)e beambte, de fotograaf en het zaadje herrie mm ACfNDi I 1 TEXELAARS VAN TOEN VAN HET RAADHUIS HINDERT Voor het weekend Hlnderwetaanvragen door Siem de Waal, Pietermaritzburg, Zuid-Afrika. Bob speelde de sterren van de hemel Mededelingen van B. en U. Regeling Fonds Ontwikkelingshulp Proef van een jaar met besluitenlijst van 12 en 13 februari 1983 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Dierenartsen p Alcohol en drugs. I Noodslachtingen Brand/ambulance Rijkspolitie Kustwacht Eierlana I IDAG 11 FEBRUAR11983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jxel behoorde in het verleden en mogelijk nu nog tot de leenten die klein genoeg waren om de burgemeester te betrekken et sluiten van een huwelijk. Strikt genomen was dit de taak van de itenaar van de burgerlijke stand maar in de kleinere gemeenten j de taak volbracht door de burgervader en als hij afwezig was, im de ambtenaar van de burgerlijke stand of zelfs de gemeente- •etaris aan bod. Nu had Texel het voorrecht over een ambtenaar te ;hikken voor wie, als hij er voor aangewezen werd, het een eer om die taak zo voorbeeldig mogelijk te vervullen. Niet maar net deel van zijn werk, veel meer dan dat. Hij wilde het paartje iets igeven maar het nog eens aan terug zou denken. sar zo gemakkelijk was dat nu ook niet. Hij moet urenlang gewerkt en aan zijn drie toespraken die hij slgens uit het hoofd had geleerd, r natuurlijk niets op tegen was. Riendeel, het getuigde van zijn me ren met de eilandgenoten. De toe ren waren stuk voor stuk van toe ing op datgene waar de bruidegom lagelijks brood mee verdiende en er rekening mee gehouden dat onze senschap uit boeren, vissers en srs bestaat. Voor een elk had nu oespraak die paste bij het beroep de bruidegom. Denk nu niet dat gemakkelijk is Voor de landman je iets zeggen over „brood ver- n in het zweet des aanschijn", dat is minder van toepassing op rantoorbediende of een ambtenaar, :t zou angstzweet moeten zijn. Zaadje iar was dan eerst de boer waar de ilijking met het zaadje een koste- vondst was, want wat is er meer lasselijk dan het beginnende huwe- oor de landman te vergelijken met raadje. „Dat zaadje", zo begon hij, I iu deze morgen gelegd hier in het I tuis. Met liefdelijke verzorging I It dat zaadje een korenaar of een I Ti, een struik of zelfs een boom. Noem maar op. De mogelijkheden zijn ontelbaar, als de liefde voor dat zaadje blijft. Er zullen tijden komen dat het wel eens moeilijk zal zijn. Teveel regen of droogte of stormen hebben invloed op de groei van dat zaadje. Het kan soms heel moeilijk zijn voor dat zaadje om te komen tot wat er van verwacht werd, maar het kan door verzorging en wijs heid weer tot bloei komen. Soms gaat er iets verloren, helaas, omdat er iets ont brak in het langdurig proces van de ontwikkeling van het zaadje. Dan was het de schuld van de boer zelf of zijn knecht." (Dat was dan het bruidje). Zo kon hij lang doorborduren en deed dat dat ook want het was iets dat lekker zat. Het was dan ook de langste toe spraak, verreweg, want zo'n zaadje is maar niet zomaar een korenaar, laat staan een boom. Maar ook dat was toepasselijk want bruiloften van boeren duurden ook lang en de belangstelling was bij hen altijd het grootst. Hoe dik wijls is Henk Bakker met zijn harmonika in het late avonduur niet „gehaald" om de stemming er in te brengen of nog te verhogen? Vissers Voor de vissers was er heel iets anders. Iets dat paste bij de zee en de goede vangst, (niet dat hij zinspeelde op het bruidje dat nu in het net zat, want zo'n toespeling zou de plechtigheid niet ten goede komen). Het was een moei lijke opgave en daarom een beetje kor ter. .Zoals de visser op zee aan gevaren blootstaat als de horizon verduisterd, wordt door de angstaanjagende wolken, zo kunnen die wolken in het huwelijk voorkomen. Het gelijk van wat er in het net had moeten komen, bleef uit. Maar ook hier, probeer dan iets anders. Gooi het net aan de andere kant van het schip uit. (Dat klopt wel niet bij de moderne manier