek gaf indruk ken weer van zijn reis naar Amerika. De reis van 14 dagen was te kort om alles te kunnen bestuderen. Na een zienswijze te hebben gegeven van de hier gebruik te H.F. stieren werd de reis aan de hand van dia's gevolgd. De zon komt 11 febr. op om 8.04 uur en gaat onder om 17.45 uur; 21 febr. op om 7.44 uur en onder om 18.03 uur. Maan: 13 febr. N.M.;20febr. E.K. Springtij: 15 febr.; doodtij: 23 febr. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 februari 7,35 en 19.53 Zaterdag 12 februari 8.24 en 20.39 Zondag 13 februari 9.07 en 21.21 Maandag 14 februari 9.43 en 22.00 Dinsdag 15 februari 10.04 en 22.36 Woensdag 16 februari 10.18 en 23.08 Donderdag 17 februari 10.40 en 23.35 Vrijdag 18 februari 11.07 en 23.56 Zaterdag 19 februari 11.31 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Op dinsdag 15 februari heeft de oudere Doopsgezinde Zusterkring een bijeenkomst in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Er worden dia's gedraaid en er wordt gesproken over brood G 11 FEBRUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 5

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5