van vissen maar het klonk ver rekte goed). Het net aan de andere kant. Daar mag misschien aan de einder toch een lichtplekje opdagen, de don kere wolk verdwijnt dan weer. Dat klonk erg aannemelijk, ging er in als koek, want daar houden zowel Oosterenders als Ouweschilders van. Het derde praatje was het moeilijkst, want de mogelijkheid om de natuur er bij te be trekken was beperkt. Als de bruidegom in het bouwvak zat kon je er het bouwen van een muur bij halen. De ene steen op de andere tot de juiste hoogte bereikt werd. De hoogste lagen konden heel moeilijk zijn. Even kon de natuur er ingebracht worden, want in die dagen werd regenverlet niet doorbetaald. De vrachtrijder, die toen nog met paard en wagen rondreed, kreeg te horen: „Als het paard trekt, gaat de wagen vooruit." Ook een aardige ver gelijking. Zoals gezegd was deze toe spraak heel kort. Maar meneer De Graaf hoefde na afloop ook niet zoveel petten uit te reiken. Fotograaf Maar wat had de fotograaf hier alle maal mee te doen? Meer dan je zou denken. Hij had een probleem. Die morgen vonden er twee huwelijken kort na elkaar in het raadhuis plaats. Een boeren en een burger. De eerste met kerkelijke inzegening. Nu had de foto graaf al heel wat huwelijken mee mogen maken. Een gehoord. Hoewel hij het nooit liet merken kende hij de toe spraken bijna even goed als de ambte naar. Wist daarom precies wanneer hij zijn camera moest gebruiken. Die twee huwelijken moest hij verslaan en wat nu te doen nu de tijd tussen het eerste en tweede huwelijk zo beperkt was? Het eerste huwelijk was van de boer. Het tweede van de burger. De eerste duurde het langste en het was voor hem van belang dat er met de tijd gewoekerd werd, zodat er genoeg gelegenheid overbleef om na de kerkdienst op tijd te zijn voor het burgermanshuwelijk. Maar dèér kwam nou net het korte toespraak je in. Wat nu te doen? De fotograaf was een vindingrijk man. Maar ook grenze loos brutaal! Dus naderde hij de ambte naar met een verzoek. „Zou u me willen helpen, anders zie ik er geen gat in. Als u nu eens het burgerlijke praatje voor de boer houdt, zodat die gauw in de kerk zijn en het zaadje voor de burger, dan kan het allemaal net Het ging niet door. Had hij moeten weten. Er zijn dingen in het leven die onmogelijk zijn. Er was niets aan te doen en toen hij uit de kerk holde naar het raadhuis, deed meneer De Graaf net de deur van de auto van het echtpaar dicht. Siem de Waal Pietermaritsburg Zuid Afrika In het raadhuis liggen vanaf heden tijdens de werkuren en op maandag avonden verzoeken om hinderwet vergunningen ter inzage. B en W zijn van plan om de gevraagde vergun ningen te verlenen. Daarbij zal door het stellen van voorschriften tege moet worden gekomen aan bezwa ren van gevaar, schade of hinder. Gemotiveerde bezwaren tegen ver lening van de vergunningen of de ontwerpbeschikking kunnen binnen drie weken schriftelijk worden inge diend bij het gemeentebestuur. Daar naast kan iemand (of een gemachtig de) verzoeken mondelinge bezwaren te mogen inbrengen. Hiervoor moet binnen 14 dagen een afspraak wor den gemaakt. Nadere gegevens zijn te verkrijgen in het raadhuis. Het gaat om de volgende verzoeken: De Lindeboom Beheer B.V. voor een hotel, restaurant met toneelzaal aan Groeneplaats 14 te Den Burg. De heer Th. Smit voor een veehouderij aan de Middellandseweg 12 te Oude- schild. L. H. Segerink, voor het oprichten en in werking hebben van een autoherstelin- richting en montagebedrijf aan Wezen land 7 te Den Burg. H. J. Smit, voor het oprichten en in werking hebben van een rundveebedrijf aande Pontweg 77 te Den Burg. let werd tijdens het optreden van relhouse, vrijdagavond in de grote I van De Lindeboom, ai snel duide- Bob Dros had er zin in. De bekende boons-,.smoelentrekkerij" was Dros 1 met verleerd en dat gold ook voor bedienen van de ritmesectie, want oud-Texelaar legde een basis die de ep deed lopen als een trein. Die trein tond uit een bijna soul-stemgeluid zangeres Tineke Schoemaker, isterlijke gitaarsoli van Johnny La te, de stuwende bas van Hans 01- \burg en als algehele afmaker de igitaar van Guus Laporte. laar tussendoor zorgde piano-virtu- J' Han van Dam voor de nodige rock toll in het bluespak, dat de groep tigens veel te nauw bleek te zitten, ob Dros en Co. schuwden het stevige lekwerk niet en dat werd vrijdagavond lor de ruim tweehonderd toeschou- brd. die na enig aandringen drie giften voorgeschoteld kregen, zeer 'aardeerd. Vooral veel ouderen be ften dit rockconcert dat met de premiere van de Texelse groep Blue Breeze een goede opening had. De Texelaars l en één Schagenaar] hebben in korte tijd een rijk geschakeerd reper toire ingestudeerd maar zullen nog wel iets moeten doen aan de presentatie van hun show. Het was allenaal iets te be nauwd en Barrelhouse toonde later aan hoe men een weifelend publiek wel op de dansvloer kan krijgen. Absoluut hoogtepunt was de funky-ballade „l'm a woman" waarmee Tineke Schoe maker niet alleen aantoonde geraffi neerd en technisch uitstekend te kun nen zingen, maar ook beweest hoe ze een Texels publiek tot lichte hysterie kon bewegen. Op de foto een in trance zijnde Bob Dros achter het drumstel en Guus Laporte die hem bijstaat met een koe bel. Omdat het bestaan van het fonds voor ontwikkelingshulp kennelijk nog niet zo algemeen bekend is, lijkt het goed daaraan in deze rubriek eens aandacht te besteden. In 1980 heeft de gemeenteraad beslo ten 70,50 per inwoner per jaar te reser veren voor ontwikkelingsprojecten. Wordt in een bepaald jaar het gere serveerde bedrag niet volledig gebruikt dan wordt het restant gestort in een fonds dat voor dat doel beschikbaar blijft. Sedert de instelling van het fonds is acht keer een verzoek om subsidie ingediend, waarvan er zes konden wor den gehonoreerd. Bij de beschikbaarstelling van het krediet heeft de raad destijds enkele regels gesteld, waarmee burgemeester en wethouders rekening moeten hou den bij het toekennen van bijdragen. Deze regels houden in: Subsidie kan worden verleend voor projecten ten behoeve van ontwikke lingswerk in de ruimste zin van het woord; Een project moet tevoren worden aangemeld; Subsidie wordt gegeven in de vorm van een aanvulling op, zoveel mogelijk, algemeen plaatselijke acties; De hoogte van de subsidie is maximaal 20% van het door de plaat selijke bevolking bijeen gebrachte be drag; Als regel worden geen tegemoet komingen verstrekt voor projecten waarvoor algemene landelijke acties worden georganiseerd, c.q. bedragen door de rijksoverheid worden ter be schikking gesteld. Wie vragen heeft over de regeling kan zich wensen tot de afdeling algemene zaken van de secretarie. De plannen van B en W om de notulen van de raadsvergadering te vervangen door een veel minder ar beid vragende besluitenlijst hebben dinsdag vrij veel bezwaar opgeroepen. Uiteindelijk werd met negen tegen zes stemmen besloten een proef van een jaar met de besluitenlijst te nemen. De voordelen van een besluitenlijst zijn duidelijk. Er wordt zeer veel tijd mee uitgespaard. (Eén der raadsleden merkte op dat hierdoor een ambtenaar zowat de WW inkan). De nadelen waren voor vrij veel raadsleden echter onoverkomelijk. Zwaar werd getild aan het feit, dat op de nieuwe wijze geen In De Koog en omgeving wordt zaterdagmorgen oud papier opgehaald door de dorpscommissie. Het papier moet voor tien uur op de stoep staan. In het vervolg wordt elke tweede zaterdag van de maand papier opge haald in De Koog. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt Molenstraat, Warmoesstraat, Gra venstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en Julianastraat. I behoorlijk verslag wordt gedaan van de wijze waarop de besluiten tot stand komen. Het afluisteren van de band opname is in de praktijk lastig en vrij al gemeen waren de tegenstanders het erover eens dat het nieuwe systeem een verarming betekent. Enkele jaren geleden is al eens ge praat over de mogelijkheid om van het oude notulensysteem af te stappen. Gelein Jansen van het CDA had de notulen geraadpleegd en kon de tegenargumenten die de raadsleden destijds hadden gespuid nog eens de revue laten passeren, waarbij hij aante kende dat de toen geuite bezwaren thans nog evenzeer gelden. Het stemde tot glimlachen dat felle tegenstanders van destijds nu voorstanders zijn, zoals wethouder Piet Zegers die destijds waarschuwde dat het nageslacht het zo betreuren als van de notulering zou worden afgestapt. Bij stemming bleek echter dat negen raadsleden de proef wilden nemen. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 13 februari 1983 I i Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter Siebinga is afwezig wegens vakantie van 11-21 februari 1983. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, telefoon (02720) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman dienst voor jong en oud in de RSG, collecte ontwikkelings samenwerking. Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek De Koog 11.00 uur ds. Van der Hoeven De Waal 11.00 uur ds. Verbeek avondmaalsviering Oosterend 19.00 uur gemeen schappelijke Geref./Herv. jeugd dienst in de N.H. kerk Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman De Cocksdorp 11.00 uur ds.-Van Zijll Langhout, collecte kerk voogdij. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 19.00 uur ds. Blaauw Oosterend 10.00 uur ds. Donker 19.00 uur Gez. viering in de Ned. Herv. kerk. Jeugddienst Vrijdag 11 februari In dorpshuis d.Ouwe Ulo komt de Foto kring Texel bijeen; 20.00 uur. Zaterdag 12 februari In de R.K. kerk in Den Burg begint om 20.15 uur een concert van het Texels Mannenkoor, Excelsior, The Gospeltram etc. ten bate van de restauratie van het kerkorgel. Zondag 13 februari Op het adres Wilhelminalaan 32a wordt een informatiemiddag over het Baha-i geloof gehouden; 14.00 uur. In „De Nieuwe Aanleg" aan de Kikkert- straat in De Cocksdorp wordt de mani festatie „Dorp in de winter" gehouden. Vrij toegankelijk tussen 14.00 en 18.00 uur en van 20.00 tot 23.00 uur. In café De Kuip in De Koog speelt vanaf 15.00 uur de groep Blue Breeze. Maandag 14 februari De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben in Het Eierland- sche Huis een lezing over het Wereld Natuurfonds met films en dia's; 20.00 uur De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS kantine een avond over Curacao, met diavertoning door de heer Veldwisch; 20.00 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft een openbare vergadering in het raad huis, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 15 februari De Vrouwenbond FNV heeft in de voormalige landbouwschool de jaarver gadering met als gast mevrouw Gorte van het districtsbestuur Noordholland noord. Na afloop liedjes door Nel Val kenburg-Bruin; aanvang 20.00 uur. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00- 10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. I I Consultatiebureau voor alcohol en VY drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Yr Spreekuur volgens afspraak: p telefoon (02226) 413. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur ds. Hylkema kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Vóórhaar uit Utrecht, Welkomstdienst, met muzikale medewerking. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.00 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur. Herenkoor Oosterend: zondag 9.30 uur De Cocskdorp: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur Openbare lezing: „Gods regering en uw toekomst" 11.30 uur Wachttorenstudie: Uw kinderen opvoeden tot personen die Jehovah liefhebben. Spreu ken 23 15. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-2????. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage- lijks telefonisch te bereiken via tel (02220) 2644. Buiten de kantoor- uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussèn 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Voor meldingen van schepen zwemmers in nood: Kustwacht Yk Eierland, tel. (02222) 270.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7